Kamer wijst eigen bijdrage af Gevangenenruil Hezbollah en Israël ondanks aanslag PZC Pandabroodjes zijn goudmijn voor de natuur "DA keert zich tegen drempels bij bezoek aan huisarts ingen verstopt ispistool op ilet in school okkelvissers het nauw Afscheid van Fanny PZC LETSELSCHADE? discountc3> zeelandhallen-goes 21 en 23 Guusje Nederhorst overleden SP eist vertrek Suurmond Agassi onttroond in Melbourne Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 M W Cupido's maandmenu 23 VERRAS UW GELIEFDE' of uiensoep, 5 soorten gebakken vis op spies, of 3 soorten vlees, met gepast garnituur en als afsluiting Sweet Valentine's. Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 4° 2° ZW 6 Droog ilkenvelden en perioden met zon. Vrij itige zuidwestelijke wind en vanmid- [jag temperaturen rond de 4 graden. fle jaargang no. 26 njdag 30 januari 2004 unummer€ 1,20 fcAfc van den Berg £N HAAG - De meer- rheid van de Tweede uner ziet niets in het ka- letsplan om zieken- ndsverzekerden in 2005 oeigen bijdrage te laten talen voor een bezoek n de huisarts. Het CDA egde zich gisteren bij de jenstanders van het op- rpen van drempels bij zoeken aan de huisarts. reen consult zou vijf a zes imoeten worden neergeteld. EN - De politie heeft leren een 18-jarige leerling het Arcus College in Heer aangehouden wegens vuur- penbezit. jongen had een gaspistool naar school genomen. De lolleiding was daar achter »men en schakelde de politie De leerling probeerde het ooi te verstoppen op het toi- waar het door de politie op wijzing van anderen werd onden. De scholier is in yer- sring gesteld. Vandaag dt hij voorgeleid aan de off 1- van justitie in Maastricht, vuurwapen is in beslag ge en. ANP rHarmen van der Werf ISEKE - In het juridische ikspcl dat zich al jaren af rond de mechanische keivisserij, hebben Wad- rereniging en Vogelbescher- j voor het eerst een over- ning geboekt. ;ens advocaat-generaal J. ott van Justitie in Luxem- moeten kokkelvergunnin- strenger worden getoetst, advies is gisteren gepubli- Hof van Justitie van de Eu- sse Gemeenschappen be- it zich met de kokkel visserij srzoek van de Raad van Sta- Den Haag. Die is het zo tamerhand zat elk jaar te den geconfronteerd met ielzaken en wil daarom dui- kheid over de toepassing Europese regelgeving. De denzee valt onder de Euro- Habitatrichtlijn, ministerie van Landbouw it, evenals de kokkelsector, leze richtlijn niet geldt voor )kkel visserij, omdat dit een ng bestaande economische iteit is. Wadden vereniging fogelbescherming beweren tegenovergestelde. Voor elvisserij worden jaarlijks inningen afgegeven, dus de itatrichtlijn is wel van toe ing. Dat komt de natuuror- saties goed uit, want de llijn is streng. advies van Kokott stelt denvereniging en Vogelbe- tming in het gelijk. Welke Igen dit heeft, is niet duide- Het Hof van Justitie moet en uitspraak doen op basis iet advies van de advocaat aal, waarna de Raad van aan zet is in twee nog lo- erechtszaken over kokkel- inningen uit 1999 en 2000. feddenvereniging heeft in erleden altijd kokkelzaken ren, waarna de vissers aan lg konden. Dat ging steeds oorlopige uitspraken. Het nu om definitieve uitspra- Die kunnen behoorlijke tquenties hebben, als het (s uit Luxemburg wordt jvolgd. Dat geldt niet alleen I de kokkel visserij in de maar ook voor an- pestaande economische ac- titen in de Waddenzee én in ige Habitatrichtlijn-gebie- zoals alle grote wateren in ind jgenwoordigers van de pdiersector wilden giste- ög niet reageren, omdat zij flvies nog goed moesten be- iren. Ondanks de negatieve reacties uit de Kamer houdt minister Hoogervorst van Volksgezond heid vast aan het voorstel. Vol gens hem werpt de nieuwe rege ling 'geen onoverkomelijke drempels' op voor de toeganke lijkheid van de huisarts. In zijn wetsvoorsteldat nu voor advies bij de Raad van State ligt, hoe ven mensen de eigen bijdrage niet bij de huisarts af te rekenen De bijdrage wordt afgeschreven van het eigen risico van zo'n 225 euro per jaar dat in 2005 voor fondsverzekerden wordt inge voerd. Dan moeten ook eigen bijdragen worden betaald voor medicijnen en behandeling in een ziekenhuis. Met een eigen bijdrage voor de huisarts wil Hoogervorst het be zoek aan huisartsen afremmen. „Er zijn namelijk mensen die te vaak de huisarts bezoeken", al dus de minister. SP-Kamerlid Kant was dat met hem eens. „Maar een eigen bijdrage werpt ook een financiële drempel op voor mensen met een kleine beurs. En die konden dan wel eens te lang wachten met naar de huisarts gaan", zei Kant Rouvoet (ChristenUnie) deelde die mening. De andere oppositiepartijen PvdA en Groenlinks schaarden zich ook in het kamp van de te genstanders. Na enig aandringen schonk Ka merlid Buijs van regeringspartij CDA ook klare wijn. „Het CDA was, is en blijft tegen een eigen bijdrage voor de huisarts." De nadelen zijn waarschijnlijk veel groter dan de voordelen, zei hij. Mensen zullen de huisarts bij voorbeeld omzeilen en recht streeks naar de eerste hulp van een ziekenhuis gaan. Die is veel duurder Tot nog toe reageerde alleen de VVD-fractie niet af wijzend op de eigen bijdrage. Hoogervorst wil de Tweede Ka mer ruim voor de zomer precies van zijn voornemens op de hoogte stellen. Pas dan volgt de behandeling van het wetsvoor stel. PvdA-Kamerlid Arib bleek nog niet gerust op een goede af loop. „Ik zie nog wel gebeuren dat de minister de tijd gebruikt om het CDA in een achterka mertje om te praten om zo als nog een Kamermeerderheid te krijgen", zei Arib. Buijs rea geerde geïrriteerd: „Ik wil best meedenken met de minister. Maar het CDA gaat niet zwab beren." GPD De wagen met het stoffelijk overschot van Fanny Blankers-Koen komt aan bij de Hoofdvaartkerk in Hoofddorp. door Marc van Veen HOOFDDORP - Beroemd om haar spor tieve prestaties; een mens van contras ten. Familie, vrienden en de vertegen woordigers uit de sportwereld hebben gistermiddag in Hoofddorp afscheid ge nomen van Fanny Blankers-Koen. Ne derlands beste atlete aller tijden over leed zondag op 85-jarige leeftijd, na een lange ziekteperiode. „In de naoorlogse jaren was Fanny een baken van licht, in een ontredderde samenleving. De huldi ging van Fanny in Amsterdam in 1948 was een groot bevrijdingsfeest", schetste voorzitter Martin van Rooijen van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) de gevoelens die Fanny Blan kers-Koen losmaakte bij het grote pu- bliekna haar vier gouden medailles op de Olympische Spelen van Londen. Van Rooijen sprak de mooie woorden gisteren in de kerk, waar de populaire atlete in 1940 was getrouwd met Jan Blankers. Van Rooijen was één van de hoge gasten bij de eredienst in de Hoofdvaartkerk die sprak ter nagedachtenis aan de atlete. Onder meer voorzitter Erica Terpstra van sportkoepel NOCNSF, voormalig sprintster Nelli Cooman en Majoor foto Olaf Kraak/ANP Bosshardt eerden elk op hun eigen ma nier de eigenzinnige sportster, die een voortrekkersrol speelde bij de emancipa tie van de vrouw in de topsport. „Dit is niet alleen een verlies voor de fa milie en vrienden, maar voor de hele Ne derlandse en internationale sportwe reld", zei Terpstra. „Ze was een feno meen, een beetje van ons allemaal." ANP pagina 20: sportwereld neemt afscheid Advertentie VACATURES Bent u de business controller die Connexxion nv zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël en de Li banese sjiitische beweging Hez bollah hebben gisteren een historische gevangenenruil uit gevoerd. Enkele uren daarvoor sleepte een Palestijnse zelf moordenaar in een bus in Jeru zalem tien mensen mee de dood in. Een woordvoerder van de Is raëlische premier Sharon liet daarop weten dat de ruil toch door zou gaan. Advertentie RECTIFICATIE Open dagen: vandaag en morgen! Opleidingen Laboratoriumtechniek, tel. (0118) 55 88 00 Opleidingen CIOS Goes, tel. (0113) 55 80 00 Opleidingen Zorg, tel. (0118) 55 85 00 Opleidingen Welzijn, tel. (0113) 55 80 00 Bel voor tijden en locaties of kijk op www.roczeeland.nl. Israël liet ruim vierhonderd Pa lestijnse gevangenen vrij in ruil voor de zakenman Elhanan Tennenbaum en de stoffelijke resten van drie omgekomen mi litairen. Ook droeg Israël de res ten over van bijna zestig Liba nese strijders. In de nacht van woensdag op donderdag droeg Hezbollah in Beiroet de drie jaar geleden ont voerde Israëlische zakenman Tennenbaum en de lichamen van drie Israëlische militairen over aan bemiddelaars. Zij vlogen met Tennenbaum en de doodskisten naar Keulen. Vrijwel gelijktijdig gingen 35 Arabische gevangenen, onder wie twee hoge functionarissen van Hezbollah, vanuit Tel Aviv in een Israëlisch militair vlieg tuig naar de Duitse stad. Toen beide vliegtuigen op de lucht machtbasis Keulen-Wahn wa ren aangekomen, vond de ruil plaats. Grensovergang Ondertussen waren in Israël zo'n vierhonderd Palesti jnen uit gevangenissen naar vijf grens overgangen met de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook gebracht en vrijgelaten. De lichamen van de Libanese strijders die waren omgekomen in gevechten met het Israëlische leger, werden naar de Libanese grens gebracht. De hele uitwisseling, de grootste in bijna twintig jaar. was afge sproken na bemiddeling door de Duitse regering. Hezbollah-lei- der sjeik Hassan Nasrallah zei gisteren na de ruil dat zijn strij ders meer Israëliërs gevangen zullen nemen als laatste red middel indien Israël niet de laatste Libanese gevangenen vrijlaat. Bus De ruil werd overschaduwd door een aanslag gistermorgen in Jeruzalem. In de ochtendspits blies een man zichzelf op in een volle bus, waarbij nog tien pas sagiers omkwamen. Ongeveer Advertentie vijftig inzittenden en voorbij gangers raakten gewond. De extremistische moslimorga nisatie Al Aqsa Martelaren Bri gades eiste de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op In een verklaring meldde deze ge wapende afsplitsing van de Fa- tah-beweging van de Palestijn se leider Arafat dat de aanslag een vergelding was voor de dood van acht mensen bij een Israëli sche actie woensdag in de Gaza strook. De brigade identificeer de de dader als een 24-jarige - Palestijnse politieman uit een vluchtelingenkamp bij Bethle hem, op de Westelijke Jordaan oever. ANP/AFP/DPA/GPD (Advertentie) Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 V1TAK NL 0800 848 25 65 Vitale 0909-17181 EEN COMPUTER! DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS zaterdag 31 JANUARI 10-16 UUR Herbie wint race om favoriete Hollywoodauto Actrice Guusje Neder horst, vooral bekend als Roos uit de soap Goede Tijden, Slechte Tijden, is overleden aan kanker. Dat heeft een manager van de band Kane meegedeeld. Kane-zanger Dinand Woesthoff is de man van Nederhorst, die 34 jaar is gewor- den. De Zeeuwse Statenfractie van de Socialistische Partij vindt dat gedeputeerde J. Suurmond (energie) moet aftreden omdat hij heeft ingestemd met de omstreden salarisverhoging voor de commissarissen van Delta NV. Volgens de SP leunt Suurmond daarmee aan tegen 'de cultuur van £T zelfverrijking'. I O De 'Tenniskoning van Melbour ne' is onttroond. Na 26 overwin ningen op rij bij de Australian Open viel titelhouder André Agassi gisteren in de zinderende Rod Laver Arena van zijn voet stuk. De 33-jarige Amerikaan verloor van dc negen jaar jonge re Rus Marat Safin. De setstanden waren: 7-6 O f\ 7-6 5-7 1-6 6-3. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; auto: 21 en 23. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De verkoop van het pandabroodje bij ruim dui zend Nederlandse bakkers heeft in vijftien jaar tijd 3,3 miljoen euro opgebracht voor het We reld Natuur Fonds (WNF). Prins Bernhard, oprichter van het fonds en president van de Nederlandse afdeling, kreeg gisteren een boek waarin het succes van het broodje en de sa menwerking tussen bedrijfsle ven en natuurorganisatie wordt beschreven. Het pandabroodje is een van de eerste succesvolle vormen van samenwerking tussen bedrijfs leven en hulp- en natuurorgani saties. Ver voor de trend waarin grote ondernemingen hulpor ganisaties opzoeken voor wel- doenerij om mede hun imago op te poetsen, kwam de grondstof- fenfabriek voor bakkerijen Zee- landia uit Zierikzee met een mix voor het maken van panda broodjes. De bakkers dragen een deel van elk verkocht broodje af aan het WNF. Al snel bracht Zeelandia ook andere producten onder de naam pan da op de markt. De opbrengst van de afgelopen vijftien jakr is onder meer gesto ken in d$ ontwikkeling van nieuwe natuur in Nederland. Ook ging er geld naar het be houd van wetlands in het stroomgebied van de Zambezi in Zambia, bescherming van de koraalriffen in Kenia en de stranden in Griekenland en Turkije waar zeeschildpadden hun eieren leggen en bescher ming van de berggorilla. ANP Advertentie naam; r noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 5 weken voor 14,50. straat; nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- p'aats nen zes maanden) telefoon- noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: L'.-c per maand met automatische incasso 19.45). i~ per kwartaal met automatische incasso 56.60). c per jaar met automatische incasso (€217,00). e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening. PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens, In de colofon treft u nadere informatie aan. Rt SOFTWARE DIGITALE FOTO A VIDEO PC-IN VIDEOGAMES INFO DEMO TESTEN REPAREREN 8 !'71 1688U5555301 Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1