Een land van contemplatie PZC André van der Yeeke reist met zijn gedichten in alle richtingen Vorm en verval in kunstwerk gevat 12 üob krijgt een ïitstapje naar Kobbejaanland ;adeau van 3VO kunst lezers schrijven Tunnelvrees Nieuwe natuur Liegen Computer-gekte Commissie-Blok III Jagers II Infomiddag over medicijnen donderdag 29 januari 2004 loor Ben Jansen - Een Bob, een ïewust Onbeschonken Bestuur- ler, loopt toch kans een bon te Verkeersveiligheidsor 3VO reikt vanaf deze bij alcoholcontroles van le politie een bon uit die gratis oegang verschaft tot pretpark üobbejaanland in het Belgische te onderstrepen dat een Bob jndanks dat hij of zij geen alco- ïol drinkt toch plezier heeft, /erschaft de bon naast de gratis voor de Bob maximaal inzittenden 2,50 euro op de entree. 3VO heeft yoor het uitstapje naar Bob- oejaanland gekozen, omdat de uit België naar is overgewaaid. bonnen worden uitgereikt alcoholcontroles waarbij pro motieteams van 3VO van de par tij zijn. verkeersveiligheidsorganisa tie heeft de actie op touw gezet het motto 'Niet gedron toch een bon'. 3VO ver wacht dit jaar duizenden Neder landse Bobs een bezoek aan Bob- bejaanland te kunnen aanbie den. 3VO heeft in samenwerking met Bobbejaanland de promotie ont wikkeld om alle Bobs te bedan ken voor hun goede gedrag. Zij mogen daarom vanaf 1 april 2004 gratis genieten van het park en de drie nieuwe at tracties die Bobbejaanland dit voorjaar in gebruik zal gaan ne men. Naamsbekendheid De Bob-campagne in Nederland loopt vanaf december 2001. De naamsbekendheid is groot: 95 procent van de Nederlanders heeft gehoord van de actie om rijden onder invloed van alcohol te verminderen. De campagne krijgt van het pu bliek een 7,6 als rapportcijfer; het hoogste cijfer ooit gegeven voor een maatschappelijke cam pagne. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Beel den van harde en zachte steen soorten geïnspireerd op scheeps- rondingen en aan de wand etsen en olieverfschilderijen die de schoonheid van verval tonen. Dat biedt in het kort gezegd de nieuwe expositie in De Bewaer- schole in Burgh-IIaamstede.. Exposanten zijn schilderes Ajv ne van Toor en beeldhouwster Liesbeth van der Zee, beiden uit Rotterdam. De combinatie van hun werk levert, hoe verschil lend ook, een harmonieus geheel op. Van Toor zoekt naar de litte kens in de grote stad, naar de de solate sfeer die de slopersha mers achterlaten op plekken waar mensen ooit woonden of werkten. Zij begint met die ruimten tot in detail te fotogra feren. Uit die stapel foto's maakt zij een keuze en vervol gens vertaalt zij het meest sail lante tafereel in olieverf. Van Toor's werkwijze levert boeien de resultaten op. Haar schilde rijen nodigen uit lot intense be studering waarbij steeds meer details gaan opvallen. Een vroe gere slaapkamer bijvoorbeeld met een oude stoel, loshangende ijzeren strippen, de restanten van een wasbak. De toeschou wer kan er de geur van het sloop- puin als het ware vanaf snuiven, Of een schilderij van een gang in een leegstaand schoolge bouw. Enkele tegeltjes in de vloer ontbreken, op het lang niet meer gebruikte aanrecht ligt een ingedeukt blikje. De lijn- etsen van Van Toor bieden een andere dimensie. Meer melan cholie en eerbetoon aan de func tie van weleer. Bij Liesbeth van der Zee is de eenvoudige vor mentaal kenmerkend. Haar in spiratiebron is de kinderlijke vorm van een getekend bootje. In tal van steensoorten brengt ze die op bijzondere wijze tot ui ting. Blikvanger in het midden van De Bewaerschole is de collage van negen kleinere beelden van Savoniere kalksteen. Van der Zee geeft er de titel 'ruimtelijk schetsboek' aan. De presentatie van haar beelden maakt duide lijk hoe bepalend de gebruikte steensoort is voor het eindresul taat. Zo straalt een ronding als beeld van een omgekeerde boot- vorm een heel andere sfeer uit als die van de hardsteen soort diabas is gemaakt dan van Euville met vele fossielen en ga ten. Opvallend in het werk van Van der Zee is de keus voor het ge bruik van de sokkels waarop zij haar beelden plaatst. Die combi natie pakt in het ene geval geluk kiger uit dan in het andere. Een ronding van dolomiet op een bruin houten sokkel biedt bij voorbeeld minder harmonie dan de combinatie van kalksteen op een licht groen gekleurde sokkel met gevlamde structuur. De expositie in de Bewaerschole is tot en met zaterdag 21 februari geo pend van dinsdag tot en met zater dag tussen 13.30 en 16.30 uur. In De Bewaerschole zijn stenen geïnspireerd op scheepsrondingen te zien naast waterverfschilderijen. foto Marijke Folkertsma door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Hoewel hij de afgelopen tien jaar meer dan tweehonderd gedichten had ge schreven van een kwaliteit die naar hij zeker weet 'ver boven het gemiddelde' ligt, bekom merde André van der Veeke zich nooit om bundeling in een boek. Tot hij op vrijdag 13 de cember 2002 een hartstilstand kreeg als gevolg waarvan hij vijf dagen in coma lag. „Toen besefte ik dal ik mijn laksheid moest overwinnen. Dat die ge dichten geen hobby zijn, maar de essentie van mijn bestaan." Terneuzenaar André van der Veeke (1947) is redacteur van Ballustrada en de Slibreeks, medewerker van het Zeeuws Tijdschrift en co-auteur van di verse onderwijsmethoden. Hij publiceerde zijn eerste bundel Het sacrament van de sneeuw in de Slibreeks. „Dat is een hoog gekwalificeerde serie. Ik was daar heel blij mee. Daarna heb ik de uitgave van mijn ge dichten laten versloffen." Tot die bewuste vrijdag de der tiende. „Toen drong tot mij door hoe jammer het was dat ik nooit iets met met mijn ge dichten had gedaan. Ik besloot orde op zaken te stellen voor het te laat zou zijn." Van der Veeke benaderde Bert Gerestein van de Vlissingse uit geverij ADZ die eerder de door Ballustrada-auteurs gevulde bundels Zeeuws Licht, Licht Zeeuws en Zeeuws Dicht uit gaf. „Hij vond het een eer mijn werk uit te geven. Ik heb enorm veel waardering voor de gok die hij waagt Poëzie is niet populair, dus zo'n bundel is niet makkelijk te verkopen." Het resultaat wordt vanavond, tijdens de Nationale Gedichten dag, gepresenteerd in jazzcafé Desafinado in Middelburg: Rei zigers voor alle richtingen. Ge dichten 1993-2003. De titel is ontleend aan het openingsge dicht, dat bijna als een pro gramma kan worden gelezen. Op stations stond ik altijd klaar/om uit te zwaaien en ach ter te blijven/Verlangend staar de ik rugzakken,/havens, berg paden, vreemde talen na/Als Dichter André van der Vreeke: „Ik kom in mijn vorm van taal ergens waar nog nooit iemand ge weest is. In die zin ben ik een reiziger voor alle richtingen." foto Wim Kooyman een trein in een bocht ver dween voelde ik/de pijn van wie onmogelijk weg kan komen/ Op een dag was het plotseling zover: ook ik/ mocht in licht gedompeld vertrekken/ Maar een reisdoel had ik niet, op goed geluk/wachtte ik op een van de luidruchtige perrons/ Reizigers voor alle richtingen instappen,/klonk het en daar ging ik na zo veel jaren/Reiziger, eindelijk op reis, reizend/naar wat ik wel vergeten kon. Van der Veeke: „Toen ik begin twintig was reisde ik nooit ver der dan Deventer of Maas tricht. Ik stond op stations te kijken, mijn vrienden uit te zwaaien en voelde de pijn van het niet weg kunnen komen. Maar, zo verwoord ik in het ge dicht, ik heb de poëzie om in te reizen. Ik kom in mijn vorm van taal ergens.waar nog nooit iemand geweest is. In die zin ben ik een reiziger voor alle richtingen." De gedichten zijn niet chrono logisch in de bundel opgeno men, maar geordend naar de verschillende richtingen waar in Van der Veeke is gereisd. Er is een afdeling over afkomst en familie, één over vrouwen en erotiek, over landschap, de kust, en de jaargetijden. Zee land is prominent aanwezig in zijn gedichten. Het landschap inspireert Van der Veeke, maar uiteindelijk leiden zijn observa ties tot de beschrijving van een innerlijk landschap. Verwant Van der Veeke voelt zich ver want met dichters als Philip Larkin, Ted Hughes, Seamus Heaney en in eigen land onder anderen J.C. Bloemen Y. Né. Toen hij als twintiger begon, was Hans Verhagen zijn grote voorbeeld. Laat het nu Verha gen zijn die een nawoord bij de bundel heeft geschreven. „De cirkel is rond", zegt Van der Veeke. In een glashelder ver haal zet Verhagen uiteen waar het in poëzie om draait, om te besluiten met de vaststelling dat Van der Veekes bundel be groet mag worden 'als een ge beurtenis, niet alleen in Zee land, maar voor het hele Neder landse taalgebied.' Van der Veeke: „Dat is een bij zonder compliment en niet van de eerste de beste. Niet alleen verwoordt hij prachtig de es sentie van de poëzie, hij heeft ook mooi weten te duiden hoe sommige van mijn karakter trekken het maken van een ge dicht in de weg staan. Terecht constateert hij dat ik er jaren over heb gedaan van iemand die gedichten schrijft te veran deren in een dichter André van der Veeke: Reizigers voor alle richtingen, uitgave ADZ Vlissingen, isbn 90- 72838- 33-5, prijs: 9.95. Bij de presentatie vanavond in Desafinado in Middelburg (ach ter uur) wordt voorgedragen door Cees Maas, Meindert Inder- wisch, Emma Crebolder, Theo Raats, Thorn Schrijer, Lou Vleu gelhof, Jan J.B. Kuipers, Laurens Geerse en Hans Verhagen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie- tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden, De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De 'tunnelvrees' die wordt be schreven in de PZC van 23 ja nuari is voor mij echt. Ik ben doof en ik heb claustrofobie. Ik ben dus heel bang geweest toen ik door de tunnel ging. Eerst durfde ik helemaal niet, maar in middels ben ik er twee keer doorheen gereden. De eerste keer met een taxi naar Goes, Ik durfde eigenlijk niet te kijken. Nog niet licht buiten, nog niet licht buiten... De tweede keer zat ik met een paar mensen in de bus. Dat ging beter. Ik was nog wel een beetje bang. Zou den de muren van de tunnel niet een lichter kleurtje kunnen krij gen? En kan er geen mooi schil derij worden opgehangen? Margriet van Grol De Vosplantsoen 16 Hulst De bevolking meer te betrekken bij de planning van nieuwe na tuurgebieden is een loffelijk stre ven van gedeputeerde Kramer (PZC 20-1). Voor de Beekhoeks polder heeft dat inderdaad ge leid tot enige aanpassing van het inrichtingsplan. Dat neemt niet weg dat op 75 procent van het gebied 40 tot 50 cm grond zal worden afgevoerd. Dat resul teert in een zandbank van het jaar duizend, die dan binnen de duinen ligt. Dat is inderdaad iets geheel nieuws, maar af braak van wat door de natuur in meer dan honderd jaar ont stond. Bovendien was de grond karakteristiek voor de binnen- duinrand, namelijk deels over- stoven met duinzand. Bezwaar makers inzake deze polder wer den vooral nostalgische overwe gingen toegedicht. Voor een deel is dat juist. Er is geen verschil van mening dat het in het verle den een waardevol landschap was. Voor een ander deel waren en zijn de protesten een poging een halt toe te roepen aan het te pas en te onpas afgraven van grond. Dat is een algemene trend en zeker niet specifiek Zeeuws. Zonder bemesting en met afvoer van product zou de van nature arme grond van de Beekhoekspolder ook verschra len. En een zogenoemde traditio nele inrichting met sloten en heggen had een veelvoud aan vo gels en ander wild op kunnen le veren. Afgezien nog van de kos ten van afvoer van zevendui zend dumpers grond. v A. Maljaars Lijdijkweg 5 Vrouwenpolder Afgelopen week werden we doodgeknuffeld met de verhalen over Rob Oudkerk, politiek ver mengd met seks. De bekendste religies, jodendom, christendom hanteren het begrip hoer (hoe- rig) als zodanig, los van wat ook, als scheldwoord. Zij ver werpen het gedrag van de zich aanbiedende vrouw. Mannen rechtvaardigen hun reactief ge drag als natuurlijk gevolg van een oorzaak. Verschuilen zich achter de eer van de (echte) man. Prostitutie echter draait niet om schelden maar is een vorm van handel. Verkoper, ko per en prijs. Bij de betrokken wethouder is het niet handel maar therapie. Althans, hij zei dat de stress van zijn moeilijke beroep van politiek grootbe stuurder hem tot betreffend ge drag bracht. Er bestaat seks met liefde en zonder liefde, allebei met lustbeleving. Maar hier is seks het medicijn van de psy chiater (arts met enige psycholo gische kennis). Vandaar dat bij de wethouder en zijn partijgeno ten de gebruikte vrouwen niet ter sprake komen. Zij hoeven niet eens te verrekken of dood te vallen. Zij bestaan gewoon even min als de laagste hindoe-kaste. Of pleeschoonmakers. Zoals ple bejers in het oude 'democrati sche' Griekenland. Hardnekkig stelt men steeds dat prostitutie nu legaal is. Prostitutie is in Ne derland legaal vanaf 1911. Wat laatst gelegaliseerd werd, is dat men er als derde van profiteert. De profiteur, dé groothande laar, is eerzaam gemaakt. De vrouw die het werk verricht wordt dat nooit. Zij kan hooguit verrekken. Het gaat door voor socialisme, liberalisme, chris ten- of sociaal-democratie. Ik noem het hypocratie. Een vorm van liegen. Arie Bilius Veerserweg 101 Veere De computer is niet meer weg te denken in onze maatschappij; voor kinderen (PZC 23-1). maar i óók voor volwassenen. Er zijn j verslavingsverschijnselen van spelletjes, mailen en chatten. E de telefoonkosten rijzen de pan uit. Contact-armoede, werkloos- f* heid en verveling zijn indicaties, F Puntsgewijs nu enkele 'waar- f schuwingen' - voor zover het f helpt: 1 Het verslavend aspect 1 van chatten, e- mailen en telefo- f neren is adembenemend: het wordt belangrijker dan familie. 2. Als je deze verslaving hebt,ga dan nooit in werkelijkheid con tact zoeken. Juist dat is niet de bedoeling en loopt uit op een te leurstelling: de 'houdbaarheids- i datum' is beperkt. 3. Het op af stand - veilig, vrijblijvend - een' 'gesprek' voeren is niet de wer kelijkheid van elke dag. Als je doorvraagt in kwesties, oog in oog, prik je snel door de zoge naamde mgeprogrammeerde 'wijsheden' die steeds herge bruikt worden, 4. Mensen die in de gevarenzone van verslaving zitten, zijn zich aan het verve len, zoeken een virtuele kick. Ze hebben te veel tijd, zijn werk loos. 5. De verloren tijd en de kosten zijn beter te besteden om je zelfvertrouwen op te vijzelen, Bijvoorbeeld door studie. B. Meindersm Markstraat f 1 Aardenburtf Het voorstel om allochtonen, 1 eerst Engels te leren, dat in de brief 'Commissie-Blok II' in de: PZC van zaterdag 24 januari1 wordt gedaan, vind ik heel; vreemd. Ten eerste: asielzoekers' en immigranten zijn niet hetze® de als onze kinderen. In Neder land is het Nederlands de offi ciële taal. Immigranten die hier, naar toe willen komen, moeten1 het Nederlands kennen of leren, Dat is heel gewoon; als wij Ne derlanders naar een ander land. emigreren, moeten wij ook ons de taal van dat nieuwe land ei gen maken. Als men de wil heeft om onze taal te leren, kan dal; goed lukken. Maar ik denk dat veel vreemdelingen wel de voor-} delen van verblijf in ons land, willen genieten, maar zich met erg goed willen aanpassen. S. P. Smits Lange Noordwegt 's-Heerenhoet Wat moet Rob Ossewaarde uil Oud Sabbinge toch veel meema' ken met al die woeste en van' adrenaline overlopende jagers, om zich heen (Lezers Schrijven, PZC 22-1), Dat zo'n gevoels mens tot overmaat van ramp ook nog in de polder moet wo nen waar hij dagelijks al hel leed van angstige hazen, vluchJ tende kolganzen, weerloze kraaien en om hulp schreeuwen de, gefokte fazanten over zich heen krijgt. Al dit verdriet wordt nog verergerd nu hij vast moet stellen dat zijn informant van de Vogelbescherming zetfs door de Zeeuwse Milieu Federa tie moet worden teruggefloten. Hier komt nog bij dat de Partij voor Dieren nog steeds niet van de grond is gekomen, terwijl et genoeg kippen zonder kop rond lopen die hierin onmiddellijk zit ting zouden kunnen nemen. F houdt maar niet op voor R( Zijn laatste bericht bevat echter een klein lichtpuntje: Hierin zegt Rob namelijk dat hij hel niet begrijpt. Zowaar; een be kentenis. En iemand die het niet begrijpt kun je zijn visie e lijk niet kwalijk nemen. Of schoon je er niet aan moet der ken zo'n deskundige die zelfs exact weet hoe jagers denken, ii de polder te moeten missen, valt misschien toch te overwegen om Rob aan te raden naar de grote stad te verhuizen. Daar wordt niet zo veel geschoten als in de polder. Althans niet door jagers. J.J. Flik u-et Schoorkenszandweg 1 s-Gravenpoldti AXEL - Stichting Welzijn voo Ouderen Axel houdt maandag februari vanaf 14.00 uur een in formatiemiddag over ouder wor den en geneesmiddelen. De bij eenkomst in de Halle is bedoeij voor iedereen die wagen h over het gebruik van geneesnud delen als je ouder wordt. Zoektocht Dik negenduizend euro, daar gaat het om. Het bestuur van Zeeland heeft dat bedrag beschikbaar gesteld ten behoeve van toeristen die dit gewest bezoeken om hun innerlijk te onderzoeken. Dat provinciegeld is maar een deel, want de organisaties en kerken die tegemoet wil len komen aan de behoefte tot contem platie, stoppen zelf ook enkele tiendui zenden in het project Zeeuwse Zoek tochten. Rust De initiatiefnemers hebben eens om zich heen gekeken en geconstateerd dat Zeeland nog rust en ruimte biedt en dat er plekken zijn waar een mens tot zich zelf kan komen. Een ideaal gebied dus voor mensen die inspiratie willen op doen en die een zoektocht 'naar hun ei gen zijn' willen ondernemen. Het is de bedoeling de lieden die hun ei gen ikje ergens hebben kwijtgespeeld het zoeken makkelijk te maken. Daar toe zal een doos worden gevuld met fo to's en teksten van en over plekken en gebouwen die aansluiten bij de behoef te van hen de dorsten naar verinnerlij king en overpeinzing. Dat is fout. Wie een beetje thuis is in de zacht-sectorale wereld, weet dat daar de overtuiging heerst dat de reis zeker foto Mechteld Jansen diligent. Geringe overheidsbijdragen kunnen heel nare gevolgen hebben. Voor we het weten zitten in Zeeland de spiritualiteitzoekers en masse de nog resterende molens te vergelijken met an sichtkaarten uit de serie 'nog in Zee land resterende molens'. Ze hangen, ge huld in ongepaste kledij rond bij en in de nog schaars aanwezige Scheldego- tiek in het wonderschone Aardenburg of ze zoeken in Hulst naar een reeds lang geleden ter ziele gegaan vegeta risch restaurant waar ze spruitkoolsoep hadden willen bestellen. Er moet ook in de toekomst nog wat te genieten zijn en dat gaat niet lukken als alle geheimenis sen van het Zeeuwse land in een cadeau box worden gepropt en worden uitge deeld. De portefeuillehouder recreatie weet dat heel goed. Als hij door alle drukte dat besef even is kwijtgeraakt, dan moet hij maar eens een tijdje onder een mooie boom gaan zitten denken. door A.J. Snel zo belangrijk is als de plek van bestem ming. Als men dergelijke filosofietjes van de koude grond omhelst, dan heeft dat con sequenties. Toeristen die in zichzelf wil len schouwen en daarvoor een fijn plek je zoeken, moeten hun neus achterna gaan en hun ogen goed openhouden. Doen ze dat in Zeeland, dan vinden ze zonder twijfel plaatsen waar ze in hun gemoed kunnen speuren naar mooie stukjes van het ego. Handleiding Geef je zulke zoekende zielen een hand leiding dan komen ze allemaal op het zelfde punt uit en is het daar dus ge daan met de rust en de ruimte. Ook voor de plaatselijke bevolking die zeker en vast niet behept is met wanen over 'eigen spiritualiteit eerst' maar die toch ook wel eens tot bedaren wil komen zonder te worden gestoord door zen uwlijders die met een box vol adviezen op de lastdrager door dit gewest razen. Dat heeft de portefeuillehouder De Kok natuurlijk allemaal niet overwogen toen hij een bijdrage gaf en zulks is ook wel te begrijpen van iemand wiens hoofd staat naar verstening rond het Veerse Meer en verstaling aan De Ka- loot. De gedeputeerde schaart zich, door achteloos een bedragje te laten overmaken, in een gulle traditie. In de jaren zeventig dachten bestuurders ook al niet na toen ze subsidies gingen ver strekken om de werkgelegenheid op de vijzelen. Een gevolg was dat in Hulst op kosten van de gemeenschap een kans loos vegetarisch eethuis verrees. Later kreeg je fondsen voor plattelandsver nieuwing waaruit in ruime mate werd geput als iemand op de gedachte kwam dat de vervaardiging van soep op basis van spruitkool een innoverende activi teit was. Het zijn, gezien in het licht van de eeu wigheid, kleinigheden, maar men blijve Iedereen heeft wel eens een zwak mo ment en bestuurders zijn ook maar mensen. Uitgaande van die milde ge dachte moet de gedeputeerde Gert de Kok, portefeuillehouder recreatie, niet te hard worden gevallen als hij ook eens wat euro's in het afvoerputje laat lopen. Hij is niet de eerste en hij zal de laatste niet zijn. Toch dient de bevolking ter za ke oplettend te zijn, want veel kleintjes maken een grote en voor je het weet heb je tekorten en dan zit je. Een Zeeuwse boom om onder te mijmeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38