PZC Bredere controle brandveiligheid Grote stripcollectie onder de hamer Musea brengen collectie in kaart Ook oud-directeur ziekenhuis speelde rol in bestuurscrisis 11 Gemeente gaat behalve horeca nu ook scholen en dorpshuizen controleren Akkoord landbouwgif bestaat nog \mbulance botst op personenauto Mozaïek volgens Gaudi In FEBRUARI 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Blaas waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 31 januari 2004 door Marcel Modde jZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de eindejaarscontrole op de brand veiligheid in gebouwen uitbrei den. Tot dusver beperkte de in spectie zich tot de horecagele genheden. Op advies van de brandweer worden daar straks ook de scholen en dorpshuizen bij betrokken. DEN HAAG - H. Alders, com missaris van de Koningin in Gro ningen, gaat nog een poging wa ren om het akkoord over bestrij- fijhgsmiddelen tussen land bouworganisatie LTO Neder- bnd en stichting Natuur en Mi lieu overeind te houden. Dit is iet resultaat van overleg deze *eek, dat plaatsvond naar aan leiding van een rechterlijk ver bod op een aantal bestrijdings middelen. De Zuid-Hollandse Milieufede- atie had die rechtszaak aange- pannen, tot grote ergernis van ,TO Nederland. )e landbouworganisatie heeft uet meer veel vertrouwen in en goede afloop van de rechts- aak, maar stemde wel in met le bemiddelingspoging van Al- lers. )ie was al bij de uitvoering van iet akkoord betrokken, fatuur en Milieu vindt dat de utwerking van de vorig jaar ge- loten overeenkomst veel te lang- aam verloopt. )e VVD in de Tweede Kamer leeft inmiddels aangekondigd en minder ingewikkelde Be- trijdingsmiddelenwet te willen, naar de totstandkoming van lieuwe wetgeving vraagt altijd eel tijd. KAPELLE - Op de Wemelding- ie Zandweg in Kapelle is gister- anddag rond half drie een perso nenauto aangereden door een imbulance. De 44-jarige bestuurder van de imbulance uit Middelburg reed tver de Wemeldingse Zandweg, tomende uit de richting van We- aeldinge. Op het moment dat iij linksaf een erf op wilde rij ten, werd hij ingehaald door ■en 31-jarige automobilist uit lissingen. De ambulance kon e Vlissinger niet meer ontwij- en, met een botsing als gevolg, loor de aanrijding raakte de ersonenauto van de weg en fed door de voortuin van een ipning. Hij kwam tot stilstand egen een boom. ten 22-jarige man uit de ge- seente Kapelle, die als inzitten- e in de personenauto zat, werd oor onderzoek per ambulance ïergebracht naar het Ooster- thelde ziekenhuis. Volgens projectleider L. Ver meer van de gemeentelijke brandweer zijn er geen specifie ke aanwijzingen dat op scholen en in dorpshuizen een loopje wordt genomen met de veilig heidsregels omtrent feestversie ring en vluchtwegen. Maar de of ficier heeft de indruk dat niet in alle gevallen wordt even serieus met de voorzorgsmaatregelen omgesprongen. Bij de constatering van overtre dingen gelden voor scholen en dorpshuizen dezelfde represail les als voor horeca-etablissemen- ten. Op basis van de bouwveror dening kan terstond een aanpas sing van de onveilige situatie worden afgedwongen, geeft Ver meer aan. Nooduitgang „Wanneer een vluchtweg niet duidelijk genoeg staat aangege ven, een nooduitgang wordt ge blokkeerd of meer van dat soort zaken, moet dat gelijk worden verholpen. Dat kun je niet laten duren." Onveilige feestversie ring kan op last van de brand weer worden verwijderd. De uit breiding van de controle is een besluit dat volgt op basis van de aanbevelingen die Vermeer doet in zijn evaluatie van het project 'brandveilig kerstfeest 2003'. Van 15 tot en met 19 december werden zestig café's, cafetaria's en restaurants op Schou wen-Duiveland bezocht. Bij tien etablissementen werden één of meerdere tekortkomin gen geconstateerd. Een 'opval lend hoog' aantal, concludeert de projectleider. In één geval was de deur van een nooduitgang onbruikbaar door een stevig hangslot. Bij een ander werd een brandgevaarlij ke versiering aangetroffen. Het merendeel van de overtredingen is volgens Vermeer minder ern stig van aard en hoort thuis in de categone 'kapotte lampjes van de nooduitgangbordjes'. In alle gevallen geldt evenwel dat deze tekortkomingen bij het uit breken van brand kunnen lei den tot levensgevaarlijke situa ties, zo wordt benadrukt in de evaluatie Alle tekortkomingen zijn op last van de brandweer verholpen Dit soort projecten Hoewel er tegenwoordig een breed spectrum aan kleuren beschikbaar is om een mozaïek te leggen, koos Kees-Jan Vis als hoofdkleur toch wit. Vis: „Want een mozaïek is van zichzelf al druk genoeg." door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het geeft een zui delijk tintje, de met mozaïek be klede achtergevel die goed te zien is vanaf de Havendijk en het Bolwerk in Zierikzee. Klei ne stukjes tegel zijn tegen de ge vel geplakt. Rond de kozijnen is gekozen voor een kleurrijk mo tief. Met het winterse zonnetje waan je je bijna in een zuidelijk kli maat. Een ode aan de Spaanse bouwmeester, designer en kun stenaar Gaudi. En tegelijkertijd een proeve van eigen kunnen. Dat is de achtergevel van het pand aan de Hoofdpoortstraat waar Kees-Jan Vis woont. Vis heeft een klusbedrijf, maar legt vooral graag mozaïek. Ooit volgde hij in Amsterdam een workshop. De rest van zijn ken nis deed hij op door te proberen en vooral door naar zijn voor beeld Gaudi te kijken. „Ik ben verschillende keren in Barcelo na geweest om te zien hoe Gaudi zijn materialen toepaste en patronen legde", vertelt Vis. „Echt prachtig, wat die man ge maakt heeft." Vele kleine stuk jes wandtegel (vloertegels zijn lastiger, want die zijn harder ge bakken) heeft hij op zijn achter gevel aangebracht. Ook paste hij rvs-plaatjes toe en gebruikte hij halve glazen knik kers, gewoon uit de speelgoed winkel. Met die muur is hij dik een week beziggeweest. De hoofdkleur is wit geworden. Vis: „Wit is rustgevend, Mozaïek is van zichzelf al druk door al die kleine stukjes. Bovendien ben ik nog niet klaar met mijn huis. Er komen nog andere pannen op en ook het balkon moet nog, en dat wordt vrij donker Dan steekt het wit mooi af." Zijn vriendin maakt de patro nen, zoals die rond de raamkozij nen. (advertentie) Nu op DVD te bestellen de prachtige documentaire "Het is een schone geweest" van Jos de Putter uit 1993 over het laatste oogstjaar van zijn ouders op hun Zeeuws-Vlaamse boerderij. 'BESTE NEDERLANDSE FILM VAN HET JAAR' (lezers Volkskrant 1994). Prijs 22,50 ex-verzendkosten. Bestel: stuur een E-mail naar (Advertentie) (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a. Kapelle-Biezelinqe (Advertentie) RECTIFICATIE Open dag: vandaag! Opleidingen Laboratoriumtechniek, tel. (0118) 55 88 00 Opleidingen CIOS Goes, tel. (0113) 55 80 00 Opleidingen Zorg, tel. (0118) 55 85 00 Opleidingen Welzijn, tel. (0113) 55 80 00 Bel voor tijden en locaties of kijk op www.roczeeland.nl. door Jeroen Boer MIDDELBURG - Tienduizend stripboeken gaan op 12 februari onder de hamer bij het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg. René de Visser van het veiling huis noemt de collectie uniek. „Normaal veilen we alleen kunst en antiek." Behalve strip boeken worden er nog andere verzamelobjecten geveild, zoals Dinky Toys en ansichtkaarten. Alle stripboeken zijn afkomstig uit de collectie van slechts één persoon. De Visser vertelt dat de verzamelaar noodgedwongen afstand moest doen van zijn ver zameling. „Hij had zo veel strip boeken dat daardoor zijn huis onleefbaar werd." Het veiling huis heeft eerst onderzoek ge daan in de stripwereld naar het animo voor een veiling „We heb ben reacties uit het hele land ontvangen. We verwachten dat er veel mensen komen." De diversiteit van de collectie speelt daarin zeker een rol. „Er zitten unieke exemplaren bij. Bijvoorbeeld eerste drukken en gesigneerde albums." Maar ook meer alledaagse strips, zoals de vierkleurendrukken van Suske en Wiske, worden aangeboden. Die gaan wel per tientallen tege lijk. A. Stromink, die voor het veilinghuis de richtprijzen be paalde, beaamt de belangstel ling voor de veiling. Er zitten strips bij uit de reeksen Storm en Trigië. „Die zijn op het mo ment erg gewild omdat de teke naar, Don Lawrence, onlangs is overleden", vertelt Stromink. Ook de strips van Tom Poes kun nen volgens de stripkenner reke nen op veel belangstelling. „Er zijn een hoop mensen die de boe ken van Marten Toonder willen hebben." Uniek noemt hij ook de complete reeks van de avon turen van Kapitein Rob. Hardcovers Veel van de oude strips die ter veiling worden aangeboden, zijn zogenaamde hardcovers, strips met een harde kaft. „Bij de verzamelaars zijn harde kaf ten erg gewild. Ze haten de uit gaven met slappe kaft van tegen woordig. Voor sommige van de boeken heeft een verzamelaar toch een paar honderd euro over." Toch liggen de richtprij zen voor de veiling aanzienlijk lager. Dat komt doordat Stro mink rekening gehouden heeft met een toeslag voor het veilen. De veilingkosten bedragen 25 procent van de aankoopprijs. Bovendien moet de veiling ook aantrekkelijk zijn voor hande laren „En als een stripboek echt veel waard is, wordt het toch wel voor die prijs ver kocht", verwacht Stromink. Het brede aanbod maakt de veiling volgens hem erg bijzonder. „De meeste veilinghuizen halen al leen de krenten uit de pap en weigeren de rest." De verzamelaarsveiling wordt gehouden bij het Zeeuws Vei linghuis, Herengracht 74 in Mid delburg op 12 februari vanaf 13.30 uur. De kijkdagen zijn van 7 tot en met 12 februari van af 10.00 uur 's ochtends. hebben een grote meerwaarde op het gebied van brandpreven tie richting ondernemer, aldus Vermeer, en vergroot tevens het veiligheidsbewustzijn bij de be zoekers. De laatste jaren is de verantwoordelijkheid van de be drijven op dit gebied aanzien lijk verbeterd, constateert hij, ondanks het feit dat bij ruim zes tien procent van de gecontroleer de gelegenheden tekortkomin gen werden geconstateerd. „Ze zijn zich veel bewuster van de mogelijke gevaren en handelen door ook eerder naar." door Rolf Bosboom GOES - H. Broertjes, de vorig jaar vertrokken directeur van de Oosterscheldeziekenhuizen, heeft een belangrijke rol ge speeld in de perikelen die heb ben geleid tot de huidige be stuurscrisis. Broertjes schoof vorig jaar juli bij de bekendmaking van zijn vertrek als bestuursvoorzitter zijn collega in de Raad van Be stuur. S Schuitevoerder, na drukkelijk naar voren als ge schikte opvolger. De Raad van Toezicht en Advies, die de leden van de Raad van Bestuur be noemt, vond het ongevraagde ad vies ongepast. Kort daarna werd besloten extern een nieu we directeur te werven, zo blijkt uit documenten en gesprekken met betrokkenen. Daarvoor werd een headhunters bureau ingeschakeld. De Raad van Toezicht nam het Broertjes hoogst kwalijk dat hij passages uit een rapport van het bureau aan derden voorlegde, omdat die naar zijn mening ten onrech te beschadigend waren voor Schuitevoerder. Later werd ook Schuitevoerder zelf daarvoor verantwoordelijk gehouden Broertjes nam het verder, vlak voordat hij definitief vertrok, op voor zijn collega als het ging om diens arbeidscontract. Dat was op diverse onderdelen sterk nadeliger dan zijn eigen overeen komst. Dat zou in de toekomst kunnen leiden tot een onwerkba re situatie binnen de Raad van Bestuur, vreesde hij. Schorsen De discussie over het rapport en de contractkwestie droegen er aan bij dat de Raad van Toe zicht Schuitevoerder niet wilde als bestuursvoorzitter. Het con flict escaleerde, wat deze maand leidde tot het voorgenomen ont slag en het op non-actief stellen van Schuitevoerder. De Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording (RMRV), die toeziet op de Raad van Toezicht, hoorde vorige week beide partijen. Daarbij was ook Broertjes aanwezig om Schuitevoerder te steunen. De RMRV besloot op die bijeen komst de Raad van Toezicht te schorsen. Dat is nog niet ge beurd, omdat de Raad van Toe zicht in allerijl een compromis voorstel heeft gedaan, met als voornaamste onderdeel het tijde lijk terugtreden van voorzitter E. Geluk. Maandag 2 februari beslist de RMRV of dat voorstel wordt overgenomen. M. Weststrate, lid van de raad. heeft zich inmid dels schriftelijk beklaagd over de gang van zaken. Hij vindt dat RMRV-voorzitter I. Stroo ten on rechte het besluit tot schorsing nog niet heeft uitgevoerd en roept de andere leden op om. sa men met hem, haar tot de orde te roepen. Kort geding Schuitevoerder heeft het con flict inmiddels voorgelegd aan het Scheidsgerecht voor het Ne derlandse Ziekenhuiswezen, dat geschillen rond arbeidsovereen komsten van ziekenhuisdirecteu ren beslecht. Daar dient vrijdag 6 februari een kort geding tegen de Raad van Toezicht. Minister Hoogervorst (Volksge zondheid) liet gisteren op vra gen van zowel A. Kant (SP) als B. van der Vlies (SGP) weten geen reden te zien om te bemid delen in het conflict tussen Schuitevoerder en de Raad van Toezicht. De aanstelling van een interim-bestuurder bij het zie kenhuis acht Hoogervorst 'on ontkoombaar'. Daarvoor heeft de Raad van Toe zicht zelf al R. van der Meulen gevraagd. pagina 23: parelvissen in troebel water foto Marijke Folkertsma „Ter plaatse beslis ik dan welke kleuren ik ga gebruiken. Er zijn tegenwoordig zo veel kleuren en mogelijkheden." Vis moet alle tegels zelf breken. Voor een mozaïek heeft hij 10 procent meer tegels nodig dan de te bedekken oppervlakte groot is. Want door het breken is er verlies aan stukjes die te klein zijn. door Esme Soesman DREISCHOR - Medewerkers van de musea die aangesloten zijn bij het Platform Musea Schouwen-Duiveland gaan hun collecties nauwkeurig beschrij ven. Precieze registratie van hun 'objecten' bevordert inzicht in de collecties, mogelijkheden tot uitwisseling én brengt het keurmerk voor museumregistra tie dichterbij. Het is een flinke stap vooruit, be vestigt platformvoorzitter L Zijlstra. Door de jaren heen hebben de vrijwilligers van de Schouwen-Duivelandse musea op verschillende manieren hun best gedaan hun collectie te be schrijven. Tot dusverre ontbrak het echter aan eenheid. Door gezamenlijk over te gaan op het softwarepakket Pandora kiezen de musea voor één lijn. Dat biedt in de toekomst moge lijkheden uit te wisselen. Het Stadhuismuseum en Maritiem Museum volgen, met een ander softwarepakket, hun eigen koers. Informatie Behalve dat er straks makkelij ker informatie over de verschil lende collecties is uit te wisselen - brengt de collectiebeschrij ving ook het keurmerk museum registratie dichterbij. Dit werd vijf jaar geleden landelijk geïn troduceerd als een manier om de kwaliteit van Nederlandse musea zichtbaar te maken, te be waken en te verbeteren. Musea die aan de minimumstan daard voldoen ontvangen het Certificaat Geregistreerd Mu seum. Voorloper daarop is de voorlopige registratie. Musea die de intentie uitspreken mee te willen doen - en ook zicht hebben op het behalen van het certificaat - ontvangen dit predi kaat. Op ^Schouwen-Duiveland hebben beide Zierikzeese musea en streek- en landbouwmuseum Goemanszorg de status voorlopi ge registratie. Goemanszorg, waar Nederhoed eveneens de voorzittershamer hanteert, zet met het recent af ronden van een beleidsplan, het momenteel aanpassen van de keuken aan de voedselveilig- heidseisen volgens het HACCP-systeem en het op han den zijnde collectiebeschrijving belangrijke stappen richting de finitieve status. Deze maand gaan de platformleden, waaron der dus enkele van Goemans zorg, op cursus. Het streven is dat het in de computer invoeren van de collectie nog dit jaar wordt afgerond. De collectie strips die onder de hamer gaat is niet alleen uniek door zijn omvang, maar ook vanwege het feit dat alle albums worden geveild - zowel de bijzondere exemplaren als de minder zeldzame al bums. foto Ruben Oreel Staande aan de toog van zijn stamcafé in het centrum van Middelburger kwam een jon geman vorig weekeinde tot de ontdekking dat hij geen geld meer had om nog meer bier te kopen. Met haastige tred spoedde hij zich naar de dichtstbijzijnde euro-auto maat om zijn financiële posi tie in de kroeg veilig te stel len. Op terugweg bedacht de jongeman dat hij toch wel heel erg nodig moest In een donker steegje zag hij zijn kans schoon. Op het mo ment dat hij opgelucht van de voorraad vocht afscheid nam, werd het straatje plotseling fel verlicht. Het schijnsel kwam van de koplamp van een motoragent. „Er valt ze ker niet meer over te pra ten?", probeerde de jonge man, zijn spijkerbroek dicht- ritsend. Dat bleek inderdaad het geval. De agent zette zijn motor op de standaard, deed zijn helm af en begon zijn handschoe nen uit te trekken om het bon boekje beter te kunnen hante ren. Op dat moment zag de jongeman zijn kans schoon en sprintte weg, het drukke Mid delburgse nachtleven in. Weggedoken tussen de andere stamgasten zag de gevluchte wildplasser de motoragent een aantal keren zoekend langs komen. De wetsdienaar keek daarbij zeer pissig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59