Weeralarm bewijst zijn waarde PZC Toekomst werpt licht op heden Meer soorten zorg te zien op website Zicht op Zorg Terneuzense band Eyes in Ice geeft cd weg via internet Film by the Sea laat literatuurfilms zien In het jaar 2304 drinken we bier en loeien de gitaren 12 'GELICHT Veiligheid Computerclub Gospelavond in Vlissingen kunst Tentoonstelling Zeeuws Museuit langer open 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 30 januari 2004 door Maurits Sep Zeven ongelukken, waarvan slechts één met letsel. Ernstiger was de schade niet in het Zeeuwse verkeer tussen woensdagavond zeven uur en donderdagochtend elf uur. Het weera larm heeft zijn nut weer bewezen. Een weeralarm is een ernstige waar schuwing bij extreem weer, veelal op grote schaal, verklaart het KNMI op zijn website. Bijvoorbeeld wanneer de maatschappij wordt ontwricht of wan neer het levensgevaarlijk wordt Een alarm wordt niet zomaar uitgege ven. Zware storm (windkracht 10), zeer zware storm (11), orkaan (12), zeer zware windstoten (meer dan 100 km/u), zware sneeuwval (een laag van meer dan 5,5 centimeter die binnen een uur valt), sneeuwjacht (wind kracht 6 of 7), sneeuwstorm (wind kracht 8), ijzel of ijsregen, zwaar on weer - dat zijn de criteria voor het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI) in De Bilt. De crite ria zijn vastgesteld door het KNMI, in samenspraak met onder andere parti culiere weerbureaus, de politie, de ANWB en de omroepen. Het weeralarm wordt op zijn vroegst twaalf uur voordat het extreme weer zich voordoet, uitgebracht. Is al eer der bekend dat het slecht wordt, dan wordt maximaal drie dagen tevoren een voorwaarschuwing uitgegeven. Hebben alleen specifieke doelgroepen last van het weer, zoals de watersport, de scheepvaart of de luchtvaart, dan volstaat een gewone waarschuwing. Het weeralarm bestaat inmiddels vier jaar. In 2001 zijn er zes uitgebracht: vier keer vanwege ijzel, een keer van wege zware sneeuw en een keer vanwe ge zeer zware windstoten. Het jaar er op gebeurde het vier keer, in 2003 Het is moeilijk te bewijzen, maar de politie heeft de indruk dat een weeralarm wel degelijk leidt tot voorzichtiger rijge drag. foto Roland Weihrauch EPA twee keer. Dit jaar is al twee keer een alarm uitgegeven: op 4 januari werd gewaarschuwd dat het op grote schaal glad zou worden, en woensdag was zware sneeuw de aanleiding. Door het drukkere verkeer en de toe name van de recreatie is de samenle ving kwetsbaarder geworden voor ex treme weersituaties, verklaart het KN MI het belang van het weeralarm. Bo vendien zijn de mogelijkheden verbe terd om meer gedetailleerde waarschu wingen te geven. Ongelukken Voor de veiligheid op de wegen is het weeralarm inderdaad van waarde, vin den H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en J. van Mourick van de Poli tie Zeeland. Geen van beiden kan aan tonen dat door het alarm minder onge lukken gebeuren. Ze beschikken niet over wetenschappelijk onderzoek Maar hun beider gevoel zegt hen dat het wel degelijk zorgt voor voorzichti ger rijgedrag. Van Mourick: „Als ik zie dat er gisteravond en vanochtend maar zeven eenzijdige ongevallen zijn gebeurd, en dat er maar één vrouw ge wond is geraakt, dan denk ik wel dat het helpt En vanochtend stond er in het hele land 350 kilometer file, ter wijl dat normaal 100 kilometer is. Dus kennelijk wordt er echt langzamer ge reden." Ook Rhebergen wijst op de files. „Waarschuwen helpt zeker. Het is ook een gegeven dat de verkeersonveilig heid bij slecht weer juist kleiner wordt omdat mensen langzamer gaan rijden. Er doen zich wel meer ongeval len voor, maar ze zijn minder ernstig. Er is dan vooral blikschade." De keerzijde van het weeralarm is dat automobilisten er te veel op gaan ver trouwen, zegt Rhebergen. Ofwel: geen alarm, dan is het dus niet gevaarlijk. „Je ziet hetzelfde met technische snuf jes in de auto. Hebben ze intelligente cruisecontrol, dan gaan ze met te hoge snelheid te kort op de auto ervoor rij den. Omdat de cruisecontrol toch wel waarschuwt. Dat gebeurde ook met de invoering van het anti-blokkeersys- teem (abs): ik heb betere remmen dus ik kan dichter op mijn voorganger rij den. In Duitsland gaven verzekeraars net na de invoering van abs zelfs kor ting op de premie, maar dat heeft niet lang geduurd. Het gevolg van die snuf jes is namelijk dat bestuurders minder attent zijn. Maar zelfs al gaan mensen te veel vertrouwen op het weeralarm, dan nog weegt dat nadeel niet op te gen het voordeel." Het ROVZ zou de actuele weersver wachting, zeker bij extreme omstan digheden, graag op elektronische bor den langs de wegen laten zien, zegt Rhebergen. Dat kan op veel snelwegen al wel, maar het zou zeker op de Zeeuwse polderwegen kunnen helpen om ernstige ongelukken te voorko men, denkt hij. „We hebben er nog geen concreet plan voor. Het zal nog zeker vijf jaar duren voor zoiets er is." De politie maakt dankbaar gebruik van het weeralarm, zegt Van Mourick. Bij zware storm komen veel meer tele foontjes binnen over afgebroken tak ken, omgewaaide bomen, weggewaai de dakpannen. Dus als zware storm wordt aangekondigd, dan houdt de po litie alvast wat extra mensen paraat voor de telefooncentrale. „Wordt het echt druk, dan laten we extra mensen komen. Het weeralarm maakt het ons mogelijk ons beter voor te bereiden." Kwetsbaar De waarde van het weeralarm is wel kwetsbaar, waarschuwen Rhebergen en Van Mourick. „Het alarm helpt, mits mensen ook daadwerkelijk wor den geconfronteerd met dat extreme weer. Een paar weken geleden nog werd gewaarschuwd voor storm. Bleek er alleen op de Waddeneilanden schade en verder eigenlijk nergens. Zo is het weer natuurlijk, je kunt er als weersvoorspeller niks aan doen als het anders loopt, maar het maakt mensen wel minder alert als een weeralarm niet uitkomt. Dat is gevaarlijk." De' betrouwbaarheid is cruciaal, meent Rhebergen. Gelukkig is dat de ze keer goed gegaan. „De ernstige sneeuwval werd voor woensdagmid dag vijf uur voorspeld. Uiteindelijk kwam die pas om zeven uur. Dat is niet zo erg. Maar komt de sneeuw echt niet, dan heb je een probleem." Maar ja, wordt er geen alarm geslagen en gaat er iets mis, dan is het ook weer niet goed. Van Mourick verwijst naar een zware storm, jaren geleden. „Daar was niet voor gewaarschuwd. Maar er kwamen wel twee mensen om op het IJsselmeer, Dat leidde tot verwijten aan het KNMI. Het weeralarm is dus toch een belangrijk hulpmiddel." door Claudia Sondervan GOES - De internetsite Zicht op Zorg, die informatie geeft over Zeeuwse instellingen en de zorg die ze geven, wordt eind maart uitgebreid met informatie voor verstandelijk en lichamelijk ge handicapten en over geestelijke gezondheidszorg. Daarmee wordt www.zichtop- zorg.nl een zoekmachine waar mee mensen zich kunnen oriën teren op de aanbieders van dien sten en zorg bij handicaps, psy chische problemen, thuis- en in- stellingszorg. In de zomer krijgt de site een extra zoekfunctie, waarmee mensen aanbieders kunnen zoeken bij het aantal uren en de soort zorg die zij via hun persoonsgebonden budget vergoed krijgen. De site van patiënten- en consu mentenplatform Klaverblad Zee land is genomineerd voor een prijs voor de beste en meest in novatieve praktijkvoorbeelden in de publieke sector. De prijs wordt door het ministerie van Binnenlandse Zaken toegekend tijdens de Tweede Nationale Conferentie innovatie en kwali teit in de publieke sector, op donderdag 11 maart in Den Haag. Er zijn vijftig genomineer den voor de prijzen ter waarde van 10.000 euro. Minister Thom de Graaf reikt ze uit. Uitzoeken Zicht op Zorg kwam in maart vorig jaar online en groeit lang zaam uit tot een plaats waar mensen aanbieders kunnen uit zoeken bij de zorg die ze nodig hebben. Tot nog toe waren er al leen verzorgings- en verpleeg huizen en thuiszorg te vinden. Allerhande bijzonderheden, van de mogelijkheid tot huisdieren houden tot de filosofie1 van de in stelling, staan vermeld. Mensen kunnen door een 'tip'-venster aan te klikken hun mening ge ven over de zorgverstrekkers. Die waardering moeten op ze ker moment zichtbaar wordei voor bezoekers van de site. zeg woordvoerder Marleen Vennee van Het Klaverblad De site fungeert ook als opinie, peiler voor Het Klaverblad. E; lopen meerdere enquêtes ove bijvoorbeeld inspraak in de huis artsenzorg, de inrichting van di Zeeuwse ziekenhuiszorg en ai rechtspositie van de zorggebrui ker. Ook die uitkomsten wil He Klaverblad tezijnertijd inzichte lijk maken op de website. GOES - Computerverenigini HCC Zeeland houdt in di maand februari een aantal bij eenkomsten. Zo is de club op dinsdag 3 fe bruari te vinden in Hotel Goes Daar wordt een presentatie ge houden over videobewerkhi| met het hard- en softwaresys teem Casablanca. Op donderda] 12 februari houdt HCC een pre sentatie en demonstratie vai het backup-programma Ghos in het Churchill Hotel in Terneu zen. Op maandag 16 februari i: er een lezing in Vlissingen ove: intelligentie in natuur en appa. raten in wijkcentrum Open Ho in Vlissingen. Tenslotte is er in Zierikzee oj 24 februari een bijeenkomst zon. der onderwerp in het Muit Functioneel Centrum. Op alli bijeenkomsten is een leestafe en een netwerk met internetver binding aanwezig. De avondei beginnen om 20.00 uur. VLISSINGEN - De stichtinj Starlight of Bethlehem houdt oj 13 februari een Praise Wor< ship avond in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. Bezoekers kun nen vanaf 19.45 uur meezingd met gospelnummers. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneuzense punkjazzrockband Eyes in Ice wil dit jaar flink aan de weg tim meren. Daarom biedt het gezel schap muziekliefhebbers een gratis cd aan. Eyes in Ice wordt gevormd door gitarist Wim Flipse, bassist. Paul de Coninck, drtimmer Willem Molders, trompettist Johan.Mi- su, Jan den Hamer (dwarsfluit en saxofoon) en zanger/gitarist Kees van Dorst. De nieuwe drie tracks tellende cd MAM4EP (Modern Age Mu sic For Everyday People) was ei genlijk alleen voor promotione le doeleinden bedoeld. Maar nu kunnen ook andere belangstel lenden de opnames in hun bezit krijgen. Op de website www.eyesini- ce.com zijn de drie nummers van de Terneuzenaren, alsmede de hoes en het cd-label gratis te downloaden. „De titel MAM4EP is trouwens ook te vertalen als 'Middle Aged Music For Elderly People'. Niet dat we zelf al zulke oude knar ren zijn, maar met name veertig- plussers zullen onze muziek kun nen waarderen", voorspelt Kees van Dorst. De bandleden gaan in Zeeland en Vlaanderen op pad om ter promotie voor hun gratis te ver- krijgen nummers, posters en flyers uit te delen. Eigen nummers „Met deze cd willen we in Neder land en België aandacht krijgen. Er is immers niets leukers dan je eigen nummers aan een groot publiek te laten horen. Wij zijn van die idioten die nog geloven in de kracht van eigen repertoi re. De meeste muzikanten, die de dertig zijn gepasseerd, willen alleen nog maar covers spelen. Wij dus niet", laat zanger Van Dorst van de Terneuzense band weten. Binnenkort trekt Eyes in Ice de studio in om drie nieuwe num mers op te nemen. VLISSINGEN - De televisiese rie The singing detective is be roemder dan het gelijknamige boek van Dennis Potter. Het boek is nu ook verfilmd voor de bioscoop. Film by the Sea pre senteert dinsdag in Cine City in Vlissingen de bioscoopfilm The singing detective als speciale voorpremière. Om de belangstelling voor litera tuurverfilmingen levend te hou den, organiseert de organisatie van het Vlissingse filmfestival maandelijks twee speciale verto ningen. Het gaat doorgaans om een voor proefje van literatuurverfilmin gen die op komst zijn, net zoals bij het jaarlijkse festival in sep tember gebruikelijk is. In fe bruari staat behalve The singing detective ook Cold mountain op het programma (dinsdag 17 fe bruari). The singing detective is het be kende verhaal van 'de schrijver die met de huidziekte psoriasis in het ziekenhuis ligt. Hij raakt in de war en kan geen onder scheid meer maken tussen zich zelf en de detective die hij in zijn eerste boek heeft beschre ven. De hoofdrol wordt vertolkt door Robert Downey jr. Mel Gibson speelt een verrassende bijrol in de film. Burgeroorlog Cold Mountain is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Charles Frazier. Het verhaal speelt tijdens de Amerikaanse burgeroorlog. De soldaat Inman (Jude Law) is op weg naar zijn geboortedorp en zijn liefje Ada (Nicole Kidman) die daar de boerderij draaiende houdt met hulp van zwerfster Ruby (Renee Zellweger). De eenmalige filmvertoningen beginnen om 19 uur. Een architectonische constructie van David Schafer. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Aan het begin van de expositie Futureways in de Vleeshal in Middelburg hangt een foto van de Duitse kunstenaar Joseph Beuys die in 1968 met zijn gezin zit te kijken naar een aflevering van de tele visieserie Star Trek. „Dat is het bewijs dat science fiction van grote invloed is op kunstenaars die wij vandaag de dag als toon aangevend beschouwen", ver kondigt de Amerikaanse kunste naar Glen Rubsamen met een glimlach. De foto is ook afgedrukt op de voorkant van de publicatie bij de expositie Futureways. Het door de Amerikaanse Rita McBride (ook beeldend kunste naar en echtgenote van Rubsa men) samengestelde boekwerk is een mix van een catalogus en een bundel science fiction-ver- halen. Rubsamen en McBride zijn samen met Vleeshaldirec teur Rutger Wolfson verant woordelijk voor de samenstel ling van de groepsexpositie waaraan wordt deelgenomen door de kunstenaars Nick Cro we, Alexej Koschkarow, Dirk van Lieshout, Jen Liu, MP MP Rosado, David Schafer, Ma- ki Umehara, Joao Vilhena en Virginie Yassef. Het idee achter de tentoonstel ling is ook pure science fiction. De Vleeshal in Middelburg is in het jaar 2304 het belangrijkste centrum voor moderne kunst in de wereld geworden. De exposi tie Futureways is de Triënnale die daar in dat jaar wordt gehou den. De Vleeshal gunt bezoekers dus de mogelijkheid driehon derd jaar vooruit te kijken „Dat moet je wel met een knip oog nemen", verduidelijkt Rub samen. Grappen „Kunstenaars maken graag grappen over zichzelf of de din gen die ze doen. Ironie is natuur lijk een belangrijk onderdeel van deze show. Dat blijkt ook uit de werken. Als je gaat naden ken over hoe kunst er over drie honderd jaar uitziet, komen alle denkbare stereotypen uit het verleden voorbij. Dat is ook een essentieel gegeven bij science fic tion De toekomst wordt uitge beeld door middel van ideeën, voorstellingen en materialen uit het verleden." Enige relativering mag dan op zijn plaats zijn, dat wil beslist niet zeggen dat Futureways één grote grap is. Rubsamen: „Sinds het modernisme is het denken over de toekomst een geaccep teerd gegeven. In de negentien de eeuw begonnen mensen zich te realiseren dat er een duize lingwekkende hoeveelheid tijd achter ons ligt en dat ook de toe komst ongelimiteerd is. Zo ont stond ook het genre science fic tion Het ligt voor de hand dat met kunst te verbinden, omdat de kunstenaar vaak wordt be schouwd als een reiziger in de tijd, iemand die zijn tijd vooruit is." Het is uitdagend kunstenaars te vragen in de toekomst te kijken op een moment dat alom wordt verkondigd dat de grenzen van de vernieuwing zijn bereikt. In die optiek is alles al eens gedaan en is vooruitgang niet meer mo- gelijk Samplen „Vooruitgang is een subjectief begrip", reageert Rubsamen. „Er is wel degelijk ontwikkeling mogelijk, maar het kan gecom pliceerd zijn om die waar te ne men. Je ziet hoe kunstenaars te genwoordig bezig zijn het werk van anderen te samplen, ze zijn bezig met recycling. De vooruit gang gaat niet meer in grote sprongen, maar kan in microsco pische dingen zitten. Het aardi ge is om daar juist over te filoso feren. Dat gebeurt bij deze ten toonstelling. Het is precies het omgekeerde van een historische expositie. Gewoonlijk proberen we het heden te verklaren uit het verleden. Dit is een poging het heden te verklaren uit de toe komst." door Ernst-Jan Rozendaal MIDDELBURG - Veel van de exposities in de Vleeshal gaan over ruimte, Futureways gaat over tijd. Minder dan anders is gebruik gemaakt van de monu mentale zaal. De expositie be staat uit kunstwerken van ver schillende kunstenaars over één thema dat zo ruim is dat de ver zameling zeer divers is. De kunstenaars MP MP Rosa- de hebben wel rekening gehou den met de ruimte. Zij hebben een figuur gemaakt die een (der de) onderbeen met zich mee- Het is een verwijzing naar het klonen van lichamen en dus naar de toekomst, maar de fi guur is even groot en op één lijn geplaatst met de historische wandbeelden in de Vleeshal en dat zijn ridders uit het verleden. Dirk van Lieshout heeft een wachtkamer ingericht. Wachten is bij uitstek iets wat met de toe komst is verbonden. Iedereen wacht op wat gaat komen. De doorzichtige kamers die Maiki Umehara heeft neergezet zijn eerder mentale ruimtes. De één heeft acht deuren, de ander niet één. David Schafer heeft als schilderij en als object een archi tectonische constructie gemaakt die alle wetten negeert waarvan wij denken dat de werkelijkheid daaraan beantwoordt. Wat de gondel van Alexej Koschkarow met de toekomst te maken heeft is een raadsel, tenzij hij wordt opgevat als een vaartuig waar mee de dodenrivier Styx wordt overgestoken. Van humor getui gen de robotkwal van Virginie Yassef, Nick Crowe's stamboom van een wezen dat is ontstaan uit een kruising van een men! en een marsmannetje en het ii schilderijen en video's weergege ven toekomstbeeld van Jen Liu 2304 als een jaar waarin biö wordt gedronken en keihard gi taar gespeeld. Voor sommigen een Utopi maar pas op. Dit is een wet waarop Rubsamen doelt als stelt dat meer over het hede dan de toekomst wordt gezeg Joao Vilhena tenslotte, verbin ook heden en toekomst. De grote zwarte steenpilaar di hij anno 2304 in de Vleeshi heeft geplaatst, blijkt er een ui een serie van zeven. De eerst dook in 2002 in Saoedie-Arabi Expositie: Futureways, t/m 'l maart in De Vleeshal in Midde burg, open di t/m zo van 13-1 uur. MIDDELBURG - Het Zeeu Museum verlengt de tentoonst ling 'Topstukken van de Teeki Akademie' tot en met 18 april. Aanvankelijk was de einddati 29 februari. Tijdens de exposi wordt een film vertoond overl ken- en schildermaterialen, ke vrijdag- en zondagmidi zijn er demonstraties over materiaal dat kunstenaars bruiken (van 14 tot 15 uur). I expositie wordt afgesloten t dens het Nationaal Museu weekend. Het museum orga seert dan een verhalenfestiva Het museum is geopend tf t/m zo. van 13-17 uur. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnement! entend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26