Kermis wellicht open op zondag Ex-topman Emergis moet crisis ziekenhuis bezweren Tafel show PZC Strijd om bescherming geschenkwoningen Wereldvrouwen op excursie naar CWI 13 laad Renesse peilt mening bevolking iroenLinks ist respect hemamiddag alpreventie Landingsplek parachutisten bij vliegveld Bestelauto botst op vrachtwagen Auto glijdt van de dijk Bromfietsster onderuit Bekeuringen bij verkeerscontrole Damfinale tussen schoolgenoten Aanrijding in Ternuezen Winterkwis Diverse modellen, afmetingen en houtsoorten mogelijk donderdag 29 januari 2004 Wf Ali Pankow [NESSE - Het gemeentebe- ir gaat met een enquête on- de bevolking van Renesse leilen hoe de bewoners denken openstelling van de jaarlijk- kermis op zondag vanaf laat ide middag tot middernacht. t kermisexploitanten maken •aren bezwaar tegen het feit i dit volksevenement in deze •okbezochte badplaats midden de zomer op zondag gesloten Zij vinden dat er sprake is oneerlijke concurrentie om it winkels en zogeheten ker- sverwante attracties in Renes- tijdens het zomerseizoen op ::dag wel gewoon open zijn, rwijl de kermis een verplichte üdag wordt opgelegd ^meerderheid van het gemeen- bestuur heeft de openstelling jzondag tot nu toe altijd afge- agenda REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «300 AB zierikzee Tel: 0111 -454647 :ax: 0111 -454657 wnail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Ret Kleemans W Pankow isme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Öationspark 28 "ostbus 31 ««60 aa goes Tel: (0113)315500 't*. (0113)315669 lail: redactie@pzc.nl E-mai «TERNET pzc.nl wiail: web@pzc.nl kzorgklachten: *00-0231231 maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; irdags tot 12.00 uur wezen. Enerzijds om principiële redenen en anderzijds om de in woners in elk geval één dag in de week wat rust te geven tij dens de hectische zomermaan den in Renesse. Als dit besluit al heroverwogen moet worden, dient zich daar volgens wethouder G van de Velde-de Wilde dit jaar een lo gisch moment voor aan „De driejarige contracten met de ker misexploitanten lopen af en als er een dag bij zou komen, praat je natuurlijk toch over andere voorwaarden en inschrijfgel den", zegt de wethouder. Zij wil door middel van een huis-aan-huisenquête binnen de bebouwde kom peilen of er on der de eigen bevolking voldoen de draagvlak is voor openstel ling van de kermis op zondag Naast het welzijn van de indivi duele bewoners, zegt de wethou der ook te maken te hebben met de commerciële belangen bin nen Renesse en met de toeris tische aspecten. „Renesse staat in de topdrie van Zeeuwse ker missen, met vaak nieuwe attrac ties, en trekt elk jaar heel veel bezoekers", aldus Van de Velde. Opbrengst Een groot deel van de kermis staat opgesteld op het grasveld rond de Hervormde kerk mid denin het dorp. De kerkvoogdij heeft goede afspraken met de ge meente over het gebruik van dit terrein. Zo gaat vijftig procent van de opbrengst van de stand plaatsen op deze locatie naar de kerk In het overleg dat de wet houder deze week had met de kerkvoogdij, heeft zij gevraagd hoe binnen deze groepering wordt gedacht over openstelling op zondag. „Wij wijzen dat in overeenstem ming met de kerkenraad af", uw» ..- c ae£ Nergens op het eiland staat de kermis zo dicht naast de kerk opgesteld als in Renesse. archieffoto Marijke Folkertsma zegt predikant P. Goodijk Vol gens hem stelt het kerkbestuur in Renesse zich al zeer loyaal op ten aanzien van de jaarlijkse kermis. Goodijk acht het in oos ten van het eiland vrijwel on denkbaar dat de kermisattrac ties pal naast de kerk mogen worden opgesteld. „Wij gunnen iedereen dit volksvermaak, maar ten aanzien van de zondag wijst de kerkvoogdij om princi piële redenen het openstellen van de kermis af." Goodijk er kent dat de deur niet helemaal is dichtgegooid. Mocht uit de en quête blijken dat een grote meer derheid op het dorp wel kiest voor kermis op zondag, dan is de kerk bereid zijn standpunt in heroverweging te nemen. Goodijk betwijfelt echter of dat de principe-uitspraak wezenlijk zal veranderen. ERIKZEE - De fractie van loenLinks in de gemeenteraad sft moeite met enkele uitlatin- van wethouder G. van der ün betreffende vrijwilligers- trken de inrichting van zwem- id Dol-Fijn in Nieuwerkerk. toenLinks vindt dat de wet- uder zich in beide gevallen itdunkend heeft uitgelaten, fractie vraagt of het college ib en w bekend is met de op- ïkingen van de wethouder, sens vraagt GroenLinks of er spraken gemaakt kunnen wor- over hoe het gemeentebe- ït~ rmet de inwoners dient om aan en hoe aan een ieder, iar zeker aan de vrijwilligers, respect kan worden be- ond, dat zij verdienen. ÏÏREEKACTIVITEITEN 3STERLAND - De Oosterhof, 20.00 Openbare vergadering dorpsraad; SIKZEE - Bibliotheek De Stolpe, ■11.00 uur: Voorleesuurtje voor rs, in verband met de Nationale irieesdagen; neentehuis, 19.30 uur: Vergadering neenteraad. ERIKZEE - De Protestants ristelijke Ouderenbond COB) Schouwen-Duiveland udt donderdag 12 februari themamiddag over valpre- rie in het Hervormd kerkcen- m in Zierikzee. riotherapeute L. Philip s-van der Laan geeft tijdens bijeenkomst informatie over [onderwerp. ibijeenkomst begint om 14.15 De Noorse woningen aan het Duinwegje. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Heemkundige kring Stad en Lande blijft hameren op bescherming van de geschenkwoningen op Schou wen-Duiveland. Alleen maar een monu mentenstatus voor vier Noorse woningen aan het Duinwegje in Haamstede - zoals de gemeente Schouwen-Duiveland voor staat - vindt Stad en Lande onvoldoen de. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de welstands- en monumentencom missie van de gemeente. Die volgt het advies van de monumenten commissie, bestaande uit gemeenteamb tenaren en specialisten van de Stichting Dorp, Stad Land Zij vindt op haar beurt dat je beter in kunt zetten op be scherming van enkele geschenkwoningen dan op een zo hoog mogelijk aantal. Het oog is daarbij gevallen op een viertal Noorse houten woningen aan het Duin wegje in Burgh-Haamstede. Deze zijn, zegt de monumentencommis sie, stuk voor stuk nog in originele staat en ook de traditionele verkaveling van de grond bij het huis - verdeeld in voor tuin en moestuin - is daar bewaard geble ven. M. Raaijmakers van Dorp, Stad Land: „Wij hebben daar onder meer voor geko zen omdat het zo'n mooi voorbeeld is van hoe je na een ramp overnieuw kunt begin nen." Zijn collega C. Wierikx is het daar roe rend mee eens. „Dit complex verdient ab soluut de status van beschermd rijksmo nument." Stad en Lande wil, zo bleek gisteren, méér. Secretaris H. van 't Haaff: „Het Duinwegje is mooi, maar het ligt erg uit de route En het zijn ook alleen maar Noorse woningen, terwijl er op het ei land ook Finse. Oostenrijkse en Deense geschenkwoningen zijn." Stad en Lande wil het aantal geschenk woningen dat mogelijk bescherming krijgt, fors uitbreiden. Uniek Van 't Haaff; „Aan de Grachtweg in Zie rikzee staan ook Noorse geschenkwonin- gen en die staan daar uniek. En aan het Koningin Maudplein in Nieuwerkerk vind je Noorse en Zweedse woningen bij elkaar. Die moeten beschermd worden." Stad en Lande-vertegenwoordiger D. Schorer voegde daar aan toe dat de huizen aan het Duinwegje weliswaar fraai bewaard zijn gebleven, maar in een omgeving staan die tijdens de watersnoodramp van 1953 niet over stroomd is „Dat is bijvoorbeeld in Nieu werkerk wel het geval geweest. Die emo tie speelt voor ons een belangrijke rol De monumentencommissie ging niet in op het dringende verzoek van Stad en Lande om meer dan alleen de huizen aan het Duinwegje te beschermen. Raaijmakers. „Wij nemen daar niet het voortouw in. Maar dat wil niet zeggen dat u niet kunt proberen via de gemeente alsnog bescherming te krijgen. Wij kun nen en zullen dat niet tegenhouden." Schorer reageerde teleurgesteld: „Wij hadden graag uw steun gehad. Nu zullen we onze eigen weg moeten kiezen en pro beren de gemeente te overtuigen." door Rolf Bosboom GOES - E. Geluk is bereid tijde lijk terug te treden als voorzit ter van de Raad van Toezicht en Advies van de Oosterscheldezie- kenhuizen. M. Bierens krijgt ver volgens een centrale rol in het bezweren van de bestuurscrisis in het ziekenhuis. Dat blijkt uit het vertrouwelijke voorstel dat maandag 2 februari op tafel komt in de Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording (RMRV). Deze raad ziet toe op het functione ren van de Raad van Toezicht, die op zijn beurt de Raad van Be stuur controleert. Tussen de Raad van Toezicht en de Raad van Bestuur is, zoals be kend, een diepgaand conflict ontstaan naar aanleiding van de procedure om een nieuwe be stuursvoorzitter te vinden. Vrij wel de gehele ziekenhuisorgani satie acht het enige huidige lid van de Raad van Bestuur, S. Schuitevoerder, daarvoor ge schikt. De Raad van Toezicht vindt dat echter niet. De strubbelingen daarover hebben tot een onwerk bare situatie geleid, waardoor Schuitevoerder uiteindelijk op non-actief is gesteld en hem ont slag is aangezegd. De zaak is voorgelegd aan de RMRV, die vorige week dinsdag in grote meerderheid besloot de Raad van Toezicht voor maxi maal drie maanden te schorsen. Voordat die beslissing publiek zou worden gemaakt, drong de Raad van Toezicht in allerijl aan op informeel overleg met een delegatie van de RMRV. Dat vond donderdag plaats. Sinds dien heerst er binnen de organi satie grote onduidelijkheid over de stand van zaken, doordat de betrokken partijen in alle talen zwijgen De RMRV komt maandag op nieuw bijeen. Dan moeten de le den beslissen of zij het besluit van 20 januari (schorsen van de Raad van Toezicht) handhaven of intrekken. Intrekken bete kent dat wordt ingestemd met het compromisvoorstel dat uit het informele overleg van vorige week donderdag is gekomen. Volgens dat voorstel treedt voor zitter Geluk van de Raad van Toezicht, die een nadrukkelijke hoofdrol speelt in het conflict, tijdelijk terug. Er wordt een nieuwe, tijdelijke voorzitter be noemd. Een naam daarvoor is nog niet bekend. Voorzitter Verder wordt de vacature die sinds oktober binnen de Raad van Toezicht bestaat, opgevuld door de benoeming van M. Bie rens. Hij was tot vorig jaar juni bestuursvoorzitter van Emergis. het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg in Kloetinge Bierens wordt in elk geval niet de tijdelijke voorzitter van de Raad van Toezicht. Hij krijgt in het voorgestelde scenario de op dracht de procedure voor de werving en selectie van een nieu we voorzitter van de Raad van Bestuur te leiden. Daarbij over legt hij met alle vertegenwoordi gende organen binnen het zie kenhuis. zoals de ondernemings raad, de patiêntenraad, de medi sche staf en het management team. De Raad van Toezicht gaat zich, als het voorstel maandag wordt aangenomen, ondertussen 'bera den over haar samenstelling'. Verder wordt crisismanager R. van der Meulen zo snel moge lijk officieel benoemd als inte rim-bestuurder. Van der Meulen had, nadat Schuitevoerder op non-actief was gesteld, van de Raad van Toezicht al de opdracht gekre gen de dagelijkse gang van za ken waar te nemen. Hij is inmid dels aan de slag gegaan, hoewel zijn benoeming nog geen feit is. ARNEMUIDEN - Parachu tisten krijgen vermoedelijk vanaf dit voorjaar een lan dingsplaats vlakbij Zee land Airport. De gemeente Middelburg wil het bestem mingsplan aanpassen om dat mogelijk te maken. Parachutisten landden tot nu toe altijd op landbouw grond. Bewoners van Sin- outskerke op Zuid-Beve land stapten ruim een jaar geleden naar de rechter, omdat ze vonden dat de springactiviteiten in strijd waren met het bestem mingsplan. Ze kregen ge lijk van de rechtbank en de Raad van State. Amemuidenaars drongen er vervolgens bij de ge meente op aan om ook in Amemuiden het bestem mingsplan te handhaven. De gemeenteraad moet nog een definitieve beslissing nemen over de landings plaats. OOSTERLAND - Bij een aanrijding op het kruispunt van de Rijksweg N59 met de Oud Heiligeweg bij Oosterland zijn gisterochtend woensdag een bestelauto en een vracht wagen beschadigd geraakt. De botsing ontstond toen de 25-jarige bestuurder van een bestelauto geen voorrang verleende aan de voor hem van links komende vrachtwa gen van een 43-jarige man, ook afkomstig uit de gemeen te Schouwen-Duiveland. Beiden bleven ongedeerd HULST - Een 44-jarige vrouw uit de gemeente Hulst is woensdag omstreeks 9.45 uur van de Zaaidijk in Axel ge reden. De vrouw reed over de Zaaidijk vanuit de Capel- lestraat. Ze gleed door de gladheid van de dijk af en kwam op de zijkant in een naastgelegen weiland terecht. De automobiliste kon zonder verwondingen met behulp van omstanders uit de auto klimmen AARDENBURG - Op de kruising Bootstraat Eedeweg in Aardenburg is woensdag omstreeks 09.25 uur een 22-ja- rige vrouw uit de gemeente Sluis door de gladheid onder uit gegaan. Hierdoor had zij last van haar nek, hoofd en been VLISSINGEN - De politie heeft gistermorgen bij een ver keerscontrole op de Koudekerkseweg in Vlissingen tien bekeuringen uitgeschreven. Vijf automobilisten kregen een boete omdat ze geen gordel droegen. Eén bestuurder reed met de mistlamp aan. Eén automobilist werd be keurd omdat zijn nummerbord niet goed zichtbaar was. De overige boetes waren voor het niet kunnen tonen van een keurings- of kentekenbewijs. VLISSINGEN - Het eerste team van de Theo Thijsen-Pau- wenburgschool uit Vlissingen heeft gisteren het school- damtoernooi gewonnen. Aan het toernooi deden achttien teams van vier spelers mee. Alle dammers zitten in groep zes van de basisschool. De Theo Thijsen-Pauwenburg- school was erg succesvol Het tweede team werd in de fi nale door hun schoolgenoten verslagen. De Sint Jozef school haalde de derde plaats. TERNEUZEN - Op de Oude vaart in Terneuzen vond gis termiddag rond half een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een voetgangster. Een 77-jarige vrouw uit Terneuzen liep met haar fiets aan de hand over het fiets pad aan de Oude Vaart. Ze liep op de weghelft bestemd voor tegemoet komend verkeer, in de richting van de Alva- rezlaan. Doordat de haar tegemoetkomende zestienjarige bromfietser uit Terneuzen niet uiterst rechts hield, botste die op de vrouw. Er was alleen materiële schade. door Ali Pankow ZIERIKZEE - I)e deelneemsters aan Wereldvrouwen brengen woensdag 4 februari een bezoek aan het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Zierikzee. We reldvrouwen is een project van Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei, met als doel de in tegratie van vluchtelingenvrou wen te stimuleren. Ook wordt getracht met de samenkomsten het onderlinge begrip voor de verschillende culturen te vergro ten. Het bezoek aan het CWI is de eerste excursie in het nieuwe jaar. De vrouwen worden om drie uur 's middag ontvangen door twee consulentes van het CWI. Zij zullen de wereldvrou wen voorlichten over de werk wijze en de mogelijkheden van het centrum. Aan het integratieproject ne men nieuwkomers, oudkomers en Nederlandse vrouwen deel. De excursie naar het CWI is vooral bedoeld voor de nieuwko mers. Dat zijn vrouwen die een inburgeringscursus hebben ge volgd of daar nog mee bezig zijn en die op termijn aan het werk willen gaan. De groep bestaat uit vijftien a twintig vrouwen die soms wel tien verschillende nationalitei ten vertegenwoordigen. Zij ko men wekelijks bijeen en met eni ge regelmaat maken zij een ex cursie. Verder worden er taal spelletjes gedaan of staan er creatieve en educatieve activitei ten op het programma. Eén keer in de twee weken worden er in het internationale kookcafé al lerlei gerechten uit verschillen de landen bereid. Er is kinderopvang aanwezig en voor de kinderen van zes tot elf jaar is er een creaclub. Voorafgaand aan het bezoek aan het CWI wordt in het multi- medialokaal van De Lichtboei om 14.00 uur de videofilm Zeeuwse Wereldmeiden ver toond. Ook andere belangstellen den zijn welkom. (Advertentie) RANT VOOR ZEELAND antiek interieur I Dam 61 4341 GH Middelburg tel. 0118-616638 www.willemswinkel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39