PZC Gids wijst minima op bijstand PZC PZC Het was kamperen in je eigen huis Dordtenaar loopt op hoge poten naar Haamstede 13 Vlissingen wil uitkeringsgerechtigden informeren over beroep op extraatjes )emo jazzdans in Middelburg Winterkwis WÊjÊÊÊÊÊÊÊÊ GRATI5t.w.v. €92,- Waterland Neeltje Jans vertoont Imax natuurfilms Waterschap strooit pekel Ja-woord mag buiten stadhuis Automobilist glijdt door bij tunnel Sloopvergunning voor winkelpand Veel schade in nieuwjaarsnacht weekenddiensten agenda vrijdag 30 januari 2004 toorAb van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil dat zoveel moge- jj)k uitkeringsgerechtigden ge- •truik maken van bijzondere bij stand. Om dal te bereiken, moe ten alle inwoners zo breed moge lijk geïnformeerd worden. De ge meente denkt aan een gids waar- ia regelingen uit de doeken wor sen gedaan, die aangeeft hoe bij- tondere bijstand aangevraagd poet worden en waar de verant- toordelijke instanties te vinden 3oor de invoering van de nieu- reWet Werk en Bijstand zijn ge- seenten beknopt in hun moge- MIDDELBURG - De regio Zuid-West Nederland van de Koninklijke Nederlandse Gym- lastiek Unie houdt morgen een jtmodag jazzdans in sporthal DeKruitmolen aan de Kruitmo- mlaan. Ruim vijftig groepen in jt leeftijd vanaf vier jaar laten mn nieuwste dansen zien. Het rogramma begint om 14 uur. U vanaf september zijn de groe- en bezig met de voorbereidin- jen voor deze demonstratie foor het slagen ervan is een goe ie harmonie noodzakelijk tus- en de dansen, kleding, lichtef- scten, muziekkeuze en uitstra- ing van de groep. Van de demodag is geen wed- ïijd verbonden. Wel kunnen ie deelnemers een plaatsje ver- Èenen in de theatervoorstel- Bg, die later in het jaar ge- and staat. ie volgende demodag wordt ge- ouden op zaterdag 26 juni in ienkzee. ian de voorstelling in de Kruit- ulenhal doen meer dan 550 porters mee uit Walcheren, (houwen-Duiveland, Zuid-Be- fland en Tholen lijkheden om een eigen minima beleid te voeren. Het is niet lan ger toegestaan om zogeheten ca tegoriale bijstand te verlenen Mensen die bijvoorbeeld jaren lang op het randje van de armoe de leefden, konden in aanmer king komen voor bijvoorbeeld een koelkast, vloerbedekking of een tegemoetkoming in de stu diekosten. Die regeling gold voor een hele categorie uitke ringsgerechtigden. In de nieuwe wet is dat verboden. De rijks overheid vindt dat gemeenten met allerlei regelingen te veel doen aan inkomenspolitiek. Steeds meer gezinnen, aldus het college van B en W in een infor matieve nota aan de gemeente raad, leven onder de armoede grens. Om deel te kunnen blij ven uitmaken van de samenle ving zijn deze mensen afhanke lijk van diverse gemeentelijke re gelingen. „Dit onderstreept", al dus het college, „het belang van het voeren van een actief en breed minimabeleid." De invoering van de nieuwe wet heeft geen gevolgen voor kwijt schelding van gemeentelijke hef fingen en belastingen, de schuld hulpverlening en contracten voor de collectieve ziektekosten verzekering. Een tegemoetko ming in sociaal-culturele of sportieve activiteiten is ook nog toegestaan. Vakanties voor mini ma zijn aan strenge regels ge bonden. Het is door de nieuwe wet niet meer mogelijk om uitke ringsgerechtigden voor een weekje naar Spanje te laten gaan. Stadspas De bijzondere bijstand biedt wel mogelijkheden om uitke ringsgerechtigden een extraatje te geven. Voorkomen moet wor den dat de regeling niet ge bruikt wordt, aldus B en W In een gidsje moet zo veel mogelijk informatie komen te staan. Het boekwerkje kan huïs-aan-huis en aan nieuwe inwoners van Vlissingen worden verspreid. door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Water land Neeltje Jans wil filmavon den gaan organiseren waarbij Imax natuurfilms worden ver toond in combinatie met een buf fet. Zaterdagavond is de eerste try-out in het nieuwe Delta Pla za met twee films. Hiervoor kon den leden van Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland zich aanmelden. Het nieuwe Delta Plaza heeft drie filmzalen, waarvan een met een zeer groot scherm. Directeur B van de Hoef wil met name deze filmzaal in gaan zetten voor vertoningen van Imax natuurfilms. Waterland Neeltje Jans heeft de rechten bor Marcel Modde IIRGH-HAAMSTEDE - Het il misschien iets sneller gaan ia de doorsnee wandelaar, aar té grote stappen leiden ge- jrandeerd tot problemen met ie kuiten, zegt Ben van Leeu- ren. Op 26 mei bindt hij zijn lolten onder voor een vierdaag- t sponsortocht vanuit zijn oonplaats Dordrecht naar laamstede, ten bate van de kan- Hbestrijding. (eltlopen begint zo onderhand dagelijkse bezigheid te wor- voor de 42-jarige vrachtwa- ïichauffeur. Sinds een aantal REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 1330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 email: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl izorgklachten: 0800-0231231 lp maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; terdagstot 12.00 uur jaar ontvangt hij in passend kos tuum de gasten van het Dordtse Wintercircus Royal en wordt hij regelmatig ingehuurd om evene menten op te luisteren. Ook vertolkte Van Leeuwen een rol in de televisieserie Abeltje, die vijf jaar geleden werd uitge zonden. Zijn plan om op de anderhalve meter lange 'uitschuivers' naar Haamstede te wandelen, ont stond vorig jaar toen iemand hem uitdaagde verder te lopen dan de gemiddelde dertien kilo meter bij de Sinterklaasintocht. Van Leeuwens binding met de Schouwse badplaats ligt gewor teld in de stacaravan die zijn ouders daar meer dan een kwart eeuw hebben gehad Hij verloor zijn vader in 1996 aan kanker, zijn moeder overleed een jaar la ter aan dezelfde ziekte. Met die achtergrond koppelde Van Leeu wen zijn bijzondere wandeling direct aan een goed doel. „Die honderdtwintig kilometer is een mooie afstand om te lo- (Advertentie) i® bij aankoop van een mountainbike: De procedure voor het aanvra gen van bijzondere bijstand wordt versimpeld. De gemeente denkt nog na over het invoeren van een Stadspas, eventueel samen met Middel burg en Veere (de zogeheten Walcherenpas). Het college hoopt daarmee dat uitkeringsge rechtigden met korting kunnen meedoen aan allerlei sociale, cul turele en sportactiviteiten. Aan de pas is wel een groot nadeel verboden, het kan mensen stig matiseren Een aantal jaren achter elkaar konden minima op vakantie. Al leenstaande ouders gingen naar de Veluwe en alleenstaanden konden naar Spanje. In het eer ste geval werd de vakantie be taald uit de bijzondere bijstand en rechtstreeks verstrekt aan de organiserende stichting Voor post, die sociale vakanties orga niseert. De Spanjereis vond plaats via een commercieel reis bureau. De deelnemers kregen daarvoor een bijdrage. B en W denken dat het door de nieuwe wet niet meer mogelijk is om via een commercieel reisbureau naar Spanje te gaan. De nota is bedoeld ter informa tie van de gemeenteraad. Het mi nimabeleid staat dinsdag 3 fe bruari vanaf 19.30 uur ter dis cussie in een bijeenkomst in het stadhuis. van Imax verkregen „Deze films zijn op een speciale ma nier opgenomen die erg specta culair is", zegt Van de Hoef. „Natuurfilms komen nooit in het gewone bioscoopcircuit of in de filmhuizen. Wij denken met een regelmatige vertoning ervan een grote groep belangstellen den te kunnen trekken." Waterland Neeltje Jans gaat en kele try-outs houden, waarna een evaluatie volgt. Bij voldoen de belangstelling zal elke maand een dergelijke filmavond gehouden worden. Inmiddels hebben ongeveer tweehonderd leden van de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland zich aangemeld voor het buffet en de vertoning van de films Blue Planet en So lar Max. pen. Zo'n vijf tot zes uur per dag, 30 tot 35 kilometer. Dan hou ik voor de laatste etappe een beetje puf over voor een fees telijke finish Want dat moet het hoe dan ook gaan worden! Al zullen er bij mijn aankomst wel wat traantjes in het verschiet lig gen, denk ik. Misschien dat ik hiermee voor mezelf eindelijk een vervelend hoofdstuk uit mijn leven kan afsluiten. Je moet het ook beetje zien als een persoonlijke verwerking van emoties." Geld „Maar bovenal wil ik hiermee gewoon een heleboel geld opha len (minimaal vijfduizend euro), zodat meer mensen geholpen kunnen worden die vreselijke ziekte te bestrijden." Iedereen die een bijdrage wil le veren, kan dat doen via een stor ting op gironummer 26000 ten name van KWF Kankerbestrij ding, onder vermelding van de actie. Ko Filius bij de betonnen plaat in het Rammenkensbos waar Amerikaanse pompen hebben ge staan om Walcheren droog te pompen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Vijftien jaar oud was hij, toen het ge zin Filius geëvacueerd moest worden voor het wassende wa ter. Hoewel de geallieerden fol ders uit vliegtuigen wierpen om de Walcherse bevolking te waarschuwen voor een hevig bombardement op de dijken, bleef een groot deel van de be woners gewoon thuis. „Je kon ook nauwelijks weg. We lagen in de frontlinie", herinnert Ko Filius zich. „Waar moest je naartoe." Dit jaar is het zestig jaar gele den dat bijna heel Walcheren voor anderhalf jaar onder wa ter werd gezet voor de bevrij ding van West-Europa. Het Bu reau voor Toerisme Zeeland or ganiseert samen met touring- carbedrijf AMZ Borssele en het Waterschap Zeeuwse Ei landen een herinneringstocht langs de littekens van de inun datie in 1944. Als het aan Fi lius ligt, komt er een beziens waardigheid bij. Verscholen onder een dikke laag modder, vond hij deze week een beton nen vloer in het Rammekens- bos Op de platen stonden gro te, Amerikaanse pompen die het water de Westerschelde in pompten „De inundatie moet herinnerd blijven", zegt hij. De Souburger wil bij de bloot gelegde vloer een afdakje, een picknicktafel en een informa tiebord. Filius woonde tijdens de oor log in de Voorstraat in West-Souburg. Hij kan zich de bezettingsjaren nog goed her inneren. „Je werd iedere dag geconfronteerd met bombarde menten Op het moment van de inundatie hadden we al vier jaar oorlog meegemaakt. Je was erin gegroeid." Bij het begin van de oorlog werd de Marnixschool gevorderd door de Duitse bezetters, het oude vliegveld in Westerzicht viel ook meteen in vijandelijke han den. Op 2 oktober 1944 vielen waar schuwende folders uit de lucht. De geallieerden riepen de 'bewoners van de eilanden in de monding van de rivier de Schelde' op tot onmiddellijke evacuatie. „Er stond niet pre cies in wat er ging gebeuren", zegt Filius. „Bovendien, er wa ren elke dag bombardemen ten. De meeste mensen bleven tot het water kwam. Toen moest je wel weg, anders ver zoop je." Zolder Op 8 of 10 oktober kwam het water West-Souburg binnen. „Met springvloed stond het op zolder. De toestand was on houdbaar. Je móest wel weg." Achttien maanden lang bleef het gezin Filius in Nieuw- en Sint Joosland. Eerst in een schuur, later in een door de Duitsers verlate en beschadig de woning, Eind '46, begin '47 kon de fa milie terug naar West-Sou burg. Het huis werd proviso risch gemaakt en ingericht. Het dak was eraf en de ruiten waren verdwenen. „De deuren konden niet meer dicht, omdat ze waren uitgezet door het wa ter. Er lag vijfentwintig centi meter slib op de vloer. Je kam peerde in je eigen huis. Het is nooit normaal geworden. La ter zijn de huizen ook afgebro ken." Deze week las de Souburger in de PZC het bericht dat er dit jaar een tour wordt gehouden langs plekken en bezienswaar digheden van de inundatie Hij herinnerde zich dat hij tij dens het droogpompen van Walcheren in het Rammekens- bos grote pompen had gezien van het Amerikaanse leger. De betonnen vloer moest er nog liggen, dacht hij. Gewapend met een schop fietste hij naar Rammekens. De exacte plek wist hij in een mum van tijd te vinden. Inmiddels is een groot deel van de vloer te zien. „Hoe lang de pompen er gestaan hebben, weet ik niet meer. Wel weet ik nog dat er grote, meta len buizen lagen over de dijk, die het water de zee inpomp ten. Er is veel te weinig gescho ven over het droogmaken van Walcheren Een dagtocht langs de litte kens van de inundatie vindt Fi lius een goed idee. De herinne ring aan de Tweede Wereldoor log moet levend gehouden wor den. Eerder stond de Soubur ger al aan de wieg van een oor logsgedenkteken in West-Sou burg. Ruim twee jaar geleden kreeg hij een onderscheiding van de Franse regering, omdat hij had gezorgd voor een monu ment voor de Franse generaal Marcel Deslaurens. „Voor ie mand die geïnteresseerd is in de inundatie, is dit een mooie attractie Blijvende aandacht is goed." GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gisteren en eergisteren pekel gestrooid op 400 van de 2.200 kilometer plattelandswegen die het schap in beheer heeft Ook is het schap op verschillende plaatsen op Zuid-Beveland met de sneeuwschuiver aan de gang gegaan Op Walche ren en Noord-Beveland is woensdagavond een paar keer gestrooid en gisterochtend nog een keer Op Zuid-Beve land sneeuwde het meer en bleef de sneeuw langer, pappe rig liggen. Daar strooiden de gemeenten op sommige plaatsen nadat het waterschap voorbereidingen had ge troffen met de sneeuwschuiver Ook op Tholen viel veel sneeuw. De strooiers begonnen daar al aan het werk op het einde van de woensdagmiddag en bleven gisteren de hele dag bezig. Het waterschap strooit niet alle plattelandswegen omdat dat veel te duur zou worden en een te grote zoutbelasting in het milieu teweeg brengt. De wegbeheerders (water schap. gemeenten, provincie en Rijkswaterstaat) hebben goede afspraken met elkaar gemaakt over welke wegen het eerst worden gestrooid. Doorgaande wegen, wegen waarover het openbaar vervoer rijdt en routes voor ge vaarlijke stoffen, zijn bij sneeuw en ijzel het eerste aan de beurt. GOES - Trouwlustigen die elkaar in de gemeente Goes het ja-woord willen geven, zijn niet langer aangewezen op het stadhuis aan de Grote Markt Burgemeester en wet houders willen ook andere plekken in de stad en de omlig gende dorpen aanwijzen als trouwlocatie. Hiermee reage ren ze op een aantal verzoeken van echtparen in spé. Zo is er een stel dat graag zou trouwen in uitspanning De Goe derenloods op het museumterrein van de Stoomtrein Goes-Borsele in Goes. Ook ligt er een verzoek van de Stichting Zeilend Zeeland om huwelijksvoltrekkingen op haar tweemastklipper De Avontuur mogelijk te maken. De gemeente Reimerswaal wees dat schip onlangs al als trouwlocatie aan De Goese bestuurders willen daar wel in meegaan. Verzoeken om buiten het stadhuis te trouwen worden per geval bekeken. BORSSELE - Een automobilist uit Temeuzen is gisteroch tend op het Tolplein in Borssele tegen een betonnen weg- afscheiding gereden. De man reed de Westerscheldetun- nel uit en stuurde zijn auto in de richting van de kassa's, maar de auto reed door de gladheid gewoon rechtdoor. De auto raakte flink beschadigd. GOES - Het ontsierende winkelpand aan de Zaagmolen straat 1 in Goes gaat tegen de vlakte. De gemeente Goes, eigenaar van het pand waar voorheen onder meer Micro Elektro gevestigd was, heeft zichzelf een sloopvergunning verstrekt. Het terrein zal voorlopig worden beplant. Wat er uiteindelijk met de grond gaat gebeuren, is nog niet be kend. De vrijstaande woning naast het winkelpand (Zaag molenstraat 3), ook eigendom van de gemeente, wordt ge spaard. DOMBURG - Vandalen hebben tijdens de nieuwjaarsnacht in de gemeente Veere voor ruim 24.000 euro schade aangericht aan gemeentelijke eigendom men. Dat is bijna een verdubbe ling ten opzichte van het jaar er voor. De vernielingen tijdens de nieuwjaarsnacht vonden in bijna elk dorp plaats. Alleen in Vrouwenpolder bleef alles heel. Met name afvalbakken, ver keersborden en bushokjes moes ten het ontgelden De meeste schade werd veroorzaakt in Westkapelle en Oostkapelle. In Westkapelle werden aan de Ker- keweg en aan de Zuidstraat lichtmasten vernield met een ge zamenlijke waarde van 3000 eu ro In Oostkapelle moest een ver plaatsbaar toilet in de Toren straat a duizend euro het ontgel den. In de Torenstraat was het tijdens de jaarwisseling toch on rustig. Een straatkolk, de ruit van een abri en het net van een speeltoestel (3500 euro) vielen in handen van vandalen. De to tale schade in Oostkapelle be droeg meer dan 6500 euro Direct na de jaarwisseling is al begonnen met het herstellen van de schade Het vervangen van de vernielde objecten begint in februari/maart. In de hele gemeente Veere is vo rig jaar voor ruim zeventigdui zend euro aan gemeentelijke ei gendommen vernield. Volgens B en W is de toename een uitschie ter Door de schade beter te re gistreren, is er meer zicht op.De politie heeft inmiddels een lijst van plel&en waar veel vandalis me is Op die plaatsen gaat va ker een surveillancewagen langs zaterdag 31 januari en zondag 1 februari 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel 0900-1985 (geopend ma. I'm vr van 18.00 tot 8.00 uur. in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer zaterdag: A. P. Bruynzeel. Herengracht 68, tel (0118) 644301 F. J Heere, J. H Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118) 644301 Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens. Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: A. A. v. d. Male en Huisman, Duinweg 59. Zoutelande. tel. (0118) 561282. zo. 23.00-ma. 8.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle. tel. (0118) 571234 Tandartsen Walcheren A. D Stigter. van Borselelaan 38. Veere. tel.(0118)501830 Spreekuur 11.00-12.00 uur Verloskundigen Vlissingen.don. 20 00-vrij. 20.00 uur H Klompe, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. do Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon.21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803 Kleine huisdieren: Mw A. van der Wolf, A. Gogelweg 14. Vlissingen. tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel Ie tel. (0118) 633803. za en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. 10118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel 0118-628288 Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: zat. 10 00-17.00 uur: Apotheek Papegaaienburg, winkelcen trum Papegaaienburg 24-26, Vlissin gen. tel. (0118)466345 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Thuiszorg Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen. tel 0118 BIGGEKERKE Dorpshuis. 14.00 uur Koersbal. biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke. 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; MIDDELBURG Trefpunt, 20.00-22.30 uur: Disco; Woelige Werf. Rijnstraat, 13.30 uur: Bridgen; OOSTKAPELLE Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG - Wi)kcentrum De Regenboog, 10.00 - 11.00 uur: Yoga: VLISSINGEN Het Bolwerk. 14.00 uur Koersbal; Wijkcentrum Open Hof, Paauwenburg, 9.00 -10.15 uur: Hatha Yoga;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13