uto gestolen? Auto weer terug! een muis op occasionjacht Mitsubishi Colt opent aanval op Corsa-klasse 23 o Het Spaanse automerk Santana, dat in licentie Land Rovers en Suzuki's bouwt, heeft nu zelf een 4wd ontwikkeld. De Land Rovers zijn er weg en Suzuki trekt zich binnenkort terug uit Spanje om auto's te gaan bou wen in een nieuwe fabriek in Roemenië. De Santana PS10 heeft nog wel heel veel weg van een Land Rover Defender en wordt aangedreven door een 2.8 liter Iveco- diesel. Er is een importeur voor de Benelux aangesteld. Die wil er dit jaar in Nederland zo'n 200 verkopen voor een vanafprijs van ruim 23.000 euro. Exclusief btw en op grijs kenteken dan. Santana dateert van de jaren vijftig. Toyota heeft zijn midi-mpv Corolla Verso vernieuwd. Standaard worden vanaf maart negen airbags, waar onder een knieairbag voor de bestuurder plus een key- card om de auto zonder sleutel te openen en starten. De Corolla Verso biedt plaats aan vijf of zeven personen. Bij de 7-zitter kunnen de vijf zitplaatsen achterin worden neergeklapt waardoor een vlakke laadvloer ontstaat. De Corolla Verso wordt gefabriceerd in Turkije. vrijdag 30 januari 2004 jiernet heeft het zoeken aar een gebruikte auto anzienlijk ergemakkelijkt. Dankzij (computer is het jiden van dat ene pieke exemplaar aderlijk eenvoudig worden. Tot op zekere »gte. Gert te Lintelo Volkswagen Golf meest gezocht op internet Alleen al op de grootste autosite van Nederland, www.autotrack.nl, worden ruim 130.000 occasions aangeboden van zo'n 3.600 bedrijven en van honderden particulieren. In december bekeken 800.000 mensen de site. Een auto staat gemiddeld zes weken op de site voor hij verkocht is. De meest gewilde occasion is de VW Golf, niet alleen op internet. Meest gezochte auto's op internet j» niet zo lang geleden begon kopen van een gebruikte ;to met het doorspitten van Ivertenties en dagenlange eurtochten langs dealers en casionspecialisten. Internet eft het zoeken een stuk een- adiger gemaakt. Op websites www.autotrack.nl en w.autotrader.nl bieden alers, handelaren en particu- ren gebruikte auto's te koop e. met een uitgebreide om- irijving en meestal een foto. :rk. model, carrosserie, indstof, bouwjaar en - uiter- rd - prijsklasse kunt u vooraf If invoeren, in Nederland iestal volgens een basislijst de NDA (Nederlandse aler Associatie). U kunt ken- ir maken of u in het gehele :d wilt zoeken of in een be- rkt gebied, uitgaande van de 4 Volkswagen Golf Q; Opel Zafira Q BMW 3-Serie Q, BMW 5-Serie -> Opel Astra 2); Ford Mondeo 4 Volkswagen Passat O, Renault Clio 4 Peugeot 206 Q, Renault Scenic 4 Opel Corsa Q), Ford Focus 4 Audi A4 Q/ Renault Laguna 4 Volkswagen Polo Renault Megane Opel Vectra Q) Audi A3 4 Volkswagen Transporter Volvo V40 Zoektips A Voer bij modellenreeksen die over lange tijd zijn geproduceerd (bij voorbeeld BMW 320) exacte bouwperi ode in voor sneller zoeken. r~\ Voer op 'moderne' sites bij klas- siekers alleen merk en bouwjaren in, maar geen model (soms onder an der model gerangschikt). "V Niet alle aanbieders halen auto's na verkoop meteen uit bestand, bellen is raadzaam. Occasionsites www.autotrack.nl www.autotrader.nl ook internationaal) www.autoonline.nl www.autotelegraaf.nl www.autoguide.nl www.autobytel.nl www.nooh.nl (klassiekers) www.autoscout24.com (int. veel klassiekers) www.car2car.com (int ook klassiekers) www.marktplaats.nl Bron Autotrack postcode. Via 'Uitgebreid zoeken' kunt u een hele reeks gewenste opties intikken. Ariconditioning, crui se control, zonnedakje, alles kan. Te veel eisen stellen is niet handig. Zoeken op een Ferrari 360 Modena mét trekhaak zal weinig resultaten opleveren, maar proberen kan altijd. De verstrekte informatie is over het algemeen voor ieder een te begrijpen. Alleen de term 'margeauto' is soms on duidelijk. Probeert de verkoper hier in een vlaag van openhar tigheid te vertellen dat de kwa liteit 'op het randje' is? Nee hoor, margeauto is een fiscale term die aangeeft dat slechts over een klein deel van de ver koopprijs BTW kan worden verrekend. Voor particulieren niet van belang dus. Bedrijven zullen vermelden of de auto met garantie wordt verkocht, afhankelijk van prijs en bouw jaar. Tevens wordt de kilome terstand opgegeven, maar dat is alleen van betekenis bij jon gere auto's met Nationale Auto Pas. Oudere wagens hebben vaak een vijfcijferige km-teller Dan telt alleen de werkelijke staat. Na het invoeren van alle wen sen zullen er vast enkele auto's op het scherm verschijnen die uw interesse opwekken. Met een gaan kijken? Nou nee, dat is nogal voorbarig; webfoto's zijn de beste leugenaars ter we reld. Bel liever eerst en leg de verkoper op de pijnbank voor een diepgaand 'kruisverhoor'. Maak duidelijk wat u zoekt en vertel er zo mogelijk nog dui delijker bij dat u beslist geen zin heeft om uw kostbare tijd te verspillen. 'Als nieuw' is dus werkelijk 'als nieuw' en niet 'best mooi voor z'n leeftijd'. Vraag naar de onderhoudshis- torie en naar een eventueel schadeverleden. Als u aan dit gesprek een goed gevoel overhoudt, maakt u een afspraak. Moet u ver rijden, vraag dan of de verkoper de au to wil vasthouden. Het zal niet de eerste keer zijn dat een aan trekkelijke aanbieding snel is verkocht. Het is niet uitgeslo ten dat u bij aankomst een heel andere auto aantreft dan het perfecte exemplaar waar over u dacht te hebben gespro ken. Een oud probleem, onder het motto 'niet geschoten is al tijd mis' denken sommige ver kopers allerlei onvolkomenhe den glad te kunnen strijken tij dens een verkoopgesprek. Dit alle moderne digitale ontwik kelingen ten spijt. Vraag antwoord Ik hoorde pas een verhaal dat een piepschuimkever de bekleding van een auto had aangevreten. Klopt dit en wat is er aan te doen? Maarten Crezee. technisch adviseur bij de Plagen Pre ventie Dienst: „Ik hoor er weinig over. maar de piep schuimkever komt vooral voor in isolatiemateriaal. Dit kunnen warme plekken zijn met een hoge luchtvochtig heid. De kever ontwikkelt zich vanaf 25 graden. En als de verwarming van de auto wordt aangezet, kan het iso latiemateriaal erin die temperatuur vrij eenvoudig berei ken. Onder de 25 graden staat de ontwikkeling van de piepschuimkever stil, maar kan hij wel gewoon voortle ven en schade toebrengen. In dit geval kan het beestje het best bestreden worden met een spuitbus tegen krui pende insecten. Belangrijk is om zeker te zijn wat voor insect het is. Ik raad dan ook aan om één of meer exem plaren naar ons op te sturen. Wij doen dan kostenloos onderzoek en kunnen vervolgens het juiste advies ge ven." Heeft u ook een vraag? Mail naar vraagenant- woord wegener.nl Eerdere vragen en antwoorden vindt u op de website van de krant, rubriek Auto De Santana PS10 is een vijfdeurs 4wd. Er komt spoedig ook een pick-up en een driedeurs met korte wielbasis. Santana itsubishi liet enkele jaren weinig van zich jren. Nu opent de nieuwe Colt een frontale inval op de Corsa-klasse. Saillant detail: hij )rdt nog in Nederland gebouwd ook. Rob van Ginneken de een of andere manier de nieuwe Colt onstuit- iraan de Fiat Punto denken, arschijnlijk heeft het met strakke vormen en de ex- portie dynamiek te maken, 'der berust iedere overeen- nst tussen de Italiaan en de Limburg gebouwde Colt na- lijk op toeval. Om te begin- is de Nederlandse Mitsubi- een slag ruimer dan zijn op- sent. auto is 3.87 meter lang en op een 2.50 meter lange ibasis. de afmetingen zitten in de regionen van de com pacte gezinsautoklasse. Tel daar zijn verschuifbare en uit- neembare achterbank bij op en je weet meteen dat de Neder landse Colt ondanks zijn slan ke lijn toch ook mpv-trekjes vertoont. Je kunt er met vier volwassen personen goed in zitten en de bagageruimte is te variëren van 220 tot 315 liter. En de rechter voorstoel kan plat voorover worden geklapt om lange objecten mee te ne men. Zijn ontwerp is op de Europese autokoper afgestemd en dat geldt zeker voor het interieur, waar - naast de 'trukendoos' van de achterbank - bijvoor beeld ook de moderne afwer king van het dashboard opvalt. Een grappig detail is de door zichtig uitgevoerde midden console, die een beetje aan de nieuwste Volvo's S40/V50 doet denken. Het is misschien wat kort door de bocht, maar in feite is alles aan deze auto wat je niet me teen ziet, samen met Daimler- Chrysler ontwikkeld. De nieuwe vierpersoons Smart Forfour rolt dezelfde fabriek uit als de Colt en krijgt in hoge KENNISMAKING mate dezelfde techniek mee. Dat levert een heel verdienste lijk onderstel met een mooie snelheidsafhankelijk werkende stuurbekrachtiging op. Maar bijvoorbeeld ook rem men. Abs met elektronische remkrachtverdeling zijn stan daard, esp stabiliteitsregeling is leverbaar. Die zal in een later te lanceren 150 pk sterke turbo sportversie zonder twijfel ook standaard aan boord zijn. Oost-Duitsland Tot die tijd kunnen we het pri ma met de andere krachtbron nen doen. DaimlerChrysler draagt aan de feestvreugde bij met 1.5 liter 12V driecilinder dieselmotoren, respectievelijk goed voor 68 en 95 pk en een trekkracht van 160 en 210 Nm. Mitsubishi regelt de rest en heeft in het oosten van Duits land een fabriek neergezet waar de benzinemotoren wor den gebouwd. De basis is een op het oog be scheiden 1.1 liter driecilinder; voor de niet al te zware Colt best een interessante instap per. Wie de lat toch iets hoger legt, kan terecht bij de eveneens nieuwe 1.3 en 1.5 liter zestien- klepsmotoren. Hun prestaties lopen niet zo gek ver uiteen 95 pk en 109 pk. Kritiekpunten zijn er ook. Zo neemt de dubbele raamstijl voorin nogal wat zicht naar vo ren weg en is het hokjespa troontje bovenop het dash board even wennen. Eind februari begint Mitsubishi aan de productie en wanneer eenmaal voldoende voorraad is opgebouwd, komt de auto eind mei in de showrooms te staan. Bij de vijfdeurs mikt de impor teur op een startprijs van 13.500 euro. De Colt vertoont binnen en buiten ruimtewagen trekjes. is de nachtmerrie van veel autobezitters: lerwieler staat niet meer op de plek waar em achterliet. Dankzij 'Track and Trace' men zij voortaan rustig slapen. Het eem spoort de auto vrijwel moeiteloos op. 'Track and Trace'-systeem gps Door contact met GPS- satellieten is de plaats van de auto precies vast te stellen. GSM Via een GSM heeft de meld kamer voortdurend contact met de auto: Positie is bekend Q) Bij onraad/schade reageert alarmapparatuur in de auto Indien nodig wordt de politie gebeld. Joris Roes 'rank Dessens wil laten hoe het mede door zijn ijf ontwikkelde voertuig- eem Track and Trace' kt, knippert op zijn compu- cherm plotseling een rood pje. De directeur van Auto tic Vehicle Location-Systems Li uit Wateringen heeft net elegd dat er dan 'iets' aan. band is met een auto die is trust met een volgsysteem, verschijnt een plattegrond laat zien dat de betreffende Cop de Ringbaan Oost in g staat. In die plaats i onlangs nog een gestolen 'V X5 terug gevonden dank- het systeem van AVL. Dit keer is het niet zo spannend. De wagen die alarm slaat, doet dat omdat tijdens een beurt bij de dealer de stroomvoorzie ning even wordt onderbroken. Niets aan de hand dus. Dessens richtte AVL zeven jaar geleden met een compagnon op. ..Ik ontwikkelde bij een be veiligingsbedrijf autovolgsyste men Ik dacht dat ik net zo goed voor mezelf kon begin nen." Daar heeft hij tot op de dag van vandaag geen spijt van. Wereldwijd rijden er vol gens Dessens nu zo'n 350.000 wagens rond die met zijn sys teem zijn uitgerust. Sigarettenpakje Hoe werkt het eigenlijk? Des sens: „Heel simpel. Er zijn een paar partijen: wij. de eigenaars van auto's, de politie, een parti culiere alarmcentrale en KPN- Mobile. De dealer installeert op verzoek van de klant ons sys- Graphic Willem Buijs Bron AVL teem. Dat is niet groter dan een sigarettenpakje en bestaat voor een deel uit gsm/gps. De wagen kan daardoor, via de sa telliet, 24 uur per dag aange ven waar hij is. Daarna sluiten wij vanuit ons kantoor in Wat eringen de auto aan op onze meldkamer in Roosendaal. Vanaf dat moment kunnen wij. als dat nodig is, de wagen traceren." De eisen die in Nederland ge steld worden aan beveiligings systemen op auto's worden voorgeschreven door de Stich ting Certificering Motorrijtuig- beveiliging. Sinds januari 2002 is het systeem van AVL volgens Dessens opgenomen. „Veel ver zekeringsmaatschappijen ei sen bij auto's vanaf 55.000 eu ro ons systeem." Als het raampje van een wa gen met volgsysteem aan dig gelen gaat. meldt de auto dat meteen aan de alarmcentrale. Daar wordt de eigenaar gebeld met de vraag of er toevallig aan de auto gewerkt wordt. „Als dat niet zo is. weten we dat er iets niet in de haak is", aldus Dessens. „Dan nemen we contact op met de politie. We kunnen dan zo vertellen waar de wagen op dat moment staat of rijdt. Zo ging het ook met de Tilburgse BMW." Het systeem werkt in heel Eu ropa waar een mobiel netwerk is, en is volgens Dessens uiterst succesvol. Exacte cijfers wil hij niet noemen. Ook mag de ap paratuur niet gefotografeerd worden. „Het is een spel dat ge speeld wordt tussen ons en cri minelen. Nu liggen we voor, en dat moet zo blijven. Maar ga er van uit dat 99 procent van de gestolen wagens met ons sys teem heel snel wordt terugge vonden." Merkgebonden Volgens Dessens heeft AVL 45 procent van de Nederlandse markt in handen. „We zijn huisleverancier van Porsche, BMW en Volvo. Daarnaast leve ren we aan zo'n honderd be drijven die niet merkgebonden zijn. Maar ook boten, vracht wagens en containers kunnen we zo beveiligen. Alles wat mo biel is eigenlijk." Een systeem kost ongeveer 1500 euro. een abonnement vanaf zo'n twintig euro per maand. „Toen we be gonnen was dat 15.000 gulden (6.800 euro). Toen was het al leen voor de rijken weggelegd. Nu gaan we er naartoe dat dit standaard wordt voor elke wa gen." De vernieuwde Corolla Verso. Toyota Corolla Verso vernieuwd Zadel zonder pijn Met een nieuw concept, Lookin 3Density. wil Selle Royal recreatiefietsers helpen zadelpijn te voorko men. De Italiaanse zadelfabrikant borduurt verder op de reeds bestaande gelzadels, waarin een gel de druk over het zadel verspreidt. Het nieuwe van dit zadel zit hem in een visco-elastisch materiaal waardoor de gel zich snel ler door het zadel beweegt. Daardoor wordt schokdem- ping en drukverdeling verbeterd. Het zadel is er in man nen- en vrouwenuitvoering en kost 49 euro. Bijdehand De afterburner. Steekvlam tegen bumperklevers In films en op tv ziet het er altijd spectaculair uit: een uitlaat die vuur spuwt. In de VS is het inmiddels al bij na gewoon. De trend is. zoals zoa veel van dit soort din gen, ook naar Nederland overgewaaid. Dus nu is ook hier zonder de hulp van een speciale effec tenafdeling van de om roepen een vlammen werper te installeren. Het principe van de Afterburner is eenvou dig: door een druk op een knop op het dash board ontsteekt een spe ciale bougie achter in de uitlaat, in plaats van in de mo tor. Gevolg: een meterlange steekvlam die met name in het goed te zien is. Minpuntje is dat bij veelvuldig ge bruik een zwarte plek kan ontstaan op de achterbum per. Er zijn zelfs verhalen bekend van complete bumpers die in de brand zijn gevlogen. Het blijkt wel hét middel tegen bumperklevers te zijn: ook al is het vrij rigoureus. Waaghalzen die hun auto willen omtoveren in een heu se straaljager zijn aan het goede adres bij Cartrend uit Dirksland. Dit tuningbedrijf levert een doe-het-zelf set voor 195 euro. www.cartrend.nl Volgende week in Auto: Standkachels, de ijstijd voorbij Occasions: kopen via internet deel 2 Oude liefde roest niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23