Kampeerder kiest voor nest- of dennengeur PZC Vraag antwoord Reis- en Kredietbrief schiet geld voor Moussad Kopenhagen viert feest zaterdag 31 januari 2004 Wil Dertigduizend vakantiegangers bevolken elk seizoen De Paal, gezinscamping in Bergeijk bij uitstek. Dat aantal staat in geen verhouding tot natuurkampeerterrein De Wolfskuil nabij Ommen. Zorgeloos massa-vermaak versus kleinschaligheid met een vleugje romantiek. Het is maar waar je voor kiest. Door ROB HIRDES In het lieflijke stroomge bied van Vecht en Regge, aan de zuidzijde van Om men, ligt kampeerterrein De Wolfskuil. Hoewel kampeer terrein. meer dan een open plek in het bos is het niet. Met vijf- nen koepeltentjes is het veldje ook meteen vol. En voor cara vans is er al helemaal geen plek. Die zijn er trouwens ook niet welkom. Dat zijn ze des te meer op de iommervolle. vijftig hectare gro te camping De Paal in Bergeijk. Meer dan zeshonderd vinden er tegelijk een staanplaats daar in de Brabantse Kempen; een optel som aan natuurpracht, ge vormd door bos, heideveld en ven. iVaar op De Wolfskuil menig kampeerder in diep gepeins ver- ionken of geconcentreerd le- iend voor zijn tentje zit, holt en vliegt op De Paal een rijke kin derschare van hot naar her en weer terug. Al dan niet onder aet toeziend oog van ouders. De Wolfskuil en De Paal. Werel den van verschil. Rust versus drukte. Aandoenlijk primitief te genover de overtreffende trap san luxe. Lekker in het ligbad Met gepaste trots laat oprichter ainex eigenaar Harrie Martens ie sanitaire voorzieningen van Je Brabantse gezinscamping rien. Buiten een bloemenzee an hortensia's in keurig bijge houden perken. Binnen glim- nende wasbakken, dito toilet- Mokken en douchecabines, fa- niliebadkamers met zelfs heu- e ligbaden. Een voorziening die nenig kampeerder thuis moet intberen. Met eenzelfde trots toont be- leerder Marcel Verheij van na- uurcamping. De Wolfskuil de [bikomen afwezigheid van dit soort voorzieningen. Voor was- en en plassen zijn zijn gasten op een behuizink- k dat op z'n minst de charme ran de eenvoud ademt. Luxe kamperen of in een koepeltent, dat is een wereld van verschil. ündanks al die verschillen heb- ze toch één ding gemeen, Wolfskuil en De Paal. Ze hie len hun gasten een zorgeloze lakantie van een paar dagen tot inkele weken. is goed toeven daar in de van Ommen, waar reeën leefgebied hebben, eek- oorns van tak tot tak springen n konijnen voor je voeten weg- ollen, terwijl rondcirkelende van grote hoogte een in het zeil houden, Ommense natuurkampeer- errein is vooral een aanleg plaats voor de wandelaar, die stuk Pieterpad loopt. Voor Voor kinderen op camping De Paal is een duin landschap gemaakt waar ze naar hartelust met water en zand kunnen spelen. Foto TOM VAN DUKE Kamperen op De Paal is vooral een sociaal gebeuren. Foto TOM VAN DUKE Een paar dagen relaxen op De Wolfskuil en dan verder op de fiets door Nederland. de fietser met zijn kampeeruit rusting op de bagagedrager die er zijn zwerftocht-door-ei- gen-land onderbreekt. Of voor de per gemotoriseerd vervoer rondtoerende recreant die het begrip 'onthaasten' met hoofd letters duidt. Zoals Linda en Martin uit Noot dorp, die voor een paar dagen op De Wolfskuil zijn neergestre ken. Ze brengen hun tijd vooral lezend, wandelend en af en toe een terrasje pikkend door. Voor hen het summum van genieten. 'Echt bijkomen', noemen ze het zo midden tussen de vogelgelui den, ver weg van snelweg en stress. Het is minstens zo goed toeven tussen het naald- en loofbomen- groen rond Bergeijk, waar rus tieke lanen en paadjes zich door een woud van bomen slingeren. Van neerstrijken is op De Paal niet echt sprake. De vakantie ganger installeert zich hier als het ware. Neem bijvoorbeeld Hannie en Ferdy uit de Kop van Noord-Hol land. Caravan met schotelanten ne erop en voortent eraan. Tuin stoelen strategisch uitgestald, zodat alcoholische versnaperin gen en frisdrank min of meer onder handbereik zijn. Elke plaats is van alle gemakken voorzien; elektra en een riool- water- televisie- en radioaan sluiting. Drie jonge kinderen hebben Hannie en Ferdy, maar die zijn in geen velden of wegen te be kennen. 'Die vermaken zich hier uitstekend. Soms zie je ze hele dagen niet. Bij wijze van spreken dan. Het is voor hen hier echt een paradijs,' wil moe der graag kwijt. De Paal richt zich vooral op ouders met kinde ren tot een jaar of twaalf. Die laatsten hoeven zich geen mo ment te vervelen, want de ge- Foto CEES BAARS zinscamping beschikt over een overdekte waterspeeltuin, met verwarmd baby-, peuter-, kin- der- en trimbad en dan zijn er ook nog eens verwarmde buiten baden. Maar dat is nog niet al les, want er zijn op het uitge strekte kampeerterrein maar liefst 33 grote en kleine speeltui nen, sportvelden, een fietscross- baan en als laatste aanwinst is er een fantasie prikkelend speel- duinlandschap aangelegd. Eenvoud en privacy Wie op De Wolfskuil dit soort voorzieningen verwacht, of maar een fractie ervan, zal tever geefs zoeken. Hier zijn rust, ge moedelijkheid en kleinschalig heid troef. Wat ze er wel heb ben, is de luxe van de eenvoud en een flinke dosis privacy. Een moeder met dochter spelen een spelletje badminton. Het 'net' bestaat uit twee dode tak ken waartussen een rafelig koord is geknoopt. Vindingrijk heid en sportief plezier gaan hier hand in hand. Beheerder Marcel Verheij: 'Tot onze doel groep behoren actieve ouders met respect voor de natuur en met kinderen die vooral niet ver maakt hoeven worden; die zich zelf uitstekend kunnen bezig houden. Het begrip vervelen komt niet in hun woordenboek voor.' Vervelen is er op De Paal ook niet bij. Daar staat het createam garant voor. Elke dag zijn er wel speurtochten, bosspelen, knut- selmiddagen, behendigheidsspe len, indianenfeesten, huifkar tochten en nog véél en véél meer. Eigenaar Harrie Martens: 'Rond de zestig procent van on ze bezoekers komt jaarlijks te rug. Het gaat toch kennelijk om een bepaalde nestgeur.' Ook De Wolfskuil kent terugke rende kampeerders, zij het veel minder dan daar in Brabant. De meesten trekken rond van de ene groen camping naar de an dere, zoals ook kampeerders Lin da en Martin doen. Terwijl op De Paal de barbecues worden aangestoken, zegt Martin: 'Ruik je dat...? Heerlijk toch, die geur van dennennaalden...' Camping de Paal, Paaldreef 14, 5571 TN Bergeijk. tel. 0497-57 19 77, www.depaal.nl Vakantiecentrum De Wolfskuil, Wolfskuil 15, 7731 AP Ommen, tel. 0529-45 16 31, www.wolfs- kuil.nl Wat heb ik eigenlijk aan een Reis- en Kredietbrief? Markus van Tol medewerker van de ANWB: 'De Reis- en Kredietbrief is een hulpverlenings document en geeft recht op voertuighulpverle ning in het buitenland. Met enkel een lidmaat schap op de ANWB krijg je geen hulp bij pech. De ANWB zoekt een betrouwbare garage uit in de buurt en schiet met de kredietcoupons het reparatiebedrag voor. Eenmaal terug in Nederland krijg je keurig de rekening thuis. De Reis- en Kredietbrief Plus geeft bovendien recht op een vervangende auto voor maxi maal dertig dagen als de eigen auto niet bin nen twee dagen te repareren is. Ook rolstoelbezitters en mensen die op fietsva kantie gaan of de brommer meenemen heb ben wat aan de Reis- en Kredietbrief Plus. Gaat er iets kapot, dan stuurt de ANWB het onderdeel op of zorgt ervoor dat het vervoer middel ter plekke wordt gerepareerd.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenant- woord@weqener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen Reis boeken 'Te gast' in Baltische Staten Aan de vooravond van de toetreding tot de Europese Unie van (onder meer) Estland, Letland en Litouwen, verschijnt in de serie 'Te gast in' een boekje over deze Baltische Sta ten. 'Eerste Nederlandstalige uitgave', pro moot de uitgeverij. Beetje vreemd want al in '93 kwam toenmalig uitgever Allert de Lange met een gids in onze taal over deze landen. Het doet echter geen afbreuk aan de inhoud van de door historicus Cees Willemsen sa mengestelde uitgave, waarin voor de verande ring auteurs uit genoemde landen aan het woord komen. Persoonlijke reisverslagen, die een andere kijk op mens en samenleving bie den, in combinatie met achtergrondinforma tie. geven houvast voor iemand die de staten wil ontdekken. Niet in plaats van een 'gewo ne' reisgids, maar ter aanvulling. Bij 'Te gast in' verscheen overigens ook een eerste druk over Suriname. Dit door Peter Vermaas sa mengesteld boekje bevat bijdragen van onder anderen Karin Annema, Yvon van der Pijl en Iwan Brave. In de serie Te gast in' verschenen Suriname (ISBN 90-76888-43-4) en Baltische Staten (ISBN 90-76888-42-6). Beide 1e druk en 6 euro. Zie www.teqastin.nl) Kinderen in het buitenland Elmar heeft een handboek samengesteld dat 'Reizen met kinderen' heet. De gids biedt tips voor ouders met kinderen tussen de nul en twaalf. Kunnen ze lang in de auto zitten? Hoe krijg ik het vakantie huisje kindveilig? Of hoe veilig is een zie kenhuis in een niet-Westers land? Vragen waarop de gids een antwoord geeft. Heel anders wordt het natuurlijk als je gaat wonen in het buitenland. Hoe erva ren kinderen dat? KIT Amsterdam brengt onder de titel WereldKIDS een leuk boekje waarin Nederlandse kinderen vertel len hoe het is om in het buitenland te wonen. Reizen met kinderen. Yvonne Verboeket, uitgeve rij Elmar, 14,95 euro, ISBN 9038914318 Wereld KIDS. uitgeverij KIT, 10 euro. ISBN 9068329766 GERARD CHEL nderweg naar Las Vegas begon A de auto een beetje raar te doen. W De motor hield in, sputterde even, en herstelde zich dan fer. Zeker een korreltje zand in de ben- ne, dacht ik, daar was het de omgeving el voor. Maar het inhouden gebeurde et steeds kortere tussenpozen, m brandstofgebrek kon het niet lig- n. De tank was nog voor driekwart vol, f de meter aan. Ook slijtage leek me waarschijnlijk. Ik reed in een goud- uine, gehuurde Oldsmobile met nog den 2000 mijl op de klok. Het was een at vierkante auto, gericht op een oude- doelgroep. De brede stoelen waren be met een donkerrode, veloursach- ge stof. In de rugleuningen zaten van noppen die je ook wel in het soort takstellen aantreft waar ik altijd een ïetje treurig van wordt. Hier was het be leid als een kenmerk van kwaliteit. Het was verder aangekleed met op gedrukte houtnerfpatronen en plastic met machinaal aangebrachte waardoor je op het eerste ge- cht moest denken: gut, het lijkt wel pt leer. ik had het gevoel dat ik in de van mijn ouders door Ameri- Door DIRK MULDER ka reisde. Het speet me dat ik me op het vliegveld van Los Angeles geen wildere huurauto had laten aansmeren, zo'n landjacht met een dak dat naar beneden kon. Maar eerst moest er naar die tegensputte rende motor gekeken worden. Langs de weg kwam ik een eenvoudig benzinesta tion tegen met garagefaciliteiten. Er stond een auto op de brug en ik zag ie mand in een overall rondscharrelen. Ik parkeerde de aircokoele Oldsmobile en stapte uit. Buiten was het tien graden warmer. Een magere, vuilblonde mon teur van een jaar of twintig liep op me af en vroeg waarmee hij me kon helpen. Ik vertelde wat er aan de hand was. Hij startte, maakte de motorkap open en ver richtte een paar magische handelingen. Nog geen minuut later was hij klaar. Het had iets te maken met een dingetje dat muurvast hoorde te zitten en een beetje loszat, legde hij uit. Hij weigerde er geld voor aan te nemen. Wel wilde hij graag weten uit welk land ik kwam. 'Nederland,' zei ik. Hij schonk me een brede glimlach. Dat kende hij wel, daar kwamen zijn opa en oma ook vandaan. Hij had zelfs een Ne derlandse achternaam, vertelde hij trots: Moussad. 'Moussad? Dat klinkt me weinig Hol lands in de oren,' zei ik. Mogelijk, want zijn grootouders hadden hun naam veranderd toen ze hier na de oorlog kwamen wonen, ze wilden het een beetje Frans laten lijken. 'Hoe heetten ze dan eerst?' vroeg ik. Dat wist hij wel, maar hij kon het niet goed uitspreken. Hij zou het even voor me opschrijven, misschien dat ik hem dan kon leren hoe je het in het Neder lands zei. Met blokletters schreef hij iets op een papiertje. Hij gaf het aan me. Mus- sert, stond er. Van plan dit voorjaar naar De nemarken te gaan? Dan is de da tum 14 mei iets om in de gaten te houden. Die dag namelijk is het feest in het hele land als de Deense kroonprins Frederik in Kopenhagen in het huwelijk treedt met de Australische Ma ry Donaldson. Het paar trouwt in de Vor Frue Kirke in het cen trum van de stad. Vooral in Ko penhagen. waar het jonge paar vermoedelijk een rijtoer per koets door de stad maakt, zijn tal van feestelijkheden. De stad wordt versierd en op veel plaat sen klinkt live muziek. De over koepelende toeristische organi satie Wonderflil Copenhagen re kent op veel toeristen en be reidt een volksfeest van een week voor. Meer informatie: Wonderfiil Copenhagen, tel. 0045-33 70 22 24 42, www.visit- copenhaqen.dk en www.visit- denmark.com. Mooi voorjaarsweer nodigt uit tot een terrasje pikken op het stadhuisplein van Kopenhagen. FOTO IRNEUSZ CYRANEK Reis in 5 clicks De oostgrenzen van de Europese Unie worden flink opgerekt. Po len. Hongarije, Tsjechië en Slowakije komen erbij. Goede reden om eens die kant op te reizen want dit deel van Europa biedt onge repte natuurlandschappen en onbekende cultuurschatten. Een ste dentrip naar Budapest, Praag of Krakow, skiën in natuurreservaat Tatra of zwemmen in het Balatonmeer; de mogelijkheden zijn le gio. En als u zich dan toch in dat deel van de wereld begeeft is een bezoek aan Litouwen, Letland en Estland geen gek idee. Prachtige natuur en sprookjesachtige steden, prachtige Jugendstil gebou wen en middeleeuwse straatjes vragen erom ontdekt te worden. Polen: www.krakow.pl/en: Tsjechië: www.aqoract.cz: Slowakije: www.slowakiie.net: Hongarije: www.hunqarytou- rism.hu; Baltische Staten: www.balticsworldwide.com Rotterdamse Museumnacht De Rotterdamse Museumnacht op 28 februari biedt meer dan een feestje in een museum. Ongeveer dertig musea en galeries programmeren activiteiten die nauw samenhangen met de rest van hun aanbod. Deze nacht ziet er anders uit dan andere nach ten. Op plekken waar het normaal donker en stil is, is het nu licht en vol mensen. Van 20.00 uur tot 02.00 uur staan de deuren open. Exposities die normaal gesproken alleen overdag te zien zijn, worden versterkt door performances, muziek, acts en video presentaties. Met één entreebewijs kan men overal naar binnen. Kaarten kosten 15 euro, in de voorverkoop 11 euro. Meer infor matie: www.rotterdamsemuseumnacht.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41