Uitbreiding EU kost Spanjaarden baan Kannibaal krijgt 8,5 jaar PZC België jaagt VS weer op de kast Bedrijven dicht door verlies status lagelonenland Jilligan stapt op )ud-premier uppé vecht onnis aan Verontwaardiging in VS over datingshow dwergen Vrijdaggebed in Mekka Russen vinden schedel van mammoet baby Vulkaan weer actief op Flores Castro: Bush wil me vermoorden Brit in Thailand gepakt met drugs Leger India doodt moslimstrijders Aardverschuiving kost 14 levens Leraren Tokio boycotten volkslied Vredespaleis te klein voor zaak Israëlische muur zaterdag 31 januari 2004 ir Henk van den Boom ICELONA - Door de uitbrei- van de Europese Unie in Lei met tien nieuwe landen drei- :;n in Spanje honderdduizen den arbeidsplaatsen te verdwij- ien. Binnen Europa gold het jnd tot nu toe als een van de la- ilonenlanden. Maar die status •licst het met de toetreding de Oost-Europese lidstaten, jeel Spaanse bedrijven hebben productie overgeplaatst naar evoormalige Oostbloklanden. de chemische sector dreigen komende tien jaar 70.000 ba ai te verdwijnen. Daarnaast jmen wellicht 20.000 banen in st gedrang bij bedrijven die af- inkelijk zijn van de chemische dustrie. In de textiel zouden ogelijk 140.000 werknemers hun baan moeten vrezen. Ie grootste klap wordt echter envacht in de auto-industrie si grote merken hebben de af lopen decennia hun produc- en assemblagebedrijven op Iberisch Schiereiland geves- jd Daarmee groeide Spanje t tot derde autoleverancier in de wereld. Terwijl de werk- iegenheid in deze sector tot itoe met tien procent per jaar ueide is die groei nu geredu- srd tot nul. Volkswagen, eige- ONDEN - Verslaggever ndrew Gilligan van de Britse nroep BBC heeft ontslag geno- en. Dat bevestigde de BBC gis- ravond. ejournalist was onder vuur ko- te liggen in een officieel on- erzoek naar de BBC-berichtge- ng over het Britse regeringsbe- id rond de invasie in Irak. VP/RTR/AFP onze redactie buitenland \RIJS De voormalige Franse r Juppé is gisteren door irechtbank in Nanterre veroor- •ld tot 18 maanden voorwaar- lijke gevangenisstraf wegens egale partijfinanciering. Te- i hem was acht maanden irwaardelijk geëist. Juppé. orzitter van de grootste rege- igspartij UMP, parlementslid burgemeester van Bordeaux, it in hoger beroep, zo kondig zijn advocaat aan. ppé is een van de trouwste ndgenoten van president Chi- c en geldt als diens favoriet or de presidentsverkiezingen n 2007. Hij had van tevoren ngekondigd zich bij een ver- rdeling terug te trekken uit politiek en niet in beroep te an. Zijn hoger beroep bete nt dat de politicus, premier n 1995 tot 1997, voorlopig offi ce ambten mag blijven uitoe- nen en verkiesbaar blijft, zaak heeft betrekking op ilversaties tussen 1988 en 95 binnen het stadsbestuur n Parijs. espekt ippé was in die periode lo- •burgemeester van de hoofd- ad en secretaris-generaal van RPR, die inmiddels is omge- opt in UMP. Met medeweten n Juppé zouden leden van de enmalige gaullistische partij niet bestaande posten in de ad zijn aangesteld. In feite arkten ze daar voor de RPR. iwerd de kas van de politieke rtij illegaal gespekt, aanklagers beschuldigden de •jarige Juppé en 26 anderen ook van bedrijven te hebben dwongen leden van de RPR te lalen voor functies die ze niet befenden. Iiirac ppé verklaarde voor de recht- nk dat hij pas in 1993 achter systeem van illegale financie- g was gekomen Hij zou er n onmiddellijk een eind aan fcben gemaakt Zijn voormali- medewerkers zeiden in de btbank echter dat 'iedereen rt' van de illegale betalingen, ppé weigerde tijdens het pro- 'iets te zeggen over de rol van huidige president Jacques irac. die destijds burgemees- was van de Franse hoofd- 1 NP/AFP naar van Seat, heeft besloten de productie van de Ibiza, nu nog in Barcelona voor een deel over te brengen naar Bratislava. Ook Nissan is in Spanje drastisch aan het afbouwen. Dezelfde ge luiden zijn te horen bij andere merken die in Spanje opereren. De nieuwe EU-landen zijn niet de enige die werkgelegenheid wegzuigen uit Spanje. De con- serven-industrie die vis en schelpdieren verwerkt, ver plaatst zich naar Centraal- en Zuid-Amerika. Kleinere vestin gen van multinationals sluiten de poorten en brengen hun pro ductie over naar Aziatische lan den, zoals poppenfabriek 'Act ion Man' en het speelgoedmerk 'Playskool'. Opstand In de deelregio Catalonië heb ben de overplaatsingen en slui tingen al tot een kleine opstand geleid. De net aangetreden link se regering dreigde een paar we ken geleden met een boycot van Philipsproducten als de Neder landse multinational de sluiting van een fabriekje bij Barcelona niet zou compenseren Met een werkloosheid die is toe genomen tot boven de elf pro cent maken de Spanjaarden zich flink zorgen over de toe komst. Premier Aznar heeft zon der al te veel succes geprobeerd in de onderhandelingen over de Europese uitbreiding via fiscale en andere maatregelen de posi tie van Spanje als goedkoop in- vesteringsland met lage lonen overeind te houden. GPD van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Bij Little People of America' (LPA), een belangengroep voor klei ne mensen in de Verenigde Staten, komen veel boze reac ties binnen over 'The Littlest Groom'. Fox TV zendt de da tingshow voor dwergen vol gende maand in de VS uit, meldde CNN gisteren. LPA-voorzitter M. Roloff ligt onder vuur omdat hij het pro gramma niet afkeurt. In 'The Littlest Groom' probe ren kleine vrouwen het hart te veroveren van een man van gelijke lengte. De kandidates moeten daarbij concurreren met nog zes andere vrouwen van gemiddelde lengte. Fox brengt de 'dwerg-versie' van ABC's 'The Bachelor' op 16 en 23 februari in twee delen op het scherm. Producer B Paolantonio ver dedigt de datingshow en noemt het een feest der diver siteit. ..We hebben grote moei te gedaan om iedereen in het programma met eerbied en respect te behandelen." In e-mails die bij de LPA bin nenkomen wordt de dating show voor dwergen 'schanda lig' genoemd. Voorzitter Roloff, die was be trokken bij de voorbereiding van het programma, wacht met een oordeel tot hij het ge zien heeft. „Mijn gevoel zegt dat er niets is gebeurd dat vernederend is." ANP/RTR 1ar MEKKA - Moslims bidden tijdens hun bedevaart in Mekka. Elke rechtgeaarde, gezonde moslim wordt geacht een keer in zijn leven de reis naar de heilige stad in Saoedi-Ara- bië te maken. foto Vahid Salemi/AP door Wierd Puk BERLIJN - De 'kannibaal van Rothenburg', die in het voorjaar van 2001 een Berlijnse internet- kennis doodde, slachtte en deels opat, is gisteren veroordeeld tot 8,5 jaar gevangenisstraf. De rechtbank in Kassei achtte de 42-jarige computerexpert schul dig aan doodslag. De officier van justitie had een levenslange gevangenisstraf geëist wegens 'lustmoord met voorbedachte ra de'. Kannibalisme komt niet voor in het Duitse strafrecht. Het oor deel van de rechtbank werd dan ook met spanning tegemoet ge zien. Omdat de verdachte vol gens de rechtbank, geen 'lage motieven' ter bevrediging van seksuele driften had, ontliep hij een veroordeling wegens moord. Het openbaar ministerie gaat in hoger beroep. De man, die be weert dat met het slachten van de 43-jarige Bemd-Jürgen Bran- des zijn lust tot kannibalisme is bevredigd, liet de uitspraak glimlachend over zich heen ko men. Het proces heeft internatio naal veel opzien gebaard. Tij dens de rechtszaak kwamen schokkende details aan het licht over het bestaan van een kanni- balenwereldje, dat in het inter net met elkaar in contact staat. „Er zijn honderden, duizenden mensen die zich willen laten slachten en opgegeten willen worden", zei de veroordeelde. Zijn verdediger hield het op 'dood op verzoek'. Daarvan was volgens de recht bank echter geen sprake. Het slachtoffer was zo verblind door zijn extreme masochisme dat hij absoluut niet in staat was de ge volgen van zijn verlangens te overzien. Nabijheid Doorzijn persoonlijkheidsstoor nis zag de kannibaal, die werd geterroriseerd door een sadisti sche moeder, het opeten van een ander mens als een mogelijk heid om nabijheid te ervaren. Zijn stoornis maakte hem vol gens psychiaters echter niet min der toerekeningsvatbaar, Tijdens het proces, dat op 3 de- De verdachte wacht lachend het vonnis af. foto Uwe Zucchi/EPA cember begon, zette de man in detail uiteen hoe hij Brandes om bracht. Hij had alles op video op genomen. Die opnames werden door de rechtbank achter geslo ten deuren bekeken Brandes reageerde op een inter- (Advertentie) net-advertentie waarin de kan nibaal een jonge man zocht 'voor slacht en consumptie'. Brandes had een halve liter ster ke drank, twintig slaappillen en een grote hoeveelheid hoest- drank ingenomen, ondennecr om de pijn te verzachten. Nadat hij het bewustzijn had verloren stak de verdachte hem met een keukenmes in de hals, zoals de twee van te voren overeen wa ren gekomen. De politie kwam de kannibaal pas meer dan een jaar later op het spoor, dankzij een tip van een Oostenrijkse student die op internet een advertentie aantrof waarmee de man een nieuw slachtoffer zocht. De kannibaal vertelde gisteren voor de rechtbank dat hij tij dens zijn gevangenschap zijn memoires wil schrijven. Bij goed gedrag komt hij over vijf jaar vrij. GPD MOSKOU - In het uiterste noor den van Rusland is een schedel van een twintig maanden oude mammoet gevonden. Deze zeld zame vondst is onder meer van belang voor klimaatonderzoek, zeiden Russische wetenschap pers gisteren. De schedel is bijna perfect ge conserveerd met zacht weefsel en net doorkomende (slagtan den. Dat is een zeldzaamheid bij zulke ontdekkingen. Onderzoe ker Evgeny Masjenko van het Paleontologisch Instituut van de Russische Academie van We tenschappen zei dat de vondst was gedaan op een van de Novo- sibirskije-eilanden in de Noorde lijke IJszee. Op het eiland wa ren eerder resten van volwassen mammoeten gevonden. De die ren leefden daar 11.000 tot 17.000 jaar geleden. Ongeveer 90 procent van alle mammoetres- ten die wereldwijd zijn aange troffen. bevond zich in Rusland. ANP/AFP JAKARTA - Duizenden mensen op het Indonesische eiland Flo res zijn op de vlucht geslagen uit vrees voor de uitbarsting van een al hijna tachtig jaar sla pende vulkaan. De Egon is don derdag 'ontwaakt', meldden de autoriteiten gisteren. De ruim 1700 meter hoge vul kaan begon donderdag as en rook te spuwen tot grote schrik van de 6500 omwonenden. Vul- kanologen zijn ter plaatse om te onderzoeken of de vulkaan kan uitbarsten of slechts oprispin gen heeft zoals in 1925 voor het laatst het geval was. ANP/DPA HAVANA - De Cubaanse leider Fidel Castro heeft de Amerikaanse president George Bush er gisteren van be schuldigd dat die plannen heeft om hem te laten vennoor den. Castro waarschuwde er tijdens een toespraak echter voor dat hij in het geval van een Amerikaanse invasie klaar is om 'met een pistool in de hand' te sterven. De 77-jarige Cubaanse dictator deed zijn uitlatingen op een bijeenkomst van duizend activisten die in de Cubaan se hoofdstad Havana bijeenkwamen om te protesteren te gen een toekomstige vrijhandelszone voor het hele Ameri kaanse continent. ANP/AFP/RTR BANGKOK - Een 28-jarige Britse toerist wist in Thai land met negenduizend xtc-pillen acht douanebeambten te omzeilen, maar uiteindelijk werd hij op straat aange houden. De toerist kan de doodstraf krijgen De man, Alan John Kiernan, reisde vanuit Zwitserland. De Thaise douane ontdekte de pillen (met een waarde van 102.000 euro) niet. De volgende dag kreeg de politie ech ter argwaan, toen ze de half blote Kiernan op de straten van Bangkok aantroffen, kennelijk in hoger sferen. ANP/RTR SRINAGAR - Indiase militairen hebben gisteren in Kashmir tien moslimstrijders gedood in een vuurgevecht Het was het bloedigste treffen sinds de Indiase regering vorige week met gematigde separatistische partijen om de tafel zat. Een legerwoordvoerder zei dat het gevecht bij Kupware, 120 kilometer ten noorden van Srinagar en vlakbij de be standslijn die Kashmir in een Indiaas en een Pakistaans deel scheidt, nog niet voorbij was. Het leger zette de omge ving af en maakte in de bossen jacht op de guerrillastrij ders. AP JAKARTA - Een aardverschuiving op het Indonesische ei land Java heeft dne huizen bedolven en vrijwel zeker alle veertien bewoners het leven gekost. Tot nu toe zijn negen lijken geborgen. De aardverschuiving, veroorzaakt door dagenlange regen val, deed zich voor in het centraal gelegen dorp Plipir. AP TOKIO - Honderden leraren van openbare scholen in de Japanse hoofdstad Tokio hebben het stadsbestuur giste ren voor de rechter gedaagd, omdat het bestuur hen ver plicht bij ceremonies op school voor de Japanse vlag te gaan staan en het volkslied te zingen. De leraren zeggen dat dat in strijd is met de grondwet. „We hebben het niet over het verscheuren of besmeuren van de vlag We worden gestrafd als we niet opstaan voor de vlag en het volkslied zingen", zei Eishun Nagai, een van de 228 leraren die hun aanklacht indienden. „Het lijkt hier wel een fascistisch land." AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - België heeft hel op nieuw aan de stok met de Vere nigde Staten. Aanleiding zijn uitspraken van de Belgische mi nister van Defensie. Flahaut. In een interview met het blad IIu- mo zegt Flahaut dat hij nooit op president Bush zou stemmen en bestempelt hij het Amerikaanse leger als inefficiënt. Flahaut: „Als de Amerikanen met vijftien militairen van A naar B moeten, dan zetten ze daar drie vliegtuigen voor in." De uitspraken zijn de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, Powell, in het verkeer de keelgat geschoten. In een tele foongesprek met zijn Belgische collega Michel heeft hij 'namens het Witte Huis' zijn ongenoegen geuit. De Belgische premier Verhof- stadt heeft in een brief op poten zijn minister teruggefloten Vol gens Verhofstadt zijn de woor den van de Waalse socialist 'on gepast tegenover een bondge noot'. De christen-democrati sche oppositie vindt dat niet ver genoeg gaan. Zij willen dat Fla haut opstapt. Flahaut had nog een appeltje te schillen met de Amerikanen, vanwege een vernietigend arti kel in de Wall Street Joumal van vorig jaar, waarin het Bel gische leger belachelijk was ge maakt. 'Het Belgische leger is weinig meer dan een manier om mensen aan werk te helpen' en 'Belgische militairen bevechten alleen maar hun eigen stinkende adem', schreef de krant. In Humo neemt Flahaut wraak. Het Amerikaanse leger smijt met geld, beweert hij. En: „Als ik een Amerikaan was. stemde ik vqor een democraat", aldus Flahaut. Het interview is netjes vertaald door de Amerikaanse ambassade in Brussel en naar Washington opgestuurd. Daar is woedend gereageerd op de uit haal van Flahaut, die acuut per sona non grata is vcrHaard de VS. Het is niet de eerste keer dat Bel gië Amerika in de gordijnen jaagt. Zo dreigden de VS er vo rig jaar mee het Navo-hoofd- kwartier uit Brussel weg te ha len nadat Bush in België was aangeklaagd voor oorlogsmisda den in Irak. op grond van de ge- nocidewet. Die wet is inmiddels onder druk van de Amerikanen vernietigd. Ook de anti-oorlogs houding van de Belgen in de Irak-crisis viel in Amerika bij zonder slecht. door Thomas Verfuss DEN HAAG - De zaak van de Is raëlische muur in Palestijns ge bied wordt - wat aandacht van publiek, pers en corps diplomati que betreft - waarschijnlijk de spraakmakendste zaak in de ge schiedenis van het Internatio naal Gerechtshof (ICJ). Nu al is duidelijk dat het Vredespaleis te klein zal zijn voor alle belang stellenden bij de mondelinge be handeling, die op 23 februari be gint. Gistermiddag om zes uur liep de termijn af voor VN-lidstaten die schriftelijk hun juridische opi nie over de Israëlische afschei ding kenbaar willen maken aan het ICJ. Het hoogste VN-hof in Den Haag zal pas volgende week na dere details bekendmaken, al dus een ICJ-woordvoerder gis teravond. De Algemene Vergadering van de VN heeft het hof gevraagd om een juridisch advies inzake de afscheiding. Naast staten mo gen ook de Palestijnen van tevo ren schriftelijk hun mening ken baar maken, evenals, op eigen verzoek, de Arabische Liga en de Organisatie van de Islamiti sche Conferentie (OIC). De afscheiding - op sommige plaatsen een muur. op andere een hek - staat op sommige plaatsen kilometers diep in Pa lestijns gebied. Joodse nederzet tingen op de Westelijke Jordaan- oever worden zo bij Israël ge trokken. Tevens raken tiental len Palestijnse plaatsen met sa men meer dan driehonderddui zend inwoners afgesneden van de rest van de Westelijke Jor- daanoever. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5