Roger Federer slaat dubbelslag De liefdesjaren van Erica Paes is terug van weggeweest Drie Nigerianen naar huis Richard Groenendaal heeft niets te verliezen Uitdewillegen naar laatste acht Masters Zwitser in finale Australian Open en nummer een van de wereld 19 Vaterpoloërs hissen Spelen Finalisten vergeleken PSV haalt Eric Addo terug Dani vertrekt bij Barcelona Franse voetballer Cissé mist EK Batje stinkt: diskwalificatie Fraaie rentree van De Nooijer bij Sparta De Munnik in beeld bij MVV Zweistra veertiende joor Martijn van Beeten IIELBOURNE - Een tennisduel -onder kraak of smaak maakte isteren bij Roger Federer veel noties los. Logisch, want de 2-jarige Zwitser is via een dub- tlslag finalist van de Australi- n Open en de nieuwe nummer tn van de wereld, na zijn zege de halve finales op de Span aard laan Carlos Ferrero: 6-4 •1 en 6-4. zaterdag 31 januari 2004 Dat Federer de wereldranglijst ooit zou gaan aanvoeren, is al voorbestemd sinds het Wimble- don-toemooi van 2001. De Zwit ser won toen in de vierde ronde van Pete Sampras, in een stijl die gelijkenissen vertoonde met die van de oude meester. Fede rer zou ooit Wimbledon winnen en zou Sampras opvolgen als de allerbeste van het mannenten- nis. Het grote talent ging een tijd ge- van onze sportredactie MELBOURNE - De Indische dubbelspecialist Leander Paes heeft zich samen met ve terane Martina Navratilova op de Australian Open ge plaatst voor de finale van het gemengddubbel. Paes kwam vorig jaar op ver velende wijze in het nieuws. In augustus werd hij opgeno men in het ziekenhuis met ernstige hoofdpijn en werd een hersentumor gevreesd. Die vrees bleek uiteindelijk onterecht. De Indiër bleek een kleine, niet kwaadaardi ge zenuwprop in zijn herse nen te hebben. Ondanks het goede nieuws bleef Paes maanden aan de kant. Hij mis te het Daviscupduel met Ne derland en moest een rentree meerdere malen uitstellen. Op de Australian Open keer de hij eindelijk terug in het in ternationale tennis. En met succes: de winnaar van de vo rige editie van de gemengd dubbelfinale op de Australi an Open mag dat resultaat in 2004 in de finale proberen te prolongeren. Samen met vete rane Navratilova die dit jaar in Athene een gouden medail le hoopt te veroveren in het vrouwendubbel, won hij in de halve finale overtuigend met 6-4 6-4 van het Israëlisch/ Zuid-Afrikaanse koppel Er- lich /Huber. In de finale komt het duo uit tegen het onge plaatste paar Nenad Zi- monjic Elena Bovina. Vrouwendubbel Het Argentijns-Spaanse vrou wendubbel Virgina Ruano Pascual/Paola Suarez heeft het dubbeltoernooi gewon nen. In de eindstrijd was het als eerste geplaatste duo met 6-4 en 6-3 te sterk voor het Russische koppel Svetlana Koetsnetsova en Jelena Likho- vtseva. De Russische tennis sters waren als vierde ge plaatst in Melbourne. Voor Ruano Pascual en Suarez be tekende de triomf hun vijfde grandslamwinst en eerste op de Australian Open. In Mel bourne stonden ze geen set af. De twee verdienden 160.000 euro bruto per persoon met de titel. ANP/RTR bukt onder die ontzettend hoge verwachtingen, maar gisteren wist hij in Melbourne alle belof ten in te lossen. Na de inmiddels gestopte Martina Hingis bij de wouwen heeft Zwitserland nu ook een nummer één bij de man nen. „Het winnen van Wimble don was een grote opluchting voor me, maar ook dit moment is zeer bijzonder. Het voelt heel vreemd/' En dat na een duel met Ferrero waar iedere magie aan ontbrak. Koel en klinisch won Federer van de fysiek aan geslagen Spanjaard. Spanning Alleen in de laatste game van de wedstrijd kroop de spanning in het lijf van Federer. Er kon niets meer fout gaan, maar toch. De Zwitser had het toernooi van vorig jaar augustus in Montreal in het achterhoofd. Winnen van Andy Roddick in de halve fina les zou hem toen al de troon in het mannentennis hebben opge leverd. Met een 4-2-voorsprong in de derde set was hij er akelig dicht bij. Federer verloor als nog. „In Montreal stond ik te trillen op m'n benen, zo nerveus was ik," zei hij gisteren. „Die wedstrijd is één van de pijnlijk ste die ik ooit heb meegemaakt. Had ik die ervaring niet gehad, dan was het nu weer ontzettend moeilijk voor me gewonnen." Liesblessure Onwaarschijnlijk, want Ferrero geloofde na een aardige start al snel niet meer in zijn kansen. De Spanjaard werd het hele toer nooi al gekweld door een lies blessure en had nog meer last te gen Federer. Terwijl zijn licha melijke fitheid een belangrijk handelsmerk is van Ferrero. „Be weeg je niet goed, dan ben je kansloos tegen Roger. Het was een ramp." Ferrero laat komen de week zo goed als zeker het Davis Cup-duel van Spanje in Tsjechië schieten. Dat is de wed strijd waaruit de volgende tegen stander van Nederland komt, als het team van Tjerk Bogtstra onze sportredactie ONASTIR - De Nigeriaanse etbalbond heeft gisteren drie elers van het nationale team sggestuurd van de Afrika Cup Tunesië. bond verwijt het drietal zich ïdisciplineerd te hebben Iragen. Het gaat om Celestine bayaro (Chelsea), die toch al t meer in actie kon komen een blessure, Yakubu 'egbem (Portsmouth) en Vic- Agali (Schalke '04). is een woordvoerder van voetbalbond lapte het trio al- eamregels aan de laars: „De iraak was dat ze donderdaga- id in bed zouden liggen, ar dat was niet zo. Ze kwa- n pas vroeg in de morgen gr terug in het hotel. Dat kon den we niet tolereren." Nigeria verloor de eerste wedstrijd ver rassend met 1-0 van Marokko. Vandaag speelt de ploeg tegen Benin. Mali Mali heeft zich gisteren verras send soepel geplaatst voor de kwartfinales. De ploeg versloeg buurland Burkina Faso met 3-1. Eerder had Mali Kenia met 3-1 verslagen. DE JANEIRO - De Neder- idse waterpoloërs zullen ko- inde zomer niet in actie ko- n tijdens de Olympische Spe- lin Athene. anje verloor gisteren in het nnpisch .kwalificatietoernooi Rio de Janeiro met 6-3 van atsland en loopt daarmee een :k in de halve finale mis. Al- n de beste drie landen kwali- eren zich voor de Spelen. r'P Canada weet af te schudden. Het is zelfs nog maar de vraag of de Roland Garros-winnaar twee weken later wel kan ver schijnen op het ATP-toemooi van Rotterdam. Federer staat ook op de lijst van het evenement waar Richard Krajicek voor het eerst de scep ter zwaait. En hij is nog altijd okselfris. De vooruitzichten van de Zwitserse Wimbledon-kam- pioen op een tweede Grand Slam-titel zijn uitstekend. In zes partijen stond Federer liefst acht uur minder op de baan dan zijn opponent Marat Safin. Voor Safin wordt het zijn twee de finale in Melbourne, na een enorme teleurstelling in 2002. De Rus was toen de grote favo riet tegen Thomas Johansson uit Zweden, maar liet zich nota be ne op zijn verjaardag verrassen. „Ik was nerveus, kwam niet los, het ontbrak me aan zelfvertrou wen. Dat zal me nu niet gebeu ren. Logisch natuurlijk, als je Andy Roddick en Andre 1 hebt verslagen." GPD De spelers van Kenia kunnen zich gaan voorbereiden op de te rugkeer naar hun land. Na 3-1-nederlaag tegen Mali, wa ren de Oost-Afrikanen gisteren kansloos tegen het sterke Sene gal: 3-0 Burkina Faso heeft nog een wa terkansje op de volgende ronde. De ploeg moet dan in de laatste wedstrijd Senegal verslaan. Se negal is een van de favrieten voor de Afrika Cup. Marat Safin 24 jaar Moskou (Rusland) Monte Carlo 86 I II 1 (US Open 2000) 8.640.150 dollar Denis Golovanov Verliezend finalist in 2002 18 uur en 50 minuten Roger Federer 22 Basel (Zwitserland) Oberwil 2 2 11 Leeftijd Geboorteplaats Woonplaats Plaats wereldranglijst Hoogste ranking ooit Aantal ATP-titels Aantal Grand Slam-titels 1 (Wimbledon 2003) Prijzengeld Coach Beste resultaat op Australian Open tot 2004 Dit tournooi op de baan in Melbourne 7.738.008 dollar geen Vierde ronde in 2002 en 2003 10 uur en 50 minuten De Senegalees Henri Camara ontwijkt een tackle van de Keniaanse verdediger James Omondi. Senegal won met 3-0. foto Jack Dabaghian/Reuters door Ad Pertijs FONT-CHATEAU - Alsof het de opnames van een instructie film betrof, zo liet Richard Groenendaal gisteren na af loop van de training zien hoe kinderlijk eenvoudig je van fiets verwisselt bij een 'linkse' materiaalpost. „Ik snap niet waar die Belgen zich druk over maken", voegde hij er la chend aan toe. De wereldkampioen van 2000 leeft ontspannen toe naar het WK veldrijden, dat morgen in het Franse Pont-Chateau wordt gereden. „Zo relaxt heb ik hem eerder alleen meege maakt voor het WK in Sint-Michielsgestel", verze kert zijn vrouw Eveline. In 2000 won hij die titelstrijd, in zijn woonplaats De sfeer bij de Vlamingen is anders. Daar dreigden enkele renners met een staking als de materiaalpost niet van links naar rechts verhuist. De UCI wuifde de protesten weg. „Ze hebben alle tijd gehad om er op te trainen", vindt omloop- verantwoordelijke Adrie van der Poel. Waar gaat het over? Bijna iede re man stapt bij voorkeur met zijn rechterbeen over het zadel af. Voor een goede wissel (de fiets moet naar links worden afgegeven) moet dat morgen volgens de Belgen precies an dersom gebeuren En dus is Leiden in last. Ook al omdat ze nu ook aan de rechterkant moeten opstappen. De plaatse lijke postbode vertelde een Vlaamse journalist dat hij al jaren tweebenig op- en af stapt. „Als het daar om draait, maak ik ook nog een kans", grapte de brievenbezorger. Richard Groenendaal lachte op zijn eigen manier. „Twaalf maanden geleden stond het parkoers al op internet. Ge noeg tijd om te trainen. On danks een matig seizoen lijkt Groenendaal goed in zijn vel te zitten. „Ik ben de laatste we ken goed bezig, maar toch heb ik hier niets te verliezen. Win nen lijkt me uitgesloten Dat wil zeggen: ik heb dit jaar nog geen enkele internationale wedstrijd gewonnen en het zou frappant zijn dat ik de Bel gen uitgerekend op het WK al lemaal klop. Maar een podium plek is mogelijk." Het gevoel is volgens hem so wieso goed. Vanwege de loca tie vooral. Vijftien jaar gele den begon het voor Richard Groenendaal allemaal in Pont-Chateau met de wereldti tel bij de junioren. De eerste training van gisteren voelde als thuiskomen. „Zelfde weer, zelfde parkoers Dit is voor mij een fijne plek om te zijn. Ik weet wat me hier te wach ten staat." GPD spotlights draaiden plotseling weg ihet biljart. Met een daverende lach treed Erica Terpstra de zaal binnen tar anders alleen het geklos van de Uen te horen is. Ze aaide eens over blozende hoofd van Gerwin Valen- ,de Tommy Cooper onder de biljar- sprak moederlijk met de dansmeis- in de zaal en wilde van John Tijs- iswel eens weten hoe hij aan de bij- ii Cannonball is gekomen, openingsdag van de Masters, het mooi om de Nederlandse titel drie- nden, kreeg hoog bezoek van de im- inte sportvrouw met een politieke tergrond. Dat hebben ze geweten t,de keurige biljartjongens met hun imende vestjes en statige vlinder- i. Voordat de ballen gingen rollen, shet al gauw een uurtje later in de ïwe Kei van Veghel, waar Erica er haar oranje sjaal eerst op werd ge wezen dat ze niet mocht juichen na el ke carambole. De Veghelse burgemeester deed in zijn toespraak voor hoe ze beschaafd moest knippen met de vingers na een mooie stoot. Kijk. mevrouw Terpstra, u laat de middelvinger hard en krachtig van uw duim afglijden en dan krijgt u dit geluid- Het was verfrissend om te horen, zoals de vroegere topzwemster zich aandien de in de sport waar een crisis heerst door het faillissement van de profbond. De toernooien om de wereldbeker zijn spaarzaam, de spelers moeten het met armzalige startgelden doen en snooke ren en darts hebben het klassieke drie banden ver achter zich gelaten als tv-sporten. Het mag best ook een beetje meer swin gen in de biljartzaal, zoals Erica het in Veghel voordeed, zoals de meisjes die het toernooi openden met een wervelen de show en zoals de supporters van een Brabantse biljarter op de eerste dag lie ten zien. Jean van Erp. afkomstig uit de streek, werd in zijn partij luid aange moedigd door een clubje fanatieke fans. Dat was nog nooit vertoond in bil- jartland. En het tast ook de cultuur aan. Dick Jaspers stak van woede de zijn vuist in de lucht, toen hij aanlegde voor een stoot en zijn concentratie werd ver stoord door een scheepstoeter op de tri bunes. Hij sprak er later nog schande van, maar hij overdreef, want eindelijk was er een beetje leven in de brouwerij. Het duffe karakter is al jaren een bron van zorg. De slopend lange partijen, met een traag tikkende klok boven het biljart, zijn eigenlijk al uit de tijd. Het setsys teem heeft het kijkspel wel verhoogd. maar het is nog lang geen garantie voor volle zalen. De toekomst ligt in een combinatie van biljarten en show. De goed gebekte Turk Semih Sayginer, die de snelste af stoot ter wereld heeft, vermaakt het pu bliek al regelmatig met zijn artistieke kunststoten en de Fransman Richard Bitalis boeit vooral door zijn tempera ment. De Belgen gooien andere wapens in de strijd tegen de tanende populariteit. In Antwerpen wordt volgende week om de supercup gespeeld. Vorig jaar was Wesley Sonck ingehuurd om ballen in de speelzaal te trappen, dit jaar komt Clouseau tussen de partijen voor muzi kaal entertainment zorgen. „Dat moeten wij ook doen", zei Meer- ten Dallinga, die zich met een Zeeuws comité heeft voorgenomen om volgend jaar de wereldtop naar .Sluiskil te ha len. Hij wil de tribunes vol laten lopen, de biljarters in de show betrekken en een dure auto in de zaal zetten voor de speler die een recordmoyenne speelt. Misschien is Erica dan ook weer te ver leiden om te komen, want ze heeft wel wat met biljarten. „Toen ik in mijn jon ge jaren nog elke dag trainde in het zwembad, zat ik elke avond aan het bil jart". vertelde ze in Veghel. „We trainden samen met de jongens van de polnploeg. die na afloop in de kantine van het zwembad een potje kwamen biljarten. En omdat ik op al die jongens wel een keer verliefd ben geweest, ging ik altijd mee naar het bil jarten." Had ze dat in haar wilde jaren ook al niet met hoogspringers, rugby'ers, wiel renners, pingpongers en bodybuilders? Frits Bakker EINDHOVEN - PSV heeft de verdedigende problemen op gelost door Eric Addo terug te halen naar Eindhoven. De Ghanese verdediger kwam het laatste jaar op huurbasis uit voor Roda JC. Door de komst van Addo is het aantrekken van Winston Bogarde van de baan. Trainer Guus Hiddink wilde de ex-intemational, die bij zijn huidige club Chelsea al jaren geleden op een zijspoor belandde, graag inlijven, maar met Addo zijn de problemen opgelost." ANP BARCELONA - Daniel Garcia, alias Dani. heeft overeen stemming bereikt met voetbalclub Barcelona over zijn vertrek De 29-jarige Spaanse ex-international had ruzie gekregen met de club, omdat deze hem niet voor de com petitie had aangemeld. De speler daagde zijn werkgever daarom voor de rechter. Dani laat de aanklacht vallen, nu Barcelona heeft beloofd de voetballer te compenseren. Morgen speelt Barcelona thuis, zonder Dam, tegen Alba- cete De kritiek op trainer Frank Rijkaard is in de laatste weken toegenomen, maar de voormalig international lijkt zeker van zijn zaak. „Mijn toekomst is zeker, ik denk niet aan ontslag", aldus Rijkaard na de uitschakeling woensdag in het bekertoer nooi door Zaragoza. ANP/AFP ANP/AFNYON - De Franse international Djibril Cissé mist het Europees kampioenschap voetbal in Portugal. De Uefa schorste de aanvaller onlangs voor vijf interland wedstrijden. Cissé ging daartegen in beroep, maar de tuchtcommissie van de Europese voetbalbond wees dat gisteren af De 22-jarige topscorer van het Franse AJ Auxerre werd in november tijdens een wedstrijd met het nationale team onder 21 tegen Portugal na een overtreding van het veld gestuurd. Cissé zou alleen de finale kunnen spelen, mocht het team zover komen. Het is onwaarschijnlijk dat de bondscoach hem alleen daarvoor selecteert. ANP/RTR ATHENE De internationale tafeltenniswereld beleefde gisteren tijdens de Open Griekse kampioenschappen een primeur. De Deense speler Finn Tugwell werd gediskwali ficeerd omdat zijn batje te veel kwalijk riekende dampen verspreidde. Het batje werd na afloop van het dubbelduel Tuggwell/Larsen-Lengerov/Gardos (Oostenrijk) steek proefsgewijs gecontroleerd en niet in orde bevonden. Het plakken van de rubbers op de batjes heeft een grote vlucht genomen. Oplosmiddelen in de lijm maken het rubber soepeler waardoor de bal meer snelheid en effect meegegeven kan worden. In de dampen zitten echter ook kankerverwek kende stoffen. De controles worden gehouden om spelers tegen zichzelf in bescherming te nemen. Tugwell mocht gisteren voor straf ook niet in het enkel spel uitkomen. In de komende toernooien is hij gewoon weer welkom. GPD door Joop van den Oudenhoven VEGHEL - Roland Uitdewille gen uit Goes heeft zich in de Jumbo Masters verrassend ge plaatst voor de kwartfinales. Hij versloeg Jean Paul de Bruijn met 3-2, waardoor de Hulsten- aar uitgeschakeld is. De Bruijn moest om het vege lijf te kunnen redden in zijn laatste partij van de poule Uitdewille gen verslaan en was tevens af hankelijk Dick Jaspers, die Van Wanrooij moest verslaan Het werd al snel duidelijk dat die op gave te moeilijk was. Bij 2-2 in sets sloeg Uitdewilligen koel bloedig toe. Toen Van Wanrooij met 3-2 werd verslagen was door Jaspers, was de weg voor Uitdewillegen zelfs geplaveid naar de volgende ronde Stoom afblazen Een juichkreet klonk door de zaal. De anders zo ingetogen bil jarter moest even stoom afbla zen. Uitdewillegen: "Ik heb het je tevoren gezegd Twee partijen winnen in een poule met Jaspers en je bent geplaatst. Dat kwam mooi uit. Maar het was ver schrikkelijk spannend. De vijf- ROTTERDAM - Dennis de Nooijer heeft bij zijn rentree meteen zijn waarde voor Sparte bewezen. Sparta versloeg Veen- dam met 3-1 en De Nooijer scoorde de derde treffer en gaf de voorzet voor de eerste. Sparta profiteerde van een hal ve misstap van stadgenoot Ex celsior. Excelsior kwam in Dord recht niet verder dan 1-1 Sparta heeft een punt achter stand op koploper Helmond Sport, al hebben de Brabanders - die dit weekeinde vrijaf heb ben - nog een wedstrijd tegoed. FC Den Bosch, nummer vier van de ranglijst, haalde uit tegen MW. Bij rust stonden beide ploegen nog in evenwicht (0-0), maar in het tweede bedrijf bleek de thuisploeg schotvaardig. De Graafschap verloor verrassend op bezoek bij Haarlem: 1-0 ANP de set tegen de Bruijn was een zenuwenstrijd. In een bomvolle zaal, alle ogen op jou gericht, met die inzet. Ik heb het goed kunnen oppakken toen Jean Paul dreigde terug te komen en- won verdiend." GOES - MVV heeft zijn oog la ten vallen op Pieter de Munnik van Kloetinge. De eerste-divisieclub gaat de verdediger van de Bevelandse hoofdklasser de komende wed strijden nauwlettend volgen. De Limburgse formatie heeft de spe ler en de club inmiddels van de interesse op de hoogte gebracht. Pieter de Munnik is aan zijn der de seizoen bezig bij Kloetinge Daarvoor kwam hij zeven jaar uit voor RBC. Naast MW heb ben ook Hoek en Quick Boys hun belangstelling getoond in de verdediger. Micha Lekawael maakt niet lan ger deel uit van de eerste selec tie van Kloetinge. De verdediger is wegens veranderde werkom standigheden niet meer in staat voldoende tijd vrij te maken voor de Bevelandse club. Trai ner Dolf Roks heeft nu Daan Es- ser bij de eerste selectie ge haald. als vervanger van Leka wael. AMSTERDAM - Dressuurama- zone Thamar Zweistra uit Scho- re is in de Grand Prix van Jum ping Amsterdam op de veertien de plaats geëindigd. De wed strijd werd gewonnen door An- ky van Grunsven op Gestions Salinero. Zweistra reed op Hexagons Ky- rain een goede proef met maar een foutje De score van 64.92% die de jury haar toebedeelde viel daarom enigszins tegen. Zweistra: „Er zat veel verschil in de waarderingen. Ze liepen uiteen van 67% tot 62%." Dankzij de veertiende plaats mag Zweistra vandaag deelne men aan de Kür op muziek. Daaraan mogen de beste vijftien combinaties van de Grand Prix meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19