Kamer woest over China-beleid Azië-reizigers op het matje PZC Zondag open! De Derde Kamer Drie verdachten vast voor drama op Terra College Verdachte emotioneel tijdens schouw in woning Sittard 3 Nederlandse vrouwen in Britse cel bekennen schuld Kabinet negeert oproep om wapenembargo te handhaven Zeven jaar cel roor doodrijden pompbediende zoekt 150 Kamerleden IKEA Diefstal personenauto's neemt af Boek Potter breekt verkooprecords Reiziger respecteert rookverbod Gymnasiast ten onrechte gezakt Grote steun voor pardonregeling De HeyZon is er voor iedereen! zaterdag 31 januari 2004 rioorGuido van Riet ROTTERDAM - Vier van de vijf jonge Nederlandse vrouwen die ijnds juli in een Britse cel zitten op verdenking van drugssmok kel, hebben verklaard schuldig te zijn. Alleen een 19-jarige uit Hoogvliet zegt dat ze gedwon- »en is de heroïne naar Engeland te vervoeren. Dat zegt B. Gaiger van de douane in Dover, de plaats waar de meisjes op 16 juli zijn aangehouden. De zaak kwam in het nieuws, toen de stiefvader van het meis je uit de Rotterdamse deelge meente Hoogvliet de publiciteit zocht. Zijn stiefdochter stelde in haar getuigenverklaring dat ze onder doodsbedreiging de drugs smokkelde. De meisjes vervoerden 2.4 kilo gram heroïne en werden na een bootreis naar Dover gesnapt. Sindsdien zitten ze in voorar rest in de Holloway-gevangenis in Londen. Hun zaak is verschillende keren voorgeweest bij de rechtbank in Canterbury. De rechter bepaalt waarschijn lijk over enkele weken de straf maat. De meisjes hangt een straf boven het hoofd van zes tot vijftien jaar cel. De stiefvader van de Hoogvliet- se zegt pas sinds kort van de dreiging tegen zijn dochter te weten. Zij zou met de anderen zijn meegereisd in de veronder stelling een 'swingend weekeind je Londen' te vieren. Voor de reis werd haar verteld dat ze he roïne in pakketjes op haar lichaam moest meenemen, an ders zou haar of haar familie iets overkomen. ANP foor Paul Koopman DEN HAAG - De Tweede Ka- oelt zich geschoffeerd door het China-beleid van het kabinet. De ministers besloten psteren dat het wapenembargo ran de Europese Unie tegen Chi- lakan worden opgeheven. Daar mee gaan zij in tegen een oproep ran de Kamer om dat niet te ioen. PvdA. VVD. 1)66 en SP lijn woedend. De SP wil een ipoeddebat over de kwestie. Volgens premier Balkenende iomt Nederland alleen te staan a Europa als de Kamermotie jver het handhaven van het em- argo tegen China zou worden itgevoerd. „Voor dit standpunt 5 geen steun bij de andere lan- ien", zei de premier gisteren. )e Kamer vindt dat Nederland jesnoods via een veto moet af- iwingen dat het wapenembar- !o, dat in 1989 na het bloedbad jp het Plein van Hemelse Vrede nging, in stand blijft. loge prijs lalkenende stelde dat zo'n een- ajdig veto de relaties van Neder land binnen Europa en ook de «trekkingen met China ernstig al schaden. Hij wees erop dat i'ederland vanaf juni de Europe- e voorzittershamer hanteert en iat het daarom van belang is de A-erige lidstaten niet onnodig in ie gordijnen te jagen. Voor een Nederlands wapenveto zou ook conomisch een hoge prijs moe- en worden betaald. Balkenen- !e: „Het zou gevolgen hebben ioor de handelsrelatie met Chi- TRECHT - De rechtbank in trecht heeft gisteren een 28-ja- ige man uit Eemnes voor dood- lag veroordeeld tot zeven jaar el. rechtbank acht bewezen dat man augustus vorig jaar bij en tankstation in Amersfoort ader invloed van alcohol een impbediende heeft doodgere- en. lij wilde daar zonder betalen egrijden. Tegen hem was vijf geëist. slachtoffer, een 50-jarige i uit Harderwijk, sprong op motorkap toen de verdachte üde wegrijden zonder af te re ien. verdachte reed toch met ho- snelheid weg. Het slachtoffer iel en overleed enige dagen la- aan hersenletsel rechtbank oordeelde dat de :an 'nietsontziend uit winstbe lg te werk was gegaan en be- ust het risico heeft genomen it de pompbediende, die nor- laal zijn werk deed, zou overlij- ANP De premier meent dat in het con tact met China via 'open over leg' meer te bereiken is dan via sancties. Bovendien zou de situa tie rond de mensenrechten in China de laatste jaren verbeterd zijn. PvdA, WD, D66 en SP zijn het daar absoluut niet mee eens. De mensenrechten worden in China nog lang niet voldoende gewaar borgd. „Bovendien staat Neder land in de EU zeker niet al leen". aldus PvdA'er Koenders. Ook Zweden zou willen vasthou den aan het wapenembargo. „Bij het stabiliteitspact durven we wel alleen op te trekken in Europa, maar als het om de men senrechten gaat blijkbaar niet", zegt de PvdA'er. WD-Kamerlid Van Baaien vindt het besluit 'onbegrijpe lijk'. „Iemand roept boe en Neder land gooit de handdoek in de ring Ik geloof helemaal niet dat onze handelsbelangen geschaad zouden worden. Wie toont dat hij ballen heeft wordt in China juist gewaardeerd", meent de WD'er. Regeringspartij D66 vindt dat 'uitgerekend minister Bot die het veto in buitenlands beleid wil handhaven, dat ook moet durven gebruiken'. De SP. die de motie indiende, is woest en vindt dat de regering de uitspraak van de Kamer niet zomaar van tafel kan vegen. SP'er Van Bommel wil een spoeddebat met minister Bot van Buitenlandse Zaken De WD-fractie ondersteunt dat verzoek. De werkgeversorganisa tie VNO-NCW juicht het stand punt van het kabinet wel toe. Een veto zou de Nederlandse handelsbelangen schaden, waar schuwt de organisatie. „Een geï soleerde, anti-Chinese opstel ling zal zeker gevolgen hebben voor onze positie op de groeien de Chinese markt. GPD Rechters, advocaten, de officier van justitie en de verdachte van de moord op het echtpaar Zwakhalen zijn voor een schouw in de Klaverstraat. Een buurvrouw zeemt onder tussen de ramen. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland SITTARD - Een verdachte heeft gisterochtend de rechtbank van Maastricht, de officier van justi tie en zijn advocaat 'rondgeleid' in de woning van het doodge schoten echtpaar Zwakhalen in Sittard. Volgens raadsman M. Stassen was zijn cliënt 'heel emotioneel'. De man wordt ervan verdacht Jo en Ine Zwakhalen (beiden 59 jaar) op 12 juli vorig jaar te heb ben doodgeschoten in hun wo ning aan de Klaverstraat. Hun 9-jarige kleindochter Audrey raakte zwaargewond. De 30-jari- ge verdachte ontkent alle aantij gingen. Volgens eigen zeggen was hij weliswaar in de woning aanwezig tijdens de schietpar tij, maar is het een tot nu toe on bekende andere man geweest die de schoten heeft gelost. Voor de buitenwereld was niets van de schouw te zien. De hoek woning aan de Klaverstraat was volledig afgeschermd met hek ken waar blauw zeil overheen was gespannen. Ook enkele straten in de omge ving waren afgezet door de poli tie. Deze maatregelen waren ge nomen om de veiligheid van de verdachte te garanderen. Die is zelf een halfuur in de woning ge weest. Volgens Stassen, die om de schouw had gevraagd, was het voor zijn cliënt niet makkelijk om daar weer te zijn. Verhelderend „Maar het was heel verhelde rend. Hij heeft kunnen vertellen wat er is gebeurd in de woning en waar hij zich heeft verborgen toen hij de schoten hoorde. Hi] hoefde geen verhaal op te hou den." Op de dag van de schietpartij was de verdachte in de woning om een BMW van autohande laar Zwakhalen te kopen. Na de schietpartij vluchtte hij in de BMW naar het buitenland. Na enkele dagen keerde hij terug en meldde zich bij de politie. Het Openbaar Ministerie gaat er van uit dat roof van de auto het mo tief van de verdachte vrachtwa genchauffeur is geweest. Voor Stassen heeft de schouw opgeleverd wat hij ervan had verwacht. Wat hem betreft, zou den rechters bij dit soort zware misdrijven vaker zelf een kijkje mogen nemen op de plaats van het delict. „Je merkt dat dat heel verhelderend werkt." Ook het OM is tevreden. De offi cier van justitie die de zaak be handelt is niet tot andere inzich ten gekomen. De rechtbank gaat 24 maart verder met de behande ling van de zaak. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Alle reizigers van rechtstreekse vluchten uit de Aziatische landen die zijn ge troffen door de vogelgriep, moe ten er sinds gisteren op Schip hol aan geloven. Voordat zij kun nen overstappen op een andere vlucht of hun bagage van de band kunnen plukken, moeten zij hun schoenen ontsmetten door over desinfecterende mat ten te wandelen. De matten zijn neergelegd in op dracht van minister Veerman van Landbouw. Woensdag stem de Schiphol ermee in. Nu de vo gelgriep in het Verre Oosten steeds meer om zich heengrijpt, wil de minister op alle mogelij ke manieren voorkomen dat de ziekte Nederland binnenkomt. In Europees verband bepleitte hij daarom een verbod op de in voer van siervogelS als pape gaaien uit de Aziatische landen en hygiënemaatregelen op alle Europese luchthavens. De ontsmettingsmatten op Schiphol blijven liggen zolang de vogelgriep in Azië niet onder controle is en er gevaar op in voer van de ziekte is. Onduide lijk is of ook andere Europese luchthavens deze maatregel heb ben getroffen De Chinese autoriteiten beves tigden gisteren dat er bij kippen in een buitenwijk van Shanghai vogelgriep is geconstateerd. Gevaarlijkste vorm Intussen meldde het officiële Chinese persbureau Xinhua dat er ook in de provincies Hubei en Hunan de ziekte is ontdekt: Het gaat om de gevaarlijkste vorm van het virus H5N1, dat ook do delijk kan zijn voor mensen. Ook in de provincie Anhui en Guangdong zijn verdachte geval len. De autoriteiten nemen maat regelen om de verspreiding van de besmetting tegen te gaan. Thailand riep gisteren de hulp in van Australië en de VS bij het bestrijden van de vogelgriep. Het land vraagt om speciale tests om het virus te kunnen vaststellen. Die zijn nodig omdat proeven van Thaise deskundigen zijn mislukt. De tests werden uitge voerd om te bepalen of twaalf mensen besmet waren met het virus. Zeven van de mogelijk be smette mensen zijn overleden Thailand meldde gisteren vier nieuwe mogelijke menselijke be smettingen en een nieuw sterfge val. Het virus is ook opgedoken in het zuiden van het land. Thai land telt nu twaalf verdachte ge vallen bij mensen van wie er ze ven zijn overleden. Vietnam In Vietnam grijpt het virus op om zich heen. Meer dan de helft van de provincies en steden is aangedaan. Volgens de autoritei ten worden alle kippen in de hoofdstad Hanoi uit voorzorg ge slacht. ANP/RTR/AFP (Advertentie) (Advertentie) Breda, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht «1 6E-RA«D SOMBER? HOE- KOM, JE. em. BII zo KykT-lt AL5 IE. Oh SlApPE- L»cH H&Ê-F7 Zondag 1 februari van 10-17 uur I Hel ontbijt slaal klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur. Zo 9-18 uur 0900 235 45 32(010/min www IKEA nl Heeft u een mening over ontwikkelingssamenwerking? Weet u wat anders moet en waarom? Word dan politicus in De Derde Kamer! Dit is een parlement met 150 vrijwillige politici Samen bedenken ze creatieve ideeën en oplossingen. Ze leggen politici het vuur na aan de schenen en geven hun mening in kranten, tv-programma's en op de radio. Wilt u Kamerlid zijn? Kijk voor meer informatie op de website en schrijf u in vóór 14 februari Jj 1.95 tussen 10-12 uur AMSTERDAM - Het aantal diefstallen van personen auto's is vorig jaar met bijna 20 procent gedaald. Werden in 2002 23.379 auto's gestolen, in 2003 waren dit er onge veer 18.968. Hiervan werden er 12.700 teruggevonden Dat meldde de Stichting Aanpak Voertuigcnminaliteit (AVC) gisteren. De daling van het aantal diefstallen is volgens de AVC te danken aan de samenwerking tussen overheid, verzeke raars en bedrijfsleven. „In de afgelopen jaren zijn tal van projecten uitgevoerd die het stelen en verhandelen van voertuigen moeilijker maken", stelde de AVC. ANP AMSTERDAM - Het vijfde boek in de Harry Potter-cy- clus blijft verkooprecords breken. De Stichting Collectie ve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) meldde gisteren dat het werk lijstaanvoerder is in de CPNB-top- honderd over 2003 met 550.000 verkochte exemplaren. Dat er van één boek in ruim vijf weken zoveel exempla ren worden verkocht, is nog nooit vertoond. Het vorige re cord stond in 1997 op naam van Michel Montignac ANP DRIEBERGEN - Het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen registreerde in januari drie bekeuringen voor roken in de trein. Voor roken op het perron kregen in de eerste maand van het rookverbod in Nederland drie men sen een bon. Dat meldde gisteren een woordvoerder. Volgens de zegsman houden reizigers zich goed aan het rookverbod. „Waar toch gerookt wordt, gaat het meestal om een vergissing", aldus de woordvoerder. ANP NIJMEGEN - Een leerling van het Stedelijk Gymnasium in Nijmegen is vorig jaar ten om-echte gezakt voor zijn eindexamen. Dat ontdekte de Inspectie van het Onder wijs bij analyse van de examengegevens van alle Neder landse scholen. Volgens J. ten Brinke, coördinatrice van de Inspectie, is iets dergelijks nooit eerder voorgekomen. De leerling, die gewoon terug naar school is gegaan om het examenjaar over te doen, krijgt nu alsnog zijn diplo ma uitgereikt. ANP DEN HAAG - De steun van Nederlanders voor een ruim ere pardonregeling voor asielzoekers blijft onveranderd groot. Tweederde (64 procent) van de Nederlanders is er voorstander van dat alle asielzoekers die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, een verblijfsvergunning krijgen. Dat bleek gisteren uit een peiling die TNS Nipo heeft uit gevoerd in opdracht van Vluchtelingenwerk Nederland De ondervraging onder ruim achthonderd mensen is uitge voerd, nadat minister Verdonk van Vreemdelingenzaken vorige week de definitieve pardonregeling en haar terug keerbeleid presenteerde. Bij eenzelfde peiling onder vijf honderd mensen in september was 65 procent voorstan der van een ruimer pardon. ANP De minderjarige jongen beken de eerder bij de rechter-commis- saris dat hij op de leraar heeft geschoten. Hij zei dat hij dins dag 13 januari in de kantine van de vmbo-locatie aan de Beres- teinlaan een korte discussie had met Van Wieren. Hierna zou hij in een opwelling hebben gescho ten. De verdachte zit in 'alle beper kingen', wat betekent dat hij met niemand behalve met zijn advocaat contact mag hebben. Verhoren De politie is ondertussen nog be zig met het groepsgewijs verho ren van de ruim achthonderd leerkrachten en leerlingen van het Terra College. Die verhoren begonnen vorige week donder dag. Justitie sprak toen de ver wachting uit twaalf werkdagen nodig te hebben voor dat onder zoek. De rechter-commissaris heeft ook de inverzekeringstelling van het aangehouden meisje ge toetst. Die mag volgens de rech ter met drie dagen worden ver lengd. De twee verdachte jongens en het meisje zitten 'in beperkin gen'. In verband met het onderzoek en de privacy van de verdachten kan de justitie geen verdere me dedelingen doen over de verho ren die gisteren bij de rech ter-commissaris zijn afgeno men. ANP (Advertentie) door Chris Bakker DEN HAAG - De politie heeft deze week twee jongens en een meisje aangehouden in verband met het schietincident op het Terra College in Den Haag. Ze verdenkt de jongens ervan dat ze betrokken zijn geweest bij dc levering van het wapen danwel bij het verbergen ervan nadat de onderdirecteur van de school was neergeschoten. Ook het meisje, een leerling van de school, wordt verdacht van betrokkenheid bij het schietinci dent van ruim twee weken gele den, zo liet het Openbaar Minis terie in Den Haag gisteren we ten. De conrector, de 49-jarige Hans van Wieren, overleed enkele uren nadat hij was beschoten. De verdachten, een minder- en een meerderjarige jongen en een minderjarig meisje, komen uit Den Haag. Oud-leerling De minderjarige jongen is een oud-leerling van het Terra Colle ge. zei een woordvoerder van het OM. De meerderjarige, van wie justitie ook geen precieze leeftijd wil geven, heeft niet op die school gezeten. De rech ter-commissaris heeft de jon gens gisteren in bewaring ge steld. De verdachte van de moord op Van Wieren zit nog altijd vast. Restaurant Zalencentrum PiETER EN Ianine Heijkoop lufferswegje 31,4421 )A Kapelle-Biezelinge 0113 330350 - Bruiloften - Jubilea/Verjaardagen - Recepties - Vergaderingen - Dagtrips - Koud/warm Buffetten - Koffietafels - Diners - Gourmet-arrangemen - Vlees/Visschotels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3