PZC I PZC Bouw theater blijft binnen budget Molukse verpleegkundigen maken grote stap voorwaarts in Zeeland PZC Natuurvereniging Walcheren vangt tot tweemaal toe bot Winterkwis Ontbijten met een verhaaltje ombinatie van aannemer en installateur haalt opdracht binnen GEHELE WINTERCOLLECTIE HALVE PRIJS!! RESTANTEN JEANS WINTERJACKS 70% KORTING Jeans Inn zeeuwse almanak Klaagzang iertelconcert (ddingsstation iBreskens WALCHEREN woensdag 28 januari 2004 door Ron Magnée OOSTKAPELLE - Tot twee maal toe heeft de Natuurvereni ging Walcheren bot gevangen bij het ministerie van Land bouw in Den Haag. De vereni ging tekende protest aan tegen de plaatsing van de meer dan vijftig meter hoge C2000-zend- mast bij Oostkapelle, maar is volgens het ministerie geen be langhebbende. Het gewraakte besluit betreft de plaatsing van een grote C2000- mast in Oostkapelle. op de grens van de bebouwde kom en het natuurgebied De Manteling. In het Walcherse dorp verrijst, evenals in Vrouwenpolder en Westkapelle, een zendinstalla- tie met een hoogte van meer dan vijftig meter De installaties zijn bedoeld voor het zogeheten C2000-netwerk, het communi catiesysteem voor hulpdien sten. Dit nieuwe, digitale systeem vervangt de oude net werken met analoge communi catie. C2000 betekent dat er voortaan één landelijk dekkend netwerk is en één meldkamer voor alle hulpdiensten. In heel Nederland verrijzen ongeveer 350 van dergelijke zendmasten. Bezwaarschrift De Natuurvereniging Walche ren van de KNNV (Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) is het met de plaat sing van de zendmast nabij De Manteling niet eens en diende een bezwaarschrift in. ,,Wij deden dit naast de bezwaar schriften van een aantal omwo nenden, van de Dorpsraad Oostkapelle, de stichting Duin behoud en Staatsbosbeheer", verklaart voorzitter P. Geene van de KNNV Walcheren. „Aar dig detail is dat het ministerie van Landbouw het adres van Gedeputeerde Staten van Zee land als postbusadres opgaf, waar bij telefonisch navraag echter niemand op de hoogte bleek te zijn", aldus de voorzit ter. Uiteindelijk was het toch het ministerie in Den Haag dat het bezwaarschrift verder afhan delde en oordeelde dat het docu ment niet voldeed aan de gestel de eisen. Het ministerie verklaarde hierop dat het be zwaarschrift niet ontvankelijk werd verklaard omdat het maar de vraag was of de vereniging belanghebbende is. Maar, zo las voorzitter Geene, de natuurver eniging kon alsnog aantonen dat zij rechtstreeks belangheb bende is. De vereniging moest hiervoor haar inschrijving van de Kamer van Koophandel overleggen en via de statuten bewijzen dat „deondertekenaar gerechtigd is de KNNV zelf standig in en buiten rechte te vertegenwoordigen." Geene zond alsnog de benodigde pa pieren richting Den Haag Verbolgen Hierop ontving de natuurclub echter andermaal een afwijzing met het argument dat de vereni ging wederom niet ontvankelijk werd verklaard Wederom was het aldus Geene 'juridisch ge neuzel' waarmee het ministerie het bezwaar afwees. De voorzit ter had volgens het ministerie niet duidelijk kunnen ma ken dat hij gemachtigd is be zwaar namens de vereniging te maken. Bij het ministerie van landbouw was de bewuste ambtenaar gis teren niet voor commentaar be reikbaar. Voorzitter Geene is nog steeds verbolgen over de dubbele afwijzing: „De discus sie verschuift nu van wel of geen zendmast naar wel of geen di rect belanghebbende Er rest de vereniging nog een mogelijk heid en dat is bij de Raad van State een beroepschrift indie nen. Alleen is het bedrag 232 eu ro aan griffierecht veel fors voor de kleine natuurvereniging. Een gedesillusioneerde Geene zegt dan ook: „Het gevraagde be drag is bijna een jaarinkomen uit contributies en het kost ons wel erg veel vrijwilligerstijd. We zien er dus maar vanaf." Advertentie €69 €?9 €69 689- €29 €49 Goes Helnkenszand-Vlissingon-Mlckteiburg-O-Souburg Spijkerhard de beste van Zeeland Advertentie Lezersservice - bezorgklachten informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Ze zaten er wat beteuterd bij die Vlissingers gisterochtend in hun stamcafé. Want in Middelburg gebeurt het. Daar stampen ze zomaar even een hele wijk uit de grond. En wat vooreen. 'Mu zikale wijk Mortiere krijgt vorm', juichte de krant Je rijdt er binnen via een Jazz-route. En je woont er in straten die naar bluesfeno menen zijn vernoemd. How- lin' Wolf, John Lee Hooker, Robert Johnson... En wat stelt Vlissingen daar tegen over? „Vlissingen", blokletterdede krant, „legt baggerdepot aan." Door het café schalde een klaagzang van Muddy Wa ters. Geen Vlissinger die er nog wat tegen in te brengen had. Deze ene keer moesten ze gewoon toegeven: „We slaan hier een modderfi guur." In het kader van de Nationale Voorleesdag kregen kleuters van basisschool Burcht-Rictheim in de Souburgse bibliotheek een voorleesontbijt voorgeschoteld. foto Ruben Oreel door Jeroen Boer OOST-SOUBURG - Doodstil zitten kleuters van basisschool Burcht-Riet- heim uit Oost-Souburg in de Souburgse bibliotheek op de grond. Ze luisteren aandachtig naar het door Irma Morée voorgelezen verhaal Meester Max en de minimonsters in het donkere bos. Tege lijkertijd wordt ook aan kleuters van de basisscholen De Kameleon en De Twee master uit Oost-Souburg voorgelezen. Het voorleesontbijt werd gehouden in het kader van de Nationale Voorlees- dag. „De Nationale Voorleesdag is bedoeld voor kinderen die zelf niet kunnen le zen en heeft als doel het lezen te bevor deren", vertelt Morée van de biblio theek Oost-Souburg. „Maar natuurlijk is het voor de kinderen ook een goede gelegenheid om kennis te maken met de bibliotheek", vervolgt ze. De boeken die voorgelezen worden, zijn door de bibliotheekmedewerkers uitgekozen. „De juffrouw van de school had aange geven dat het vooral een spannend ver haal moest zijn. Hoe klein ze ook zijn, van spanning houden de kinderen wel." „Die ken ik", roept een jongetje enthou siast als Morée vertelt welk verhaal ze gaat voorlezen. De bibliotheekmede werker betrekt de kinderen bij het ver haal door ze te laten reageren op de te keningen in het boek. „Die zijn veel te groot", roepen de kinderen door elkaar als de fantasiedieren die in het verhaal voorkomen getoond worden. Tijdens een spannende passage kan een jonge tje zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. Hij schuift voorzichtig naar voren om de bijbehorende platen alvast te zien. Als Morée de woorden 'en toen was het verhaaltje. zegt, roepen de kleuters in koor: „UIT!" Eten Even later zitten de kleuters van de drie scholen gezamenlijk op de grond. „En hebben jullie genoten van het ver haal?", vraagt Morée aan de kleuters. De kinderen antwoorden bevestigend. Ook na de vraag of ze honger en dorst hebben, klinkt het volmondig ja door de bibliotheek. Dus weten de kinderen wel wat ze willen. „Eten!" Na het zin gen van het traditionele hap, hap, hap- perdehap wordt het ontbijt geserveerd. De kinderen smullen van de krenten bollen en eierkoeken. Als ze weer naar school gaan, krijgen ze als verrassing een vingerpoppetje op een potlood en een kleurplaat. Tegelijkertijd werd ook in de Vlissing- se bibliotheek en op diverse Middel burgse scholen een voorleesontbijt ge houden. virNadia Berkelder JDDELBURG - Het nieuwe pterin Middelburg kan bin- jg het budget worden ge- (Ottd. Ook de kosten voor het [theologisch onderzoek in de «wput kunnen betaald wor- q uit het bedrag dat voor de «wisbegroot. De combinatie (rangers/Burgers Ergon mag dnieuwe theater bouwen. Alleen voor de inrichting van het plein voor het theater is ex tra geld nodig. Om welk bedrag dat gaat, is nog niet bekend. Van 't Westeinde vraagt de gemeen teraad in februari om honderd duizend euro beschikbaar te stellen. Met dat geld moet een aantal varianten voor de inrich ting van het plein worden uitge werkt. Daarover wordt later een beslissing genomen De selectiecommissie heeft be wust gekozen voor een combi natie van bedrijven, zegt Van 't Westeinde. „Meestal kiest een aannemer zelf een onderaanne mer, op deze manier houden we dat meer in de hand Sprangers wordt verantwoordelijk voor de daadwerkelijke bouw, Het be drijf bouwde ook al het Schel- detheater in Terneuzen. Burgers Ergon is gespecialiseerd in in stallatietechniek. het bedrijf was onder meer betrokken bij de renovatie van het Van Abbe- museum in Eindhoven. In het potje voor onvoorziene uitga ven voor de bouw zit nu nog drieëenhalve ton. Van t West einde noemt dat een 'redelijk bedrag'. „We hebben nu alle mogelijke kosten aanbesteed." De wethouder gaat ervan uit dat de schade aan woningen rond de bouwput door de verzekering worden gedekt. De aannemer begint in mei met de bouw van de parkeergarage en de nieuwe schouwburg. Naar verwachting is het theater begin 2006 klaar De deuren van het theater gaan dan in het najaar open. 'f.college van B en W heeft gis pen het besluit genomen om snerk aan Sprangers/Bur- giErgon te gunnen. Voor de ebesteding van het werk wa- e criteria vastgesteld waar- 0 de aanbieding moest vol- «1. Er is niet geselecteerd op laagste prijs, maar op prijs- uditeitverhouding. „We heb ei vantevoren aangegeven aarop we gingen selecteren", gi A. van 't Westeinde. „Dat «en zaken als de periode van awen, het plan van aanpak en «de bouwer omgaat met vei lheid en de inrichting van de Bwplaats." De combinatie brangers/Burgers Ergon werd c basis van die criteria geko- B, Bovendien had de combi ne ingeschreven voor de ügste prijs. urichting fotheater kan binnen het bud- Btvan 32 miljoen euro worden jbouvvd. Ook de kosten voor 1 archeologisch onderzoek, honderdduizend euro, kun- E uit dat potje worden be- üld. „Ik ben hier erg gelukkig *e". aldus Van 't Westeinde [■HEER ABTSKERKE - Gott- feivanEck en het Klezmertrio pe Katshke geven zondag 8 pruari een concert in de Ne- jrlands Hervormde kerk in 's- ter Abtskerke. Tijdens het beert worden verhalen ver- bi en wordt klezmer, joodse piek uit Oost-Europa, ge beld. Het concert begint om topjaar voor IESKENS - Het reddingssta- iovan de KNRM in Breskens ilteen topjaar achter de rug. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De koffers zijn gepakt voor de terugreis naar Ambon. De vijf Molukse ver pleegkundigen nemen afscheid van Nederland. De skeelers en fietsen blijven in Nederland achter, want die zijn nutteloos op de Molukken. Dat geldt ook voor de winterkleding. die naar het Leger des Heils wordt ge bracht. „Ik zal Nederland en de entie Nederlanders missen, maar we hebben een grote stap voor waarts gemaakt", zeggen de Molukkers. Het is een succesverhaal gewor den. Twee jaar geleden kwamen de vi j f naar Vlissingen om werk ervaring op te doen in Zeeuwse ziekenhuizen en instellingen. Ze kregen taallessen Neder lands bij het ROC Zeeland en theone over verpleegkunde „De school was leuk, mijn werk was leuk en het wonen in Oost- Souburg was leuk. Ik heb ner gens moeite mee gehad", zegt Melki Noya. Ze keren morgen hun thuisland. „Ik ben be nieuwd om mijn familie te zien. En het eerste dat ik wil doen, is eten", zegt Rut Nuruwe. „Ik heb al doorgegeven dat ik kankoeng wilde eten, dat is een pikant groentegerecht, een soort spina zie. Die kun je hier bij de toko kopen, maar daar smaakt het anders en het is er niet zo duur." Melki kiest voor papeda. „Het ziet eruit als lijm en wordt ge maakt van de kern van de sago palm. In Nederland wordt het van aardappelzetmeel gemaakt Dat is minder lekker." Burgeroorlog Ze vertrokken twee jaar geleden van de Molukken, toen de bur geroorlog er hevig woedde „We konden niet vrij rondlopen op Ambon, het was onrustig. Ik weet nog dat ik ineens niet meer met mijn moslimvriendin kon praten, want het was voor mij als christen gevaarlijk om in dat gebied te komen", zegt Rut. „Nu is het weer rustig. Ik ben Twee jaar geleden kwamen de eerste Molukse verpleegkundigen naar Zeeland om werkervaring op te doen in ziekenhuizen en instellingen. Morgen keren ze terug naar Ambon. foto Ruben Oreel nieuwsgierig hoe het nu op Am- bon is Ze zullen hun Zeeuwse vrienden missen en ook collega's met wie ze een band hebben opgebouwd „Nederlanders zijn veel vrien delijker dan we dachten en dan ons verteld was." Een nieuwe groep verpleegkun digen uit de Molukken wordt voorbereid om naar Nederland te gaan. Ze krijgen nu lessen over de Nederlandse taal en cul tuur. Deze vijf pioniers hebben zich voor hun nuttig gemaakt. Ze hebben verslag gedaan van hun ervaringen in Zeeland „Maar inmiddels zijn van de 23 verpleegkundigen die aan de vooropleiding in Djakarta zijn begonnen, er nog maar negen over. De selectieprocedure is zwaar", legt Bob Latuheru uit Latuheru is betrokken bij de Stichting Vlissingen-Ambon, de stichting die met de gemeente Vlissingen dit initiatief bege leidt Het project wordt ver volgd. Toen Latuheru afgelopen zomer op de Molukken was om nieuwe cursisten te selecteren, liep het storm. Latuheru: „Ons doel, het niveau van de gezondheidszorg op een hoger plan te brengen, spreekt aan. Het klaslokaal zat vol, om dat de verpleegkundigen ook begrijpen dat het een mogelijk heid is om hun economische si tuatie te verbeteren." Melki is het met hem eens. „De studies in Europa of Amerika hebben veel aanzien." Carolina Lekahena, Lista Noya en Chris ty Latuputty, Melki en Rut wor den overmorgen met open ar men op Ambon ontvangen. „We beginnen allemaal in maart in het ziekenhuis op Ambon. We hopen op een leidinggevende baan", zeggen ze. redders voeren in 2003 71 c uit om op zee mensen in «1 te helpen In 2002 werden |59reddingacties 127 mensen jg aan land gebracht, vorig r kregen 124 mensen hulp :de Koninklijke Nederland- Redding Maatschappij m skens. Vooral de stijging van aantal medische evacuaties i beroepszeelui, die vanaf schepen ziek of gewond naar [ziekenhuis moesten worden :racht, was opvallend. De Üngsmaatschappij moest 3 keer voor een dergelijk ■sport in actie komen. In het rverslag van de KNRM Rit opgemerkt dat de samen- sng met kustwacht, Radio ische Dienst en ambulance men in alle gevallen ge- wdliep. tde visserij deed regelmatig 'beroep op de reddingsboot iBreskens, meestal om teeh- tteproblemen te verhelpen. 65 procent van de acties wf plezierjachten die op de terechelde in moeilijkheden «i geraakt. dskort is het reddingstation )wst met een extra red- pboot. de Forel. Deze snelle, ïboot is door zijn geringe (gang vooral geschikt om bij fcanken hulp te bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9