PZC Plan voor gemeentelijk archeoloog Brand verwoest café De Gravin Lof voor de brandweer en hoop op een nieuwe Gravin Gladheid zorgt voor verkeersproblemen Eis drie jaar cel voor steekpartij 11 [fhankelijkheid van provinciale dienst kost tijd bij bouwprojecten chepen in waar weer astgelopen l/Vinterkwis HET FEESTBEEST Hersenvliesontsteking bij leerling ROC Zeeland 30 70% KORTING BOUWMAN zeeuwse almanak Zappen ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 30 januari 2004 horSheila van Doorsselaer BJLST - De gemeenten Hulst. Suis en Terneuzen overwegen pamenlijk een eigen archeolo- «sche dienst op te zetten. Ze pen niet meer afhankelijk Ijnvan de provinciaal archeo- <cn menen met een eigen ar- jloog aanzienlijke tijdwinst jrbouwprojecten te boeken. e drie Zeeuws-Vlaamse ge- >enten kijken het voorbeeld af in de Walcherse gemeenten. ;ar wordt de archeologische enst volgend jaar operatio- el. De drie Zeeuws-Vlaamse rtefeuillehouders Ruimtelij- Ordening. B. Pauwels (Hulst Provoost (Sluis) en A. van ies (Terneuzen), hebben de itie van een eigen archeologi- he dienst al met elkaar door sproken. Vaste afspraken zijn volgens Van Waes nog niet ge lakt, maar de mogelijkheden jawel al verkend. Voblemen drie Zeeuws-Vlaamse ge- tenten verwachten proble- 3i als volgend jaar de afspra- a in het Verdrag van Malta gezet worden in een wet. De- vet schrijft voor dat wanneer ;ens bouwactiviteiten ge ïnd zijn, archeologisch on- rzoek verplicht is op plaatsen iar de bodem mogelijkerwijs ardevolle historische zaken vat. Deze onderzoeken zijn orgaans duur en vergen veel lotten oefenen D Lamswaarde 1MSWAARDE - Carnavals- chting De Lamsoren neemt lerdag 7 februari alvast een trprocfje op het zottenfeest. ins Pico en zijn raad van elf mede de boerenkapel van de msoren nemen vanaf 14.00 in het gemeenschapscen- i De Luifel het voortouw tij- nshet carnavalsfeest voor ou- JSSINGEN - In zwaar weer ngisterochtend twee schepen Zeeuwse wateren vastgelo- ïd zeven uur liep ter hoogte i Stavenisse het 110 meter cge containerschip de Imma- ata in de Oosterschelde vast. ;voer over twee boeien, die in schroef terechtkwamen, arna het schip strandde sleepboot van Multraship Terneuzen, de Zephyrus, =ft het vlotgetrokken. De sle- slaagde daar even voor hoog ter in en sleepte het schip volgens naar de Krammer en. Delmmaculata kan zijn na inspectie naar Duitsland volgen. top het Veerse meer strand- gisterochtend een schip. Het ht was slecht, waardoor het koers raakte en vastliep op ïzandbank. Dat gebeurde ter ogte van Kamperland. De Eboot Spirit uit Middelburg in opdracht van Multra- phet binnenvaartschip vlot- rokken. tijd De provinciaal archeoloog, die nu de bouwplannen toetst, doet er minstens een half jaar over. De kosten en het tijdsbe stek zouden er in sommige situ aties toe kunnen leiden dat pro jectontwikkelaars afzien van bouwplannen. De gemeente Hulst kampt nu al met dergelij ke problemen voor het project Onder de Toren in de binnen stad. Appartementen, daaron der winkelruimte en een par keergarage komen daar in de plaats van een verpauperd bouwblok. De tijd voor het wel slagen van het project begint echter te dringen. Afweging Met name de binnensteden van Hulst en Sluis zijn vermaard als het gaat om archeologische vondsten. Deze twee gemeenten zouden dan ook het meest profi teren van een eigen archeologi sche dienst. Toch moet volgens Pauwels een zorgvuldige afwe ging worden gemaakt. ..Wanneer we een eigen archeo loog in dienst nemen, moeten we er wel voor zorgen dat we deze persoon ook in de toekomst werk kunnen bezorgen. Een ar cheologische dienst opzetten voor slechts een paar bouwpro jecten, heeft geen nut. Als twee de optie kunnen we ook een ex tern bureau inschakelen." Zijn collega Provoost staat positief tegenover de plannen van een eigen archeoloog, maar beaamt de woorden van Pauwels. Wanneer wordt gekozen voor een eigen archeoloog, lijkt het Van Waes praktisch gezien het beste als een van de gemeenten de archeoloog in dienst neemt en de anderen gebruik maken van zijn diensten. ..Terneuzen is weliswaar archeologisch gezien minder waardevol dan Hulst of Sluis, maar ook wij kunnen in de toekomst te maken krijgen met de nieuwe wet. Daarom ben ik een voorstander van een eigen archeologische dienst. We moe ten niet afhankelijk blijven van de provincie. De wachtlijst daar is veel te lang." De brand die in De Gravin woedde, heeft het Westdorpse café geheel verwoest. door René Hoonhorst WESTDORPE - Café De Gravin in Westdorpe is in de nacht van woensdag op donderdag geheel uitgebrand. De brand ontstond, net nadat de laatste klanten wa ren vertrokken, tegen twee uur in het achter het café gelegen woonhuis. De oorzaak van de brand was gisteren nog niet bekend. De be heerder, zijn vriendin en enkele verlate gasten merkten het vuur Advertentie) CARNAVAL BEGINT IN SAS VAN GENT ZEELANDS GROOTSTE, COMPLEETSTE, GOEDKOOPSTE CARNA VALSWINKEL Spuitbus hair/serpentine Brandweer Harry Potter Pipi Langkous Zorro Heks Ninja Cowboyset 3 voor 5,- vanaf 9,95 12,95 9,95 vanaf 8,95 vanaf 9,95 vanaf 11,95 3,95 bijtijds op en konden zich uit de voeten maken. Hond Joop snel de mee, maar de papegaai en de kat van de uitbaters kwamen om. De melding kwam drie minuten over twee binnen, zes minuten later was de Westdorpse brand weerwagen ter plaatse. Daar de vlammen uit het dak sloegen, zijn direct een tweede tank- spuitwagen uit Sas en de hoog werker en het verbindingsvoer tuig uit Terneuzen opgeroepen. Omdat de vlammen tegen drie- en dreigden over te slaan naar belendende percelen werd nog een derde tankautospuit uit Zuiddorpe ontboden. Op dat moment waren zo'n veertig brandweerlieden bezig met de bestrijding van de brand. Hoewel de brandbestnjdings- voertuigen op de Graafjansdijk, de Molenstraat, de Wilhelmina- straat én de Koninginnestraat stonden, werden de spuitgasten niet gehinderd door opdringeri ge nieuwsgierigen Onwetend Een groot deel van Westdorpe sliep, zich van geen kwaad be wust, door, anderen bleven rus tig binnen. ,,De snijdende wind, sneeuw en hagel lokten niet aan om naar buiten te gaan. Boven dien maakten we ook weinig la waai. Natuurlijk zijn de sirenes aangezet om naar Westdorpe te rijden, maar in het dorp hoefden we ze 's nachts niet te gebrui ken", verklaarde brandweer commandant J. Meijering. De brandweer ondervond enige moeite bij het verkrijgen van voldoende bluswater. Meije ring: „De waterleiding is bere kend op een normale brand. De ze uitslaande brand was echter toch wat groter. We hebben dus water van grotere afstand moe ten halen, maar doordat er ge noeg materieel aanwezig was, zijn we niet in problemen ge weest." Het eerste uur hadden de brandweerlieden de adem- luchtapparatuur hard nodig, vooral door de enorme rookont wikkeling die bij de brand vrij kwamOmdat het elektriciteits kastje van het café ook in vlam men opging, ontstond kortslui ting, waardoor een aantal huizen in het dorpshart zonder stroom kwam te zitten. Tegen zevenen had het energiebedrijf Delta de storing verholpen. Even later had de brandweer. fotoWim Kooyman die de vuurzee tegen vieren on der controle had, de klus ge klaard. Het nablussen nam tot een uur of acht in beslag. In de loop van de morgen werd de achtermuur van het woonhuis neergehaald. „De muur wiebel de vervaarlijk, het gevaar voor instorting was te groot", liet Meijering weten. Schade De uitbater van het café was gisteren niet voor commentaar bereikbaar Brandweercom mandant Meijering schat de schade aan de gebouwen op drie tot vier ton. „Maardaar ben jeer natuurlijk nog lang niet mee, de inventaris van het café en de huisraad zullen ook nog een be hoorlijk schadebedrag verte genwoordigen." Keuze uit 250 soorten carnavalsstoffen Boerenkielen - Tuinbroeken - Overalls Lippenstift - Schminkset - Glittergel Nagels Fluor u.v. - Brillen - Pruiken etc. etc Grote partij kleding op voorraad KORTINGEN TOT 60 A 70% 0P 0P camavalshop Westkade 83 Sas van Gent - Tel.: 0115 454357 www.het-feestbeest.nl KEUZE UIT 5000 STUKS KLEDING OP VOORRAAD] 19. Vietnam 20. Japan door René Hoonhorst WESTDORPE - Hadden ze nou n«»g maar even gewacht met het schilderen van de laatste ka mers en de gangen. Dan had de verzekering ervoor kunnen zor gen dat het huis pico hello in de verf was komen te staan. Lammert Veenhuizen en Frits Nijhoff kunnen 's middags al weer wat zoet-zuur lachen om het doorstane leed. Hun huis mag dan wat roet- en water schade hebben en van onder tot boven naar rook stinken, het ziet ernaar uit dat het zonder breek- en smijtwerk binnen een paar dagen weer bewoonbaar is te maken. „Dankzij de brand weer. De commandant heeft echt alles op alles gezet om te voorkomen dat het vuur van het café over zou slaan naar andere panden", benadrukt Veenhui zen. Veenhuizen kocht afgelopen zo mer samen met Nijhoff het huis naast café De Gravin aan de Westdorpse Graafjansdijk. Be gin dit jaar was hun nieuwe wo ning zo ver opgeknapt dat ze zich echt thuis voelden in het Zeeuws-Vlaamse dijkdorp Veenhuizen: „Maar toen de vlammen vannacht om drie uur even oplaaiden en naar ons huis dreigden over te slaan, nam ik in stilte al weer afscheid van West dorpe. Ik zag ons huis al geheel in vlammen opgaan." Bange nacht Net als Nijhoff is Veenhuizen ui termate blij dat het niet zo ver is gekomen. Buren, overburen, brandweerlieden en toevallige passanten leefden de hele bange nacht met hen mee en waren net zo blij als zij dat hun huis - dat aan het verloren gegane café vastzit - gespaard bleef. Als het aan Veenhuizen en Nijhoff ligt, herrijst De Gravin in volle glo rie. „We konden het goed met Ba rt en Frederique vi nden en als een band eens wat meer lawaai maakten gingen we gewoon zelf naar het café. Als het café op nieuw wordt opgebouwd, kan de isolatie trouwens gelijk wat worden verbeterd, zodat ge luidsoverlast nog verder kan worden teruggedrongen." De uitbaters waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar en het blijft dan ook nog onduide lijk of er weer een café op num mer A180 verschijnt. Veel dor pelingen die gisteren de ravage in ogenschouw namen, kunnen door Marco Hamelink TERNEUZEN - Gladheid en sneeuwval hebben gisteren ook in Zeeuws-Vlaanderen voor verkeersproblemen gezorgd. Bij de verschillende ongelukken als gevolg van bet gladde wegdek vielen twee gewonden. Op de Vogelweg in Hengstdijk vond gisterochtend rond half acht een aanrijding plaats. Een 28-jarige automobiliste uit de gemeente Hulst reed over de Vo gelweg komende vanuit de rich ting Kloosterzande. Door de slechte weersomstandigheden en sneeuw op het wegdek gleed haar voertuig in een bocht naar de linkerkant van de weg Hier bij raakte zij de auto van een 51- jarige vrouw uit Axel. Vervol gens raakte zij dwars op de weg helft van het tegemoetkomend verkeer. Een 28-jarige bestuur ster uit Axel kon haar niet meer ontwijken en raakte haar in de flank. De 28-jarige uit de ge meente Hulst moest door de brandweer uit haar voertuig worden gehaald. Beide 28-jari- ge vrouwen raakten gewond en werden met letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Hun voer tuigen werden geheel vernield. De 51-jarige vrouw bleef onge deerd, haar voertuig raakte be schadigd. De gladheid diende zich woensdagavond al aan. Rond half negen belandde een 44-jarige automobilist op de Groeneweg in Zaamslag met zijn voertuig in de sloot, hij kwam met de schrik vrij. Op het tolplein van de Wester- scheldetunnel bij Borssele reed in de vroege donderdagmorgen een 33-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen op een betonnen'wegafscheiding. De man kwam vanuit de rich ting Terneuzen en op het tol plein reed hij in de richting van een van de kassa's. Door de gladheid reed de auto echter ge woon rechtdoor en botste tegen de betonnen wegafscheiding. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 25-jarige in Neder land illegaal verblijvende man voor poging tot doodslag en zware mishandeling drie jaar cel geëist. De verdachte woonde in Ter neuzen toen hij met een mes een leeftijdsgenoot in zijn borst stak, 29 maart vorig jaar in het uitgaanscentrum van Terneu zen. Het slachtoffer wilde tus senbeide komen bij een vecht partij tussen de verdachte en een andere man, maar werd zelf in de borst gestoken. De man ontkende de steekpar tij Hij gaf toe die avond in het café te zijn geweest. Op het mo ment dat de politie kwam was hij door de achteruitgang weg gegaan. ..Dat deed ik wel meer. Ik ben bang dat ze me oppak ken, omdat ik geen verblijfsver gunning heb.", zei hij Het slachtoffer had de verdach te op een foto aangewezen. De officier zag ook voldoende be wijs voor de poging tot het toe brengen van ernstig letsel bij een man en een vrouw op 17 sep tember in een woning van de Temeuzense binnenstad. Het zou te maken hebben gehad met een incident over drugs De ver dachte zou de vrouw herhaalde- lijk met zijn vuist in het gezicht hebben geslagen De man was met een fles bewerkt. Ook dit ontkende de verdachte. Raadsvrouw C. Kouijzer vond de eis te zwaar. Ze bepleitte een celstraf gelijk aan het voorar rest. De rechtbank doet 11 fe bruari uitspraak. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een leerling van het ROC-Zeeland, locatie Verlengde Bonedijkestraat in Vlissingen, is met verschijnse len van virale meningitis opge nomen. Het is een variant die volgens de GGD geen bijzonder gevaar voor de volksgezondheid oplevert. De jongen ligt in het ziekenhuis op de intensive care. M. Nelen, directeur educatie van het ROC Zeeland, deelt mee dat personeel, betrokken leer lingen en ouders op de hoogte zijn gebracht. Volgens de direc teur was de school niet verplicht om te melden dat er een leerling meningitis had, omdat het om de lichtere variant van de be smettelijke ziekte gaat. ..Maar we hoorden dat een ouder van een leerling bij de GGD infor matie had ingewonnen over de ziekte. Om geruchten te voorko men en om volledig te zijn, heb ben we besloten om zelf een uit gebreide informatiebrief over de ziekte te verspreiden." Hersenvliesontsteking veroor zaakt door virusinfecties komt in Nederland regelmatig voor. Het betreft niet de ziekte die be kend staat als nekkramp. Dat is hersenvliesontsteking die door de bacterie meningokok wordt verspreid. Volgens de GGD kan besmetting optreden door te dicht bij een besmet persoon te staan die niest of hoest. Ook kan na toiletgebruik het virus via de toiletrand, spoelknop, kraan of deurknop overgebracht wor den. Niet iedereen wordt na besmetting ziek. De virale me ningitis heeft griepachtige ver schijnselen. zoals koorts, spier pijn, darmklachten en hoesten. Na een paar dagen ontstaan on der andere klachten als hoofd pijn, braken en nekpijn. Jonge kinderen en jongvolwassenen lopen de grootste kans om ziek te worden. Advertentie MAGAZIJN OPRUIMING 1E VERDIEPING Markt 73 Middelburg zich haast niet voorstellen dat er geen karakteristiek horeca-eta- blissement terugkomt op de plek waar al meer dan tachtig jaar café wordt gehouden De jongeren denken aan de bandjes en de gezellige door- zakavonden in De Gravin, de ouderen herinneren zich de tijd van café Sport Plaatselijk heemkundige Johan Thomas ziet nog op zijn netvlies hoe de bakken koffie rammelend op een blaadje van café Sport naar het voetbalveld aan de Kapit telstraat werden gebracht. „Het pand op zich heeft geen groot cultuurhistorisch belang, er waren destijds 85 cafés in West dorpe", weet Thomas. Maar hij kan zich levendig voorstellen dat het café voor veel dorpelin gen grote emotionele waarde heeft Het echtpaar is inmiddels aanzienlijk op leeftijd ge raakt, maar staat deson danks nog midden in het le ven. Het mag graag vertier bie dende bijeenkomstjes in het plaatselijke dorpshuis be zoeken. En hoewel de spieren niet meer zo elastisch zijn als in jeugdiger jaren, doet het paar per rijwiel regelmatig een rondje rond het dorp, óf het maakt - indien de weers omstandigheden daartoe no den - een kilometerslange wandeling door de polder. Maar dat de jaren gaan tel len, beginnen zelfs deze ech telieden te bemerken. Daarover - en vooral over de bijkomende ongemakken - hadden ze het, toen ze samen op de bank voor de televisie zaten en het ene programma na het andere over het scherm flitste. Weetje", sprak zij bij het be zien van al die beelden die in duizelingwekkend tempo aan elkaar werden geregen, „het moet tegenwoordig alle maal zó snel, ik kan geen touw meer aan die televisie programma's vastknopen." Hij knikte begrijpend. En zapte, met de afstandsbe diening nog steeds buiten haar gezichtsveld, grijnzend door naar wéér een ander net.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35