lad Koewacht weer waterdicht Kinderen bezorgen hun school veiligheidsprijs Spoorwegviaduct wacht op renovatie Zeeuws-Vlamingen bijzonder honkvast Ganzen slachtoffer van opmars vos ieuwe bekleding moet lekkage voorkomen iXD pleit voor lager imneltarief voor teeuws-Vlamingen 0800 - 0231 231 (GRATIS) IE-CAUX zeeuwse almanak Klaagzang ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 28 januari 2004 nrRené Hoonhorst JE WACHT Burgemeester en ^ouders van Terneuzen ho- 3 dat het aanbrengen van een mststof bekleding kan voor men dat het zwembad van jewacht telkens lek raakt. demonderzoek moet uitwij dde miljoenen liters water evong jaar de bodem inliepen o: (ernstige) verontreiniging cben gezorgd. Beide onder- eken lopen nog, meldt het col- an fractievoorzitter Jsart van de Temeuzense On- hankelijke Partij (TOP), art vroeg begin dit jaar nog- als naar de stand van zaken rTOP-voorman ging er vanuit de doseerinstallatie voor oiicaliën aangaf hoeveel r.nilde grondstoffen met het ":te water in de bodem nJwenen. Het dagelijks be- laat hem weten dat dat ?;zo is. Er is met direct aan te .en hoeveel natriumhypo- ;:rieten zwavelzuur (de twee iangrijkste chemicaliën die :.het op peil houden van de umwater kwaliteit worden hruikt) in de bodem zijn be- il. ïtnumhypochloriet ver- njnt door weersomstandig- den(wind, zonlicht en tempe- rjur) al voor een groot deel uit :water. Bovendien vormt het (oor verbindingen met vuil ine, huidvetten) in het water i(jat vuil blijft weer hangen in xrs. Het, sterk verdunde, evelzuur dient voor het op [juiste peil houden van de ïrgraad van het water. Het gelijks bestuur stelt dat niet jan te geven hoeveel water er -jgzwemseizoen in de bodem rerdwenen, maar vast staat ;het bassin is bijgevuld met CO kuub (8 miljoen liter) wa- rsinds de opening, den genoeg voor B en W om theen onderzoek naar de bo agesteldheid te laten uitvoe- iDe resultaten van het on- izoek worden binnenkort wacht. raadsexcursie naar het zwembad lijkt het college niet nodig, maar het staat TOP en andere fracties natuurlijk vrij om op eigen gelegenheid de situ atie in ogenschouw te nemen, schrijft het dagelijks bestuur. De suggestie van Baart dat de voormalige gemeente Axel alerter had moeten zijn en de bouwer van het zwembad aan sprakelijk had moeten stellen, weerlegt het college. De scheur in het bad, dat is aangelegd tus sen 1967 en 1969, is ontstaan in 1975. Bij het schoonmaken van het bad door personeel van de gemeente is, zonder gebruik van bronbemaling, te veel water uit het pad gepompt. „Van garan tiebepalingen was destijds geen sprake, bovendien is de schade ontstaan door eigen toedoen." Het dagelijks bestuur waagt zich in de beantwoording van de vragen niet aan kostenramin gen voor een eventuele bodem sanering en een nieuwe kunst stof coating. De bevolking van Koewacht liet de dorpsraad onlangs opnieuw weten zeer te hechten aan in standhouding van het zwem- door Cees Maas KLOOSTERZANDE - Goed nieuws uit Kloosterzande. Kinderen hebben hun eigen school voorgedragen voor een verkeersveiligheidprijs, zon derdat de meesters en de juffen dat wisten en de school heeft die prijs nog gewonnen ook. Een ere-medaille van de ver- keersorganisatie 3VO. Het gaat om de openbare ba sisschool Sandeschool in de Pastoor Smulderstraat. Daar hebben ze allerlei maatregelen genomen om de omgeving van de school maar zo veilig moge lijk te maken. Je ziet het al van een eindje: langs de straat voor de school staan dikke rode hekken en dwars over de straat loopt een duidelijke oversteekplaats. Maar dat is niet alles. Een gele streep langs de stoeprand zegt dat je niet mag parkeren voor de school Voordat je de school nadert hobbelt je auto over verkeers drempels. En op het school plein is het streng verboden om te fietsen. Hollen Schooldirecteur Godfriet Blaeke glimlacht. „Zo zien we nooit meer auto's parkeren voor de school. Dat was na tuurlijk gevaarlijk, want tus sen die auto's kunnen kinderen de weg op hollen en automobi listen zien dat moeilijk." Hij is erg blij met de medaille. Nick, Cordy, Jamie, en Saskia poseren met de veiligheidsmedailles die ze voor hun school hebben aangevraagd, foto Wim Kooyman De maatregelen om de school veiliger te maken zijn samen met de gemeente Hulst geno men. Dan is het tijd voor een foto voor de krant. De groep kinde ren die het initiatief heeft ge nomen staat er op: Saskia, Nick en Cordy. Simone is er niet bij, want die is met vakan tie. Of we haar naam toch vooral in de krant willen zet ten, vraagt de directeur. Want zij was eigenlijk de initiatief neemster. Vooruit dan: hoera voor Simone! ^Raymond de Frel UIS - Het tarief voor de Wes- icheldetunnel moet voor mws-Vlamingen omlaag. Istelt de Sluisse partij VVD/ meentebelangen in een brief idetunneldirectie, Provinci- Staten en de Zeeuws- anise gemeenten. wel de tarieven voor de tun- hde Tunnel wet zijn vastge- stelt WD/Gemeentebe- gen de tarieven toch op- w aan de kaak. ..Wat siigt, kan meestal nog wel rden veranderd. Ondanks taalde, mislukte pogingen len wij toch opnieuw probe- :etsaan de tarieven te veran- ffl", zegt fractievoorzitter (aenhout. fj'.vs-Ylamingen die gebruik ken van een T-tag, een abon- lent dat automobilisten een mg van 1,02 euro op het re- tere tunneltarief geeft, heb- sdezelfde kosten als andere ïg-gebruikers. Onterecht, S® WD-voorzitter N. Meij- 0 fractievoorzitter Maen- 1 „Velen van ons moeten da vits gebruikmaken van de Rerscheldetunnel. Deze sen maken daardoor extra meters om op dezelfde plaats als voorheen te komen. Per saldo is de doortocht dus ve le malen duurder dan in de tijd van de veerboten. En een alter natief om naar de 'overkant' te gaan is niet voorhanden." De liberalen pleiten er daarom voor om de doortocht voor par ticuliere Zeeuws-Vlamingen goedkoper te maken. Om dat te compenseren moeten alle overi ge gebruikers meer betalen. „Financieel gezien zal het be drijfsresultaat dan gelijk zijn." Campers Aanleiding om de tarieven op nieuw tegen het licht te houden, was een signaal dat met name camperbezitters de dupe van de Westerscheldetunnel zijn ge worden. „Op de veerboot was de lengte van de camper bepalend voor het tarief. Nu is de hoogte van de camper prijsbepalend. Met de boot kostte een overtocht voor een camper 2,22 euro voor mensen die gebruik maakten van een hoge waardekaart Het tarief voor een doortocht door de tunnel bedraagt voor dezelf de camper ruim vijftien euro. Zoals u wellicht weet, worden campers met het oog op tolhef fingen en overtochten juist op bepaalde lengtes gemaakt", schrijven de voorzitters. door René Hoonhorst SCHAPENBOUT - De voorma lige gemeente Axel liet het spoorwegviaduct bij Schapen bout voor het opgaan in de nieu we gemeente Terneuzen nog classificeren als jong industri eel monument. De 'brug' in de Graafjansdijk moest een bescheiden toeristi sche attractie worden, een laat ste herinnering aan de histori sche spoorlijn Mechelen- Temeuzen. Ook de nieuwe ge meente Terneuzen leek het kunstwerk een warm hart toe te dragen, want zomer vorig jaar kondigde een woordvoerder aan dat het viaduct nog in 2003 zou worden opgeknapt. Schrikken Maar argeloze wandelaars, heemkundigen en spoorweg liefhebbers schrikken zich nog immer rot als zij de blik omhoog richten onder de overkluizing De betonijzeren matten liggen nog steeds open en bloot en gro te stukken beton brokkelen van de pilaren af. Wordt het net be noemde monument vóór de red ding toch nog aan de elementen prijsgegeven9 „Geen sprake van", zegt wet houder J. van Schaik beslist. „We hoopten in eerste instantie inderdaad om vorig jaar het werk al aan te besteden Bij na der inzien hebben we er voor gekozen om het werk dit jaar te laten uitvoeren Als we in april beginnen, hebben we de zeker heid dat de werkzaamheden net voor of net na de zomer afge rond kunnen worden." Van Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Schaik benadrukt dat de ge meente nog steeds groot belang hecht aan het bewaren van een klein stukje spoorweggeschie denis. „Het is de bedoeling dat fietsers en wandelaars het spoorwegviaduct op hun gemak kunnen bekijken. Het paadje naar de onderkant zal wat dui delijker worden aangegeven en waarschijnlijk komt er ook nog een rustbankje of iets derge lijks." De financiering van de renova tie kan geen roet meer in het eten gooien, bezweert de wet houder. De benodigde 124.500 euro heeft de gemeente al in kas: 83.000 euro van NS, 10.000 euro van het waterschap en ruim 31 000 euro subsidie van de re geling Vitaal Platteland. Van Schaik: „De NS geeft mede zo'n hoge bijdrage omdat de on derneming het viaduct overdoet aan de gemeente. Terneuzen zorgt in het vervolg voor het on derhoud van het monument." bad. Het zal moeilijk zijn aan de wens van de Koewachtenaren voorbij te gaan, temeer daar raadsleden en fracties in het verleden spraken van een 'ere schuld' aan het ternauwernood bij de gemeente Terneuzen ge houden grensdorp. door Cees Maas iMIDDELBURG - Zeeuws-Vla mingen zijn over het algemeen zo tevreden over hun woningen en woonomgeving dat ze niet willen verhuizen. Vergeleken met de rest van Nederland be staat er in de regio een 'extreem lage verhuisbereidheid'. En dan gaat het vooral om de in woners van de voormalige ge meenten Hulst en Sluis. Dat blijkt uit het jongste 'Woning- behoefte-onderzoek' van het provinciebestuur. 7300 huis houdens in Zeeuws-Vlaanderen deden aan het onderzoek mee. De Zeeuwen, en dan met name de Zeeuws-Vlamingen, roemen de kwaliteit van hun eigen woonomgeving. In het gebied van de voormalige gemeenten Sluis en Hulst is de bereidheid tot verhuizen 'extreem laag'. 12,3 procent van de onder vraagden in Hulst gaf te kennen eventueel ooit te willen veran deren van woning en in Hulst was dat percentage 13. Lande lijk ligt het percentage mensen dat in de toekomst nog eens wil verhuizen boven de 25. Weinig veranderd Het rapport is een regionale analyse van een landelijk on derzoek En hoewel het cijfers uit 2002 zijn, beklemtoont een provincie woord voerder dat er sindsdien weinig veranderd zal zijn in het 'woongevoel' van de Zeeuwen. Om het onderzoek mogelijk te maken hebben ruim 90.000 huishoudens in Nederland een uitgebreide vragenlijst moeten invullen. Vragen over de huidi ge woning, over woonwensen en over de buurt waar de mensen in wonen kwamen aan de orde. In Zeeuws-Vlaanderen hebben de voormalige gemeenten Ter neuzen. Hulst en Sluis meege daan. Het ging om 4600 zogehe ten 'doorstromers' en 2700 'starters' op de woningmarkt. Bekeken op de specifieke Zeeuws-Vlaamse situatie, viel het de onderzoekers op dat van de weinige Sluizenaren die wil len verhuizen, er relatief veel naar een andere gemeente wil len verhuizen. Vergeleken met het landelijk gemiddelde wor den er in Zeeuws-Vlaanderen weinig huurwoningen ge vraagd. De structuur van de wo ningvoorraad wordt hierin ge spiegeld Daarom ook is het aandeel vragers naar dure huur woningen in Terneuzen relatief hoog terwijl dat aandeel in het gebied van de voormalige ge meente Sluis juist erg laag is. Wat verder bleek is dat de Zeeu wen meer appartementen voor senioren willen en dat de leef baarheid in de stadjes in de buurten net buiten het centrum verbeterd kan worden. 7. Overwinning Fijne lederwaren Oude Kerkstraat 3. 4524 CT Sluis Tel. (0117) 420 424, fax (0117) 420 425 Open elke dag: 10.00-12.30 13.30-18.30 u 8. Inspanning door Ronald Verstraten BIERVLIET - De vos lijkt bezig aan een opmars in Zeeuws- Vlaanderen. Nadat er de laatste jaren al vossen zijn gesignaleerd in De Braakman, lijkt hij nu te zijn genaderd tot de rand van het dorp Biervliet. Bij de familie Buysse aan de Lange Betteweg zijn gisteren twee dode ganzen gevonden die vermoedelijk het slachtoffer zijn geworden van een vos. Toen de verzorger van de dieren gis terochtend op de boerderij kwam om ze te voederen, viel hem op dat het er stil bleef. Het koppel ganzen dat gewoonlijk luidkeels aansloeg bij betreding van het erf. liet zich niet horen. Ze bleken dood achter een schuur te liggen. Van de ene gans was de hals doorgebeten, van de andere was de kop van de romp gescheiden Volgens de familie moet de slachting het werk geweest zijn van een vos. Ze leidt dat af uit de wijze waarop de ganzen zijn ge dood. Dat het een hond geweest zou kunnen zijn, vindt zij niet aannemelijk, temeer omdat de ganzen er al vanaf 1990 liepen. Het incident bevestigt overi gens eerdere geruchten dat er in de buurt van Biervliet een vos gezien zou zijn, in de buurt van het pas aangelegde dorpsbos. Dat is op zich niet verwonder lijk, want het bevindt zich he melsbreed slechts enkele kilo meters van het natuurgebied De Braakman. Daar is de aanwe zigheid van enkele koppels vossen al eens bevestigd Bo vendien zijn er de laatste jaren verscheidene waarnemingen geweest van vossen op en nabij het terrein van Dow Benelux, dat in het westen grenst aan de voormalige Pauhnahaven. Zo'n twaalf jaar geleden zijn de eerste sporen van vossen gevon den in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren, in het waterwingebied na bij Sint Jansteen. De laatste jaren zouden er ook vossen ge zien zijn in Zandstraat. Ze zaten er wat beteuterd bij, die Vlissingers gisterochtend in hun stamcafé. Want in Middelburg gebeurt het. Daar stampen ze zomaar even een hele wijk uit de grond. En ivat vooreen. 'Mu zikale wijk Mortiere krijgt vorm', juichte de krant. Je rijdt er binnen via een Jazz-route. En je woont erin straten die naar bluesfeno menen zijn vernoemd. How- lin' Wolf, John Lee Hooker, Robert Johnson... En wat stelt Vlissingen daar tegenover„Vlissingen", blokletterde de krant, „legt baggerdepot aan." Door het café schalde een klaagzang van Muddy Waters. Geen Vlissinger die er nog wat te gen in te brengen had. Deze ene keer moesten ze gewoon toegeven. „We slaan hier een modderfiguur." Argeloze passanten schrikken vaak als zij onder het viaduct omhoog kijken. foto Wim Kooyman Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39