Herinrichting platteland stokt PZC Recreatie wil duidelijkheid over vernieuwing Jaar cel geëist in schimmige zaak rond schietpartij SP eist vertrek van Suurmond vanwege zelfverrijking Delta 15 Zeeuwse gemeenten krijgen extra geld van Rijk Hannen te over maar geld voor uitvoering ontbreekt lewonde man poet wachten op >eld werkgever Timmermans (GL) verlaat Staten Legaliseren varkensstallen Raad houdt hoorzittingen Vernielingen in straat Koudekerke vrijdag 30 januari 2004 ijnorlngrid Huibers dEINKENSZAND - Dankzij tethouder M. Vermue van de ge beente Borsele kunnen de Zeeuwse gemeenten met terug- »erkende kracht vanaf 1 janua ri 2003 rekenen op een jaarlijk- ieextra storting uit het gemeen tefonds. In totaal gaat het om ten bedrag van één miljoen eu- tgeld is bedoeld om de nadeli- effecten van het BTW-com- satiefonds voor onderhouds- aamheden aan wegen teniet te doen. Dat fonds werd begin vorig jaar in het leven ge roepen. Gemeenten kregen minder geld voor het onderhoud van hun we gen. maar konden tegelijkertijd de BTW die zij over het onder houdswerk betaalden, terugvor deren uit het compensatiefonds. Gemeenten zoals Borsele, die het onderhoud van hun wegen in het buitengebied aan een wa terschap hebben uitbesteed, zijn verplicht om het daarvoor be stemde geld uit het gemeente fonds direct aan het schap door te sluizen. Dat is geregeld in de Wet Herverdeling Wegenbeheer die in 1993 in werking trad Over dat bedrag kan geen BTW worden gedeclareerd, zodat die gemeenten er met de invoering van het BTW-compensatiefonds per saldo flink op achteruit zijn gegaan. In Borsele gaat het jaarlijks om een bedrag van ongeveer negen tigduizend euro. Reden voor die gemeente om in 2002 al bij het ministerie van Financiën aan de bel te trekken. Tegelijkertijd werd ook de Vere niging van Zeeuwse Gemeenten bij de lobby betrokken. Pogin gen om ook gedupeerde gemeen ten in Zuid- en Noord-Holland te mobiliseren, leverden weinig op. Het ministerie liet de gemeente Borsele en de VZG begin vorig jaar weten, dat de nadelige effec ten van het BTW-compensatie fonds pas bij de evalutatie van het fonds in 2005 gewogen zou den worden. Constructie Daarmee nam Borsele geen ge noegen. De gemeente schakelde accountantskantoor Deloitte Touche in om te bezien of er een juridische constructie kon wor den bedacht, waarmee alsnog BTW teruggevorderd zou kun nen worden. Dat bleek haal baar. Er moest dan wel een apar te BV worden opgericht, waar aan de gemeente een opdracht zou kunnen verstrekken voor het onderhoud aan de wegen. Die BV kon op haar beurt het waterschap inschakelen. Met een dergelijke manoeuvre zou de gemeente toch BTW kunnen terugvorderen. „Het door Deloitte Touche be dachte model hebben we als drukmiddel bij het ministerie ge bruikt", zegt Vermue. „En met een heel positief resultaat Plat telandsgemeenten tellen geluk kig weer eens mee in Den Haag." toorRinus Antonisse fflDDELBURG - De herinrich- jng van het Zeeuwse landelijk ffbied loopt grote vertraging ip, Plannen te over, maar vol trekt onvoldoende geld om ze lil te voeren. let betekent dat dit jaar niet be- pnnen kan worden met de uit- ioering van het gebiedsplan por West-Zeeuws-Vlaanderen. bk verdere aanpak van de land- irichtingsplannen Schouwen- rest en -Oost en Hoek stokt. 'A'e hebben te maken met een eel serieus probleem", merkte (deputeerde M. Kramer (na men water) gisteren diploma tic op in de Provinciale Com- assie Groene Ruimte (PCGR). We zullen alle creativiteit en estuurlijke daadkracht moeten izetten om onze ambities - die ie niet voor niets hebben - te Bliseren." lalans Ie gedeputeerde gaf aan dat oognodig de balans opgemaakt »et worden van de vele plan- en die er voor herinrichting op ifel liggen (deels in uitvoering, (els nog te beginnen). Dan kan lorden aangegeven hoe het met (haalbaarheid staat en binnen elke tijd verwezenlijking mo- iijk is. [ramer onderstreepte dat de ITERDAM - De uit 's Heer idskerke afkomstige J. Elen- aas krijgt vooralsnog geen mil- <n euro van het Gorinchemse Iggerbedrijf Van Oord ACZ larine Contractors BV. lit heeft de president van de ar- idissementsrechtbank in Am- lerdam gisteren in kort geding «paald Elenbaas raakte in 00 zwaargewond bij een be- Ijfsongeval in Singapore; hij (door zijn rechterbeen tot bo rn zijn knie; ook zijn linker- ten is blijvend beschadigd. Hij tinmiddels in de WAO. lenbaas daagde vorige week aandag zijn oud-werkgever wr de rechter vanwege de oeizame afwikkeling van de hadevergoeding, an Oord wil eerst meer gege- bs hebben, zoals medische ge- vens en een overzicht van »dzakelijke verbouwingen in (thuis van Elenbaas. olgens de rechter is het van be ng dat de communicatie tus- m de partijen wordt hersteld. Ilenbaas moet zijn wantrou- en jegens gedaagden laten val- n. Pas dan kan de zaak behoor- |k worden afgewikkeld." Als liezer draait Elenbaas ook »r de kosten van het kort ge- ngop, zo'n 900 euro. provincie niet alleen afhanke lijk is van geld dat het Rijk (mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) geeft. „Er zijn meer geldstromen waarover we kunnen beschikken." Hij voorzag in de toekomst een be leid met een kleine bijdrage van het Rijk en een grote vanuit de regio zelf, 'met daarbij een blik naar Brussel.' Nu de plannen voor herinrich ting van het platteland minder vlot verlopen, moet de provincie niet meteen de handdoek in de ring gooien, meende Kramer. Ook de voorbereidingen voor een gebiedsplan rondom het Veerse Meer moeten doorgaan. „Maar er kan een moment ko men dat we hier en daar onze ambities moeten verlagen en an ders vorm moeten geven." Provinciaal medewerker J. Mal- jaars vertelde dat de provincie in 2004 kan rekenen op onge veer 9 miljoen euro (om de vaart erin te houden is zeker 20 mil joen nodig). Het geld gaat naar aankoop van gronden (113 hecta re) en lopende inrichtingswer ken. Ook hij gewaagde van een 'vrij ernstig probleem.' Ondanks de sombere vooruit zichten stemde de commissie toch in met het eerste uitvoe ringsplan voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Kosten ervan: ruim 11 miljoen euro. In dit plan zit ten onder meer aanleg van 130 hectare recreatienatuur, gekop peld aan vernieuwing van re- creatiebedrijven in de kustzone; aanleg van fietspaden en ver keersmaatregelen op de platte landswegen naar de kust; aan leg van 170 hectare natuurge bied. Gedeputeerde Kramer re kent erop dat de kosten van de recreatienatuur vooral door de recreatie-ondernemers betaald worden. Directeur M. Hemmin- ga van stichting Het Zeeuwse Landschap beklemtoonde dat het gebiedsplan voor West-Zeeuws- Vlaanderen door gezet moet worden „Er staan spectaculaire veranderingen te wachten en het is de moeite waard om ervoor te gaan." Veel Zeeuwse recreatieondernemers willen graag hun bedrijf vernieuwen, maar voelen zich daarbij vaak gehinderd door langdurige en ondoorzichtige procedures; die kritiek werd gisteren geuit in de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse recreatiesector wacht met smart op een toekomstvisie van de pro vincie op de recreatie. Onderne mers moeten hun bedrijf ver nieuwen om zich op de toeristen- markt te handhaven. Het ont breekt aan heldere voorwaar den waaraan ze moeten vol doen. Daardoor worden plannen oe verloos heen en weer geschoven. Het duurt vaak zeven tot negen jaar voordat een nieuwe opzet van een bedrijf is uitgevoerd. En dan is de markt intussen weer veranderd. In de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid uitte T. Weg man (Recron) gisteren zijn be zorgdheid. „We hebben in Zee land excellente recreatie-onder nemers. Die willen niet meer van hetzelfde, maar nieuwe con cepten. Inhaken op de groei markt van senioren en gezin nen", betoogde hij. Volgens hem is een flink aantal ondernemers teleurgesteld door langdurige en ondoorzichtige procedures. „Als een onderne mer met een goed onderbouwd plan komt, moet de rode loper uitgelegd worden. Daar heeft de sector heel erg behoefte aan." Wegman onderstreepte dat on dernemers doorgaans twee mo gelijkheden hebben als ze willen vernieuwen: het aantal plaatsen voor recreanten verminderen of elders opnieuw beginnen. Als er dan geen duidelijkheid is over de regels, weten de ondernemers niet wat ze moeten doen. Ande re leden van de PCO waren het met Wegman eens dat duidelijk heid nodig is Onder meer over het beginsel 'groen voor rood' wat moet er in natuur en land schap worden geïnvesteerd bij aanpassing (meestal neerko mend op uitbreiding) van een be drijf. Maar ook over de uitgangs punten waaraan een vernieu wingsplan in elk geval moet vol doen zijn regels dringend ge wenst. Schaamlapjes J. van Wallenburg (ministerie VROM) noemde het 'een Delta plan voor de recreatie' om de kwaliteit van de voorzieningen ingrijpend te verbeteren. Wat hem betreft hoort méér groen daar nadrukkelijk bij. „De groenstrook-cultuur, met schaamlapjes van vijf tot tien meter rond een bedrijf moet ver dwijnen." Daar was Wegman het mee eens, maar hij pleitte wel voor gelijke monniken, gelijke kap pen. „Bij de landbouw gelden geen voorwaarden voor landschappe lijke inpassing. Er worden kolos sale schuren neergezet, zonder eisen aan beplanting. Dat geldt ook voor bedrijfsterreinen." Wegman gaf aan dat de recrea tiesector hecht aan een goede 'beeldkwaliteit'. „We willen geen provincie zijn die gaat voor massa-toerisme, maar ons profileren als groen-blauwe oa se met rust en ruimte." Uitbrei ding van de ruimte voor ver- blijfsrecreatie vond hij voor de hand liggend. „Nu wordt nog geen één procent van de opper vlakte van Zeeland voor ver- blij fsrecreatie benut. We moe ten naar twee, wellicht drie pro cent gaan." Promotiepraatje M. van Mierlo (Zeeuwse Milieu Federatie) temperde de hoogge spannen verwachtingen „Het gaat bij een visie niet om een promotiepraatje, maar om wat je met de kwaliteit van de ruim te in Zeeland wilt doen." Over één onderwerp was de PCO het roerend eens: er moet een eind komen aan de langduri ge procedures. En bij een visie op de verblijfsrecreatie moeten ook het kamperen bij de boer en landschapscampings betrokken worden. door Aector Dooms MIDDELBURG - Wie was in de zomer van vorig jaar verant woordelijk voor de schietpartij in Terneuzen? Die vraag viel gisteren in Middelburg voor of ficier van justitie J. Groen niet eenvoudig te beantwoorden. De officier eiste tegen een 31-jarige inwoner van Terneu zen een jaar gevangenisstraf, omdat hij meende dat die de schutter was geweest. In de eis werd een mishande ling meegenomen. Voor het be wijs moest de officier afgaan op de verklaringen van de te genpartij: het slachtoffer en twee van zijn vrienden. De ver dachte ontkende de beschuldi ging: „Ik draag nooit wapens." Desondanks waren er schoten gelost. Dat hadden ook omwo nenden gehoord. Er werd ook gerept over vuurwapens, maar die heeft de politie nooit aange troffen. Aan het incident ging een inci dent in het verkeer vooraf. waarbij twee auto's in het cen trum van Terneuzen elkaar de doorgang blokkeerden. Vervol gens waren de bestuurders uit hun auto gestapt Er volgde een scheldpartij die ontaardde in een vechtpartij. In het tu mult zou de verdachte naar de voet van zijn rivaal hebben ge schoten. Er zouden nog meer schotën zijn gelost. Een kogel ging door de ruit van een auto. De lezingen van de vijf man nen, die betrokken waren bij het schietincident, liepen uit een. Wel stond vast dat de Ter- neuzenaar het slachtoffer met een scherp voorwerp in het ge zicht had geslagen. De afdruk in het gezicht zou veel gelijke nis tonen met een loop van een pistool. „Het was mijn ring", zei hij. Verklaringen Uit de verklaringen van de ver dachte bleek dat de achter grond van het incident gezocht moest in de problematiek tus sen Antillianen en Turken. Zo is hij bevriend met de dader van een schietpartij op Konin ginnedag van vorig jaar. Het slachtoffer van dat schietinci dent heeft vrienden in Turkse kringen. De man is verder bekend bij Justitie. Zo is hij al eerder voor een gewapende overval veroor deeld en was hij betrokken bij een overval op een gokhal in Axel. Uit het rapport van het ZCAD bleek dat hij een alco hol - en drugsprobleem heeft. Ook heeft hij gokschulden. De officier liet de aanklacht we gens poging tot doodslag val len, maar vond bedreiging met het wapen en de mishandeling bewezen. Vraagtekens Volgens raadsman A. Neels wa ren er te veel vraagtekens. „Ze hebben mijn cliënt een loer wil len draaien. Hij had geen wa pen. Ook over het aantal scho ten bestaat onduidelijkheid. Dat de beschadiging aan de schoen door een kogel kwam, blijkt niet uit het technisch rap port van de recherche." De strafpleiter stelde een recon structie van het schietincident voor. De rechtbank zal zich hierover beraden en doet 11 februari uit spraak. MIDDELBURG - L. Timmermans verlaat de Statenfrac tie van GroenLinks. Zij trekt zich om persoonlijke rede nen terug. De Statenvergadering van 13 februari wordt haar laatste. Timmermans maakt net geen jaar vol. Zij werd bij de verkiezingen van maart 2003 gekozen. Tim mermans wordt opgevolgd door L. Harpe uit Middelburg, de nummer drie van de kieslijst van vorig jaar. Hij werkt als juridisch medewerker bij Rijkswaterstaat Zeeland. GroenLinks is met twee zetels vertegenwoordigd in het provinciebestuur Fractievoorzitter is en blijft M. Wiers- ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de varkensstallen van de Agri Groep Zeeland aan de Lange Blokweg bij Zierikzee legaliseren. Eerder werd het be stemmingsplan intensieve veehouderij aangepast. Dat was nodig vanwege een uitspraak van Raad van State, maar de gemeente maakte van de gelegenheid gebruik om een fout weg te werken. Bij het verstrekken van de bouwvergunning werden de stallen verkeerd ingetekend. Die tekortkoming is gladge streken. In twee van de drie stallen gebruikt de Agri Groep een spoelgootsysteem terwijl in de vergunning ge wag werd gemaakt van het duurdere koeldeksysteem. Met het verstrekken van een vrijstelling wil de gemeente dat nu legaliseren. MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelburg be gint binnenkort met het houden van hoorzittingen. Daar mee hoopt de raad beter geïnformeerd te worden voor er besluiten worden genomen. De eerste hoorzitting gaat over de concert- en gehoorzaal. De gemeenteraad wordt sinds de invoering van het duale stelsel, twee jaar gele den, geacht zelf een programmabegroting te maken. Daar in moet de raad doelstellingen voor verschillende beleid sterreinen formuleren Eén van de mogelijkheden om beter geïnformeerd te wor den over wat er speelt op zo'n beleidsterrein, is het hou den van hoorzittingen. De eerste hoorzitting staat voor 17 februari op het pro gramma. De gemeenteraad wil dan de gebruikers van de concert- en gehoorzaal uitnodigen. De raad reageert daar mee op een onderzoek dat is verricht naar de toekomstmo gelijkheden van de zaal. Het is niet de bedoeling dat er tijdens die hoorzittingen een politiek debat wordt gevoerd. De bijeenkomsten zijn alleen bedoeld om informatie te vergaren. Dinsdag discus sieert de commissie programmabegroting over de vorm die de hoorzittingen moeten krijgen. KOUDEKERKE - In de Boisotstraat in Koudekerke zijn woensdagavond tussen kwart voor elf en elf uur vernielin gen gepleegd. Er werd een ruit van een woning ingegooid. Van een auto werden alle vier de banden lek gestoken, een aantal rui ten en een spiegel werden vernield door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeerde J. Suurmond moet aftreden om dat hij heeft ingestemd met de salarisverhoging voor de com missarissen van Delta. Dat vindt de Statenfractie van de SP. De SP zal in de Statenverga dering van 13 februari een mo tie van wantrouwen indienen te gen Suurmond (VVD, energie). Een motie van wantrouwendat is wel een heel zwaar middel SP-fractievoorzitter F. Luijben „Dat klopt, maar wij vinden dit ook een buitengewoon belang rijk onderwerp. Wij wensen niet geregeerd te worden door men sen die aanleunen tegen de cul tuur van zelfverrijking." Dus u vindt dat sprake is van zelfverrijking? „Niet in het geval van gedepu teerde Suurmond. En ook niet in het geval van sommige com missarissen, zoals gedeputeerde Poppelaars en burgemeester Ge- lok. Wij weten ook wel dat hun salaris wordt teruggestort in de kas van de provincie en de ge meente. Maar wij hebben niet de middelen om de veroorzakers van het probleem, de commissa rissen, aan te pakken. Wel kun nen we de beslissers aanpakken, de mensen die met de salarisver hoging hebben ingestemd. Voor ons is dat Suurmond. Hij zit na mens ons in de aandeelhouders vergadering." Waarom komt u nu pas met een motie van wantrouwen? „Dit is voor ons de eerste gele genheid Nee, vier dagen na de bewuste aandeelhoudersvergadering heb ben de Staten ook vergaderd. Toen is ook al over deze kwestie gesproken. „Dat is waar, maar wij wilden niet reageren op de waan van de dag. Wij wilden eerst goed na denken en een zorgvuldig oor deel vellen." Of speelt u in op de commotie die nadien is ontstaan? „Die speelt natuurlijk ook een rol. Maar we hebben echt een ei gen afweging gemaakt." Hebt u al steun voor het indie- Statenlid F. Luijben Gedeputeerde J. Suurmond nen van uw motie van wantrou wen? „Dat is niet meer nodig. Wij zijn als SP met twee mensen verte genwoordigd in het provinciebe stuur Dat is sinds de invoering van het dualisme voldoende voor het indienen van een mo tie." Stel dat u een meerderheid van de Staten achter uw motie krijgt, dan bestaat de kans dat het voltallige college dreigt met aftreden. Gedeputeerde Staten werken immers met collegiaal bestuur: zij voelen zich allemaal verantwoordelijk voor eikaars handelen. „Wel. dan nemen ze hun verant woordelijkheid en dat lijkt me passend." Staat het resultaat dan nog in verhouding tot het probleem? „Jazeker, de SP wil iets doen te gen de graaicultuur die in Ne derland de laatste jaren is ont staan Niet iedereen vindt dat even belangrijk, maar voor ons heeft dat topprioriteit (advertentie) De Lange Jan torent 85 m hoog. Zicht punt en bakenDe rechte lijn 10 graden west van noord raakt na 5 km het venster van Kees den Herder. Vandaar 30 graden west de 90 m hoge Sardijn- toren op 11 km. Koerslijnen Hoogte punten. Achter het venster snijden de lijnen Kees den Herders woonland schap. Verademend. Ruimtescheppend Wie ambitieus en creatief wil wonen laat zich adviseren door Kees den Herder persoonlijk. Zichtpunt en baken voor mensen met stijl en ambitie Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125, Serooskerke 0118-593030 www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15