Koewacht is in de kijker gezet joon. PZC Giro 4007 Projectontwikkelaar wil soepeler regels voor nieuwbouw Euregiotuinen mikken op 35.000 bezoekers BEZORGERS A.I.5. te lijf. HTLP DE STKAATKINVmeti VAM LATIJNS-AMEKIKA STEVENS 14 Bridgen voor Colombia Film over natuurreizen naar Polen In deze regio zoeken wij Rechtsbuiten of buitenbeentje? ~s§k OP!? Sari »s- NU BIJ ONS IN DE SHOWROOM DE NIEUWE TOYOTA LANDCRUISER Leverbaar in diverse uitvoeringen zowel in geel - als grijs kenteken Keuze uit de dieselmotoren 163 of 204 pk THE LEGEND NEVER STOPS DE TOYOTADEALER IN UW REGIO CAI CAPPENPIJK TOYOTA TERNEUZEN r i ir i Ga spierziekte Giro 100 000 Den Haag www.juconi.nl AMORE donderdag 29 januari 2004 De PZC schenkt de komende tijd in een reeks artikelen aan dacht aan de effecten van de gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen onder de titel: Herindeling; zegen of ze perd? Vandaag: de kwestie Koewacht. door Eugene Verstraeten KOEWACHT - De gemeentelij ke herindeling verdeelde het dorp Koewacht in twee kam pen. De Werkgroep Herindeling Koewacht voerde onder leiding van Ed Vink actie om het vlas dorp onder te brengen bij de ge meente Hulst. Een andere actie groep, onder aanvoering van Etiënne van Waes, probeerde ie dereen ervan te overtuigen dat Koewacht beter onder de para plu van Terneuzen kon kruipen. De emoties liepen hoog op. Een referendum, dat een 'eitje' moest worden voor de voorstan ders van aansluiting bij Hulst, verraste vriend en vijand. De in woners van Koewacht kozen voor Terneuzen. Nu, meer dan een jaar nadat de gemeentelijke herindeling zijn beslag kreeg, zijn alle emoties al lang verstomd en gaat het leven weer zijn gewone gangetje. Be halve de borden aan de toe gangswegen van het dorp is er weinig veranderd. „Terneuzen of Hulst. Allemaal één pot nat", zegt een inwoner schouderop halend. „Belasting betalen moeten we overal." „Een Koewachtenaar blijft een Koewachtenaar, ongeacht on der welke gemeentevlag hij valt", zegt Ed Vink. Hij kijkt ze- CLINGE - De werkgroep pater Swinne houdt zondag voor de vierde keer een bridge drive in het gemeenschapscentrum Mal- pertuus. Met dit evenement zamelt de werkgroep geld in voor het mis siewerk van pater Swinne in Barranquilla-Colombia. De bridgedrive duurt van 10.30 tot 17.00 uur. Inschrijven kan via de Bridgeclubs Hulst, Lamswaar- de en Terneuzen. ker niet ontevreden terug op een jaar herindeling. „Op zich zijn de dingen gegaan zoals ze moes ten gaan", vindt hij. „Maar laat me één ding duidelijk stellen. We praten over beleid en ideeën die al ontwikkeld waren in de oude gemeente Axel. Zoals de Emmabaan en de brede school. Het is nakomen van gedane toe zeggingen." Het eigenlijke verhaal begint volgens Vink pas over een paar jaar, „Als er een nieuwe ge meenteraad komt die een eigen beleid moet formuleren. Dan wordt het heel anders. In een ge meente als Hulst heb je een groot aantal evenwaardige plattelandskernen. In Terneu zen springt er één kern uit en dat is Terneuzen. Als er dan in de toekomst keuzes gemaakt moe ten worden, moet nog blijken of Koewacht wel zo goed af is met Terneuzen." Profileren Etiënne van Waes denkt juist dat Koewacht zich in de ge meente Terneuzen beter als aparte kern kan profileren dan onder de Hulster vlag. Hij zette zich in om de Koewachtenaren te laten kiezen voor Terneuzen en heeft daar nog geen moment spijt van gehad. „Een jaar na de herindeling denk ik dat het pre cies gegaan is zoals ik verwacht had. Toezeggingen zoals rond het zwembad en de Emmabaan zijn waargemaakt. Natuurlijk was een heleboel al voorgekookt in de oude gemeente Axel, maar het moest nog wel door de nieu we gemeenteraad." Van Waes is tevreden met Ter neuzen, maar voegt er meteen aan toe dat het onder de paraplu van Hulst misschien ook goed zou zijn. „Alleen had ik toen meer vertrouwen in Terneuzen. Je weegt af wat volgens jou het beste is voor de gemeenschap. Maar die discussie heeft geen zin meer. De keuze is gemaakt, er is geen weg terug. Het positie ve van Hulst is wel dat ze in bur gemeester Mulder in ieder geval een hartstikke goede burge meester hebben." Ook Ed Vink denkt dat omkij ken geen zin heeft en is tevreden over Terneuzen. „Ik heb ook nooit gezegd dat ik tegen Ter neuzen was, maar wij hadden gevoelsmatig een voorkeur voor Hulst. Het blijft afwachten wat erop langere termijn gebeurt. Voor Koewacht is van belang dat er ruimte komt voor wo ningbouw, dat nieuwe gezinnen zich vestigen, dat bestaande voorzieningen gehandhaafd blijven. Daarvoor moeten wé met z'n allen strijden." Vink heeft wat dat betreft best waar dering voor zijn toenmalige op ponent Van Waes, die nu voor zitter is van de dorpsraad. „Ik moet zeggen, ze zetten zich goed in voor de inwoners van Koe wacht. Ere wie ere toe komt." Etiënne van Waes zegt met vol doening terug te kijken. „Niet omdat de inwoners toch voor Terneuzen hebben gekozen. Nee, ons dorp is enorm in de aandacht geweest. Door dit hele gebeuren hebben we met z'n al len Koewacht in de kijker gezet. Dat was niet gebeurd zonder al dat touwtrekken om ons mooie dorp." En wat de herindeling op zich betreft? „Toen was men er niet rijp voor, maar ik ben nog steeds de mening toegedaan, maak er één grote gemeente Zeeuws- Vlaanderen van." i. Etienne van Waes (links) en Ed Vink: „Omkijken heeft geen zin meer." foto Camile Schelstraete door René van Stee OOSTBURG - De Euregiotui- nen aan de Nieuwstraat in Oost burg verwachten dit jaar 35.000 bezoekers. Dat bleek gisteren tijdens de presentatie van de eerste evenementenkalender van het toeristisch-recreatieve tuinencomplex. Manager I. Laureyns baseert die prognose op gesprekken die zij heeft gevoerd met vertegen woordigers van soortgelijke parken in Nederland en België. Op termijn moeten de Euregio- tuinen honderdduizend bezoe kers trekken. Vanaf september vorig jaar passeerden ruim zes duizend nieuwsgierigen de poorten. Inmiddels is acht van de dertien hectare op het terrein volledig aangeplant. Vijf hectare wordt vrijgehouden voor activiteiten. Naast een staalkaart aan histo rische Europese tuinen biedt het complex ook een reeks moderne (gesponsorde) voorbeeldtuinen. „Hiervan zijn er inmiddels vier helemaal klaar. Met negen an dere gegadigden zijn de onder handelingen nagenoeg afge rond. Het is de bedoeling nog dit voorjaar te beginnen met de aanplant. Verder hebben we nog ruimte voor negen andere voor beeldtuinen", vertelt Laureyns. Gezien de moeizame voorge schiedenis van de Euregiotui- nën is zij uitermate tevreden over dit voorlopige resultaat. Volgende maand staan de eerste grote evenementen op het pro gramma. Aan bod komen onder meer workshops voor kinderen (bouwen van hutten met wil gentenen en de bouw van een dierenhotel) en kruidenwork shops. Tuindagen Eind april worden de eerste Eu- regio Tuindagen gehouden, waar ruim tweehonderd expo santen worden verwacht. Ver der zijn er tot en met augustus activiteiten met thema's als Moederdag, schaapscheren en een klassiek buitenconcert. Het zogenaamde Mauritsevent, in het kader van de verovering in 1604 van Zeeuws-Vlaande ren door prins Maurits, belooft volgens Laureyns een van de toppers van het activiteitenpro gramma te worden. Zowel in juli als augustus staat het hele park een weekend in het teken van de tijd van Maurits. Bezoekers kunnen de gegoede burgerij uit de zeventiende eeuw thee zien drinken in de En gelse tuin. Ook zullen Spaanse en Staatse soldaten hun strijd beslechten rond het bastion (gebaseerd op de Moerschans nabij Hulst) in het park. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst moet veel meer regie krijgen over de procedures rondom de bouw van nieuwe woningen. Ondanks de grote vraag kunnen door de strenge proviciale en landelijke regelgeving nog maar mondjesmaat nieuwe huizen worden gebouwd. Volgens ontwikkelaar Rudi Fassaert uit Hulst durven veel ontwikkelaars en bouwonder nemingen niet meer te bouwen binnen de bebouwde kom, de zogenoemde inbreidingsloca- ties. Dit komt door de strenge regelgeving op het gebied van bijvoorbeeld archeologie en de flora- en faunawetgeving. In het buitengebied mag hele maal niet worden gebouwd. De enige mogelijkheid die gemeen ten hebben zijn de inbreidings- locaties: plekken in dorp of stad waar oude pandjes of bedrijven staan die rijp zijn voor de sloop. Na sloop kunnen op die plaatsen nieuwe huizen worden ge bouwd. „In de gemeente Hulst zijn nog diverse panden aan te wijzen die eigenlijk gesloopt moeten wor den. Ontwikkelaars willen dat graag doen, maar durven er niet aan te beginnen. Archeologisch onderzoek kost immers veel tijd en geld. De regels zouden ver soepeld moeten worden. Daar naast zou de gemeente zelf moe ten kunnen beslissen op welke plekken in stad of dorp ge bouwd kan worden. Want ook in de dorpen is veel vraag naar nieuwbouw. Maar Hulst kan niet aan die vraag voldoen, om dat er jaarlijks maar dertig hui zen mogen worden gebouwd. Veel te weinig. Nu is de gemeen te steeds afhankelijk van de provincie. Maar de gemeente moet juist zelf kunnen beslis sen." Fassaert bouwt op dit moment samen met Bax Vastgoedont wikkeling en bouwbedrijf Goossen vier vrijstaande wo ningen aan de Zoutestraat, te genover 't Jagertje. Op deze lap grond stond vroeger een garage. De wettelijke procedures heb ben Fassaert ruim vier jaar ge kost. De grond was behoorlijk vervuild. De loods is inmiddels gesloopt en de grond gesaneerd. „In 2000 diende architect Sch- irris de eerste aanvraag in. Pas eind november vorig jaar werd de loods gesloopt en de grond gesaneerd. Ook wij moesten het hele archeologische verhaal en de flora- en faunawetgeving u doorlopen. Het hele traject'8 heeft veel tijd gekost." De vier woningen, in jaren-der- tigstijl en met een inhoud van zeshonderd kuub, zijn inmid- si dels allemaal verkocht. Als de weersomstandigheden meezit ten, begint bouwbedrijf Goos sen vandaag met de voorbereid dende werkzaamheden. WESTDORPE - Stichting Go- ForNature vertoont vandaag de film 'Sporen zoeken in Polen'in het bezoekerscentrum de Baec- kermat in Westdorpe. De stichting doet dat op uitno diging van natuurbescher mingsvereniging de Steltkluut en Staatsbosbeheer. De voor stelling begint om 20.00 uur. GoForNature organiseert op natuur gebaseerde reizen naar gebieden waar duurzaam toe risme een bijdrage levert aan natuurbescherming. De reizen gaan naar de mooiste natuurge bieden in Polen. De stichting probeert de lokale1 bevolking bewust te maken van de toeristische en economische waarde van natuur in de omge ving. Door hen te laten verdie nen aan natuur ontstaat er meer bewustwording en waardering wat zal leiden tot bescherming ervan, zo is de gedachte. De opbrengst van de reizen, wordt gebruikt om bestaande en nieuwe initiatieven te steu^ nen die ecotoerisme en natuur bescherming stimuleren. Geld verdienen en de hele dag nog vcfor je hebben? Word dagbladbezorger van cle PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 5111 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken De minimumleeftijd is 15 jaar. MIV ncderlandse stichting voor het gehandicapte kind NSGK. Elk kind speelt mee. (0 gir0552000Amsterdamwww.nsgk.nl I Integreren doe je samen. De één is hier geboren. De ander hierheen gevlucht. Nederland is wat we er samen van maken. Bijdragen aan Integratie? Kijk op www.vluchtelingenwerk.nl. Wij maken er werk van. Vogelwaarde, Rapenburg 5 .«5111 I Karaktervolle villa met veel originele elementen, vrijstaande garage en fraaie tuin. Bouwjaar: 1930. Perceel: 386 m2. Indeling: overdekte entree, royale hal met prachtige trappartij, ruime kelder, portaal met toegang tot tuin. Ruime woonkamer met fraaie sierschouw, aangebouwde aluminium serre. Ruime en gezellige woonkeuken met moderne keukeninrichting en alle app.. Bijkeuken met combikeiel (Vaillant uit 1995). Eerste verd.: trap met bordes, ruime overloop met balkon, 3 slaapkamers en badkamer met douche, bad, wastafel en toilet. Tweede verd.; slaapverdieping. Aanvaarding ca. maart 2004. Kindt: S Bieabroeck Makelaardij Onroerend goed - Beheer - Hypotheken Overdamstraat 14, Hulst, telefoon: 0114-314797 Noordstraat 17, Terneuzen, telefoon: 0115-622731 www.kindtenbiesbroeck.nle-mail; info@kindtenbiesbroeck.nl TOYOTA Een gedenkwaardig moment was de komst van een grote geschied schrijver in 1954: de LandCruiser. Deze oersterke terreinwagen werd al snel over de hele wereld voor de meest uiteenlopende doeleinden ingezet, vanwege zijn uitzonderlijke betrouwbaarheid, nagenoeg onverslijtbare techniek en indrukwekkende terreincapaciteiten. Daardoor werd de Toyota LandCruiser de best verkochte terreinauto ter wereld. Mr. F.J. Haarmanweg 58 4536 AS Terneuzen Tel. 0115 - 61 77 51 t.n.v. A.I-.S. centrum-Amsterdam Nieuw van HEUGA Tapijttegel: hoogpooltapijttegel 50 x 50 cm in 10 modieuze kleuren naadloos te leggen Vraag naar onze NETTO/NETTO PRIJZEN Voor alle Tapijttegels van: Heuga Tretford Desso Natuurlijk bij: INTERIEUR TERNEUZEN Verl. van Steenbergenlaan 5 - Tel. 0115 695498 - Op maandag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46