Onderzoek bouwfraude afgerond Nederland levert zes Apaches voor VN-macht in Afghanistan Hamsterwoede slaat toe onder rokers Drukke ouders, drukke kinderen 3 Justitie ziet vooral ambtenaren van Rijkswaterstaat sjoemelen irrestatie van Saddam maakte neeste indruk Bioscoop weert raddraaiers Aantal asielaanvragen daalt fors Veroorzaken gasexplosie bestraft Anorexia kost jaarlijks 15 levens Terra College houdt extra controle Lekkende waterleiding deed dijk in Stein verzakken Op een na drukste spits door sneeuw VIDEOGAMES NETWERK GAMEN liim Personeel Schiphol zou drugssmokkelaars helpen vrijdag 30 januari 2004 jnorfhea van Beek pEN HAAG - Verstokte rokers jamsteren op grote schaal siga- retten en shag. Vanaf zondag gaat de prijs van sn pakje met gemiddeld tach- Cg eurocent omhoog. Volgens ta- laksverkopers gaan sommige nsen met tien sloffen tegelijk deur uit. Vanaf 1 februari de accijns op tabak. Daar bovenop komt nog een prijsver hoging van de fabrikanten. Die proberen daarmee het verwach te omzetverlies door de accijns verhoging te compenseren. Ro kers zien de bui al hangen en slaan een flinke voorraad ta baksartikelen in. „Klanten die normaal één pakje sigaretten kopen, willen nu vijf, zes sloffen tegelijk zegt een Groningse tabakswinkelier. Bij een tabakszaak in Heerlen ko pen klanten soms tien sloffen te gelijk. De verkopers hebben de run op sigaretten zien aankomen en hebben deze week extra ingesla gen. „Maar ook weer met te veel, anders zeggen de klanten dat je oude tabak verkoopt." De tabaksproducenten zeggen nog niet zo veel van een hamsterwoe de te merken. Volgens verschil lende woordvoerders heeft de groothandel al eerder rekening met hamstergedrag gehouden en tijdig extra voorraad ingesla gen. Tegelijkertijd is er in janua ri altijd een extra dip in de ver koop. omdat dan veel mensen stoppen met roken. Ook de in voering van de Tabakswet was van invloed. „Maar die was min der erg dan verwacht", aldus een woordvoerder. Een telefonische ronde langs ta bakswinkels leert dat de bijna vier miljoen rokers die Neder land telt. flink op de kleintjes letten. „Mensen kopen wel dege lijk meer in", zegt een winkelier in Den Haag. „Maar het haalt het niet bij de prijsstijging van vijftien jaar geleden. Toen gin gen de klanten met dozen vol de deur uit. Gezien de prijs van een pakje sigaretten wordt dat nu wel een heel dure zaak." GPD gnonze redactie binnenland lOTTERDAM - Het Openbaar Ministerie vervolgt zes ambtena- L (vijf van Rijkswaterstaat en ifn van de gemeente Hoorn) en [tn oud-werknemer van de pro- tincie Zuid-Holland wegens cor- mptie in de bouwfraude. Ze jooeten in het najaar voor de iKhter verschijnen. Strafzaken tegen vijf andere ver- iachte ambtenaren zijn gesepo- teerd wegens gebrek aan be- lijs. Daarmee heeft justitie na bijna twee jaar het onderzoek af naar verboden prijsaf- ipraken en ander gesjoemel tus- O bouwbedrijven en overheids- anaren. Eind vorig jaar be- (oot het OM al vier bouwbedrij ven twaalf van hun medewer te vervolgen voor hun rol in fraude. 0et OM concentreerde zich in cjn onderzoek op acht (we- (en)bouwprojecten. Het liet ach leiden door de boekhou- irng van ex-directeur A. Bos an de Groningse aannemer Joop Tjuchem, die in november SOI aan het licht kwam. Bos Éeld per project bij welk be- hjf hoeveel opstreek. Ook had lij een lijstje van ambtenaren K zich door bouwers lieten 'fê- nen en smeren' en in ruil daar- oor diensten verrichtten, foigens Bos profiteerden zeker jjftig ambtenaren van gulle gif- jm van aannemers. „Hoogst on zei de toenmali- hoogste baas van het ministe- - De arrestatie in Saddam Hoessein was vol- fns scholieren in het voortge- (I onderwijs het belangrijkste ieuwsonderwerp van 2003. lat blijkt uit een peiling van de bchting Krant in de Klas on er 3500 leerlingen. Jaarlijks raagt zij naar het belangrijkste en de belangrijkste per ron van het afgelopen jaar. 44 procent van de on- Irvraagden was Saddam ook belangrijkste persoon van (tvorige jaar. bmerkelijk is de persoon op de reede plaats: Frans Bauer (14 rocent). Hij wordt gevolgd tor George W. Bush (9 pro mt), voetballer Wesley Sneij- (8), Michael Jackson (7) en lama bin Laden (6). Were gebeurtenissen die de klingen imponeerden waren ioorlog in Irak en de longziek- isars. Daarbij springt in het ngdat er een geringe rol is weg- ilegd voor de perikelen rond koningshuis. ANP rie van Verkeer en Waterstaat, R. Pans. Maar deze secretaris-generaal sloot niet uit dat corruptie op grote schaal kon voorkomen. De vervolging door het OM laat zien dat de corruptie niet be perkt bleef tot rijksambtenaren: de gemeente-ambtenaar uit Hoorn, de inmiddéls op non-ac tief staande directeur gemeente werken daar en de inmiddels bij de provincie vertrokken Zuid-Hollandse ambtenaar, zijn daarvan het bewijs. Rijkswaterstaat houdt voor zich welke functies de vijf bekleed den. Ook op het feit dat het OM vooral rond corruptie bij deze dienst harde bewijzen meent te hebben, wil een woordvoerster niet ingaan. Ook de provincie geeft geen nadere details, behal ve dat de betrokkene eind 2002 ontslag heeft genomen. Alleen Hoorn duidt aan om wie het gaat. Deze gemeente heeft dan ook op eigen initiatief de geruch ten laten onderzoeken dat zijn directeur een auto plus caravan had geaccepteerd van de Gro ningse aannemer Koop. Dat rap port heeft de gemeente doorge speeld aan justitie. Rijkswaterstaat is grossier in grote en dure projecten waar omheen de afgelopen jaren veel aan uiteenlopende strijkstokken is blijven hangen. Uit al die ver denkingen moest het OM een se lectie maken. Justitie vervolgt bouwconcern BAM, inclusief HBG, Heijmans, VolkerWessels en de Koop Groep. ANP Medewerkers van Rijkswaterstaat arriveren bij de weggezakte dijk in Stein om metingen te verrichten. Glibberend door de verse sneeuw glijden ze omlaag naar de duwboot die hen naar de overkant brengt. foto Marcel van Hoorn/ANP AMSTERDAM - Een bioscoopverbod in de Amsterdamse Pathé-theaters moet jongeren die zich regelmatig misdra gen, voor 2 tot 24 maanden buiten de deur houden. De bio scopen hebben te maken met enkele tientallen rad draaiers per week. Pathé heeft met de politie, de gemeente en het Openbaar Ministerie in navolging van een zwembadverbod in de Amsterdamse baden een speciaal protocol opgesteld. Het verbod gaat op 1 februari in. ANP VOORBURG - Het aantal asielaanvragen in Nederland is de afgelopen jaren sterk gedaald. Kwamen er in 2000 nog 43.560 asielverzoeken binnen, vorig jaar waren dat er in totaal 13.400. Dat blijkt uit het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De grootste daling deed zich voor in 2002. Toen zakte het aantal aanvragen van 32.580 in 2001 naar 18.570. Afgelo pen jaar steeg alleen het aantal verzoeken van vluchtelin gen uit Irak tot 3470. ANP ROTTERDAM - De veroorzaker van de gasexplosie die vo rig jaar juli een compleet woonblok in Rotterdam-West verwoestte, moet vijf jaar de cel in. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde de 22-jarige Rot terdammer gisteren conform de eis van het Openbaar Mi nisterie, omdat hij opzettelijk een gasleiding in zijn wo ning had losgedraaid. De man woonde op de eerste verdieping van een flat. Het blok van acht appartementen was na de explosie rijp voor de sloop Er raakten meer dan vijftig woningen bescha digd. Wonderwel vielen er slechts drie gewonden. ANP UTRECHT - Jaarlijks overlijden in Nederland minstens vijftien anorexiapatiénten, op een totaal van 5600 men sen die lijden aan deze ziekte. Hiermee is anorexia nervo sa een van de psychische stoornissen met de hoogste kans op vroegtijdige sterfte Dat blijkt uit het Jaarboek 2003 van de Nationale Moni tor Geestelijke Gezondheid van het Trimbos-instituut, dat gisteren is gepresenteerd. Het Trimbos-instituut heeft geen aanwijzingen dat de eet stoornis de laatste decennia steeds vaker voorkomt, zoals wel wordt gedacht. ANP DEN HAAG - Het Terra College in Den Haag houdt toe gangscontroles nu de lessen zijn hervat na het schietinci dent van ruim twee weken geleden. Leerlingen moeten bij binnenkomst een schoolpasje laten zien. Bezoekers worden geregistreerd en ontvangen een bezoekerspas, die zij na afloop weer moeten inleveren. „De situatie is tijdelijk", zei een woordvoerder van de school gisteren. ..Leraren en leerlingen moeten weer het gevoel krijgen dat het veilig is op school." ANP van onze redactie binnenland STEIN - Niet de droogte, niet wanbeheer, maar een lekkende waterleiding veroorzaakte de dijkverzakking in Stein. Nadat de kraan was dichtgedraaid, mochten de geëvacueerde bewo ners gisteren terug naar huis. Bij de voorbreidingen voor het plaatsen van damwanden om de uitstroom van het water uit de dijk te stoppen werd gisteren de waterleiding afgesloten. Toen bleek ook het lek in de dijk ge stopt en was het raadsel opge lost. Rijkswaterstaat reageerde 'blij verbaasd'. Het plaatsen van de damwanden is gestaakt. Noch de Waterleidingsmaat schappij Limburg (WML), noch Rijkswaterstaat noemt het ver wonderlijk dat deskundigen pas na twee dagen aan de waterlei ding dachten als ooizaak. „Voor al omdat de plek van de uit stroom enkele meters afligt van de waterleiding", zei directeur Hulshof van WML. De leiding is tachtig jaar oud en loopt 2,70 meter onder het kanaal door. Twee nachten hebben ruim vijf honderd evacués doorgebracht bij familie of vrienden. Ze kon den gistermiddag naar huis, om dat na sluiting van de waterlei ding het gevaar was geweken. De bewoners kunnen in het stad huis een schadeformulier halen. Rijkswaterstaat en WML bekij ken de komende dagen hoe het gat gedicht moet worden. Tot die tijd blijft de waterleiding af gesloten. Wanneer de scheep vaart over het kanaal kan wor den hervat, is onduidelijk. Daar voor moet eerst het wateipeil ge leidelijk worden verhoogd. Nu de aan- en afvoer van grondstof fen en halffabrikaten via het Julianakanaal is geblokkeerd, dreigen voor de chemiebedrij ven DSM en Sabic in Geleen pro blemen. Vooral de afvoer begint een probleem te worden. De op slagbuffer begint vol te raken. Als de scheepvaart niet voor zon dag is hervat, dan leggen de be drijven hun productie stil. ANP door Bouke Bergsma DEN HAAG - Nederland stuurt in maart zes Apache-gevechtshe likopters en 130 man personeel naar Afghanistan voor de inter nationale veiligheidsmacht Isaf. Dat is het voorstel van de minis ters Bot (Buitenlandse Zaken) en Kamp (Defensie), waar het kabinet naar verwachting van daag mee instemt. Bronnen rond het kabinet bevestigden dat gisteren. De helikopters, afkomstig van de vliegbasis Gil ze-Rij en, wor den voor een half jaar gestatio neerd op de internationale lucht haven van Kaboel. Ze krijgen be- veiligings- en verkenningstaken in het gehele Isaf-gebied, inclu sief het noordelijke Kunduz. Van de baan Een Nederlandse bijdrage aan het Duitse wederopbouwteam in Kunduz is voorlopig van de baan De Duitsers hebben nu geen Nederlanders nodig. De basis voor de uitzending is re- Advertentie solutie 1510 van de VN-Veilig- heidsraad van oktober vorig jaar. De Veiligheidsraad stemde toen in met een uitbreiding van het werkgebied van Isaf. De chef-defensiestaf acht de risi co's voor de Nederlandse militai ren verantwoord. Kamp zegde in december de ge vechtshelikopters al praktisch toe aan de toenmalige Navo-se- cretaris-generaal Robertson. Die deed een dringend beroep de Navo-landen om manschap pen en helikopters te leveren. Hij wilde ook transporthelikop ters, maar dat wees Kamp af. Robertsons opvolger De Hoop Scheffer zei half december, vlak voor zijn aantreden in Brussel, dat de Nederlandse Apaches hard nodig zijn voor de Isaf. Bin nen de Navo beschikken behal ve Nederland alleen de Amerika nen en de Britten over Apaches. Kamp wil binnen de bezuinigin gen op zijn departement zes van de dertig Apaches verkopen. Inzet De supermoderne Nederlandse Apaches droegen tot nog toe wei nig actief bij aan militaire opera ties. In 2001 stonden er vier vier maanden lang in het Afrikaanse Djibouti paraat om mariniers in buurland Eritrea in nood te hulp te schieten De chef-defen siestaf had de helikopters niet nodig, maar ze waren naar Dji bouti gestuurd op aandringen van de Tweede Kamer, onder aanvoering van PvdA-Kamerlid Koenders. Zijn Christenunie collega Van Middelkoop sprak indertijd smalend van 'parle mentaire helikopters'. Van juli 1998 tot september 1999 vlogen er Nederlandse Apa ches boven Bosnië, voor de Sfor-vredesmacht. De AH-64D Apache gevechtshe likopter maakte in de Golfoor log van 1991 korte metten met 278 Iraakse tanks. Het snelle laagvliegende toestel heeft een tweekoppige bemanning en kan worden uitgerust met een arse naal aan raketten, zoals Hellfire anti-tankraketten, 2,75 inch ra ketten. Sidewinder-raketten en Mistral-raketten. Daarnaast be schikt de Apache over een dode lijk 30 mm-snelvuurkanon dat 1200 schoten per minuut kan af vuren. De Apache kan ook 's nachts vliegen. Als nadeel wordt soms gezien dat de heli de afgelopen periode in Irak kwetsbaar is ge bleken voor beschietingen vanaf de grond. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De sneeuwval en de bijbehorende gladheid van gisteren hebben vooral in de och tendspits tot veel problemen ge leid. De avondspits was met 27 files van in totaal honderd kilo meter niet opmerkelijk. De files in de ochtend gaan daarentegen in de boeken als de op een na drukste spits aller tijden. Het KNMI trok het woensdag af gegeven weeralarm gisteren na de ochtendspits in, maar heeft wel de hele dag gewaarschuwd voor plaatselijke gladheid door de winterse buien. De sneeuwbuien hebben vooral het weg- en luchtverkeer gehin derd. Zij beperkten het zicht en gingen soms gepaard met harde wind. Op het hoogtepunt van de ochtendspits stonden er 68 files met een totale lengte van 571 ki lometer. De ochtendspits op 8 fe bruari 1999 was de enige met meer files. Door sneeuw en glad heid stond er die dag 975 kilome ter file Op de derde plaats staat nu de ochtendspits van 10 fe bruari 1999 met 567 kilometer. Ook luchthaven Schiphol had last van vertragingen door de weersomstandigheden. Ook in Duitsland, Denemarken en Groot-Brittannië ondervonden het weg- en luchtverkeer hinder van het winterse weer. Het aantal ongevallen op de we gen viel mee. Alleen in Ingen kwam een automobiliste om het leven, nadat zij op een lokale weg in een slip was geraakt en frontaal tegen een vrachtauto botste. Ook elders in het land waren er aanrijdingen. ANP door Helma van den Berg UTRECHT - Ouders hebben een huilbaby aan zichzelf te wijten. Ze zijn te druk, te onzeker en hebben te weinig rust en regel maat. Dat stelde de Utrechtse kinderpsychologe M. I/Hoir gis teren tijdens het tweedaags sym posium 'Het kind onder druk' van het Wilhclmina Kinderzie kenhuis (WKZ) in Utrecht. Er zijn tussen de 20.000 en 30.000 huilbaby's in Nederland, 10 tot 15 procent van alle kinde ren die jaarlijks worden gebo ren. is een huilbaby. Ze huilen de eerste drie. vier maanden van hun leven elke dag minstens drie uur Volgens L'Hoir kwamen huilba by's vroeger sporadisch voor. Dat veranderde sinds de regels van drie R's, rust, reinheid en re gelmaat, in de jaren '60 over boord zijn gezet. L'Hoir: „Moe ders van nu houden hun baby's veel meer bij zich, zetten het in een drukke kamer met tv en rin kelende telefoons. En weten met een huilende baby niet anders te doen dan het kind nog meer in stress en drukte rond te dragen. Dat is de omgekeerde wereld. Veel baby's kunnen daar niet te gen." Ouders moeten weer terug naar de vroegere R-regels, zegt L'Hoir: „Het kind moet een rit me aanleren, dat doet wonde ren. Als het wakker wordt en huilt, dan moet je het voeden. Daarna even knuffelen en bij je houden, dan even in de box. En als het moe wordt in de slaapka mer in het eigen bedje." Baby massage en het toevoegen van weihydrolysaat in de voeding helpt volgens de kinderpsycholo ge ook. Of het oude inbakeren hulp kan bieden, dat moet een onderzoek van het WKZ over een halt jaar nog uitwijzen. Huilen mag overigens van L'Hoir: „Anders dan ouders van huilbabv's vaak denken, huilen baby's niet vanwege een licha melijke oorzaak Dat is maar in 5 tot 10 procent het geval en is ook gemakkelijk te herkennen. Een huilbaby huilt vaak in clus ters, veelal vooral 's avonds en wordt na drie, vier maanden ook rustiger." Maar ouders kun nen er minder tegen. Tachtig procent van de baby's die mishandeld worden (door el kaar schudden en slaan) huilen veel. Reden voor het WKZ om de komende vijf jaar meer onder zoek naar huilende baby's te doen. GPD Volgens het Kernteam Rand stad-Noord (KTR), dat de zware criminaliteit op Schiphol be strijdt, moeten er drastische maatregelen worden genomen om de drugssmokkel aan te pak ken. „Het gaat niet om ons perso neel". reageert de woordvoerder van de luchthaven Schiphol, R. Wever. „Wij doen niet de scree ning van het personeel van al die bedrijven die op de luchtha ven werken. Wij doen alleen de toegangscontroles naar de vracht kelders en we geven de toegangspasjes uit. We zijn nu bezig om die te verbeteren door het invoeren van de irisscan voor het personeel. Dan kunnen pasjes niet meer aan anderen worden doorgegeven. De beveili ging wordt daardoor al een stuk beter. Als de overheid meer maatregelen van ons eist dan zullen we daar aan mee wer ken." GPD van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Drugsbendes ma ken gebruik van de diensten van 'vele' werknemers op Schiphol bij de smokkel van jaarlijks tien tallen tonnen verdovende midde len. De luchthaven zegt daarte gen extra veiligheidsmaatrege len te nemen, zoals de irisscan ter legitimatie van de tiendui zenden werknemers. Volgens de nationale recherche komen jaarlijks tienduizenden kilo's cocaïne via Schiphol ons land binnen. Criminele organisa ties maken bij die smokkel, maar ook bij de diefstal van goe deren, gebruik van personeel en ambtenaren die op de luchtha ven werkzaam zijn. Door bedrei ging en omkoping van werkne mers van bedrijven op de lucht haven heeft de georganiseerde zware misdaad er voet aan de grond gekregen. EM JONGEN, MoE VVflf HCTT O^ScHovL^ /Ui-es NCJO STEE.DS VË-T c oO L-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3