Rusland is bron digitale plaag Er gaat veel mis bij recherche PZC Ziekenhuis Toezicht Als Linda de juiste antwoorden geeft, is Europa al geholpen 4 Paradijs voor internet-criminelen 31 januari 1954 zaterdag 31 januari 2004 Het virus MyDoom raast al da gen door miljoenen computers verspreid over 21 landen. De kiem van de miljarden dollars verslindende digitale plaag ligt in Rusland, een paradijs voor on line-criminelen. Duizenden Rus sische techneuten hebben maar één droom: de beroemdste hacker ter wereld worden. door Frank Hendrickx Met nauwelijks verborgen trots meldt het Russische dagblad Kommersant dat het computervirus MyDoom het krachtigste virus aller tijden dreigt te worden. 'Een interna tionale Russische besmetting' is de kop boven het voorpaginaver- haal, want niemand twijfelt er aan dat de architecten van het virus zich ergens in Rusland be vinden. MyDoom dook eerst op in, Rusland, een paar uur latei- was de hele digitale wereld geïn fecteerd. Niemand die er van op kijkt Russische hackers hebben een reputatie hoog te houden sinds Vladimir Levin in 1995 via inter net tien miljoen dollar wist te stelen van de Amerikaanse Citi bank. De Rus kreeg uiteindelijk drie jaar gevangenisstraf, maar dat heeft zijn reputatie als de be roemdste bankrover van het di gitale tijdperk geen kwaad ge daan. Duizenden Russische tech neuten zijn in zijn voetsporen ge treden. Een hoog opleidingsni veau in combinatie met beperk te carrièremogelijkheden blijkt een uitstekende voedingsbodem. In Rusland heeft het computervi rus zich ontwikkeld tot een lu cratief instrument. De slachtof fers worden doorgaans zorgvul dig uitgezocht. Vorig jaar wer den ruim een dozijn internetcasi- no's platgelegd door een DDS-virus dat vergelijkbaar is met het huidige MyDoom. De hackers eisten tussen de 40.000 en 500.000 dollar om de geld ver slindende aanval te stoppen. De afpersers opereerden waar schijnlijk onder auspiciën van de maffia in Sint Petersburg, verklaarden onderzoekers in de Financial Times. De pakkans is klein voor digita le criminelen, al is het maar om dat veel slachtoffers hun kwets baarheid niet aan de grote klok hangen. Zo konden de Russische internetpiraten Sergej Gorsjkov en Aleksej Ivanov jarenlang on gestoord grote geldbedragen ste len. Ze gebruikten virussen om persoonsgegevens te vergaren, waarmee ze vervolgens krediet kaarten aanvroegen op iemand anders naam. In de stad Tsjeljabinsk in de Oe ral hadden de twee techneuten weinig andere mogelijkheden. Zo kon Ivanov ondanks zijn op leiding alleen een baan vinden als verhuizer. Uiteindelijk be sloot de FBI de hackers naar de VS te lokken door ze een baan aan te bieden bij een computer beveiligingsbedrijf. De twee Russen deden tijdens hun sollici tatiegesprek al hun trucs uit de doeken. Daarna werden ze in de boeien geslagen. Veel heeft het niet geholpen. Dit jaar 'gijzel den' Russische hackers nog twee duizend computers om adverten ties voor Russische pornosites te verspreiden. Strategie Achter het huidige MyDoom-vi- rus lijkt eveneens een strategie schuil te gaan. De miljoenen computers zouden zijn geïnfec teerd om op 1 februari een aan val te openen op het Amerikaan se computerbedrijf SCO. Een la wine van e-mails wordt ge bruikt om het computersysteem van een bedrijf in een 'zombie' te veranderen. Vervolgens kun nen hackers makkelijk inbre ken. SCO heeft inmiddels 250.000 dollar uitgeloofd om de voor MyDoom verantwoordelij ke hacker te pakken. Ook Russische ondernemingen hebben te lijden onder de hackers. In 2002 werd de totale schade in Rusland op zes mil jard euro geschat, een verdrie voudiging vergeleken met een jaar eerder. De geheime dienst FSB heeft een speciale eenheid opgezet voor de bestrijding van compu tercriminaliteit, maar de 272 za ken die sindsdien zijn geopend, gelden als het topje van de ijs berg. Talent De middelen van de Russische autoriteiten zijn beperkt, ter wijl de aanwas van nieuw 'hackertalent' enorm is. In Rus land zijn geschikte studies als natuurkunde en wiskunde nog altijd bijzonder populair. Boven dien verdubbelt ieder jaar het aantal internetaansluitingen, wat tot een enorme verspreiding van kennis leidt. Criminele ben des gebruiken chatrooms om hackers te werven voor hun pro jecten. In China is een vergelijk baar proces aan de gang en ook in Brazilië en Zuid-Korea zijn veel succesvolle hackers actief. De bestrijding van computercri minaliteit heeft in Rusland geen prioriteit, maar dat kan verande ren. Russische hackers vallen sinds kort ook de machtigste man van het land lastig: de re cent geopende persoonlijk inter netpagina van president Vladi mir Poetin werd in de eerste drie maanden negenduizend keer aangevallen door hackers. Zoiets blijft in Rusland door gaans niet ongestraft. GPD Een groepje Russische computerprogrammeurs met een spandoek met de tekst 'Vrijheid van denken vrijheid van code' protesteren eind augustus 2001 voor de Amerikaanse ambassade in Moskou tegen de arrestatie van collega en landgenoot Dmitry Sklyarov. De computerprogrammeur werd opgepakt toen hij in Las Vegas arriveerde om de jaarlijkse hackerbijeenkomst bij te wonen. Rusland telt opvallend veel hackers. foto EPA Hoe lang kan het rommelen in de top van een ziekenhuis, voor de ellende de patiën ten bereikt? De beantwoording van deze vraag wordt steeds urgenter voor alle betrokkenen bij de Oosterscheldeziekenhuizen. Want de scher mutselingen rond de opvolging van de voorzitter van de Raad van Bestuur van deze instelling gaan maar door. Er is geen zicht op rust. Wel wordt, steeds duidelijker dat minstens de huidige voorzit ter van de Raad van Toezicht, Egbert Geluk, en zijn opponent Sal Schuitevoerder, kandidaat-voor zitter van de Raad van Bestuur, waarschijnlijk niet samen in één oplossing passen. En het ziet er ook naar uit dat met zachte heelmeesters geen af doende behandeling mogelijk is. Uit een reconstructie van het conflict - vandaag te lezen in de bijlage Reportage van deze courant - blijkt dat de problemen echt beginnen als Hans Broertjes, de vertrekkende voorzitter van de Raad van Bestuur, tegen de zin van Geluk voorstelt Schuitevoerder te benoemen. Schuitevoerder niet de steun van het management, de onderne mingsraad, de medische staf en de patiëntenraad. Maar de Raad van Toezicht wil niet dat Broertjes zich ermee bemoeit. Gaandeweg wordt duidelijk dat de raad tot veel bereid is om Schuitevoerder te weren, inclusief het vooruitschuiven van een rede lijke arbeidsovereenkomst en het schermen met een dubieuze beoordeling door een headhunter. Heldere vakmatige argumenten tegen Schuitevoer der lijken er niet te zijn. Het blijft vooralsnog gissen naar de beweegrede nen van Geluk en zijn mede-raadsleden. De kwes tie lijkt onverkwikkelijker dan gewoon wat al te enthousiaste bemoeienis van de Raad van Toezicht met het ziekenhuisbestuur, een ontwikkeling die begon met de komst van Geluk. Als dat het pro bleem is, had de raad zich inmiddels gewoon terug in zijn hok kunnen laten sturen. Een aanzet daar toe, schorsing van de Raad van Toezicht door dei Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verant woording, proberen de toezichthouders nu echter ongedaan te maken. Zo neemt de chaos toe in en om de Oosterschelde ziekenhuizen, met het gevaar dat de kwaliteit van de zorg in het geding komt. Juist dat risico zou niet door toedoen van een Raad van Toezicht mo gen ontstaan. door Hetty van Rooij Met een brede glimlach leest Linda de Mol de vraag van een papiertje: wie is de voorzit ter van het Europees parle ment? Sylvio Berlusconi, ant woordt de kandidaat. Luid ap plaus en een zoen van Linda: goed gedaan!!! Geen mens in de Tros-studio weet dat het juiste antwoord op de vraag 'Pat C<pi,' luidt. Kennelijk weten Linda en het productieteam van Love Let ters dat evenmin, want de naam van de Ierse parlementsvoorzit ter staat niet op het lijstje waar van de kandidaat uit mag kie zen. En over dik vier maanden zijn de Europese verkiezingen... Dit fragment uit een recente Tros-uitzending levert een ake lig heldere illustratie van het probleem waar 'Europa' mee kampt: in de ogen van de kie zers is alles wat er in Brussel ge beurt een zaak voor politici en ambtenaren en dus het weten niet waard. Pogingen om de kloof te over bruggen zijn al vaak vergeefs ge bleken. De jongste inspanning van het kabinet is een voorlich tingscampagne die nadrukke lijk zal mikken op het publiek dat op zaterdagavond graag naar Linda de Mol kijkt, onder het nu al omstreden motto 'Eu ropa, best belangrijk'. Minder dan honderd dagen voor de uitbreiding van de Unie met tien nieuwe lidstaten begin nen onkunde en onverschillig heid een serieus probleem te worden. Een recent onderzoek van de Volkskrant maakte dui delijk dat zelfs veel Kamerle den niet weten welke landen er op 1 mei precies bijkomen, laat staan dat ze op de hoogte zijn van de gevolgen. Er gaapt een afgrond tussen de werkelijkheid van Brussel, waar iedere vorm van twijfel over de uitbreiding als politiek incorrect wordt beschouwd, en de werkelijkheid van de straat, waar achterdocht en onwetend heid overheersen. Maar zelfs voor de meest ver stokte Europa-ontkenner valt er dit jaar niet aan te ontko men. Na een stortvloed aan pu bliciteit rond de uitbreiding op 1 mei volgen vrijwel onmiddel lijk de verkiezingen voor het Eu ropees parlement, die in Neder land op 10 juni worden gehou den. Een referendum over de grondwet, dat was voorzien op dezelfde dag, gaat niet door om de simpele reden dat over de tekst nog geen overeenstem ming bestaat. In 1999 nam een op de drie Nederlanders de moeite om naar de stembus te gaan voor Europa. Waarschijn lijk zou Linda de Mol het niet aandurven om haar kandidaten te vragen naar de namen van drie Nederlandse leden van het Europees parlement. Als de be langstelling dit jaar weer rond een schamele dertig procent schommelt, rijst onontkoom baar de vraag of de Nederland se volksvertegenwoordigers in Europa het Nederlandse volk wel vertegenwoordigen. Hoog tijd dus voor een bewust wordingscampagne die niet al leen de kritische krantenlezer bereikt, maar al die kiezers die geen idee hebben op wie en waarom ze op 10 juni zouden gaan stemmen. Ook politieke partijen en europarlementariërs breken zich het hoofd over de vraag hoe ze die doelgroep moe ten bereiken. 2004 wordt een belangrijk Euro pees jaar, daar valt niets op af te dingen. Er komen tien nieu we EU-landen l?ij. er treedt een nieuw Europees parlement en een nieuwe Europese Commis sie aan, er wordt een opvolger benoemd voor Commissievoor zitter Prodi, er moet eindelijk een akkoord komen over de Eu ropese grondwet en aan het ein de van het jaar valt de beslis sing over een toekomstig lid maatschap voor Turkije. Vanaf 1 juli is Nederland voorzitter van de Europese Unie en ligt de regie in handen van het kabi net. Voor premier Balkenende staat zijn prestige op het spel, zijn geloofwaardigheid, zijn re putatie bij zijn collega's en zijn internationale aanzien als pro bleemoplosser. Allemaal best belangrijk genoeg, inderdaad, voor een serieuze poging om de Nederlandse burger mee te krij gen in het Europese avontuur. Als Linda de Mol in Love Let ters nou voortaan de juiste ant woorden goed rekent, is dat al een klein stapje in de goede rich ting. GPD Onderzoekster Christiane de Poot: „Het historisch besef bij de recherche is vreselijk!" foto Phil Nïjhuis/GPD door Ferdi Schrooten De politie moet kentekens van auto's op de plaats van een misdrijf standaard registre ren. Dat gebeurt vaak ook. Maar het is bijna standaard dat met die gegevens niks gebeurt. Volgens onderzoekster dr. Chris- tianne de Poot gaat er veel mis bij de recherche. „Er is een onno dig grote chaos. Ik denk niet dat ze inzien wal allemaal beter kan." In zes politieregio's mochten De Poot en haar collega's bij de re cherche meelopen bij in totaal 28 onderzoeken naar zware mis drijven. Van begin tot eind stond ze er met haar neus boven op: ze stond op de vindplaats van een lijk en luisterde mee met telefoontaps en verhoren. Na haar zeldzame inkijkje in de recherchepraktijk stelt ze dat veel onderzoeken van toeval en willekeur aan elkaar hangen. „Bij de helft van de zaken of meer worden onnodig kansen ge mist of wordt te laat begonnen met de juiste opsporingsmetho de. Een bus wordt doorzocht na dagen, als de sporen al weg zijn, getuigen worden pas gehoord als ze zich belangrijke details niet meer kunnen herinneren", zegt ze. Afgelopen donderdag presen teerde ze het boek 'Recherche Portret'. Een uniek wetenschap pelijk onderzoek, vindt ze zelf. Nog nooit is zo'n omvangrijk en diepgaand onderzoek gedaan naar de werkwijze van de re cherche, niet in Nederland en ook wereldwijd niet. Hoofdprobleem; veel recherche teams werken weinig systema tisch. Dan doet een recherche team maar wat en zet allerlei op sporingsmiddelen in, zonder dui delijk doel vooraf. Na een vast gelopen onderzoek wordt amper teruggeblikt. „Terwijl er soms nog genoeg los se eindjes zijn. Er is echt wel wat aan de hand in recherche- land", zegt Christianne de Poot, verbonden aan het Nederlands Studiecentrum voor Criminali teit en Rechtshandhaving (NSCR). Blik Ze hekelt de 'standaardreflex' bij veel grote, geruchtmakende zaken. „Bij de moord op Sybine Jansons uit Maarn is metéen een blik van negentig man openge trokken. Een massa aan informa tie komt vrij, vaak zonder dat. die gestructureerd wordt geana lyseerd. Het gaat niet om de hoe veelheid. Soms kun je beter je twee of drie beste mensen op de zaak zetten." Grote teams blij ken soms juist van povere kwali teit, weet De Poot. Menig recher chechef houdt zijn beste mensen vast als er mankracht wordt ge zocht voor een groot moordon- derzoek. „Er komt dan wel man kracht vrij, maar niet de beste. Vaak zijn het de rechercheurs die gemist kunnen worden." Coördinator Sommige korpsen hebben daar om een coördinator, die eigen handig bepaalt welke mensen hij op welke onderzoeken wil hebben. Chefs die vooral hun ei gen toko zo goed mogelijk probe ren te bemannen, bijten in het stof. In veel korpsen is dat ech ter nog geen praktijk, zegt De Poot. De opsporing van vergelijkbare misdrijven kan mede daardoor compleet andere resultaten ople veren. „Kort gezegd: bij de ene teamleider of korps heb je goede kans dat je zaak wordt opgelost, maar bij de ander weet je bij een zelfde sooit zaak dat je een groot probleem hebt." Het man keert vaak vooral aan gedegen 'informatiemanagement'. De Poot, met weer een praktijk voorbeeld: „Bij het ochtendrond je riepen de teamleden van alles door elkaar. Dan ging het weer over het wapen, dan weer over sporen. Allemaal stukjes en geen samenhang. Een chaos, Zo maak je het onnodig complex. De kans op succes wordt er niet groter op." De onderzoekster begrijpt dat menig rechercheur een broertje dood heeft aan administratie en organisatie. Maar ongecon troleerde boevenjacht wreekt zich. Is het niet bij een lopende zaak, dan wellicht bij een vol gende. „Het historisch besef bij de re cherche is vreselijk!" zegt De Poot. Ze herinnert zich een moord op een homoseksuele man, driekwart jaar later ge volgd door eenzelfde misdrijf in dezelfde politieregio. „Er werd gewoon een compleet nieuw team geformeerd dat de hele homo-scene opnieuw in kaart ging brengen. Bars en ont moetingsplaatsen voor seks wa ren bij het vorige team bekend, maar die kennis was weg. Het tweede team had daardoor een onnodige achterstand." Uiteindelijk is de eerste moord wel opgelost en de tweede niet. Christianne de Poot wil er geen conclusies aan verbinden. „Maar misschien had het gehol pen als de informatie over de ho mo-scene na het eerste onder zoek op de een of andere manier goed was vastgelegd." GPD MONUMENT - De regering wil een monument oprichten in het gebied dat een jaar gele den werd getroffen door de wa tersnoodramp. Volgens minis ter-president Drees moet het momument symbool zijn van de dankbaarheid jegens de vol keren die Nederland te hulp schoten, De voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging wil een laan met 300 populie ren aanbieden. De eerste boom is inmiddels al geschonken door erelid sir Winston Churchill. AUTO'S OP IJS - Het ijs tus sen Monnikendam en Marken Hoofdredactie: A. L, Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur is inmiddels zo sterk dat ver scheidene auto's naar het ei land zijn gereden. Bij ongeluk- ken op het ijs zijn twee kinde- ren van zes en drie jaar en een 22-jarige man verdronken. De ongevallen vonden plaats in Driebergen, Gouda en Maas dam. ELFSTEDENTOCHT - DE1' NCRV en de VARA zullen uit-K' gebreide directe radioreporta- ges uitzenden over de Elfste- 4 dentocht die op 2 februari wordt verreden. Het ligt in de5 bedoeling dat verslaggeverf' Dick van Bommel in een motor-1 met zijspan de kopgroep volgt,1 Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail- lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax'(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wogoner concern. De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gobruikt voor on» (abonnomenten)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op doze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. Ie zersservico, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot 'li: WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4