PZC Deze wereld is niet veilig voor kinderen Het is deze keer de buurman die moet vertrekken Groeiend verzet tegen uitzetting asielzoekers zaterdag 31 januari 2004 29 Als FBI-geschoolde 'daderpro- filer' helpt ze justitie bij het opsporen van kindermoorden aars en pedofielen. Als psycho therapeute behandelt ze slachtof fers én daders. Als activiste voor de belangen van het kind, klaagt ze alle overheden aan. Carine Hutsebaut (47): „Als er een kind verdwijnt, dan verwacht je toch dat de hele planeet wordt afge zocht." De Belgische Carine Hutsebaut is niet als een dieselmotor die moet voorgloeien. We hebben de jas nog niet uit of ze draait al op volle toeren. „We weten precies hoeveel kippen, koeien en varkens in Europa rondlo pen, maar niet hoeveel kinderen er jaarlijks verdwijnen of worden mis bruikt. Zodra ergens varkenspest uit breekt, draaien allerlei overheidsin stanties voluit en leggen de media elk detail vast, want er zijn grote economi sche belangen mee gemoeid. Maar als ergens een kind verdwijnt, worden in veel Europese landen drie of vier agentjes op de zaak gezet en staat er hooguit een eenkolommertje in de krant. Blijkbaar zijn varkens meer waard dan onze kinderen." „Stel je voor: er is een kind verdwe nen! Dan verwacht je toch dat de hele planeet wordt afgezocht. Ja, als het een rijkeluiskindje is, zoals in 1996 bij Antonieke, het neefje van de toenma lige justitieminister van België, De Clerck. Maar hoeveel kinderen uit ach terbuurten of asielzoekerscentra ver dwijnen er niet zonder enige ophef? Ik heb rijkswachters tegen ouders horen zeggen: 'Jullie zijn nog jong genoeg om een nieuw kindje te maken'. Dan staat je verstand toch stil." „Ik word afgeschilderd als onorthodox, provoce rend en woedend. Het is vooral dat laatste dat me op de been houdt. Meer dan eens overvalt me het gevoel dat ik in een zinloze strijd ben gewikkeld. Ik heb de laatste achttien jaar zoveel fo to's en video's van misbruikte en ver moorde kinderen gezien. Ik heb uren 'rondgewoeld' in de zieke geesten van moordenaars en verkrachters. Ik heb tientallen ouders en slachtoffers in therapie gehad. Ik heb hele studies doorlopen om motieven en werkwij zen van daders te doorgronden Ik heb letterlijk de luguberste shit van deze wereld gezien en het resultaat is dat ik me net zo buiten de maatschappij voel staan als de slachtoffers en de da ders." „Je wordt uitgekotst, omdat je een pain in the ass bent. Ik heb politici, po litie, justitie, maatschappelijk wer kers, de hele reutemeteut, gewezen op het onrecht dat kinderen wordt aange daan, maar je bent een roepende in de woestijn. Het interesseert veel mensen eigenlijk niets, zo lang ze droog zitten, hun vakantie hebben en regelmatig uit eten kunnen. Weet je, af en toe denk ik bij mezelf: waarom ga ik geen tomaten kweken in Spanje?" Voor gek „In Oost- en West-Europa verdwijnen naar schatting jaarlijks twee- tot drie duizend kinderen onder criminele om standigheden. Dan tel ik de kinderen die door hun vader naar Tunesië of Marokko worden ontvoerd niet eens mee. Je gelooft het niet, maar er zijn nergens exacte Europese statistieken. De vraag blijft echter: waar zijn al die kinderen? Als ik beweer dat velen door lustmoordenaars worden ont voerd, in netwerken van pedofielen worden misbruikt en/of worden ver Carine Hutsebaut: „Ik zie het als mijn taak de samenleving wakker te schudden. De kinderen zelf kunnen dat niet." foto Frank Toussaint/GPD moord vanwege de orgaanhandel. dan word ik voor gek verklaard. Dan ben ik een ongenuanceerd en hysterisch mens. En dan zwijg ik nog over de hon derdduizenden kinderen die in eigen (familie)kring worden mishandeld. Va riërend van emotioneel misbruik en psychologisch misbruik tot allerlei vormen van daadwerkelijk fysiek en seksueel geweld." „Onderzoekers gaan ervan uit dat een op de drie kinderen slachtoffer is van enige vorm van seksueel misbruik of geweld. Realiseren mensen zich wat dat betekent? Dat er alleen al in Euro pa zestien miljoen daders rondlopen. Toch is er niet één overheid die alle fei ten op een rijtje heeft staan, laat staan écht onderzoekt. In Spanje niet, in Frankrijk niet, in Nederland niet en hier in België al helemaal niet." „We negeren deze - vergeef me de ver gelijking - 'holocaust voor kinderen'. We sussen ons geweten door te roepen dat het zo niet kan zijn. Het gaat na melijk ons voorstellingsvermogen te boven. Er lopen zoveel zieke en agres sieve geesten rond. Ik wil ouders geen angstfobie aanpraten, maar deze we reld is niet veilig voor kinderen. Als het gevaar al niet uit eigen familie- en kennissenkring komt, dan loert het wel elders." „Zelf ben ik voor de duivel niet bang, laat staan voor kindermoordenaars. Als ik ze in hun cel bezoek, vraag ik het ze recht op de man af: hoe heb je zo'n prachtig kind kapot kunnen ma ken? Ze weten doorgaans heel goed het verschil tussen goed en kwaad, maar de meesten zijn zo vol van het leed dat hén ooit is aangedaan, dat ze zich de pijn van het kind en het ver driet van de ouders niet kunnen in beelden. Ze kennen geen medelijden of compassie. Velen zijn zelf in hun jeugd mishan deld, verlaten, afgewezen of gekrenkt. Dat is geen excuus, maar wel een we tenschappelijke constatering. Aan het begin van m'n carrière liet ik me nog wel eens meeslepen door het trieste verhaal van een verdachte. Nu ben ik er tegen gewapend. Dat kost geeste lijke kracht, want veel (seriemoorde naars zijn meesters in het manipule ren van de buitenwereld. Ze leiden ja renlang een ogenschijnlijk normaal (gezins)leventje, maar ondertussen..." Slopend „Het rechtstreekse contact met moor denaars ervaar ik als zeer slopend, maar anderzijds erger ik me aan al die forensische psychiaters en psycholo gen die nog nooit een dader hebben ge sproken. Ze 'interpreteren' zaken van achter hun bureau. Vreselijk. De be langrijkste universiteit die ik heb doorlopen, is juist de letterlijke con frontatie met de perverse leefwereld van pedofielen en moordenaars. Ik ben altijd heel open tegen hen, maar het is een geslepen en bikkelhard spel." „Ik veroordeel wel hun daden, maar maak ze niet voor smeerlap uit. Ik toon empathie, geen sympathie. Zo heeft een Nederlandse kindermoorde naar me de vreselijkste dingen verteld die hij met kinderen heeft gedaan. Van binnen was ik helemaal kapot, maar uiterlijk bleef ik kalm. Ik vroeg hem: wat voelde je toen je zelf een kind was? Toen had ik hem tegen de vlakte. Rationeel zijn moordenaars vaak ijzersterk, maar je moet ze emo tioneel weten te raken. Hij kwam uit een zeer welgestelde fa milie en dan wordt al gauw gedacht dat zo'n kind niets tekort komt. In dat gezin was het jarenlang horror. Hij had als jongetje van vier gezien hoe zijn vader bij zijn oudere zus op de keukentafel een abortus uitvoerde." „Ik vrees dat we de komende decennia met een explosieve toename van sek sueel geweld en kindermisbruik te ma ken krijgen. De maatschappij verloe dert Alles mag, alles moet kunnen. Er is zoveel seks en geweld op tv en op straat, dat we het al bijna als normaal ervaren. Ministers en raadsleden die naar hoeren gaan en de president van de Verenigde Staten die zich laat pij pen door een stagiaire, niemand kijkt er meer van op." ..Ik houd mijn studenten echter altijd de metafoor voor van de leeuw die in de dierentuin een brok vlees krijgt toe geschoven. Zo'n beest komt nauwe lijks in actie, maar o wee als er een le vend muisje door zijn hok loopt, dan komen verdrongen instincten weer bo ven. Vandaag de dag krijgen we seks en geweld als hapklare brokken toege worpen, maar bij nogal wat mensen gaat de echte honger uit naar de verbo den vruchten, het laatste taboe. Juist ja: kinderen. Dan heb ik het niet al leen over verknipte mannen, ook vrou wen worden allengs gewelddadiger en pedofielen" „Het griezelige is dat er - mede omdat de overheid het laat afweten - zo'n sfeertje ontstaat dat seks tussen vol wassenen en kinderen tot op bepaalde hoogte aanvaardbaar is. Normverva ging gaat altijd heel geleidelijk. Vij fentwintig jaar geleden was het ook ondenkbaar dat homo's zouden trou wen en kinderen konden adopteren. Nu denken we dat het zo hoort. Na tuurlijk provoceer ik met zo'n vergelij king. maar ik zie het als mijn taak de samenleving wakker te schudden. De kinderen zelf kunnen dat niet." „Ik roep al jaren dat politie en justitie veel voortvarender moeten optreden tegen kindermisbruik. Er moet ook veel meer geld vrijgemaakt worden voor het opzetten van centra waar mensen met criminele fantasieën kun nen worden geholpen. Bijna alle pedo fielen zijn herhalingsdaders als ze niet worden begeleid. Maar: overhe den - groot of klein - op hun laksheid en tekortkomingen wijzen, wordt niet gewaardeerd. Ik heb ten behoeve van mijn werk als profiler en voor het ge ven van gastcolleges, nogal wat kin derporno op m'n pc. Ik sluit niet uit dat ze me ooit op zoiets te grazen ne men." „Het blijft een rare haat-liefdeverhou ding met justitie. Enerzijds ben ik een sta-in-de-weg, anderzijds hebben ze me als daderprofiler nodig bij de jacht op onbekende kinderverkrachters en -moordenaars. In Amerika heb ik ge leerd hoe je de signatuur van een da der soms aan kleine details kunt her kennen. Als iemand altijd tussen 08.00 en 17.30 uur moorden pleegt, dan weet je dat hij waarschijnlijk een beroep met veel vrijheid heeft, dus eer der vertegenwoordiger dan bankem- ployee. Als een verkrachter de ene keer een gaaf gezicht heeft en de ande re keer pokdalig is, dan zijn mogelijk anabole steroïden in het spel, en kun je denken aan iemand die zijn manne lijkheid moet bewijzen in sportscho len. Nogal wat (kinder)veria-achters zijn narcistisch van aard, mensen die ziekelijk verliefd op zichzelf zijn. Dat gaat zover dat ze wel het lichaam van hun slachtoffers binnendringen, maar op het been of op de kleren ejacule- ren. In hun beleving is niemand hun 'edele' zaad waard." „De afgelopen achttien jaar heb ik 207 zaken onder handen gehad. Wat me drijft? Ik kruip in het brein van moordenaars, om een antwoord te krij gen op die ene vraag: waarom? Ouders willen dat weten. Zoals ze ook willen weten wat hun kind de laatste uren of minuten van z'n leven heeft meege maakt, of het zich verzet heeft, wat de laatste woorden waren. Ouders heb ben daar recht op. Je kind zal maar vermoord worden Dat kruis is bijna niet te dragen. Hou op zeg, ik heb er zelf drie." Ron Buitenhuis 7* en snel groeiende groep burgers is onge- Jkend fel in hun verzet tegen de aange- indigde uitzetting van 26.000 asielzoekers, espreken in termen van oorlog en onder- liken en bieden een plek in hun eigen huis n. k wil héél ver gaan om ze te beschermen", gt Tineke Waslander uit Groningen be st. Ze zit tussen drie van 'haar' asielzoe- rs in de huiskamer. Ze heeft hen aan een )ning in de buurt geholpen door veel ka al te maken bij de woningbouwvereni- ig. Geen van de drie heeft een verblijfsver- nning. Inmiddels blijkt dat ze door minis- r Verdonk van vreemdelingenzaken ook it zo schrijnend worden beschouwt dat ze n uitzondering op de regels wil maken, (minister kondigde onlangs aan 'een tra inspanning te doen' om de komende e jaar 26.000 uitgeprocedeerde asielzoe- rs het land uit te zetten. Voor veel particu- ren was dat de druppel. Waslander: „Alle eels in mijn lijf werden kwaad." Hoe ver zou willen gaan, laat ze wijselijk in het dden. „Wel verder dan ze bij mij laten on tduiken." Ij vluchtelingenorganisaties staat de tele- lon roodgloeiend sinds bekend is welke alsnog een verblijfsvergunning en vooral welke niet. De pardonrege- ng was het laatste sprankje hoop voor een groep die al jaren tevergeefs in Neder- nd om opvang vraagt. Bij hun Nederland- ivrienden en buren lijkt een nieuw vuur te itbranden nu die hoop is vervolgen. Sek genoeg is het beleid daar wél goed geweest", zegt John van Tilborg, direc- ur van de kerkelijke opvangorganisatie In- s in Groningen. „Mensen zijn wakker ge- hud. Het is nu een beetje omgekeerde we id. De laatste jaren probeerden wij hen tactie aan te zetten, nu manen ze óns." ïk Vluchtelingenwerk Nederland, het ac- Van Harte Pardon en Vluchtelin- in de Knel krijgen een voortdurende stroom e-mails en telefoontjes. „Het is nu de buurman of buurvrouw die moet vertrek ken. Mensen pikken dat niet meer", zegt een woordvoerder van Vluchtelingenwerk. Bij Inlia komt nu per dag een telefoontje of veertig binnen, schat Van Tilborg. De orga nisatie richt een aparte helpdesk in om alle vragen te kunnen beantwoorden. De bellers zijn vooral verontruste buren, schooldirec teuren, en ouders van kinderen die vrezen dat hun vriendjes het land uit gezet worden. Ze bellen met vragen als: ben ik strafbaar als ik mijn deur barricadeer om te voorko men dat de politie een asielzoeker uit mijn huis komt halen? Asiel bij particulieren is geen nieuw feno meen, maar het heeft met de invoering van de nieuwe vreemdelingenwet in 2001 en door de onrust van de afgelopen week een enorme impuls gekregen, Vaak gaat het om asielzoekers die mensen via via kennen. Soms bemiddelt een organisatie, zoals Inlia of Vluchtelingen in de Knel, voor een plek. Vervolgd Hoeveel mensen op dit moment precies een asielzoeker in huis hebben, is moeilijk te zeg gen. De opvangadressen staan nergens cen traal geregistreerd. Bovendien hangen men sen vaak niet aan de grote klok dat ze asiel zoekers of illegalen onderdak bieden. Ze vre zen dat de vreemdelingendienst ze dan komt halen of dat ze zelf vervolgd worden. Die kans is klein. „In theorie is er een kans dat ze ze komen halen, maar in de praktijk hebben we dat nog weinig gezien", zegt Van Tilborg van Inlia. Wie een asielzoeker 'nachtverblijf' biedt dient dit volgens hem te melden bij het bevoegd gezag. In de toe lichting op de wet staat echter ook dat het bieden van onderdak uit humanitaire motie ven niet vervolgd wordt. Hoewel de risico's voor particulieren zelf dus klein zijn, moedigt Inlia particuliere op vang niet aan. Vluchtelingenwerk raadt het zelfs ten zeerste af. Zelf heeft de organisatie tijdens de oorlog in voormalig Joegoslavië met gastgezinnen gewerkt, maar dat project was geen succes. Volgens een woordvoerster beseffen mensen vaak niet waar ze aan be ginnen. „Als het langer gaat duren wordt het vaak problematisch." Asielzoekers die nog in procedure zitten, kampen met grote spanningen, geeft ze als voorbeeld. Dat heeft ook zijn weerslag op de rest van de huisgenoten. „En wat als ie mand ziek wordt-'" Willem-Jan van Wijk, coördinator van Vluchtelingen in de Knel, erkent de moeilijk heden, maar vindt de houding van Vluchte lingenwerk te gemakkelijk. „Waar moeten mensen dan heen? Als je mensen kent en ze komen bij je voor hulp, dan moet je wel ver rekte hard zijn om niet te helpen Wij hante ren wel altijd een proefperiode als we ie mand onder brengen." Ook Inlia omkleedt de particuliere opvang met mitsen en maren, maar is geen uitge sproken tegenstander. Van Tilborg bena drukt het belang van goede afspraken. Over koken en roken, over samen eten of juist niet. Helemaal bovenaan de lijst staat ech ter de opvangtermijn. „Het klinkt misschien afstandelijk, maar je moet echt goed afwe gen voor hoe lang het is. Is het tijdelijk, voor iemand die nog perspectief heeft, of is het een contract voor het leven?" Angela de Jong en Een paar honderd kinderen en volwassenen demonstreerden deze week in Den Haag voor een ruimere pardonregeling voor asielzoekers Marloes de Koning foto Juan Vrijdag/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29