Wim Helsen: absurde soep PZC Klaas van Eerden is een blijvertje 28 Cuban Heels speelt garageblues Voice Male zingt met lichaamstaal donderdag 29 januari 2004 swb De Twentse garageblues band Cuban Heels geeft za terdag een concert in de Terneu- zense jazzclub Porgy Bess, op initiatief van de stichting Roots Zeeuws-Vlaanderen. De blues van Cuban Heels klinkt ruw, eerlijk en intens. In tensiteit en explosiviteit zijn de sleutelwoorden voor de muziek van Cuban Heels. Nadrukkelijk geïnspireerd door punk blues-icoon Lester Butler en zijn Red Devils en de Texas blues van de Fabulous Thunder- birds, staat de band garant voor moddervette bluessongs. Leadzanger/songwriter Jan Hid- ding kenmerkt zich door een doorleefde strot, gitarist Rico Gerfen zorgt voor gemene gitaar licks en Arnoud van den Berg (bas) en Chiel ten Vaarwerk (drums) vormen een solide ba sis. Onlangs verliet mondharmo nicaspeler Ernst Ferkenius de band. Hij is vervangen door Ri chard Koster, die bekendheid verwierf met de Boyd Small Band. Cuban Heels groeide in de afge lopen jaren uit tot één van de smaakmakers in het live blues circuit van de Benelux. Optre dens op onder andere het North Sea Jazz Festival en Bluesrock Tegelen waren daarvan een ge volg, al geeft de band zelf de voorkeur aan shows in kleine, rokerige zalen. In 2001 bracht Cuban Heels zijn debuutalbum Sweet and Lowdown uit, een jaar later volgde Morphine Ma ma. Momenteel werkt de band aan een derde cd. Het voorprogramma wordt ver zorgd door de Terneuzense jump jiveband Jive for your Life. Donny Benjaminsz ver zorgt de zang- en gitaarpartijen, Jean-Paul Harreman speelt con trabas en Friso van Wijck drumt. Raymond de Frel De bluesavond in Porgy Bess in Terneuzen begint zaterdag om 21.30 uur. Voice Male heten ze. Vijf Vlaamse mannen, vijf inter nationale stemmen, wat li chaamstaal en dat is het dan wel. En het is meer dan genoeg. Wat je te horen krijgt in het swingende concert Approved is een loepzuivere lawine a capella versies van populaire songs uit de laatste vijftig jaar. Van de Eu- rythmics en Pink Floyd tot Les Poppies. Af en toe wordt het voorname lijk Engelse repertoire afge wisseld met andere talen zoals de opzwepende vertolking van een lied van Angelo Brandoardi of het vreemde vliegenmepper lied van Les Négresses Vertes. Voice Male zingt vrijdag in het Scheldetheater in Terneuzen (20.00 uur) Wim Helsen, de in Ant werpen woonachtige podiumkunstenaar, trekt momenteel door het land met zijn naar eigen zeggen 'eerste echt volwassen grote mensenshow'. Heden Soup is de titel van het program ma dat al het 'debuut van het jaar' is genoemd. Helsen is inmiddels ruim twee jaar bezig als solist, sinds een jaar fulltime. Zijn stijl wordt getypeerd als 'absurdis tisch', de inhoud van zijn stuk ken omschreven als 'krankzin nig gedachtegoed'. Helsen: "De manier waarop ik dingen vertel, is absurdistisch. Maar het is geen hoop onzin die ik sta te ver kondigen. Ik wil wel wat vertel len met mijn stuk. Maar de ma nier waarop ik mijn boodschap verkondig, is blijkbaar zo over weldigend, dat de boodschap niet gezien wordt. Dat vind ik niet erg, als de mensen een goe de avond achter de rug hebben en bij zichzelf denken: 'De vol gende keer ga ik weer naar zijn show'. Toch hoop ik wel dat er ook mensen in de zaal zitten die mijn boodschap wel begrij pen." De titel van zijn show kreeg de cabaretier een aantal jaren gele den in zijn hoofd toen hij nog in Brussel werkte en met de metro reisde: "Ik woonde in Antwer pen, werkte in Brussel en in de koude perioden werd er in het station soep uitgedeeld. In Brus sel schrijven ze dat in het Frans, dus 'soupe'. Maar in mijn hoofd bleef het hangen zonder -e-. Dus op z'n Engels. Dat is ook het leuke aan soep: het is een woord dat in veel talen wordt gebruikt." Helsen werd in de koude perio den elke dag geconfronteerd met soepbedelingen voor daklo zen. „Die mensen stonden in de rij en ik liep er gehaast aan voor bij. Toch vond ik het wel gezel lig, zoals ze daar stonden. Ik kreeg zelf ook zin om erbij te staan. Maar dat klopt natuurlijk niet. Die mensen verkeren nou eenmaal niet in een benijdens waardige positie, al lijkt dat op een bepaald moment misschien Wim Helsen. De hoofdfiguur in Heden Soup is iemand die soep uitdeelt aan daklozen. "Soep met gehaktlet- ters erin die samen een bood schap moeten vormen. Het is ook de geest van die figuur die met allerlei gedachten zit, waar door je een krankzinnige figuur krijgt. Vandaar dat er werd ge schreven dat er krankzinnig ge dachtegoed in het stuk is ver werkt. Erin een soep is ook van alles ververkt. Dat vind je in het stuk erug in die gedachten van de hofdfiguur. Maar ook in allerlei wrmen van podium kunst. Eizit tekst in, maar ook bijvoorbeeld poëzie. Verder ishet zo dat soep voor de armstens, maar ook wordt op gediend ijdens koninklijke ban ketten, ht is voor alle mensen", foto Gie Knaers aldus Helsen die ook voor ieder een schrijft. De inspiratie voor de show? Dat zijn menselijke neigingen die ik wil laten zien. Zoals zelfmedelijden of re de-loosheid. Neigingen die ik niet toejuich, maar die wel ie dereen kent. Ik zet ze te kijk." Wim Helsen treedt vanavond op in De Mythe in Goes (20.00 uur) Het cabaret is in Nederland ongekend populair. Maar lang niet alle talenten zijn blij vers. Er zijn echter uitzonderin gen, onder wie Klaas van der Eerden, die in 1999 de Wim Son- neveldprijs en de publieksprijs won op het Amsterdams JQein- kunst Festival. Klaas (1975) groeide op in Am sterdam. Hij komt uit een 'pro gressief nest'. Van zijn ouders mocht hij alles. Er was niets om tegenaan te schoppen, Pa en ma hadden graag gezien dat hij naar de Kleinkunst Academie zou gaan. Klaas zag hierin een mogelijkheid om eens lekker dwars te gaan liggen. Hij ging niet naar de academie, maar koos voor een studie Personeel en Arbeid. Hij studeerde in mei 1999 af heeft er verder nooit iets meeimee gedaan. Hij deed mee aande stand-up comedian- wedstrijl Gongshoiv in het Am- sterdame comedycafé Toomler en sleept de eerste prijs in de wacht. E* volgden diverse optre dens en :o groeide hij in korte tijd uit bt een bekende figuur in de calaretwereld. Snelheid en muziialiteit zijn de handels merken van Klaas. En die voe ren in zijn nieuwe programma Mix ook de boventoon. Hij mixt muziek, verhalen, dans, straat culturen en types door elkaar. Hierdoor ontstaat er een eigen tijdse cocktail. Gé Ansems Mix, zaterdag in De Meiboom in Krabbendijke (20.00 uur) Richard III Het toneelstuk Richard III wordt gespeeld door Annette Speelt. Richard ontziet niemand om zijn droom te verwezenlijke: ko ning worden. Meedogenloos en vol overtuiging grijpt Ri chard om zich heen. Tot uiteindelijk ook hijzelf het slachtof fer wordt van zijn ambities. Het drama ontsluiert de eeuwen oude botsing tussen individuele verlangens en de bestem ming van het noodlot. •Posium 't Beest, Goes, 20.30 uur Freddy Who? De band Freddy Who? verzorgt een optreden. Ze spelen de echte blues en de groep bestaat voor een deel uit leden van de band The Juke Joints. •Het Loze Vissertje, Wilhelminadorp, 21.00 uur ZATERDAG Wintercircus Wintercircus Martin Hanson viert het 25-jarig bestaan. Deze jubileumvoorstelling gaat gepaard met veel glittèren glans en met vele verrassende acts met circusartiesten in het theater. Een voorstelling voor het hele gezin vanaf 4 jaar. •Scheldetheater, Terneuzen, 15.00 en 19.00 uur Country Western Het Country Western Evenement zorgt voor een authen tieke westernsfeer. Het programma vermeldt onder meer linedancedemonstra- ties, demonstraties met lasso's en zwepen, hoefijzergooien en een country westernmarkt. 's Middags is er een optre den van de Zeeuws-Vlaamse countryzanger Diederik Ben jaminsz en 's avonds komen de Haagse dj Koos en de topfor- matie Kentucky Band uit België. •Den Dullaert, Hulst, 15.00 uur Nieuwe Snaar De Nieuwe Snaar brengt het programma De omlop der Lage Landen. In zijn ruim 20-jarig bestaan heeft dit muzikale gezelschap (sinds 1999 een kwartet) ononderbroken getourd in de thea ters, de schouwburgen, de culturele centra, de muziekcafés, de festivals, de jeugdhonken, de parochiezalen, kortom in de muzikale feestpaleizen der lage landen. De titel van deze voorstelling vertaalt dus onomstotelijk waar het om gaat! •De Mythe, Goes, 20.00 uur Klaas Cabaretier Klaas brengt zijn programma Mix. Snelheid en muzikaliteit zijn de kemmerken van Klaas van der Eerden, kortweg Klaas. Hij mixt alles door elkaar tot één programma: muziek, verhalen, dans, straatculturen en types. Hij won zowel de publieksprijs als de Wim Sonneveld- prijs op het Amsterdams Kleinkunstfestival 1999. •De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Rob Urgert Rob Urgert brengt zijn cabaretprogramma Geluk is gelul met een K. Rob Urgert houdt van exclusiviteit. Dit is zijn derde pro gramma, met nog een snufje meer vernuft, met nog een grein tje meer venijn. Een voorstelling over geluk en geld en seks en andere dingen waar je slecht van slaapt. •Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, nee zuster. Deze gezellige familiemusical is gebaseerd op de gelijknami ge tv-serie van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink. sprankelende, nostalgische voorstelling waarin dertien spe lers zang, dans en spel in elkaar laten overvloeien. De regie is in handen van Carla Schroot. •De Vossenkuil, Oud-Vossemeer, 20.15 uur Roep van de Vogel Vijf actrices spelen het toneelstuk De Roep van de Vogel. Zie vrijdag. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.30 uur Les Bonnes Drie actrices spelen Les Bonnes van Jean Genet. Zie vrijdag. •Duingalerie, Domburg, 20.30 uur ROTTERDAM Muziek en theater voor kinderen. Edwin Rutten, verteller met Het Gel ders Orkest o.l.v. Jaap ter Linden, do. de Doelen, Grote Zaal -19.30 uur De vrienden van Amstel Live. Live in Ahoy'! do., vr., za. en zo. Ahoy' Rotter dam - 20.15 uur Romeo Julia. Shakespeare. Neder landse première, do., vr., za., zo., ma., di. en wo. Nieuwe Luxor Theater - 20.00;zo. ook 14.00 uur Turkse muziek. Özdemir Erdogan. Was een van de Turkse protestzan gers van de generatie van 1968. Met zijn chansons en liefdes- en levenslie deren is hij sindsdien een begrip ge worden voor jong en oud in Turkije, do. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur Dead cat bounce. Productiehuis Rot terdam. Aan het begin van Dead cat bounce wordt geteld hoe hoog de op brengst was van de kaartverkoop, do., vr., di. en wo. Rotterdamse Schouwburg, Krijn Boon Studio - 20.30 uur Noord-Afrikaanse muziek. Hasna el Becheria. Zangeres en Gnawa mul- ti-instrumentaliste. Zij is geboren in Béchar. vr. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur Symfonisch Avontuur. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ingo Metzmacher. vr. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Fridaynight Spotlight: Stand-up Co medy Concours 2004 - Selectieronde. De finale is in maart 2004 in Theater Bellevue te Amsterdam, vr. Biblio theektheater - 20.30 uur Piggelmee. Een man en zijn vrouw wonen in een hutje aan de zee. Harrie Jekkers en Koos Meinderts hebben het oude verhaal omgetoverd tot een eigentijdse musical. Gespeeld, ge danst en gezongen door leerlingen van de depandances Oud-Beijerland en Bergschenhoek- Familievoorstel ling vanaf 6 jaar. Try-out, vr. Jeugd theater Hofplein, Kleine Zaal - 19.00; za. 14.00 uur Proust 2: De kant van Albertine. Re gie: Guy Cassiers. Deel 2 in de gedurf de theaterserie Op zoek naar de verlo ren tijd naar het literaire meester werk van Marcel Proust, vr., za. en wo. RO THEATER - 20.30 uur Ronja de roversdochter. Ronja de roversdochter is een bewerking van het gelijknamige boek van Astrid Lindgren.Gespeeld, gedanst en gezon gen door Sander de Heer, Pim van Al ten en 110 leerlingen van Jeugdthea ter Hofplein. Vanaf 4 jaar. vr. en za. Jeugdtheater Hofplein, Gro- te Zaal -19.00; zo. 14.00 uur Het Lupardi feest. Een gezellig feest met mini-concerten van Anita Meyer, Franklin Brown en Tatjana. za. Ahoy1 Rotterdam - 20.00 uur Grote symfonieorkesten. Koninklijke Concertgebouworkest o.l.v. Herbert Blomstedt de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur Antigone. De familiesage van het ge slacht Oedipus in de wereld van de is lam anno 2003.Een eigenzinnige ver sie van de tragedie van Sofokles. za. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur Gino Sancti. Niet op de openbare weg strooien. Cabaretvoorstelling door het Vlaamse cabaretduo Gino Sancti over manipulatieve communi- catie.za. Bibliotheektheater - 20.30 Niet Schieten: Tien. Tien jaar lef, tien jaar lol! Een compilatie van een aan tal leuke liedjes en sketches uit de op merkelijkste programmas die het drie tal in de afgelopen tien jaar maakte, za. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur Doelenensemble: een gouden eeuw. Doelenensemble 'Het minimale thea ter' m.m.v. Judih Vindevogel, so praan, Gerrie de Vries, mezzoso praan. zo. de Doelen, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur Grote Matinees. Rotterdams Philhar monisch Orkest o.l.v. Ingo Metzma cher m.m.v. Julia Fischer, viool. zo. de Doelen, Grote Zaal -14.15 uur Oude muziek: nieuwe ontdekkingen/Kamermuziek op zon dagmorgen. Rozenkranz-Sonaten van Biber. zo. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 11.00-12.30 en 14.30-17.00 uur Helmut Lotti. Popclassics in Sympho ny. ma. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 Meesterlijke barokmuziek Andreas Scholl - altus en Accademia Bizanti- na. di. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 Blof. Live in Ahoy'! di. en wo. Ahoy' Rotterdam - 20.00 uur ANTWERPEN Blauw Opwindende relatiekomedie naar het boek La Ronde van Arthur Schnitzler in een regie van Stijn Co- ninx. do. vr. za. en wo. première Zaal EIckerlyc 20.00 uur De Elzenkoning.Theaterstuk naar het boek van Michel Tournier door Barre Weldaad in een vertolking van Carl Ridders, do. vr. en za. Raamtheater 20.00 uur Hoerenleed. Theatervoorstelling van Jan Christiaens Sr. over het leven van twee verschillende madammen ut de Quartier. vr. en za. Noordthea- tr 20.30 uur, zo. matinée 15.00 uur Ie Madam van 't café. Grotesk-geesti gs schets van een Westers gezinnetje, vin Koffi Kwahulé, uitgaand van het livensverhaal van grootmoeder Ecqaert. do. vr. za. en wo. Zuidpool 2).00 uur Aires Onbekend. Theaterstuk naar Eathrine Kressmann Taylor in een vertaling van Catrien Hermans door Erik Burke en Wim Stevens, do. vr. ei za. Klokhuis 20.30 uur leer Gynt. Muziektheaterprogramma raar een stuk van Ibsen met muziek \an Grieg, door Het Toneelhuis. do. ei vr. Bourla 20.00 uur Vorstellingen in de Arenbergschouw- lurg: Koning en Clochard, concert oor Guido Belcanto, do. 20.15 uur; Jirome stuurt zijn kat, komisch thea terstuk door het Amfora Teejaater, v. kleine zaal 20.30 uur; De trotter ges A Capella, concert door Voice Kale, za. 20.15 uur; Prettig klassiek - Snistra en Destra, concert door gita- rste Micheline Dumortier en violist J) Vercruysse, zo. 11.00 uur; Jokke Schreurs Solo, jazzconcert zo. 20.30 lur; Bert en Bernie met Hier en Nu, abaretprogramma, wo. kleine zaal 2).30 uur; Jan Leyers in concert, wo. 2). 15 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: I'e penismonoloog, monoloog op tekst van Nigel Williams en Peter Per- eval, vertolkt door Williams, do. vr. a. en zo. 20.30 uur; Caveman, thea tervoorstelling door Theater Mogul, v. en za. 20.30 uur Vorstellingen in de Kon. Elisabeth- aal: Soundtracks in Concert, door ten groot symfonisch orkest o.l.v. diri- ;ent Dirk Brossé en het Filharmo- ïisch koor van Antwerpen, vr. en za. ;0.00 uur; Harry Potter's Guide to Or chestra, jeugdconcert door deFilhar- monie en vertelster Gitte van Hoy- weghen, zo. 11.00 uur; Randy New man, concert zo. 20.30 uur; Cofenas 2, concert door het Staatssymfonieor- kest van Litouwen o.l.v. Sintaras Rin- kevicius, m.m.v. solist Maurizio Mo- retti op ma."20.00 uur Voorstellingen in De Singel: De Nach ten 2004, totaaltheaterprogramma vr en za. 20.00 uur; Unheimliche Ge- schichten, Duitse horrorfilm naar Poe, Stevenson, Heine, Webmann en Oswald zelf, wo. 20.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Op zoek naar Nosferatu of De heerser van de levende doden, theatervoor stelling en bewerking van de roman van Bram Stoker door Hilde Uitterlin- den en Charles Comette, do. vr. en wo. 20.30 uur; Hasna El Becharia, concert door Algerijnse berber zange res en instrumentaliste za. 20.30 uur; Kariofyus Doïtsidis Kompania, concert met volksmuziek uit Tracië, zo. 20.30 uur Voorstellingen in het Sportpaleis 13 Years Cherry Moon, houseconcert, vr. 21.00 - 7.00 uur; Antwerpen zingt In- door, za. 20.00 uur The Sound of Music Musical met hoofdrolspelers Maike Boerdam en Peter Van De Velde. do. vr. za. en wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, za. ook 14.00 uur, zo. 13.00 en 18.00 uur Merrily We Roll Along Musicalpro ductie over succes en vergankelijk heid door Koninklijk Ballet van Vlaanderen, do. Theater 't Eilandje Kat'a Kabanové Opera en psychodra ma van Leos Janacek naar het tonnel- stuk Groza (De Storm) van Nilolaye- vitch Ostrovsky o.l.v. Friedemann Layer, di. première Vlaamse Opera 20.00 uur Cleanhead Barefoot Het duo Cleanhead Barefoot brengt een aanstekelijke mix van Amerikaanse muzikstijlen. Een gevarieerd repertoire van blues uit de 'windy city' Chica go tot TexMex, cajun en zydeco uit het zuiden. Ze bewerk ten bluessongs van Robert Johnson van zeventig jaar gele den, zydeco van Clifton Chenier en voorzien hits uit de jaren zestig van een cajunsausje. Het duo heeft een aansprekende combinatie van twee stemmen, gitaar en accordeon. Michael Beukers kreeg de bijnaam Barefoot omdat hij bij dreigende oververhitrting zijn schoenen uittrekt. Met gitarist John Zwetsloot staat hij garant voor een afwisselend en swingend optreden. •Razzmatazz, Oost-Souburg, 21.00 uur C-Mon Kypski Kypski (Thomas Eibers) en C-Mon (Simon Akkermans) ver zorgen een optreden. Ze bundelden hun krachten en begonnen op primitieve wij ze beats voor rappers te maken. Multi-instrumentalist Dan iel Rose en toetsenist Jori Collingnon (beiden uit de band Mitchell) werden er later bijgehaald. VJ Jansen ls verzorgt de beelden. De lokale dj's Melt Sandstorm vullen de verde re muziek in. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Sleazy Rock Night Sleazy Rock Night wil zeggen muziek met een rauw rockge- halte. Drie aanstormende bands betreden het podium: Dr Dick, Wiseguy en 69Charger. Dr Dick uit Deventer speelt harde rock 'n roll. Wiseguy noemt zijn eigen muziek 'sleazerock. Charger begon in 1999 als de Burn-outs met twee gitaren en een drumstel. Vanaf april 2000 wordt de band versterkt met bas. Vanaf dan gaan deze jongens loos, klinkend als een berevette asskickin' rock roll. •Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Cuban Heels De garagebluesband Cuban Heels geeft een concert. De vijfmansformatie blinkt op het podium uit in intensiteit en explosiviteit. De sound is vet, vuig en smerig. In het voorprogramma speelt de Terneuzense Jive for your Live, met Donny Ben jaminsz (zang en gitaar), Jean-Paul Harreman (contrabas) en Friso van Wijck (drums). •Porgy Bess, Terneuzen, 21.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28