jnel masterplan Business Park Weinig animo voorleesuur voor peuters in De Stolpe Terugkeerplan voor asielzoekers verontrust kerken Jeans Inn oogwaardig bedrijventerrein moet visitekaartje Zierikzee worden Restaurantkeuken als leerschool elstraf voor icaïnedealer GEHELE WINTERCOLLECTIE HALVE PRIJS!! RESTANTEN JEANS €69 €7* €8» €W €29 €49 WINTERJACKS 70% KORTING Celstraf voor Middelburgse inbreker Aansluitingen N675 dicht zeeuwse almanak Klaagzang PZC SCHOU WEN-DU IVE LAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 woensdag 28 januari 2004 ■vPietKleemans jgptZEE - De gemeente jouwen-Duiveland maakt ctraet het aanleggen van het sinessPark, een nieuw bedrij- iierrein aan de rand van Zie- Het is de bedoeling dat imasterplan voor het handels- er begin maart ligt. Aan- ïend volgt een kwaliteitsat- Business Park wordt niet zo- een bedrijventerrein. Het het visitekaartje voor »uwen-Duivelands centrum- worden. De gemeente Duiveland legt de lat Wethouder economische G. van de Velde-de Wilde een hoogwaardig bedrij- pric. Zij realiseert zich dat loei alleen bereikt kan wor- hoge eisen gesteld wor- aan de vormgeving, de in- van het handelspark. gis een heel kwetsbare plek, jwe erg voorzichtig mee om duele expressie is ondergeschikt aan het totaalbeeld. Aan de ma teriaalkeuze worden eveneens hoge eisen gesteld. De gebruikte bouwmaterialen dienen te pas sen bij het historische karakter van Zierikzee. Het voorterrein aan de zijde van de Weg naar De Val wordt zoda nig ingericht dat geparkeerde auto's zo veel mogelijk aan het zicht worden onttrokken. Par keerruimte wordt verdiept aan gelegd en vervolgens 'verstopt' achter hagen. Ook gezien van de zijde van de Platteweg moet de bebouwing van het bedrijventerrein een rus tig gevelbeeld geven. De vormge ving dient verder aan te sluiten bij het agrarische groene land aan de andere zijde van de Plat teweg. Wat betreft de inrichting van het voorterrein wil de gemeente zien dat de vormgeving en in richting aansluiten bij het 'woonstraat-karakter' van de Platteweg en de de watergang. Ook het plattelandskarakter van de Platteweg mag niet aan getast worden. Het nieuwe bedrijventerrein be slaat totaal vijftien hectare. Het is de bedoeling dat de aanleg van het Business Park in - hoogstwaarschijnlijk - drie fa ses geschiedt. Wethouder van de Velde-de Wil de is optimistisch over de be langstelling voor het nieuwe be drijventerrein Hoewel aan de inrichting er van strenge eisen worden ge steld, verwacht zij niet dat dat bedrijven afschrikt. „Ik denk dat het Business Park een heel mooi plekje wordt voor be drijven. Je praat hier wel over dé entree van Zierikzee." iop itgangspunten van de uitgangspunten voor ieg van het Business Park is het silhouet van monumen- Zierikzee er niet door ptast mag worden. In de betekent dat dat er ap gelet wordt op de hoog de bedrijfsgebouwen, het ontwerp en de uitstra- van de bedrijfsgebouwen dt nauwlettend in de gaten tuden. De ontwerpers van ;omstige bedrijfsgebouwen dt gevraagd terughoudend te gaan met architectuur en et geen schreeuwende ont ken en kleuren, maar ingeto- ivormgeving. irakter Ie bedrijfsgebouw mag wel ieigen karakter hebben, mits ipast in het grote geheel van handelspark. Accenten zijn aan, maar de indivi- DELBURG - Een 28-jarige loner van Zierikzee is giste- in Middelburg voor dealen cocaïne veroordeeld tot een reel. rechtbank achtte bewezen de Zierikzeeënaar vorig jaar aantal maanden had gehan- i harddrugs. Naast cocaï- werd er bij de dealer ook •pillen en softdrugs aange- cen. ide staat moet hij 3640 euro tien: het bedrag dat hij vol- ide rechtbank met het dea- heeft verdiend. De hotelschoolleerlingen werden aan het werk gezet in de keuken van De Zeeuwse Stromen. door Piet Kleemans RENESSE - Leerlingen kennis laten maken met de beroeps praktijk. Dat was het doel van de gisteren in hotel-restaurant De Zeeuwse Stromen in Renesse gehouden workshops over groen ten en fruit. Vijfenveertig leerlingen van de Middelbare Hotelschool het Zoomvliet college uit Bergen op Zoom kregen 'gastles' van groen te- en fruitspecialisten D. Meul- blok en C. Manders. Meulblok en Manders schotelden de hotel schoolleerlingen allereerst een pittige quiz voor, met als doel het testen van de theoretische kennis. Geen sinecure, want vruchten als ananas en mango zijn ondertussen alom bekend, maar er zijn ook nog veel rela tief onbekend soorten groenten en fruit. ,,De meeste soorten groenten en fruit die ik had uit gezocht werden wel herkend, maar van de pitahaya hadden een heleboel mensen toch nog niet gehoord", aldus Meulblok, die geheel opgaand in zijn rol als leermeester uitlegt dat het hier een Chinese vrucht betreft. „En er waren er ook een paar die radicchiosla aanzagen voor rode kool." Na de quiz werden de hotel schoolleerlingen aan het werk gezet. Onder toeziend oog van Meulblok en Manders kregen zij opdracht een zowel smakelijke als appetijtelijk ogende rauw- kostsalade en een verse fruitsala de te bereiden. Slow food Meulblok aarzelde geen seconde toen hem werd gevraagd gastles te geven. Hij hoopt vurig dat een aantal hotelschoolleerlingen later niet het horecavak kiest, maar een bestaan als groente en fruitspecialist prefereert. Of toch minstens in zijn of haar ho tel- of restaurantkeuken een be langrijke plaats inruimt voor verse groenten en fruit. „Geen fast food, maar gezond slow food." Docent H. van Rooijen van het Zoomvliet College gaat het er vooral om dat de leerlin gen het vak niet alleen leren op school, maar vooral ook in de be roepspraktijk. „Wij hebben op school ook restaurants, maar het is toch heel anders dan de be roepspraktijk. Wij vinden het heel belangrijk dat ze leren en ervaren hoe het daar toegaat." Breed Van Rooijen voegt daar aan toe dat het voor een toekomstig ma nager van een hotel of restau rant net zo belangrijk is als voor een toekomstig chef-kok om het horecabedrijf van binnen en bui ten te kennen. Als manager, re- (Advertentie) ersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Advertentie j GoftB-Heinkenszand-Vlissingen-MkWelburg-O-Souburg Spijkerhard de beste van Zeeland 7Overwinning 9 Verlossing P ©spanning door Ali Pankow ZIERIKZEE - De driejarige Bo en Noan van net anderhalf wa ren de enige twee peuters die met hun moeders aanwezig wa ren gisterochtend bij het voor- leesuurtje in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. De overige elf aangemelde peuters lieten verstek gaan. „Jammer, maar alle beetjes hel pen", zegt bibliotheekmede werkster W. de Vrieze-Beye bij deze start van de Nationale Voorleesdagen die tot en met za terdag 7 februari duren. De lan delijke Stichting Lezen beoogt met deze voorleesdagen de woor denschat en het tekstbegrip bij kinderen al op zeer jonge leef tijd te vergroten. Bo en Noan kregen gisteroch tend in De Stolpe een soort pri- vé-presentatie. Vertelster T Ga- kes riep met gebruikmaking van een vertelkastje met mooie illustraties een mol tot leven die verschrikkelijk graag de maan wil pakken. Het betreft het verhaal uit het boek Ik wil de maan van Jona than Emmert met illustraties van Vanessa Caba. Dit prenten boek is door de landelijke jury van bibliothecarissen uitgeko zen lot beste prentenboek van het jaar. De hoofdfiguur in het boek on derneemt tal van acties om bij de maan te komen. Hij springt zo hoog mogelijk, reikt met een stok naar de maan, gooit met ei keltjes, klimt in een hoge boom, Slechts twee peuters kwamen af op het voorleesuurtje in bibliotheek De Stolpe. maar valt daar weer uit en pro beert tenslotte het spiegelbeeld van de maan in het water te van gen. Volgens De Vrieze stimuleren dit soort presentaties bij heel kleine kinderen al de belangstel ling voor boeken. Het initiatief voor een bibliotheekbezoek moet van de ouders komen. Daarom worden die ook bewust betrokken bij de voorleesuur- tjes. Het is daarom de bedoeling dat elke peuter door een vader, moeder, opa of oma begeleid wordt. De medewerkers bij De Stolpe lieten zich door de geringe be langstelling gisterochtend niet uit het veld slaan Zij houden door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Raden van Kerken van Vlissingen en Mid delburg maken zich zorgen over de plannen van minister Ver donk van Vreemdelingenzaken om in drie jaar tijd 26.000 asiel zoekers terug te sturen naar hun land van herkomst. De raden voorzien dat het terugkeerplan onrust veroorzaakt in de samen leving. De Raad van Kerken Vlissingen berekent dat er meer dan twin tig Vlissingse families met de te- rugkeerregeling te maken krij gen. „Dat zijn mensen die al ja ren hier wonen. Sommige kinde ren zijn hier in Nederland gebo ren." De Raad verwacht dat deze in greep ook zijn weerslag heeft op diegenen die in Nederland ach terblijven. Vijfjaar Het kabinet wil dat binnen drie jaar de zogenoemde oude groep asielzoekers terugkeren naar hun eigen land De minister maakte eerder bekend dat er 2334 vluchtelingen in aanmer king komen voor een verblijfs vergunning Het merendeel daar van verblijft ten minste vijf jaar in Nederland, zit nog in de eer ste asielprocedure en is van on besproken gedrag. 220 Vluchte lingen hebben een verblijfsver gunning gekregen omdat ze in de categorie schrijnende geval len vielen De Raad van Kerken vinden dat het beleid van de Nederlandse regering jarenlang tekort heeft geschoten en dat de reparatie, die Verdonk voorstelt, onvol doende is. Een kwestbare groep in de sa menleving wordt geraakt, aldus de Raad. „Om humanitaire rede nen moeten deze mensen gehol pen worden." De Middelburgse Raad vindt dat het gebaar van Verdonk ge nereuzer had moeten zijn. „Ze heeft een beetje met haar hand over haar hart gestreken", zegt H. Luijk van Middelburg. De Raad van Kerken Vlissingen roept de Vlissingse raadsfrac ties op om deze week in de ge meenteraadsvergadering de ge volgen van deze plannen te be spreken en om aan te dringen op een ruimere pardonregeling. Hun Middelburgse collega's la ten deze week een soortgelijke brief uitgaan. In de Vlissingse raadsvergade ring komt in elk geval ook de motie van GroenLinks ter spra ke. De fractie wil dat alles in het werk gesteld wordt om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 34-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad wegens wo ninginbraken en diefstallen ver oordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. De Middelburger brak vorig jaar eind april en in juni in in Vlissingse en Oost-Souburgse woningen. Ook stal hij in die pe riode een damesfiets en kleding bij een kledingzaak in Vlissin- gen. De Middelburger pleegde de mis drijven om zijn verslaving te be kostigen. De man is al jaren ver slaafd aan harddrugs en daar door een vaste klant van Justi tie. De man moet naast zijn celstraf aan de Nederlandse staat 1578 euro betalen. foto Marijke Folkertsma deneert Van Rooijen, moet je ook weten hoe het in een keuken toegaat. Wat de mogelijkheden en onmogelijkheden zijn en waar je in je bedrijfsvoering re kening mee moet houden. Van Rooijen is zeer te spreken over de vanzelfsprekendheid waarmee De Zeeuwse Stromen haar deuren openzet voor hen die het vak willen leren. „Wij maken vaak genoeg mee dat een restaurantkeuken voor ons her metisch dicht blijft, en dan is de ze ontvangst een verademing. Ze zijn pas tweede geworden bij de verkiezing van het leerbe drijf van het jaar. Ik denk dat ze de volgende keer zeker eerste worden SLUIS - De aansluiting Hoen- derweg op het weggedeelte Groe- de-Nieuwvliet (N675) wordt ver boden terrein voor openbaar ver keer. Datzelfde geldt voor de aansluitingen van de Akkerweg en de aansluiting Molenweg, Knokkertweg, Ambachtsdijk, Kokersweg en Vierhonderdpol derdijk op het weggedeelte Nieuwvliet-Potjes (N675). Gedeputeerde Staten stelden in oktober vorig jaar het ontwerp besluit over de onttrekking aan het openbaar verkeer op boven genoemde wegen vast. De weggedeeltes op de provin ciale weg N675 worden inge richt in het kader van Duur zaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen. De weg is aangeduid als gebiedsontslui- tingsweg. Dit betekent dat op dit soort wegen 'verkeerstro- men' centraal staat. Op de kruis punten ligt het accent op uitwis selen'. Voor de inrichting van de weg betekent dit grote kruis puntafstanden, moeilijk over- rijdbare njbaanscheiding tus sen de rijrichtingen, gescheiden afwikkeling van langzaam ver keer, geen directe erf- en kavel toegangen en een lage snelheids limiet op de kruispunten. (advertentie) foto Marijke Folkertsma vandaag en vrijdag tussen 10.00 en 11.00 uur nogmaals voorlees- uurtjes. In De Schutse in Burgh-Haam- stede en in De Zaete in Bruinis- se wordt op maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 februari voor gelezen. Dat gebeurt in samen werking met de lokale peuter speelzalen. Ze zaten er wat beteuterd bij, die Vlissingers gisterochtend in hun stamcafé. Want in Middelburg gebeurt het. Daar stampen ze zomaar even een hele wijk uit de grond. En wat voor een. 'Mu zikale wijk Mortiere krijgt vorm', juichte de krant. Je rijdt er binnen via een Jazz-route. En je woont er in straten die naar bluesfenome nen zijn vernoemd. Howlin' Wolf John Lee Hooker, Ro bert Johnson... En wat stelt Vlissingen daar tegenover? „Vlissingen", blok- letterde de krant, „legt bag- gerdepot aan". Door het café schalde een klaagzang van Muddy Wa ters. Geen Vlissinger die er nog wat tegen in te brengen had. Deze ene keer moesten ze gewoon toegeven: „We slaan hier een modderfiguur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33