Vragen over opvang asielzoekers 379 Anderstaligen lezen peuters voor Boeren mogen waren weer op bord aanprijzen Onderzoek naar betere diagnose en zorg bij dementie Hoezo helleven duur? 11 Terneuzen haalt bezem door eigen organisatie Wethouder Van Schaik wil duidelijkheid van minister Verdonk zeeuwse almanak Berusting nmar 20% KORTING «BBBBiarnBii OP OP OPRUIMING nu slechts 25,- p.p. nu slechts 25,- p.p. ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 29 januari 2004 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente ïterneuzen zet het mes in de ei gen organisatie. Op korte ter mijn wordt de gemeentelijke organisatiestructuur ingrij pend aangepast. In plaats van vier sectoren en diverse afde lingen komen er drie sectoren. De sector Middelen (financiën) komt te vervallen. De ingreep levert Terneuzen een besparing op van 160.000 euro op jaarba- Volgens wethouder J. van Schaik (personeel en organisa tie) wordt de maatregel ingege ven door de slechte financiële siituatie waarin de gemeente verkeert. „Dat is de eerste stap in een proces dat ons uiteinde lijk een besparing van zes ton structureel moet opleveren. We hebben nu eerst de top aange pakt. De afdelingen die tot de sector Middelen behoorden worden ondergebracht bij één van de resterende sectoren Ruimtelijke Ontwikkeling, Maatschappelijke Zaken en Stads- en Dorpsbeheer. We hebben dit kunnen doen zon der ingrijpende personele con sequenties. Het sectorhoofd wordt de nieuwe directeur van de sector Ruimtelijke Ontwik keling. waarvoor een vacature bestond. Die hoeven we nu niet met iemand van buiten in te vullen", zegt Van Schaik. Overigens zullen de komende drie maanden ook de diverse afdelingen niet ontkomen aan een verdere sanering. ,,We zou den het ook liever anders gehad hebben, maar we moeten in grijpen. In 2002 hebben we een organisatiemodel voor het nieuwe gemeentelijke appa raat bedacht dat uitging van vier sectoren en dat geijkt was op dat van de oude gemeenten. In de tijd van herindeling wil den we de gevolgen van het in eenschuiven van de drie secre tariaten zoveel mogelijk be perken. Dat was ons uitgangs punt, maar dat is achterhaald door de realiteit en die is bedui dend minder rooskleurig dan wij hadden voorzien. Onze be doeling was om twee jaar na de herindeling de organisatie eens door te lichten. Dat gebeurt echter vanwege de financiële situatie een stuk eerder. Overi gens niet alleen om financiële redenen Momenteel hebben we nog zo'n 25 niet ingevulde vacatures. Moeten we nu we de organisatie aan het stroomlij nen zijn met mensen schuiven, dan kan dat gebeuren zonder consequenties Van Scha ik re kent erop dat de reorganisatie binnen drie maanden tijd zijn beslag kan krijgen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Agrariërs die waren willen aanprijzen op re clameborden op hun land krij gen daar weer wat meer moge lijkheden voor. Gedeputeerde Staten willen op verzoek van een aantal Statenfracties de Landschapsverordening Zee land speciaal voor boeren iets versoepelen. Zeeuws-Vlaamse boeren die zich enkele jaren ge leden tegen het verbod op recla me langs de weg verzetten, hin gen gisteren 'de vlag al bijna buiten'. Eind jaren negentig zette de provincie een offensief in om al le ontsierende reclameborden langs doorgaande wegen in Zee land te laten verwijderen. Ook de landbouwers moesten eraan geloven, ondanks felle protes ten van een aantal van hen. De boeren mochten nog slechts twee verkoopborden op eigen erf plaatsen. Reclameborden die buiten het bouwblok waren geplaatst - meestal aankondi gingen dat bij de boerderij 200 of 300 meter verderop zuivel, fruit of groente te koop is - wer den vanaf 2002 niet langer geto lereerd. Vorig najaar kwamen enkele partijen op dat beleid terug. Ze vonden het verbod op reclame borden voor seizoensproducten slecht voor de leefbaarheid op het platteland. Temeer daar de ANWB geen bordjes plaatst voor seizoensgebonden huis verkoop, waar de organisatie geen toeristisch belang ziet. De meeste Zeeuwse partijen vinden verkoop bij de boer juist, ook in teressant voor toeristen en pas send in het streven naar een Vi taal Platteland. Niet verlicht Het dagelijks bestuur van de provincie bekeert zich nu ook tot die zienswijze. GS willen boeren de gelegenheid geven om, naast de borden op het erf, één extra reclamebord te ge bruiken. Het plakkaat moet goed onderhouden zijn, mag niet worden verlicht en mag niet verder dan een kilometer vanaf het verkooppunt staan. Een be leidsmedewerker van de afde ling Landelijk Gebied en Water laat weten dat het voornemen van GS nog moet worden uitge werkt. Hij durft daarom niet te voorspellen hoe hard de voor waarde voor één extra bord is. Boeren die langs een doorgaan de weg wonen, willen graag twee borden langs die weg zet ten om automobilisten vanuit beide rijrichtingen te laten we ten dat er agrarische producten te koop zijn. Dwaling Fruit- en groententeler H. Ver- eecken uit Vogelwaarde wilde gistermorgen direct de vlag bui ten hangen. Vereecken lag twee jaar terug in de clinch met de provincie omdat hij borden aan de Provincialeweg bij zijn be drijf weg moest halen. „Jammer dat het nog een half jaartje duurt voor de verordening vol gens de regels gewijzigd is. Maar ik ben blij dat de provincie nou toch van haar dwaling te rugkeert en aan de belangen van de agrariërs denkt." L. Verhelst van de gelijknamige graszodenkwekerij in Westdor- pe deelt die mening. Samen met haar man vochten zij twee jaar terug bij de rechter aan dat de naam van hun bedrijf op een giertank was te lezen ..Wij moesten van de provincie tij dens de mesttijd de tank elke avond binnenhalen. De rechter heeft destijds echter bepaald dat die maatregel te ver ging, vooral omdat de tank alleen tij dens de giertijd op het land stond. Zogauw we nu echter één of meer borden mogen neerzet ten, zullen we dat zeker doen. Ons land ligt aan de Tractaat- weg, een ontzettend drukke weg. En dat levert ons echt klan ten op, weten we uit ervaring." door Euqène Verstraeten HULST - De zorgverleners in Zeeuws-Vlaanderen willen ko men tot een betere diagnose van dementie en een meer op maat toegesneden zorgcoördinatie rond dementerenden. Het de mentieproject, dat wordt uitge voerd onder de paraplu van het Zeeuws Vlaamse Zorg Overleg, mag rekenen op een provinciale subsidie van ruim 52.000 euro. ,,De diagnose bij dementie-pa- tiënten vindt op dit moment nogal versnipperd plaats", zegt projectleider R. de Bakker, ver pleeghuisarts van de Blaauwe Hoeve in Hulst ..Neurologen, psychiaters, huisartsen, ver pleeghuisartsen. ze houden zich er allemaal mee bezig en niet ie dereen weet altijd wat de ander doet. Dus is het zaak om meer lijn in die diagnostiek te bren gen." De Bakker wijst erop dat er steeds meer vormen van demen tie zijn waarop medicijnen een positief effect hebben. „Dus vanuit dat oogpunt is het extra belangrijk om een goede dia gnose te stellen. Daarnaast is het natuurlijk van groot belang dat je de goede zorg erbij kunt geven. Dus dat zijn de punten waarop we ons in het project vooral richten." Polikliniek Eén van de zaken die binnen het project gerealiseerd moeten worden is een geheugenpolikli niek. Een samenwerkingsver band tussen de verschillende partijen die actief zijn binnen de zorg voor dementerende oude ren. „Bij veel mensen is het vaak meteen duidelijk dat ze aan de mentie lijden. Maar bij anderen is dat soms niet zo duidelijk. Die gaan straks naar de geheugen polikliniek. Met expertise van uit verschillende disciplines kijken we er dan naar." De ge heugenpolikliniek zou onderge bracht kunnen worden in de ge riatrische dagkliniek die bij het Temeuzense ziekenhuis komt. Geconstateerd wordt dat er op dit moment geen duidelijke koppelingtussendediagnostiek en de zbrgverlenihg aan demen terende ouderen en de mantel- zorgers is. Door de verschillende facetten van de zorg voor dementeren den zijn er vele professionele en vrijwillige hulpverleners bij be trokken Voor het optimaal ver lopen van de zorg is samenwer king onontbeerlijk. Aanspreekpunt „Het is de bedoeling de demen terende en zijn mantelzorgers een case-manager toegewezen krijgen", zegt De Bakker. „Een aanspreekpunt waar ze terecht kunnen voor hulp en vragen. Waar ze hun problemen kunnen neerleggen." Het uiteindelijke doel is om de menterende ouderen zo goed mogelijk op een verantwoorde wijze thuis te laten functione ren. Daarbij moeten de mantelzor gers in voldoende mate worden ondersteund. „Ik hoop", zegt De Bakker, „dat we binnen nu en een jaar al tot de nodige resulta ten komen." Haar bekkie staat, zolang ze in wakende toestand ver keert, niet stil. Zodra de dag is begonnen, begint ze kwis tig te strooien met het zilver van haar spreken en tot hel slapen gaan volhardt ze in die gulheid. Haarman, een zwijgzame, te Vlissingen gevestigde Bra bander, is in de loop der jaren gewend geraakt aan de con stante woordenstroom Jaren geleden had hij er soms wel wat moeite mee, maar on langs bleek dat hij in het fe nomeen heeft leren berusten. Tegenover een collega vatte hij de situatie waarin hij al zo lang verkeert handzaam sa men: „Mijn vrouw zal haar laatste woorden pas spreken na haar overlijden en de uilvaart." I Advertentie Hamrollade per kilo A4? Omo wasmiddel hoofdwas 1350 gram, tabs 30 stuks, capsules 28 stuks of liquigel 1500 ml sag/5^9 ^of liquigel 1500 ml sag/5^9 50% korting Der» aanbiedingen r.jn geldig van vrijdag 30 januari t/m zondag 1 febman 2004 (Advertentie op onze gastronomische brunches (op 8, 15 en 22 feb., 7 en 21 mrt.) Nu voor 16.50 p.p. (kinderen speciaal tarief) Met Valentijn (15 feb.) een roos voor de dames! Golden Tulip WESTDUIN KOUDEKERKE VLISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Dishoek) Tel.; 0118-552510 Fax: 0118-552776 westdum@zeelandnet.nl Advertentie vanavond iBrasseriemenuj aardappel-truffelsoep en biefstuk of quiche (vegetarisch) en fram- bozenbavarois 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zondag 1 februari 1 13.00-17.00 uur met kinderboeken op de vrije zondagmiddag Lurv op zondag Anneriek van Hcugten 14.00 uur presentatie nieuwe boek de KERY Pinkel Beeld &CGeluid door Raymond de Frel OOSTBURG - De ene school laat de burgemeester komen, de ander kiest voor een wethouder. En dan zijn er natuurlijk nog voorlezende brandweerman- Advertentie nen, politieagenten en vooraan staande zakenmensen. Op peu terspeelzaal Pimpampoentje in Oostburg gaf de leiding gister ochtend een heel andere invul ling aan de nationale voorlees dagen. Daar mochten anderstaligen de allerkleinsten boeien met ver halen over prinsesjes, bange jongetjes en kleine beren. De vijf voorlezers volgen in Oost burg een cursus Nederlands bij het ROC. Docente Jacqueline Prins koppelde een project aan het idee van de peuterleidsters. Haar cursisten bezochten de bi bliotheek, kozen zelf een ge schikt prentenboek uit en bogen zich over de teksten. „De opzet is tweeledig. Enerzijds kunnen de cursisten laten zien dat ze al aardig met de Nederlandse taal uit de voeten kunnen. Daar naast komen ze door de bezoe ken aan de bibliotheek en peu terspeelzaal in aanraking met een onderdeel van de Neder landse maatschappij", aldus Prins. Hetty Vercouteren van Pim pampoentje gaf aan dat het idee vorig jaar spontaan ontstond. „Sinds de sluiting van de peu terspeelzaal bij asielzoekers centrum Hedenesse in Cadzand hebben wij een aantal andersta lige peuters. Echt, ik neem mijn petje af voor de mensen die hier hebben voorgelezen. Stel nou dat ik in Turkije in het Turks zou moeten voorlezen... poeh, ik zie het mijzelf nog niet doen. We gaan dit soort activiteiten hier beslist vaker doen De Turkse zussen Emine (één jaar cursus achter de rug) en Ikram Yavuz (vier maanden), beiden woonachtig in Breskens, wisten de kinderen te boeien met een verhaal over Bange Freek. Betty Johnson uit Sierra Leone zorgde met haar verhaal over Kleine Beer voor open monden en verbaasde blikken. Ajdin Dzjafarov uit Azerbei dzjan las voor over een prinses die graag patat wilde eten. „Ik vind dit hartstikke leuk om te doen. Op deze manier kan ik de kinderen iets geven. En het is ook een aardige oefening voor mijzelf", vond hij. Arsenic Danelijan uit Armenië genoot ook zichtbaar, al had zij in haar geboorteland wel eens voor hetere vuren gestaan. „Daar heb ik tien jaar lang in een crèche met 180 kinderen ge werkt." gorConny van Gremberghe 1ERNEUZEN - DeTerneuzense teihouder J. van Schaik (socia- jzaken) vindt dat minister Ver wik (Vreemdelingenzaken en rlegratie) heel snel duidelijk- dd moet verschaffen hoe zij ril omgaan met uitgeproce- ieerde asielzoekers. je minister heeft wel aange- andigd dat 26.000 asielzoekers federland moeten verlaten bin- widrie jaar en dat voor het uit aten van deze mensen speciale ffltra worden ingericht, maar ■x de eigenlijke uitzetting rordt aangepakt, wat de proce ss zullen zijn, daarover is eigens Van Schaik nog niets skend. ik verwacht grote problemen :et de asielzoekers in ons laat- le centrum in Zuiddorpe. Dat jat, in april definitief dicht, lomenteel wonen er nog zo'n &nderd mensen waarvan er ichtig uitgeprocedeerd zijn. Se moeten dus volgens de re- isvan de minister het land uit. Hoe en wanneer is niet duide lijk. Wat wel duidelijk is, is dat die mensen niet gaan zitten wachten tot er een bus voorrijdt. Ik vrees dat ze voor die tijd al het centrum zullen verlaten Dan zullen ze - zeker als dat in de winter gebeurt - weer een be roep doen op gemeenten om aan huisvesting te komen of, en dat is ook ongewenst, de illegaliteit induiken", legt Van Schaik uit. De Temeuzense wethouder is van mening dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) de minister iets te ge makkelijk de garantie gegeven heeft dat gemeenten geen huis vesting meer zullen verzorgen voor uitgeprocedeerde vluchte lingen. „Ik heb met zo'n afspraak moei te. Simpelweg, omdat ik vind dat je geen mensen kunt uitzet ten zolang er nog geen uitzet centra zijn en er nog geen duide lijke richtlijnen zijn gemaakt over hoe de uitzetting wordt op gepakt. Problemen Als er minderjarige kinderen in het spel zijn, zullen veel ge meenten nog wel onderdak ver schaffen. Kijk ik echter naar de toestand in onze gemeente, dan kunnen we in de nabije toe komst wel eens voor grote pro blemen komen te staan Veel van de mensen die in Zuiddorpe wo nen zijn namelijk minderjarig. Stel dat die gezinnen bij de ge meente Terneuzen aankloppen, dan kunnen wij die tachtig men sen onmogelijk allemaal de hel pende hand bieden. Vooralsnog kunnen we met moeite huisves ting verzorgen voor de schrij nende gevallen, dat zijn er zo'n tien. De rest wordt echt een pro bleem". meent hij. De Temeuzense wethouder heeft in verband met de situatie rond de sanering van het op vangcentrum Zuiddorpe con tact gezocht met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. „Overleg met deze deskundigen moet maar uitkomst bieden", aldus Van Schaik. Ajdin Dzjatarov leest de peuters in Oostburg voor. foto Peter Nicolai 500 paar Kinderschoenen maat 18 t/m 41 VÓÓr 25,- (2paar samen 40 euro) 500 paar Damesschoenen/laarzen (2 paar samen 40 euro) 100 paar Herenschoenen/laarzen (2 paar samen 40 euro) Plein 9, 4543 BH Zaamslag 13. Zinedine Zidane 14. Ruud van Nistelrooij 15. Pavel Nedved 's maandags gesloten tel. 0115-43 63 00 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43