Herindeling heeft ons verzwakt Hé verplegende Zin in een werkvakantie? Word vriend van een vluchteling PZC Kerk Schoondijke grondig verbouwd Haven Walsoorden blijft van gemeente de Zonnebloem' Alcoholfabriek bezorgt Sas van Gent geen extra geluidshinder neeoZ0oïV VLUCHTELING Meer informatie? woensdag 28 januari 2004 De PZC schenkt de ko mende tijd in een reeks ar tikelen aandacht aan de effecten van de gemeente lijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen on der de titel: Herindeling; zegen of zeperd? Vandaag: Sluis en het verzet. door Ronald Verstraten SLUIS - Op de hoek van de Ka- pellestraat en de Oktoberstraat hangt er nog eentje. Het affiche waarmee de roep om zelfstan digheid van Sluis-Aardenburg aan ramen en deuren werd ge hecht. „Laat maar lekker han gen", lacht Julien du Fossé. Maar over de acties van enkele jaren geleden tegen de herinde ling, wil hij het eigenlijk niet meer hebben. „Het is gebeurd. Tegen onze zin, maar dat is een andere zaak. Je kunt niet aan de gang blijven." De samenvoeging met de voor malige gemeente Oostburg was tegen de zin van de zelf nog maar net gefuseerde gemeente Sluis-Aardenburg. Met oud wethouder Du Fossé als voor zitter en Frank van Damme als actieleider bond de Stichting Sluis-Aardenburg Zelfstandig de strijd aan met de provincie en dan met name met gedeputeer de Toine Poppelaars. Die kwam zelfs een keer naar Sluis met zijn collega's Daan Bruinooge en Jaap Hennekeij. Om ter plekke geconfronteerd te worden met drie ezels. Die symboliseerden hun koppig doorzetten. Een lach kon er bij menigeen wel af, bij deze ludieke actie van de stichting. Net als bij die massale rondrit, met veel toeters en bel len, waarmee de Sluizenaren en Aardenburgers aandacht voor hun zaak vroegen. Serieuzer was de bezetting van het Abdijplein in Middelburg en de aanbieding van vijfduizend handtekeningen. „Breed gedra gen door de bevolking. Anders kom je niet aan zo'n aantal," zegt Van Damme. Maar er is niets mee gedaan. „Heel frap pant", zegt Du Fossé. „Tegen woordig hebben ze de mond vol over referenda. Maar over die handtekeningen is nooit meer iets gezegd. Die zijn gewoon in een la verdwenen." Daar zal dan voldoende aanlei ding voor moeten zijn. Die is er nu niet. Nog niet. Kleine erger nissen zijn er wel. Beiden halen de situatie in de St. Annastraat aan, richting Belgische grens. Al weken lang afgesloten in ver band met rioleringswerken. „Een stukje van twee strekken de meter", zegt Du Fossé op een toon die het midden houdt tus sen verbazing en spot. „Dat zou onder het vorige college nooit gebeurd zijn," meent Van Dam me stellig. En hij verwijst naar een andere situatie, vlakbij, waar de straat er als gevolg van werkzaamheden 'voor schan daal bij ligt'. Het zijn slechts incidentjes, te gen de achtergrond van een gro ter geheel. Of als gevolg daar van. „Vroeger was Sluis een van de welvarendste gemeenten", brengt Du Fossé in herinnering. Maar dat het te klein werd, had den ze er wel in de gaten. Door de fusie met Aardenburg waren ze de minister voor. Maar of de protesten nu uit Sint Kruis, Eede, Retranchement of Sluis zelf kwamen, ook de daarop vol gende fusie ging gewoon door. Niet zonder slag of stoot overi gens, want toen het lot onaf wendbaar leek, werden er wel afspraken gemaakt. „De 49 punten," zeggen ze allebei. Die vormden het startdocument van de fusie met Oostburg. „Maar ik zie daar tot nu toe weinig van te rug", bromtDu Fossé. Hij noemt het stadsmanagement, dat er niet is gekomen. En de samen werking met de Vlaamse ge meenten langs de grens. „Wat we in de loop der jaren met onze zuiderburen hebben opge bouwd is allemaal weg", zegt Du Fossé. Van Damme haalt Poppelaars nog maar eens aan: „Die zegt dat de herindeling goed is geweest. De lijnen zou den korter zijn geworden. Maar de werkelijkheid is, dat de over heid veel verder van de burger af is komen te staan." Ambtelijk Du Fossé nuanceert: „Met alle respect, ik geloof dat een hoop mensen goed hun best doen. Maar het is een ambtelijke cul tuur geworden." Hij denkt even na en zegt dan: „Weet je wat ty pisch is? Guido van Dale en Gos- se Noordewier waren de grote animators van de fusie. Die zijn allebei verdwenen. Als katten in de mist." Van Damme maakt intussen een eenvoudige rekensom. „Nor maal, bij een fusie, is een plus een geen twee, maar drie. Maar van een meerwaarde heb ik nog niets gezien. Groter is niet altijd beter. Toevallig sprak ik daar vanmorgen iemand over. Die kwam tot de conclusie dat we nu zwakker staan. Vroeger hadden beide gemeenten een vertegen woordiging, als we met de pro vincie in gesprek waren. Nu als gebied nog één. Dat is een ver zwakking van onze positie." Terwijl volgens beiden het nu vooral van belang is, dat de neuzen dezelfde kant op staan, kijken ze ook over de oude ge meentegrenzen heen. „Blij dat Breskens een inhaalslag maakt, Dat was nodig ook", zegt Du Fossé, terwijl hij intussen zijn twijfels heeft over Cadzand. Het pretentieuze plan van Balothra. „Maar van al die miljoenen is niets meer over. Het is goed dat de ondernemers nu de vrije hand hebben gekregen. Het is te hopen dat het goed uitpakt. Maar ik denk dat het jaren gaat Frank van Danune en Julien du Fossé met de Sluisse vlag voor de affiche Sluis-Aardenburg zelfstandig. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Het is nog even aanpoten, maar de ver wachting is dat alles op zater dag 7 februari in kannen en kruiken is. Dan houdt de gron dig gerenoveerde Samen op Weg-kerk in Schoondijke open huis. Eind 1998 besloten de gerefor meerde kerk en hervormde ge meente in Schoondijke om on der de naam Samen op Weg voortaan vanuit één kerkge- bouw te opereren. Vorig jaar werd daarom de gereformeerde kerk verkocht. Dat maakte het mogelijk om de hervormde ves tiging drastisch te verbouwen In oktober 2003 begon de ver nieuwing van de kerk en de bij behorende bijgebouwen. Het opvallendst in de nieuwe si tuatie is de ontmoetingsruimte, die in de kerkzaal is gebouwd. De zaal wordt hierdoor ogen schijnlijk verkleind, maar een flexibele schuifwand maakt het mogelijk om tijdens grote ge beurtenissen de ontmoetings ruimte bij de kerkzaal te voe gen. De kerkbanken werden te krap bevonden en zijn daarom ver vangen door gerieflijke stoelen. Van het oude meubilair uit de hervormde kerk zijn nog enkele liturgische elementen bewaard gebleven: het doopvont, twee kerkenraadsbanken en de preekstoel. Van het hout van de vroegere zijbanken is een nieu we avondmaalstafel en lezenaar vervaardigd. De liturgische kleden uit de ge reformeerde kerk worden ook in de Samen op Weg-kerk ge bruikt. De 'gereformeerde avondmaalstafel' krijgt waar schijnlijk een andere bestem ming. Ook de verwarming, ver lichting en geluidsinstallatie zijn vernieuwd. De bijgebouwen zijn eveneens onder handen genomen. De hal is gemoderniseerd, de toiletten en keuken zijn vervangen. Het jeugdgebouw is vanaf 7 februari duren." Over Sluis is hij niet zo bezorgd. „Goed, de bancaire si tuatie ziet er wat minder uit. Maar je moet niet vergeten: ik heb de tijd nog meegemaakt dat hier twee man zat, elk voor een andere bank, ergens in een ach terkamertje. Nee, als de winke liers hun best blijven doen en de waarde van winkelpanden niet teveel blijven stijgen, maak ik me over de economische situatie van Sluis niet zo ongerust." volledig beschikbaar voor het jeugdwerk. Tijdens de verbou wing heeft de Samen op Weg- gemeente diensten gehouden in de gemeenschapsruimte van de protestants-christelijke basis school De Wegwijzer. De gemeente houdt op 7 februa ri open huis van 14.00 tot 16.30 uur Mario Goethals (orgel) en muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst Groede-Schoon- dijke luisteren de opening muzi kaal op. Zondag 8 februari wordt om 10.00 uur een feeste lijke kerkdienst gehouden. door Frank van Cooten WALSOORDEN - De haven van Walsoorden blijft eigendom van de gemeente Hulst. In het verle den werd onderhandeld over de verkoop van de haven voor een symbolisch bedrag van een gul den. Er werd gesproken met en kele gegadigden, maar verkoop is nu definitief van de baan. „De haven is weliswaar niet winstgevend maar voor de werkgelegenheid vinden wij het belangrijk dat de haven eigen dom van de gemeente blijft", zegt wethouder B Pauwels. Belangrijke werkgevers als de scheepswerf, de mouterij en Bleijko Beton zijn afhankelijk van de haven. „We moeten wat voor werkgelegenheid overheb ben. Graag zouden we wat nieu we bedrijvigheid bij de haven willen zien." Daarnaast is Walsoorden vol gens Pauwels belangrijk als vluchthaven voor schepen die bijvoorbeeld vanwege zwaar weer moeten schuilen. „De ha ven van Walsoorden is de enige haven tussen Terneuzen en Ant werpen." In het verleden heeft de gemeen te al veel geld gestopt in het on derhoud aan de haven als dat nodig was. Zo investeerde de voormalige gemeente Hontenis- se zeven ton in het opknappen van de binnenkant van de ha- vendam aan de oostkant van de haven. De binnenkant was in slechte staat. De gemeente had voor deze renovatie gespaard, net zoals ze dat had gedaan voor de realisatie van de sporthal in Kloosterzande. Later werd ook de damwand aan de noox'dkant van de haven opgeknapt. Geen plan Dit voorjaar pakt Rijkswater staat de buitenkant van deze havendam aan. „Het probleem is echter dat we geen beheerplan voor de haven hebben", zegt Pauwels. „Op een gegeven mo ment is ook de diepe haven aan onderhoud toe. We missen ech ter nog een overzicht van wat in de toekomst moet gebeuren. Dat is in de oude gemeente Honte- nisse blijven steken." De gemeenteraad vraagt in beeld te brengen wat de komen de jaren moet gebeuren aan de haven van Walsoorden. Het col- lege geeft nu gehoor aan dit ver- zoek. Een bureau krijgt de op dracht een beheerplan te maken voor de haven van Walsoorden „Zo lang de haven in het bezit van de gemeente blijft, moetje onderhoud doen. Daarom wordt in het beheerplan een overzicht gemaakt van het nodige onder houd in de komende jaren en de financiële gevolgen." SAS VAN GENT - Aicoholfa- briek Nedalco zal buurbedrijf Cerestar in Sas van Gent ni overstemmen. Sterker nog, de nieuwe fabriek en de mais- en tarweverwerker zullen samen een geluidsbelas ting hebben die de 58 decibel aan de noordzijde van de bebou wing van Sas van Gent niet overschrijdt. In het Plan v Aanpak voor de Kanaalzone hebben de gezamenlijke over heden laten vastleggen dat die geluidsbelasting door nieuwe activiteiten in de streek niet zou mogen worden overschreden. Burgemeester en wethouders van Terneuzen stellen het eenen ander in antwoord op vragen van de LPF-fractie. De LPF vreesde dat de komst van Ne dalco naar Sas van Gentzoulei- den tot meer geluidsoverlast.De fracatie vroeg zich af waaromer geen milieu-effectrapp was opgemaakt en waaromniet gekeken was naar een mogelijke vestiging van het bedrijf aan de andere kant van het Kanaal Gent-Terneuzen, op de Axeke Vlakte. Wat het laatste betreft is het col lege duidelijk. Nedalco wordt naast Cerestar gebouwd, omdat er een optimale technische, eco nomische en milieuhygiënische koppeling zal plaatsvinden tus sen de bedrijfsprocessen van beide bedrijven. Dat voordeel, die synergie, valt op de Axelse Vlakte niet te behalen. ...nvs^dcen1 ,MSec»»-tóW" rnflp ,ua(WeWee" „HtOaó5 _„vSweaat«>a<* (UiffWa iftMOOt Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van 7000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. NATIONALE VERENICING Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl STICHTING II www.vluchteling.org Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42