AM Alles met muziek is tof PZC Explosief starten en dan maar knallen Atalante trouwt met de man die harder lopen kan GEBOCKT E JOH&E OndEPZOEKER Mb Bassie gaat verder met goochelaar woensdag 28 januari 2004 illustraties Els van Egeraat, uit Mensen, draken en dolfijnen Terwijl koning Arthur en ko ningin Gwinnevere nog wat natafelen met de dames en rid ders van het hof, zweeft door het open raam van hun eetzaal een schaakbord naar binnen, en weer naar buiten. Arthur be looft plechtig dat hij de ridder die hem het bord van goud en zilver brengt later rijkelijk zal belonen. Kort na 1200 begon een zekere Pennine aan een ridderverhaal dat rond 1214 afgemaakt werd door Pieter Vostaert. Die roman 'Walewein' wordt tot de hon derd Nederlandse tophoeken al- lertijden gerekend. In Wale wein, ridder van de Ronde Tafel vertelt Agave Kruijssen het ver haal over de eerlijkste ridder van allemaal na in taal zoals wij die spreken en dagelijks horen: 'Je moet haar uit je kop zetten.'/ 'Ik lijk wel hartstikke gek.'/ 'Tut tut, vertel nou maar.' Voordat Walewein goed en wel beseft wat hij zich op de hals heeft gehaald met zijn belofte het vliegende schaakbord te gaan zoeken, hebben stalknech ten zijn paard al gezadeld en koks zijn zadeltassen gevuld met gepekeld vlees, wijn, zoet water, brood, beschuit en een speciale wondzalf van Morgene de Fee. Wanneer hij 's avonds het schaakbord dat door de lucht scheert als een ster aan de hemel in een duistere berg ziet verdwijnen aarzelt hij. Wat zal hij doen? Wat huist er in die grot? Een machtige tovenaar, een listige heks? Wie beheerst dat schaakbord met zijn tover kunsten? Groene sjerp Maar Walewein heeft geen keus. Sinds zijn gevecht met de Groe ne Ridder draagt hij een groene sjerp om iedereen eraan te herin neren dat je altijd eerlijk moet zijn, hoe moeilijk het soms ook is. Na een gevaarlijke tocht in de aardedonkere grot langs een ijzingwekkend ravijn, een ge vecht op leven en dood met bloeddorstige draken en een doodsmak in een diepe rivier komt hij bij een wondermooi kasteel met gouden daken mid denin een uitgestrekt meer. Ko ning Wonder woont er. Hij be looft Walewein het schaakbord als die hem het Zwaard met de Twee Ringen bezorgt dat in han den is van koning Amoraan. Die nieuwe opdracht brengt Wa lewein nog verder van huis, tot in Ra vensteen. Daar doet ook Amoraan een voorstel: Walewein het Zwaard met de Twee Ringen en hij - voor wat hoort wat - de mooie, intelligente, beschaafde en wel opgevoede Isabele. Ze is door haar vader koning Endi opgeslo ten in een burcht met twaalf grachten, twaalf muren en twaalf poorten. Twaalfhonderd tot de tanden bewapende krij gers bewaken het meisje. Dus als Walewein zijn belofte aan ko ning Arthur wil nakomen zal hij eerst Isabele... vervolgens het Zwaard met de Twee Ringen... en pas daarna het zwevende schaakbord... De ridder met het leeuwenhaar heeft er geen idee van hoe moeilijk de lieftallige Isabele het hem met haar aman- delvormige ogen nog zal maken. Walewein, ridder van de Ronde Tafel is Agave Kruijssens zesde boek in de serie 'Sprookverha- len' met 'Het Vrouwtje van Sta voren', 'Het lied van heer Hale wijn', 'Het ros Beyaert', 'Rein out van Montalbaan' en 'Lance lot'. Het verhaal over de ridder die goud- en goudeerlijk is en altijd woord houdt heeft ze opgeschre- ven in zo gewoon mogelijke zin nen. En daarin lijkt ze steeds be ter op dreef te komen. Mooi, want er zijn nog veel dergelijke eeuwenoude verhalen om van te smullen, maar die in onleesbare boeken liggen te verstoffen. In Mensen, draken en dolfijnen vertelt Simone Kramer je vijf entwintig verhalen uit de Griek se mythologie over bizarre die ren, rare snuiters en nog vreem dere snijbonen. Over de Sirenen onder andere - eens brave meis jes die later met hun gezang zee lui het hoofd op hol brachten, zodat die met hun schip op de rotsen te pletter sloegen. Over Atalante die alleen wilde trou wen met iemand die harder liep dan zij: „Met elke man diepm mijn hand durft te vragen, houd ik een wedstrijd. Ik loop in volle uitrusting: pijl, speer en zwaard. Als hij wint, zal ik met hem trouwen. Als hij verliest, schiet ik hem ter plekke dood." En nog over die wonderlijke gas ten op de berg Olympos, zoals oppergod Zeus die zich graag vermaakte met gluren naar mooie meisjes. Simone Kramer schreef eerder 'De tocht van de Argonauten' met vijftig van de boeiendste avonturen uit de Griekse Oud heid, Jan Smeekens Agave Kruijssen: Walewein, rid der van'de Ronde Tafel, met te keningen van Yvonne Jagten- berg. De Fontein; vanaf 9 jaar; 256 pag.; €14,98. Simone Kramer: Mensen, dra ken en dolfijnen. Ploegsma; van af 10 jaar; 166 pag.; €19,95. i Vet, vadsig, dik, mollig, net als onze muziek. Zo licht rapper Junte Uiter- wijk (alias Sticky Steez) de naam van zijn driekoppige band Opgezwolle toe. De hiphoppers uit Zwolle tre den zaterdag op in De Piek in Vlissingen. In de eerste jaren maakten de leden van Opgezwolle afzon derlijk Engelstalige rap. In 1998 ging het roer om en besloten ze definitief in het Nederlands ver der te gaan. „De beste beslissing die we ooit hebben genomen", zegt Ricardo McDougal (alias Phreako Rico). „Met onze mu ziek brengen we wat we voelen en dat lukt het best in het Neder lands." Steez en Rico zorgen binnen Op gezwolle voor de teksten. Peter Blom (Delic) is het derde lid van de groep. Hij voorziet de rap pers van beats. Steez: „Ik schrijf omdat ik het moeilijk vind om over gevoelens te praten. Vooral als ik me klote voel, komt er veel uit mijn pen." Rico: „Ik schrijf niet voor de lol, het is meer een uitlaatklep." De teksten zijn doorspekt met Zwolse straattaal en er is zelfs een nummer aan de stad gewijd. Opgezwolle benadert de Neder landstalige hiphop met een pro fessionele houding. Wie de eer ste cd Spuugdingen op de mie beluistert, valt dit onmiddellijk op. Vooral wanneer je in ogen schouw neemt dat deze eerste cd in eigen beheer werd opgeno men, doorgaans niet de grootste waarborg voor goede kwaliteit. Rico: „Onze muziek klinkt heel eigen," Steez: „Wat niet wil zeg gen dat we ons niet ontwikke len. We willen niet de hele tijd hetzelfde kunstje laten horen." Opgezwolle, met vlnr Peter Blom (Delic), Ricardo McDougal (Rico) en Junte Uiterwijk (Steez). Het debuut bleef niet onopge merkt. Platenmaatschappij EMI bood de groep een contract aan voor twee albums met een optie op een derde. Augustus vorig jaar verscheen het derde album Vloeistof, de eerste die de hip hoppers voor EMI maakten. Steez: „'Vloei' staat voor datge ne wat we nog steeds doen, rijms schrijven, en 'stof' staat voor inhoud, want we gaan op deze plaat wat dieper op dingen in." Zo gaat het op Vloeistof bij voorbeeld over keuzes maken en de vergelijking tussen mensen en dieren. Lowlands Als voorlopige hoogtepunten noemt Opgezwolle de optredens op Lowlands in 2002 en in het voorprogramma van de Ameri kaanse hiphopster Nas. Steez: „Voor mij is de bevestiging die we kregen voor Spuugdingen op de mie ook een hoogtepunt," De lic vult aan: „Eigenlijk is alles wel tof, het voortdurend bezig zijn met muziek." De muzikali teit van de Zwollenaren bleek ook uit de verrassende samen werking met het Philharmo- nisch Orkest. Dit leidde zowel in 2002 als vorig jaar tot een op treden tijdens Stad als Theater. De productiviteit van de Zwolse rasmuzikanten ligt hoog. Delic: „Het materiaal voor de volgen foto Freddy Schinkel de cd's ligt al klaar in een ruwe versie. Dan praat je over zo'n dertig nummers." Wanneeer de cd uitkomt is nog niet bekend. Pieter Steenbergen Opgezwolle treedt zaterdag op in De Piek in Vlissingen. In het voorprogramma staat de Vlis- singse band The Ultimatorz. Aanvang: 22.00 uur. Stress? Jurjen Pater (15) uit Sluis grijnst van oor tot oor. „Dat woord ken ik niet. Het komt zo het komt in het leven. Zo bezie ik de dingen waar ik me mee bezighoud. Dat geldt voor een proefwerk op school, voor examens, maar ook voor de zwemsport. Gezonde wedstrijd spanning? Prima, is niet ver keerd. Maar ik sta echt niet te shaken op het startblok. Vorig jaar tijdens het NK in Drachten, ja, toen heb ik gebaald als een stekker. Werd ik gediskwalifi ceerd, omdat ik m'n tenen be woog bij de start. Einde oefe ning. Daar heb je dan 800 kilo meter voor gereden. Dat zal me dus niet nog eens gebeuren." Komend weekend krijgt de zwemmer van Scheldestroom uit Breskens z'n revanche. In zwembad de Thermen in Alphen aan den Rijn komt hij aan de start op de 100 meter school slag. Twee weken geleden pakte hij de Zeeuwse titel op dit onder deel met een tijd van 1.10.77. „Weet niet of dat voldoende zal zijn", twijfelt Jurjen. „Ik sta als derde geplaatst, maar voor een podiumplaats zal ik toch harder moeten gaan." Clubgenote Naomi Smits(1.3) is het helemaal met hem eens. „Tij dens de Zeeuwse kampioen schappen zwom ik op de 100 me ter vrij een tijd van 1.04.18 Daar mee werd ik derde. Je weet ge woon, dat op het NK de concur rentie nog groter is. Je moet dus opnieuw je grenzen verleggen. Het moet elke keer weer sneller. Iedere wedstrijd is vooral knok ken tegen jezelf." Een scherpe eindtijd is vaak een kwestie van een goede start ge volgd door vlekkeloze keerpun ten. „Ook een goede startofficial is heel belangrijk", legt Naomi uit. „Sommigen wachten na het 'op uw plaatsen' te lang met het startsein geven. Dan krijg je dik wijls valse starts en het scheelt tienden van seconden in je eind tijd." Tactisch zwemmen is bijna on mogelijk op de korte afstand. „Explosief starten en dan maar knallen", lacht Jurjen. „Bij de keerpunten loer ik snel even naar de rest van het veld, maar dat is het dan wel." Naomi probeert tijdens de race de concurrenten toch een beetje in de gaten te houden. „Bij het ademhalen kijk ik wel eens links of rechts. Je weet op wie je moet letten, dat zie je al bij de baanindeling. De snelste zwemmers liggen altijd naast el kaar." Jurjen Pater en Naomi Smits: „De snelste zwemmers liggen altijd naast elkaar." mm foto Ruben Oreel De zwemster uit Sas van Gent kan naast Jurjen ook rekenen op steun van haar ploeggenoten Ellen van de Velde en Rijan Ver- planke, die eveneens aan de start zullen komen in Alphen aan de Rijn. Maar het belang rijkste voor Naomi is toch wel de aanwezigheid van clubtrai ner Frans Verplanke. „Die geeft me altijd een stuk zelfvertrou wen en dat kan ik best gebrui ken." Jurjen bekijkt het allemaal heel relaxed. „Zorgen dat m'n tenen niet bewegen. En voor de rest? Ach, met twee boterhammen vooraf en een energiedrankje tussendoor moet hethllemaal best wel gaan lukken. Het leven komt zo het komt, daar blijf ik bij", klinkt het filosofisch. Hans Segboer A C i) LLrt ÜTn/wL Iran. '-^JZXsi. Iran. '-f-sJzxsi. fauxAA&Mink. Cn ajjcrJifjjjjz. PROBEER EEN DR6DROOM IN STAND TE HOUDEN En zie je Bassie gaan, dan komt Adriaan er aan... Die zin werd jarenlang gezongen in circustenten en in tv-series van het duo Bassie en Adriaan. Maar vanaf volgende maand is die zin niet meer actueel. Bassie heeft namelijk broer en acro baat Adriaan op het toneel inge ruild voor de vrouwelijke goo chelaar Sylvia Schuyer. In hun show The Beauty and The Clown neemt Bassie goochelles bij Sylvia. Dit jaar zijn er 150 shows gepland. Bassie en Adriaan maakten in 2002 bekend dat ze zouden stop pen als duo. Bassie (68) gaf toen al aan door te zullen werken. De twee broers kregen vervolgens ruzie, maar die is inmiddels bij gelegd, aldus Bassie. Adriaan, die herstelt van een behandeling tegen speekselklierkanker, zal daarom tijdens de première van de nieuwe show eregast zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24