Raad van Toezicht moet weg Respect voor andere culturen Ja-woord mag ook buiten stadhuis Goes 30 - 70% KORTING BOUWMAN Schepen stranden in zwaar weer zeeuwse almanak Zappen :hrik en schade lor spekgladde egen Beveland Van ruim twee ton tot 429.000 euro Hersenvliesontsteking bij leerling ROC Zeeland )ruk jaar voor ]e Zeeuwse tddingsstations Patiëntenraad Oosterscheldeziekenhuis dringt aan op maatregelen Ervaar het verschil IMHR (Advertentie) MAGAZIJN OPRUIMING 1E VERDIEPING Markt 73 Middelburg door Ingrid Huibers GOES - Trouwlustigen die el kaar in de gemeente Goes het ja-woord willen geven, zijn niet langer aangewezen op het stad huis aan de Grote Markt. Burgemeester en wethouders willen ook andere plekken in de stad en de omliggende dorpen aanwijzen als trouwlocatie. Hiermee reageren ze op verzoe ken van echtparen in spe. Zo is er een stel dat graag zou trouwen in Uitspanning De Goe derenloods op het museumter rein van de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes. Ook ligt er een verzoek van de Stichting Zeilend Zeeland om huwelijksvoltrekkingen op haar klipper mogelijk te maken. De gemeente Reimerswaal wees dat schip onlangs al als trouwloca tie aan. De Goese bestuurders willen daar wel in meegaan. Zij zien echter geen heil in het opstellen van een lijst met alternatieve trouwlocaties. Daarom zullen verzoeken om buiten het stad huis te trouwen per geval wor den bekeken. Eigendom Daarbij is het van belang dat de voorgedragen locaties eigendom zijn van met-commerciële instel lingen, verenigingen of stichtin gen die een sociaal, cultureel of maatschappelijke doel nastre ven. „Dus een verzoek van de Stoom trein Goes-Borsele wordt wel ge honoreerd, maar een verzoek van de horeca-uitbater van de Goederenloods niet", licht bur gemeester D Van der Zaag de beslissing toe. Verder moet een gebouw aan de wettelijke eisen voor trouwloca ties voldoen. Tot slot moet er een ambtenaar van de burgerlijke stand bereid gevonden worden om het huwe lijk te voltrekken. „Als een ambtenaar vanwege zeeziekte geen huwelijk op een boot wil votrekken, gaat het niet door", verklaart Van der Zaag. VLISSINGEN - In zwaar weer zijn gisterochtend twee schepen in Zeeuwse wateren vastgelopen. Rond zeven uur liep ter hoogte van Staveerschip de Immaculatnisse het 110 me ter lange containa in de Oosterschei de vast. Het voer over twee boeien, die in de schroef terechtkwa men, waarna het schip strandde. Een sleepboot van Multra ship uit Terneuzen. de Zep- hvrus, heeft het vlotgetrok- ken. De sleper slaagde daar even voor hoog water in en sleepte het schip vervol gens naar de Krammerslui zen. De Immaculata kan zijn reis na inspectie naar Duitsland vervolgen. Ook op het Veerse Meer strandde gisterochtend een schip. Het zicht was slecht, waardoor het uit koers raakte en vastliep op een zandbank. Dat gebeurde ter hoogte van Kamper land. De sleepboot Spirit uit Middelburg heeft in op dracht van Multraship het binnenvaartschip vlotge- t rokken. BEVELANDEN-THOLEN ifSalva de Nooijer ES - Een team van acht jongeren verschillende landen in Europa en trika gaat bruggen bouwen tussen imet) leeftijdgenoten uit verschillen- |ioeken van de samenleving. zogenaamde Bridgebuilders In- i bezoeken de komende maanden Imatig scholen in de regio's Beve- en Zeeuws-Vlaanderen. Dit om eet en begrip te kweken voor ande- ilturen en godsdiensten en om zelf re culturen te ontdekken. Iridgebuilders Interns zijn onder van de stichting Atlantic Bridge, stigd in Kruiningen. Deze stich- is in 1988 opgericht. Atlantic ge organiseerde wel vaker uitwisse- in tussen Europa en Amerika, r dan voor een paar weken. Het Igebuildersteam blijft een aantal iden tot één jaar. Geheel in lijn het project hebben de acht jonge- illemaal een verschillende afkomst ihtergrond. De variatie in nationa- is meteen duidelijk. Zo bestaat earn dat zich bezig houdt met regio land uit de Duitse Vivian (19) en Imerikanen Rebecca (25), Amber |en Richard (18). '.earn voor Zeeuws-Vlaanderen be- uit Hongaarse Manna (22), Sabi- uit Oostenrijk en Paul (21) uit De groep wordt gecomple- Jamie uit New York, die Beide regio's step-streetdance trai- prschillen in cultuur kunnen wel wrijving zorgen. „In Amerika mensen namelijk wel eens hun op de koffietafel", vertelt Ri- „Dat doen we in Oostenrijk dus telt R. Rijkschroeff, contactpersoon van Atlantic Bridge bij de middelbare school. „Zo gaan ze bij maatschappijleer de discussie aan met de leerlingen over bij voorbeeld culturele verschillen, terwijl ze bij Engels uitgenodigd worden te praten. Geef ze maar een onderwerp en dan vinden ze vanzelf overeenkom sten." Dit geldt naast het Sint Willibrord Col lege ook voor andere scholen in de re gio's Daarnaast bezoeken de Bridge builders Interns ook jeugdgroepen en jeugdclubs en gaan ze naar regionale evenementen. Oostdijk legt uit dat de Bridgebuilders zelf niet veel zullen organiseren. „Het is voor hen veel interessanter om activiteiten mee te maken die al in de regio plaats vinden." Essentie Vriendschap is de essentie van Atlantic Bridge, legt Manna uit. „Mensen bou wen muren door in stereotypen te den ken. Door cultuur uit te wisselen bre ken we die muren af en kunnen vriend schappen ontstaan." Rijkschroeff is het met haar eens. „De Bridgebuilders zijn de ideale manier om leerlingen te confronteren met ver schillen. Door te praten zien ze echter ook de overeenkomsten. Zo leren ze eik aars verschillen respecteren." Het team begeleidt het Regionaal Jeugd Contact (RYC) in de regio. Het RYC voorziet in informatie en zet acti viteiten van Atlantic Bridge op in een regio. Dit initiatief is dit jaar voor het eerst gestart in Beveland. In september wil de stichting ook RYC's in Brabant, Antwerpen en Tsje chië hebben Het echtpaar is inmiddels aan zienlijk op leeftijd geraakt, maar staat desondanks nog midden in het levenHet mag graag vertier biedende bijeen- komstjes in hel plaatselijke dorpshuis bezoeken. En hoe wel de spieren niet meer zo elastisch zijn als in jeugdiger jaren, doet het paar per rij wiel regelmatig een rondje rond het dorj), óf het. maakt indien de weersomstandighe den daartoe noden - een kilo meterslange wandeling door de polder. Maar dat de jaren gaan tel len, beginnen zelfs deze echte lieden te bemerken. Daarover - en vooral over de bijkomen de ongemakken - hadden ze het, toen ze samen op de bank voor de televisie zaten en het ene programma na het andere over het scherm flitste. ..Weetje", sprak zij bij het be zien van al die beelden die in duizelingwekkend tempo aan elkaar toerden geregen, „het tnoet tegenwoordig allemaal zó snel, ik kan geen touw meer aan die televisiepro gramma's vastknopen. Hij knikte begrijpend. En zap te, met de afstandsbediening nog steeds buiten haar ge zichtsveld. grijnzend door naar wéér een ander net. vrijdag 30 januari 2004 IES - Gladde wegen leidde msdagavond en donderdag- tend tot schrik en blikscha- ip de Bevelandse wegen. iGoesenaar belandde woens- iavond in de sloot toen hij rij- d vanuit de Blauwe Wijk in i woonplaats op de Klaphek- feg bij Goes een schuiver ikte. De auto schoof zachtjes sloot in maar kon nog verder «n toen die eruit getakeld Borssele reed een Terneuze- r donderdagochtend op het plein van de Westerschelde- nel tegen een betonnen weg leiding. man stuurde zijn auto bij het ijden van de tunnel wel naar tassa's maar de auto reed ge in rechtdoor. Bij deze schuif- 'ij raakte de auto van deze r,uit Terneuzen flink bescha- i. Het appartementencomplex wordt naar verwachting ergens in het midden van 2005 opgeleverd. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Het gat aan de Evertsen- straat in Goes, op de plaats waar vroeger het PZEM-ge- bouw stond, is zo groot dat je je afvraagt of de 35 appartemen ten die de Nederlandse Bouw Unie (NBU) er gaat bouwen, wellicht ondergronds zullen worden gerealiseerd. Tussen de stalen damwandpro- fielen is ruimte genoeg voor een heleboel kelders. Maar nee, op het bord staat een plaatje van het nieuwe complex en dat is nog precies zoals het vorig jaar gepresenteerd werd. een rood stenen gebouw van op het oog drie lagen met een strakke, wat industriële uitstraling. Bovenop het dak, maar uit het zicht van omwonenden, zijn voor de appartementen op de tweede verdieping nog extra ka mers plus dakten-assen voor zien. De 35 woningen, die in de vorm van een wat schuine T zullen worden gegroepeerd om een cen trale ingang, verschillen onder ling van vorm en grootte. Het duurste appartement gaat 429.000 euro kosten, het goed koopste bijna twee ton minder De projectontwikkelaar die het project Villadelta heeft gedoopt, is inmiddels met de verkoop van de 35 huizen begonnen. Het oorspronkelijke plan om de het gehele perceel in te richten als een gezamenlijke tuin, heeft de projectontwikkelaar losgela ten. De onderste woningen krijgen een eigen tuin. Met het slopen, uitgraven en af voeren van de resten van het PZEM-gebouw, is een belang rijk deel van het werk gebeurd. Binnenkort kan er worden ge bouwd. Het appartementencom plex zal naar verwachting er gens in het midden van 2005 worden opgeleverd. De Bridgebuilders uit Duitsland, Verenigde Staten, Hongarije, Oostenrijk en Engeland brachten gisteren hun eerste bezoek aan het Sint Willibrord College in Goes. foto Willem Mieras nooit", vult Sabine onmiddellijk aan. Niet alleen hun nationaliteit loopt uit een, ook hun kerkelijke achtergronden zijn anders. Die variatie in kerkelijke tradities is onderling al heel apart. „Het was voor de meeste van hen een cultuurschok om een kerkdienst in een traditionele SOW kerk in Kruiningen mee te maken", vertelt directeur J. Oostdijk van de stichting. Amber be aamt dat. „Het is hier heel anders dan in de Verenigde Staten." Dat is volgens haar ook het leuke. „Het is geweldig om te zien hoeveel diversiteit er tussen de kerken onderling bestaat." De manier waarop de jongeren met de stichting in aanraking zijn gekomen verschilt volgens Amber per continent. „De Europeanen zijn vooral benaderd door het European Voluntary Service. Terwijl de Amerikanen het vooral van horen zeggen hebben." De Bridgebuilders brachten gisteren hun eerste bezoek aan het Sint Willi brord College in Goes. Ze komen daar wekelijks terug om te praten met de leerlingen en lessen als Engels, gods dienst, CKV en aardrijkskunde te on dersteunen. „De betrokken leraren ge ven zelf invulling aan de lessen", ver- nrEdith Ramakers [JSSINGEN - Een leerling van het jC-Zeeland. locatie Verlengde Bone- jkestraat in Vlissingen, is met ver- jijnselen van virale meningitis opge ien. Het is een variant die volgens GGD geen bijzonder gevaar voor de ftsgezondheid oplevert. De jongen lin het ziekenhuis op de intensive ca- M. Nelen, dix-ecteur educatie van het ROC Zeeland, deelt mee dat personeel, betrokken leerlingen en ouders op de hoogte zijn gebracht. Volgens de directeur was de school niet verplicht te melden dat er een leei'ling meningitis heeft, omdat het om de lich tere variant van de besmettelijke ziekte gaat. „Maar we hoorden dat een ouder van een leerling bij de GGD informatie had ingewonnen over de ziekte. Om ge ruchten te voorkomen en om volledig te zijn, hebben we besloten zelf een uitge breide informatiebrief over de ziekte te vei-spreiden." Hersenvliesontsteking veroorzaakt door virusinfecties komt x-egelmatig voor. Het betreft niet de ziekte die be kend staat als nekkramp. Dat is hersen- vliesvliesontsteking die door de bacte rie meningokok wordt verspreid. Volgens de GGD kan besmetting optre den door te dicht bij een besmet per soon te staan die niest of hoest. Ook kan na toiletgebruik het virus via de toiletrand, spoelknop, kraan of deur knop overgebracht worden. Niet ieder een wordt na besmetting ziek. De virale meningitis heeft griepachtige verschijnselen, zoals koorts, spierpijn, darmklachten en hoesten Na een paar dagen ontstaan onder andere klachten als hoofdpijn, braken en nekpijn. Jonge kinderen en jongvolwassenen lopen de grootste kans om ziek te worden. DDELBURG - De Zeeuwse Idingstations van de Konink je Nederlandse Reddingmaat- iappij (KNRM) hebben het vo- jaar drukker gehad dan an ts. Dat is tegen de landelijke ad in. Landelijk bleef het aan- reddingen constant, op de iddenzee daalde het aantal (dingen zelfs. Groeneveld van de KNRM de toename aan het mooie ier van afgelopen zomer. Veel er mensen zochten verkoe- ^op het water. Waarom de (RM juist in Zeeland vaker re- anten te hulp moest schieten, Groeneveld niet verklaren, af het station Noordland op Jans voer de KNRM in aal 112 keer uit, het jaar er- r was dat nog 98 keer. De lóingboot Koopmansdank, actief is op de Noordzee, et 79 keer uit. De Harder, die de Oosterschelde vaart, 33 door Rolf Bosboom GOES - De Raad van Toezicht en Advies van de Oosterschelde- ziekenhuizen moet binnen enke le maanden in zijn geheel zijn vertrokken. Daarop dringt de Patiëntenraad aan. In een brief aan de Raad van Toezicht doet de Patiëntenraad een dringend beroep op de leden om hun consequenties te trek ken uit de ontstane bestuurscri sis. De Raad van Toezicht zou de crisis alleen maar hebben ver sterkt, met als gevolg onrust en spanningen onder de medewer kers. Daardoor is ook de zorg voor de patiënten in gevaar ge bracht, stelt de Patiëntenraad nadrukkelijk. Hij vindt het 'ondenkbaar dat een zo ernstig disfunctioneren de Raad van Toezicht zijn be voegdheden blijft uitoefenen' Daarom zouden alle zes leden binnen een tijdsbestek van twee tot drie maanden moeten opstap pen. Drie leden zouden daarin het voortouw dienen te nemen, meent de Patiëntenraad: voorzit ter E. Geluk, vice-voorzitter R. Dreesman en G. de Bruijn, afge vaardigde namens de Patiënten raad. Die drie waren namelijk aanwezig bij het overleg op 18 december tussen alle betrokken organisaties in het ziekenhuis. In die vergadering escaleerde het conflict. De andere drie leden (de Goese wethouder S. van 't Westeinde, B. Bouwmeester en W. de Bruij- ne-Wiskerke) zouden eventueel nog enige tijd kunnen aanblij ven, mits zij 'hun motieven daar toe wereldkundig maken' De Patiëntenraad wijst tevens de benoeming van crisismana ger R. van der Meulen als inte rim-bestuurder bij het zieken huis van de hand. Van der Meulen is naar voren ge schoven door de Raad van Toe zicht, nadat die het enige lid van de Raad van Bestuur S. Schuitevoerder op non-actief had gesteld. „De Patiëntenraad heeft im mers geen vertrouwen in de Raad van Toezicht en derhalve ook niet in de door de Raad van Toezicht voorgestelde inte rim-bestuurder." Van der Meu len heeft bovendien geen erva ring in de ziekenhuiswereld. De Patiëntenraad heeft inmid dels gesproken met M. Bierens, oud-directeur van Emergis. Het is de bedoeling dat hij toetreedt tot de Raad van Toezicht. Hij moet de procedure leiden voor de benoeming van een nieuwe bestuursvoorzitter, de kwestie die geleid heeft tot de bestuurs crisis. Bierens zou, wat de Patiënten raad betreft, zich ook moeten be zighouden met het vormen van een interim-bestuur. Daarbij zou hij eerst dienen te bekijken of Schuitevoerder, die groot ver trouwen geniet binnen de orga nisatie, in zijn functie kan wor den hersteld. Het lot van de Raad van Toe zicht is in handen van de Raad voor Maatschappelijke Reke ning en Verantwoording. Die be sloot vorige week al het gezel schap te schorsen, maar tot uit voering is het nog niet gekomen, omdat de Raad van Toezicht in allerijl een compromisvoorstel heeft gedaan. Procedure Daarin treedt voorzitter E. Ge luk tijdelijk terug en beraadt de raad zich op zijn samenstelling. Ondertussen leidt Bierens als nieuw lid de sollicicatieprocedu- re. Het voorstel wordt maandag 2 februari voorgelegd aan de vol tallige Raad voor Maatschappe lijke Rekening en Verantwoor- ding. r. Vissers raakten het vaakst de problemen (veertig keer), door de de pleziervaart zeilboten en tien motorbo- vergelijking met voorgaande sn werd er vaker uitgerukt ir watersporters. Opvallend lat veel van de acties plaats den bij mooi weer. kop het Veerse Meer was het kker dan anders. De red- ijsboot van het station Veere r 34 keer uit, in 2002 was dat (25 keer. Veerse ploeg had het druk omgeslagen zeilboten, jach- met motorpech en opvaren door slecht weer de weg jt waren. (advertentie) ASUS M6000N Notebook Pentium M 1.4GHz 512MB DDR(256*2) 40GB HDD 8X 0VD+CD-RW Combo 15.4" TFT LCD .SXGA+) ATI 9600 64MB AGP 4-weg ingebouwde speakers Gigabit LAN en WiFi ingebouwd 4-in-l Cardreader Windows XP Home Edition Windows Vlissingen 19 Vietnam 20 Japan j 21 Thailand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25