Verslaafd aan de dokter 'De lantarenpalen staan stil' Even afrekenen rd*/«ikii»i:idi>i 21 woensdag 28 januari 2004 Door JOYCE DE BRUIJN De kranten staan er de laatste tien jaar bol van: AD HD, dyslexie en aan autisme ver wante stoornissen. Allemaal veroorzaakt door onbegrepen haperingen in de hersenen. Kin deren kunnen daardoor niet meekomen op school en belan den nogal eens in het speciaal onderwijs. Soms terecht. Maar vaak ook niet. zegt BSM-thera- peute Inge Vreugdenhil. Zij past bij kinderen én volwassenen de nog relatief onbekende Brain Stimulating Method toe, in de jaren zeventig ontwikkeld door mevrouw J.J.E. de Jong-Koudst- aal. Volgens de grondlegger van de Brain Stimulating Method-the- rapie hebben kinderen met dys lexie, ADHD en aan autisme verwante stoornissen moeite met het verwerken van de bin nenkomende informatie. Of die prikkels nou via het gehoor bin nenkomen, of via de ogen. „Er zijn kinderen die wat ze horen, veel langzamer verwerken dan gemiddeld. Je kunt dat vergelij ken met een langspeelplaat die op een te langzaam toerental wordt afgedraaid. De eerste twee, drie woorden verwerken ze goed, maar wat daarna alle maal aan woorden volgt, is voor hen een mengelmoes van ge luid waaruit ze geen wijs kun nen", vertelt BSM-therapeute In ge Vreugdenhil. Dat is natuurlijk uitermate irri tant, zeker als je een leergierig kind bent. „Zo'n kind wil je bij benen. Dat gaat dus heel druk doen omdat het denkt dat het zo hoort. In zijn beleving hoort het ons immers ook zo snel pra ten?" Dat geldt ook voor impulsen die via de ogen binnen komen. Ou ders merken dat er iets aan het kind schort als het bijvoorbeeld opvallend vaak struikelt. „Stel er ligt een tegel scheef. Voordat die informatie is verwerkt door de hersenen en het kind zijn been optilt om er niet over te struikelen, ligt het al voorover. Je kunt je voorstellen dat die kinderen niet goed een boek kunnen lezen." Afhaken Resultaat is dat deze kinderen afhaken bij het opnemen van informatie, naar buiten gaan staren, niet lijken te luisteren of geen interesse lijken te tonen. „Remedial teachers die tegen woordig op scholen werken en die kinderen met leerproble men begeleiden, kijken naar de grootte van de achterstand en houden zich bezig met aanpas singen in het onderwijs. Niet met een mogelijke behande ling", zegt Vreugdenhil. „Ik neem hen dat niet kwalijk, maar het is wel jammer. Want bij veel kinderen kun je resul taat boeken. Ik zeg niet dat ik het bij iedereen helemaal kan verhelpen, maar er zijn abso luut verbeteringen merkbaar." Vreugdenhil lepelt de succesver halen met gemak op. „Ik had een keer een kind dat tijdens de behandeling tegen zijn moeder zei: krijg nou wat mam, de lan taarnpalen staan stil! Hij had ge durende zijn hele leven alles zien bewegen. Wist hij veel dat dat helemaal niet hoorde. En onlangs nog had ik een meisje dat naar het speciaal onderwijs moest, want de school wist niets met haar te beginnen. Ik heb de directeur gebeld met het verzoek nog even af te wachten. Nu, een half jaar later, hebben ze besloten dat ze op school mag blijven. Kijk, het speciaal onderwijs is prima. Maar niet als je er eigenlijk niet thuis hoort." De afwijkingen waarmee Vreug denhil te maken krijgt, hebben tal van oorzaken. „Het kan een verkeerde balans in de hersens tofwisseling zijn. Er kan een halswervel scheef staan waar door een oog- of oorzenuw wordt gehinderd. Vaak is die scheefstand zo subtiel dat een gewone arts daaraan niets doet. Want een operatie of een gip sen corset zijn te zware midde len voor zo'n geringe scheef stand. Het kan ook zijn dat een kind een zwak functionerende alvleesklier of schildklier heeft. Het kind is dan gauw moe, slaapt slecht of juist overdreven Door ALBERT DE BEER Wedden dat bij u al weken geleden een brief op de deurmat is geploft, die begint met: 'In verband met de gestegen kosten... BLA BLA BLA... he laas de noodzaak... BLA BLA BLA... gedwongen de tarieven aan te pas sen'? Nooit, maar dan ook nooit zul je lezen: wij zien ons genoodzaakt de tarieven te verlagen. Goed, dat is dan duidelijk, je gaat meer betalen. Maar steeds vaker komt het voor dat een hogere prijs wordt voorgesteld als een vooruitgang, waarvoor je de leve rancier op de knieën dient te dan ken. UPC schrijft te streven naar 'harmo nisatie' van de abonnementsgelden voor kabeltelevisie, waardoor 'hel derheid' wordt gecreëerd of 'meer ef ficiency geboden kan worden' en gooit vervolgens vlot tientallen pro centen bovenop de prijs. De prijzenoorlog in de supermark ten brengt de prijzen terug tot het niveau van vorig jaar en de kruide nier doet dan net of de klant daar mee weer koning is. En dan heb ik het maar niet over de prijzen van de horeca. Nog maar net twee jaar terug stonden daar dezelfde bedragen als nu, alleen waren het toen guldens. De NS sluit loketten op stations, ver wijdert de conducteur van de trein, brengt de dienstregeling met vele treinen terug, verhoogt de prijs van het kaartje en durft dit geheel dan te j presenteren als een verbetering van de service en verhoging van de kwa liteit. Het allemaal al eens een keer meege maakt hebben - onlosmakelijk met ouder worden verbonden - is meestal een nadeel, maar soms een voordeel. Zo leer je bijvoorbeeld reclametrucs langzamerhand wel doorzien. Goeb- bels zei het al: 'Als je liegt moet je het goed doen'. Als het Duitse leger weer een grote nederlaag had gele den, waarbij 50.000 soldaten krijgs gevangen waren genomen, werd door de propaganda glashard uitge bazuind dat er weer een schitterende overwinning was behaald waarbij 50.000 Russen gevangen waren geno men. Het volk dacht dan: nou zo veel? Dat zullen ze wel liegen, maar we hebben toch maar gewonnen. Dus u weet het nu, als een levens- middelen-, schoonmaakmiddelen- of wasmiddelenfabrikant aankomt met 'Nu geheel vernieuwd' of 'Nu nog voordeliger', weet u zeker dat u ge flest wordt. In de nieuwe, flitsende en vooral grotere verpakking, fles of flacon zit gewoon minder van gerin gere kwaliteit tegen een hogere prijs. Worden we omringd door oplichters, graaiers en zakkenvullers? Welnee, zeggen de economen: 'het is de eco nomie. sufferd'. Oh! Nou snap ik waarom het zo slecht gaat. Als 'het volk' klaagt dat alles toch wel erg duur is geworden, verklaren op de televisie deskundigen in breedspra- kerige betogen met een hoog dr. Cla- vangehalte, dat dat alleen een kwes tie van gevoel is. Het is net zoiets als met de uitvinding van de 'gevoels temperatuur'. Je vernikkelt van de kou en de weerkunstenaars zeggen: 'welnee, objectief is het een lekker tempera tuurtje'. 'Afrekenen, mijnheer?' 'Alstublieft.' 'Ik vrees dat dat niet genoeg is, mijn heer!' 'Nee, nee, dat ziet u verkeerd. Dat zegt alleen uw gevoel, dat is het ge voelsbedrog. Objectief gezien betaal ik genoeg. Meer dan genoeg.' Kinderen met dyslexie, ADHD en aan autisme verwante stoornissen hebben moeite met het verwerken van de informatie die ze via hun ogen of oren binnenkrijgen. Daardoor belanden ze vaak in het speciaal onderwijs. Maar dat hoeft niet. Brain Stimulating Method (BSM)- therapie kan deze kinderen helpen toch mee te komen op school. Inge Vreugdenhil aan het werk met een kind volgens de Brain Stimulating Methode. Foto GPD/Jaap Rozema veel." Omdat voor iedere oor zaak een andere lichamelijke oefening wordt voorgeschreven, is het belangrijk dat Vreugden hil die oorzaak achterhaalt. „Met een eerste consult ben ik al gauw tweeënhalf uur bezig. Ik werk dan een lange lijst vra gen af met de ouders. Over hun voeding, de zwangerschap, de bevalling, stress, noem maar op. Het kind gaat hier dan lek ker spelen. Vanuit mijn ooghoe ken observeer ik het. Hoe speelt het kind, hoe tekent het, kan het zich concentreren op zijn spel, hoe beweegt het zich. Dat gaat ongemerkt, zodat het kind zich lekker kan ontspannen. Be langrijk, want vaak hebben ze al een hele weg afgelegd en staan ze met te springen om weer een bezoek aan een thera peut te brengen." Ook worden bij het eerste be zoek de oren en ogen van het kind getest. Na 2,5 uur heeft Vreugdenhil meestal wel voor ogen waar de schoen wringt. „Vervolgens is het een kwestie van zes dagen per week licha melijke oefeningen doen, waar bij de hersenen worden gesti muleerd. Meestal nemen die een kwartiertje per dag in be slag. Om de drie weken heb ik telefonisch of per e-mail contact met de ouders. Ook als er iets aan de hand is. kunnen ze mij onmiddellijk bellen." Na drie maanden is er een 'te- rugkomdag' en worden de re sultaten gemeten. Gemiddeld blijven de kinderen ongeveer een jaar bezig met de therapie. Mensen vragen Inge Vreugden hil wel eens: is dit een therapie waarin je moet 'geloven'? „Ik zeg dan altijd: in principe werkt het bij iedereen, maar het is wel beter als je gemotiveerd bent. Ben je dat niet, dan is het veel moeilijker om zes dagen in de week die oefeningen vol te hou den." Een consult, het opstellen van een be handelplan en drie maanden begelei ding kost 160 euro. Meer informatie is te krijgen op www. bsmdejongme- thode.nl of bij Inge Vreugdenhil: 010-5915922 of verhoogt# kabelfoon.nl Zittende peuters Het idee dat kinderen wel 'vanzelf genoeg beweging krijgen, klopt niet. Drie- tot vijfjarigen brengen ongeveer tachtig pro cent van hun tijd zittend door. Ze besteden slechts 20 tot 25 minuten per dag aan intensieve lichamelijke activiteit. Dat concludeert J. Reilly (universiteit Glasgow) in het medisch tijd schrift The Lancet. Dit gebrek aan beweging, waardoor al op deze leeftijd de inname van energie meestal hoger is dan het verbruik, verklaart waarom steeds meer kinderen op jonge leeftijd te dik zijn. Mobieltjes De elektromag netische straling van mobiele tele foons levert geen gevaar op voor de gezondheid. Alle studies die de af gelopen tijd wel gezondheidsscha de rapporteer den. doorgaans bij proefdieren, kunnen de toets der wetenschap pelijke kritiek niet doorstaan. Of ze blijken na herhaling niet dezelfde resultaten op te leveren. Dit stelt de Commissie Elektromagnetische Vel den van de Gezondheidsraad in haar jaarbericht. Slijm De aanmaak van slijm in de longen kan, in dierproeven, wor den geremd met behulp van een kunstmatig eiwit. Dat meldt M. Singer (Institut Pasteur, Parijs) in het wetenschappelijk tijd schrift Nature Medicine. Dit eiwit blokkeert de werking van het eiwit MARCKS, dat van nature de aanmaak van slijm in de longen stimuleert. Deze vinding is van belang voor de behan deling van aandoeningen waarbij in de longen een overmaat aan slijm wordt gemaakt, zoals astma, bronchitis en cystische fibrose. Kou Dat de mens in de evolutie in steeds koudere streken wist te overleven, is te danken aan genetische veranderingen in de mitochondriën, de energiefabriekjes van de lichaamscellen. Door die genetische veranderingen komt bij bewoners van koudere streken tijdens de verbranding van eenzelfde hoe veelheid voedsel meer warmte vrij dan bij bewoners van war me streken. Dit constateert E. Ruiz-Pesini (University of Cali fornia, Irvine) in het wetenschappelijk tijdschrift Science na vergelijking van het genetische materiaal van mensen uit di verse streken. Vitamine D De (op zich vrij kleine) kans de ziekte multiple sclerose te krij gen, vermindert door dagelijks 400 eenheden vitamine D via voedingssupplementen in te nemen. Dat stelt K. Munger (Har vard School of Medicine. Boston) in het vakblad Neurologie op basis van twee grote bevolkingsonderzoeken. Daaraan namen in totaal bijna 200.000 personen deel. Dit onderzoek bevestigt de eerder in proefdieren gevonden beschermende werking van vitamine D tegen MS. Door BERBER ROUWÉ „Het kindje had ademhalings moeilijkheden, zo ernstig dat het gereanimeerd moest wor den", vertelt Rian Teeuw, kin derarts in het Academisch Me disch Centrum (AMC). „We konden niet ontdekken wat het kind mankeerde. Tot we de moeder op heterdaad betrap ten op het verstikken van haar kind." Een gruwelijk voorbeeld van het Münchhausen by proxy- syndroom (MBPS), een vorm van kindermishandeling die zijn naam dankt aan de baron van Münchhausen, een fantast die bekend stond om zijn ster ke verhalen. Mensen met het Münchhausen-syndroom doen alsof ze ernstig ziek zijn. In de by proxy-variant van het syn droom fingeren daders sympto men van ziektes bij een kind of brengen hun slachtoffer daad werkelijk schade toe door het bijvoorbeeld te vergiftigen. Het doel is niet de mishandeling op zich, maar het krijgen van aan dacht van de dokter. Teeuw: „De dader, in driekwart van de gevallen de moeder, is letter lijk verslaafd aan medische aandacht. Het kind ziet ze als een gevoelloos object, niet meer dan een vehikel om het contact met de dokter te onder houden." In het AMC leren artsen hoe ze deze vorm van kindermishan deling kunnen ontmaskeren. Teeuw is aanspreekpunt voor vermoedens van kindermishan deling. Volgens haar worden er in het AMC, net als in andere academische ziekenhuizen, Moeders met het Münchhausen by proxy-syndroom lijken heel liefdevol met hun kind om te gaan. Foto Kees Martens jaarlijks vier tot vijf slachtof fers van MBPS herkend. „Maar er blijven ook veel slachtoffers onopgemerkt omdat het syn droom zo moeilijk te ontdek ken is." Het blijkt dat driekwart van de misleidende handelingen in het ziekenhuis zelf gebeurt. Daders warmen de thermome ter op zodat het lijkt alsof het kind constant koorts heeft of voegen (menstruatie)bloed toe aan plas, poep of braaksel van het kind. MBPS-inoeders heb ben vaak een (para)medische achtergrond en zijn daardoor creatief in het verzinnen en veroorzaken van steeds nieuwe klachten die onbehandelbaar lijken te zijn. „De moeders ko men daarmee weg", zegt Teeuw, „omdat ze op het eerste gezicht heel plezierige, goede ouders lijken te zijn, die liefde vol omgaan met het kind. Maar ze bedriegen en manipuleren de arts. Ze werken zonder mok ken mee aan elk onderzoek en zijn altijd beschikbaar. Dat is verdacht." Een arts kan zijn vermoedens melden bij het Advies- en Meld punt Kindermishandeling (AMK). Hij moet zo'n melding echter bespreken met de ou ders in verband met zijn be roepsgeheim. Helaas geeft juist dat overleg met ouders veel problemen. Om de vertrou wensband met de ouders te on derhouden moet je omzichtig te werk gaan bij het zoeken naar bewijsmateriaal. Teeuw: „Je kunt ouders vertellen dat je de urine van hun kind na wilt kijken omdat je niet begrijpt wat er aan de hand is. Je ver zwijgt dat je op zoek bent naar sporen van laxeermiddel." Het beste is moeder en kind tij delijk te scheiden. Als de klach ten dan verdwijnen, is er ge noeg reden om het kind per manent bij de moeder weg te halen. MBPS-moeders zijn ech ter moeilijk bij hun kinderen vandaan te houden. Het laatste redmiddel is dan het ophangen van een verborgen camera. Teeuw: „Ook als een kind on der voogdij wordt gesteld, gaat de mishandeling vaak door. Haal je het mishandelde kind bij de moeder weg. dan gaat ze door met een broertje of zus je." Zes procent van de MBPS- slachtoffers sterft door de mis handeling en ruim zeven pro cent houdt er een ernstige li chamelijke handicap aan over, zoals hersenbeschadiging, blindheid of een chronisch ont regelde spijsvertering. Toch zijn dokters bang het beroeps geheim te schenden. Ten on rechte, want sinds juni 2003 hebben ze meldrecht. Dat houdt in dat een arts voor een melding van kindermishande ling alleen, zo mogelijk, toe stemming aan de ouders moet vragen en dat hij de toeslem ming niet daadwerkelijk hoeft te krijgen. De schending van het beroepsgeheim is gerecht vaardigd als melding de enige manier is om kindermishande ling te stoppen of een redelijk vermoeden daarvan te onder zoeken. Hard water Hard water mag slecht zijn voor je wasmachine, voor hart- en bloedvaten lijkt het juist goed. Per graad hardheid (een aan duiding voor de hoeveelheid zouten in het drinkwater) stij ging. daalt de kans op een hartinfarct met een procent. A. Kou- sa (Geologisch Instituut Finland. Kuopio) schrijft dit in het vakblad Journal of Epidemiology and Community Health op grond van onder zoek in Finland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21