Weg is echt weg in de politiek PZC De laatste muur van Europa staat nog altijd recht overeind PZC Doof kind is bij misbruik vaak makkelijke prooi Reputatie Blair wel degelijk ondermijnd Na de publieke val rest vaak alleen nog de leegte 30 januari 1954 vrijdag 30 januari 2004 Rob Oudkerk moest onder pu blieke druk de politiek verlaten. Velen gingen hem voor. Kregen ze achter de schermen hulp van partijbonzen of liet hun partij hen vallen als een baksteen? „Ik ben niet voor niets geëmi greerd!" door Ap van den Berg en Frouke Houtman Rob Oudkerk bezocht prosti tuees en moest opstappen als wethouder. Maar de PvdA laat hem niet volledig in de kou slaan. Partijvoorzitter Ruud Koole spreekt hem dezer dagen nog geregeld toe. Hij hoopt vu rig dat de getalenteerde politi cus voor de partij behouden blijft en ooit weer een publieke functie zal bekleden, zegt zijn woordvoerder. Van 'pampering' door Pv- dA-bonzen was na het gedwon gen opkrassen van PvdA-Ka- merlid Hamid Houda in 1997 echter allerminst sprake. Hou da, directeur van een damestex tielbedrijf, kwam in 1994 in de Tweede Kamer. Drie jaar later sommeerde zijn fractie hem te vertrekken omdat hij ervan was beschuldigd zwartwerkers in dienst te hebben. De rechtbank uitspraak dat die beschuldigin gen vals waren, kwam te laat. Na zijn vertrek liet de partijtop lange tijd niets van zich horen, tot ergernis van Houda. „Vanaf het partijbureau bleef het dood stil. Ik vond dat laf." Twee jaar na Houda's vertrek, Ad Melkert was inmiddels frac tievoorzitter geworden, werd de radiostilte onverwachts door broken. „Melkert belde me in eens op. Hij vroeg of ik bij hem wilde komen in zijn werkkamer in Den Haag. Hij bleek zich ge geneerd te voelen en bood excu ses aan namens de hele fractie. Hij gaf me op alle fronten ge lijk. Het zat ze niet lekker hoe ze mij behandeld hadden. En te recht." Ook CDA'er Mamix van Rij heeft geen warme gevoelens overgehouden aan de nazorg na de leiderschapscrisis die hij in 2001 als partijvoorzitter van het CDA had veroorzaakt. „Er is nadien weinig oog en oor ge weest voor het menselijke aspect. Nee, nooit 'ns iemand die belde om te horen hoe het ging. Weg is weg in de poli tiek." De partijleiding is, vindt hij, op een onvolwassen manier met de nasleep van het konings drama omgesprongen. „Ik heb later voorgesteld om de kwestie uit te praten, maar zo ver is het nooit gekomen." Van Rij bezoekt af en toe nog wel partijbijeenkomsten. „Ik heb niet het gevoel dat men mij met de nek aankijkt. Maar de ge sprekken met politici zijn zake lijk. De ontmoetingen met gewo ne leden zijn meestal leuker. Laatst sprak ik nog leden uit Winterswijk en Dokkum. Die zeiden: 'Je hebt eind 2001 een hoop over je heen gekregen, maar wat je gedaan hebt was wel nodig.' En zeg nou eerlijk: het CDA is er met Jan Peter toch niet slechter van gewor den?" Willem Aantjes moest in 1978 als fractievoorzitter weg bij het CDA. Hij had verzwegen dat hij zich tijdens de Tweede Wereld oorlog bij de Duitse SS had aan gemeld. Aantjes had lange tijd de hoop dat de partijtop hem een nieuwe publieke functie zou aanbieden. „Hou je rustig. Vandaag of morgen zullen ze je vragen om weer mee te doen", zei hij ooit in een interview. CDA-premier Dries van Agt zou hem voorzitter van de Raad voor de Volkshuisvesting ma ken. Enkele weken later moest Aantjes echter uit de Staatscou rant vernemen dat de functie aan een ander was vergeven. Van Agt was de oud-fractielei- der 'vergeten'. Aantjes daar over: „Vergéten! Ik dacht: Dit is nog erger dan wanneer hij ge zegd zou hebben: Wim, ik heb je belazerd." Van de eerste lichting LPF'ers Dat hij een week in het helle vuur zou doorbrengen, had To ny Blair goed in de gaten. Zon dag erkende de premier in diver se interviews dat een uitzonder lijk spannende tijd voor hem aanbrak. Of hij werkelijk dacht dat het doek voor hem zou val len, is te betwijfelen. Keer op keer weet de 'Harry Houdini van de Britse politiek' aan zijn ondergang te ontsnappen. Het le vert hem een onverwoestbaar au ra op, maar de achterdocht van het volk groeit. door Esther Gotink In anderhalf jaar tijd is het wantrouwen in premier Tony Blair almaar toegenomen en de steun aan zijn leiderschap zien derogen afgebrokkeld. Toch ont springt hij telkens de fatale dans, wordt hem keer op keer de hand boven het hoofd gehou den. Niet voor niets heeft hem dat de bijnaam Houdini opgele verd. Tony Blair heeft herhaaldelijk gezworen een derde ambtster mijn als premier te zullen in gaan. Tegenstanders hekelen die arrogantie, medestanders onderschrijven het als een blijk van robuust leiderschap Hoe dan ook, de regering-Blair heeft zich met zes jaar en 274 dagen ruim bewezen als de meest vol hardende regering in de Britse geschiedenis. Op geen enkel moment bezwijkt de premier aan de terugkerende druk zijn functie neer te leggen. Integendeel, de relatief jonge Labour-leider lijkt te gedijen in cle adrenaline die door Westmin ster raast als rebellen zich te gen zijn beleid keren. Hoe har der oppositie, achterban en het volk roepen dat ze van hem af willen, hoe beter Blair het prin cipe 'survival of the fittest' weet te hanteren. Deze week leek het er echt even om te spannen. Twee onderwer pen op de politieke agenda kon den hem de kop kosten. Aller eerst was dat het wetsvoorstel over de verhoogde studiekos ten, waaraan Blair zelfs een mo tie van vertrouwen had gekop peld. Op het nippertje behaalde hij een overwinning, met vijf stemmen in zijn voordeel. Dat mag klinken als een victo rie, maar was slechts een flinter dunne steun aan wat wordt be schouwd als Blairs centrale die in mei 2002 de Kamer bin nen marcheerde, is weinig meer over. Cor Eberhard, Winny de Jong, Harry Wijnschenk (allen ex-Ka merlid), Herman Heinsbroek (ex-minister van Economische Zaken) en Eduard Bomhoff (ex-minister van Volksgezond heid): geruzie en gekonkel zorg den ervoor dat hun politieke carrière in de knop gebroken werd. De partij heeft hen na hun ver trek gewoon laten barsten, ver tellen ze nu. Eduard Bomhoff werd in okto ber 2002 aan de dijk gezet. Zijn teleurstelling was zo groot dat hij zijn partijlidmaatschap op zegde, zijn koffers pakte en ver bitterd met zijn gezin naar de oliestaat Bahrein vertrok. Bomhoff, smalend: „De partij heeft mij op geen enkele manier nazorg gegeven. Ze hadden het allemaal zeker erg druk." Al leen fractieleider Mat Herben nam één keer contact op. Bom hoff, nu werkzaam in Maleisië, wil niets meer met de LPF te maken hebben. „Ik ben niet voor niets geëmigreerd." Harry Wijnschenk moest in 2002 als fractieleider van de LPF al na een maand het veld ruimen voor Mat Herben. Ook Wijnschenk is nadien nimmer door bestuursleden benaderd. „Door die goedbedoelende ama teurs? Welnee." Volgens Wijn schenk komt het gebrek aan na zorg ook doordat de LPF nog maar zo kort bestaat. „Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik bij een partij hoorde. Voor mij was er alleen de fractie." In het voorjaar van 2001 bereik te het Binnenhof een tragisch bericht: GroenLinks-Kamerlid Tara Oedayraj Singh Varma had terminale kanker. Bereid willige fractiegenoten duwden de verzwakte vrouw wekenlang voort in een rolstoel en hielden thuis in Amsterdam haar hand vast, Tot ze werd ontmaskerd: de kanker bleek een leugen. De verbijstering was immens. De Surinaamse was wél ernstig ziek, zij het psychisch. Bijna drie jaar later wordt Singh Var- ma nog steeds in een kliniek be handeld. Nu is er nog maar één Haagse politicus die met enige regelmaat contact met haar heeft: GroenLinks-senator Leo Platvoet. „Zo werkt dat he laas", zegt hij. „Na een conflict in de politiek blijkt vaak hoe weinig vrienden je in werkelijk heid hebt." Bellen Omdat ze in haar geval de par tij voor gek heeft gezet? „Het kan zijn dat sommige mensen zich gebruuskeerd voelen." Ook Platvoet bezoekt Singh Varma nog maar zelden. „Meestal bel len we." Als Amsterdammers onder elkaar. „Mijn indruk is dat Tara nog steeds erg kwets baar is." GPD stokpaardje. Het is immers de eerste serieuze poging van mo dern Labour om de publieke sec tor te hervormen zonder belas tingverhoging. Ruim zeventig partijgenoten stemden tegen het plan, en dat betekende een onherstelbare scheuring binnen de partij. Vervolgens bracht rechter Hut ton de conclusies van zijn onder zoek naar de zelfmoord van Da vid Kelly. Deze wapenexpert had vorig jaar tegen de BBC zijn twijfels uitgesproken over de juistheid van Blairs wapen- rapport over Irak. Kort nadat Kelly's identiteit uitlekte, pleeg de hij zelfmoord. Hutton heeft hem nu van smet verlost, door te stellen dat de BBC fout was en de regering geen enkele blaam treft. Maar dat wil allerminst zeggen dat Blair er zonder kleerscheuren vanaf kwam. Huttons onder zoek legde namelijk een fascine rende werking van de moderne regering bloot, met een propa gandamachine die niemand voor mogelijk hield. Blair bleek meer gebrand op een vlekkeloos nieuwsmanagement dan het be drijven van politiek. Het onder mijnde zijn reputatie als be trouwbaar leider. Om deze reden blijven de twij fels over het Iraakse wapendos sier bestaan. Het is nog altijd niet bewezen dat Saddam Hoes sein 'een serieuze en imminente dreiging' vormde. Tests Toegegeven, Tony Blair heeft een uitmuntende cv voor een man van begin vijftig. Hij heeft alle tests doorstaan en mag zich een van de succesvolste pre miers van de afgelopen eeuw noemen. Hij brak de ban van La bour door twee verkiezingen te winnen en de termijnen uit te zitten, en was betrokken bij twee grote militaire overwinnin gen - in Kosovo en Irak - al is de vrede nog niet gewonnen. Maar sinds de dood van David Kelly hangt een donkere scha duw over zijn leiderschap. Hoewel hij elke terugslag te bo ven komt, neemt de antipathie van de kiezers toe. Die wachten nog steeds op verbeteringen in de openbare sector, Blairs rai- son d'etre als premier. Als hen wordt gevraagd waar Blair voor staat, dan lijken ze niet langer te weten wat te ant woorden. GPD door Wendy Kind Waar ooit de godin van de liefde rondwaarde, leven twee volken al eeuwen geschei den: de Turken en de Grieken op het eiland Cyprus. Aspira ties om EU-lid te worden brach ten ze rond de tafel. Maar her- enigingsoverleg mislukte. Cy prus mag op 1 mei 2004 naar de EU. Als er geen oplossing komt, blijft het noorden daarbuiten. Een korte terugblik. De Britten annexeren Cyprus, een fraai eiland in de Middel landse Zee, in 1914, na driehon derd jaar Ottomaanse heer schappij die de Turken naar het eiland bracht. De Turken en Grieken kunnen het van meet af aan al niet goed met elkaar vinden. Alleen al tussen 1572 en 1668 volgen 28 bloedige conflic ten. Het bewind is wreed en on eerlijk. Aan het einde van de achttiende eeuw breekt er pest uit, mislukken alle oogsten, zijn er aardbevingen en gaan de be lastingen andermaal omhoog. Veel Cyprioten ontvluchten hun eiland. Halverwege de vorige eeuw ko men de Grieks-Cyprioten in op stand tegen de Britse heerser. De charismatische Griekse aartsbisschop Makarios wordt in 1959 gekozen tot president en een jaar later volgt onafhan kelijkheid, na een akkoord tus sen de Griekse en Turkse ge meenschap. Toch blijft het on rustig op Cyprus, mede doordat Makarios wil tornen aan de Turkse rechten uit het akkoord. Vier jaar later arriveert een vre desmacht van de VN. In 1974 barst de bom: het kolo nelsbewind in Griekenland steunt een coup tegen Maka rios, die op de vlucht slaat. Turkse soldaten arriveren om de Turkse gemeenschap op Cy prus te beschermen. Ze bezet ten het noordelijk deel, eender de van het eiland. De Turks-Cy prioten scheiden zich af, benoe men Rauf Denktash tot presi dent en roepen in 1983 de Turk se Republiek van Noord-Cy- prus uit. Turkije heeft 35.000 soldaten in het noorden gelegerd. Op heel Cyprus wonen 800.000 mensen. Een bufferzone (de 'groene lijn', ook wel 'de laatste muur van Eu ropa') met een paar duizend VN-soldaten houdt beide par tijen uit elkaar, hoewel er op wat incidenten na geen sprake is van gewelddadigheden tus sen beide gemeenschappen. Ook niet als de grensposten in 2003 beperkt opengaan. Veel Grieks-Cyprioten bezoeken voor het eerst in dertig jaar weer familie en vrienden in het noorden, het gebied dat ze in 1974 ontvluchtten, VN-plan Het vooruitzicht van aanslui ting bij de Europese Unie brengt beide partijen om de ta fel. Dat verloopt stroef. De EU nodigt Cyprus, bij voorkeur her enigd, uit om bij de club te ko men, De VN komen met een plan waarbij Cyprus een federa tie van twee deelstaten wordt met een roulerend president. De Turks-Cyprioten moeten ter rein inleveren en vooral daarom is en blijft Denktash tegen. President Clerides verliest juist op dit precaire moment de ver kiezingen en moet de zaak over dragen aan Tassos Papadopou- los, ooit een vertrouweling van aartsbisschop Makarios. Pa- padopoulos wil vooral aan dacht voor Grieks-Cyprioten die destijds uit het noorden zijn verjaagd. Rauf Denktash komt, van onze redactie binnenland Op een school voor dove kinderen in Zoetermeer vertelde een veertienjarige leerlinge aan een vertrou wenspersoon dal ze meer maals was verkracht door elf medeleerlingen. De zaak kwam eerder deze maand naar buiten. Dinsdag werd bekend dat aan de steekpar tij op de Monseigneur Her- musschool in Amsterdam sek sueel misbruik ten grondslag ligt. „Het zijn rotverhalen," zegt Marien Hannink, „maar het is goed dat ze naar buiten ko men. Seksueel misbruik van dove kinderen is een ernstig probleem. Het komt vaker voor dat we denken, Hannink is beleidsmedewer ker van de Nederlandse Fede ratie van Ouders van Dove Kinderen (Fodok) en geldt als autoriteit op het terrein van seksueel misbruik van slechthorende kinderen. Vol gens haar zijn de berichten over seksueel misbruik van dergelijke kinderen op scho len en internaten slechts het topje van de ijsberg. Kwetsbaar Zoals alle kinderen met een handicap zijn ook dove en slechthorende kinderen kwetsbaar, wat de kans op seksueel misbruik of mishan deling vergroot. Hannink wijst erop dat deze kinderen van jongsaf aan veelvuldig in contact komen met artsen, hulpverleners en begeleiders. De vanzelfsprekende be moeienis vgn deze mensen met hun leven maakt dat do ve en slechthorende kinderen doorgaans slecht grenzen kunnen stellen, een andere ri sicofactor voor seksueel mis bruik. Hannink: „De crux van het probleem is communi catie. Als je doof bent, mis je zo ontzettend veel informatie die voor horende mensen vol strekt vanzelfsprekend is, Veel kinderen hebben daar door een sociaal-emotionele achterstand op hun leeftijds genoten. In de praktijk kun nen dove kinderen maar met weinig mensen volwaardig communiceren. Zelfs de ouders zijn daartoe vaak niet in staat. Je moet de gebaren taal wel heel goed beheersen, wil je met je kind kunnen pra ten over gevoelens." Ook op scholen en internaten ligt het isolement op de loer, gelooft Hannink. „Gelukkig komen er steeds meer dove leerkrachten en hulpverle ners, maar in de regel staat er een horende docent voor de klas. Ook daarbij geldt dat zo iemand wel zeer goed thuis moet zijn in de gebarentaal om te weten wat er in een kind omgaat." Openheid Fodok ijvert voor een grotere openheid over dove kinderen en seksualtiteit. De federatie gelooft dat goede voorlich ting aan kinderen en begelei ders zal leiden tot een afna me van het aantal incidenten. Hannink: „De gespecialiseer de hulpverlening voor doven bestaat een jaar of vijftien. Dat is nog maar kort. Er valt nog veel werk te verzetten." Fodok werkt aan een internet pagina met seksuele voorlich ting voor dove jongeren. Tot het project behoren ook trainingen aan docenten en begeleiders. „Seksualiteit is doorgaans geen prioriteit op scholen, maar voor de jonge ren is dit van meer waarde dan aardrijkskunde of ge schiedenis." GPD STAKING - In Frankrijk heb ben werknemers van het open baar vervoer een waarschu wingsstaking gehouden. De Pa- rijzenaars moesten daardoor door de sneeuw naar hun werk lopen. De staking was bedoeld om de eis tot loonsverhoging kracht bij te zetten, MOSSELEXPORT - De stren ge vorst heeft de export van mosselen en oesters praktisch onmogelijk gemaakt. Op de verwaterplaatsen van de mos selen ligt zoveel clrijfijs dat het ondoenlijk is de schelpdieren op te vissen. Het KNMI ver wacht dat de ijzige koude voor lopig zal aanhouden. In Vlissm-j gen werd een temperatuur van' tien graden onder het vries punt gemeten. SCHAATSEN - In een spoed vergadering heeft de Kloeting-: se IJsclub besloten om op 2 fe bruari wedstrijden om het/ Zeeuwse schaatskampioens-f schap te houden. De wedstrij-i den vinden plaats op de Schen--. ge tussen Wolphaartsdijk en' 's-Heer Hendrikskinderen. Jaap Jager, die in 1950 kam-: pioen werd, zal zijn Zeeuwse ti-' tel verdedigen. Er worden drie afstanden verreden: 5 0 0, 1500 en 5000 meter. De Grieks-Cypriotische president Tassos Papadopoulos spreekt het Europees Parlement afgelopen woensdag in Straatsburg toe. Cyprus hoopt per 1 mei 2004 tot de EU toe te treden. foto Christian Lutz/AP ook in eigen gelederen, steeds meer onder druk om met het herenigingsplan in te stemmen. VN-secrelaris-generaal Kofi An nan nodigt de heren in maart 2003 uit in Den Haag om op het VN-plan te reageren. Die blij ven het oneens waardoor de in ternationale roep op een here nigd Cyprus in het water valt. Dat bemoeilijkt ook het streven van Turkije om bij de Unie te komen. De EU heeft geen zin om potentiële (militaire) conflic ten binnen te halen en wil geen onmin tussen Griekenland en Turkije. Bij parlementsverkiezingen in de Turkse Republiek van Noord-Cyprus eind 2003 krij gen voor- en tegenstanders van het VN-plan evenveel zetels, waardoor een oplossing op nieuw ver weg lijkt, De VN-Veiligheidsraad, Brussel en de Amerikaanse president Bush roepen partijen op om weer te gaan praten, De nieuwe regeringscoalitie in het noorden staat in grote lijnen achter het VN-plan. Turkije laat in januari 2004 we ten de kwestie voor 1 mei, de toetredingsdatum van Cyprus, te willen oplossen. ANP Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www pzc.nl/adverteren I Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een ondordeel van hot Woyenur-concern. De W aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomon in oen bestand dal wordt gebruikt voor o« (abonnementen)administratie en om u Ie (laten) informeren over vooru relevante diensten enpW' duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gi de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan i. Postbus 31. 4460 AA Goes. it u dit schrifteli|k melden bi| PZC,» K Behoort tot ujeqener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4