Apk-keuring voor gas en elektra PZC CDA en PvdA houden Pachtwet in ere Rijontzeggingen en taakstraffen voor drankrijders Oeganda-project met veel tamtam 15 Installatiebedrijven verwelkomen maatregel Snel duidelijkheid minicampings Kok De Bourgondiër wint prijs Goese vogel wereldkampioen Man valt van ladder Drie maanden cel voor eigenaar van koffieshop Belediging levert boete op Buit vrachtauto iapot door ineeuwbal Man krijgt joete voor vraakactie toLilARM 7 Her n ee* ehopmc o/e zaterdag 31 januari 2004 DEN HAAG - Minicampinghouders moeten zo snel moge lijk duidelijkheid krijgen over het aantal kampeereenhe- den dat zij komend seizoen mogen toelaten. CDA-Kamer- lid A. Schreijer-Pierik heeft dat gevraagd naar aanlei ding van kritiek uit Zeeland. In afwachting van de af schaffing van de Wet op de Openluchtrecreatie moet het ministerie van Landbouw met een overgangsregeling ko men. Die laat echter zeker tot eind februari op zich wach ten. Dat duurt te lang, aldus gedeputeerde G. de Kok en wethouder G. van der Velde-de Wilde van Schouwen-Dui- veland eind vorige week. Minicampinghouders willen hun klanten zekerheid kunnen bieden Schreijer-Pierik ziet dat ook in. Zij wil dat minister Veerman op korte ter mijn actie onderneemt, zodat dit jaar gedurende het hele kampeerseizoen minimaal vijftien kampeereenheden op minicampings mogen staan. VLISSINGEN - Evert van Dilst, de kok van restaurant De Bourgondiër in Vlissingen. heeft de derde plaats ge wonnen bij de wedstrijd Young Rubbens Chef of the Year in Maastricht. De wedstrijd werd gehouden op de European Fine Food Fair. Van Dilst kreeg de opdracht om een hoofdgerecht te maken met kalfsgebraad en een orgaandeel Hij maakte Papiettes met lever en zwezerik, een taartje van savooien kool, puree en pekelvlees en een saus van spekjes GOES - Vogelliefhebber Piet de Dreu heeft er weer een wereldtitel bij. Zijn zwartbruine Japanse meeuw is in het Zwitserse Lausanne uitgeroepen tot wereldkampioen. Het is de derde mondiale titel die De Dreu in de wacht sleept. Ook vorig jaar leverde hij een wereldkampioen, toen in de klasse van de zwartgrijze Japanse meeuwen. Dat hij opnieuw een eerste prijs zou winnen, was voor hem allerminst vanzelfsprekend. Integendeel zelfs. ..Mid den in de kweek heb ik acht weken in het ziekenhuis gele gen. Mijn vrouw heeft toen de verzorging van mij moeten overnemen." Bovendien is de concurrentie in de categorieën waaraan hij deelneemt groot. De Dreu stuurde in totaal zes vogels in naar de wereldkampioenschappen in Lausanne. De kwekers mogen ze niet zelf brengen. De vogels zijn cen traal verzameld en richting Zwitserland vervoerd. Daar zijn ze beoordeeld door een keurmeester. De Dreu kon de uitslagen thuis via internet volgen. Momenteel is in Lau sanne een tentoonstelling van alle deelnemende vogels. Dinsdag wordt De Dreus wereldkampioen, samen met de andere vijf vogels, terug verwacht in Goes. TERNEUZEN - Een veertigjarige man uit Axel is gister morgen omstreeks half twaalf in de Verlengde Van Steen bergenlaan in Terneuzen tijdens werkzaamheden van de trap gevallen. De man is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De Arbeidsinspectie werd in kennis gesteld. De toedracht van het ongeval is nog niet duide lijk. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik veroordeelde gisteren een no toire drankrijder uit de Zeeuw se hoofdstad conform de eis tot anderhalf jaar rijontzegging en veertig uur werkstraf. Uit een bloedonderzoek bleek dat ver dachte 17 augustus vorig jaar in Middelburg met een score van 3,03 promille zes keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De politierechter benadrukte het levensgevaarlijke rijgedrag wat de man die dag ten toon spreidde. ,.U wist niet meer dat u had gereden. Er hadden ernsti ge ongelukken kunnen gebeu ren. Het is een wonder dat u nie mand heeft geraakt. Dit kan niet goed blijven gaan." Officier van justitie J. Groen voegde er aan toe: ..Mensen heb ben opzij moeten springen. U bent overal tegenaan gereden De Middelburger herinnerde zich niets van zijn aanhouding, laat staan dat hij wist dat er een bloedproef bij hem was afgeno men. De politierechter wees ook op het strafblad, waaruit bleek dat hij eerder tot forse straffen voor dronken rijden is veroor deeld. De man heeft voor zijn drankprobleem hulp gezocht en verblijft momenteel in een kli niek in Amersfoort. Ernstig Een ernstig alcoholprobleem heeft ook een 43-jarige vrouw uit Koudekerke. Zij liet zich gis teren vertegenwoordig door haar advocaat, omdat ze door haar drankgebruik niet in staat was om naar de zitting te ko men. De drankrijdster was 4 juni vo rig jaar in Koudekerke betrapt toen ze dronken in haar auto reed en na een aanrijding was doorgereden Uit de blaastest kwam een score van 1085 micro gram, ongeveer vijf keer zoveel als toegestaan. De verdachte werd conform de eis veroor deeld tot een jaar rijontzegging, twintig uur taakstraf en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met verplicht reclasse- ringscontact. Uit het rapport van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs bleek dat ze gaande weg meer bier en wijn was gaan drinken, terwijl ze met haai man juist naar Zeeland was ver huisd om er rustiger te kunnen wonen. Raadsman C Bunsma gaf aan dat zijn cliënte zich schaamt, maar dat de vrouw inmiddels hulp gezocht heeft bij een psy chiater „Het is jammer dat ze afgelopen nacht weer aan de drank is ge gaan." De strafpleiter kon zich vinden in de eis, die door de poli tierechter werd overgenomen. MIDDELBURG - De Middelbur- ge politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 42-jarige in woner van de Zeeuwse hoofd stad voor handel in hasj en hen nep en het bezit van softdrugs veroordeeld tot een half jaar ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Officier van justitie J. Groen eis te zes maanden cel. Zijn cliënt exploiteerde in Middelburg bijna tien jaar een koffieshop. De gedoogvergunning werd 11 september vorig jaar op last van de burgemeester ingetrokken. De koffieshophouder bleef daar na doorgaan met de verkoop van softdrugs. Bij een inval op 18 september werd er door de politie 825 gram hasj en 605 gram hennep in beslag genomen. De koffies hop werd gesloten. Bij een twee de inval op 10 november werd verdachte door een arrestatie team van zijn bed gelicht. In de woning en de koffieshop werd er opnieuw een forse hoeveel heid softdrugs, in totaal 1438 gram, gevonden. De Middelburger had verbaasd gereageerd op de invallen, maar dat was volgens de politierech ter geheel aan zichzelf te wijten geweest. „Dan had u de brieven van de burgemeester moeten openen. U was niet langer be voegd De voormalig koffies hophouder tekende na het von nis hoger beroep aan. Ritmisch meebewegen was bijna niet te onderdrukken tijdens het optreden van djembégroep Drums for Nature. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Bij zo'n drumband wil ik ook wel gaan spelen. Het kan niet anders of minstens de helft van de vierhonderd aanwezigen bij Drums for Uganda, de afsluitende bijeenkomst van Zeeland voor Uganda, moet dat door het hoofd geschoten zijn. In De Mythe in Goes inspireerde de djembégroep Drums for Nature het pu bliek niet alleen tot nadenken over een eerlijke verdeling van de rijkdommen in de wereld, ook het ritmisch meebewe gen was bijna niet te onderdrukken. Telkens bij de minste hint dat er mocht worden meegeklapt of meegezongen, was iedereen er als de kippen bij. Drums for Nature, een groep van meer dan zeventig trommelaars en percussio nisten, trad belangeloos op ter afslui ting van de campagne Zeeland voor Uganda. Die campagne begon als een onderwijs project van vijf studenten van de Hoge school Zeeland. Met hulp van artiesten en sponsors zamelden de studenten geld in voor een school in Uganda een eiland je in het Victoriameer. Handel Met de benefietbijeenkomst in de My the wil Zeeland voor Uganda het eind bedrag op minstens 15.000 euro krijgen. Behalve veel drums, Afrikaanse dans en percussie, kreeg het publiek voor slechts 15 euro ook nog een optreden te zien van Dexter, een groep de de laatste tijd flink in populariteit omhoog is ge scholen. Jan Douwe Kroeske presenteer de de avond en richtte zich vooral op de inhoudelijke boodschappen van de cam pagne: ecologische verantwoorde ont wikkeling in de Derde Wereld, goed on derwijs en eerlijke handel. Doordat niemand zich in de campagne heeft laten betalen en omdat de studen ten de middelen kunnen controleren tot dat ze in Uganda worden uitgeven aan ontwikkelingmateriaal en schoolspul len, gaat er bijna geen cent in overhead zitten. toorCees Maas [ERNEUZEN - Er komt moge lijk een periodiek verplichte ipk-keuring' voor gas en elek- ja. De kosten zijn voor de hui- nigenaren. Zeeuws-Vlaamse in- itallatiebedrijven vinden de oaatregel 'hoognodig en een leer goede zaak'. ,We moeten wel voorkomen dat ie mensen op extra kosten wor- jen gejaagd, dus die keuringen bmbineren met het onderhoud ijkt me misschien een goed sys tem", zegt Walter Paridaen tan de Zeeuwse Verwarmings ïiie in Terneuzen. je erkende installateurs komen onveilige situaties te gen. het resultaat van hobby- werk of doe-hetzelvers met te weinig kennis van gas en elek tra. De aanleiding voor het verplicht stellen van de keuring zijn enke le gasexplosies in woonhuizen in Den Haag en Rotterdam de af gelopen jaren. Uit een nog niet afgerond onderzoek van het energiebedrijf NRE in Eindho ven in zevenhonderd woningen blijkt nu al dat van de woningen die voor 1970 zijn gebouwd maar liefst twintig procent min of meer lekke gasleidingen heeft. In veertig procent van de huizen wordt de cv-installatie niet onderhouden en de ventila tie was in een kwart van de hui zen onvoldoende. In mei van dit jaar begint in drie of vier nog nader te bepalen gemeenten een proef met de keu ring. Dat gebeurt op basis van vrijwilligheid. Als het systeem werkt, wordt het in 2005 lande lijk ingevoerd. Worden er bij een keuring gebre ken in een woning ontdekt, dan moeten die op last van de ge meente worden verholpen. In het verleden controleerden de (gemeentelijke) energiebedrij ven de installaties, maar na de verzelfstandiging van die bedrij ven bleef de toezichthoudende taak bij de gemeenten. Maar in specties worden niet door ge meenten uitgevoerd omdat die de kennis en de mankracht er niet voor in huis hebben. De keuring wordt uitgevoerd door erkende installatiebedrij ven. De brancheorganisaties van de installatiebedrijven, Une- to-VNI en de vereniging van energiebedrijven, Energiened, zijn ook betrokken bij het opstel len van de regels over de keu ring. Hoe vaak de keuring zal worden uitgevoerd en welke huizen het eerst aan de beurt zijn wordt waarschijnlijk volgende week openbaar gemaakt in een brief van minister Dekker van Volks huisvesting aan de Tweede Ka mer. Het Zeeuwse energiebedrijf Del ta vindt de verplichte keuring een goede zaak. Een woordvoer der: „Als energieleverancier houdt onze verantwoordelijk heid op achter de meterkast, maar we hebben nu ook een be drijfstak die het onderhoud kan verzorgen. En als je de wankele veiligheidssituatie in bijvoor beeld studentenhuizen ziet, dan weet je dat keuringen geen over bodige luxe zijn." Kosten De kosten die aan de keuringen kleven zijn nog onbekend en kunnen misschien per huis ver schillen. Walter Paridaen van de Zeeuw se Verwarmings Unie schat dat een gemiddelde keuring aan ar beidsloon een half uur tot dne kwartier gaat kosten, maar: 'dat is sterk afhankelijk van de staat van onderhoud van de installa tie'. De Vereniging Eigen Huis vindt echter dat huiseigenaren niet voor de kosten van de keuring moeten opdraaien, maar de ge meenten „Eigenaren betalen al voor de inspecties via lokale be lastingen. De gemeente had im mers altijd al een controlerende taak", zegt een woordvoerder. Walter Paridaen van de Zeeuw se Verwarmings Unie ziet nog een ander groot voordeel in de keuringen. „Zeker als het gaat om de grote installaties, die van 130 Kilowatt en sterker, is het zaak dat die goed voldoen aan de milieuregels, en dat komt bij keuringen natuurlijk ook aan de orde." COR DE JONGE (LISSINGEN - Een 30-jarige san uit Oost-Souburg is vrijdag- uddag in de Scheldestraat in Hissingen aangehouden wegens lelediging. (Je man had zijn auto in de Scheldestraat geparkeerd en lad de meter niet gevuld voor wegging. Toen hij een winkel werd hij net door een bekeurd. Hierop beledigde de man de par- waarna hij een zijn broek kreeg. [RUININGEN - Vier jongens ebben gistermiddag een voor uit van een vrachtwagen ver teld met een sneeuwbal. De jon- gooiden in Kruiningen naar een voorbij vrachtauto. De voor van de wagen sneuvelde Hoe groot het schade- is, is niet bekend. - Een 27-jarige van Vlissingen is gisle- in Middelburg voor mishan- sling van een vrouw veroor- teld tot twintig uur werkstraf, 45-jarige man uit Vlissin- tn, vader van het slachtoffer, reeg voor mishandeling 160 eu- boete opgelegd. Hij nam raak voor de gewelddadige ac- t tegen zijn dochter door op jn beurt haar belager te slaan. i 27-jarige Vlissinger bemoei- e zich met de relatie tussen buurman en het slachtoffer, volgens hem 28 juni vorig was verbroken. Toen de die dag het appartement zijn buurman wilde binnen vond de man het welletjes. ze hysterisch werd heb ik bij de keel gepakt en ge- twd", erkende hij. Het slacht- ïer had verteld dat ze geen cht meer kreeg. Ook zou ze In de trap zijn geduwd. Toen ar vader van het incident lorde, sloegen bij hem de stop- si door „Ik weet dat je geweld it oplost met geweld, maar hij n het verdiend", meende de Vlissinger. E. Smit zag het inci- als een mishandeling en voor een voorwaardelij- werkstraf en een boete. Poli- G. van Unnik sprak van mishandeling. Hij twintig uur werkstraf, adat hij zijn rol erger vond in van de vader. De politie- chter kon zich bij de wraakac- fvan de vader iets voorstellen. Geen de keuze om daarvoor ie- rnd te mishandelen niet door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Pachtwet moet in een moderner jasje wor den gestoken, maar mag niet worden afgeschaft, zoals minis ter Veerman van Landbouw voorstelt. Een Kamermeerder heid van CDA en PvdA vindt dat Veerman doorschiet. Pach ters vrezen verpaupering van het platteland, als de Pachtwet verdwijnt. Veerman vindt dat de tijd voor bij is dat pachters extra bescher ming nodig hadden. Pachters staan naar zijn idee sterk ge noeg om met grondeigenaren te onderhandelen. Zij zouden ook zelf gebaat zijn bij afschaffing van de wet. Voor grondeigena ren wordt het dan aantrekkelij ker te blijven verpachten. An ders loopt de hoeveelheid pacht grond verder terug, waardoor pachters definitief achter het net vissen. Het Zeeuws-Vlaamse CDA-Ka- merlid M. van Loon.-Koomen en haar Groningse PvdA-collega H. Waalkens betwijfelen vooral of de onderhandelingspositie van pachters wel zo goed is, dat zij zonder extra bescherming via de Pachtwet kunnen. „Zij verkeren in een onafhankelijke positie", aldus Van Loon- Koomen. „want zij kunnen hun bedrijf niet zomaar oppakken en elders beginnen." Met PvdA' er Waalkens wil zij een zekere prijsregulering houden Op onderdelen moet de Pacht wet wel worden gemoderni seerd, stellen CDA en PvdA Een eigenaar die grond wil ver kopen, moet die nu eerst aan de pachter aanbieden tegen de lage re verbruikswaarde. De huidige Pachtwet bepaalt ook dat de pacht zonder meer kan over gaan op de zoon of dochter die het ouderlijk bedrijf overneemt CDA en PvdA willen die twee bepalingen aanpassen om ver pachters tegemoet te komen, zo dat zij iets vrijer met hun grond kunnen omspringen. L. Verbrugge uit Walsoorden. bestuurslid van de Bond van Landpachters Zuidwest-Neder land, is blij met de steun uit de Tweede Kamer, al kan hij niet overzien welke gevolgen de idee ën van het CDA en de PvdA heb ben. Dat de Pachtwet overeind moet blijven, staat voor de Bond van Landpachters als een paal boven water. „Anders krijg je handjeklap", vreest Verbrugge. „en toestan den als voor de invoering van de Pachtwet in de jaren dertig. De prijzen waren toen vrij. Veel pachtboeren konden het na zes jaar niet meer bolwerken, waar na een ander er weer intrapte. Of bedrijven bleven leegstaan. En boeren investeren niet meer, als ze geen zekerheid hebben over verlenging van hun pacht- contract. Dat zal tot verpaupe ring van het platteland leiden." Rendement Over het rendement op pacht grond maakt Verbrugge zich geen zorgen. „Aandelen en obli gaties leveren minder op." in Zeeland is vooral pachtgrond te vinden in Zeeuws-Vlaande- ren. Verbrugge heeft het over zestig procent van het areaal in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en veertig procent in West- Zeeuws-Vlaanderen Op Noord - Bevcland, ook een belangrijk pachtgebied, ligt het aandeel op dertig a veertig procent. Je m cèN *59? wTneeFl ONVteWTWtéO Het tsook réoen we.Te* /-v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15