vogelpest baart Veerman zorgen Therapieën zouden leiden tot fictieve herinnering over incest Kabinet tast volgens Donner in het duister over aantal nepbanen Verdachte koppelt neersteken leraar aan seksueel misbruik Hoogervorst is machtigste in de medische wereld Nieuwe bedragen minimumloon? \mportverbod siervogels, maatregelen reisverkeer Belager premier was al eerder veroordeeld Winkels in Sneek door brand verwoest CWI biedt baan als prostituee aan Grote partij hennep onderschept Aantal boetes in verkeer stijgt Raad van State gaat bemiddelen Mogelijk webcams in nieuwe school Wachtlijsten in zorg gedaald Nederlanders omberen over oekomst AOW van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering heeft geen idee hoeveel nep-arbeids- contracten er worden afgesloten om partners uit het buitenland over te laten komen. Het afgelo pen half jaar heeft de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) 274 contracten laten con troleren, waarvan het vermoe den bestond dat die niet in de haak waren. „Is dat het topje van de ijsberg? Dat is moeilijk na te trekken", verklaarde minister Donner gis teren in de Tweede Kamer. Mensen die een bruid of bruide gom uit het buitenland halen, moeten 70 procent van het mini mumloon verdienen. Omdat ve len van hen daar niet aan vol doen sluiten ze valse arbeidscon tracten af met uitzendbureaus en werkgevers. Die dragen pre mies af aan de UWV, de instan tie die de WW en de WAO re gelt. zodat het lijkt alsof het ar beidscontract legaal is. De Ne derlandse bruid of bruidegom betaalt de premies weer terug aan het uitzendbureau. CDA-Tweede Kamerlid Sterk wilde van Donner weten of be richten kloppen dat het om dui zenden gevallen per jaar zou gaan. Per jaar komen er 21.000 huwelijkspartners uit het bui tenland. Binnenkort gaat overi gens de inkomenseis omhoog naar 120 procent van het mini mumloon. waardoor het afslui ten van nepcontracten nog aan lokkelijker zou worden. Donner, die de zieke minister Verdonk voor Asielzaken ver ving, gaat ervan uit het niet om enorme aantallen gaat. Hij re kende voor dat er per contract zo'n 300 euro per maand aan premie betaald moet worden. Dat moet de Nederlandse part ner drie jaar volhouden, tot de buitenlandse partner een ver blijfsvergunning krijgt. „Die be dragen maken het onwaarschijn lijk dat het op dergelijke grote schaal plaatsvindt", aldus Don ner. Als de IND er achter komt dat iemand onder valse voorwendse len naar Nederland is gehaald, dan moet de partner terug. Ook als hij of zij inmiddels een ver blijfsvergunning heeft Die wordt dan ingetrokken. Als de IbiD het vermoeden heeft dat er fraude in het spel is, dan laat zij het arbeidscontract onderzoe ken door de UWV. Donner kon niet zeggen hoeveel van de 274 verdachte contracten er vals wa ren. GPD DEN HAAG - Minister Hans Hoogervorst van Volksgezond heid heeft in de Nederlandse me dische wereld de meeste macht. Niet omdat hij minister is, maar omdat hij zich gretig in alle dos siers vastbijt en steun weet te krijgen voor impopulaire maat regelen. Een jury met bestuurders van medische organisaties en weten schappers zette Hoogervorst op nummer een van de nieuwe Top-100 Medische Macht. Voor zitter Frank de Grave van de Vaste Tweede-Kamercommissie voor Volksgezondheid nam de lijst gistermiddag in Den Haag in ontvangst. Hoogervorst wordt daarop gevolgd door Flo- ris Sanders, voorzitter van de Raad voor Volksgezondheid en Zorg. Nummer drie is Iris van Bennekom. Zij is voorzitter van de Nederlandse Patiënten Con sumenten Federatie. De nummer een van vorig jaar. inspecteur-generaal Herre King- ma, is naar de dertiende plaats geduikeld. ANP (Advertentie) SZW.nl Dan weet u het snel woensdag 28 januari 2004 redactie binnenland [EX HAAG - De snelle ver- prïiding van de vogelpest aart minister Veerman van andbouw grote zorgen. De mi eter wil dat Schiphol strenge neemt om [voorkomen dat reizigers uit de vogelpest Daarnaast moet de ■port van siervogels uit Azië worden. Vandaag icdt hierover overleg plaats Kt Schiphol. lekundigen houden er reke- £gmee dat de ziekte nog jaren- eg zal rondwaren. „De ver gaat zeer snel en de eden waar de ziekte heerst ne- alle maatregelen om de espreiding te voorkomen", ai ds een woordvoerder van het Eflisterie van Landbouw In lederland is de staf van het Na- toaal Crisiscentrum al bijeen preest om maatregelen bij een i®tuele uitbraak in Neder- pd te bespreken. feast Zuid-Korea, Vietnam, Japan, Taiwan, Paki- Cambodja, Indonesië, Chi- zijn er nu ook aanwij voor besmettingen in [yanmar (Birma), Saoedi-Ara- iêen Bangladesh. Jatten lekans dat luchtreizigers de vo- flpest meebrengen is volgens kkundigen klein. Toch wil lierman zo snel mogelijk mat ei met desinfecterende vloei- lof laten neerleggen op Schip- Ook de bagage van reizigers iemeteen vlucht uit een risico- Qd arriveren moet goed wor- tnonderzocht Veerman wil de laatregelen liefst in Europees irband afspreken, omdat veel nzigers uit Azië via andere Eu- ipese landen Nederland bin nenkomen. Een reisverbod naar landen waar de vogelpest heerst is onmogelijk Veerman wil wel de voorlichting aan reizigers naar die landen verbeteren. Daarnaast pleit de minister in Europees verband voor een im portstop op siervogels uit alle landen waarvoor ook een im portverbod van pluimveevlees geldt. Siervogels moeten nu der tig dagen in quarantaine blij ven. Daarmee wordt voorkomen dat besmette dieren het land in komen. Het personeel van de quarantainestations loopt dan wel het risico met het virus in aanraking te komen. Mocht de Europese Unie niet over willen gaan tot een import verbod voor siervogels dan wil minister Veerman desnoods een nationaal verbod afkondigen. De uitbraak van de ziekte in Azië levert de Nederlandse pluimhouders niets op. De sec tor, die vorig jaar zelf zwaar te lijden had onder een uitbraak, ziet eerder nadelen. Zo kunnen leveranciers van broedeieren in Nederland hun producten niet meer in de getroffen landen in Azië kwijt. GPD/ANP ROTTERDAM - De belager van premier Balkenende is eerder veroordeeld wegens po ging tot doodslag. Dat blijkt uit de dagvaarding tegen de man, die volgende week maan dag voor een pro forma-zit- ting moet voorkomen bij de rechtbank in Rotterdam. De verdachte, een 33-jarige man uit Zoetermeer, werd op 27 oktober bij het huis van Balkenende in Capelle aan den IJssel aangehouden. Hij had een mes op zak en was op zoek naar de woning van de premier. Tijdens huiszoeking bij verdachte vond de politie een vuurwapen. De man werd in september 2001 in Den Haag tot 21 maanden cel ver oordeeld, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De poging tot doodslag had hij in mei van dat jaar gepleegd. Zijn proeftijd van twee jaar ging in maart 2002 in. Ómdat hij binnen die penode weer de fout inging, vordert justitie dat hij zijn voorwaar delijke straf alsnog moet uit zitten. De verdachte, die bij zijn aanhouding een verwar de indruk maakte, verblijft voor psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum. ANP GRONINGEN - Een Groningse verpleegkundige heeft een klacht ingediend bij het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) in haar woonplaats, omdat zij vorige week een baan als prostituee aangeboden kreeg via haar persoonlij ke internetpagina bij het CWI. Datheeft een woordvoer ster van het CWI in Groningen gisteren bevestigd. De vrouw werd benaderd via werk.nl. Werkzoekenden kunnen op deze website hun persoonlijke gegevens achter laten en mogen daar zonder tussenkomst van het CWI be naderd worden door werkgevers. Werken in de prostitu tie is legaal in Nederland. Het CWI is daarom verplicht de vacatures te registreren, maar mag deze vacatures niet ac tief aanbieden aan werkzoekenden. De Groningse vrouw is zonder tussenkomst van het CWI benaderd. ANP NAALDWIJK - De politie heeft gisteren op een tuinders- bedrijf in Naaldwijk een grote partij hennep met een straatwaarde van circa 2 miljoen euro in beslaggenomen. Het gaat om gedroogde planten die klaar zijn voor con sumptie. Aanhoudingen zijn nog niet verricht, meldde een woord voerder van de politie. ANP DEN HAAG - De politie heeft in 2003 bijna 10,6 miljoen boetes uitgeschreven voor verkeersovertredingen Dat zijn er ruim 1 miljoen meer dan in 2002. Het aantal bon nen dat werd uitgeschreven, nadat de politie de bestuur der aan de kant had gezet, steeg met ruim 18 procent tot ruim 1,3 miljoen. Dat bleek gisteren uit de cijfers van het Centraal Justiti eel Incasso Bureau (CJIB). De meeste boetes zijn voor te hard rijden: 7,6 miljoen. ANP DEN HAAG - Tussenkomst van de rechter is niet altijd nodig. Bemiddeling kan ook leiden tot de oplossing. Daar om begint de Raad van State op 1 februari met het uit de Verenigde Staten overgewaaide 'mediation'. De proef van anderhalf jaar geldt procedures in het milieurecht. De Raad van State zal dit jaar zestig tot honderd milieuza ken uitkiezen die zich lenen voor bemiddeling. Als de kemphanen instemmen, zal de procedure bij de raad wor den afgebroken en zal een onafhankelijke bemiddelaar rond de tafel gaan met de partijen. ANP UTRECHT - Ouders die vanuit huis de verrichtingen van hun kroost op school via een webcam kunnen volgen. Als het aan rector D. Drossaert van de nieuwe Utrechtse havo/vwo-school UniC ligt, komt het zover. UniC is dan volgens onderwijsbond AOb de eerste school in Neder land waar dat kan. Gezien de gevoeligheid van het onderwerp is het volgens Drossaert nog niet zeker of de camera's er ook echt ko men. ANP Procent denkt dat in de ko- kide tien tot vijftien jaar de paring naar beneden gaat. Op ioid is dat jongeren veel ne- pever zijn dan ouderen. Bij leeftijd 25-34 jaar denkt driekwart van de onder- Bagden dat de AOW-uitkering prijfers staan in Demos, een ve van het Nederlands In- iplinair Demografisch In- it, die gisteren is versche- ,Achter de gemiddelde me- van 'de Nederlander' gaat spanning tussen de genera- schuil", aldus de onderzoe- H. van Dalen en K. Hen ri Waarom jongeren minder hebben dan oude- kunnen de onderzoekers Wel wijzen zij op spanning in het 'sociale con- |dtussen generaties'. ANP DEN HAAG - De wachtlijsten voor verpleeg- en verzorgings huizen en thuiszorg zijn in 2003 met 27 procent gedaald. Staats secretaris Ross van Volksgezond heid liet dit gisteren aan de Tweede Kamer weten. Vooral in de thuiszorg zijn de wachttijden korter geworden. Volgens Ross heeft het kabinets beleid succes gehad. Het kabi net zette de afgelopen jaren extra geld in voor bestrijding van de wachtlijsten. In de thuis zorg daalden de wachttijden tus sen 2002 en 2003 met 39 pro cent. Voor de gehele zorg was er in oktober 2003 nog een wacht lijst van 54.000 personen. ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - Therapeuten kunnen met bepaalde therapieën bizar re herinneringen opwekken bij personen die er daardoor van overtuigd raken dat ze het slachtoffer zijn van incest. Dat zei gisteren W. Wagenaar, hoog leraar psychologie. Wagenaar werkte mee aan de sa menstelling van het rapport 'Omstreden herinneringen' dat de Gezondheidsraad gisteren presenteerde aan minister Hoo gervorst van Volksgezondheid. ..Het risico bestaat dat zulke herinneringen geïmplementeerd worden", zei de wetenschapper. Wagenaar trad de afgelopen ja ren 'tussen de vijftig en honderd keer' op als getuige-deskundige in rechtszaken waarbij ouders door hun kinderen van incest werden beschuldigd. „Ik ben daarbij de meest vreemde, grie zelige en enge therapeuten te gengekomen die dit soort effec ten oproepen", zei hij. Wagenaar vindt dat het rapport een aanzet moet geven tot richt lijnen hoe therapeuten moeten omgaan met incestslachtoffers en mensen die zich soms na tien tallen jaren herinneren dat er 'iets vreselijks gebeurd is'. Therapie kan zowel ware als fic tieve herinneringen opwekken, schrijft de Gezondheidsraad. De raad vindt daarom dat therapeu ten beter geschoold moeten wor den en meer moeten weten over onderzoek naar het geheugen Daarnaast zouden ze richtlijnen moeten maken en patiënten een soort bijsluiter moeten geven over de werkwijze en effectivi teit, nadelen en alternatieven van diverse vormen van psycho therapie. Herinneringen aan sek sueel misbruik die tijdens een therapie naar boven komen, kun nen niet gebruikt worden in een juridisch proces, schrijft de raad ook. „Met dit rapport van de Gezond heidsraad verandert alles", denkt advocaat C. Veraart. De raadsman verdedigde de afgelo pen jaren tientallen ouders die beweerden dat zij door hun dochters of zonen valselijk van incest werden beschuldigd. „Eindelijk is er nu een gedegen, ongenuanceerd oordeel over her vonden herinneringen. Wie nu met hervonden misbruikherinne- ringen aankomt moet van goede huize zijn", zegt hij. Veraart meent dat misbruikher- inneringen vaak zijn 'aange praat' door therapeuten die niet kritisch zijn, maar hun patiën ten juist stimuleren te zeggen dat ze seksueel misbruikt zijn. Therapeuten wroeten volgens Veraart met therapieën, droom interpretaties en geleide fanta sie in het geheugen en halen de gekste herinneringen op omdat ze gefixeerd zijn op incest. „Ik ben elke dag bezig met de ram pen die daardoor ontstaan. Fa milies die verscheurd raken. De smet die je moeilijk kwijtraakt als je beschuldigd bent en fami lieverhoudingen die kapot gaan." De Werkgroep Fictieve Herinne ringen noemt het rapport 'posi tief' en een 'erkenning' dat fictie ve incestherinneringen bestaan. Bij de werkgroep zijn 280 ouders aangesloten die zeggen dat zij ten onrechte van incest of mishandeling zijn beschul digd. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De verdachte van het steekincident op de Mgr. Hermusschool in Amster dam zegt het slachtoffer te hebben neergestoken, omdat hij door de man zou zijn mis bruikt en gedurende langere tijd zou zijn mishandeld. Dit maakte het Openbaar Ministe rie gisteren hekend. Het misbruik zou zich hebben voorgedaan tussen 1975 en 1980. Het OM onderzoekt of het verhaal van de verdachte klopt, maar dat is niet eenvou dig, zegt een woordvoerder van het parket. „We kunnen het niet aan het slachtoffer vragen en het is meer dan twin tig jaar geleden." Spoedoperatie De 59-jarige medewerker van de school werd vrijdag neerge stoken door een 35-jarige oud-leerling. Dit gebeurde bui ten het zicht van de leerlingen van de school. De man onder ging vrijdag een spoedoperatie en ligt sindsdien op de inten sieve zorg van het VU-zieken- huis. Zijn toestand wordt om schreven als 'zorgwekkend'. De verdachte kwam maandag met zijn verklaring bij de rech- ter-commissaris. Deze besloot om de voorlopige hechtenis met tien dagen te verlengen. De school wist dat de verdach te onmiddellijk na zijn daad riep dat hij seksueel misbruikt zou zijn. „Dat heeft hij in alle conster natie geroepen", aldus be stuursvoorzitter H Bakker van de Effatha Guyot Groep, waar de Hermusschool onder valt. „De dader maakte toen een verwarde indruk en moest worden gekalmeerd." De directie van de school heeft dit gegeven bewust niet naar buiten gebracht omdat politie en justitie dit nog moesten on derzoeken. Ook de familie van het slachtoffer was nog niet in gelicht. De school vindt het 'buitenge woon pijnlijk' dat het door de verdachte genoemde motief nu bekend is geworden. „De toe stand van de medewerker is nog steeds kritiek en weder hoor kan niet plaatsvinden", aldus Bakker. Betrokken Volgens hem staat de neerge stoken leerkracht bij de mede werkers bekend als 'zeer lo yaal en betrokken'. De man, van wie alleen de voornaam Peter bekend is. is al ruim twintig jaar verbonden aan de Hermusschool. Bij de school is niets bekend over eventueel seksueel misbruik door de schoolbegeleider in het verle den De dader volgde onderwijs in de periode 1974-1982. De school heeft geen leerlingdos siers meer uit die tijd en heeft ook geen extra informatie over de oud-leerling. Gisteren gingen de leerlingen van de Mgr. Hermusschool voor het eerst weer naar school. Maandag was de school nog dicht, ANP 0 HAAG - Bijna de helft van 1 Nederlanders is pessimis- ich over het voortbestaan van AOW. SNEEK - Ondanks inspanningen van de brandweer hebben tien winkelpanden in Sneek veel brand- en waterschade opgelopen bij een brand die gisterochtend rond kwart over vijf werd ontdekt door een voorbijganger. Een woordvoerder van de ge meente zei dat er geen historische panden verloren zijn gegaan, maar dat het wel gaat om een beschermd stadsgezicht. De komende dagen wordt bekeken of de gevels kun nen blijven staan of dat ze afgebroken moeten worden. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is, maar de schatting van de brandweer is dat die zeker in de miljoe nen loopt. foto Simon Bleeker/GPD "o c3E-riuk:t<.pfl/nf2. feEN JE 1^- He« 3E- overs-ziL. &E2OCMV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3