ZEEUWSE COURANT Jlair vrijgepleit, rol BBC gelaakt Kenners kraken uitzetbeleid c PZC 3° |o° 10% Golden Tulip mtm wtmmmmt oorzitter omroep neemt ontslag na rapport-Hutton over dood Kelly «ndes stelen ptops langs e snelwegen Windstoten blijven uit bij sneeuwval ROKERSRUIMTE?: <S> De fiscus bouwt mee aan uw nieuwe serre. 23 t/m 25 27 t/m 29 Scherpere eisen aan vliegtuigen Ruzie over slaverni jmonument FSV ruim langs FC Zwolle Flat past brievenbussen aan tegen hengelen post Illegalen wilden andere kant op Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 I/eel wind Af en toe zon en overwegend droog. vij krachtige, aan zee stormachtige wes- It jjijke wind. Maxima rond 3 graden I7e jaargang no. 25 i onderdag 29 januari 2004 snummer€ 1,20 „Esther Gotink W 7 Vergaderen mag ook leuk zijn! KENN1SMAKINGSKOBTING op de OXDEN - De voorzitter mde BBC heeft gisteren genomen, nadat onderzoeksrechter jrd Hutton had gesteld il niet de regering van air maar de Britse om- epzich schuldig maakte misleidende bericht- ning over de oorlog in ak. Blair eiste én kreeg >mpt excuses van de BC. die hem daar juist iflhad beschuldigd. flon deed in opdracht van de gnng-Blair onderzoek naar dood van wapenexpert Da- iKelly. Die pleegde vorig jaar zelfmoord nadat de BBC ldde dat volgens informant llyde regering de Iraakse wa- adreiging had aangedikt. tvanche Stons rapport betekent re- rhe voor Blair en de Labour- lij, Onder gejuich en applaus ipartijgenoten sprak Blair in i Lagerhuis: ,,De afgelopen ancien hebben'we beschuldi gen gehoord die de integri- ivan de regering en van mij als premier in het hart m. Ik ben beschuldigd van gens, bedrog en hypocrisie. arop citeerde hij het rapport: jegrond!" Hutton vindt dat BBC-ra- journalist Andrew Gilligan ischuldig heeft gemaakt aan ongegronde aanval op de ELDOORN - Antilliaapse en rokkaanse bendes stropen de *5le maanden de Nederland snelwegen af, op zoek naar lops in geparkeerde auto's. ;ens het Korps Landelijke itie Diensten (KLPD) zijn er korte tijd al zo'n zestig buit- saakt De bendes houden b voornamelijk op langs de A12, A28 en A50. Ze slaan iname vroeg in de avond toe wegrestaurants en zijn voor geïnteresseerd in auto's met 'open kofferbak'; mpv's,sta- tcars en hatchbacks. Ooktij- tssanitaire stops bij benzine- lions slaan ze hun slag. gens een KLPD-woord voer- ihouden de bendes in de ga- iwanneer er bij het verlaten caeauto een laptop in de kof- uimte wordt gelegd en dein- erniet voor terug om vervol- 5 een raampje in te slaan; als er andere automobilis- de buurt zijn. Aan auto sstoren ze zich niet. inelijk zien ze kort nadat ze iweggevlucht kans de gesto- laptops aan handlangers ïte dragen. politie heeft een paar keer, ioor omstanders te zijn ge- •kans gezien zo'n vluchtau- ün te houden. Maar in alle allen was de buit al verdwe- GPD integriteit van de regering'. Hij meldde in een reportage in mei vorig jaar dat de regering infor matie had toegevoegd aan het wapendossier over Irak in de wetenschap dat die informatie onjuist was. Men wilde zo een aanval op Irak rechtvaardigen. De bron van Gilligan's verhaal zou Kelly zijn geweest die bij het ministerie van Defensie werkte. Hutton concludeert dat Gilli- gans bewering niet onderbouwd was en ook niet rechtstreeks uit de mond van Kelly opgetekend. Hutton geeft de BBC-leiding een veeg uit de pan, omdat die niet de moeite nam het verhaal van Gilligan te verifiëren, nadat de regering had geklaagd dat het onwaar was. Hutton noemt de redactionele organisatie van de BBC en de controle daarop 'ondeugdelijk'. Hutton concludeert dat de rege ring niet doelgericht van plan was om Kelly's naam in de open baarheid te krijgen. Blair, mi nister Hoon van Defensie en toenmalig regeringswoordvoer der Alastair Campbell wilden volgens Hutton alleen maar openheid van zaken geven om dat hen anders kon worden ver weten de zaak in de doofpot te stoppen. Hutton bekritiseert Hoon en diens medewerkers wel, omdat zij Kelly onvoldoen de informeerden en bescherm den toen zijn identiteit uitlekte. De regering noch de BBC treft blaam voor de zelfmoord van Kelly. Niemand kon weten dat Kelly zichzelf van het leven zou beroven. Hutton verwijt de wa penspecialist wel dat hij niet be voegd was om met de BBC te spreken. Kelly's geheime ont moeting met Gilligan was tegen de gedragscode. Hij wist dat, oordeelt Hutton, omdat hij er later over sprak met een collega. Mogelijk is dat feit ook de reden voor zijn zelfmoord. GPD pagina 4: commentaar DE BILT - Een bromfietser rijdt dooreen besneeuwd bos in het Gelderse Bussloo. De sneeuwbuien van gisteren hebben niet gezorgd voor de verwachte overlast tijdens de avondspits. Het eerste winterse buiengebied kwam later dan verwacht vanaf de Noordzee het noorden van het land binnen. Het KNMI heeft gisteren een aantal keer in een weeralarm gewaarschuwd voor grote overlast door zware sneeuwbuien. Deze buien bereikten rond 17.00 uur het noorden van het land en trokken vervolgens naar het zuidoosten. Het KNMI ginger aanvanke lijk van uit dat de sneeuwbuien gepaard zouden gaan met windstoten. De verwach ting werd in de loop van de dag bijgesteld. De windstoten worden wel voor vandaag verwacht. foto Rob Voss/ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Niet alleen bur gers en belangenorganisaties hebben weerzin tegen de plan nen 0111 de komende jaren mas saal asielzoekers uit te zetten, ook deskundigen en bestuur- Advertentie Wij maken het voor u! i Glashandel MELIESTE Showroom geopend ma t/mvr 7.30-17.30 uur j Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 j ders halen de voorstellen onder uit. Dat bleek gisteren tijdens een demonstratie, een overleg van de grote steden en een hoor zitting in de Tweede Kamer. De Kamerleden werden tijdens de hoorzitting geconfronteerd met felle kritiek op de plannen van minister Verdonk (Vreem delingenzaken en Integratie). Deskundigen en bestuurders zeiden dat het haar niet zal luk ken de komende drie jaar 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers Nederland uit te zetten. Een flink deel van de asielzoe kers kan volgens de critici niet terug. Velen zullen na verblijf in een vertrekcentrum of in vreem delingenbewaring toch in Ne derland blijven, zo leert de erva ring. Vergeleken met andere Europese landen voert Neder land bovendien het strengste uitzetbeleid. Volgens A van Kalmthout van de Universiteit van Tilburg is het beeld in de plannen 'te optimistisch'. Uit zijn onderzoek blijkt dat de uit zettingen na vreemdelingenbe waring in Tilburg en Ter Apel, waar mensen echt gevangen worden genomen, afnemen. In 2003 werd slechts 35 procent van de geplande uitzettingen uitgevoerd. Zelfs dan is niet ze- Advertentie Open dagen: morgen en overmorgen! Opleidingen ICT, Elektro en Techniek, lel. (0118) 55 88 00 Opleidingen Economie, Horeca, Toerisme en Voeding, tel. (0118) 55 83 00 Opleidingen CIOS (17 januari te Breda). tel.(0113)55 80 00 Bel voor tijden en locaties of kijk op www.roczeeland.nl. Advertentie 3 Kipfilet kilo -M9- J.P. Chenet diverse soorten, fles 750 ml 2.55 Edet Friendly pak 24 rollen 4» Dat is gewoon (dingen geldig t/m I februari Advertentie De Rabobank helpt u met het inzichtelijk maken van uw belastingaangifte. In normale mensentaal geven we u interessante informatie en tips. Met maar één doel: dat u geen cent te veel belasting betaalt. Kijk op rabobank.nl. Daar vindt u bijvoorbeeld hoe de fiscus meebetaalt aan uw verbouwing. Rabobank Symbolist Fernand Khnopff in Brussel Meiden van Genet aan de Walcherse kust De veiligheidseisen voor vliegtuigen en chartermaatschap pijen afkomstig uit landen van buiten de Europese Unie wor den aangescherpt. Bovendien komt er een systeem waardoor consumenten kunnen nagaan hoe veilig de F maatschappij is waarmee ze overwegen te vliegen. In Middelburg is ruzie ontstaan over het nieuw te bouwen sla- vemijmonument. Twee betrokken stichtingen ruziën over de keuze van ontwerper. De kwestie is zo hoog opgelo pen dat wethouder A. van't Westeinde heeft besloten de procedure opnieuw te doen. PSV en Feyenoord hebben gisteren op besneeuwde velden geen uitglijder gemaakt. PSV was in eigen stadion te sterk voor FC Zwolle (5-1), Feyenoord klopte in Nijmegen NEC. 2-1. Ajax kwam niet in actie, omdat het duel met Heerenveen vanwege hevige sneeuwval werd afge- y J last. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6, radio en televisie: 7; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 21; kunst: 23,24 en 25; uit: 27, 28 en 29. kor of ze Nederland uit zijn. Voorafgaand aan de hoorzitting overhandigden actievoerders uit diverse regio's in Den Haag duizenden handtekeningen en hartekreten aan de Tweede Ka mer. „Volwassenen en kinderen worden weggehaald van hun vrienden en school en zitten straks in gesloten concentratie kampen", aldus Vluchtelingen werk in Gorinchem en de Samen Op Wegkerken in Arkel. De linkse partijen willen net als de betogers een ruimere par donregeling, maar zij vormen een minderheid in de Tweede Kamer. CDA. WD. LPFen D66 steunen de beperkte pardonre geling wel. Ook het terugkeer- lieleid krijgt de zegen van een Kamermeerderheid. ANP MOERDIJK - Vijf Moldaviërs zijn in Vlissingen in een vracht auto gekropen met het idee dat de wagen naar Engeland reed. De vrachtwagen ging echter de andere kant op. Op de Tradeboulevard op indu striegebied Moerdijk kreeg de chauffeur uit Puttershoek maandag de schrik van zijn le ven. Ineens kwam er eon mes door het dekzeil naar buiten en werd het doek opengesneden. Twee personen sprongen uit de trailer en renden weg. De politie vond later nog drie illegale vreemdelingen in de aanhanger en wist ook de twee gevluchte personen aan te houden. De Moldaviërs vertelden de politie dat ze dachten dat de truck naar Engeland zou gaan. Ze zijn aan gehouden en overgedragen aan de vreemdelingendienst. door Ron Magnée MIDDELBURG - Voor de be woners aan de Amnestylaan in Middelburg komt er deze week een eind aan een nachtmerrie. Onbekenden hengelden gere geld in hun brievenbussen op zoek naar waardevolle post. Van één bewoner werd zelfs twaalf duizend euro ontvreemd. De brievenbussen worden nu aan gepast. Onbekende hengelaars sloegen geregeld toe in de nieuwbouw- flat. Waardevolle poststukken, pinpassen en overschrijvings- kaarten werden sinds afgelopen zomer uit de postbussen ge haald.Flatbewoner P. Vervaat had heel even de vermoedelijke dader te pakken. Net nadat de postbode was geweest, zag Ver- vaat een onbekende man aan de brievenbussen prutsen. Hij pro beerde de man te overmeeste ren, maar die wist te ontsnap pen BewoonsterT. van Loon merkte plotseling dat van haar bankrekening grote sommen geld waren afgeschreven. De onbekenden hadden zelfs nieu we toegangscodes van haar spaarrekening aangevraagd en de rekening compleet geplun derd. In totaal ging het om een bedrag van twaalfduizend euro. „Je schrikt daar enorm van. él mijn geld was weg. En je hebt er zó hard voor gewerkt. Daarz.it je dan", aldus Van Loon. De gedu peerde Middelburgse deed di rect aangifte bij de politie en alarmeerde de Postbank Uit controle bleek dat een onbeken de vrouw met een vals Portugees paspoort naar de bank was ge stapt om het geld te innen Van Lpon kreeg het geld tot op de laatste cent terug van de Postbank. Inmiddels is een man aangehouden. Onlangs werd hij door de rechtbank in Haarlem veroordeeld voor het hengelen in brievenbussen. Het is ondui delijk of de man hoort bij de vrouw die met het valse Portu gese paspoort geld wilde incas seren. Advertentie naam: voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekemng: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8"7'\'\688"55'55Z0n dl wo do vr ,y noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). u per kwartaal met automatische incasso 56,60) per jaar met automatische incasso (€217.00) Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1