WCT blijft heet hangijzer Benefietevenement voor Oeganda biieveld Officier eist forse boetes in hormonenzaak veehouder Compensatie voor schade Maasvlakte 13 provincie laat (immissarissen df beslissen ver hun salaris ZMFspreekt van nieuwe Toren van Babel CDA steunt ilan open laringvliet Profiteer nu van EXTREEM LAGE PRIJZEN Werkstraf voor diefstallen Werkstraf voor amokmaker Gestolen biertje duur betaald Ouderclubs gehandicapten proberen nieuwe stijl uit woensdag 28 januari 2004 PDELBURG - Gedeputeerde Ken laten het aan de commis si van Delta over of zij als- willen afzien van hun sala- „rhoging. „We gaan geen ^jen op wie dan ook", gedeputeerde J. Suurmond IP, energie). pnond heeft dit gisteren zo pproken met zijn collega-ge- jcteerden. Zij willen afwach- noe de commissarissen zelf geren op de commotie over salarisverhoging De Raad Commissarissen komt vol- fcweek maandag bijeen. Ge beerde Staten zullen het be- tvan de commissarissen een [later in hun wekelijkse ver- kring opnieuw aan de orde JL willen heel graag dat er leen einde komt aan deze si- se", zegt Suurmond, doe- :op de aanhoudende discus- .Delta noch de Zeeuwse po- sis hiermee gediend." eerderheid de brief van de CDA-Sta- hctie aan de Raad van Com- nssen met een oproep om ïzien van de salarisverho- s is binnen Provinciale Sta- een meerderheid tegen die aoging ontstaan. De Staten- ae van de Partij voor Zee- mi daarom in de vergade- van 13 februari een motie enen. nn wordt gevraagd om in eerstvolgende aandeelhou- /ergadenng de salarisverho- weer ongedaan te maken, provincie bezit vijftig pro- de aandelen-Delta en {[daarmee een doorslagge- iestem. gemeente Veere stemde bij :eerste besluit in december al een verhoging van de ver ing voor de commissaris- imond wil niet vooruitlopen (en nieuw standpunt van Pro- de Staten. „Dat merk ik p." EN HAAG - Het gedeelte- ijl; openstellen van de Ha- agvlietsluizen kan hoogst- narschijnlijk doorgaan. )tCDA-fractie in de T\vee- k Kamer is tegen een mo- ie van VVD-Kamerlid Geluk om dit project te Étoverwegen. Keren zou de motie van tfuk stemming komen :Den Haag. Dat gebeurde •ter iet. In een aparte ■unissie verga deri ng Kt nog worden gespro ts over een brief die Btssecretaris Schultz B Haegen eerder naar de aner stuurde over de Ha- igvlietsluizen siuk had ook een tacti le reden om zijn motie "tn aan te houden. Hij steun te verwerven i het CDA, de partij die lvoorstel aan een meer heid zou kunnen hel- B-CDA-Kamerlid E. van *j boorde die hoop gister- ddag de grond in. Zijn Wie had eerder die dag sloten de motie van Ge- niet te steunen. *35 miljoen euro die Ver- Ben Waterstaat voor de boering van het Hanng- Wproject heeft uitgetrok- - kan volgens Geluk be- worden besteed aan ^verdediging. Die staat op een aantal plekken rtter voor dan gedacht. Alk twijfelt ook aan het teirendement van het «stellen van de Haring buizen. •A'er Van Lith deelt die niet. Het Hanng- iject, waardoor iwater opnieuw in nu zoete Haringvliet imen, is goed voor waterkwaliteit. Van hecht er ook aan dat iele jaren terug is be- tot het project ïks dit tegengeluid Geluk nog niet alle laten varen. „Sinds besluit is genomen, is bekend geworden 'de onveiligheid van on- "st Afgelopen droge zo- is bovendien aange- ®d hoe belangrijk een Haringvliet is voor de Voorziening." door Rinus Antonisse en Maurits Sep GOES - De provincie is met de VVesterschelde Container Termi nal bezig een nieuwe Toren van Babel te bouwen. Dit stelt coör dinator M. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu federatie. Hij heeft weinig begrip voor het be sluit van Gedeputeerde Staten om herkansing van het WCT-plan door te zetten. Het onderzoek naar de repara tie-kansen van het door de Raad van State vorig jaar juli vernie tigde WCT-besluit, bewijst dat het een project is met blijvende onzekerheden, beklemtoont Van Mierlo „De haalbaarheid kan bijna onmogelijk aangetoond worden." Hij voegt eraan toe dat een nieuw plan voor de containerter- mi nal zonder meer kan rekenen op een 'zeer strenge toetsing' door de Raad van State. Die zal geen genoegen nemen met een hier en daar wat opgeleukt en aangevuld plan. Het idee om bij de voorbereidin gen maatschappelijke organisa ties, zoals de ZMF, nauw te be trekken, spreekt de coördinator niet aan. „Het wordt dan zo'n opgetuigd circus. Ik heb heel grote aarzelingen om in het pro ces te worden meegezogen. Wij willen niet meedoen aan het pla veien van een besluit waar we op voorhand tegen zijn." Voorzitter P. de Dreu van Redt de Kaloot noemt het een verstan dig besluit om een aantal ver volgonderzoeken te laten doen, voordat een besluit over een nieuwe WCT-procedure wordt genomen. Hij wil wel meedoen in een begeleidingscommissie, 'al staan wij natuurlijk voor de Kaloot'. Havenschap Zeeland Seaports, dat het initiatief nam tot de WCT, blijft vertrouwen op een goede afloop. „We zullen met een goede onderbouwing moe ten komen waar geen speld tus sen te krijgen is. We denken die te kunnen leveren", reageert di recteur J. van der Hart. PSA/Hesse-Noordnatie, d£ be oogde exploitant van de termi nal, staat volgens Van der Hart ook nog achter het project. Dat geldt evenzeer voor de toekom stige beheerder, de Exploitatie maatschappij Schelde-Maas, een samenwerkingsverband van Zeeland Seaports en het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam. Van der Hart: „De WCT past nog steeds in de markt voor con taineroverslag. Die markt groeit ook nog elk jaar met meer dan tien procent De tijd keert zich dus niet tegen ons Zelfs naast de Tweede Maasvlakte is ruimte voor een levensvatbare WCT." Zeeland Seaports heeft zich voorgenomen de komende tijd beter te communiceren met an dere belanghebbenden en met de omgeving Zeker over het goe derenvervoer denkt Van der Hart de tegenstanders tegemoet te kunnen komen. „De laatste tijd is gebleken dat steeds meer containers over water worden af gevoerd via binnenvaartschepen en short-seaverbindingen, en dus minder over land." Dat bete kent ook minder overlast van containertreinen. Levensbelang De Kamer van Koophandel vindt het positief dat Gedepu teerde Staten zo veel mogelijk tegemoet willen komen aan de opmerkingen van de Raad van State De KvK heeft medio de cember in combinatie met de Brabants-Zeeuwse Werkgevers Vereniging (BZW) en Midden- en Kleinbedrijf (MKB) Zeeland een rapport uitgebracht waann de WCT van levensbelang voor de Zeeuwse economie wordt ge noemd. De Kamer dringt daar om aan op spoed met de vervolg onderzoeken Want in tegenstel ling tot Van der Hart vreest de KvK wel dat de tijd begint te dringen. De markt voor contai neroverslag groeit, maar Zee land kan daarin nog geen grote rol spelen, stelt een woordvoer der. Tegelijkertijd loopt de werk gelegenheid in de havens hard terug. Om diezelfde reden is ook voor zitter J. Groemnk van de BZW blij dat het dagelijks provincie bestuur nog steeds verder wil met de WCT. „Met die container- terminal halen we in Zeeland een voor ons nieuwe vorm van transport binnen. Dat is nodig voor het behouden en aantrek ken van bedrijven voor het Sloe- gebied. Voor containervervoer moeten we nu naar Rotterdam of Antwerpen." Dierik Veerman (links) en Vincent van der Veen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Salva de Nooijer GOES - Ruim een jaar maken ze zich al hard voor onderwijs in Oeganda. Vijf Zeeuwse Pabo-studenten zijn een groot se benefietcampagne begonnen voor Afri kaanse derdewereldland. Vrijdag sluiten ze het campagnejaar af met het evene ment Drums for Uganda in de Mythe in Goes. Diederik Veerman, Vincent van der Veen, Suzanne Dieleman. Arjan Meijer en Annefien van Schijndel zetten zich, onder de campagnenaam Zeeland voor Oeganda, nu al meer dan een jaar in voor één gezamenlijk doel: het onderwijs in Afrikaanse derdewereldland Oeganda. De studenten van de Hogeschool Zeeland namen in 2003 namelijk deel aan de Edu- kans Onderwijsexpeditie De hulporganisatie Edukans heeft vorig jaar voor het eerst de expeditie georgani seerd. De onderwijsexpeditie omvat een reis naar een derdewereldland waar deel nemende Pabo-studenten het land in al haar facetten gaan bekijken. Daarbij ligt de nadruk op onderwijs. Naast scholen bezoeken geven de studenten ook zelf les en wordt op allerlei manieren kennis ge maakt met de cultuur van het land. Aan die reis zit een campagne vast waarin de deelnemers geld inzamelen voor het on derwijs in dat land. Zeeland voor Oegan da wil minimaal vijftienduizend euro in zamelen voor het Oegandese onderwijs. De studenten liggen op schema om het minimumbedrag te gaan halen. Via Edu kans komt het geld dan waar het wezen moet. Veerman: „De stichting heeft een goede band met de regering daar en kan er zo voor zorgen dat daar niks van de op brengst blijft hangen." Schooltje De studenten mogen in grote mate zelf bepalen waar het geld aan besteed moet worden. „Waar de opbrengst naar toe gaat hebben we tijdens onze reis door Oe ganda kunnen zien Zo is er op één van de Buvumi-eilanden in het Victoriameer een schooltje met ruimte voor vijftig kin deren, terwijl er ongeveer vijfhonderd wonen Daar zien we graag geld naar toe gaan." De studenten willen de opbrengst gebrui ken waar het nodig is. Dus naast uitbrei dingen van scholen zal van het geld bij voorbeeld ook lesmateriaal worden aan geschaft als daar behoefte aan is Het campagneteam heeft ze in 2003 ver schillende acties georganiseerd. We wil den ons met beperken tot presentaties op scholen", vertelt Veerman ..We hebben gekeken naar hoe we de geldwerving op onze eigen manier konden invullen Kijk. je kunt wel bitterkoekjespudding gaan verkopen, maar dat was niet hoe wij ac tie wilden voeren." Dus voerde Zeeland voor Oeganda op vrijwel alle terreinen actie. Hoogtepunt van het campagnejaar waren toch wel de twee concerten van Blof...We hebben de band indertijd een e-mail gestuurd en zij wilden de campag ne graag ondersteunen. Zo is het balletje gaan rollen." De behaalde successen schrijft Van der Veen toe aan de gemaakte contacten. „Als je een beetje in het wereldje zit en je hebt al zoveel mooie dingen geregeld, dan is het een stuk makkelijker om men sen met je ideeën te benaderen." De afsluitende voorstelling Drums voor Oeganda moet een ritmische reis naar Afrika en terug worden. Het zaalgedeelte is traditioneel Afri kaans in stijl met djembé, Afrikaanse dans, theater, a-capella zang, marimba en een literaire voordracht. Hoofdact vormt de percussiegroep Drums for Nature, die onlangs nog twee maal in een uitverkocht Terneuzens Scheldetheater het dak eraf speelde. Ook is er een VJ om de voorstelling met (Afri kaans) beeldmateriaal te ondersteunen. Meer dan 100 artiesten leveren belange loos hun bijdrage. Het geheel wordt gepresenteerd door tele visie- en radiopresentator Jan Douwe Kroeske. Meer informatie over de campagne Zee land voor Uganda is te vinden op wunv.zeelandvooruganda.nl (advertentie) door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de meervoudige economische strafkamer in Middelburg tegen een 56-jarige veehouder uit Koe wacht voor het gebruik van ver boden hormoonpreparaten bij een aantal van zijn runderen 7800 euro boete geëist. Tegen zijn 27-jarige dochter, die een aantal stallen op de veehouderij heeft, werd 7800 euro boete, waarvan de helft voorwaarde lijk, geëist. Opsporingsambtenaren van de Algemene Inspectie Dienst (AID) en controleurs van het Controle Bureau Dierensector (CBD) waren 12 juni 2001 be trokken bij het onderzoek op het Koewachtse bednjf van de verdachten. Bij een groot aantal runderen zijn toen urinemon sters afgenomen. Elf koeien wer den positief bevonden op het verboden middel stanozolol. Ver der werden er op het terrein res tanten van verboden stoffen (progesteron) in injectiespuiten en naalden aangetroffen. De aanleiding tot het onderzoek vormde een koe die in het slacht huis in Someren positief was be vonden. Het dier bleek afkom stig te zijn van de veehouderij uit Koewacht. De koeien zijn af gemaakt en de in beslag geno men spullen dienen volgens de officier verbeurd te worden ver klaard. De officier vond niet be wezen dat de verboden midde len opzettelijk aan de koeien zijn toegediend. Wel stond voor Groen vast dat de verdachten milieuovertredingen hadden be gaan. Hij eiste de gebruikelijke boetes. De man was al eens eerder ver oordeeld voor milieudelicten. Zijn dochter had daarentegen een blanco strafblad. De verdachten maakten giste ren overigens de behandeling van hun strafzaak niet mee. De veehouder was in eerste instan tie wel aanwezig. Hij vroeg om uitstel in verband met de afwe zigheid van zijn raadsman L. Heukels. Dat verzoek wees de rechtbank af. De rechtbank doet 10 februari uitspraak. Aanstaande donderdag, vrijdag en zaterdag laatste dagen van onze verbouwingsopruiming In verband met onze verbouwing zijn wij gesloten van maandag 2 februari t/m vrijdag 5 maart. Graag ontvangen wij u weer op zaterdag 6 maart in onze geheel vernieuwde winkel. Nieuwe Burg 12, Middelburg tel. 0118-61 34 82 MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Heinkens- zand is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De man kreeg de straf opgelegd omdat hij betrokken was bij de diefstal van een trailer en een containerchassis met twee lege containers. Hij liep tegen de lamp toen de eigenaar van de loods waar de gestolen spullen gestald waren, aangifte deed. Overi gens ontkende de man tegenover de rechtbank betrokken te zijn bij de diefstal. Op 20 september vorig jaar ontdekte de eigenaar van de loods dat zijn huurder de trailer en de container daar ver borgen hield en sprak de man uit Heinkenszand daar op aan. Deze reageerde geschrokken. Volgens getuigen had de ver dachte de diefstal gepland. Dit bleek ook uit een aantal te lefoongesprekken. Twee mannen hadden de trailer van een transportbedrijf in Middelburg gestolen. De containerchassis behoorde toe aan een Belgische fir ma in Antwerpen Officier van justitie G. Oosterveld schetste het beeld van een oplichter. „Hij staat nog bij veel mensen in het krijt." De officier eiste 240 uur werkstraf. De politierechter leg de daarvan de helft voorwaardelijk op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissingen veroordeeld tot 124 uur werkstraf. De man kreeg de straf voor huisvredebreuk, vernieling en bedrei ging van de politie. In de strafmaat werd ook meegenomen dat de Vlissinger een cel op het politiebureau met bloed had besmeurd. De man had 25 november vorig jaar in Vlissingen in een dronken bui de ruiten van een deur van een woonhuis in geslagen en was vervolgens de woning binnengedrongen. Nadat hij was gearresteerd bedreigde hij do politie. De man was gewondgeraakt en in de ophoudkamer smeer de hij alles onder het bloed. Officier van Justitie G. Oosterveld typeerde de verdachte als een erg lastige man. „Een lastpost, die door zijn drank gebruik constant voor overlast zorgt." Zij eiste acht weken cel Raadsman A. Neels tekende aan dat het optreden van de politie niet erg professioneel was. „Hij zat gewond in zijn cel, maar ze vonden het niet nodig hem te laten behandelen." MIDDELBURG - Voor de diefstal van een flesje bier is gisteren in Middelburg een 29-jarige man uit Vlissingen door de politierechter veroordeeld tot 115 euro boete. De winkeldiefstal werd gepleegd op 26 november vorig jaar in Vlissingen. Had de man het flesje bier gewoon betaald, dan had hij bij de Edah 29 eurocent moeten neerleggen. Volgens de Vlissinger had hij die dag net niet genoeg geld voor een vierde flesje. Hij betaalde er drie en stak er één weg tussen zijn kleren. Het winkelpersoneel betrapte hem bij het passeren van de kassa op heterdaad. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland krijgt fi nanciële compensatie, als de Zeeuwse economie schade lijdt door aanleg van de Tweede Maasvlakte. Gedeputeerde M. Kramer en een topambtenaar van het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben dat giste ren in principe afgesproken. De provincie had eerder aange kondigd bezwaar te maken te gen de komst van het nieuwe Rotterdamse haven- en indus triegebied in zee. Of het provinciebestuur dat be zwaar intrekt, is nog niet zeker. De afspraak over financiële com pensatie moet nog zwart op wit worden gezet in een intentiever klaring Verkeer en Waterstaat zal daarvoor een voorzet doen, waarna ambtelijk de zaak bin nen een paar weken afgehan deld moet zijn. Lukt dat niet, dan vindt over een maand op nieuw bestuurlijk overleg plaats tussen de provincie en Verkeer en Waterstaat. Het bezwaar van de provincie Zeeland richt zich feitelijk niet tegen de Tweede Maasvlakte, maar tegen een gevolg daarvan. Door aanleg van het buitendijk se haventerrein gaat zeenatuur verloren en dat moet volgens de Europese Vogel- en Habitat richtlijnen worden gecompen seerd. De rijksoverheid wil dat doen door een zeereservaat aan te wijzen dat zich mogelijk gaat uitstrekken tot op Zeeuws grondgebied. „Of het zover komt, is nog niet duidelijk", aldus Kramer, „maar we willen het zekere voor het onzekere nemen. Het kan in elk geval niet zo zijn dat Zee land economische schade lijdt door dit project." De verwach ting is dat de aanwijzing van het zeereservaat met name gevol gen zal hebben voor visserij-acti viteiten en mogelijk de water spoot. De strandrecreatie is met in het geding Het zeereservaat begint pas bij de laagwaterlijn. Bezwaar Als het tot een akkoord komt met de provincie Zeeland, is Ver keer en Waterstaat er nog niet. Het Productschap Vis en de Ne derlandse Vissersbond hebben ook bezwaar aangetekend tegen de aanleg van de Tweede Maas vlakte en de instelling van het zeereservaat. Omdat de finan ciële compensatie die Zeeland kan krijgen vooral de visserij-ac tiviteiten betreft, wil gedepu teerde Kramer contact opnemen met de isserij-organisaties. „Maar", stelde hij, „hun positie verschilt met de onze. Zij rich ten zich tegen het hele project, omdat er visgronden verloren gaan Wij willen ervoor waken dat Zeeuwse economische belan gen in gedrang komen." jaar coördinator van het Regio naal Overleg Zorg voor mensen met een verstandelijke handi cap in Zeeuws-Vlaanderen. Het ROZ beëindigde de activiteiten omdat de provincie Zeeland het overlegorgaan niet langer subsi dieerde. In het jaar dat het pro ject duurt wil zij inventariseren welke wensen ouders hebben en zet zij themabijeenkomsten op. De traditionele veren igingsaan- pak van besturen en activiteiten commissies ervaren veel mensen als omslachtig en weinig produc tief, ervaart Le Roy. Ze hoopt de belangstelling van meer vereni gingen aan te trekken. Le Roy houdt haar projectbureau aan huis in Hulst. Daar kunnen kun nen ook ouders hun wensen ken baar maken. door Claudia Sondervan GOES - De verenigingen van ouders met kinderen met een verstandelijke of lichamelijke handicap in de Oosterscheldere- gio worden landelijke voorbeel den van een nieuwe aanpak van ondersteuning. Het project 'Afdeling Nieuwe Stijl' legt minder de nadruk op het lidmaatschap van verenigin gen en meer nadruk op de be hoefte aan informatie en steun die ouders hebben, vertelt pro jectmedewerker Maria le Roy. De VOGG, vereniging van ouders en verwanten van ver standelijk gehandicapten, trekt het project in Oosterscheldere- gio en West-Betuwe. Maria le Roy was tot januari dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13