Democraten zoeken Bush-jager PZC Blijf vooral dromen van Mars Rijbewijs Boeren hebben het nu wel gehad met minister Veerman Verkiesbaarheid is het modewoord bij stembusstrijd presidentskandidaat 27 januari 1954 te gast dinsdag 27 januari 2004 Als PvdA-Tweede-Kamerlid Wolfseng® heeft met zijn opmerking dat jaarlijks min 45.000 automobilisten worden betrapt™ rijden onder invloed, dan kan het CBR de bo^t natmaken. In het voetspoor van een onverwachte combine van PvdA en CDA wil een Kamermeerda heid automobilisten die voor de tweede keerde ken achter het stuur zaten en van de rechter tijde, lijk niet meer mogen rijden, opnieuw een rijexa men laten afleggen. Op een sterke toename van het aantal rijexamen kandidaten is het CBR niet voorbereid, zodat ook in die sector het fenomeen van de extreem lange wachtlijst zijn intrede zal doen. Het is nog maar één hiaat van het op zichzelf zea sympathieke idee. Een tweede is de in Nederlan toch al gebrekkige pakkans voor rijden zonderee rijbewijs. De kans dat een veroordeelde drankrij der nog eens en dan zonder vereiste papieren te gen de lamp loopt, is aanmerkelijk kleiner alsooj zijn auto in beslag is genomen. Nu al bestaat dl mogelijkheid bij automobilisten die de snelheids! miet met een veelvoud overschreden. Er is, kort om, nog wel wat meer nodig om een sluitendsvs teem van de grond te krijgen dan louter een Ka mermeerderheid Daar komt bij dat het gedrag van automobiliste^ niet alleen op het punt van alcoholgebruik te wei] sen overlaat. Bumperkleven, door rood en te hail rijden, hufterig gedrag, het zijn vervelende karak! tertrekjes die niet alleen ergernissen oproepes maar ook de verkeersveiligheid geregeld in het gó: drang brengen. Mensen die zich zo gedragen,knp gen ruim baan bij een lage straf en een gerina pakkans. Een totaalplan om het verkeer veiliger te makeij verdient daarom meer waardering dan alle» plannetjes op deelterreinen. In het buitenlan^ met name in Duitsland, zijn gunstige ervaring opgedaan met een zogeheten puntensysteem, fa als automobilist in de fout gaat, krijgt daarvd een strafpunt en bij een bepaald aantal kan hetrij bewijs in beslag worden genomen. Ook drankrijders kunnen onder dat straf regime gó rangschikt worden. Het CDA pleitte in het vera den al eens voor een studie naar dit strafpuntend teem, dat door het in verband brengen van alle va keersdelicten ongetwijfeld een grote opvoedkundj ge waarde zal hebben. Wie kan er winnen van George Bush? Dat is prangenste kwes tie onder de Democraten in New Hampshire, die vandaag naar de stembus gaan, Wesley Clark re kent opzijn 'verkiesbaarheid'. door Ans Bouwmans Mike Spinale heeft twee pan nenkoeken met flink wat stroop opgeschept. Een pannen koeken-ontbijt - of chili-hap - is traditionele politieke kost hier in de kleine Amerikaanse staat New Hampshire. Spinale prikt naar hartelust weg, gedul dig wachtend op 'de generaal', door zijn fans ook wel liefko zend 'Wes' genoemd. Hij wil Wesley Clark nog een keer in levende lijve zien en ho ren, voor hij de knoop door hakt. „Ik ben vanaf het begin voor Howard Dean geweest, maar Clark kan meer kiezers trekken in conservatieve staten. Het allerbelangrijkste is dat we Bush verslaan." Het kiezen van de geschikste te genstander van Bush bij de pre sidentsverkiezingen van 2 no vember, is een klus die niet lichtvaardig wordt opgevat door de Democraten. Het is overvol in de brandweerkazer ne in Auburn, net als zondag in de school in Deny. Dat is niet zozeer een teken van overweldi gende steun voor Wesley Clark, als wel een herleving van de in teresse in politiek onder de De mocraten. Het is bij alle kandi daten dringen. Overstuur „Veel mensen zijn overstuur over wat deze regering doet. Ze hebben het gevoel dat onze de mocratie op het spel staat. Dit is onze laatste verdedigingsli nie", zegt Judy Marsh, een De mocratische stemmer en sympa thisant van Wesley Clark. De abb-beweging (anyone but Bush) is groot onder Democra ten. Er moét iets gebeuren om dat het onder deze regering hele maal de verkeerde kant opgaat met de Verenigde Staten, zo wordt er gedacht. Howard Dean is de man die de onvrede heeft gekanaliseerd Hij zei wat ontevreden Democraten dach ten. Maar nu het op stemmen aankomt, wordt er ook nage dacht over tactiek. Verkiesbaar heid is het modewoord. Wie zal ongebonden en zweven de kiezers het meest aanspre ken, of wellicht zelfs ontevre den Republikeinen? Wie zal pre sident Bush verbaal weten te verslaan in een directe confron tatie? En wie is het beste be stand tegen het genadeloze of fensief dat de kapitaalkrachtige Bush-machine op gang zal brengen? De kiezer wikt en weegt. „We hebben een president no dig die mensen kan overtuigen, want het zal erg moeilijk wor den iets voor elkaar te krijgen met een Republikeinse meerder heid in het Congres", zegt Jack Crory, die twijfelt tussen John Kerry - die in New Hampshire volgens peilingen ver op kop ligt - en Wesley Clark, die daalt in de peilingen. Het is een strijd die voor een groot deel draait om percepties, en daarvan is Wesley Clark zich uitermate bewust. Hij heeft zijn hele campagne geschoeid op zijn 'verkiesbaarheid'. Hij is een generaal buiten dienst én hij komt uit het zui den, Als militair kan hij geloof waardig beweren dat hij pal zal staan voor de veiligheid van de VS, erg belangrijk sinds de schok van 11 september. Demo craten hebben de naam weinig krachtig te zijn als het op defen sie aankomt. Dat hij uit Arkan sas komt, is van belang omdat het de kansen van een Demo craat in het zuidelijke - tegen woordig Republikeins stemmen de - deel van de natie vergroot. Handicap Zijn militaire loopbaan is tege lijkertijd zijn handicap: Clark heeft nog nooit aan een verkie zing meegedaan. Behalve op school, waar hij verloor omdat hij niet op zichzelf stemde, zo als hij graag tijdens zijn cam pagne mag vermelden. Kerry heeft meer ervaring in Washing ton, krijgt Clark vaak te horen. De standaardreactie van de ge neraal: „De president moet ac tie ondernemen, niet debatte ren. Hij gaat over leven en dood. Dat is waar ik ervaring in heb." Ook is Clark nog maar heel kort Democraat. Hij heeft in het ver leden ook gestemd op Republi keinse presidenten en zou een 'verkapte' Republikein zijn Dat is in zijn voordeel, maar ook in zijn nadeel; hij oogt daar door conservatief, terwijl zijn boodschap progressief is. Elizabeth Kline is vrijwilliger bij de Clark-campagne in New Hampshire en dol op de man. „Hij is fatsoenlijk, aardig, prak tisch en integer. Kijk, daar komt hij. Zie je die aanstekelij ke lach?" Clark is vergezeld van het acteursechtpaar Ted Dan- son (Cheers) en Mary Steenber gen ('onze moeders waren hele goede vriendinnen'). Clark wordt ook gesteund door de controversiële schrijver, Bush-hater en vredesactivist Mi chael Moore, iets wat sommige kiezers in het nogal conservatie ve New Hampshire afschrikt. Maar Kline niet.: ..Michael Moo re denkt dat Clark meer kans maakt om te winnen dan Ho ward Dean. Dat moet mensen aan het denken zetten." GPD Minister Veerman moet stop pen met zijn verhalen over re creatie en verbrede landbouw en zorgen dat de boeren weer geld kunnen verdienen met de productie vp.n voedsel, 'vindt LTO-voorzfyter Gerard Doornbos. door Peet Vogels In Nederland gaan de boe ren de straat niet op om compensatie te eisen voor la ge prijzen. „De meeste boe ren en tuinders werken op een vrije markt en weten dat lage prijzen er van tijd tot lijd bijhoren", aldus Gerard Doornbos, voorzitter van LTO-Nederland, de branche vereniging voor agrarische ondernemers. In delen van de landbouw, met name de veehouderij, zijn de prijzen echter structu reel te laag en dat is deels het gevolg van het overheidsbe leid, meent Doornbos. Met na me het ministerie van Land bouw lijkt nauwelijks oog te hebben voor de belangen van de boeren. „Het ministerie van Landbouw is steeds meer een ministerie van natuur en recreatie aan het worden. Mi nister Veerman ontwikkelt zich tot een minister van plat telandsontwikkeling", zegt Doornbos. En van platte landsontwikkeling kan de schoorsteen niet roken. „Een zorgboerderij, extra natuur, een minicamping of streek producten kan voor een indi viduele boer interessant zijn, maar voor de sector biedt het geen perspectief." Geld moet verdiend worden met de productie van veilig en kwalitatief hoogwaardig voedsel en bloemen en plan ten, vindt Doornbos. En in dat opzicht kan de Neder landse boer zich meten met el ke concurrent. „Op het ge bied van milieu investeren de boeren en tuinders 770 mil joen euro per jaar. Uit onder zoeken blijkt dat de consu ment het liefst een Neder lands product eet en bij on derzoeken naar gifresten op groente en fruit in de super markten komen de Neder landse producten er steevast als beste uit." Met het imago van de land en tuinbouw is niets mis, wil Doornbos maar aangeven. De nadruk die het ministerie van Landbouw legt op een beter imago door milieu- en dier vriendelijker te produceren, is dus achterhaald en overbo dig. „Het ministerie van Landbouw mag zich wel eens wat meer als vakdeparte ment ontwikkelen. .Waar blijft bijvoorbeeld de beloof de deregulering, het afschaf fen van regels? En hoe zit het met het terugdringen van de administratieve lasten? Die zaken hebben wel invloed op de kostprijs van de agrari sche producten." Doornbos is meer te spreken over andere departementen. „Minister Dekker van Vrom kiest in haar nota Ruimte na drukkelijk voor het verster ken van de internationale concurrentiepositie van Ne derland. Daar moet in de ruimtelijke ordening reke ning mee gehouden worden. Het ministerie van LNV heeft de grootste moeite om daar een tekst over te leveren. Daar hebben wij ons fors over uit moeten laten op het departement, anders was het weer zo'n breed plattelands- verhaal geworden." De landbouw verdient beter, vindt hij. „We hebben het wel over een sector die jaar lijks voor 20 miljard euro bij draagt aan de handelsbalans en die 10 procent van de Ne derlandse economie vertegen woordigt. De land- en tuin bouw is de grootste produce rende sector in Nederland. Negen van de tien meest suc cesvolle exportproducten zijn agrarisch, het andere is aardgas. Dan verwacht ik toch een visie van het kabi net op de sector. Maar Bal kenende lijkt niet echt inte resse te hebben." Doornbos verwijst naar het innovatie platform. „Dat staat onder leiding van Balkenende. Er is geen enkele link gelegd met de agrarische sector. Dat is een gemis." GPD KUNSTMEST - Nederland gaat kunstmest extraheren uit zeewater. Om dit plan uit te voeren is bij IJmuiden een proeffabriek gebouwd die bin nen enkele weken met de pro ductie van kali uit zeewater zal beginnen. Of het econo misch eveneens interessant is, zal de toekomst uitwijzen, al dus de fabrieksdirecteur. VOLKSGEZONDHEID - De bevolking van Schouwen-Dui- veland verwerkt de gevolgen van de Waternoodramp goed. Dat beweert de reconstructie commissie, die dit onderzocht. De psychische gesteldheid blijkt in het algemeen nieten stig te hebben geleden. Debe| woners verwerken de r een rustige en bewondert waardige wijze. De commi waakt voor problemen ini toekomst. SCHAATSEN - Op divenj plaatsen in Zeeland kan gÉ schaatst worden. Gisten reed men onder meer in Goesj waar tennisbanen besproei waren. Het bezoek was niet overweldigend vanwsl de scherpe wind. IJs en wcdtj dienende zal Middelburg val middag over twee banen b* schikken. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buïtenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17,00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; 1 zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een I toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal' 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eer toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl i Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandwo' het einde van de betaalperiode, j PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%Bi" Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de i Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de RegW" voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesr- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt "w. (abonnomenten)admimstratio en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dienstw^^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons roigvuldig fl' de derden. Als u op dere informatie geen prijs stelt dan kunt u dit e, Postbus 314460 AA Goes. ons /oiqvuldig gw^T., iriftelijk meldanbg.1® Behoort tot lueqener door Michel Hommel Bush wil naar Mars. Tja, wie wil dat nou niet? Dolen door de Valles Marineris - een ca nyon van vierduizend kilometer lengte - daarbij vergeleken is een bezoek aan de Grand Ca nyon een reisje op de Rijn. Of Olympus Mons beklimmen, met zijn 25 kilometer de hoogste berg van het hele zonnestelsel. Of de uitgestrekte zandwoestijn en doorkruisen, op zoek naar sporen van leven dat er mis schien ooit geweest is. Of de he mel afspeuren naar een klein blauw stipje, in de buurt van de zon. Het avontuur roept. Dit wordt de grootste uitdaging voor het menselijk vernuft sinds de maanlandingen. Hier begint een keten van ruimtekolonies die het menselijk ras verder het heelal in zullen brengen. Als de aarde door een projectiel uit de ruimte dodelijk wordt getroffen kunnen we zo toch voortleven. En denk eens aan al die nuttige uitvindingen die we aan deze multimiljard dollar investering gaan overhouden. De verbeel ding slaat op hol bij het vooruit zicht dat er eindelijk eens se rieus werk wordt gemaakt van oude dromen om mensen op Mars te plaatsen. Wie of wat houdt ons nu nog tegen? Het duurt nog wel een tijdje voor het zover is. Alle scien cefictionfilms ten spijt bestaan er geen ruimteschepen met ge schikte voortstuwingstechnie- ken om interplanetaire reizen te maken. Alles moet nog ontwik keld worden. Inclusief een basis op de maan als vertrekpunt voor de Marsmissies. En als je er dan na een reis van een maand of zes (als Mars het dichtst bij de aarde staat) bent aangekomen moet je veilig zien te landen. En daar maanden lang verblijven. En met voldoen de energie, die je ter plekke hebt gewonnen, opstijgen en het hele eind terugvliegen (als Mars weer gunstig dicht bij de aarde staat). In slechts twee jaar kun je uit en thuis zijn. Je zult dan wel aar dig wat last hebben van botont- kalking door de langdurige staat van gewichtloosheid waar in je verkeerde. Grote kans dat je kanker hebt opgelopen door Een van de eerste beelden van de ruimterobot Opportunity, nadat die afgelopen zaterdag was geland op de woestijnaebtige vlakte Meridiani op Mars. Volgens Michel Hommel, hoofd van het Artis Planeta rium, is het veel verstandiger voorlopig robots naar Mars te sturen in plaats van mensen, foto AP/Nasa de hoge stralingsdoses waarmee je cellen buiten de aardse damp kring zijn gebombardeerd. Optimisten zeggen dat we bin nen een jaar of tien al die proble men hebben opgelost. Ze paren avonturisme aan een ongebrei deld vooruitgangsdenken. Het zelfde denken waarmee ze het gat in de ozonlaag, het broeika seffect, aids en hongersnood de wereld hebben geholpen. Realis ten zeggen dat het nog vele tien tallen jaren gaat duren voor een mens voet zal zetten op Mars, dat het honderden miljarden dol lars gaat kosten en dat er onno dig mensenlevens op het spel worden gezet. Want met robotsa tellieten kan het goedkoper en veiliger. Jammer als er eens een tje crasht op Mars. Maar behal ve de wetenschappers die de sa telliet hebben gebouwd, zal er niemand een traantje bij wegpin ken. Op martelaars zitten we niet te wachten. Toegegeven: eerï robot zal nooit zo slim zijn als een mens, hij kan alleen opdrachten uitvoe ren die zijn voorgeprogram meerd of die hem met een vertra ging van enkele minuten vanaf de aarde bereiken. Maar hij heeft ook geen last van wispeltu righeid, eenzaamheid, depres sies, manies en fobieën en al die andere typisch menselijke eigen schappen die zich vooral onder moeilijke omstandigheden laten gelden. Met een fractie van wat bemande ruimtevaart naar Mars gaat kosten kun je nü al ve le robotsatellieten het vuile werk laten doen. Antennes Onlangs kende het kabinet het Lofar-project 52 miljoen euro subsidie toe. Daarmee kan in Ne derland en omgeving een begin worden gemaakt met de bouw van 's werelds grootste radiotele scoop. Die gaat bestaan uit een netwerk van tienduizenden klei ne antennes waarmee we dieper dan ooit in het heelal kunnen kij ken. Alleen al op iet-gebied (de communicatie tussen die anten nes en het ordenen van de ver gaarde informatie) is de techno logische opbrengst enorm. We tenschappelijk gezien is Lofar vele malen belangrijker nieuws dan een president die in een ver kiezingsjaar roept dat Amerika Mars gaat veroveren, maar he laas spreekt een radiotelescoop niet tot de verbeelding. Wat willen we nou: wetenschap of fantasie? Failliet gaan aan jongensdromen of zinvol investe ren in echte wetenschap die de grenzen van onze kennis gaat verleggen? Er is niks mis met die dromen van mensen op Mars. Vooral blijven dromen zou ik zeggen. GPD Michel Hommel is hoofd van het Artis Planetarium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4