Elke besnijdenis minder is winst PZC Britse politici wachten met spanning op oordeel Hutton PZC Europa leidt tot versobering van Arbeidstijdenwet Weer WCT Vrouwonvriendelijke Afrikaanse traditie blijkt moeilijk uit te roeien i 28 januari 1954 woensdag 28 januari 2004 Meisjesbesnijdenis is verboden in Nederland. Maar tijdens een va kantie in het land van herkomst gebeurt hel onder dwang van de traditie vaak toch. De Somalische Dahabo Kasim werd als 7-jarig tneisje besneden en geeft nu voorlichting vanuil haar woonplaats Den Haag. „Elke moeder die ik kan weerhouden om haar dochter te verminken, is winst. door Floor de Booys Onder haar elegante lange rok gaat een slagveld schuil. Als zevenjarig meisje werd Dahabo Kasim besneden. Ze onderging de ernstigste vorm - de 'faraonische' besnijde nis - waarbij de clitoris en klei ne schaamlippen geheel werden verwijderd en de grote schaam lippen gedeeltelijk zijn wegge sneden en de overblijfsels aan elkaar genaaid, waarbij alleen een kleine opening voor urine en menstruatiebloed blijft. Nog elke dag heeft de inmiddels 44-jarige in Den Haag wonende Somalische pijn. „Naar het toi let gaan is pijnlijk, seks is een ramp en de bevallingen van mijn zeven kinderen waren stuk voor stuk een hel. Elke keer werd mijn vagina opengeknipt en daarna weer dichtgenaaid. Je wil niet weten hoe het er bij mij van onderen uitziet." Maar dat is niet het enige. Dooi de pijn heeft Dahabo een ver keerde houding gekregen en heeft ze ook chronisch last van haar rug en bovenbenen. „Ik loop moeilijk en kan niet wer ken. Ik ben voor de rest van mijn leven verminkt." Nog altijd is ze boos op haar moeder die haar dit in naam van de traditie heeft aange daan. „Maar ja, mijn moeder is dood. Dus het heeft weinig zin om boos te blijven." En daarom stopt ze al haar energie nu in het voorlichten van Somalische vrouwen, meisjes én mannen over de rampzalige gevolgen van besnijdenis. Zij doet dat vanuit de Stichting Bewonersor ganisatie van Somaliërs in de Haagse Schilderswijk. „Elke moeder die ik ervan weet te overtuigen dat ze haar dochter tijdens een vakantie in Somalië of een ander land niet moet la ten besnijden, beschouw ik als een overwinning." Twintig a dertig jaar geleden kwam meisjesbesnijdenis niet in Nederland voor. Met de komst van migranten uit Afri kaanse landen is dat veranderd. Het is een onderwerp dat in Ne derland op veel weerstand stuit. „Het staat haaks op onze vrijge vochten samenleving waarin vrouwen met de komst van de pil en abortus baas zijn in eigen buik en op seksueel gebied de zelfde rechten hebben als man nen", vertelt Wies Obdeijn. De Haagse seksuologe vindt ook dat deze vrouwonvriendelijke Afrikaanse traditie met wortel en tak moet worden uitgeroeid. Evenals het volgens Obdeijn even schadelijke besnijden van jongens. Maar ze vraagt zich af of strengere wetten helpen. „Ik ben bang dat je dan de controle helemaal kwijtraakt, omdat ouders uitwijken naar landen waar het niet strafbaar is. Privacy Het Somalische WD-Kamerlid Hirshi Ali wil ouders die dat doen de pas afsnijden door alle Afrikaanse meisjes in de risico leeftijd jaarlijks door de GG&GD te laten screenen. Vol gens Anke van der Kwaak, me disch antropologe aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, heeft dat plan weinig kans van slagen. „En niet alleen vanwege de enorme kosten van zo'n jaar lijkse controle, maar ook vanwe ge de overtreding van de priva cy. Je kunt toch onmogelijk on der al die rokjes gaan kijken. De onderzoekers van een in op dracht van Sociale Zaken ge schreven rapport bevelen wél aan om ouders die hun dochter in het buitenland laten besnij den strafbaar te stellen. Minis ter De Geus (CDA) laat de Ka mer binnenkort weten wat hij met die aanbeveling doet. Maar al komt die wet erdoor, Van der Kwaak realiseert zich dat het vooral een symbolische functie zal hebben. „Je kunt van meisjes niet verwachten dat ze hun moeder of oma aange ven. Want vaak zijn het vrou wen uit de directe familie die de besnijdenis uitvoeren." Dahabo Kasim zou zich door zo'n wet enorm gesteund voelen tijdens haar voorlichtingswerk, Maar nog blijer zou ze zijn met meer geld voor het trainen van meer voorlichters én goed infor matiemateriaal. „Ik doe dit werk nu met twee andere vrou wen. Dat is te weinig, maar on ze bewonersorganisatie heeft geen geld voor meer. En dat is jammer, want vrouwen die be sneden zijn kosten de Neder landse overheid veel meer geld. Kijk maar naar mij: ik moet vaak naar de dokter en heb een uitkering omdat ik door de pijn niet kan werken". Haar eigen dochter hoeft niet door die hel te gaan. Helemaal breken met de traditie kon Da habo ondanks haar eigen erva ring toch niet, maar de schade bleef beperkt tot een klein snee tje in de clitoris. „De bevallin gen van mijn dochter verliepen perfect en ook van seks kan zij genieten", zegt Dahabo. Maar zij is een uitzondering. Ge vangen in traditie blijven de meeste moeders hun dochters dezelfde horror aandoen. De Haagse verloskundige Irene Ver hoeven helpt ongeveer tien be sneden vrouwen per jaar. „Ik vind het altijd extra pijnlijk als er na zo'n afschuwelijke beval ling een meisje wordt geboren. Ik probeer op die vrouwen in te praten, maar weet bijna zeker dat het niets uithaalt." GPD Op 6 februari is de internationale dag tegen vrouwenbesnijdenis. In fo: w ww. defence forchildreninter- national.nl Twee Keniase meisjes wonen in Myamira, ten westen van Nairobi, een voorlichtingsbijeenkomst bij over de gevaren van vrouwenbesnijdenis. Op de voorgrond een oud mes, dat traditioneel gebruikt wordt voor het verwijderen van de clitoris. foto Simon Maina/EPA Gedeputeerde Staten willen uiterlijk in okto ber duidelijkheid over een herkansing de Westerschelde Container Terminal. Na de pijnlijke vernietiging door de Raad van State van de Zeeuwse besluitvorming over de terminal, verwachten GS nu beter beslagen ten ijs te kun nen komen. Vooral door de kaders te verkennen die natuur en milieu stellen, en door aan te tonen dat daarbinnen de aanleg acceptabel is. Onder meer aan deze afweging ontbrak het bij de eerste poging. Toen was de redenering simpelweg: h een grote kans, die moeten we grijpen. Gezien het enthousiasme van die eerste ronde, het weinig geloofwaardig overkomen als GS nu als nog het bijltje erbij neer zouden gooien. Tenzij de inzichten sindsdien sterk zouden zijn veranderd. Daarvan is echter weinig te merken. Voor de overlast in het achterland lijkt inmiddels voldoende aandacht. Goes, de grote dwarsligger^ de eerste ronde, is er nu kennelijk gerust op dat de WCT óf niet wordt aangelegd, óf dat de achterland verbindingen ruim voldoende worden omzwach! teld. Want men voorziet een forse woontoren pa aan het spoor, waarover mogelijk straks de kisten denderen. Als het om de natuur gaat, wordt het al moeilijker. De interpretatieverschillen van de Europese vo gel- en Habitatrichtlijnen zullen niet voor oktobei opgelost zijn. Je zou zeggen dat de Westerscheldi er beter van wordt als grote schepen minder ver de rivier op hoeven te varen, maar hierover zijn de deskundigen het niet eens. Wellicht nog lastiger wordt het handhaven van het belangrijkste argument vóór de aanleg: de werkge legenheid. GS lijken overtuigd van de onmisbaar heid van de WCT. Recente berichten over perso neelskrapte in de havens zijn echter verontrus tend. Voor veel logistieke functies moeten waar schijnlijk mensen worden geworven of speciaalop^ geleid, mogelijk zelfs van buiten Zeeland worden 'teruggehaald'. Is een WCT die zo slecht aansluit bij het aanbod op de Zeeuwse arbeidsmarkt enmfc gelijk alleen nieuwe mensen hierheen lokt, ech noodzakelijk? Als die vraag niet met een uiters overtuigend 'ja' kan worden beantwoord, lijkt eventuele herkansing op voorhand vruchtelooi Dan is er - wat de Raad van State ook moge den - gewoon te weinig grond voor de concessies die Zeeuwen qua woonomgeving en natuurwaar den zouden moeten doen. door Sylvia Marmelstein Een verenigd Europa zou voor Nederlandse arbeids voorwaarden nooit of te nim mer negatieve gevolgen hebben. Dat hebben politici altijd be loofd. Nu dreigt voor de eerste keer een verslechtering: Het ka binet versobert de wetvdie on der meer de werktijden, over werk en pauzes regelt omdat de regels die 'Europa' voorschrijft minder streng zijn. In Nederland is bijna alles wat met arbeid en werk te maken heeft netjes geregeld. In wetten zijn de minimale eisen vastge legd: onder meer wat werkne mers minimaal moeten verdie nen en hoeveel vrije dagen een werknemer minstens moet krij gen. De minimale wettelijke re gelingen worden door vakbon den en werkgevers in cao's nog wat opgesierd. De lonen daarin zijn hoger en er zijn extra ar beidsvoorwaarden afgesproken. In veel landen is dat anders. Daar hebben werknemers min der rechten en vakbonden heb ben er een minder stevige posi tie. Over bijvoorbeeld overwerk moeten ze zelf onderhandelen met de baas. Maar zeker in tij den dat het economisch minder gaat, hebben die werknemers een slechte onderhandelingspo sitie. Huiverig Vooral daarom was de Neder landse vakbeweging huiverig voor een verenigd Europa. Want dat betekende dat in al die lidstaten regels en wetten zouden moeten komen die meer op elkaar zouden moeten lijken. En als landen met slechtere re gels als uitgangspositie geno men zouden worden, betekende dat voor de Nederlandse werk nemers niet veel goeds. „Geen sociale dumping", eisten de toenmalige vakbondsleiders Ste kelenburg (FNV) en Westerla- ken (CNV). Politici verzekerden de vakbon den echter dat de arbeidsom standigheden van Nederlanders er niet onder zouden lijden. Mocht Europa met regels ko men die kariger zouden zijn dan onze bestaande regels, dan zou de politiek kiezen voor de regels die voor werknemers hier het beste zouden uitpakken. Tot nu toe is dat steeds ge beurd, al zorgde een Europese richtlijn over oplosmiddelen vo rig jaar nog voor grote onrust. Nederland heeft zeer strenge re gels voor de hoeveelheid oplos middelen die in verf mag zitten, om schilders te beschermen te gen de ziekte OPS. In de meeste landen bestonden geen regels. Brussel stelde daarom een maxi mumgrens aan oplosmiddelen. Maar die grens was vijf keer ho ger dan in de Nederlandse wel was vastgelegd. Na een hevige lobby in Brussel hebben de vak bonden voor elkaar gekregen dat de eigen strengere regels hier mogen blijven gelden. Met de Arbeidstijdenwet loopt het slechter af. Werknemers die voor hun werk moeten over nachten op hun werkplek, dat is volgens Europese regels ge woon werk. Volgens de Neder landse wet echter niet. En daar om moet de Arbeidstijdenwet die slaapdiensten regelt worden aangepast. Dat lijkt gunstig voor deze werknemers, maar mi nister De Geus grijpt die kans meteen aan om de hele Arbeids tijdenwet op de schop te nemen. Dus ook de onderdelen die gaan over pauzes en overwerk. De Geus wil die versoberen tot de Europese minimumrichtlijnen zijn bereikt. Bedrijven moeten voortaan on derhandelen met ondernemings raden en vakbeweging over de ze onderwerpen. De Geus gaat ervan uit dat het niet per se tot een verkwanseling van de be staande rechten van werkne mers hoeft te leiden. Want ei gen betere afspraken dan de EU voorschrijft mogen ook. De vakbeweging vreest wél voor versobering van rechten van werknemers. Maar er dreigt ook een ander gevaar, blijkt uit een brief die FNV, CNV en MHP gisteravond aan het kabi net hebben verstuurd. „Bedrij ven gaan met elkaar concurre ren op arbeidsvoorwaarden." Immers, werkgevers die betere afspraken maken zijn veelal duurder uit. En in een slechtere economische situatie kunnen werkgevers dus makkelijk geld verdienen door de arbeidsvoor waarden te versoberen. GPD door Liesbeth Buitink Tot het laatste moment heeft de Britse onderzoeks rechter Lord Hutton gesleu teld aan zijn rapport over het Kelly-onderzoek, dat vandaag verschijnt. Pas een etmaal voor publicatie krijgen de be trokkenen te horen wat Hut- tons oordeel is over de omstan digheden rond de vermoedelij ke zelfmoord van de Britse wa pendeskundige David Kelly. Regering, oppositie, Lagerhuis en pers bereiden hun verdedi ging voor of slijpen juist de messen. De BBC beweerde vorig jaar in een reportage dat de Britse regering de dreiging van Irak bewust had aangedikt om een oorlog tegen het regime van Saddam Hoessein te rechtvaar digen. Het ministerie van De fensie liet daarop uitlekken dat Kelly de anonieme bron voor het verhaal was. De parle mentaire Inlichtingen en Vei ligheidscommissie (ISC) stelde een onderzoek in naar de aan tijgingen en onderwierp Kelly aan een messcherp verhoor. Enkele dagen later werd de ambtenaar met een doorgesne den pols in de bossen van Ox fordshire gevonden. Hutton kreeg de opdracht op heldering te bieden over alle omstandigheden rond de dood van de wapenexpert. Hij moet duidelijk maken of de ambte naar bewust is geslachtofferd in een politiek spel. Ook de be wering dat de dreiging van Irak is aangedikt, houdt Hut ton opnieuw tegen het licht. De rol van de BBC krijgt even eens aandacht. De ISC constateerde in septem ber dat de regering het rap port niet aandikte, maar wel belangrijke informatie weg liet. Tijdens Huttons onder zoek is echter gebleken dat er wel degelijk zinsneden in het Irak-rapport zijn aangepast. Moedwillig Direct na de dood van Kelly ontkende premier Blair ten stelligste dat hij toestemming had gegeven om diens naam naar de pers te laten uitlek ken. Tijdens de verhoren gaf av 'NS j| i - Blairs oud- media-adviseur Alastair Campbell arriveert in Whitehall, Londen. Gisteravond lichtte de commissie-Hutton regeringsleden en andere betrokkenen al in over het rapport over de gebeurte nissen rondom de dood van wapenexpert David Kelly, dat vandaag verschijnt. foto Matt Writtle/EPA de premier wel toe dat hij op dracht had gegeven Kelly's naam te bevestigen als een journalist die zou voorleggen. Hutton moet beoordelen of die strategie minder schadelijk voor de microbioloog was dan het moedwillig lekken van zijn naam. De Britse regering hoopt waar schijnlijk dat de schuld vooral bij de journalistieke werkwij ze van de BBC wordt gelegd. In dat geval verslapt de publie ke aandacht voor de zaak snel en hoeft de regering geen hoog geplaatste personen als zonde bok aan te wijzen, zo verwacht zij. De oppositionele Conservatie ve Partij heeft de oorlog tegen Irak steeds volmondig ge steund. Wanneer de Tories de positie van Blair willen laten wankelen, moet de partij het vooral hebben van de manier- waarop Kelly's naam naar bui ten is gebracht. Partijleider Mi chael Howard zal er waar schijnlijk voor terugdeinzen de premier verantwoordelijk te stellen voor de dood van Kel ly. Als hij Blair aan de schand paal kan nagelen als leuge naar, bereikt hij wellicht zijn doel en moet de premier het veld ruimen. Pijnlijk Wat de conclusie van Lord Hutton ook zal zijn, het onder zoek heeft in ieder geval op pijnlijke wijze duidelijk ge maakt hoe de Britse regering werkt. Duizenden e-mails, weergaven van telefoonge sprekken, vergaderverslagen en notities van gesprekken op borrels hebben een gênante blik in de keuken gegeven. Daaruit bleek dat Blairs be wind sterk leunde op de zoge heten spin doctors, media-ad viseurs die tot in elk detail voorbereiden wat de premier doet en zegt met de bedoeling hem zo voordelig mogelijk voor het voetlicht te brengen. Blairs media-adviseur Ala stair Campbell stapte afgelo pen najaar al op, officieel om privé-redenen, maar waar schijnlijk om Blair niet verder te beschadigen. De Britse pers gaat ervan uit dat minister van Defensie Geoff Hoon, Kel ly's voormalige werkgever, eveneens het veld zal moeten ruimen. Of Blair de affai re-Kelly overleeft, blijkt de ko mende weken. Volgens de zondagskranten The Sunday Telegraph en The Observer levert Hutton in zijn rapport wel kritiek op de wij ze waarop de regering heeft ge werkt, maar blijft een keihar de veroordeling van Blair als persoon achterwege. De kran ten baseren zich op kringen rond de premier. ANP IJS - De krachtige oostenwind heeft de temparatuur in vrij wel het gehele land tot meer dan tien graden onder nul doen dalen. Het IJsselmeer is imiddels geheel met ijs bedekt. Er drijven ijsbergen van drie meter hoog. SMOKKELAARS - De douane heeft in Groede een gepantser de bestelwagen met daarin 1250 kilo boter in beslag geno men. Na twaalf uur posten - in de bittere kou - bij een garage sloegen de douaniers hun slag. Toen de garagedeuren zich openden en een Cadillac naar buiten reed, sprongen ze op de treeplank en - sleurden ze-dej chauffeur achter het stuur van daan. De stuurloze auto bolste tegen een huis. Na een korte? worsteling wisten de chauf feur en zijn bijrijder te ontko men. MOORD - Een vijftienjarige jongen uit de Amerikaanse staat Missouri heeft bekend zijn ouders en zijn grootmoe der met een geweer te hebben doodgeschoten. Als reden g< de jongen op dat hij berisj was omdat hij te laat was thuisgekomen. Na het van de moorden was hij naai een worstelwedstrijd gegaan.; Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar; €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoc< het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: €1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax, (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesl Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo"2t (abonnementenadministratie en om u te Haten) informeren over voor u relevante dionsienecP" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9***: de derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt don kunt u dit schriftelijk molden bij: rfl- :o. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot oiEgener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4