Bitterheid over gevangenenruil Comeback Kerry slaat weer toe in voorverkiezingen VS PZC Teflon Tony Verleggen koers naar links kost VVD stemmers Israëliërs noch Palestijnen blij met initiatief regering-Sharon 29 januari 1954 donderdag 29 januari 2004 Langs Tony Blair glijdt alles af. De Britse premier overleeft na zijn narrow escape in de politieke strijd om de verhoging van de collegegelden ook de onverkwikkelijke kwestie- Kelly. De zelfmoord van de wapenexpert, wiens naam de regering Blair bewust gelekt zou hebben om de BBC een hak te zetten en uit ongenoegen over zijn verklaringen over het opkloppen van de Iraakse dreiging, is volgens de onderzoekscommis sie-Hutton de premier niet te verwijten. Blair kan daarom politiek overleven. Maar de glans is er wel af. Vergeten is de eertijds trotse exponent van de liberaal-sociale Derde Weg. Wat overblijft is een premier die het land meesleepte in een omstreden oorlog en die wat betreft binnenlandse politiek vaak vooral de zin van de conservatieve oppositie lijkt te doen. Huttons rapport pleit Blair vrij, veroordeelt de BBC en noemt verlies van zelfrespect de belang rijkste aanleiding voor de zelfmoord van Kelly. Van bewuste manipulatie van het rapport over Saddams wapens is volgens Hutton geen sprake; Toch komt de regering niet ongeschonden weg. Uit de stukken van Hutton blijkt dat de beruchte 45 minuten, die Saddam nodig zou*hebben om massa vernietigingswapens in te zetten en die Blair koos als ultieme rechtvaardiging voor oorlog, op uiterst dunne informatie berustten. Hutton zei er gisteren onbewogen bij, dat de inlichtingendiensten zich zeer goed bewust waren van de politieke lading van hun werk en dat ze daarom mogelijk extra zware woorden hebben gebruikt. En het mag dan niet Blair zelf geweest zijn, maar het ministerie van Defensie onthulde toch de identiteit van Kelly en deed vervolgens te weinig om hem te bescher men. Hutton is weinig clement met de BBC. Hij verwijl de leiding van de omroep gebrek aan controle voor publicatie. Het gesprek van de verslaggever met Kelly was onvoldoende grond voor de zware bei schuldigingen tegen de regering- Blair, aldus dé onderzoeker. In deze affaire is behalve David Kelly de Britse burger de grote verliezer. Met een omroep die de regering aanvalt op basis van één slecht geregis treerd gesprek. Met een regering die de aanval ojj Saddam wel heel makkelijk goedpraat. En meteen politiek leider wiens onaantastbaarheid onuitü staanbaar is. door Ad Bloemendaal De geestdrift over de gevan genenruil met Hezbollah is nipt alleen minimaal in Israël. Zelfs in de Palestijnse gebieden wordt geen feest gevierd. En dat terwijl er toch vierhonderd Palestijnse gevangenen naar huis mogen. Het probleem is hier niet de kwantiteit, maar de kwaliteit. „Israël laat alleen maar Pales tijnen vrij om ruimte te schep pen in zijn gevangenissen" luidt het bittere oordeel van de Palestijnse organisatie voor hulp aan gedetineerden. Het grootste deel van de gelukkigen zijn mensen die korte straffen uitzitten en later dit jaar toch waren vrijgekomen. Bekende namen zijn op de lijst niet te vinden. Fadwa Barghou- ti, echtgenote van het in Israël gevangen zittende Palestijnse parlementslid Marwan Barghou- ti, is zeer teleurgesteld, Ze had gehoopt dat het Palestijnse Be stuur Hezbollah ertoe had kun nen overhalen de vrijlating te ei sen van haar man, die wordt ver dacht van het organiseren van aanslagen op Israëlische bur gers en militairen. De populaire Barghouti wordt beschouwd als een mogelijke opvolger van de Palestijnse president, Jasser Arafat. Niet consequent Volgens de Israëlische regering heeft geen van de vrij te laten Palestijnen 'bloed aan de han den', maar ze heeft dat crite rium niet consequent gebruikt voor de andere Arabieren die in vrijheid komen. Zeker drie van de Libanezen die naar huis mogen, zijn betrokken geweest bij bloedi ge aanslagen op soldaten van de Israëlische bezettingsmacht in de jaren na de invasie van 1982. De Palestijnen houden hun hoop gevestigd op de volgende fase van de gevangenenruil, die misschien al binnen een paar maanden kan worden uitge voerd. Israël heeft zich bereid ver klaard Samir Kuntar, die in 1979 bij een terreuractie in het Israëlische Nahariya drie bur gers en een politeagent ver moordde, in vrijheid te stellen in ruil voor belangrijke inlich tingen over het lot van Ron Arad, de vermiste lucht macht-navigator. Arad is voor Israël veel belang rijker dan de vrijgelaten zaken man Elchanen Tannenbaum en de stoffelijke resten van de drie soldaten. Anders dan Tannen baum was hij niet betrokken bij dubieuze handel, maar als navi gator van een straaljager actief in Israëls militaire dienst. Als voor iemand de stelregel opgaat dat Israël alles in hel werk stelt om gevangen genomen militai ren vrij te krijgen, dan is het voor hem. Vrijlating Israëlische regeringsvertegen woordigers hebben al laten doorschemeren dat Hezbollah in ruil voor Arad de vrijlating kan verwachten van een extra aantal Palestijnen, waaronder ook langgestraften. Hezbollah-leider sjeik Hassan Nasrallah speelt zijn kaarten zorgvuldig en behoedzaam uit. Het heeft er alles van weg dat hij veel meer over het lot van Arad weet dan hij toegeeft. De familieleden van Samir Kuntar heeft hij laten weten dat ze hun zoon voor de 24ste april - het is dan op de dag af 25 jaar na de terreuractie in Nahariya - mo gen terug verwachten. Wat Nasrallah lukt met geweld en ontvoeringen, speelt het Pa lestijnse Bestuur met diploma tie niet klaar. Ondanks de te leurstelling is dat de boodschap die de bevolking van de Weste lijke Jordaanoever en de Ga- zastrook aan de gevangenenruil overhoudt. Aboe-Mazen zag zich vorig jaar gedwongen af te treden als Pa lestijnse premier, onder meer Een Libanees legt Hezbollah-vlaggen klaar. Op de achtergrond een poster van geurrilla-leider sjeik Abdel-Karim Obeid. Libanon bereidt zich voor op de vrijlating van gevangenen vandaag door Israël. foto Samer Wehbi/AP omdat Sharon niet wilde horen van een betekenisvolle vrij lating van gevangenen. Maar naar Nasrallah luistert de Is raëlische premier kennelijk wel. Het Palestijnse Bestuur voelt zich in zijn hemd gezet, al kan Jasser Arafat uiteraard weinig anders doen dan de Hezbol lah-leider openlijk prijzen en bedanken. De semi-officiële Pa lestijnse media gaven de afgelo pen dagen uiting aan de algeme ne teleurstelling over de 'kwali teit' van de gevangenenruil, maar er waren weinig persoon lijk getinte aanvallen op Nasral lah. Voor veel Palestijnen is de Liba nese sjiietenleider ondanks al les een held, „Hezbollah vond in de Israëlische terugtrekking uit Libanon in mei 2000 geen re den haar principes te verlooche nen", schrijft het dagblad Al Hayat al Jadida. Duizend groeten „De beweging blijft steun geven aan alles wat binnen de onmoge lijke beperkingen van het Arabi sche verzet mogelijk is. Dui zend groeten aan Nasrallah, en alle lof voor wat hij op het ge bied van veiligheid en politiek weet te bereiken, en voor zijn taalgebruik, zijn duidelijkheid en zijn cultuur! En alle lof voor de steun van Hezbollah voor de families van onze gedetineer den, mensen die gevangen zit ten omdat ze voor onze vrijheid vechten!" GPD Als het aan de VVD-talenten Mark Rutte en Melanie Schultz ligt, verlegt de VVD haar koers naar links. De partij moet vol gens deze staatssecretarissen haar 'parelketting-imago' af schudden en nieuwe kiezers aan zich binden. „Als je dat wilt, moetje zeker niet naar links bui gen", vindt de partijtop.; door Hans van Soest 'v Patrick van Schie, directeur van de Teldersstichting (de denktank van de VVD), vindt dat Rutte en Schultz een ver keerde keuze opwerpen. „In het recente verleden heeft de VVD twee keer geprobeerd haar elec toraat uit te breiden door de linkse kiezers te paaien. Twee keer is dit op een verkiezingsne derlaag uitgelopen." De twee staatssecretarissen wil len dat hun partij een andere po litieke koers gaat varen. De par tij wordt te veel geassocieerd met 'Wassenaar' en onderwer pen als financiële degelijkheid. Om meer kiezers aan te spreken en een écht brede volkspartij te worden moet de VVD het over een andere boeg gooien, vinden zij. Het klassieke liberalisme moet worden ingewisseld voor een sociaal-liberalisme, waar ook linkse kiezers zich bij thuis voelen. Desnoods moet een fusie met een deel van de PvdA en D66 worden overwogen. Mislukt Volgens Van Schie is het een misvatting dat de VVD alleen een brede volkspartij kan wor den door naar links op te schui ven. „Los van de vraag dat on duidelijk is wat links en rechts nu precies is, hebben Voorhoeve en Dijkstal het in het verleden al geprobeerd en het is beide ke ren mislukt. Wiegel daarente gen wilde van de WD een brede volkspartij maken met traditio neel rechtse onderwerpen. Hem lukte het wél een flink aantal ze tels te winnen." Volgens Van Schie gaat het ver haal van Rutte en Schultz mank, omdat ze niet goed uitleg gen wat het door hen voorgesta ne sociaal-liberalisme nu pre cies inhoudt. Iets wat voormali ge fractievoorzitters Voorhoeve en Dijkstal ook verzuimden, stelt hij. „Sociaal-liberalisme is een onduidelijke term." „Kiezers willen juist politici die ergens voor staan, die duidelijk zeggen wat ze willen. Ze willen geen politici die hen naar de mond praten, maar wel politici die heldere gedachten hebben over problemen in de samenle ving. In het verleden van de WD kwam deze discussie tel kens terug, maar telkens zijn het de als rechts te boek staande leiders als Oud, Wiegel en Bol- kestein die de partij laten groeien." Elke keer als de partij een rechts profiel heeft, steekt in de VVD de angst de kop op dat de partij kiezers van zich ver vreemdt en zichzelf buitenspel zet bij toekomstige coalitieon derhandelingen. „Ten onrech te", zegt Van Schie. „In 1994 won Bolkestein juist en smeed de een coalitie met nota bene de PvdA." Overigens wist eerder ook Ed Nijpels met zijn jeugdige uitstra ling nieuwe groepen kiezers aan zich te binden, maar daarvoor verlegde hij niet zozeer de koers van de partij, als wel de manier waarop de boodschap verkocht werd. Ook WD-fractievoorzitter Jo- zias van Aartsen liet deze week weten de uitspraken van Rutte en Schultz niet zo doordacht te vinden. „Ik vind het goed dat we debatteren over de koers van de partij en onze oude standpun ten weer eens toetsen. Ons mani fest stamt uit 1972. Maar het is onzin te beweren dat de WD zich alleen profileert op onder werpen als financiële degelijk heid en veiligheid", zegt hij met een verwijzing naar Kamerle den als Hirsi Ali en Wilders, die zich onderscheiden door hun op vattingen over onderwijs en WAO Fusie Over een fusie met een deel van de PvdA wil Van Aartsen al hele maal niet nadenken. Dat zou ook heel dom zijn, beaamt Van Schie. „Wat de rechtervleugel van de PvdA en de linkervleugel van de VVD bindt, is niet iets wat veel kiezers aanspreekt. Dat is een technocratische bena dering van de samenleving, waarin alles in regels wordt ge goten." GPD door Ans Bouwmans Het is een feit. John Forbes Kerry (60) is de leider in het Democratische veld, met een vette voorsprong op Ho ward Dean. Een keer kan toe val zijn, twee keer niet. Hij is de Comeback Kerry. De senator uit Massachusetts, die al min of meer was afge schreven in de weken voor de eerste voorverkiezing in Iowa, heeft nu de eerste twee staten binnen. „Ik hou van New Ham pshire", waren gisteren zijn eerste woorden. „En van Iowa ook." Er zijn in deze strijd om de De mocratische nominatie nog 48 staten te gaan, waarvan er tien al volgende week aan de beurt zijn. Iowa en New Hampshire leveren de Democraten niet veel gedelegeerden op voor de Democratische conventie in juli. Maar daar ging het niet echt om. In de VS zijn alle ogen altijd gericht op de eerste twee voorverkiezingen. Winst geeft Kerry datgene wat politi ci zo graag willen: positieve pu bliciteit en het aureool van een winnaar. Kerry heeft nu het imago van een politieke reuzendoder. Hij wist Howard Dean, de gedood verfde koploper met de best ge vulde verkiezingskas van alle Democraten, niet één, maar wel twee keer te verslaan. Hij kwam uit het niets en wist in Iowa zijn hele campagne te doen herleven door zichzelf te transformeren in een toeganke lijke en eenvoudige prater. Hij glorieerde opnieuw in New Hampshire en dat geeft hem stuwkracht om de obstakels in de rest van de race te tackelen. Althans dat is de hoop in het Kerry-kamp, waar ze zichzelf voorhouden dat de marathon nog niet is gelopen. De door de wol geverfde en am bitieuze Kerry kan rekenen op achterdocht in het zuiden, waar ze weinig op hebben met progressieven uit New Eng land. Michael Dukakis kreeg het etiket 'liberal' - dat in de VS snel geassocieerd wordt met doetjes - opgeplakt tij dens de presidentsverkiezin gen van 1988 en faalde drama Presidentskandidaat voor de Democraten John Kerry schudt handen van zijn aanhangers na zijn winst in de voorronde van New Hampshire dinsdagavond. foto Kevin Lamarque/RTR tisch tegenover George Bush senior. Kerry weet daar alles van, want hij was van '83 tot '85 lui tenant-gouverneur van Mi chael Dukakis in Massachu setts. Er zijn bovendien nog twee kandidaten uit het zui den in de strijd: John Edwards en Wesley Clark. Joe Lieber- man gokt erop dat de kiezers in het westen en zuiden liever een gematigder kandidaat wil len. En bij Howard Dean blijft het geld binnenstromen, hij haalde afgelopen week meer binnen dan Kerry. John Kerry is zoon van een di plomaat, opgegroeid op kost scholen in het buitenland. Ook nu leeft hij een bevoorrecht le ven als echtgenoot van de steenrijke erfgename van het Heinz-fortuin (600 miljoen dol lar), de weduwe Teresa Heinz Kerry. Happy Few Toch ligt Kerry goed bij arbei dersgezinnen, met zijn plan nen voor een toegankelijkere gezondheidszorg en belasting verhogingen voor de aller rijk sten, „Amerika is er niet voor de happy few, maar voor ieder een", zei Kerry gisteren nog maar eens. Ook al heeft hij wei nig gemeen met de 'gewone' mensen voor wie hij opkomt, Kerry zelf is niet superrijk. Hij heeft een hypotheek van 6,4 miljoen genomen op zijn huis in Boston als bijdrage aan zijn campagne. In 1966 ging Kerry bij de mari ne, binnen twee jaar zat hij in Vietnam. Hij verloor er bijna zijn leven, en werd vele malen onderscheiden voor zijn moed. Hij was een held, maar wel een met een bezwaard ge moed. Hij sloot zich aan bij de Vietnam-veteranen tegen de Oorlog, gooide in een demon stratie 'zijn' ze waren van een ander) oorlogsmedailles weg en getuigde begin 1971 in de Senaat over de doelloos heid en de gruwelen van de oorlog in Vietnam. Daarmee kreeg hij destijds landelijk aandacht. Hij ambieerde een politieke carrière, maar het lukte hem niet onmiddellijk dm een zetel te krijgen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Hij werd in plaats daarvan of ficier van justitie in Massachu setts, vervolgens luite nant-gouverneur en in 1984 trad hij toe tot de Senaat na mens de staat Massachusetts. Daar zit hij nu al bijna twintig jaar. Hij heeft er uitgebreide erva ring opgedaan in buitenlands beleid. Hij stemde vóór de oor logsresolutie die Bush het recht gaf om Irak binnen te vallen, maar bekritiseerde de president over de misleidende manier waarop hij te werk ging- Kerry hoopt dat zijn achter grond als Vietnam-veteraan Amerikanen vertrouwen geeft dat hij standvastig zal opko men voor de veiligheid van het land. 'Kom maar op' - de befaamde kreet van president Bush - is nu de strijdkreet van Kerry. Kerry kan er op rekenen dat zijn stemgedrag en dossier de komende tijd tot in de details wordt uitgeplozen. Tot dusver is hij aan het soort gewroet dat Howard Dean al ten deel viel, ontsnapt. De openhartige en eigenzinnige Teresa Heinz is zijn tweede vrouw. Kerry heeft twee dochters met zijn ex en drie stiefzonen, blij mag wat stijfjes en gereserveerd overkomen, maar de senator jaagt, vliegt, surft en speelt gi taar. GPD BRAND - Dertig jonge runde ren zijn omgekomen bij een brand in een schuur aan de Mo lendijk in Nieuwland. De brandweerkorpsen van Niéuw- land en Middelburg stonden machteloos bij de vlammen zee. VARKENSPEST - In Tholen is varkenspest uitgebroken. Op een boerderij zijn twee dieren aan de ziekte bezweken en in de destructor vernietigd. ELFSTEDENTOCHT - Het be stuur van de Friese Elfsteden- vereniging heeft besloten dat deze week nog geen Elfsteden tocht verreden kan worden. Op het ogenblik zijn er nog te veel wakken. Vooral het tra ject Leeuwarden-Dokkum en bezuiden Dokkum is het ijs nog te slecht. STOELEN - Engelse deskundi gen menen dat het omdraaien van de stoelen in een vliegtuig de veiligheid van de passagiers bevordert. Iemand die met zijn rug in de vliegrichting zit heeft meer kans een ongeluk te overleven. Een aantal vliegtuigen van de Britse Commonwealth is reeds met omgedraaide stoelen uitge rust. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail' redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; j zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een 1 toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een oYiderdeel van het Wegonor-concern. De doe'I aon ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooron» (ebonnementen)ndmlnislrntle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ener» ducten van do titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesoleclM' du dorden. Als u op doze informatie geen prijs stelt don kunt u dit schriftelijk melden bi|. PK :o, Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot ujeqener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4