Ziekenfonds volgens FNV flink duurder Holty laatste overname van Bliek Grote zorgen over houdbaarheid AOW 7 huishoudens zijn jaarlijks 145 euro meer kwijt Nuon stuurt duizenden klanten te hoge rekening Shell-topman Watts eigert op te stappen Beate Uhse lonkt naar uitgever Penthouse Meer winst bij Gamma Avebe schrapt opnieuw banen Eureko boekt 200 miljoen winst Recordwinst Hennes Mauritz Samenwerking Raet en CIAN JetsSky geeft gehoor aan eis bond profijt het bedrijf vrijdag 30 januari 2004 fanonze redactie economie mSTERDAM - Huishoudens ietalen dit jaar gemiddeld 145 nromeer voor hun ziekenfonds- [iRekering in vergelijking met wig jaar. tot heeft de FNV gisteren ge- Ud op basis van een onderzoek Eer haar leden. Volgens de is de stijging te wij- E aan de bezuinigingen van «kabinet op de zorg. de afgelopen maanden heb- U meer dan 700.000 Neder- tdse huishoudens met een zie- jnfondsverzekenng de prijs hun polis doorgegeven aan samenwerkingsverband tus- de vakcentrale en internetsi- Independer. ads 1 januari zitten onder meer de kosten voor de tandarts en de eerste behandeling rea geerbuisbevruchting niet meer in het standaardpakket van het ziekenfonds. Volgens de FNV is dit pakket on der meer daardoor 47 euro goed koper geworden tot ongeveer 430 euro per jaar. Daarnaast be dongen de sociale partners in het najaarsakkoord dat het kabi net extra geld zou uittrekken voor de zorg. Willen huishoudens echter de zelfde dekking behouden, dan moeten zij een uitgebreidere aanvullende verzekering ne men. Omdat dit extra pakket meer gaat vergoeden, zijn de kosten ervan gemiddeld met 192 euro gestegen naar 408 euro. Per sal do gaan huishoudens met een nonze redactie economie INDEN - De topman van olie- atschappij Shell, Philip itts, is niet van plan op te appen. it heeft hij tijdens een bijeen- imst met ongeveer duizend erknemers in Londen gezegd, dus een Shell-woordvoerder steren. positie van Watts staat on- rdruk omdat het olieconcern ivijfde te veel aan bewezen orraden in de boeken heeft op aomen. Deze reserves zijn er 1. maar kunnen niet direct irden opgepompt. Het gaat :een hoeveelheid olie en gas 3,9 miljard vaten (van elk liter). ahsten en fondsbeheerders in ziekenfondsverzekering er dus 145 euro op achteruit, zegt de FNV. De vakcentrale biedt leden de mogelijkheid om hun eigen ver zekering te vergelijken met goedkope alternatieven. Vol gens een woordvoerster van de FNV loont dat. Het verschil tus sen twee gelijkwaardige verzeke ringen kan oplopen tot 185 euro per jaar, aldus de bond. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - Het energiebe drijf Nuon heeft vorige w eek en kele duizenden klanten een te hoge voorschotnota gestuurd. De te hoge rekening is het ge volg van een fout in een nieuw betalingssysteem dat klantvrien delijker moet zijn. Het bedrijf ontdekte de fout toen een aantal klanten zich be klaagde. Ze kregen weliswaar geld terug over het afgelopen jaar, maar ze moesten toch een veel hoger voorschot voor de ko mende maanden neerleggen De voorschotten liggen 20 tot 40 procent hoger dan wat de klan ten vorig jaar vooraf moesten be talen. Volgens de woordvoerder komt het geregeld voor dat voorschot ten verhoogd worden, terwijl over het voorbije jaar geld wordt teruggestort. „Maar in dit geval is er inderdaad sprake is van een fout". De gedupeerde klanten krijgen een brief met uitleg thuisge stuurd. ANP Londen typeren de 58-jarige Watts als afstandelijk en koel. Ze verwijten hem een gebrek aan communicatieve vaardighe den. Onder Watts blijft Shell in zijn prestaties achter bij concurren ten BP en ExxonMobil, zo luidt het oordeel. De Shell-topman verstuurde me dio januari een brief aan zijn personeel. Daarin probeerde hij de verontwaardiging en onrust over de bijstelling van de oliere serves weg te nemen. Watts nam naar eigen zeggen geen deel aan de telefonische persconferentie over de bijstel ling van de reserves, omdat hij geen marktgevoelige informatie kon verstrekken zo vlak voor de publicatie van de jaarcijfers op 5 februari. ANP FLENSBURG - De Duitse eroticaonderneming Beate Uhse heeft haar oog laten vallen op de Amerikaanse uitgeverij General Media, die onder meer het mannenblad Penthouse uitgeeft. Het Duitse be drijf maakte gisteren bekend een overnamebod te hebben uitge bracht van ruim 62 miljoen dollar. General Media verkeert sinds au gustus in surseance. Beate Uhse zegt de enige belangstellende uit Europa te zijn. Andere geïnteresseerde partijen zijn Amerikaanse beleggingsmaatschappijen. Uitbreiding in de mediasector levert veelbelovende effecten op voor de winkels en het postorderbedrijf, aldus topman Otto Christian Lindemann (foto). Hij verklaarde met het bod 'consequent ons internationale expansiebeleid te volgen.' Vorig jaar kocht Beate Uhse in Nederland Christine le Due, een ke ten van 32 sekswinkels. Ook het in Zeeland gevestigde postorderbe drijf Pabo is in handen van de Duitse onderneming. In Almere komt een distributiecentrum te staan, van waaruit alle ongeveer 290 win kels zullen worden bevoorraad. foto Christof Stache/AP AMSTERDAM - Textielproducent Gamma heeft in 2003 een nettowinst behaald van 34,1 miljoen euro. Dat is 6 procent meer dan in 2002. zo heeft de onderne ming gisteren aan de hand van voorlopige cijfers laten we ten. De omzet nam af met 5 procent tot 904 miljoen euro. De vermindering van de omzet is vooral veroorzaakt door het negatieve effect van de lage dollarkoers. Gamma be haalt ongeveer 20 procent van zijn omzet in de Verenigde Staten en dat levert in euro's gerekend minder op door de lage dollar. De resultaten zijn niettemin beter dan Gam ma voorzag bij de presentatie van zijn halfjaarcijfers in september. ANP VEENDAM - Het aardappelzetmeelconcern Avebe schrapt in Nederland opnieuw negentig banen Wereld wijd verdwijnen er tweehonderd banen, zo heeft het be drijf gisteren bevestigd. Het sluit gedwongen ontslagen niet uit. Binnen welk tijd bestek de banen moeten verdwijnen, is nog niet duidelijk. Anderhalf jaar geleden kondigde Avebe al een reorganisa tie aan waarbij wereldwijd 450 banen werden geschrapt, waarvan 350 in Nederland. Die reorganisatie loopt nog en is nu ongeveer halverwege. ANP AMSTERDAM - De Europese verzekeringsgroep Eureko denkt over heel 2003 een nettowinst te kunnen presente ren die duidelijk boven de 200 miljoen euro ligt. Het finan ciële concern maakte gisteren zijn voorlopige resultaten over het vorig jaar bekend. Het verwachte winstcijfer is aanzienlijk beter dan het net toverlies van 388.6 miljoen euro in 2002. Het concern pre senteert halverwege maart zijn definitieve cijfers. ANP STOCKHOLM - Hennes Mauritz heeft een recordwinst behaald. Het Zweedse kledingconcern maakte gisteren be kend dat het nettoresultaat vorig jaar met 12 procent is gestegen tot het niet eerder bereikte niveau van 6,5 mil jard kroon (700 miljoen euro). De omzet nam in weerwil van de lage dollarkoers toe met 6 procent tot 56,6 miljard kroon (6,1 miljard euro). On danks de recordwinst was het vierde kwartaal een tegen valler. De nettowinst van 3,37 miljard kroon was lager dan analisten hadden verwacht. ANP/DPA AMERSFOORT - De concurrenten Raet en de Centrale In komensadministratie Nederland (CLAN) gaan samenwer ken in de ontwikkeling van salaris verwerking. Ze hebben een vijfjarig contract getekend, waarbij CIAN haar 55.000 salarisstroken verwerkt via een Raet-pro- duct. Dat hebben Raet en CIAN gisteren bekendgemaakt. Met twee miljoen salarisstroken is Raet de grootste sala ris verwerker van Nederland. CIAN is een onderdeel van Philips. ANP DORDRECHT - Het is sinds gisteren niet meer mogelijk om vluchten te boeken op de website van de luchtvaartmaatschappij JetsSky, meldde de onder neming gisteren. De Consu mentenbond had dat ge- eist. De bond had JetsSky gesommeerd voor donder dag 12.00 uur het boe ien van vluchten via zijn sebsite onmogelijk te ma len. De belangenorgani satie dreigde met een kort jeding als dat niet zou ge beuren. De rechtsgang gaat :u niet door, meldde de Consumentenbond giste ren. Eerder deze maand waar schuwden de Consumen tenbond en reisbranche- orgams'atie ANVR reizi gers niet met JetsSky in tee te gaan. De luchtvaart maatschappij zou nog in oprichting zijn en niet al- fe vergunningen op orde lebben, maar al wel vluch ten via het internet aanbie den. De prijsvechter wilde aan- rankelijk op 1 februari gaan vliegen. Vorige week laakte JetsSky echter be kend pas vanaf 28 maart •an start te zullen gaan. De maatschappij wil vanaf J8 maart vanuit Dene marken opereren en dan tassen Schiphol en het Deens Billund vluchten lanbieden. Ondanks alle tegenwer king' wil JetsSky 'in een iat stadium' in Neder- tod met de verkoop van iiegtickets te beginnen, zo iet het bedrijf gisteren we- 'olgens JetsSky hebben M nu toe 23 mensen in Ne erland een vlucht ge- oekt. Zij kunnen hun geld ïrugknjgen, aldus de iaatschappij. itussen raadt de Consu mentenbond reizigers aan 'entuele schade te clai- ien bij JetsSky, bijvoor- >eeld als ze noodgedwon- en een duurdere vlucht ebben moeten boeken. LYP van een minimum aan eigen ver mogen, bijvoorbeeld) niet ook voor de AOW zouden moeten gelden. Ten aanzien van de betaalbaar heid van de AOW wil hij weten of de staatssecretaris fiscalise ring van de premie voorstaat. In dat geval wordt die niet alleen over de eerste en tweede belas tingschijf geheven, maar ook van hogere inkomensgroepen.. Voorts voorziet Doorneweerd dat de kosten voor de AOW in 2020 tot 23 procent van het loon oplopen. En hij vraagt: „Is dat acceptabel? En zijn er posi tieve effecten te verwachten voor de h®ogte van de premie bij vergroting van de arbeids participatie? En hoe zit dat bij verlaging van de staatsschuld? Hoe hoog is het tekort in het spaarfonds voor de AOW, dat de kosten van de vergrijzing na 2020 moet opvangen?" De verzekeringsman staat niet alleen met zijn zorgen over de houdbaarheid van het stelsel. Hoogleraar fiscale economie Leo Stevens bijvoorbeeld pleit te al eerder voor het opnemen van de premie in de belasting heffing. Ook hij vreest dat het stelsel anders onbetaalbaar wordt. Ook het Centraal Plan Bureau uitte al zorgen over behoud van de oudedagsvoorziening. De Amsterdamse assuradeur is niet echt verbaasd over het ma gere antwoord van Rulte. „Al les wat hij zegt, is dat dit kabi net geen plannen heeft de AOW te verlagen. Maar dat betekent natuurlijk niets. Voor een pen sioenvoorziening kijk je tien, twintig, dertig jaar vooruit. De voormalige staatssecretaris van Financiën, Van Eijk, heeft mij wel eens gezegd dat er in Den Haag niet in zulke termijnen wordt gedacht." Volgens Doorneweerd laten zijn klanten echter al merken betref fende hun basispensioen weinig vertrouwen te hebben in de overheid. „Velen gaan er van uit dat die niet meer bestaat op het moment dat ze er zelf voor in aanmerking komen." Hij vind dat overigens op zich zelf niet zo vreemd. „De AOW is ontstaan in de jaren vijftig toen veel ouderen niet de moge lijkheid hadden gehad om een pensioen op te bouwen. Het is niet zo vreemd dat zo'n regeling na vijftig, zestig jaar aan herzie ning toe is." GPD door Hans Sonders Het lijkt wel alsof over het inkomen niets meer zeker is. Veel wat eens stond als een huis, blijkt op drijfzand ge bouwd. Lonen, uitkeringen, pen sioenen. Alles staat onder druk. Geldt er geen nullijn, dan zijn de criteria om voor een uitke ring in aanmerking te komen wel aangescherpt. Het prepen sioen en de vutregeling werden onlangs nog aangepakt als 'don derslag bij heldere hemel'. „Ook de AOW-uitkering blijft in haar huidige vorm niet be staan", weet de Amsterdamse assuradeur Gerrit-Jan Doorne weerd. Hij haalde zich onlangs de gramschap van staatssecreta ris Rutte van Sociale Zaken op de hals. De inventieve verzeke raar brengt namelijk een nieuw product op de markt die de ge vreesde teloorgang van de AOW moet opvangen: de AOW garan tiepolis. En dat vindt de be windsman maar niks. „Het staat iedereen vrij om aan vullende verzekeringen af te sluiten Maar mensen nodeloos ongerust maken over zo'n be langrijk onderwerp als hun in komen, vind ik niet verstan dig", aldus Rutte. Brief Doorneweerd liet het er niet bij zitten. Hij schreef een open brief aan de staatssecretaris met tien brandende vragen. Op geen van die vragen wilde Rutte ingaan. Hij verwees slechts naar zijn eerdere reactie: „Dit kabinet heeft geen plannen om de AOW-uitkering te verlagen." Hieronder een greep uit Doome- weerds vragen aan de bewinds man. Ze zijn erop gericht zeker heid te verkrijgen over de houd baarheid van de AOW op lange termijn. En ze stemmen niet vro lijk. Allereerst wilde Doorneweerd weten of de staatssecretaris de AOW beschouwt als een grond recht. Want als dat zo is, bete kent het dat veranderingen erin slechts met grote moeite zijn door te voeren. Vervolgens vraagt hij Rutte of de zekerhe den die hij voor de pensioen fondsen wil treffen (aanhouden door Inge Heuff ZIERIKZEE - Mieke Holty van Holty in Zierikzee verwacht dat er binnen een aantal jaren veel modezaken te koop komen te staan. Zij zelf houdt er na ruim 28 jaar mee op en heeft Holty Fashion verkocht aan Martijn van Battum, eigenaar van Bliek Mode. Holty Lingerie blijft in het bezit van haar broer. De modezaak gaat gewoon onder de eigen naam verder. Voor Van Battum is het de tweede overname in even zoveel jaar. Ook in de mode-branche komt de babyboomgeneratie op het punt waarop bedrijfsoverdracht serieus overwogen gaat worden. Mieke Holty vindt het na 28 jaar hard werken wel genoeg. Er is nog meer in het leven en ze kijkt al weer vooruit naar nieuwe mo gelijkheden zoals een freelance adviseurschap. „Net als bij ande re sectoren zal de huidige gene ratie eigenaren van modezaken steeds vaker over bedrijfsopvol ging of overdracht nadenken", zegt Holty. „Martijn van Battum en ik zit ten in dezelfde inkoopcombina tie en de contacten tussen de winkels lopen al vanuit de tijd van onze ouders. Het zijn alle bei familiebedrijven met de der de generatie aan het roer. Om dat onze winkels dicht bij el kaar liggen in collectie en filoso fie, heb ik Martijn benaderd met de vraag of hij Holty wilde overnemen." Voor Van Battum kwam de vraag eigenlijk wat vroeg. In 2000 nam hij de zaak, met vesti gingen in Terneuzen en Goes (sinds 1981) van zijn ouders over. Twee jaar later deed zich de kans voor om Joziasse in Mid delburg over te nemen. „Een zaak op een perfecte locatie met klassieke kleding in het midden segment", vertelt Van Battum. „Ik wilde er wel een echte Bliek Modezaak van maken en dat kost tijd. We hebben flink ver bouwd en nieuwe merken geïn troduceerd. Het kost dan een aantal jaren om de klantenkring goed op te bouwen. Ik was ook niet op zoek naar een nieuw fili aal." Holty bleek echter zo goed te passen binnen Bliek Mode dat er weinig in de weg stond om in te gaan op de vraag naar be drijfsovername. Van Battum: „De zaak is twee jaar geleden Mieke Holty met haar opvolger in de zaak Holty Mode in Zierikzee. uitstekend verbouwd, staat goed in de markt en heeft wat betreft het merkenpakket een overlap van 85 procent. Dan zit er voor mij niet veel extra werk aan." Mieke Holty heeft die ver bouwing niet voor niets gedaan. „Als je een goede over'namepart- ner wilt vinden, moet je ook wat te bieden hebben. Met een zaak waar jaren niets aan gedaan is, kom je met zo ver. Dan is de ko per eerst de aankoopsom kwijt en moet hij vervolgens nog eens flink investeren in een verbou wing. Niet veel ondernemers wil len en kunnen dat doen." Holty verwacht dat de goede mo dezaken die de komende jaren ter overname worden aangebo den wel goed terechtkomen, maar dan vooral bij ketens of be staande zaken die een filiaal zoe ken. „Voor starters is de overna me niet op te brengen. Er zit zo veel kapitaal in die bedrijven dat zij de financiering niet rond zullen krijgen." Aparts Zowel Bliek Mode als Holty Fa shion richt zich op het midden- en hogere segment. Mieke Holty zegt een klanten kring te hebben die voor de helft uit mensen van buiten Schouwen-Duiveland bestaat. Naam Bliek Mode Holty Fashion Plaats Terneuzen, Goes, Middelburg, Zierikzee Opgericht 1936/1916 Aantal medewerkers 47 „In de grote steden heb je dit soort winkels niet of nauwe lijks, Daar regeren vooral de lan delijke ketens. En dus trekken de mensen de provincie in, op zoek naar iets aparts." Holty verkoopt ook een meer gangbaar merk als Esprit. „Dat merk is goed bezig. Nu de uitver koop niet langer wettelijk is vastgelegd, is er veel onduide lijkheid voor de klant. Iedereen prijst maar af, hangt de zomer collectie al in de winter op en doet de wintercollectie in de winter al in de uitverkoop. Het gros van onze klanten komt om dat het iets moois wil kopen, niet omdat het in de aanbieding is. En de presentatie in de win kel gaat er niet op vooruit tij dens de uitverkoop." Esprit is een van de merken die sinds een aantal jaren met een aanbod komen dat maandelijks deels vernieuwd wordt. Waar vroeger alles draaide om de win ter- en zomercollectie met de daarbij behorende halfjaarlijkse uitverkoop, hebben de winkels nu een regelmatig wisselend aan bod dat de klanten blijft prikke len. Holty: „De mode is een herha ling van zetten, maar telkens aangepast aan de eisen van de tijd. Nieuwe materialen, andere invalshoeken, het is een leuk, af wisselend en creatief vak." Van Battum zal aan de directe bedrijfsvoering van Holty Fashi on niets veranderen. De klant zal weinig merken van de over dracht en dezelfde medewerkers in de winkel blijven zien. Achter de schermen zal er wel iets veranderen: de inkoop en le- foto Marijke Folkertsma vering gaan centraal gebeuren en Holty krijgt er enkele mer ken bij zoals Olsen en Scan-a. „Maar de persoonlijke benade ring is voor ons het belangrijk ste", zegt Van Battum „Dus heeft elke winkel van ons naast de grote gemene deler ook een eigen benadering die past bij de klantengroep die de winkel trekt." Mieke Holty blijft voorlopig Martijn van Battum bijstaan in de inkoop. Daarnaast wil zij col lega-detaillisten en groothandel gaan adviseren op het gebied van inkoop, bedrijfsvoering en aanverwante zaken. Grenzen Van Battum heeft geen andere overnames op het oog. „Het is zeker niet mijn bedoe ling om van Bliek Mode een groot winkelbedrijf te maken. Juist omdat de persoonlijke be nadering voor mij heel belang rijk is, trek ik daarmee grenzen aan de uitbreidingsmogelijkhe den. In Middelburg valt nog ge noeg te doen en met. de aankoop van Holty in Zierikzee is Bliek Mode op alle belangrijke ver koopplaatsen in de provincie vertegenwoordigd. Daar ben ik tevreden mee", aldus de onder nemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7