'ZC \anpak tekort seizoenkrachten Jeugdige dichters beloond PZC 11 1 fe' Patiëntenraad wil Raad van Toezicht ziekenhuis Goes weg Waterland Neeltje Jans vertoont Imax natuurfilms Hersenvliesontsteking bij leerling ROC Zeeland proefproject moet bijstandsgerechtigden aan werk helpen Ueisje van jsm bestolen in portcomplex Spoorzoeken 30 - 70% KORTING BOUWMAN Winterkwis I rvaar hel verschil Goes sloopt lelijke winkel Zappen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 30 januari 2004 Mr Edith Ramakers ISINGEN - Een leerling van het jOC-Zeeland, locatie Verlengde Bone- jjjkestraat in Vlissingen, is met ver- diijnselen van virale meningitis opge- wnen in het ziekenhuis. Het is een va- ■ant die volgens de GGD geen bijzon- |r gevaar voor de volksgezondheid op- jvert. De jongen ligt op de intensive ca- M. Nelen, directeur educatie van het ROC Zeeland, deelt mee dat personeel, betrokken leerlingen en ouders op de hoogte zijn gebracht. Volgens de directeur was de school niet verplicht om te melden dat een leerling meningitis had, omdat het om de lichte re variant van de besmettelijke ziekte gaat. „Maar we hoorden dat een ouder van een leerling bij de GGD informatie had ingewonnen over de ziekte. Om ge ruchten te voorkomen en om volledig te zijn, hebben we besloten om zelf een uitgebreide informatiebrief over de ziekte te verspreiden." Hersenvliesontsteking veroorzaakt door virusinfecties komt regelmatig voor. Het betreft niet de ziekte die be kend staat als nekkramp. Dat is hersen vliesontsteking die door de bacterie me- ningokok wordt verspreid. Volgens de GGD kan besmetting optre den door te dicht bij een besmet per soon te staan die niest of hoest. Ook kan na toiletgebruik het virus via de toiletrand, spoelknop, kraan of deur knop overgebracht worden. Niet ieder een wordt na besmetting ziek De vira le meningitis heeft griepachtige ver schijnselen, zoals koorts, spierpijn, darmklachten en hoesten. Na een paar dagen ontstaan onder andere klachten als hoofdpijn, braken en nekpijn. Jonge kinderen en jongvolwassenen lopen de grootste kans om ziek te worden. aorEsme Soesman JERIKZEE - Om te kunnen vol gen aan de vraag naar seizoen- [beidskrachten op Schou- itn-Duiveland, is een speciaal jeoject in de maak. Met dit pro- ict wordt tegelijkertijd gepro- serd bijstandsgerechtigden an het werk te helpen. Schouwen-Duivelandse ar- adsmarkt wordt deels door sei- «nsgebonden arbeid bepaald, lit speelt uiteraard in de hore recreatie en detailhandel, har ook in andersoortige ranches kan sprake zijn van n seizoensgebonden behoefte B werknemers zoals bijvoor- e!d in de hoveniers- of teelt- ctor. Werkgevers maken om t probleem te ondervangen on- :meer gebruik van scholieren studenten uit andere delen n het land. Met die aanpak is wel moeite als geld gemoeid, aderzijds kent de regio ook zat srkzoekenden. De Federatie Ondernemers Schou- sn-Duiveland (FOS) kwam rarom met het plan op de prop- n die twee zaken te koppelen, samenwerking met de ge rente Schouwen-Duiveland, als taak heeft zoveel moge- uitkeringsgerechtigden aan werk te helpen, wordt dat Igangspunt nu verder uitge bet. eerste instantie wordt ge- cht aan een groep van zes per- nen, die middels een traject a een jaar richting regulier werk wordt geholpen. Deze men sen wacht een half jaar training op velerlei gebied. Van arbeids- activering (werkritme) en het aanleren van sociale vaardighe den tot een vakgerichte oplei ding. Bij het met goed gevolg af ronden van dit halfjaar, krijgen zij aansluitend een arbeidscon tract van tenminste een half jaar aangeboden. Vooralsnog is het de bedoeling om in september van dit jaar het eerste traject op te starten, zo dat in de zomer van 2005 de eer ste mensen daadwerkelijk aan het werk kunnen. Maar mocht het mogelijk blijken om al dit seizoen mensen via het proefpro ject aan het werk te zetten, dan wordt die handschoen eerder op gepakt. Het idee staat of valt echter met de belangstelling van werkge vers, benadrukken zowel W. Ginjaar van de FOS als J. Hinz van de gemeente Schou wen-Duiveland. De komende tijd moet duidelijk worden hoe veel werkgevers in willen stap pen, op welke manier zij dat kunnen doen en naar welke ar beidskrachten zij precies op zoek zijn. Ook andere aspecten van het project, zoals de finan ciering en opleidingsruimte, moet nog gedetailleerd worden ingevuld. Belangstellende werk gevers kunnen zich voor het pro ject aanmelden. DES - Een zestienjarig meisje Eirgh-Haamstede is woens- ond in een sportcomplex es bestolen van haar mo lde telefoon. meisje had haar telefoon bij ïsr kleding in de kleedruimte itergelaten terwijl zij zelf «gaan sporten. Toen zij na af- »p terugkeerde in de kleed- fote, was haar gsm verdwe- i. waarde van de mobiele tele- in bedraagt enkele tientallen SCHUDDEBEURS - Wat moet je hier, op de Schouwse- dijk bij Schuddebeurs, nu geloven? De pittoreske route dwars door de polders is strikt genomen alleen toegan kelijk voor voetgangers, fietsers en andersoortige twee- wielers. Bij iedere opgang tussen Zierikzee en Brouwers haven maakt het bekende roodomrande verbodsbord on tegenzeggelijk duidelijk dat auto's hier niet gewenst zijn. Toch houdt niet iedereen zich daar altijd aan. Op een doorsnee doordeweekse dag zal die burgelijke onge hoorzaamheid nauwelijks opvallen. Maar het dunne laagje sneeuw dat donderdagnacht viel, spreekt boekde len. Misschien was de bewuste automobilist in verwarring door het warme 'hoi' in het witte vlak en voelde hij zich juist aangenaam welkom op zijn rit tussen de besuiker de akkers. Het achterstaande bord dat het begin van een zestig-kilometerzone markeert, zal in ieder geval niet verhelderend hebben gewerkt. Knappe fietser die dat maximum weet te overschrijden. Of zou dat toch gel den voor de eenzaam toerende motorrijder? foto Marijke Folkertsma (Advertentie) MAGAZIJN OPRUIMING 1E VERDIEPING Markt 73 Middelburg' Jury verrast door hoog niveau inzendingen (advertentie) ASUS M6000N Notebook Pentium M 1.4GHz /E5L85 512MB DDR(256*2) twm >v- 40GB HDD 8X DVD+CD-RW Combo 15,4" TFT LCD (SXGA+) ATI 9600 64MB AGP 4-weg ingebouwde speakers Gigabit LAN en WiFi ingebouwd 4-in-l Cardreader Windows XP Home Edition TECHNOLOGY Wt E9HNA Vlissingen 20 Japan door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kinderen stimule ren om met taal bezig te zijn. Dat is het belangrijkste doel van de gedichtenwedstrijd die bibliotheek De Stolpe uit schreef voor de brugklasleerlin gen van de Pontes Scholen- groep. Het leverde een keur aan - fraai geïllustreerde - gedich ten op. De zes beste inzendingen werden gisteren bekroond. De jury is. zegt jurylid dichter Tom Schrijer, aangenaam ver rast door het hoge niveaii van de inzendingen. „Het was voor ons ook heel moeilijk om een keuze te maken We zaten vaak enorm te twijfelen. Het heeft ook veel tijd gekost." De kinderen zaten wat minder ruim in hun tijd. Maar dat was niet erg, volgens docente Neder lands Conny Buth. „Ik wilde dat ze niet te lang nadachten over el ke zin, elk woordje Ik wilde voorkomen dat het allemaal te gekunsteld zou worden en ik ben zelf ook verrast door wat dat heeft opgeleverd Er zitten echt hele mooie inzendingen tus sen." Tot dat oordeel kwam ook de ju ry, die niet alleen lette op het ni veau van de tekst, maar ook de illustratie erbij en de vraag of de combinatie van tekst en beeld meerwaarde opleverde. Ook werd gekeken of het ge dicht in kwestie medescholieren aan zou spreken. Het waren vaak de teksten die de doorslag gaven. Jurylid do cente Nederlands Rolien Bak ker: „Er waren teksten die een mooiere illustratie verdienden, maar ook tekeningen die een mooier gedicht erbij verdien den." Geestig Gijsbert Schot (vmbo/lc) kreeg voor zijn werk de kwalificatie 'origineel en geestig'. Het lever de hem een derde prijs op. De tweede prijs ging naar Iris Witte- man (vmbo/la), die een gedicht schreef over ballet en de dichtre gels verwerkte in de jurk van de door haar getekende balletdan sers. Klasgenote Janita Brink man sleepte met haar fraai gra fisch vormgegeven gedicht over pesten de eerste prijs in de wacht. De poëtische tekst van Kirsten Bravenboer (havo/vwo/le) over leven en dood leverde haar de derde prijs op in haar groep, Esther Fluijt (havo/vwo/lj) werd door de jury geprezen als 'een echte dichter'. ,.De leden van de jury lazen, herlazen en la- door Rolf Bosboom GOES - De Raad van Toezicht en Advies van de Oosterschelde- ziekenhuizen moet binnen enke le maanden in zijn geheel zijn vertrokken. Daarop dringt de Patiëntenraad aan. In een brief aan de Raad van Toezicht doet de Patiëntenraad een dringend beroep op de leden om hun consequenties te trek ken uit de ontstane bestuurscri sis. De Raad van Toezicht zou de crisis alleen maar hebben ver sterkt, met als gevolg onrust en spanningen onder de medewer kers. Daardoor is ook de zorg voor de patiënten in gevaar ge bracht, stelt de Patiëntenraad nadrukkelijk Hij vindt het 'ondenkbaar dat een zo ernstig disfunctioneren de Raad van Toezicht zijn be voegdheden blijft uitoefenen'. Daarom zouden alle zes leden binnen een tijdsbestek van twee tot drie maanden moeten opstap pen. Overleg Drie leden zouden daarin het voortouw dienen te nemen, meent de Patiëntenraad: voorzit ter E. Geluk, vice-voorzitter R Dreesman en G. de Bruijn, afge vaardigde namens de Patiënten raad. Die drie waren namelijk aanwezig bij het overleg op 18 december tussen alle betrokken organisaties in het ziekenhuis. In die vergadering escaleerde het conflict. De andere drie leden (de Goese wethouder S. van 't Westeinde, B. Bouwmeester en W. de Bruij- ne-Wiskerke) zouden eventueel nog enige tijd kunnen aanblij ven, mits zij 'hun motieven daar toe wereldkundig maken'. De Patiëntenraad wijst tevens de benoeming van crisismana ger R van der Meulen als inte rim-bestuurder bij het zieken huis van de hand. Van der Meulen is naar voren ge schoven door de Raad van Toe zicht, nadat die het enige lid van de Raad van Bestuur S. Schuitevoerder op non-actief had gesteld. De Patiëntenraad heeft immers geen vertrouwen in de Raad van Toezicht en derhalve ook niet in de door de Raad van Toezicht voorgestelde interim-bestuur der." Van der Meulen heeft bo vendien geen ervaring in de zie kenhuiswereld. De Patiëntenraad heeft inmid dels gesproken met M. Bierens. oud-directeur van Emergis. Het is de bedoeling dat hij toetreedt tot de Raad van Toezicht. Hij moet de procedure leiden voor de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter, de kwestie die geleid heeft tot de bestuurs crisis. Bierens zou, wat de Patiënten raad betreft, zich ook moeten be zighouden met het vormen van een interim-bestuur. Daarbij zou hij eerst dienen te bekijken of Schuitevoerder, die groot ver trouwen geniet binnen de orga nisatie, in zijn functie kan wor den hersteld. Het lot van de Raad van Toe zicht is in handen van de Raad voor Maatschappelijke Reke ning en Verantwoording. Die be sloot vorige week al het gezel schap te schorsen, maar tot uit voering is het nog niet gekomen, omdat de Raad van Toezicht in allerijl een compromisvoorstel heeft gedaan. Procedure Daarin treedt voorzitter E. Ge luk tijdelijk terug en beraadt de raad zich op zijn samenstelling. Ondertussen leidt Bierens als nieuw lid de sollicicatieprocedu- re. Het voorstel wordt maandag 2 februari voorgelegd aan de vol tallige Raad voor Maatschappe lijke Rekening en Verantwoor- ding. door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Water land Neeltje Jans wil filmavon den gaan organiseren waarbij Imax natuurfilms worden ver toond in combinatie met een buf fet. Zaterdagavond is de eerste try-out in het nieuwe Delta Pla za met twee films. Hiervoor kon den leden van Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland zich aanmelden. Het nieuwe Delta Plaza heeft drie filmzalen, waarvan een met een zeer groot scherm Direc teur B. van de Hoef wil met na me deze filmzaal in gaan zetten voor vertoningen van Imax na tuurfilms. Waterland Neeltje Jans heeft de rechten van Imax verkregen. „Deze films zijn op een speciale manier opgenomen die erg spectaculair is", zegt Van de Hoef. „Natuurfilms ko men nooit in het gewone bio scoopcircuit of in de filmhuizen Wij denken met een regelmatige vertoning ervan een grote groep belangstellenden te kunnen trek ken." Waterland Neeltje Jans gaat enkele try-outs houden, waarna een evaluatie volgt. Bij voldoende belangstelling zal el ke maand een dergelijke film avond gehouden worden. Inmiddels hebben zo'n tweehon derd leden van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land zich aangemeld voor het buffet en de vertoning van de films Blue Planet en Solar Max. Van de Hoef is heel enthousiast over de natuurfilms. „Wij heb ben niet zo'n groot scherm als het Omniversum in Den Haag, maar als de belangstelling groot genoeg is, kunnen we met enke le aanpassingen het bestaande scherm verder vergroten en het geluid nog ïpeer verbeteren. Het zijn echt schitterende natuur films uit de school van Discovery Channel en National Geographic." GOES - Het ontsierende winkel pand aan de Zaagmolenstraat 1 in Goes gaat tegen de vlakte. De gemeente Goes, eigenaar van het pand waar voorheen onder meer Mikro Electro gevestigd was, heeft zichzelf een sloopver gunning verstrekt. Het terrein zal voorlopig worden beplant. Wat er uiteindelijk met de grond gaat gebeuren, is nog niet bekend. De woning naast het winkelpand, ook gemeente-ei gendom, wordt gespaard. Bij het maken van een goed gedicht was het van belang zowel aan inhoud als aan vormgeving veel aan dacht te besteden. foto Marijke Folkertsma zen dit gedicht nogmaals, en ge noten ervan." Lindi Olree (havo/vwo/lg) sleep te uiteindelijk de eerste prijs in de wacht met een gedicht waar in zij, omschrijft de jury, speelt met het begrip tijd. Uit de 230 inzendingen werden uiteindelijk 43 werken geselec teerd voor de eindronde, die drieënveertig geïllustreerde ge dichten zijn nog tot maandag te zien in Bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. zeeuwse almanak Het echtpaar is inmiddels aan zienlijk op leeftijd geraakt, maar staat desondanks nog midden in het leven. Het mag graag vertier biedende bijeen- komstjes in het plaatselijke dorpshuis bezoeken. En hoe wel de spieren niet meer zo elastisch zijn als in jeugdiger jaren, doet het paar per rij wiel regelmatig een rondje rond het dorp, óf het maakt - indien de weersomstandighe den daartoe noden - een kilo meterslange wandeling door de polder. Maar dat de jaren gaan tel len, beginnen zelfs deze echte lieden te bemerken. Daarover - en vooral over de bijkomen de ongemakken hadden ze het, toen ze samen op de bank voor de televisie zaten en het ene programma na het andere over het scherm flitste. Weet je", sprak zij bij het be zien van al die beelden die in duizelingwekkend tempo aan elkaar werden geregen, „het moet tegenwoordig allemaal zó snel, ik kan geen touw meer aan die televisiepro gramma's vastknopen." Hij knikte begrijpend. En zap te, met de afstandsbediening nog steeds buiten haar ge zichtsveld, grijnzend door naar wéér een ander net.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29