laken eigen bijdrage uisartsen (ngst voor baanverlies leidt ot minder ziekmeldingen Terugkeerbeleid zal problemen opleveren 3 Hulpvluchten op Irak kunnen gevaarlijk zijn Olievogels aangespoeld op Texel Turken meest in het ziekenhuis Demonstratie tegen uitzetting gezin Ratelband krijgt geldboete Ontuchtpleger aangehouden Verdachte steekincident school blijft in hechtenis Ook tweede geborgen container lekt Frans Bauer graag gehoord op begrafenissen Stroomstoring )ruk op specialisten zou toenemen door bezuinigingsplan uurgevaarlijk Veteranen halen herinneringen op □azm Een militair neemt afscheid van zijn familie. foto Olaf Kraak/ANP nië naar de Iraakse steden Bagdad, Basra en Erbil. Om risico's zo veel mogelijk uit te sluiten vertrouwt de luchtmacht op goede inlich tingen over mogelijk gevaar. Om veiligheidsredenen zal de Fokker ook niet steeds dezelf de route vliegen. De kist, een omgebouwd passagierstoe stel, heeft geen wapens aan boord. Wel kan het raketten mislei den Met de Fokker 60 gaat 20 man personeel mee. Vliegtuig en luchtmachtperso- neel komen op 1 augustus weer terug naar Nederland. GPD van onze redactie binnenland EINDHOVEN- I)e hulpvluch ten op Irak die de Kokker 60 van de Nederlandse lucht macht uitvoert vanuit de Jor daanse hoofdstad Amman zijn niet zonder risico's. Dit zei de plaatsvervangend bevelhebber van de lucht macht Starink gisterochtend bij het vertrek van het trans portvliegtuig vanaf vliegbasis Eindhoven. De Fokker 60 wordt onder meer ingezet voor het trans port van hulpgoederen en hulpverleners vanuit Jorda- TEXEL - Op het strand van Texel en Den Helder zijn de laatste weken vogels aangespoeld die vervuild zijn ge raakt door olie op de Noordzee. Het gaat om ongeveer 75 alken en zeekoeten. Ze zijn inmiddels opgevangen. Oorzaak is vermoedelijk een olievlek voor de kust van Texel van 18 kilometer bij 100 meter groot. Het aantal slachtoffers is vermoedelijk vele malen groter. ANP VOORBURG - Naar verhouding worden meer Turken in het ziekenhuis opgenomen dan Marokkanen. Surinamers of autochtone Nederlanders. Dat blijkt uit een CBS-on- derzoek op basis van de Landelijke Medische Registratie van ziekenhuisopnamen en bevolkingsgegevens van ge meenten. Het CBS vergeleek de cijfers over 1995 tot 2001 van perso nen tot vijftig jaar uit genoemde bevolkingsgroepen. Hier uit bleek dat het gemiddeld aantal ziekenhuisopnamen (inclusief dagbehandeling) bij mannen het laagst is onder autochtonen (9,1 per honderd personen) en het hoogst bij Turken (11,9 per honderd mannen). ANP BERGEN OP ZOOM - Ongeveer vijfhonderd leerlingen van Gymnasium Juvenaat en de algemene basisschool Oost in Bergen op Zoom hebben gistermiddag in hun stad gedemonstreerd tegen uitzetting van een Kroatisch gezin Zij trokken in een demonstratieve optocht door Bergen op Zoom. De scholieren vroegen aandacht voor het lot van de Kroa tische familie Radakovic die na negen jaar verblijf in Ne derland dreigt te worden uitgezet. ANP ARNHEM - De politierechter in Arnhem heeft gisteren Emile Ratelband veroordeeld tot een geldboete van 130 euro Ratelband kreeg de sanctie opgelegd omdat hij op 17 juni 2003 een hoofdagent van politie beledigde Dat gebeurde toen deze agent Ratelband aanhield, omdat hij zonder vaarbewijs op de Rijn voer. Ratelband had die dag in Lobith pech met zijn boot en peddelde in zijn roei boot naar zijn huis in Arnhem Vijftig meter voor zijn huis werd de slechts in zwembroek geklede goeroe aange houden. Een verzoek om het vaarbewijs thuis te mogen ophalen of te faxen werd afgewezen. ANP BRUMMEN - De politie heeft een 31-jarige man uit Brum- men aangehouden die wordt verdacht van ontucht en ver krachting van meerdere meisjes. Inmiddels hebben vijf slachtoffers aangifte gedaan, zo meldt de politie. Ze denkt dat de man met meer meisjes ontucht heeft ge pleegd. De politie kwam de dader op het spoor toen een 18-jarig meisje meldde dat zij onzedelijk was betast door de ver dachte. Haar zus bleek enkele maanden daarvoor door de man te zijn verkracht. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De 35-jarige man die wordt verdacht van het neersteken van een 59-jarige me dewerker van de Mgr. Hermus- school in Amsterdam, blijft in voorlopige hechtenis. Dat be paalde gisteren de rechter-com- missaris. De man mag nu nog ze ker tien dagen worden vastge houden, daarna moet hij wor den voorgeleid aan de raadka mer van de rechtbank. De verdachte is een oud-leerling van de school. De Mgr. Hermus- school leidt kinderen op die hoor-, spraakstoornis- en taal problemen hebben. De oud-leer ling kwam eerder een paar keer terug om te vertellen hoe het met hem ging, maar was voor zo ver bekend voor het incident al lange tijd niet meer op de school geweest. Over het motief van de verdach te, die zijn daad heeft bekend, bestaat nog altijd geen duidelijk heid. We zijn er nog altijd mee bezig", aldus de zegsman van het Openbaar Ministerie. Het 59-jarige slachtoffer ligt sinds een spoedoperatie die hij vrijdag onderging op de intensie- vte zorg van het VU-ziekenhuis ii^ Amsterdam. Zijn toestand wordt sindsdien als 'zorgwek kend' omschreven. De Mgr. Hermusschool was gis teren gesloten. De docenten kwa men wel bijeen om de situatie te bespreken. Vandaag worden de lessen hervat. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De grote steden en de kerken vrezen grote pro blemen met asielzoekers die niet onder de eenmalige regeling van minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) vallen. De brief die Verdonk vrijdag aan de gemeen ten heeft geschreven, is onduide lijk, vindt wethouder Spekman van Utrecht. De regeling zal veel onrust veroorzaken, voor spelt de Raad van Kerken. De ministerraad ging vrijdag ak koord met het plan van Verdonk om ruim 2300 uitgeprocedeerde asielzoekers een verblijfsvergun ning te geven, en tegelijkertijd de terugkeer van 26.000 ande ren voor te bereiden De Raad van Kerken richtte zich gisteren in een brief tot Ver donk, waarin ze waarschuwt voor grote onrust als de over heid asielzoekers die geen par don krijgen, ook echt gaat uitzet ten Buurtbewoners en vrijwilli gers zullen dit niet pikken, ze ker niet als het gaat om asielzoe kers die zijn opgenomen in de ge meenschap. Asielzoekers die niet weg kun nen, zullen op straat terecht ko men en een beroep doen op ker ken en andere hulporganisaties. Die zullen niet in staat zijn al die mensen op te vangen, voor spelt de raad. De kerken roepen Verdonk op de regeling te ver soepelen. om schrijnende situa ties te voorkomen. Wethouder Spekman zei dat uit geprocedeerde asielzoekers die buiten hun schuld niet terugkun- nen naar hun land. opgevangen moeten worden. ANP TEXEL - Bergingsbedrijf Mul traship Salvage heeft gisteren de tweede gifcontainer gebor gen van de Andinet. Dat heeft Rijkswaterstaat bevestigd. Vol gens een woordvoerster lekte de container arseenpentoxide. Het Ethiopische schip Andinet verloor op 21 december 2003 ten noorden van Texel, tijdens een storm, drie containers en 63 los se vaten In de containers zat het giftige arseenpentoxide. De berging van de containers is meerdere malen uitgesteld in verband met slechte weersom standigheden. De berger ver moedt dat de derde container vandaag kan worden geborgen. De weersverwachting tot van avond is gunstig. Of het lekken van de containers leidde tot ern stige milieuvervuiling moet blij ken uit onderzoek. ANP dinsdag 27 januari 2004 Lnrve redactie binnenland jfELDOORN - De muziek van ^zanger Frans Bauer wordt ^5 vaker gedraaid op begra ven en crematies. Dat blijkt de lijst van populairste be- ■ifenishits die Monuta, de ^iste uitvaartverzekeraar (Nederland, gisteren publi- rtfde. Het Ave Maria voert de lijst van meest gedraaide nummers van 2003 aan. Frans Bauer staat dne keer in de top-50. 'Op rode rozen vallen tranen', 'De regen boog' en 'Bij ieder afscheid valt een traan' zijn nummers die veel Nederlanders graag horen tij dens hun rouwverwerking. In de lijst over 2002 stond Bauer slechts één keer. Ook andere volkszangers nemen een belangrijke positie in op de lijst De Groningse troubadour Ede Staal is goed vertegenwoor digd met de nummers Donker West', 'Credo' en 'Mien Toentje'. Op nummer 21 staat André Ha- zes met Droomland. Piet Veer man bekleedt met 'Sailing Ho me' de 31e plaats en Jantje Smit is nog steeds geliefd met zijn evergreen 'Ik zing dit lied voor jou alleen' Traditionele liede ren die al jaren in de top-50 staan, zijn het 'Ave Maria' (num mer 1). Waarheen waarvoor' van Mieke Telkamp (3), 'We'll meet again' van Vera Lynn (10) en Candle in the wind' van El ton John (18). Instrumentale werken die al jaren meegaan, zijn onder meer 'De vier jaarge tijden' van Vivaldi (8). 'Morgen- stimmung' van Edvard Grieg (10), 'Fur Elise' van Beethoven (24) en de 'Bolero' van Ravel (32). Opmerkelijk genoeg werd het laatste nummer vorig jaar ook al uitgeroepen tot meest beluis terde muziek tijdens het liefdes spel. ANP rKoos van Wees N HAAG - Het ziektever- b bij particuliere bedrijven Naald van 5 naar 4,1 pro- Bij werkgeversorganisatie lOV'CW hebben ze daar wel een verklaring voor. „In econo misch slechtere tijden handelen mensen toch heel anders. Ze mel den zich minder vaak ziek, uit angst hun baan te verliezen", zegt woordvoerder R. van der Kooij. Tegelijkertijd wil Van der Kooij niet uitsluiten dat een intensief anti-verzuimbeleid, waar spor ten deel van uitmaakt, tot de la gere ziektecijfers heeft geleid Bij Life Guard, een bedrijf dat zich bezig houdt met verzuim- preventie, weten ze dat laatste wel zeker Er zijn bedrijven die tot onder de twee procent ziekte verzuim komen en daar blijven. „Preventie verdient zichzelf te rug", zegt een woordvoerder. Life Guard onderzocht 450 men sen uit alle beroepssectoren en concludeerde dat zo'n twintig procent een hoge kans loopt op uitval door ziekte. Een combina tie van te veel cholesterol, hoge bloeddruk, overgewicht en een slechte conditie maakt deze w erknemers tot een risicogroep. Door beweging verminderen de risico's. Dat is ook de overtui ging van het ministerie van Volksgezondheid, beaamt woordvoerder J. Brouwer de Ko ning. Na de oproep om dagelijks minimaal een half uur actief te zijn door bijvoorbeeld te lunch- wandelen volgt dit jaar een nieu we. Werkgevers zullen een grote rol krijgen in de campagne. Die worden geacht hun werknemers te helpen bij het sporten, ook op het werk. Want gebeurt het daar niet, dan gebeurt het ner gens, zegt Brouwer de Koning. „Mensen die werken hebben vaak thuis een gezin. Die komen daardoor helemaal niet toe aan sporten." Bij VNO/NCW volgt men met ge mengde gevoelens de inspannin gen van de overheid. De werkne mer is verantwoordelijk voor zijn gezondheid, niet zijn baas, zegt C. Frenkel, secretaris ar beid en gezondheid van de werk geversorganisatie. Haar advies aan de leden: „Zorg ervoor dat het sporten niet onder werktijd gebeurt, maar daarna of in de lunchtijd. En als je faciliteiten ter beschikking stelt, breng daar dan ook geld voor in reke ning Want wie buiten zijn werk sport betaalt daar ook voor". De werknemer die gebruik maakt van fitnessprogramma's op het werk sport nu ook al in pnvé-tijd, is haar ervaring. Wie zijn hele leven al geen stap ver zet komt ook niet uit zijn stoel door zo'n campagne. En ver plichten is een te diepe ingreep in de persoonlijke levenssfeer van de werknemers „Te weinig beweging is een maatschappe lijk probleem dat men niet moet afschuiven op ondernemers", zegt Frenkel. Het ministerie van Volksgezond heid houdt desondanks vast aan een rol voor de werkgever. „Hij heeft er belang bij Het ziekte verzuim daalt." Maar Brouwer de Koning geeft toe dat het toch van de werkne mer zelf moet komen. „Hij zal worden gewezen op de negatie ve gezondheidsaspecten van zijn leefwijze." GPD HAARLEMMERMEER - Haar lemmermeer is gisteravond ge troffen door een stroomstoring. Een omvangrijk deel van de ge meente zat tussen 18.00 uur tot 19.45 uur zonder elektriciteit. Door de storing deden de straat verlichting en de matrixborden langs de rijkswegen A44 en A4 het niet. ANP TocH NIET. AUS" Ik iHPEirnjp JA TffjeN JE HAP ui6p HARtJJ HU AL- VÉBRJld <j£.STCH£l D&N IHECHT - De politie heeft in Irecht twee jongens van 14 en ijaaroud aangehouden, die in i bezit waren van drie vuur- iptns. I)e aanhouding vond jdag plaats, aldus de politie teren. politie stuitte op de wapens lens een huiszoeking nadat recherche was getipt over de gelijke aanwezigheid van een pen in de woning van de ■jange. De jongens zijn giste- voorgeleid aan de rech- commissaris. ANP AMSTERDAM - Zwaar gedecoreerde oud-militairen komen bijeen in het eerste Vete- inneringen ophalen uit de tijd van de Tweede Wereldoorlog, Indie, Korea en ranencafé van Amsterdam. Nieuw-Guinea. Burgemeester Cohen verrichtte gisteren de officiële opening. In het café Karpershoek kunnen oorlogveteranen twee keer per maand met elkaar her- foto Olaf Kraak/ANP gen zullen dit er over vier jaar ongeveer een miljoen zijn en over acht jaar zo'n vier miljoen. De LHV vindt dat iedere Neder lander naar een huisarts moet kunnen, maar daarvoor moet het beroep veel aantrekkelijker worden. Nu zijn de opleidingen voor huisarts niet meer vol te krijgen, terwijl er amper vier jaar geleden 'nog dranghekken voor de deur' moesten. Vos: „Jongeren hebben niet zo veel trek meer in het vak. Ze vin den de werkweken van een huis arts, toch al snel zo'n 65 uur, veel te lang Ze willen ook een sociaal leven en dat kan niet of nauwelijks. Ze vinden het niet meer van deze tijd om dag en nacht verantwoordelijk te zijn voor hun patiënten en het star ten van een praktijk is ook nog eens erg duur." De LHV propageert de zogehe ten hoed-praktijk: huisartsen onder één dak Vos: „Laat er bijvoorbeeld drie samenwerken. Daar kun je dan een verpleegkundige bij zetten, die eenvoudige handelingen ver richt en de administratie bij houdt. De arts kan dan doen waarvoor hij is opgeleid, dia gnoses stellen, en de grootte van de praktijk van één huisarts kan van 2300 naar 3300 patiënten In dit geval praat je dus over drieduizend extra patiënten. Jonge artsen die dat willen, zit ten echter met hoge kosten voor een nieuw gebouw of een ingrij pende verbouwing. Als Hooger- vorst hiervoor zo'n dertig mil joen euro uittrekt, verklein je het tekort aan huisartsen enorm. Maar de minister wil dat niet." GPD yDick Hofland Lpick H' ■N HAAG - De huisartsen i tegen een eigen bijdrage patiënten. Dat plan van mi- Hoogervorst van Volksge- ieid biedt volgens de Lan- tjke Huisartsenvereniging jlV) geen enkele oplossing de problemen in de zorg. s tekort aan huisartsen zal er door afnemen en de wacht- nn de ziekenhuizen zullen langer worden in plaats korter, stelt de LHV in een Ene die Hoogervorst vandaag *rit aangeboden. Hoogervorst Et donderdag met de Tweede over zijn plan om dit twee miljard euro in de ge- te bezuinigen, avan de voorstellen is patiën- een gedeelte te laten betalen elk bezoek aan de huisarts, minister is ongelooflijk rachtig", zegt LHV-voorzit- Bas Vos. „Huisartsen zullen ö!er en meer medicijnen voor- tnjven, waardoor vooral veel abiotica hun werking zullen rbezen. En patiënten willen het eerste consult meteen een specialist, omdat ze zin hebben bij een volgend zoek aan de huisarts weer een van de kosten te betalen, dien zo snel mogelijk ver waardoor de huisarts een stop shop' wordt en de ichtlijsten enorm zullen toene- voorspelt dat op die manier 'anderhalf miljard die Hoger- rst uittrekt voor het verklei van de wachtlijsten, als sneeuw voor de zon verdwijnen „Terwijl dit bedrag in geen enke le verhouding staat met het geld dat nodig is om het almaar groeiende tekort aan huisartsen op te vangen en daarmee ook de snelle doorstroom naar specialis tische zorg drastisch te vermin deren Een dikke dertig miljoen is voldoende Bijna een half miljoen Nederlanders heeft geen huisarts. Volgens schattin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3