Parelvissen in troebel water Hoe het ziekenhuis wordt bestuurd Conflict Oosterscheldeziekenhuizen Redactie: 0113-315680 tfww-pzc.nl :.mail:redactie@pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ?eeuws-VIaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 31 januari 2004 terscheldeziekenhuis Goes fto's Willem Mieras De Oosterscheldeziekenhui zen zijn in rep en roer. Na het vertrek van de bestuursvoor zitter lag het voor de hand dat zijn directe collega hem zou op volgen. Echter niet voor de Raad van Toezicht, met als gevolg een conflict dat diep ingrijpt in de or ganisatie. Een reconstructie. Op dinsdag 8 juli 2003 schrijft Hans Broertjes, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Oosterschel deziekenhuizen, zijn ontslagbrief. De kans om toe te treden tot de Raad van Bestuur van de 's-Heeren Loo Zorg groep grijpt hij met beide handen aan. Hij beschouwt het als een stap hoger op en verheugt zich erop weer in het midden van het land te gaan wonen. De beslissing Zeeland te verlaten, valt hem niet buitengewoon zwaar. De or ganisatie is, zeker in vergelijking met toen hij vijf jaar eerder aantrad, in al lerlei opzichten op orde, de fusie met Ziekenhuis Walcheren is voorlopig van de baan en er ligt een breed gedra gen toekomstvisie. Bovendien weet hij zich verzekerd van een goede kandidaat om hem op te volgen: Sal Schuitevoerder, sinds 1999 lid van de Raad van Bestuur. „Ik ben van mening dat u in hem een goe de voorzitter van de Raad van Be stuur heeft", schrijft Broertjes aan de Raad van Toezicht. Zijn verstandhouding met die raad is er de laatste maanden niet op vooruit gegaan. Nadat Egbert Geluk op 1 ja nuari Peter Gruijters is opgevolgd als voorzitter, is de Raad van Toezicht zich nadrukkelijker gaan bemoeien met de gang van zaken in het zieken huis. De Raad van Bestuur krijgt zon der overleg opdrachten, hoewel de Raad van Toezicht een zuiver controle rende taak heeft. Het is duidelijk dat met de komst van de nieuwe voorzitter een andere wind is gaan waaien. Geluk is afkomstig uit de bouwwereld. Bepaald florissant gaan de zaken niet, want vorig jaar april werden zijn bv's Bouw- en Aan nemingsbedrijf Poot en Poot Bouw, gevestigd in Vianen, failliet ver klaard. Geluk is daarnaast bestuurlijk actief in diverse organisaties. Het ongevraagde advies van Broertjes valt verkeerd bij de Raad van Toe zicht. Geluk vindt het 'not done' dat hij zich met zijn opvolging bemoeit. De raad is er bovendien allerminst van overtuigd dat Schuitevoerder de nieuwe bestuursvoorzitter moet wor den. Zes dagen nadat Broertjes zijn brief schreef, valt het besluit om niet zoals gebruikelijk eerst intern te kij ken maar direct een 'open procedure' te voeren, waaraan het huidige lid van de Raad van Bestuur desgewenst kan deelnemen. Steeds duidelijker wordt dat de Raad van Toezicht Schuitevoerder niet zit zitten. Die is in 1999 aangetreden als interim-bestuurder. Met het oog op de mogelijke fusie met Walcheren werkte hij op basis van steeds weer nieuwe tijdelijke contracten. Aangezien de fu sie inmiddels door de minister was ver boden, heeft de Raad van Toezicht in december 2002, toen nog onder lei ding van Gruijters, besloten dat Schui tevoerder een overeenkomst voor on bepaalde tijd moest krijgen. Een nieu we verlenging zou ook in strijd zijn met de wet De opstelling van het contract wordt in de loop van 2003 voortdurend ge traineerd. Schuitevoerder krijgt toch weer een tijdelijk contract voorge legd, dat bovendien op vele punten on gunstiger is dan dat van zijn collega Broertjes. De Raad van Toezicht is echter niet te vermurwen. Om de zaak niet al te zeer op de spits te drijven te kent Schuitevoerder in augustus toch. De overeenkomst loopt precies tot zijn zestigste verjaardag, begin 2006, hoewel hij geen plannen heeft om dan uit te treden. Funest Hans Broertjes spuit begin oktober te genover de Raad van Toezicht zijn kri tiek op de gang van zaken. Hij vindt het vooral kwalijk dat het contract Schuitevoerder verplicht, in strijd met de statuten, alle door de Raad van Toezicht 'opgedragen werkzaamhe den' te verrichten. Bovendien acht hij de grote verschil len met zijn eigen arbeidsvoorwaar den funest. Die kunnen, vindt hij, "'tot een onwerkzame relatie binnen de Raad van Bestuur leiden'. „Dit baart mij grote zorgen als met de opvolger deze situatie wordt gecontinueerd. Het contract met Schuitevoerder zal vele potentiële kandidaten afschrik ken." De Raad van Toezicht heeft inmiddels een extern bureau ingeschakeld voor de wervings- en selectieprocedure. Ge kozen is voor het gerenommeerde De Vroedt Thierry uit Amsterdam ('We zijn headhunters, alhoewel we onszelf liever parelvissers noemen'), al heeft het nauwelijks ervaring in de zieken huiswereld. Het bureau voert op 9 september ge sprekken met Schuitevoerder en de vertegenwoordigende organen binnen het ziekenhuis, zoals Contractus (ma nagementteam) en de ondernemings raad (OR). De samenvatting wordt eerst voorgelegd aan Egbert Geluk, die deze op 30 september uitdeelt aan de andere leden van de Raad van Toe zicht en aan de Raad van Bestuur. Hans Broertjes, nog altijd in functie, is onthutst over het rapport. Er wordt nadrukkelijk ingegaan op de persoon van Schuitevoerder De OR zou hem 'niet echt als het boegbeeld' van de or ganisatie zien. Contractus meent stel lig dat het 'doorschuiven' van Schuite voerder naar het voorzitterschap 'weerstanden kan oproepen'. Broertjes gaat bij de OR en Contrac tus na of de passages een juiste weer gave zijn. Het tegendeel is het geval. Het doorschuiven van Schuitevoerder wordt juist als 'zeer voor de hand lig gend' gezien, gezien de grote steun die hij binnen de organisatie heeft. Er rij zen twijfels aan de deskundigheid en betrouwbaarheid van het rapport. Ge luk is ziedend dat Broertjes het ver trouwelijke stuk heeft doorgespeeld Op 16 oktober, de dag na de afscheids receptie van Broertjes, is er een onder houd tussen Schuitevoerder en de Raad van Toezicht om 'schoon schip te maken'. Dat lukt. De procedure wordt voorlopig stilgezet om 'helder heid te krijgen over de positie van Schuitevoerder en over de te volgen procedure'. Daarover wordt vijf dagen later uitge breid gesproken. Schuitevoerder doet het voorstel hem vier tot vijf jaar voor zitter te laten zijn. In die periode kan hij een nieuwe collega inwerken, die het werk daarna van hem overneemt. De Raad van Toezicht gaat liever in eerste instantie uit van twee jaar. Schuitevoerder noemt dat een 'uitste kend idee'. Kwalijk De lucht lijkt daarmee geklaard. Lijkt, want de weerstand tegen Schui tevoerder is nog altijd groot. Marcel van den Berg, een van de zeven leden van de Raad van Toezicht, ziet de bui hangen en stapt op 23 oktober op, om dat hij geen verantwoording meer wil dragen 'voor beslissingen van deze raad, die in mijn huidige optiek scha delijk en destabiliserend zullen kun nen zijn voor de besturing van ons zie kenhuis'. Zes dagen nadien weet ook Schuite voerder hoe de vlag erbij hangt. In een gesprek onder vier ogen met Geluk krijgt hij onder meer te horen dat de actie van Broertjes met het De Vroedt Thierry-rapport ook hem kwalijk wordt genomen. Verder twijfelt Geluk aan diens 'loyaliteit'. De Raad van Toezicht vindt dat Schui tevoerder de ontstane onrust binnen het ziekenhuis moet bezweren door 'het tegengaan van antagonerende be wegingen binnen de organisatie', schrijft Geluk hem in november. Ook dient Schuitevoerder 'buitengewoon alert te zijn op het risico dat in uw communicatie binnen de organisatie uw ambities doorklinken'. Begin december beslist de Raad van Toezicht andermaal dat er, tegen de dringende adviezen van de diverse or ganen in, alleen een externe procedu re komt. Geluk stelt voor dat Schuite voerder 'de eer aan zichzelf houdt', omdat die 'onvoldoende draagvlak' binnen de raad heeft. Op 18 december wordt de prodecure besproken met Contractus, de Medi sche Staf Vereniging, de OR en de Pa- tiëntenraad De organen begrijpen niet waarom Schuitevoerder, die even eens aanwezig is, niet eerst als kandi daat wordt gewogen Geluk wil niet meer kwijt dan dat de Raad van Toe zicht 'om hem moverende redenen' Schuitevoerder met benoembaar acht. Rumoer De zaak escaleert. De patièntenraad zegt ter plekke formeel hel vertrou wen in de Raad van Toezicht op. Na veel rumoer wordt afgesproken tot 15 januari een 'time-out' in te lassen en een radiostilte in acht te nemen. Voor de Raad van Toezicht is de gang van zaken echter zo onverteerbaar dat de adempauze wordt genegeerd. Op 5 januari komen de leden bijeen en be slissen Schuitevoerder 'op zo kort mo gelijke termijn' te ontslaan. Een be middelingspoging vanuit de Medische Staf Vereniging wordt van de hand ge wezen. Er worden zeven redenen gegeven voor het dreigende ontslag. Die gaan vooral, opnieuw, over het rapport van De Vroedt Thierry. Schuitevoerder zou vooraf bij het bureau hebben geïn formeerd naar de inhoud en druk heb ben uitgeoefend om zijn 'positie als be oogd voorzitter te versterken'. Bovendien voelt de Raad van Toezicht zich in zijn hemd gezet doordat Schui tevoerder in de bijeenkomst van 18 de cember verkeerde informatie zou heb ben gegeven over de contractkwestie. Door deze 'volstrekt verwerpelijke wij ze' heeft hij 'volledig ons vertrouwen verspeeld', laat de Raad van Toezicht hem schriftelijk op 7 januari weten. Schuitevoerder is, evenals de totale ziekenhuisorganisatie, verbijsterd. Hij constateert achteraf dat de Raad van Toezicht in de loop van 2003 de 'bijna chantage-achtige druk' op hem, ingezet met de contractkwestie, be wust steeds verder heeft opgevoerd. De onderbouwde weerleggingen van de aantijgingen en een laatste gesprek tussen de Raad van Toezicht en Schui tevoerder halen niets uit Op 15 janua ri overhandigt Geluk hem een brief met de boodschap dat hij de volgende dag op non-actief wordt gesteld De zwijgzaamheid en de verbetenheid van de Raad van Toezicht werken bin nen de organisatie vermoedens van een verborgen agenda in de hand. Ge ruchten over partijpolitiek (Geluk zou CDA'ers in de Raad van Bestuur wil len hebben) worden echter in alle toon aarden ontkend. Ook zijn er hardnek kige signalen dat de Raad van Toe zicht de dienst wil uitmaken en dus een volgzame Raad van Bestuur nodig heeft, bijvoorbeeld om toch te komen tot intensievere samenwerkingen tus sen de Zeeuwse ziekenhuizen. Schuitevoerder, Contractus, OR en Pa tièntenraad kaarten de ontslagkwes tie aan bij de Raad voor Maatschappe lijke Rekening en Verantwoording (RMRV). die de Raad van Toezicht ter verantwoording kan roepen. De raad telt 25 zetels, bezet door vertegen woordigers van allerlei maatschappe lijke geledingen, zoals het Rode Kruis en kerken. Ook de gemeenten zijn, veelal via een wethouder, vertegen woordigd. Voorzitter is Ineke Stroo. afgevaardigde van de Gereformeerde Kerken De RMRV hoort dinsdag 20 januari zo wel de Raad van Toezicht als Schuite voerder. Broertjes is, drie maanden na zijn vertrek uit Zeeland, aanwezig om het betoog van zijn vroegere collega te ondersteunen. De leden beraden zich daarna. Laat op de avond valt het besluit de Raad van Toezicht te schorsen. Veertien le den stemmen voor, vier tegen. Afge sproken wordt, in verband met de be grafenis van een medewerker van het ziekenhuis, pas donderdagochtend het besluit bekend te maken Schuitevoerder wordt inderdaad die ochtend geïnformeerd, maar krijgt te horen dat de RMRV er nog niet uit is. De Raad van Toezicht blijkt dinsdaga vond al op de hoogte te zijn en onder neemt woensdag actie richting voorzit ter Stroo, in een poging het tij te ke ren. Compromis Het resultaat is een 'informeel over leg' donderdagochtend tussen de Raad van Toezicht en negen RMRV-le- den. Als compromis stelt de Raad van Toezicht voor dat Geluk tijdelijk te rugtreedt als voorzitter Thijs Bierens, oud-directeur van Emergis, gaat de procedure om een nieuwe bestuurs voorzitter te vinden leiden. De RMRV-leden komen maandag 2 fe bruari opnieuw bijeen om te bepalen of zij het voorstel overnemen of de Raad van Toezicht alsnog schorsen. Volgens de in november opgestelde procedure zou vrijdag 30 januari de nieuwe voorzitter van de Raad van Be stuur worden benoemd. In plaats daar van had de Raad van Toezicht giste ren zijn handen nog altijd vol aan het redden van het vege lijf. Rolf Bosboom De Oosterscheldeziekenhuizen, met vestigingen in Goes en Zierikzee. kennen drie bestuurslagen: Raad van Bestuur: directie van het ziekenhuis, verantwoordelijk voor de dage lijkse gang van zaken, 2 zetels. Voorzitterschap vacant na vertrek H. Broertjes (oktober 2003). lid S. Schuitevoerder (sinds 16 januan op non-actief). Raad van Toezicht en Advies: benoemt leden van de Raad van Bestuur en houdt toezicht, 7 zetels. Voorzitter: E. Geluk, vice-voorzitter R. Dreesman, secretaris S. van 't Westeinde, leden: W. de Bruijne-Wiskerke. B. Bouwmeester en G. de Bruijn. Eén vacature sinds 23 september 2003 door opstappen M. van den Berg. Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording (RMRV) ziet toe op en benoemt leden van de Raad van Toezicht. 25 zetels (5 vacant). Voorzitter: I. Stroo. Deze constructie met een RMRV is uitzonderlijk in Nederland. Ziekenhuizen kennen doorgaans alleen een Raad van Bestuur en een Raad van Toezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23