Marathonman eindstation Agassi Waterpoloërs blijven in de race voor ticket Sportwereld neemt afscheid van een legende Lord maakt seizoen af bij FC Dordrecht Van den Herik wil bemiddelen tussen Gullit en KNVB 20 Safin stopt Amerikaan na 26 overwinningen in Melbourne Beenhakker uit olympisch team Cubaan Salas coach boksbond Duitsland - Nederland risicoduel Henk Wisman op non-actief Clijsters wil ban breken Van Nistelrooij blijft langer in Manchester vrijdag 30 januari 2004 door Barry van der Hooft GOES - Lionel Lord speelt de rest van het seizoen voor FC Dordrecht. De 23-jarige aanval ler uil Vlissingen wordt de res terende vijf maanden door zijn club Cambuur Leeuwarden ver huurd aan de Zuid-Hollandse eerste-divisieclub. De eerste contacten voor de overgang werden op Curasao gelegd. Dordrecht en Cambuur Leeuwarden belegden daar be gin januari een trainingskamp en speelden een toernooi met de nationale ploegen van de Ne derlandse Antillen en Surina me. Cambuur liet Dordrecht in de laatste wedstrijd met 4-0 kansloos en Lionel Lord scoor de één keer. „Op Curagao heb ik lekker gespeeld en heb ik voor het eerst met manager Marco Boogers gesproken", ver telt Lord. De aanvaller maakte er de afge lopen maanden geen geheim van dat hij dichter bij Zeeland wilde voetballen. Zijn contract bij de Friese club liep aan het eind van dit seizoen af en zou niet worden verlengd. „Mijn tijd in Friesland is nu de finitief voorbij", weet Lionel Lord. „Ik wilde al langer weg, omdat ik bij Cambuur door blessures niet echt heb kunnen laten zien wat ik kan. In Dord recht hoop ik dat wel te kun nen doen. In financieel opzicht heb ik wel wat in moeten leve ren, maar het is gelukkig alle maal heel erg snel geregeld. Dat moest ook wel, want de transferperiode loopt zondag af." Lord, die eerder twee sei zoenen voor SC Heerenveen speelde, maakte gistermiddag kennis met trainer Robert Ver beek en kreeg van hem te horen dat hij vandaag in het thuis duel met Excelsior al op de bank zit. FC Dordrecht staat op de zestiende plaats in de eer ste divisie. De ploeg boekte tot nu toe slechts twee overwinnin gen, maar wil graag naar het linkerrijtje. Daarom werden eerder al middenvelder Arjen van der Laan en spits Brutil Hosé aangetrokken. door Martijn van Beeten MELBOURNE - De Rod Laver Arena in Melbourne was het tweede buis van André Agassi. De 33-jarige Amerikaan bleef er 26 duels op rij ongeslagen. Tot de Russische marathonman Ma- rat Safin hem stopte na op nieuw een ware thriller op de Australian Open: 7-6, 7-6, 5-7, 1-6 en 6-3. Safin is de kilometervreter van dit Grand Slam-toernooi. Tot aan zijn duel met Agassi had de 24-jarige Rus vijftien uur en acht minuten op de baan ge staan. Drie Amerikanen, Todd Martin, James Blake en Andy Roddick, hadden hem ieder al meer dan drie uur bezig gehou den. Agassi was na zeven uur en 23 minuten al klaar met zijn eer ste vijf partijen. Toen de twee zich na drie bloed stollende sets en een niemendal letje in de vierde set opmaakten voor de beslissing, gaf niemand dus nog een stuiver voor Safin. Zeker in Melbourne, waar Agas si sinds zijn laatste nederlaag in 1999 met harde hand regeerde. Safin leek óp in de vierde set, keek geïrriteerd en was kwaad over enkele dubieuze beslissin gen van lijnrechters. Rijp voor de sloop, dat was de indruk. En toch vond de Russische reus er gens nog energie, De wallen on der zijn ogen waren inmiddels enorm voor een gezonde jongen van 24 jaar. Maar Safin, die door zijn moeder op de tribune gesteund werd, bleef knokken in de vijfde set. „En daarom is dit waarschijn lijk de mooiste overwinning uit mijn loopbaan. In 2000, in de fi nale van de US Open, won ik makkelijk van Pete Sampras. Maar alleen omdat ik het beste tennis van m'n leven speelde. Winnen van Agassi in een vijf setter, blijven knokken van be gin tot eind, dat geeft veel meer voldoening." Bizar genoeg sloeg Safin 33 aces en niet één dubbele fout. En dat in een wedstrijd die drie uur en 42 minuten duurde. Het is de nieuwe Safin, de marathonman. „Ik haat het als hij zo is", baal de Agassi. De man die zou moeten kraken, die nooit de indruk gaf zijn con ditie echt belangrijk te vinden, oogde in de beslissende set zelfs fitter dan Agassi. De Amerikaan nam de verkeerde beslissingen, maakte fouten die hij normali ter nooit maakt. Die werden hem fataal. „Dit was misschien wel de zwaarste dag uit mijn loopbaan", zei Agassi, die toch al aan zijn negentiende seizoen als professional bezig is. Domper „Twee keer je servicegame inle veren in vijf sets en toch verlie zen. Zo hoog was het niveau." Een enorme domper kreeg de Amerikaan te verwerken, want deze wedstrijd had in de eerste twee sets een compleet andere wending kunnen nemen. Agassi had setpoints in het eerste en het tweede bedrijf, maar vooral de backhand langs de lijn hielp Safin uit de problemen. Het was een duel waarin ook foute beslissingen van lijnrech ters doorslaggevend waren. Ze ker in de vierde set, toen Safin duidelijk werd benadeeld. Gena deloos werd dat geregistreerd door 'hawk eye', een nieuwe vondst bij tennis op televisie. Het is een camera in het dak van het stadion, die de lijnen be waakt. Uiterst precies, als beke ken door een haviksoog, woi'dt dan aangegeven of een bal wel of niet buiten de lijnen was. Lijnrechters maken veel fouten, dat staat door hawk eye nu wel vast. Maar uiteindelijk gaven geluk kig kwaliteit en wilskracht de doorslag. Safin en Agassi, ze maakten allebei veel meer direc te punten dan onnodige fouten. De nederlaag was pijnlijk voor Agassi, de toernooiwinnaar van 2000, 2001 en 2003. De man die in 2002 ontbrak door een pols blessure, bleef 26 duels op rij on geslagen in Melbourne. Geen Grand Slam-record, want Björn Borg zette op Wimbledon ooit een serie neer van 41 wedstrij den zonder nederlaag. Handkusjes Als een groot verliezer nam Agassi afscheid van het Australi sche publiek. Door net als na een overwinning handkusjes te blazen naar de vier kanten van het stadion; „Je weet nooit wan neer het je laatste keer is, dus ik wilde netjes afscheid nemen," zei Agassi. Om daarna snel toe te voegen dat het toch echt zijn bedoeling is om in 2005 terug te keren. „Al duurt zo'n jaar ont zettend lang." Safin heeft nu twee dagen rust, hoeft pas op zondag terug te ke ren voor zijn finale tegen de Zwitser Roger Federer of de Spanjaard Juan Carlos Ferrero. Vandaag neemt de Rus vrij, raakt hij de hele dag geen racket aan. „Ik heb al zoveel uren op de baan gestaan, heb van grote spe lers gewonnen. Dat vraagt ook mentaal heel veel van je. Ik neem nu een paar biertjes en ga dan heel lang slapen. Morgen laat ik me wat masseren. Mis schien ga ik nog een wandelinge tje maken, de stad bekijken. Als het maar niets met tennis te ma ken heeft." GPD ZEVENAAR - Brenda Beenhakker is uit het Nederlands olympisch team gestapt. De Zevenaarse badmintonster maakte pas sinds enkele maanden deel uit van die ploeg, maar hoopte via aansprekende resultaten alsnog voor dé Olympische Spelen in Athene in aanmerking te komen. Vorige week werd Beenhakker echter al in de eerste ron de van de open Thaise kampioenschappen uitgeschakeld. „Het ging heel slecht en zo wilde ik niet op de baan staan. Ik had er geen plezier meer in", aldus Beenhakker, die bondscoach Martijn van Dooremalen en Joop Alberda, een van de leden van het olympisch team de mission, per soonlijk op de hoogte bracht van haar besluit. Beenhak ker doet vanaf vandaag wel mee aan het NK badminton j in Den Bosch. GPD AMSTERDAM - De Cubaanse bokstrainer Ismaël Salas begint komende week officieel als bondscoach van de Ne derlandse boksbond (NBB). De 46-jarige vakman is voor lopig voor een periode van drie maanden vastgelegd. De Europese kampioenschappen in Kroatië (19-29 februari) zijn voor hem het eerste richtpunt. Bij het toernooi in Pula zijn startbewijzen te verdienen voor de Olympische Spelen in augustus in Athene. Husnu Kocabas, Dimitri Serdjoek en Wendell Roche nemen aan het EK deel. Een podiumplaats in Pula levert een olym pisch ticket op. ANP LISSABON - De voetbalwedstrijd Duitsland - Nederland tijdens het Europees kampioenschap in Portugal is aange merkt als duel met het hoogste veiligheidsrisico bij het EK. Dat heeft de onderminister van Binnenlandse Zaken in Portugal, Nuno Magalhaes, bekendgemaakt. De 'klas sieker' wordt op 15 juni in Porto gespeeld. Het duel tussen Duitsland en Nederland zou eerst in het kleinere stadion van Aveiro plaastvinden. Om veiligheids redenen is de wedstrijd verplaatst naar Porto. In het gro tere complex verwacht de politie de rivaliserende suppor- tersgroepen beter te kunnen scheiden en beter te kunnen overzien. ANP/SID VOLENDAM - Het bestuur van FC Volendam heeft trai ner Henk Wisman gisteren op non-actief gezet. Vo)_ de clubleiding heeft de Amsterdamse coach zich in de af gelopen weken te vaak negatief uitgelaten over de kwali teit van de spelersgroep en het beleid van het bestuur. „Hij heeft zich niet aan de afspraken gehouden", 1 voorzitter Henk Kras uit. FC Volendam verloor zaterdag met 3-2 bij NAC Breda en ging woensdag op eigen veld met 0-4 onderuit tegen RKC Waalwijk. „Al hadden we die laatste wedstrijd met 7-0 gewonnen, dan nog waren we niet met Wisman doorgegaan", zei Kras. „Hij heeft ons vertrouwen geschonden." Wisman heeft volgens Kras op 7 januari van het bestuur van FC Volendam het n drukkelijke verzoek gekregen om zich in de media niet meer negatief uit te laten over de 'club. De 46-jarige coach kon zijn mond echter niet houden. ANP MELBOURNE - Van finale- vrees heeft Kim Clijsters geen last, de Belgische tennisster heeft immers al negentien titels op haar naam geschreven. Al leen in Grand Slam-finales wil het maar niet lukken. De Vlaam se verloor er al drie. Twee daar van tegen haar grote Waalse ri vale Justine Henin-Hardcnne, morgen ook tegenstandster in de eindstrijd van het Australian Open. Dat Clijsters in 2001 de finale op Roland Garros verloor tém Jennifer Capriati, met 10-8 in de derde set, was nog begrijpe lijk. De Belgische was pas zeven tien. De verliespartijen tegen I-Ienin in 2003, op Roland Gar ros en de US Open, waren pijn lijker. Clijsters was in New York zelfs nummer één van de wereld, maar bleef zonder Grand Slam-zege. Een groot ge mis voor zo'n wereldtopper. En het roept vraagtekens op. „Toch hebben die nederlagen niets met spanning of finale vrees te maken", stelt de twintig jarige Clijsters met nadruk. „Op die Grand Slams was ik ver moeid, door een druk program ma in de weken voor het toer nooi. Dat ik met de Japanse Ai Sugiyama ook nog uitkwam in het dubbelspel, hielp ook al niet. De energie ontbrak, Justi ne was fitter dan ik." Ze zegt ervan te hebben geleerd. Dubbelen doet Clijsters niet meer. Al was ze vorig jaar ook in die discipline de beste van de wereld. Door een enkelblessure, opgelopen in Perth, kwam ze voor de Australian Open zelfs nauwelijks in actie. „Tot voor kort was ik ontzettend gretig. El ke kans om tegen een topper te tennissen, wilde ik grijpen. Nu begrijp ik dat dat niet altijd ver standig is." Henin, die in haar juniorentijd veelvuldig een ho telkamer deelde met Clijsters, heeft die wijsheid al veel langer. Voor haar telt alleen het enkel spel en de eerste plek op de we reldranglijst. Resultaat is zalig makend, niet het plezier. Graag zou Clijsters morgen wil len afrekenen met. de indruk dat ze niet kan winnen van Henin als het er echt om gaat. De twee speelden achtmaal een finale te gen elkaar, van een klein toer- nooitje in Reims tot de Grand Slams. Maar liefst zesmaal won Henin. Eén overwinning, vorig jaar in Rosmalen, behaalde Clijs ters bovendien omdat haar Waalse opponente geblesseerd moest opgeven. GPD door Govert Wisse HOOFDDORP - Onder het bulderen van startenden vliegtuigen en in een walm van kerosinedampen nam de Ne derlandse sportwereld gistermiddag af scheid van haar olympische heldin Fan ny Blankcrs-Koen. Slechts een sloot scheidt begraafplaats De Wilgenhof in Haarlemmermeer van Schiphols startbanen. Burgemeester Fons Hertog van Hoofddorp verzocht Schiphol-directeur Cerfontaine en staatssecretaris Schultz het vliegver keer een halfuur stil te leggen tijdens de teraardebestelling van de Atlete van de Eeuw, maar'het verzoek werd niet geho noreerd. Tijdens de afscheidsdienst in de Hoofd- vaartkerk in Hoofddorp heerste wél de sfeer die paste bij een waardig afscheid van de beroemde sportvrouw Fanny Koen die in dezelfde kerk in 1940 trouw de met Jan Blankers. Veel prominenten uit de sport verzamel den zich in Hoofddorp om 'The Flying Dutchmam' de laatste eer te bewijzen. Oud-topsporters zoals Ada Kok, Jan Derksen, Nelli Cooman, Ria Stalman, Yvonne van Gennip, Jos Hermens, El len van Langen en ook de Britse hardlo per Sebastian Coe woonden de dienst en de begrafenis bij. Voorzitter Erica Terpstra van NOCNSF, de Senegalese voorzitter La- mine Diack van de internationale atle- tiekfederatie IAAF en het Nederlandse lid van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) Els van Breda Vriesman behoorden tot de aanwezigen. Majoor Bosshardt van het Leger des Heils, die Blankers-Koen het laatste jaar tijdens haar ziekbed regelmatig opzocht en met haar in gebed ging, was één van de spre kers. „In de naoorlogse jaren was Fanny een baken van licht in een ontredderde sa menleving. De huldiging van de moeder der moedersporten in Amsterdam in 1948 was een groot bevrijdingsfeest", zei voorzitter Martin van Rooijen van de Koninklijke Nederlandse Atletiek- unie (KNAU). Erica Terpstra: „Ze was een fenomeen, een beetje van ons alle maal." Op het NOCNSF-kantoor in Pa pendal hing gisteren de vlag halfstok. Startloopster Ontroerend was het toespraakje van Xe- nia Stad-De Jong. Zij was de startloop ster van het kwartet dat in 1948 in Lon den goud won op de 4x100 meter. Ze sprak ook namens de twee andere loop sters, Nettie Witziers-Timmer en Gerda Kane-Koudijs die er gisteren niet bij waren. Het drietal won ook goud, maar alle aandacht ging in die dagen in Lon den uit naar slotloopster Fanny Blan kers-Koen. Xenias Stad-De Jong: „We waren vier huisvrouwen en moeders, die de wereld versteld deden staan. Voor jou klonk het Wilhelmus voor de vierde keer, voor ons voor de eerste maal. Toch was het al lemaal erg imposant." Hoofddorp ver loor deze week zijn bekendste inwoner. Fanny Blankers-Koen woonde er de eer ste en laatste periode van haar leven. Volgens burgemeester Hertog stond ze als polderbewoonster met twee benen in de klei. Fanny Blankers-Koen was niet'alleen als topsporter een zeer gedre ven mens. In de privé-sfeer was dat niet anders. Kleindochter Monique over haar oma: „Ze kon niet tegen haar ver lies met rummikub. En als het verkeers licht op groen sprong, moest zij altijd als eerste weg." Jan Blankers, die zeven jaar was toen zijn moeder viermaal goud won in Lon den, noemde haar iemand van contras ten. „Plet was knap hoe ze in twee werel den kon leven. De ene dag dineerde ze met prins Albert van Monaco, de volgen de dag nam ze in alle vroegte de bus van Hoofddorp naar Amsterdam om naar de markt te gaan. Ze ging vroeg omdat anders alle koopjes weg zouden zijn." GPD door Jacob van Schaik RIO DE JANEIRO - De Neder landse waterpoloplocg mag zich in het olympisch kwalificatie toernooi opmaken voor de twee de fase en heeft dus nog zicht op een ticket naar Athene. Dankzij een 8-5 zege op thuisland Brazi lië verzekerde de ploeg van bondscoach Ron de Vogel zich van de derde plaats in de groep. Nederland is nu nog twee over winningen - te beginnen tegen Duitsland - verwijderd van deel name aan de Olympische Spe len. Wint Nederland de kruisfi nale tegen Duitsland, de num mer twee van de andere groep, dan treft het in volgende wed strijd weer Rusland. Bij winst is deelname in Athene zeker en bij verlies volgt nog een herkansing in de strijd om de derde plaats. De winnaar van die ontmoeting mag ook naar Athene. Nederland liet zich gisteren niet verrassen door Brazilië, dat door een enthousiast publiek werd gesteund. Oranje maakte in het eerste kwart al een be hoorlijk verschil (4-1) en hield die marge in het vervolg goed vast. Eelco Uri en Gerben Silvis troffen beiden tweemaal doel Marco Booij, Kjell Boom, Bas de Jong en Tjerk Kramer waren de andere doelpuntenmakers. De Vogel was verheugd over de effectiviteit van de Nederlandse ploeg in overtalsituaties, Eerder in het toernooi sprong Oranje daar nogal slordig mee om. Nu werden allevijf manmeersitua- ties uitgebuit. „Net als het ver toonde spel gedurende dit gehe le toernooi, geeft me dat veel ver trouwen voor de volgende duels", aldus de 42-jarige Alphe- door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Feye- noord-voorzitter Jorien van den Herik wil als bemiddelaar een poging doen om Ruud Gullit zonder afkoopsom vrij te krij gen bij de KNVB. Feyenoord is in dit conflict geen partij, her haalde Van den Herik gisteren nog maar eens. Hij heeft KNVB-directeur Henk Kesler enkele dagen terug uitge nodigd om zonder Gullit eens aan tafel plaats te nemen voor een gesprek over de impasse tus sen de trainer en de voetbal bond. Van den Herik is van me ning dat Feyenoord geen partij is in de zaak, hoewel zijn club Gullit heeft vastgelegd voor de komende seizoenen. Van den Herik: „Dit is een zaak tussen werkgever en werknemer. Daar blijf ik in principe buiten, ik pro beer alleen te bemiddelen. Ik heb Kesler een e-mail gestuurd en geschreven: laten we eens gaan praten, Op dit moment zijn er alleen maar verliezende partijen. Dat geeft veel span ning en discussies. Dit moet op te lossen zijn", aldus de preses van Feyenoord, die gistermid dag nog geen antwoord had ge had van Kesler. Feyenoord heeft zijn oud-speler Gullit begin deze maand al ge presenteerd als de opvolger van Bert van Marwijk, zonder dat de club er zeker van was dat de ex-international zou worden vrijgegeven door de voetbal bond bij wie hij ook na dit sei zoen nog in dienst is. De voetbal bond ging ervan uit dat Gullit naar. „We zijn heel bewust met balbezit omgesprongen en maak ten de kansen heel scherp af. We zijn nog niet in Athene, maar we zijn een stapje op weg. De eerste horde is genomen." Aanvoerder Eelco Uri bestempelde het duel met de Brazilianen vooraf nog als de belangrijkste wedstrijd van het jaar. „Dat was het inderdaad, maar nu is deze pot, afgelopen en is dus de eerstvolgende weer de be langrijkste", meende de Veenen- daler. Het Nederlands zevental speelt vandaag in de kruisfinale tegen Duitsland. Alleen bij winst blijft de kans op olympische deelname bestaan. GPD Jorien van den Herik ook dé man was voor het WK on-, der 19 jaar, dat in de zomer van 2005 in Nederland wordt gehou den, Bij monde van Kesler liet de KN VB herhaaldelijk weten dat de bond niet gediend was van die actie van Feyenoord. De,bond eist een afkoopsom, voordat Gul lit op 1 juli bij Feyenoord in dienst treedt. Aan dat stand punt was gisteravond nog niets veranderd. GPD MANCHESTER - Ruud van Nis telrooij heeft zijn contract bij! Manchester United verlengd toll aan de zomer van 2008. Datj heeft de Engelse voetbalclub gis! teren bekendgemaakt. Zijffl weeksalaris zou volgens diverse media 130.000 euro bedragen. Van Nistelrooij kwam in 2001 over van PSV, dat ruim 27 milj joen euro voor de aanvaller ont-j ving. Zijn contract bij de Engel se topclub zou aflopen in de zo mer van 2005. „Deze contract verlenging toont de ambitie vai de club op topniveau te blijvew Ruud heeft elk record gebroke sinds hij bij ons voetbalt", re geerde manager Alex Fergus op de website van Manchest United, Van Nistelrooij werd twee ke namens United topscorer in d Champions League en was vori seizoen met 25 doelpunten d meest productieve speler in d Premier League. In decemb scoorde hij zijn 28e Europfi treffer voor de 'Mancunian waarmee hij op gelijke hoog kwam met clublegende Den Law. Dit seizoen staat de teil in de competitie alweer op ve< tien. „Zijn groei als speler c toewijding voor de club zi voor ons van grote waaï Ruud is een fantastische ai winst gebleken en zijn contra verlenging is geweldig niet voor de club en de fans", all Ferguson. De 27-jarige Braba der is al net zo enthousiast. heb al geweldige momenten h beleefd en ik wil zo doorga Ik kijk uit naar nieuwe uitdagil gen op hel veld." ANP/RTR foto David Gray/RTR Als ongeplaatste speler bereikte Marat Safin gisteren de finale van de Australian Open door een vijfsetszege op Andre Agassi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42