Tweede topman BBC weg VN-topman: immigratie moet welvaart van Europa redden FOTO domeinen woest ver verkeersproef Gouverneurs in Iran zien geen kans op eerlijke verkiezingen loslimextremist i Saoedi-Arabië ia vuurgevecht earresteerd loskou geeft lonus voor baby Veel kritiek Britse bevolking en pers op Hutton-rapport Bali-terrorist krijgt levenslang Moslims klaar voor bedevaart 344 miljoen kiezers Europarlement Dreumes verdrinkt in toilet Indonesië veroordeelt rebellen olitie in Mexico erdacht van rugsmoorden oden bij rellen Ontploffende potvis besmeurt straat Uitvinder van Ctrl-Alt-Delete met pensioen Internationaal Strafhof start eerste formele zaak DIGITALE Video filmen vrijdag 30 januari 2004 VAD - Veiligheidstroepen in ioedi-Arabië hebben gisteren Riyad na een bloedig vuurge- Kcht een militante moslim gear ceerd naar wie al enige tijd trd gezocht. Saoedi-Arabië Keft de veiligheidsmaatregelen rscherpt in verband met de ijdj, de jaarlijkse pelgrims- icht naar Mekka, die vandaag «int. )e gearresteerde terrorist is sl belangrijk", zei een rege- igswoordvoerder. Hij voegde oan toe dat de verdachte niet de lijst voorkomt met namen ia 24 militanten die de rege leerder heeft vrijgegeven, dens de schietpartij in het dis- st al-Faihaa zijn volgens de joedische regering nog zeker jf terroristen doodgeschoten. :!gens regeringsfunctionaris- azijn ook leden van de veilig- ::dsdiensten omgekomen. Oog- tuigen zeiden dat ambulances en aan reden ads een aanslag in mei in vad, waardoor 35 mensen om- iamen, maakt Saoedi-Arabië tensief jacht op moslimextre- Bten. ANP/RTR OSKOU - Het stadsbestuur in Moskou is een campagne be nnen om de bevolking te laten oeien. Jonge stellen krijgen KI euro als beloning voor hun iste baby. Voor het tweede ind ligt 560 euro klaar, voor ilderde 800 euro. it hebben functionarissen in jskou gisteren gezegd. De Rus- che bevolking neemt per jaar naar schatting een miljoen nsen af. De gemeenteraad in skou heeft daarom besloten i'net instellen van de babybo- Een gemeenteambtenaar dat de nieuwe maatregel de id een kleine 30 miljoen euro a kosten. ANP/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - Het bestuur van de BBC heeft gisteren excuses aan geboden voor het omstreden be richt vorig jaar dat de Britse re gering de informatie over Iraak- se verboden wapens had aange dikt. Even tevoren was direc teur Greg Dyke de tweede top man van de omroeporganisatie die opstapte naar aanleiding van de kritiek van onderzoeks rechter Lord Hutton op de BBC. Bestuursvoorzitter Davies was woensdagavond al afgetreden Het was daarom vice-voorzitter Lord Ryder die premier Blair zijn excuses aanbood. De pre mier liet weten de excuses te aanvaarden. „Ik denk dat we nu een streep kunnen zetten onder de affaire", zei hij. De gisteren opgestapte Dyke had woensdag nog het 'grootste deel' van het omstreden bericht verdedigd. Bij het bekendma ken van zijn ontslag liet hij door schemeren dat hij zich niet kan vinden in Huttons conclusies. Enkele honderden BBC-werkne- mers gingen in Londen de straat op om uiting te geven aan hun woede over de manier waarop Hutton de BBC heeft aange pakt. Ze keerden zich tegen het terugtreden van Dyke. „Ik ben bang dat de nieuwsredactie straks niet meer haar werk kan doen, namelijk vragen stellen aan de regering en haar ter ver antwoording roepen", zei een van de demonstranten. Een loka le radiozender ging een minuut uit de lucht uit protest. Onevenwichtig De Britse pers en een groot deel van de bevolking vindt eveneens dat Huttons rapport oneven wichtig is. Volgens een peiling die de krant The Evening Stan dard heeft laten uitvoeren vindt 56 procent van de Britten dat Hutton ten onrechte alle blaam bij de BBC heeft gelegd. Zeven tig procent wil een onafhanke lijk onderzoek naar de redenen voor de Britse deelname aan de oorlog in Irak. Hutton concludeert in zijn rap port dat de regering niets te ver wijten valt over de manier waar op zij is omgegaan met David Kelly, de wapenexpert die zelf moord pleegde nadat zijn werk gever, het ministerie van Defen sie. bekend had gemaakt dat hij de bron was geweest voor het omstreden BBC-bencht, afkom stig van journalist Andrew Gilli- gan. Gilligan en de BBC krijgen er in Huttons rapport daarente gen stevig van langs. Volgens Hutton is er veel mis met de re dactionele BBC-procedures. De Britse pers is het er groten deels over eens dat Huttons kri tiek op de BBC overdreven is. „De regering mag dan zijn vrij gepleit van de dood van Kelly, maar dat betekent met dat zij eerlijk was over Irak", vond The Guardian. AP BALI - Een rechtbank op het Indonesische eiland Bali heeft gisteren een moslimfanaticus tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld voor diens aandeel in de bomaan slagen van 12 oktober 2001. De rechter verklaarde de 32-jarige verdachte Sarjio. alias Sawad, schuldig aan het helpen voorbereiden van de aan slagen, die aan 202 mensen het leven kostten. Alleen om dat hij niet rechtstreeks bij de uitvoering betrokken was ontliep hij de doodstraf. AP MEKKA - Circa 1,7 miljoen moslims uit honderzestig lan den zijn in Mekka begonnen aan de jaarlijkse bedevaart (hadj). Nadat ze in de heiligste stad van de islam een ritue le rondgang hebben gemaakt rond de kaaba, het kubus vormige heiligdom van zwarte steen in het midden van de Grote Moskee, kan de feitelijke bedevaart beginnen. Vanochtend reizen de pelgrims te voet of met de bus naar de tien kilometer verder gelegen vlakte van Mina, waar vuurbestendige tenten voor hen klaar staan. Daar breng en ze de dag door in gebed en meditatie. Morgen vertrekken ze voor zonsopgang naar de berg Ara fat, waar de profeet Mohammed bijna veertien eeuwen ge leden zijn laatste preek hield. Het verblijf bij de berg is het hoogtepunt van de hadj ANP/AFP/DPA BRUSSEL - Bijna 344 miljoen Europeanen zijn kiesge rechtigd voor de verkiezingen voor het Europees Parle ment, die tussen 10 en 13 juni worden gehouden. Dat maakte de Europese Commissie gisteren bekend. De tien landen die op 1 mei officieel lid worden van de Unie zorgen voor 51,6 miljoen extra kiezers. Het aantal Euro parlementariërs neemt ook toe, van 626 tot 732. AP LONDON - Een tien maanden oud meisje uit de Ameri kaanse staat Kentucky is verdronken nadat zij in haar ouderlijk huis in de toiletpot viel. Dat heeft de politie ge zegd. Het meisje, Bnanna Morgan, dat goed kon kruipen en ook al een beetje lopen, was zodoende in de badkamer beland en op het toilet geklommen. Vermoedelijk is ze vervolgens voorover gevallen en in de toiletpot gevallen, waar zo'n vijftien centimeter water in stond. AP JAKARTA - Drie opstandelingen van de illegale Vrije Re publiek der Zuid-Molukken (RMS) zijn gisteren in Indo nesië tot dertien, respectievelijk vijftien jaar cel veroor deeld. De rechtbank in het Oost-Indonesische Ambon achtte het trio schuldig aan verraad. Dat meldde het Indonesische persbureau Antara. Ruim twee weken geleden waren negen andere RMS-acti- visten veroordeeld tot celstraffen oplopend tot vijftien jaar. ANP ar Hans Geleijnse WIE - Het stadsbestuur van me bedenkt de meest inge- mze manieren om de door het rkeer veroorzaakte luchtver- ireiniging en congestie te be- ijden. De nieuwste vondst ver sie de Romeinen: vijfduizend lomobilisten kregen een bon euro omdat zij zich ille- il in een 'groene zone' bevon- Romeinse kranten stonden leren vol met jammerklach- en woede-uitbarstingen, adag eerder was een tien we- durend experiment begon- tmet een verbod voor auto's leen nummerbord eindigend een even cijfer om zich van 's iXICO-STAD - De Mexicaan- politie heeft in de noordelijke nincie Chihuahua, aan de as met de Verenigde Staten, (tien agenten gearresteerd, «orden ervan verdacht in op- kht van een drugskartel men- ile hebben gedood. I heeft het Openbaar Mimste- in Mexico-Stad gisteren ge- agenten zouden betrokken i geweest bij de dood van ze ielf mensen van wie de lijken Kweek zijn gevonden. De af lopen week zijn achttien men- omgekomen door schietpar- 3 tussen drugsbendes die in machtsstrijd zijn verwik- i ANP/RTR middags drie tot 's avonds zeven uur in de groene zone te bege ven. Volgende week woensdag zijn de oneven nummers aan de beurt. Natuurlijk was er in de media vooraf over het experiment ge rapporteerd. Maar van een pu bliciteitscampagne met het doel om alle ruim drie miljoen Romei nen te informeren, was geen sprake. Meer dan duizend van ■de gepakte automobilisten maakten dan ook flink ruzie met de verbalisanten. Anderen die de controles opmerkten pro beerden snel rechtsomkeert te maken of hun auto te verstop pen door te parkeren tussen de alom aanwezige vuilniscontai ners. Gevolg: ongelukken en chaos. Milieuorganisaties hebben het experiment al afgekraakt als vol slagen onvoldoende. Op iedere honderd Romeinen zijn er 93 au to's en dan bieden vier uurtjes beperking per week meer ver warring dan soelaas. „Dit is ge woon een verkapte vorm van be lastingheffing", brieste een woe dende architect tegen de krant II Giornale. Hij wil zijn bekeu ring tot desnoods het Hof van Cassatie aanvechten. Een pleister op de wonde is dat de stadsverkeersagenten een sta kingsactie overwegen. Zij kre gen woensdag mondkapjes uitge reikt om zich tegen de uitlaat gassen te beschermen. Dat zoet houdertje kwam na jaren klagen veel te laat: 53 procent van de agenten heeft volgens onder zoek ademhalingsproblemen. GPD advertentie .,3.CO>^9 TAINAN - Een ontploffende potvis heeft in de Taiwanese stad Tainan een ravage veroorzaakt. Het rottende lijk van het zeventien meter lange dier spatte uit elkaar in een drukke winkel straat. Auto's en winkels werden met een smurrie van bloed en organen bedekt. Het verkeer zat uren vast. De potvis bevond zich op een vrachtwa gen op weg naar een universiteit voor ontle ding. Door de ontbinding ontstonden gassen die zich in het lichaam ophoopten. Het dier was op de kust aangespoeld. foto EPA RALEIGH - De man die een van de beroemdste en meest gebruik te commando's voor computers programmeerde, gaat vandaag met pensioen. De 55-jarige Da vid Bradley is de uitvinder van Ctrl-Alt-Delete, het commando dat vastgelopen computers her start. Bradley werkte ruim 28 jaar voor IBM. In 1980 was hij een van de twaalf mensen die de eer ste pc voor het concern bouw den. „Ik heb veel meer gedaan dan Ctrl-Alt-Delete bedenken, maar die toetscombinatie heeft me be roemd gemaakt", zei Bradley. Als er nooit iets misging zou de combinatie nooit worden ge bruikt: Bradlevs faam berust dan ook op de fouten van ande ren, met name die van Micro soft. Bij de viering van de twintigste verjaardag van de IBM-pc in 2000 zat Bradley met Micro- soft-oprichter Bill Gates in een discussiepanel. Het debat ging ook over Ctrl-Alt-Delete. "Ik heb het dan wel uitgevonden, maar Bill maakte het beroemd", zei Brad ley. Gates kon er niet om la chen AP v de \aget door Hetty van Rooij BRUSSEL - Als de Europese landen hun grenzen niet wijder openzetten voor vluchtelingen en migranten, dan gaat dan on ontkoombaar ten koste van hun welvaart en economische ont wikkeling. Die boodschap richtte VN-secre- taris-generaal Annan gisteren over de hoofden van leden van het Europees Parlement tot de leiders van de Europese landen. „Immigratie vormt de oplossing voor het probleem waar alle geïndustrialiseerde landen mee kampen. En het schrijnende is dat de landen die hun deuren het stevigst sluiten, de immi granten straks het hardst nodig hebben", aldus Annan. In zijn toespraak hield de VN-topman een pleidooi om veel meer ruimte te maken voor legale migratie. „Voor familiehereniging, voor geschoolde en ongeschoolde ar beiders. voor vluchtelingen en gelukzoekers, tijdelijk of perma nent." De vergrijzende bevolking van Europa en de dalende bevolking scijfers laten geen andere keus, stelde hij, nog afgezien van de humanitaire aspecten. Rampen „Ieder land heeft het recht om te beslissen welke migranten het opneemt en welke niet. Maar wij kunnen onze ogen niet sluiten voor de rampen die ver oorzaakt worden door het feit dat mensen geen uitweg meer zien. nergens terecht kunnen, en hun hoop richten op Europa." Zonder emigranten, zo hield Ko fi Annan het parlement voor, zullen de westerse landen op de duur onherroepelijk economisch geremd worden. „Straks zijn er anders geen men sen meer om het werk te doen en de economie draaiend te hou den. Migratie is niet de volledi ge oplossing van dat probleem, maar vormt er wel een belang rijk deel van. Een Europa met dichte deuren wordt onherroepe lijk een gieriger, armer, zwak ker en ouder Europa." Annan nam in Brussel de Sacharovprijs in ontvangst, die het Europees Parlement jaar lijks toekent aan mensen die zich inzetten voor de mensen rechten. De prijs voor 2003 is be stemd voor de VN-staf, ter nage dachtenis aan de 22 medewer kers die omkwamen bij een aan slag op het hoofdkwartier in Bagdad Annans pleidooi viel niet bij alle Europarlementa riërs in goede aarde. Rechteloosheid Een aantal conservatieve leden, onder meer uit Italië en Groot-Brittannië, maakten dui delijk dat ze het met zijn bood schap niet eens waren. „Je kunt niet iedereen tevreden stellen", reageerde Annan. Na zijn rede waarschuwde Annan op een bij eenkomst met de pers de Vere nigde Staten dat zij de strijd te gen het terrorisme niet mogen aangrijpen om de mensenrech ten in te perken. Hij doelde op de rechteloosheid van de ver meende terroristen op Guanta- namo Bay, die vastzitten zonder enige vorm van proces of rechts bijstand. GPD door Clemens Ingwersen en Anna Fertschman TEHERAN - De gouverneurs van de Iraanse provincies drin gen aan op uitstel van de voor 20 februari geplande verkiezin gen. Ze hebben in een brief aan de minister van Binnenlandse Zaken laten weten dat 'onder de huidige omstandigheden' vrije en eerlijke parlementsverkiezin gen op die datum onmogelijk zijn. Dc gouverneurs richtten de brief gezamenlijk aan de be windsman na spoedoverleg woensdagavond in Teheran. Ze wijten de problemen aan de aartsconservatieve en machtige raad van geestelijken, de Raad van Hoeders. Die heeft op grote schaal en in strijd met de wet talrijke kandidaten voor de ver kiezingen gediskwalificeerd, zo stellen de provinciale bestuur ders. De gouverneurs zijn pessimis tisch over de houding van de twaalf behoudende 'Hoeders'. Van de meer dan achtduizend kandidaten werden er driedui zend afgewezen door de raad. Het gaat om hervormingsgezin- den. Na een herziening op initia tief van geestelijk leider ayatol lah Khamenei zijn inmiddels 861 uitgesloten kandidaten toch geschikt geacht. Een woordvoer der van de raad liet gisteren we ten dat er zeer waarschijnlijk niet noghneer kandidaten wor den 'goedgekeurd'. Vandaag zal de raad een definitieve lijst met goedgekeurde kandidaten pre senteren. President Khatami he opt nov steeds dat de crisis op de val reep kan worden bezworen. Hij zei dat ministers en vice-presi- denten verontwaardigd zijn over de massale uitsluiting en hun ontslag hebben ingediend. Khatami aanvaardt dat ontslag echter niet, want er wordt nog steeds over de kwestie onderhan deld. ANP door Thomas Verfuss DEN HAAG - President Museve ni van Oeganda heeft veronder stelde oorlogsmisdaden van het Verzetsleger van de Heer (LRA) voorgelegd aan het Internatio naal Strafhof (ICC). Dit heeft het ICC in Den Haag gisteren la ten weten. Daarmee kan ICC-hoofdaanklager Moreno be ginnen met voorbereidingen voor zijn eerste formele onder zoek. Tot nu toe had Moreno zich voor- namelijk beziggehouden met in formeel onderzoek naar misda den in de Democratische Repu bliek Congo Het ICC zetelt sinds 1 juli 2002 in Den Haag. De LRA wordt ervan beschul digd dat zij met haar guerrilla strijd tal van burgerslachtoffers heeft gemaakt in Oeganda. Het bloedige conflict tussen Museve ni en het LRA heeft zeventien jaar geduurd. Burgers in het noorden van Oeganda waren in die tijd het slachtoffer van aan vallen, waarbij werd gemoord. gemarteld en verkracht. Kinde ren werden gedwongen voor het LRA te vechten. De Oegandese regering heeft rapporten over gruwelijke LRA-praktijken voorgelegd aan het ICC. Meer dan 85 procent van de LRA bestaat volgens die informatie uit ontvoerde kinde ren In totaal gaat het om 20.000 minderjarigen. Als 'initiatie' bij de organisatie worden ze gere geld gedwongen tot rituele moor den en verminkingen De kinde ren worden geslagen en mis bruikt als kindsoldaten, dwang arbeiders en seksslaven. ANP (Advertentie) laterdog 31 JANUARI 10-16 UUR Medewerkers van de BBC betogen voor terugkeer van hun afgetreden directeur Greg Dyke. foto Fiona Hanson/PA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5