Cliënten zeggen thuiszorg op PZC Sprinklers maken restauratie basiliek af PZC Jonge dichters zingen loflied op hun helden Sloop garage luidt einde van herinrichting wijk Triniteit in T ennis vereniging krijgt geld voor renovatie banen 13 luim honderd mensen vinden eigen bijdrage te hoog Jostburgse urnvereniging ierdient beter )ud papier loswandeling Winterkwis 1 Verkrachtingszaak aangehouden Gouden plak voor Zeeuwse vogels Inloopavond Rijksweg 58 Waterland vertoont Imax-films agenda vrijdag 30 januari 2004 Vior Eugene Verstraeten [ERNEUZEN - Meer dan hon- jerd cliënten van de Thuiszorg feeuws-Vlaanderen hebben tot utoe de zorg geheel of gedeel- [lijk opgezegd. Ie vele opzeggingen leiden jooralsnog niet tot gedwongen ptslagen binnen de Thuiszorg keuws-Vlaanderen. Er is in- liddels wel een personeelsstop •gekondigd. Ie opzeggingen zijn het gevolg an de flinke verhoging van de LUIS - Turnvereniging Turn uit Oostburg moet zo snel ogelijk een fatsoenlijke trai- ngsruimte krijgen. Dat werd steravond duidelijk tijdens de ladsvergadering in Sluis. fracties waren het er una- iem over eens dat het huidige tiderkomen in de sportzaal aan Stadhouderslaan te klein is ode turnsport op verantwoor- wijze te kunnen bedrijven. Flikweert (CDA) en A. Ro- mdaal (Nieuw West) gaven aan at het mogelijk moet zijn om innen de kern Oostburg een tsoenlijke trainingsruimte te Eden L. Baarends (Dorpsbe- ngen Toerisme) drong aan ionderzoek dat snel de moge- jkheden voor Turn '87 in kaart rengt. Baarends werd op zijn enken bediend door wethou- rL. Wille van accommodatie- èeer. ij gaf aan dat op ambtelijk ni- tau alle besch i kbare ruimtes in tetburg worden nagelopen en at onder meer wordt bekeken ienn bezettingsuren kan wor st geschoven. m harde toezegging deed de ethouder echter niet.Binnen srtien dagen verwacht ik een ipportage van het onderzoek, rvolgens kijken we naar op- isingen." ULST - Vrijwilligers van de ulster voetbalvereniging HVV Ihalen morgen oud papier op. tn 9.30 uur vertrekt de wagen e het HVV-terrein aan de meistraat. Vervolgens komen wijken Hulst-Zuid, Nieuw- ulst. de Moerschans, de Vogel- turt, Hooghuys, omgeving Ti- Inveg en omgeving Dullaert- raataan bod EMZEKE (B) - De volks- nstgroep Reintje de Vos ndt zondag 1 februari een htmis-wandeling in de vrije lor. eroutes van 7 en 14 kilometer jn uitgezet in de bosrijke om rag. Belangstellenden kun- nzich tussen 13.00 en 14.30 ^inschrijven in het Vossenhol n de Sint Jansteenstraat. Na loop kunnen de wandelaars th in het Vossenhol te goed len aan boekweitpannenkoe- nen genieten van een streek- ertje REDACTIE IZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 - Postbus 145 **530 AC TERNEUZEN 'Tel. (0115) 645769 fax: (0115) 645742 !E-mail: redtern@pzc.nl nny van Gremberghe hef) Vout Bareman [Raymond de Frel jRené Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 [Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 'E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl WTERNET www.pzc.nl nail: web@pzc.nl azorgklachten: "0-O231231 p maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden, terdags tot 12.00 uur eigen bijdrage met ingang van dit jaar. Cliënten die in de laag ste inkomensgroep vallen beta len dit jaar het dubbele voor de zorg. Mensen uit de hoogste in komensgroepen gaan wel hon derdvijftig procent meer beta len. „Volgens de laatste weke lijkse telling hebben nu 50 men sen de zorg helemaal stopgezet en hebben 51 cliënten de hulp verminderd", zegt A. Schelf hout, lid Raad van Bestuur ,,Dat is niet zo massaal veel dat het tot bedrijfsproblemen leidt." Schelfhout verwacht dat het aantal afmeldingen nog enigszins zal toenemen. „An derzijds heb ik nu ook al gezien dat veel mensen uiteindelijk de hulp toch niet kunnen missen en dat ze terug komen." Schelfhout vindt de verhoging van de eigen bijdrage een slech te zaak. ..Mensen gaan nu be knibbelen op zorg, omdat ze naast de thuiszorg ook nog tal van andere uitgaven hebben. Het leven is een stuk duurder geworden." Volgens Schelfhout zal de maat regel op lange termijn geen be zuiniging blijken te zijn, omdat mensen eerder in het medische circuit terecht komen. Ouderen die de hulp opzeggen en zelf dan maar allerlei huishoudelijke karweitjes doen lopen grote kans op ongevallen. „Thuiszorgmedewerkers zijn getraind om gevaarlijke situa ties in huis te signaleren", zegt Schelfhout. „Denk bijvoor beeld aan loszittende vloerte gels. Op zich niets ernstigs, maar een oudere die slecht ter been is kan er wel gemakkelijk over vallen." Schelfhout is er van overtuigd dat de regering terug komt op het besluit, als de effecten echt zichtbaar worden. „Voor ons is het belangrijk dat dit op tijd gebeurt. Als het aan tal opzeggingen zich een beetje stabiliseert vernachten we dat we geen mensen moeten ont slaan. De ontwikkelingen leve ren wel wat fricties op. maar de bedrijfsproblemen hebben we onder controle, ik maak me wel grote zorgen over de cliënten die opzeggen maar de zorg niet kunnen missen. Je kunt er de klok op gelijk zetten, er zullen slachtoffers vallen." Jonge dichters wachtend op hun beurt in hotel-restaurant De Roode Leeuw in Aardenburg. door Frank Gijsel AARDENBURG - Helden zijn er om bezongen te worden en jeugdige dichters hebben ook hun idolen. In samenwerking met de Stichting Cultureel Aar denburg waren kinderen van de groepen zeven en acht van de basisscholen Vorsterman van Oyenschool uit Aardenburg, Sint Jozef uit Eede en Johan Hendrik van Dale uit Sluis de afgelopen dagen druk in de weer met het lezen en maken van ge dichten over hun helden. Gistermiddag vond in hotel restaurant De Roode Leeuw te Aardenburg in het kader van de landelijke Gedichtendag een feestelijke afsluiting plaats. Kinderen lazen gedichten voor en ze hadden een tentoonstel ling ingericht met werkstukken in de vorm van versierde altaar tjes over hun helden. Aan het begin van het vijfdaagse project kwamen Caroline Soberon, Hu- go van Bellingen (beiden uit België) en Nathan van der Hooft en Jan Peter Kakebeeke gedich ten voorlezen en bespreken op de basisscholen. Anna van Ava- lon, harpiste-componiste, had een aantal dichterlijke creaties van de kinderen op speelse wijze vertaald in harpklanken. Tijl Dieleman uit Breskens verzorg de de verdere muzikale omlijs ting van het programma. Voor de zes origineelste creaties werd een prijs beschikbaar gesteld in de vorm van een gedicht: de zo genaamde Jan Kroeze-poëzie- prijs, vernoemd naar de nestor van de Aardenburgse dichter- sen bestuurslid van de Stichting foto Wim Kooijman Cultureel Aardenburg. Jan Pe ter Kakebeeke, samen met Ma rieke Pera, de drijvende kracht achter de Gedichtendag, deelde mee dat voor volgend jaar het project nog uitbreiding krijgt. Een Belgische school uit Malde- gem heeft zich bereid verklaard om samen met scholen uit de ge meente Sluis te gaan samenwer ken aan de nationale gedichten- dag. door Sheila van Doorsselaer HULST - Met de opknapbeurt van de sprinklerinstallatie in de Willibrordusbasiliek van Hulst is de omvangrijke en miljoenen kostende restauratie van het ge bedshuis ten einde. 530 nieuwe sprinklers en een externe brandweeraansluiting in de ba- siliektuin moeten de eeuwenou de kerk beschermen tegen brand. De Hulster basiliek werd tussen 1995 en 2000 voor bijna zes mil joen euro gerestaureerd. Des tijds bleek er geen geld beschik baar te zijn voor het reviseren van de sprinklerinstallatie. Een branden de hele restaura - tie zou voor niets zijn geweest", zegt Piet 'Basiliek' Hamelink, coördinator restauratie en on derhoud van de Willibrordus. „Daarom bleven we de Rijks dienst voor de Monumenten zorg vragen subsidie te verle nen. We hebben veel te danken aan A. van der Linden van Mo- f Advertentie KRANT VOOR 2 1.-1 numentenzorg. Omdat hij de basiliek zo'n warm hart toe draagt, kregen we in 2002 als nog de benodigde subsidie. De oude sprinklers dateren uit 1960. Zij bleven ongebruikt, de laatste brand vond plaats in 1867. „Omdat de leidingen, in totaal twee kilometer door de hele basiliek, niet in aanraking zijn gekomen met water, ver keerden ze in een prima conditie en hoefden we alleen de sproei koppen te vervangen", zegt R. Meeus van KIN Sprinkler techniek uit Rijen. In totaal 530 stokoude sprinklers werden in de afgelopen weken vervangen door evenzoveel moderne exemplaren. Ze bevinden zich vlak onder het dakbeschot en onder de houten vloeren van de toren en daarmee uit het zicht van de kerkbezoekers. Uit on derzoek is namelijk gebleken dat de meeste branden, meestal door onweer of vuurwerk, uit breken tussen de gewelven, in het dak en in de toren. Het grootste verschil tussen de oude en de nieuwe sproeikop pen is tijd. De nieuwe sprinklers waarschuwen de Hulster brandweer vijf cruciale minu ten eerder dat er brand is. Wan neer de sproeikop een tempera tuur van 68 graden opmerkt, wordt de brandweer gealar meerd. Het is overigens niet zo dat de sprinklers meteen gaan sproeien De sproeikoppen fun geren in eerste instantie enkel als detectieapparaatje. De brandweer blust gerichter waardoor waterschade aan het gebouw enigszins kan worden voorkomen. De sprinklerinstal latie kan wel worden geacti veerd. In bassins onder de basi- liektuin is 120.000 liter bluswa ter voorhanden dat door een dieselmotor door de leidingen wordt geperst. Nieuw is dat er in de basiliek- tuin nu ook een rechtstreekse aansluiting op de waterbassins is gemaakt voor de brandweer. Uit de bassins kan niet alleen worden geput bij brand in de basiliek, maar ook voor blus werkzaamheden voor het om ringende deel van de binnen stad. Door de revisie van het sprin klersysteem wordt voldaan aan de strengste eisen. De kosten voor het opknappen van de sprinklerinstallatie bedroegen 50.000 euro. door Marco Hamelink TERNEUZEN - Een kraan vult een aantal containers met puin en her en der liggen nog hopen sloopafval te wachten om afge voerd te worden. Waar ooit de showroom was, gaapt nu een groot gat. De Ford-garage aan de Axelsestraat in Terneuzen is niet meer. Slopers zijn deze week begon nen met het afbreken van de ou de garage van Van Putten aan de Axelsestraat. Enkele weken ge leden verhuisde de Ford-dealer naar het industrieterrein Han delspoort. Met de sloop van de voormalige garage wordt de laatste fase van de heri nrichting van de wijk Tr initeit ingeluid. Supermarkt Al- di zal de plek aan de rand van de wijk innemen. Zowel de gemeente Terneuzen als Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland hadden weinig moeite met de wens van de Aldi om van de hoek van de Kerkhof- laan-Axelsestraat naar het ter rein van Van Putten te verhui zen. Beide zijn van mening dat een supermarkt met eigen par keerterrein beter aansluit bij het wijkontwikkelingsplan dan een garagebedrijf. Sanering Als alles volgens plan verloopt wordt er volgende week al be gonnen met de bodemsanering van het terrein. Het terrein dat sinds 1956 eigendom was van de familie Van Putten is in de loop der jaren behoorlijk verontrei nigd. Het grootste gedeelte van de vervuiling, zeker tachtig pro cent. dateert al van voor 1975. GS stelde afgelopen november 86.000 euro subsidie beschik baar voor de bodemsanering. Dit is veertig procent van de to tale netto saneringskosten. Van Putten was het eerste bedrij f dat profiteerde van de subsidiever ordening bedrijfsterreinen Zee land. Bedrijven kunnen door deze regeling aanspraak maken op een bijdrage voor het oprui men van oude verontreinigin gen in de bodem van een be drijfsterrein. Ook de gemeente Terneuzen houdt een oogje in het zeil bij de bodemschoonmaak. De vervui ling houdt namelijk niet op bij de erf grens, maar loopt een stuk door onder andere onder de trottoirs. Ook deze grond moet gereinigd worden. De bodemsanering duurt ver moedelijk een maand, waarna in maart met de bouw van de nieuwe supermarkt kan worden begonnen. Als alles meezit kan deze komende zomer haar deu ren al openen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de strafzaak tegen een 34-jarige inwoner van Sas vari Gent aangehouden. De man wordt verdacht van vrijheidsberoving en verkrachting van een vrouw. Hij moet eerst onderzocht worden door een psychiater en een psycholoog. Daarnaast moeten er nog vier getuigen worden gehoord in het gijzelings drama. dat op 23 september vorig jaar in Sas van Gent plaats vond. Bij de gijzeling zou ook zijn vriendin zijn betrokken, een 29-jarige vrouw uit Terneuzen. Ook haar zaak werd aan gehouden. De man verzette zich gisteren hevig tegen het on derzoek door gedragsdeskundigen. „Het is een wraakactie te gen mij. Ik heb al gesprekken gehad met een psychiater. Deze zaak wordt honderd procent opgeblazen." Hij vroeg zich af wat hij verkeerd had gedaan. „Ik probeer me gewoon aan de Tien Geboden te houden.De behandeling van de gijzelings zaak wordt op 5 april voortgezet. BRESKENS - Op de Wereldtentoonstelling in Lausanne (Zwitserland) heeft Piet Morel uit Breskens een gouden me daille behaald met een van zijn oranje rode kanaries. „Het was even spannend", aldus Morel, „ik heb dit jaar gekozen voor de wereldtentoonstelling en naar het landelijke kampi oenschap mijn mindere vogels ingezonden Dinsdagavond kwam het verlossende telefoontje van het bestuur van de Ne derlandse Bond voor Vogelliefhebbers met de uitslag - goud. Ruim 18.000 vogels uit 39 landen waren in Lausanne te zien en werden er beoordeeld Vier jaar geleden deed Morel ook met succes mee aan de wereldtentoonstelling in Spanje. Ko mend weekende worden de prijzen officieel uitgereikt en be gin volgende week verwacht hij zijn vogels en de bijbehoren de onderscheidingen terug in Nederland. SCHOONDIJKE - Rijkswaterstaat houdt dinsdag 17 februa ri een inloopbijeenkomst over de duurzaam veilige inrichting van Rijksweg 58 tussen kruispunt Roofack en Schoondijke. De inloopavond wordt tussen 18.00 en 21.00 uur gehouden in Zaal Wijffels aan de Willemsweg in Schoondijke. Het kruis punt Roofack wordt een rotonde die aansluit op de toekomsti ge rondweg Breskens. Aan de oostzijde van het traject komen een route voor langzaam verkeer en een doorgaande, deels vrijliggende, fietsroute. Aan de westzijde komt een ver keersluwe perceelontsluitingsweg met een volledige menging met fietsverkeer. De toekomstige aansluiting met de rondweg Schoondijke wordt uitgevoerd in de vorm van een rotonde. De werkzaamheden starten begin volgend jaar. BURGH-HAAMSTEDE - Waterland Neeltje Jans wil film avonden gaan organiseren waarbij Imax natuurfilms worden vertoond in combinatie met een buffet. Zaterdagavond is de try-out in het nieuwe Delta Plaza met twee films. Hiervoor konden leden van Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land zich aanmelden. Het nieuwe Delta Plaza heeft drie film zalen. waarvan een met een zeer groot scherm Directeur B. van de Hoef wil met name deze filmzaal in gaan zetten voor vertoningen van Imax natuurfilms. „Deze films zijn op een speciale manier opgenomen die erg spectaculair is", zegt Van de Hoef. „Natuurfilms komen nooit in het gewone bioscoop circuit of in de filmhuizen. Wij denken met een regelmatige vertoning ervan een grote groep belangstellenden te kunnen trekken." Bij voldoende belangstelling zal elke maand een dergelijke filmavond gehouden worden. door René van Stee SLLÜS - Tennisvereniging Tiola uit IJzendijke krijgt alsnog een maximale gemeentelijke subsi die van 25.000 euro voor de re novatie van twee tennisbanen. De gemeenteraad van Sluis er kende hiermee gisteravond dat de accommodatie van Tiola in 1990 onder minder gunstige voorwaarden is geprivatiseerd dan de complexen van andere tennisverenigingen in de ge meente in latere jaren. Bij de overdracht van de accom modatie is destijds 'vergeten' twee tennisbanen te renoveren. Daarnaast bleek de jaarlijkse gemeentelijke subsidie tot 2000 onvoldoende voor groot onder houd. Daarom klopte Tiola in maart 2002 aan voor extra financiële steun. Dat verzoek werd in eer ste instantie afgewezen, onder meer in verband met de vrees voor het scheppen van een pre cedent. Met in het achterhoofd dat Tiola onder minder gunstige voor waarden weid geprivatiseerd, besloot de raad echter in juni 2003 dat het subsidieverzoek alsnog tegen het licht moest worden gehouden. „Wij zijn een voorstander van een gelijke behandeling van alle verenigingen. Daarom is het een prima raadsvoorstel", ver woordde R. den Dekker (WD- Gemeentebelangen) de mening van de overgrote meerderheid van de raad. „Voor precedent werking hoeven we niet te vre zen. omdat er al sprake van ach terstand voor Tiola was", voeg de J. Wielakker (PvdA) eraan toe. Nieuw West stemde als eni ge partij tegen, omdat zij het be sluit als een vrijbrief voor onge breidelde subsidieaanvragen zag. Verheugd Voorzitter W. van Noort van Tiola toonde zich verheugd met het raadsbesluit. Toch maakte hij nog enkele kanttekeningen. Aangezien de volledige renova tie van twee banen en het ver vangen van de toplaag van de derde baan in totaal 62.000 euro kost, komt de club dankzij nieu we hypotheken voor veel hogere jaarlijkse lasten vanwege rente en aflossing te staan. „Wij zul len dus op zoek gaan naar ren teloze leningen. Dit houdt in dat de renovatie dit jaar niet meer zal geschieden", aldus Van Noort. De voorzitter van Tiola voegde eraan toe dat hij niet snapt dat er telkens over precedentwer king werd gesproken. „Voordat er sprake kan zijn van prece dentwerking, zullen wij eerst nog enkele vergoedingen moe ten ontvangen. Dat is duidelijk uit het onderzoek van de ge meentelijke rekenkamer geble ken." I STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum. 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; De Halle, 14.00 uur; Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; 16.00 uur: Zitgymnastiek; 't Trefpunt. 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarlen en biljarten: De Boemerang, 20.00 uur Bingo; CLINGE-Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW Dorpshuis, 14.00 uur: Koers bal; HEIKANT - Zaal Maton, 20.00 uur: Free Country Dancers gevorderden; 20.30 uur: Beginners; 't Heike. 13.00 uur Biljar ten en pieren; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen. HULST De Lieve. 9 00 uur: Engelse lef 9.00 en 10 00 uur: Fysio gym. 9 30 uur Bloemschikken; 13.00 uur: Biliarten Ka naalzone; 13.30 uur: Bridge en jeu de boules. KOEWACHT De Vlaschaard. 10.00 uur Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; NIEUWVLIET - Dorpshuis 19.00 uur Bonte avond; OOSTBURo Tienercentrum Time Out. 15.00-18.00 uur: Soos voor tieners vanaf 12 laar. PHILIPPINE De Schotse Hoek. 18.30uur Modelbouw; RETRANCHEMENT - Dorpshuis, 19.00 uur: Algemene ledenvergadering dorps raad; SAS VAN GENT De Speye 19.00 uur Grutmoole volksdansen, 19 00 uur. Dansclub Lencor; 19.00 uur: Muziek school leerlingen showband Sas van Gent; St.Albert, 13.00 uur: Competitie Kanaalzone; SLUISKIL Het Meulengat. 13.30 uur SWOS gym en volksdansen, kaarten, ca nasta. biljarten heren, SPUI - De Drie Ge hughten, 21.00 uur Open huis. ST JANSTEEN Café de Kroon, 14 00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Bil jarten; 15.30 uur: Kreatieve Vorming kin deratelier techniek; 19.30 uur: Bijeen komst ZLTO. TERNEUZEN De Veste. 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje. 9 00 uur Bowls; 't Schelpenhoekje. 20 00 uur: Bingo; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uu' Kaarten en biljarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37