Safin gunt zichzelf mooi cadeau Jordan heeft de troeven in handen PZC Henin toont enerverende veerkracht Hiddink wil door met Koeman en Rutten li Andy Roddick valt van troon na nederlaag tegen herboren Rus Arsenal ziet af van Van Persie IOC-lid Kim gearresteerd Geen schorsing voor Touzani Grünholz grote man bij Oranje Vandenbroucke naar rechtbank PSV praat niet alleen met Bogarde woensdag 28 januari 2004 MELBOURNE - Justine Henin-Hardenne bewees giste ren in haar kwartfinalepartij van de Australian Open in Mel bourne waarom ze de beste ten nisster van de wereld is. De Waalse liet zich aanvankelijk overrompelen door de als vijfde geplaatste Lindsay Davenport, maar toonde een minstens even enerverende veerkracht. Als een geslagen hondje kreeg Henin er van langs in de eerste set. Davenport, die de Australi an Open in 2000 won, liet haar alle hoeken van de Rod Laver Arena zien. Maar de Waalse is geen groentje meer. Ze is gerijpt door haar zeges vorig jaar op Ro land Garros en in de US Open en beschikt over de mentale kracht om zich op te peppen op de moeilijkste momenten. Bo vendien is ze superfit en haalt bijna alle ballen. Henin maakte in de openingsset eerst een 4-0-achterstand goed, werkte daarna op 4-5 drie set- punten weg en won vervolgens de eerste set met 7-5. In het tweede bedrijf tenniste ze zelf verzekerd naar een 6-3-winst en plaatste ze zich voor de halve fi nales van het eerste Grand Slam- toernooi van het jaar. In die halve eindstrijd treft ze de Colombiaanse Fabiola Zulua- ga, die in de kwartfinales een walkover had. Haar Franse op- ponente Amelie Mauresmo, vier de op de ranking, trok zich voor aanvang van de partij terug met een rugblessure. Zuluaga, als 32e geplaatst in Melbourne, is de eerste Colombiaanse die in de halve finale staat van een Grand Slamtoemooi Even later zou na Mauresmo nog een Franse topspeler opge ven. Sebastien Grosjean pro beerde 37 minuten lang het ho ge tempo van titelverdediger Andre Agassi bij te benen, maar moest toen aan de scheidsrech ter meedelen dat zijn gekwetste lies verder spelen onmogelijk maakte. Agassi, die de partij op dat moment leidde met 6-2 en 2-0, kan zich nu opmaken voor de halve finale tegen de Rus Ma- rat Safin. Agassi tenniste in de kleine drie kwartier die hij op de baan stond geconcentreerd en in een zeer hoog tempo. De Amerikaan lijkt klaar voor een vijfde zege in Melbourne. ANP door Martijn van Beeten MELBOURNE - Andy Roddick is na de Australian Open niet langer de nummer één van het mannentennis. De 21-jarige Amerikaan verloor gisteren in de kwartfinales van de Australi an Open na een groots gevecht van de jarige Rus Marat Safin: 2-6, 6-3, 7-5, 6-7 en 6-4. Maan dag wordt 'A-Rod' aan kop van de wereldranglijst afgelost door Roger Federer of Juan Carlos Ferrero. Roddick, vorig jaar september winnaar van de US Open, voert sinds 3 november 2003 de we reldranglijst aan. Velen dachten dat hij dat nog wel een tijd zou blijven doen. Maar Safin, tussen november 2000 en april 2001 ook negen weken nummer één, maakte een (tijdelijk) einde aan Roddicks heerschappij. Een mooier verjaardagscadeau had de Rus, die gisteren 24 werd, zich niet kunnen wensen. Hoe anders dan twee jaar gele den, toen Safin op zijn verjaar dag volkomen verrassend de fi nale van de Australian Open ver loor van de Zweed Thomas Jo hansson, Safin kreeg in de Rod Laver Are na de bevestiging dat hij na het kwakkeljaar 2003 weer terug is aan de top. Door een hardnekki ge polsblessure zakte hij weg naar plaats 86 op de wereldrang lijst. Aan het eind van 2004 moet hij weer de nummer één zijn, riep de Rus zelf. Maar bij LONDEN - Robin van Persie maakt het seizoen waarschijn lijk af bij Feyenoord. De twintig jarige aanvaller kon zich de af gelopen maand verheugen in be langstelling van Arsenal. De koploper van de Engelse Pre mier League bereikte gisteren echter overeenstemming met de 21-jarige Jose Antonio Reyes. De club uit Londen betaalt maar liefst 30 miljoen euro voor de spits van Sevilla. De transfer van volgens velen het grootste talent van de Spaan se competitie is een enorme te genvaller voor Van Pefsip. De aanvallef volgde de afgelopen dagen nauwlettend de onderhan delingen tussen Arsenal en Feye noord, de club waar hij nog tot de zomer van 2005 onder con tract staat. Feyenoord heeft de linkspoot al te verstaan gegeven dat hij de club komende zomer moet verlaten, De Rotterdam mers willen op die manier voor komen dat de aanvaller zijn werkgever in de zomer van 2005 transfervrij de rug toekeert. De belangstelling van Arsenal kwam voor zowel Van Persie als Feyenoord gelegen. De spits was daarom ook verbaasd dat zijn club de interesse van de koplo per van de Premier League vori ge week via de Feyenoord Krant bekendmaakte. Aan de vraagprijs van Feye noord, naar verluidt zo'n zeven miljoen euro, kan het mislukken van de transfer niet hebben gele gen. Tijdens de onderhandelin gen verklaarde Arsenal welis waar dat het niet meer dan 4 miljoen euro voor Van Persie wilde uittrekken, maar de Lon- dense club maakt binnenkort aan Sevilla ruim 30 miljoen eu ro over. In ruil voor dat bedrag tekent Reyes tot 2008. Zaakwaarnemer Boonacker van Van Persie reageerde in een eer ste reactie laconiek. „Ooh, heeft Reyes getekend? Dat wist ik niet. We wachten rustig af. Ho ren we niets, dan blijft Van Per sie gewoon bij Feyenoord." Technisch manager Mark Wotte van Feyenoord verklaarde nog maals dat Van Persie niet weg hoeft. „We vinden Robin een heel goede speler en wilden daarom ook zijn contract verlen gen. Hij wilde dat echter niet. Dat is overigens heel begrijpe lijk wanneer Arsenal interesse toont. Robin zal wel weg moe ten wanneer hij voor de zomer nog niet heeft bijgetekend. Maar daarmee vertel ik niets nieuws." ANP hem lopen de daden altijd voor uit op de woorden. „Nu weet ik dat ik weer bij de toppers hoor", zuchtte Safin in de microfoon van John McEnroe. Om kort daarna uit vijftienduizend Au stralische kelen het 'Happy birthday' te horen. Tegen Roddick moest Safin de laatste energie uit zijn toch al vermoeide lijf persen. De Russi sche reus had al drie viersetters en een vijfsetter nodig gehad om de kwartfinales te bereiken. Op een 1 -0-achterstand in de twee de set moest hij zelfs worden be handeld aan het bovenbeen. Pijnstillers Safin bleef, geholpen door pijn stillers, op de been. En was de baas op de baan. Iets wat Rod dick zelden meemaakt. De Ame rikaan gedraagt zich doorgaans als een showman, maar keek nu angstig, vertwijfeld, soms zelfs geïrriteerd. Het was de blik van een man die zijn eigen val zag naderen. Toch bleef Roddick knokken en wist hij een vijfde set te halen omdat Safin in de vierde de tie break verprutste. Vanaf dat mo ment oogde de Amerikaan fit ter, leek het wachten op het knakken van Safin. Die overleef de een breakpoint in de vierde game en wist Roddick op 4-4 te breken na een gemiste volley van de Amerikaan. Twee break points moest Safin in de beslis sende game nog wegwerken, maar het was en bleef zijn avond. Een avond waarvoor de basis vo rig jaar werd gelegd in Yosemite Park, een natuurreservaat in de Amerikaanse staat Californië, In augustus was Safin compleet vertwijfeld, zat hij vol vraagte kens over een slepende blessure aan de linkerpols. Terwijl een arts in Los Angeles zocht naar de oplossing, sliep Safin in een tentje in de bossen met zijn coach Denis Golovanov en diens vriendin. Ze zaten uren op een boot, bakten de vis die ze hadden gevangen op een kamp vuurtje. Met een goed wijntje er bij dacht Safin na over zijn toe komst. „Wat wil ik, hoe wil ik dat bereiken?" De Rus wilde niet langer bekend staan als het grote talent dat zo vaak z'n ei gen glazen ingooide. „Maar dat ik zo snel weer zo goed zou zijn, had ik nooit vernacht," Roddick moest in Melbourne pas op de plaats maken, maar lag daar amper wakker van. Hij was de nummer één aan het eind van het jaar en dat is nog al tijd wat écht telt. „Nu zal die eerste plek wel wat van hand tot hand gaan en dat maakt het al leen maar boeiender. Ik heb elf maanden de tijd om er weer bo venaan te komen." In elk geval kan de Amerikaan nu jagen met veel minder druk op z'n schouders. Toen hij de US Open won riep Roddick al meteen dat hij nooit meer de vraag wil horen hoe moeilijk het is om de opvolger van Pete Sam pras en Andre Agassi te zijn. Nu heeft hij zijn Grand Slamtitel, is hij nummer één geweest. Boven dien is Roddick intelligent en nuchter. Nog geen halfuur na zijn nederlaag tegen Safin zat hij al weer te dollen met de Ame rikaanse pers. Op zijn hotelkamer lachtte Agas si ongetwijfeld in zijn vuistje. De komende tegenstander van Safin verspeelde nog geen set en dus amper energie in zijn eerste vijf partijen. 'The Las Vegas Kid' kreeg gisteren zelfs bijna vrije doorgang naar de halve fi nales. Zijn Franse tegenstander Sebas tien Grosjean moest na tien ga mes opgeven door een spierver- rekking in de lies. „Ik hoop dat ik fit genoeg zal zijn om Andre partij te bieden", zuchtte Safin GPD Andy Roddick (links) staart met zijn racket tegen z'n mond vertwijfeld voor zich uit, terwijl Marat Safin (rechts) het uitschreeuwt na een winnend punt. foto's Ad rees Latif/RTR Het management en de spon sors van Jos Verstappen heb ben gisteren besloten de on derhandelingen met team baas Eddie Jordan abrupt te beëindigen. Wat door geldschieter Michel Per- ridon vrijdag nog als een overeenkomst werd bestem peld, blijkt een monster zon der waarde. De Formule 1- toekomst van Jos Verstap pen is daardoor op de tocht komen te staan. Of is het slechts een machtsspelletje met Jordan als de man die Jos Verstappen straks uit de hoge hoed tovert? door Ivo Op den Camp DEN HAAG - 'Wie betaalt, die bepaalt'. Het is de lijfspreuk van Michel Perndon, de Rotter damse zakenman die het in een paar jaar tijd met zijn computer bedrijf Trust schopte tot multi miljonair. De vele poen heeft hem een gevoel van onaantast baarheid gegeven, iets wat hij nadrukkelijk etaleert en hem tot een blaaskaak heeft vermomd die meent de wetten te kunnen voorschrijven. Meestal gaat die vlieger ook op. Behalve in de Formule 1. Per- ridon was het die de Formule 1-loopbaan van Jos Verstappen vorig jaar redde door een flinke som geld te betalen voor een zit je bij Minardi. Het leverde Perridon veel publi citeit en - naar eigen zeggen - ook heel veel geld op. Hij kwam erdoor in de waan dat in de For mule 1 alles te koop is voor poen. In de meest kapitalisti sche sport ter wereld is dat de grootste misvatting die bestaat. In de Formule 1 heeft namelijk slechts een handjevol mensen het voor het zeggen. Eerst en vooral Bernie Ecclesto- ne, de dictatoriale opperbaas van het racecircus. Daarnaast zijn dat de tien teambazen, die uiteindelijk bepalen wie in wel ke bolide mag rijden. Perridon heeft de macht van één van die teambazen, Eddie Jor dan in kwestie, schromelijk on derschat. Niet gehinderd door enige ken nis van zaken smeet Perridon eerst Huub Rothengatter op de keien. De man die er keer op keer in slaagde in alle rust Ver stappen aan een Formule 1-con- analyse tract te helpen, kon er in de ogen van Perridon niets van. Rothengatter werd verweten dat Verstappen een te hoog sala ris opstreek, geld dat uiteraard (deels) afkomstig is van de spon sors. Alsof er iets mis is met een manager die voor zijn werkge ver - Verstappen in dit geval - een goede deal afsluit. Rothengatter hield zich na de te rechtwijzing van Perridon wijse lijk op de achtergrond om Ver stappen niet in een lastig parket te brengen, maar zag de onder nemer vervolgens de ene fout na de andere begaan. De eerste daad van Perridon was defini tief breken met Minardi. Een zet die met klaterend applaus begroet werd door Eddie Jor dan, die vanaf dat moment het enige nog beschikbare plekje voor Verstappen voorhanden had. De actie van Perridon plaatste Jordan in een voortref felijke onderhandelingspositie, eentje waarbij van de tegenpar tij enige nederigheid en beleefd heid verwacht mag worden. Vooral ook omdat het in de For mule 1 evident is dat teambazen de dienst uitmaken. Zij beslissen wie er in de auto mag stappen én bepalen ook op welk moment dat nieuws wereld kundig wordt gemaakt. Eenvou dige wetten die aan Perridon niet waren besteed. In zijn onbe dwingbare drang naar publici teit repte Perridon in de media over ultimatums, liet weten dat zaken beklonken waren en ver telde afgelopen vrijdag de we reld dat hij - Michel Perridon - Jos Verstappen het stoeltje bij Jordan had bezorgd. Op een mo ment dat er weliswaar een mon delinge toezegging was, maar nog niets getekend. Eddie Jordan heeft de door Per ridon gecreëerde mediahype (ter wijl er radiostilte was afgespro ken) ongetwijfeld tandenknar send tot zich genomen en prompt besloten dit niet over zijn kant te laten gaan. En dus schotelde Jordan gisteren het Verstappen-kamp een contract voor dat flink afweek van eerde re afspraken. Louter en alleen om duidelijk te maken wie het in deze kwestie voor het zeggen heeft. Eddie Jordan bereikte prompt zijn doel: Michel Perridon moet een figuurlijke knieval maken voor de Ier en zwijgt plotseling als het graf. Jordan heeft met zijn actie van gisteren de soap rond Verstap pen een halt toegeroepen en tot een normaal rollenspel terugge bracht. En dus is er nu eindelijk een kli maat geschapen waarin op nor male wijze onderhandeld kan worden. Niemand moet er dan ook vreemd van opkijken als binnenkort door Eddie Jordan wereldkundig wordt gemaakt dat Jos Verstappen een van zijn twee rijders is. Want dat Jordan de coureur Jos Verstappen met daaraan gekop peld een aanzienlijke som geld nog altijd graag wil hebben, staat buiten kijf Maar niet te gen elke prijs! GPD SEOUL - De Zuid-Koreaanse vice-voorzitter van het In-1 ternationaal Olympisch Comité (IOC) Un-Yong Kimisgid teren gearresteerd. De IOC-er wordt beschuldigd van on- der meer fraude, corruptie en verduistering op gjJ schaal. De 72-jarige Kim kwam in de strijd om het IOC-leiderschap drie jaar geleden als tweede man uit 'de bus na voorzitter Jacques Rogge. Het IOC schorste Kim al begin deze week. Onder druk van het Openbaar Ministe rie had Kim toen al laten weten zijn functie als voorzit^ van de internationale taekwondofederatie neer te leggen Ook zijn taken als lid van het Koreaanse parlement voert hij niet langer uit. Het is niet de eerste keer dat de Zuid-Koreaan in het nieuws is wegens omkoping, In 1999 werd de topfunctio naris al eens nadrukkelijk gewaarschuwd door het loc toen hij in Salt Lake City betrokken was bij een schan daal. ANP/AFP ZEIST - De rode kaart die voetballer Karim Touzani in het duel met Feyenoord kreeg, heeft voor de verdediger geen gevolgen. Scheidsrechter René Temmink stuurde de speler van FC Utrecht afgelopen zondag van het veld na dat hij in het strafschopgebied invaller Danko Lazovic vloerde. Naar aanleiding" van televisiebeelden en diverse verklaringen heeft de KNVB besloten dat de zaak gesepo neerd wordt en Touzani niet wordt geschorst, FC Utrecht verloor het duel met 3-2. ANP HASSELT - Het Nederlands futsalteam is het EK-kwaliJ ficatietoernooi in het Belgische Hasselt begonnen met] winst. Oranje versloeg Israël met liefst 11-1. Grote man was Hagenaar Edwin Grünholz met vijf treffers. Bondscoach Vic Hermans was zeer tevreden met het verf toonde spel. „Het was een makkelijke overwinning, nu ik ben vooral tevreden over de concentratie waarmee ploeg gespeeld heeft", aldus Hermans. Behalve Grünholz scoorden Antoine Merlino (2), SamirJ Makhoukhi, Marinho Letemahulu, Joey Ngarigota en Ap-j pie Idlaasri. ANP BRUSSEL - De Belgische wielrenner Frank Vandeii broucke moet zich voor de rechtbank verantwoorden voor het bezit van doping. De zogenaamde raadkamerin Dendermonde heeft gisteren besloten dat er een proces moet komen. Vandenbroucke heeft zich verzet tegen de nakende rechtszaak. Hij voert aan dat hij al voldoendeij gestraft, omdat hij al een schorsing van zes maanden heeft uitgezeten. De zaak loopt al sinds februari 2002, toen bij een toevalli ge verkeerscontrole verdachte middeltjes werden aange troffen in een auto van dokter Bernard Sainz. Hij had kort daarvoor Vandenbroucke bezocht. Rechercheurs von den daarna in de woning van de wielrenner uit de Itali aanse ploeg Fassa Bortolo verboden producten als testos teron, groeihormenen, aranesp (de moderne variant van epo), morfine en clenbuterol. ANP door Henk van Weert EINDHOVEN - Guus Hiddink heeft de intentie uitgesproken om door te gaan met zijn assis tenten Erwin Koeman en Fred Rutten. Koeman zal volgend sei zoen echter nog geen hoofd coach worden. Hiddink wil zich nog niet terugtrekken als hoofd coach om zich op zijn nieuwe di rectietaak bij PSV te concentre ren. De contracten van beide assis tent-trainers lopen eind dit sei zoen af. Hiddink heeft in Tur kije al oriënterend overlegd met Koeman en Rutten over voortzet ting van hun werk bij PSV. Tot concrete afspraken heeft dat nog niet geleid. Hiddink wacht daarmee tot zijn benoeming tot technisch directeur bij PSV defi nitief is. De aanstelling van Hiddink in de directie heeft enige vertra ging opgelopen, omdat voorzit ter Harry van Raaij wegens pri- vé-omstandigheden de afgelo pen dagen weinig beschikbaar was voor de club. Vorige week is er een kort gesprek geweest tus sen Hiddink en Van Raaij maar daarin zijn nog geen puntjes op de i gezet. Dat Hiddink en PSV tot overeen stemming komen, lijdt volgens de coach geen twijfel. Hij schat de kans dat de Raad van Com missarissen alsnog roet in het eten gooit op „één procent," Zo lang hij formeel nog geen direc teur van PSV is, kan Hiddink geen bindende afspraken met Koeman en Rutten maken. „Dat zou niet correct zijn jegens hen, Ik ben tevreden over hun werk bij PSV. Binnenkort ga ik met beiden om de tafel zitten. Ik wil weten hoe ze zelf tegen PSV aankijken en hoe ze het verloop van hun carrières zien. Zij moe ten zelf natuurlijk ook graag bij PSV willen blijven", aldus Hid dink. Hij zal ook een gesprek aangaan met keeperstrainer Joop Hiele en hoofd opleidingen Joop Brand Hun contracten lo pen eveneens af. Achtergrond Een belangrijk punt in de ge sprekken met de assistent-trai ners is de vraag of en in hoever re Guus Hiddink één of meer stappen terug wil doen als het gaat om de dagelijkse trainin gen en de coaching tijdens de wedstrijden. Als technisch direc teur is Hiddink in de gelegen heid om zich volledig op de ach tergrond te houden. Dat hijd niet wil, is al langer duidelijk Hiddink blijft een actieve rolo en langs het veld spelen. „Ik zal volgend seizoen niet vee minder op het veld staan da nu. Af en toe zal ik wel eenswtg zijn, maar dan gaat het toe vooral om afwezigheid die te ma ken heeft met projecten. H? wordt geen structurele afwezig heid. In de toekomst zal ik meer van het veld gaan, maar z ben ik nu nog niet." GPD EINDHOVEN - PSV is nog met drie verdedigers in gesprek ova een snelle komst naar Eindbo ven. Eén van hen is zoals 1» kend Winston Bogarde van Chd sea. De twee anderen zijn bui tenlandse spelers die bij dub in het buitenland onder c tract staan. Namen wil Guui Hiddink niet noemen. „Het gaat niet alleen om Win! ton Bogarde", zegt Guus F dink. „Frank Amesen heeft od nog contact met een paar ande re verdedigers. Aan elke keu aan alle spelers zitten h ogen. Wat wil hun huidiged« kun je ze huren of alleen kope zijn ze fit, zijn ze snel beschil baar en wat kost het allema! Als je iemand haalt, moetl wel snel beschikbaar zijn." 1 Bogarde is niet fit genoeg om( reet wedstrijden té spelen v# PSV, zo is Hiddink intussen du delijk geworden. Sigi LeM zaakwaarnemer van Bogard zei gisteren dat de speler all# maar kan afwachten. Dat I graag naar PSV wil is duidelijk „Er wordt wel eens gedaan als Winston Bogarde niet wil voe ballen, maar dat wil hij weid gelijk. De indruk wordt gew dat hij alleen maar zijn g opstrijken, maar die voorste/ ling van zaken is niet terecht. Lens ontkent dat Feyenoord# mogelijk alternatief voor PS1 is. Bogarde heeft wel een sprek met Ruud Gullit gehs< maar daarna zou technisch i recteur Mark Wotte de Rotte dammer hebben laten weten dl hij niet in de toekomstplan» van Feyenoord past. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46