PZC Gemeente Goes koopt kavel-Pik rm Reimerswaal wil sluitingstijd horeca terug Kankoeng smaakt daar toch anders Raadsmeerderheid voor verhuizen van sportvelden Ontbijt met een verhaaltje Jeans Inn zeeuwse almanak Klaagzang Terugkeerplan voor asielzoekers zaait onrust jebied wordt tijdelijk gebruikt als parkeerterrein GEHELE WINTERCOLLECTIE HALVE PRIJS!! RESTANTEN JEANS WINTERJACKS 70% KORTING (m.u.v. Ie*r) Ze zaten er wat beteuterd bij, die Vlissingers gisterochtend in hun stamcafé Want in Middelburg gebeurt het. Daar stampen ze zomaar even een hele wijk uit de grond En wat voor een. 'Mu zikale wijk Mortiere krijgt vorm', juichte de krant. Je rijdt er binnen via een Jazz-route. En je woont er in straten die naar bluesfenome nen zijn vernoemd. Howlin' Wolf, John Lee Hooker, Ro bert Johnson... En wat stelt Vlissingen daar tegenover„Vlissingen blok- letterde de krant, „legt bag- gerdepot aan". Door het café schalde een klaagzang van Muddy Wa ters. Geen Vlissinger die er nog wat tegen in te brengen had. Deze ene keer moesten ze gewoon toegeven „We slaan hier een modderfiguur." BEVELANDEN-THOLEN woensdag 28 januari 2004 (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) VLISSINGEN - I)e Kaden van Kerken van Vlissingen en Mid delburg maken zich zorgen over het plan van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken om in drie jaar tijd 26.000 asielzoekers terug te sturen naar het land van herkomst. De raden zijn bang dat het terugkeerplan on rust veroorzaakt in de samenle ving. De Raad verwacht dat de ze ingreep ook zijn weerslag heeft op diegenen die in Neder land achterblijven. De Raden van Kerken vragen daarom aan de gemeenteraden aan te dringen op een ruimere pardonregeling. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Een meerderheid in de raad van Kapelle vindt dat de sportvelden naar Biezelin- ge-west verplaatst kunnen wor den als dat 'budgettair neutraal' kan verlopen. Tijdens de infor mele raadsvergadering die giste renavond werd gehouden, werd 'budgettair neutraal' plotseling het toverwoord. De verplaatsing van het voetbal veld van de W Kapelle en het korfbalveld (dat nu nog in We- meldinge ligt) zijn ter discussie gekomen door de zoektocht naar plaatsen voor woning bouw Biezelinge-West kwam daarvoor in aanmerking maar de gemeente zit met het pro bleem van de spoorbaan. De raad wilde onderzoeken of de sportaccommodaties niet rich ting spoor konden worden ver legd, zodat de vrijkomende grond voor woningbouw kan worden gebruikt De sportver enigingen waren meteen enthou siast want beide zitten met slechte gebouwen en de korfbal club wil al jaren graag op het dorp zitten, waar alle leden van daan komen. De gemeente rekende het plan door en kwam tot de conclusie dat het wel erg duur werd. Er zat een gat in de begroting van 1,2 miljoen euro. De sportvereni gingen maakten een nieuwe be groting die neerkwam op een gat van nog steeds 400.000 euro. Wethouder J. Herselman legde gisteren de raad de vraag voor of hij verder moet gaan zoeken naar middelen om die gaten te vullen. Dat kan wel, als nog meer geld uit de opbrengst van gronden wordt bestemd voor bo- venwijkse voorzieningen in de vorm van sportvelden. Andere bovenwijkse voorzieningen, die uit iedere bestemmingsplanex ploitatie moeten worden ge haald, kunnen dan niet door gaan De fractie van de SGP vond daarom dat verplaatsing niet de goede richting is. Het plan voor een tunneltje onder het spoor door, zou moeten sneu velen evenals andere voorzienin gen waaraan de raad in het ver leden veel belang hechtte. Voor de PvdA-fractie ging de discussie helemaal de verkeerde kant uit. De verplaatsing van de sportvelden is volgens de fractie een eigen leven gaan leiden, zon der dat de zoektocht naar wo ningbouwlocaties is afgemaakt. De raad zit volgens de PvdA nog steeds te wachten op een ant woord op de vraag wat de moge lijkheden zijn voor woningbouw in Biezelinge-west. Volgens R. Lambeck (PvdA) pas seren ander mogelijkheden hele maal niet de revue omdat ieder een zich uitsluitend nog richt op verplaatsing van de sportvel den. Hij wil onderzoek naar bij voorbeeld verplaatsen van de ijs baan naar Biezelinge-west. Ommedraai De fractie van Gemeentebelang was het aanvankelijk met Lam beck eens, maar draaide later om. De WD zag slechts een win-win-situatie en wilde over een onderzoek naar woning bouw in Biezelinge-west hele maal niet meer praten. H. Koster (SGP) probeerde nog even de term budgettair neu traal naar de situatie te verta len. „Jullie stoppen nu 1,7 miljoen euro die voor noodzakelijke voorzieningen gereserveerd zou moeten worden, in zijn geheel in de sportaccommodaties. Willen jullie dat?" Er werd nog een paar keer 'bud gettair neutraal' geroepen en de Herselman kan aan de gang met de rekenmachine. Zeer tot ge noegen van de publieke tribune, waar voetballers en korfballers op een dergelijke beleidsrich ting zaten te hopen. door Rolf Bosboom KRUININGEN - Het is moge lijk gedaan met de vrije slui tingstijden voor de horeca in de gemeente Reimerswaal. In de ge meenteraad gaan stemmen op om daarvan af te stappen, zo bleek gisteravond. Aanleiding zijn de perikelen rond eetcafé Kaplan aan de Damstraat in Yerseke. Volgens omwonenden is er sprake van veel overlast, vooral in de nacht van zaterdag op zondag. De ChristenUnie stelde gistera vond, zoals aangekondigd, de kwestie aan de orde. Woordvoer der A Jumelet ging daarbij nog verder dan zijn eerdere stelling- name. Hij zei dat er in de gele genheid 'met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid' drugs worden gedeald en dat wat hem betreft de zaak dient te worden gesloten. Andere fracties lieten weten ge schrokken te zijn van de berich ten over de omvang van de over last en vonden dat er actie moet worden ondernomen. Vooral de woorden van de zaakwaarne mer van Kaplan dat hij niet ver antwoordelijk is voor wat zijn klanten buiten uitspoken, vielen verkeerd. „Een uitbater die vindt dat het probleem niet zijn probleem is, lokt sluiting uit", zei M. Weststrate (Leefbaar Rei merswaal). Kaplans zaakwaar nemer herhaalde overigens zijn standpunt niets van overlast te weten. „Waarom zijn we daarop nooit rechtstreeks aangespro ken?" Dat achttien omwonen den hinder zouden ondervinden, leek hem bovendien rijkelijk veel* Burgemeester A. Verbree gaf aan tfat hij alleen iets kan onder nemen als het eetcafé aantoon baar overlast veroorzaakt. De controles die de politie de afgelo pen weken heeft gehouden, heb ben echter niets opgeleverd. Maatregelen zoals sluiting of het individueel opleggen van een sluitingstijd zal dan ook door de rechter onderuit wor den gehaald, waarschuwde hij. Stappen Hij wees erop dat het probleem is dat omliggende gemeenten wel sluitingstijden kennen en Reimerswaal sinds tien jaar niet. Veel mensen gaan stappen in Goes en keren diep in de nacht bij terugkomst in Yerseke niet altijd direct huiswaarts, met alle hinder dien. De oplos sing ligt daarom voor de hand: herinvoering van de sluitingstij den voor de hele gemeente. Ver bree zei initiatieven daarvoor af te wachten. Diverse partijen lie ten weten daaraan gehoor te wil len geven, zodat in maart een voorstel op tafel kan komen door Edith Ramakers VLISSINGEN - De koffers zijn gepakt voor de terugreis naar Ambon. De vijf Molukse verpleegkundigen nemen afscheid van Ne derland. De skeelers en fietsen blijven in Ne derland achter, want die zijn nutteloos op de Molukken. Dat geldt ook voor de winter- kleding, die naar het Leger des Heils wordt gebracht. „Ik zal Nederland en de Nederlan ders missen, maar we hebben een grote stap voorwaarts gemaakt", zeggen de Moluk- kers. Het is een succesverhaal geworden Twee jaar geleden kwamen de vijf naar Vlissin gen om werkervaring op te doen in Zeeuwse ziekenhuizen en instellingen. Ze kregen taal lessen Nederlands bij het ROC Zeeland en theorie over verpleegkunde. „De school was leuk, mijn werk was leuk en het wonen in Oost-Souburg was leuk. Ik heb nergens moeite mee gehad", zegt Melki Nova. Ze keren morgen terug naar hun thuisland. „Ik ben benieuwd om mijn familie te zien. En het eerste dat ik wil doen. is eten", zegt Rut Nuruwe „Ik heb al doorgegeven dat ik kankoeng wil eten, dat is een pikant groente gerecht, een soort spinazie Die kun je hier bij de toko kopen, maar daar smaakt het toch andere en het is er niet zo duur." Melki kiest voor papeda. „Het ziet eruit als lijm en wordt gemaakt van de kern van de sagopalm. In Nederland wordt het van aard appelzetmeel gemaakt. Dat is minder lek ker. Burgeroorlog Ze vertrokken twee jaar geleden van de Mo lukken. toen de burgeroorlog er hevig woed de. „We konden niet vrij rondlopen op Am- bon, het was onrustig. Ik weet nog dat ik in eens met meer met mijn moslim vriendin kon praten, want het was voor mij als chris ten gevaarlijk om in dat gebied te komen", zegt Rut. „Nu is het weer rustig. Ik ben nieuwsgierig hoe het nu op Ambon is." Ze zullen hun Zeeuwse vrienden missen en ook collega's met wie ze een band hebben opgebouwd. „Nederlanders zijn veel vrien delijker dan we dachten en dan ons verteld ^Rolf Bosboom iiES - Een van de lelijkste ffcken in Goes wordt aange- De gemeente Goes koopt kavel-Pik' langs de Piet jastraat. De komende jaren alt het gebied gebruikt als dieerterrein. de toekomst van het ge- fd, waar ooit autobedrijf Pik g gevestigd, wordt al tiental- E;aren gepraat. -'erse plannen passeerden de -je. maar verdwenen om di- se redenen ook weer in de •jenbak. Het laatste was dat projectontwikkelaar Vini- investments, die echter fail ing. f .oods die er jarenlang in ver- iai staat heeft gestaan, is baargeleden om veiligheids- :aen gesloopt. Sindsdien is gemeente, mede naar aanlei- 2 van klachten van omwonen- ibezig geweest om in elk ge- een tijdelijke oplossing te uien voor de plek, die vele eenaren een doorn in het ::s [nikkelen gemeente heeft nu een ak- crd bereikt met de familie t.Wehebben de afspraak ge- ekt om de kavel te kopen", j! wethouder M. 't Hart. Wei- raar moet de familie nog wat maliteiten in juridische zin' iikkelen, maar hij verwacht ubij geen problemen meer. Bart beschouwt de aankoop - erde koopsom zwijgt hij - als sbelangrijke doorbraak. „We aheel blij dat het voor elkaar Daardoor kunnen we einde- iaande slag." ris de bedoeling de kavel in ietser gewond BDELBURG - Een 73-jarige Idelburger is gistermiddag de kruising Torenweg in Mid- èurg gewondgeraakt. De i fietste pver het fietspad neen 67-jarige automobilist, tomstig uit Spinhuisweg, hem avoorrang verleende. De fiet- is met verwondingen aan ifd en been naar het zieken- isgebracht WISSENKERKE - Het Natinale Voorleesontbijt, vorig jaar een groot succes, groeit uit tot een soort kinderboekenweek voor peuters en kleuters. Verschillende peuterspeelza len en scholen in Zeeland hebben deze weck elke dag voorleesbezoek. Voor de peuters van Ziezo in Wissenkerke komen de leerkrachten van de buurschool voorlezen over groei. foto Dirk-Jan Gjeltema was Een nieuwe groep verpleegkundigen uit de Molukken wordt voorbereid om naar Nederland te gaan Ze krijgen momenteel lessen over de Nederlandse taal en cultuur. Deze vijf pioniers hebben zich voor hun nut tig gemaakt. Ze hebben verslag gedaan van hun ervaringen in Zeeland „Maar inmiddels zijn van de '23 verpleeg kundigen die aan de vooropleiding in Dja karta zijn begonnen, er nog maar negen over. De selectieprocedure is zwaar", legt Bob Latuheru uit Latuheru is betrokken bij de Stichting Vlissingen-Ambon, de stich ting die met de gemeente Vlissingen dit ini tiatief begeleidt „Het was de bedoeling dat de nieuwe lichting deze vijf meteen op zou volgen. Een aantal verpleegkundigen zou door Vught worden opgenomen. Maar nu er weinig cursisten over zijn gebleven, wach ten we hoogstwaarschijnlijk een paar maan den tot ook de cursisten van de volgende groep geslaagd zijn." Het project wordt vervolgd. Toen Latuheru afgelopen zomer op de Molukken was om nieuwe cursisten te selecteren, liep het storm. Latuheru: „Ons doel om het niveau van de gezondheidszorg aldaar op een hoger plan te brengen, spreekt aan. Het klaslokaal zat vol. omdat de verpleegkundigen ook begrij pen dat het een mogelijkheid is om hun eco nomische situatie te verbeteren." Melki is het met hem eens. „De studies in Europa of Amerika hebben veel aanzien." Carolina Le- kahena, Lista Noya en Christy Latuputty, Melki en Rut worden overmorgen met open armen op Ambon ontvangen „We beginnen allemaal in maart in het zie kenhuis op Ambon. We hopen op een lei dinggevende baan", zeggen ze. De Molukse verpleegkundigen nemen afscheid van Nederland. „We zullen Nederland en de Nederlanders missen, maar we hebben een grote stap voorwaarts gemaakt." foto Ruben Oreel eerste instantie in te richten als parkeerterrein Eerste bereke ningen laten zien dat er ruimte is voor 166 auto's. De ontsluiting komt, volgens een voorlopig ontwerp, via de Lijnbaan. Op het terrein gaat be taald parkeren gelden. Goes heeft dringend behoefte aan meer parkeerruimte. Die nood wordt vanaf komend voor jaar alleen maar groter, als de uitvoering van het Masterplan Binnenstad begint en delen van het centrum op de schop gaan. Het gemeentebestuur had al eer der toegezegd voor vervangende parkeerruimte te zorgen. De plannen voor de langere ter mijn met de verworven kavel zijn nog onduidelijk Denkbare invullingen zijn kantoren en wo ningen, maar de smalle en lang gerekte vorm van het gebied ma ken een goede invulling niet een voudig. De gemeente streeft voor de ver re toekomst naar een totale 'her structurering' van het gebied tussen het spoor, de Piet Hein- straat en de M A. de Ruyterlaan Bij het denken daarover wordt er in elk geval rekening mee ge houden dat de rondweg moge lijk ooit wordt verlengd Daar door zou de Piet Heinstraat kun nen worden afgesloten, waar door er ruimere mogelijkheden ontstaan voor de bebouwing van kavel-Pik en omgeving. Wethouder 't Hart benadrukt dat de gemeente geen haast heeft met de toekomstige invul ling van kavel-Pik. Eigenaren van panden aan de Trompstraat hoeven zich wat hem betreft ook niet rijk te reke nen. „Eventueel hebben we wel belangstelling voor die wonin gen, maar wel tegen een redelij ke prijs en het hoeft zeker niet vandaag of morgen. We zijn wel goed maar niet gek." Op korte termijn wordt in over leg met de bewoners van de Trompstraat bekeken hoe de erf- afscheidingen aan de achterzij de van de huizen, die nu in het zicht liggen, kunnen worden 'ge fatsoeneerd'. (Advertentie) 669 €?9 €99 €09 €29 €49 ;-Heinkenszand-VlissingervMiddelburg-0-Soubury Spijkerhard de beste van Zeeland ^Overwinning 9 Verlossing Inspanning (advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27