De alvermannen achterna PZC TURKIJE, dat doe je met CURACAO tegen BODEMPRIJZEN Livingstone Jan Thiel Resort**** W13 La Coupole, een nooit gebruikte lanceerbasis cooteren en sleeën SuperClubs Breezes**** KRAS 3HE" 073-5999999 ffi zaterdag 31 januari 2004 Het klank- en lichtspel 'Bokrijk by Night' is de nieuwe winterattractie van het openluchtmuseum Bokrijk in Belgisch-Limburg. Nachtreizigers gaan er per shuttletreintje het duistere park in en worden onderweg vergast op een streekgriezelverhaal met dolende dwaallichtjes en wraaklustige alvermannen. De molen en de kerk van Bokrijk doemen op in het spookachtige licht. Nazi-Duitsland kwam door de invasie van de geallieerden in Normandië een paar maanden ontwikkeltijd te kort. Anders waren er vanuit een groot bunkercomplex in de krijtrotsen na bij Calais elk etmaal vijftig V2-raketten op Lon den afgevuurd. De raketten zouden de Engel se hoofdstad in vijf minuten bereikt hebben en dood en verderf hebben gezaaid. Opvallend genoeg is pas in 1997 een museum ingericht in het bunkercomplex dat Hitler in 1943 en 1944 liet bouwen om de beruchte V2-raketten te fabriceren, op te slaan en te lan ceren. Het complex bevindt zich in de gemeen te Helfaut. op vijf kilometer van de stad Saint-Omer. Om La Coupole te realiseren werd een gangenstelsel van bijna zeven kilometer in de krijtrotsen gegraven. In het labyrint was ruimte voor brandstofvoorraden, een regi ment soldaten en raketten. Om de lanceerin- stallatie te beschermen werd het complex af1 gedekt met een betonnen koepel die een door snede van 71 meter heeft en vijf meter dik is. De koepel bleek bestand tegen zo'n driedui zend geallieerde bommen. La Coupole in de regio Nord-Pas-de-Calais geeft informatie over de raketten maar ook over de oorlogsgeschiedenis in Frankrijk en ontwikkelingen in de internationale ruimte vaart die zijn voortgevloeid uit de kennis die bij het maken van de V2 verkregen is. Bij de in gang krijgen bezoekers een hoofdtelefoon waarmee ze bij diverse objecten uitleg in het Nederlands. Engels. Duits of Frans kunnen krijgen. De bezoekers van het museum wor den door een deel van het ondergrondse gan genstelsel geleid, dat door onder meer Russi sche dwangarbeiders is uitgehouwen. Lopen de door de vochtige gangen, met uitgehou wen werkruimtes, kost het weinig moeite je voor te stellen welk een macabere sfeer er in de oorlogsjaren geheerst moet hebben. La Coupole is vanuit Calais bereikbaar via autoweg A26, afrit 3 en vanuit Lille via autoweg A25, afrit Ha- zebrouck, richting Saint-Omer. Het museum is dage lijks van 10.00-18.00 uur open, entree 8,50 euro. Meer informatie Maison de la France, tel. 0900-112233, www.lacoupole.com KAREL VAN DELFT loor WIEL BEIJER Buiten is het aardedon ker. Geen enkel lichtje als oriëntatiepunt in openluchtmuseum Middeleeuwse muziek in het behaaglijk warme ihuttletreintje. Een stem waar- ichuwt de reizigers voor enge die staan te gebeuren, u dicht bij elkaar. Ik neem u nee door het Vlaanderen van zegt verhalenverteller Flack. gasten in de shuttle zijn de eizigers van weleer, die op een winteravond op weg ijn naar het huwelijksfeest van e molenaarsdochter Anna. Een ijzonder huwelijk, zo zal blij- en. De reizigers zien de verlich- molen; ook de vlakbij gele en herberg is sfeervol verlicht. 1 de shuttle horen ze herberg- roddelen. Met name over bruid, want daar is iets raars ïee. Ze is klein en een echte Misschien is ze wel Of is ze soms een wis- De reizigers zien licht- s opflitsen tussen de bomen schaduwen en schimmen, verteller verhaalt van de al- irmannen, de hardwerkende ezens uit de onderwereld die nachts tegen een kleine belo- karweitjes opknappen tor de mensen. Alvermannen ven onder de grond en wor- ook wel kabouters of trol- genoemd. In het dialect ook el auwelmennekes of auwel- kes. Het zijn goedaardige we zens, maar o wee als je ze dwars boomt. De nachtelijke reizigers volgen de lichtjes naar het kerk je van Erpekom. Bliksem en donder Over de begraafplaats met de helverlichte stenen grafkruisen snellen zij het monumentale kerkje binnen. Daar branden kaarsen en klinkt koorgezang. De waarheid, de weg en het le ven, lezen de reizigers boven het priesterkoor. Buiten volgen bliksemschichten en dondersla gen elkaar in snel tempo op. Dan stormen plots alverman nen het kerkje binnen en take len de koster behoorlijk toe. Al thans lichteffecten en vechtge- luiden suggereren dit. Als de rust is wedergekeerd, ben gelt het kruis aan het plafond en is in de tekst aan de muur het woord waarheid doorge streept en vervangen door leu gen. Nadenkend over die aanwij zing spoeden de reizigers zich verder. Tenslotte zijn ze op weg naar een bruiloftsfeest. Maar als ze de pastorie passeren, horen ze plots een vrouw om de pas toor roepen. Het is Fien, de mo lenaarsvrouw. Zij biecht op dat hun eigen kind dood is geboren, dat Anna eigenlijk een 'wissel kind' is en dat de alvermannen haar volgens afspraak terugkrij gen als ze achttien jaar wordt. Die alvermannen werkten bo vendien voor de molenaar, maar die was te gierig om hen het verdiende loon te geven. Nu willen ze wraak én ze willen An na terug. De reizigers weten ongedeerd de gezellige herberg te berei ken. Dan een luide klap. De al vermannen komen Anna op eisen. 'Alvervader stop, ik heb uit liefde gekozen', probeert An na haar aanstaande huwelijk te redden. Ze wil vrede en belooft dat de molenaar haar alverva der een bruidsschat zal geven en dat de alvermannen elke vol le maan een zak van zijn beste meel krijgen om de schuld te rug te betalen. De molenaar heeft een aanvullende wens. Hij wil zijn doodgeboren zoon, die nu een dwaallicht is, verlossen door hem alsnog te dopen. Ontmoeting met watergeest Dus vertrekken de mensen die het aandurven richting molen van Ellikom en vandaar naar de nabij gelegen Donkere Vijver waar de watergeest woont. Daar waar ook de honderden dwalen de lichtjes huizen, vindt de apo theose van het spel plaats. In de duisternis lopen de reizigers over het vochtige gras naar de oever van de vijver. Daar doopt de molenaar zijn zoon alsnog en vervolgens doopt hij maar met een alle dwaallichtjes. In de bomen aan de overkant zien de reizigers plots de schim men van mensen die lang dwaal lichtjes waren, maar nu verlost zijn. De reizigers gaan terug om het huwelijk verder te vieren. Eind goed, al goed, denken ze opgelucht. De shuttle brengt de reizigers te rug naar de ingang van het open luchtmuseum, waar ze voor een afzakkertje verwacht worden in herberg Het Gulle Zwijn. Er wordt bier getapt en er ligt een stapel met kaas en hesp belegde boerenboterhaminen. Dat doet goed na dit nachtelijk griezel- avontuur dat voor het open luchtmuseum Bokrijk de ko mende jaren de publiekstrek kende winteractiviteit moet worden. (ADVERTENTIE) Openluchtmuseum Bokrijk ligt nabij Genk, autorijders kunnen de borden Park Midden Limburg volgen Bokrijk by Night is te zien tot eind maart, wan neer het openluchtmuseum weer overdag opengaat Groepen kunnen van zondag tot en met vrijdag dagelijks twee keer per avond het klank- en lichts pel boeken. Per voorstelling kunnen vijftig reizigers mee in de shuttle. De in dividuele ritten beginnen zaterdagavond om 19.30 en kosten 12,50 euro. Dat is zonder eten of drank na afloop in Het Gulle Zwijn. Meer informatie: tel 0032-11-26 53 00, www.bokriik.be Dublin van James Joyce Ierland heeft een rijke literaire geschiedenis. Een van de bekendste boe ken is Ulysses van James Joyce, waarin de hoofdpersonen op 16 juni 1904 een tocht door Dublin maken. Om dat jubileum te vieren beginnen op 2 februari in Dublin de eerste van vele activiteiten. Hoogtepunt wordt een ontbijt op 13 juni in O'Connell Street, waar zo'n 10.0000 Dubliners en toe risten gratis mogen aanschuiven. Meer informatie: Ierland Toerisme, tel. 020-5040689, www.ierland.nl en www.reiovcedublin2004.com. Groene vingers Tuinliefhebbers komen binnenkort naar de Zwolse IJsselhallen. die dan weer zijn omgetoverd in een groen paradijs. Van 5 tot en met 8 februari heeft hier de beurs TuinVaria plaats, met demonstraties, workshops en tuingereedschap. De hallen zijn ingedeeld volgens verschillende thema's, zoals Fruit in de Tuin en Frans landleven. TuinVaria is donderdag en vrij dag van 11.00-22.00 uur geopend, zaterdagen zondag van 10.00-18.00 uur, entree 8 euro. Meer informatie: tel. 038-4211843, www.tuinvaria.nl. Midden- en Oost-Europa ntersport is allang niet er skiën en langlaufen, moet steeds meer 'fun' om het verwende te blijven boeien, iet Oostenrijkse Serfaus beren ze elk jaar iets te verzinnen, zoals scooteren en sleetje rijden ineen. Een 'fun day pass' kost 10 euro en geeft recht op een dag gebruik van di verse apparaten. Meer informatie: VW Ser faus. tel. 0043-54 76 62 39. www.serfaus.com Een reis door Midden-en Oost-Europa in één dag. Dat kan tijdens de vakan tiebeurs die 7 februari plaatsheeft in de Grote of Lebuïnuskerk te Deven ter. Er zijn informatiestands van reisorganisaties en particuliere aanbie ders. In de Latijnse School (Grote Kerkhof 5/6) worden films gedraaid, en in het stadhuis van Deventer (Grote Kerkhof 1) zijn de hele dag work shops, lezingen en debatten, waaraan veertien ambassadeurs van betrok ken landen deelnemen. De beurs heeft plaats van 10.00-17.00 uur, entree 2 euro. Meer informatie: tel. 0900-35 35 3355, www.vvvdeventer.nl. Laat het zomerseizoen maar beginnen, want de nieuwe Turkije zomer 2004 brochure is uit!! En ons welgemeende advies: boek nü uw zomervakantie naar de plaats en het hotel van uw dromen in -Turkije, als u bent aangewezen op een bepaalde periode. Waarom? Omdat Turkije een steeds populairder vakantieland wordt! Omdat de prijs-kwaliteitverhouding er meer dan uitstekend is! Omdat andere grote markten (met name Engeland en Oost-Europa) nu al massaal de krenten (lees: de populai re hotels in het hoogseizoen) uit de pap boeken! Omdat we in de loop van het seizoen forse prijsstijgingen verwachten, zodra zich een schaarste voordoet aan hotel kamers! Daarom onze waarschuwing: bepaalde hotels en perioden zullen zeer snel uitverkocht zijn!! KRAS Stervakanties heeft naar aanleiding van deze berichten uiteraard actie ondernomen. We hebben direct exclusieve megacontracten afgesloten met twee gerenommeerde 5-sterren all inclusive hotels. Dus wilt u voordelig en luxe op vakantie naar Turkije, en wilt u zeker zijn van plaats in het hoogseizoen of de i schoolvakanties? Wacht dan niet langer en boek nu voor het te laat .U kunt al boeken vanaf slechts 365!!! voor het gezellige 5-ster- ren Hotel Cesars in Side en voor het uitstekende 5-sterren Hotel Washington in Side. En_ deze 2 hotels bieden wij u aan tegen de unieke laagste prijsgarantie! 5-sterren all inclusive WASHINGTON RESORT Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1/4 t/m 31/10 Een heerlijk 5-sterren hotel aan het brede strand nabij de vakantieplaats Side. Het hotel is slechts 3 jaar oud en heeft een prettige, rustige sfeer. Het hotel beschikt over een receptie, lobby met bar en zithoekjes, buffetrestaurant, la carte restau rant (niet inbegrepen), televisieruimte, buitenzwembad met glijbaan en poolbar in de tuin, binnenzwembad, kinderzwem bad, kinderspeelplaats, discotheek, diverse bars, English pub. diverse winkeltjes, amfitheater, fitnesscenter, 2 tennisbanen, tafeltennis, minivoetbal, aerobics, beachvolleybal, Turks bad, sauna, whirlpool, massage, solarium en diverse watersporten. Faciliteiten deels tegen betaling. Uw nette 2-persoonskamer beschikt over badkamer met bad of douche, toilet en föhn. indi viduele airconditioning, minibar, telefoon, televisie en balkon. 5-sterren all inclusive CESARS HOTEL Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 1/4 t/m 31/10 Dit fantastische 5-sterren hotel ligt in de gezellige wijk Kümköy, op ca. 6 km van Side, aan het eigen zandstrand. Het hotel bestaat uit twee gebouwen en beschikt over vele faciliteiten. Zo is er een lobby met receptie, lift. restaurant, diverse bars, discotheek, sauna, Turks stoombad, fitnessruim te en overdekt zwembad. In de fraai aangelegde tuin bevindt zich een zwembad met kindergedeelte, omgeven door een zonneterras, waar ligstoelen en parasols gratis tot uw beschikking zijn. De kamers zijn van alle gemakken voorzien, waaronder een telefoon, televisie, airconditioning en een minibar. De badkamer is uitgerust ryet douche, toilet en föhn. Voor een deel van de genoemde voorzieningen kan ter plaat se een vergoeding worden gevraagd) Algemeen inclusief: vliegreis Nederland-Antalya v.v„ transfer luchthaven-hotel v.v., Nederlandssprekende reisleidmg ter plaatse, 8/15 dagen verblijf in hotel naar keuze, verzorging op basis van all inclusive. Exdusief' luchthaven-/toeristenbelasting en reserveringskosten, weekendtoeslag, visum, reis- en annulenngsverzekering. Minimum aantal deelnemers: 8. Uiterste annulering stermijn bij onvoldoende deelname: 10 dagen voor vertrek. Voor meer informatie, vraag onze uitgebreide Turkije brochure zomer 2004. DciTFN INCLUSIEF ALLE MAALTIJDEN, SNAUO. R^:"lE SPORTEN ZOALS DUIKEN.. VERTREKDATA: vrijwel dagelijks van 2/3 t/m 29/8 Curacao spotgoedkoop binnen handbereik! KRAS Stervakanties biedt u een 9-daag- se ALL INCLUSIVE vliegreis naar het meest complete resort van Curacao, SuperClubs Breezes"", vanaf slechts 998! Prijzen die onvoorstelbaar laag en ongeëvenaard zijn. Vergelijkt u gerust onze prijzen met de prijzen in de reisbrochures van onze collega's en constateer dat wij bij 9-daagse reizen soms 300-€ 400 per persoon goedkoper zijn U verblijft op ail inclusive basis, d.wx dat, naast de vliegrets, de transfers, de diensten van een Nederlandse hostess en het verblijf in het topresort SuperClubs Breezes, ook inbegrepen zijn alle maaltijden, snacks, drankjes (akoholisch/non-alcoholisch) en sporten als duiken, zeilen, windsurfen, tennis etc Uw geld kunt u bij wijze van spreken thuis laten Dit luxe 4-sterren resort ligt direct aan het prachtige zandstrand en beschikt over oa. een ruime lounge met 's avonds amusement 3 restaurants, verschillende bars. fitnessruimte, sauna, 3 zwembaden met kinderbad, swim-up-bar, jacuzzi's, zonneterras, pool/beachbar, 2 tennisbanen en een 5- sterren PADI-duikschool Curacao zal u betoveren met haar hagelwitte stranden, heldere baaien, levendige hoofdstad, fantastische keuken en de uitermate vriendelijke bevolking. En de temperatuur op dit moment is rond de 30 graden, terwijl het zeewater rond de 27 graden is. Dat wordt genieten op dit stukje 'Holland in de tropen' Exclusief, luchthaven /toeristen belasting en res.kosten. brandstoftoeslag, drv. verzekeringen. Noot: deze prijzen gelden alleen voor nieuwe boekingen. Vraag onze gratis uitgebreide reisbeschrijving HW 43.357/HZ 94.604 VERTREKDATA: vrijwel dagelijks van 14/2 t/m 29/5 Profiteer nu... Dankzij de extreem lage dollar kan KRAS Stervakanties u een fantastische '4- sterren-aanbieding doen. Een 9-daagse reis naar het 4-sterren Livingstone Jan Thiel Resort kunt u nu boeken vanaf slechts 655! Het luxueuze Livingstone Jan Thiel Resort is gelegen op ca. 100 m van de gezellige Jan Thiel Baai (met de bekende Zanzibar en een 5-sterren PADI-duikschool). Het resort beschikt over o.a. een restaurant groot zwembad met kinderbad en zonneterras. U verblijft in een bungalow of appartement, voorzien van een aparte slaapkamer, woonkamer, badkamer met bad en/of douche en keukentje voorzien van alle denkbare faciliteiten. Het is voor deze uitzonderlijk lage tarieven niet mogelijk om voor af te reserveren voor een bepaald type. Curacao heeft ongelooftijk veef te bieden. Hagelwitte stranden, tropische planten, prachtige landhuizen, heldere baaien, wonderlijk koraal Shoppen in Willemstad (leuke marktjes!), sfeervol dineren met uitzicht op zee, uit gaan tot in de late uurtjes. Omdat het hier een unieke, extra ingekochte, aanbieding betreft gaat het slechts om een beperkt aantal stoelen per vlucht Snel reageren op deze aanbieding is dus absoluut noodzakelijk!1 Indusief vliegreis Amsterdam-Willemstad v.v. per DCA. trans fer v.vverblijf in Livingstone Jan Thiel Resort o.b.v. logies, diensten Ned. hostess ter plaatse. Exclusief: luchthaven-/toeristenbelasting en res.kosten, brandstoftoeslag, div verzekeringen. Noot: deze prijzen gelden alleen voor nieuwe boekingen. Vraag onze gratis uitgebreide reis- beschnjving HW 43.351 net deze prijzen móet je wel reizen of kom naar ons reisbureau in: Alkmaar. Alphen a/d Rijn. Amersfoort, Amsterdam. Apeldoorn, Arnhem. Baam. Breda, Delft Den Bosch. Den Haag, Eindhoven, Haarlem, Heerenveen. Hengelo, Hoorn, Leeuwarden. Nijmegen, Rotterdam, Steenwijk, Tilburg Utrecht Venlo. Zwolle INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN: 74dgnrperrweaeck www. k ra sn I Livingstone lan Thiel Resort""]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43