Gemeenten maken moeilijke start tlf-sat AYFL PZC Zet me in New York en ik val nog op PZC Nieuwe voorzitter van stadsraad Sas van Gent wil positief geluid Dorpsraad vraagt effectiever gebruik van Hof ter Nesse Nog geen geld voor project allochtone ouderen 11 lerste twaalf maanden vielen niet mee voor TerneuzenHulst en Sluis Dure schilderbeurt schip TOP komt met steunfonds Georgië Avond voor homoseksuele jeugd Dronken automobilist bekeurd Automobilist rijdt tegen boom Winterkwis SATELLIETONTVANGST ANTENNETECHNIEK TELECOMMUNICATIE dinsdag 27 januari 2004 De PZC schenkt de ko kende tijd in een reeks ar tikelen aandacht aan de effecten van de gemeente lijke herindeling in I Zeeuws- Vlaanderen on- ier de titel: Herindeling: zegen of zeperd. yorConny van Gremberghe jBNEUZEN - De nieuwe ge- jeenten Terneuzen. Sluis en «sist hebben het eerste jaar van bestaan erop zitten. Een «eilijk jaar. De raden en colle- pinoost, west en midden wor gden de voorbije twaalf yanden met tal van proble- ;fn Begrotingstechnisch uakten alledrie de gemeenten «valse start. Daar waren ze «erigens slechts ten dele zelf diuldig aan. Met name door wtingen op de rijksuitkering nren de nieuwe gemeenten ge- podzaakt om de lokale belas sen fors te verhogen, het mes netten in de eigen organisatie svansubsidie afhankelijke in- Blingen te korten. leidsmatig werd er het voor- ge jaar weinig van de grond aid. Op zich met zo verwon- JÜ)k omdat de gemeenten yanden bezig waren om oude jelingen en beleidsuitgangs- soten te harmoniseren. Ook eest veel tijd en energie ge- opt worden in het opzetten tinieuwe gemeentelijke orga- saties. Daar kwam nog bij dat cd en ambtelijk bestel zich :<tzo goed uit de voeten kon- nmaken met de nieuwe dua- sische bestuursmethodiek, sarin de raad de belangrijkste aiator van beleid zou moeten bij nader inzien is PZC van maandag 19 januari werd HD artikel over een planschadever- edingaan achterburen van het multi- xtionele centrum in Groede ten ■rechte de suggestie gewekt dat de ge wante Sluis een vergoeding van bijna iWOeuro zou hebben betaald De raad t Sluis spreekt zich pas aanstaande nderdag uit over het voorstel van het :'rgeom de vergoeding te betalen. agenda ïdactie 2EUWS-VLAANDEREN Wlem Alexanderlaan 45 bstbus 145 <530 AC TERNEUZEN (0115) 645769 fax- (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl jonny van Gremberghe Bief) "out Bareman tymond de Frel 'ené Hoonhorst 'ené van Stee Erits Bakker (sport) Mudeloo 16 'ostbus 62 <560 AB HULST 'e! (0114) 372776 fo: (0114) 372771 '■mail: redhulst@pzc.nl "eilavan Doorsselaer BNTRALE REDACTIE Itionspark 28 stbus 31 |.«60AAGOES k(0l13) 315500 o(0113) 315669 oil: redactie@pzc.nl ternet «.pzc.nl "ail: web@pzc.nl rgklachten: ^0231231 J maandag t/m vrijdag ge- "ende de openingstijden; le'dagstot 12.00 uur zijn. Het bestuur van het grote Terneuzen beloofde kortelings na de herindeling dat centrum plaats Terneuzen niet alle be leidsmatige aandacht zou krij gen. Raad en college zouden oog en oor houden voor de kleinere leefgemeenschappen. Aan die belofte heeft Terneuzen zich ge houden Wethouder C. Lief- tingh dokterde een systeem uit om dorps-, contact-en wijkra den voldoende inbreng te laten hebben in het gemeentelijk be leid. Het college zou op gezette tijden bij al die raden te rade gaan en bovendien zou elke kern de beschikking krijgen over een wijkwethouder, één aanspreek punt. Een klein jaartje werken met die systematiek heeft ertoe geleid dat dorps- en andere ra den bij elk bezoek van het colle ge aan een dorp het dagelijks bestuur overstelpen met wensen en eisen. Zoveel, dat de afhan deling van de aangedragen zaken door het ambtelijke ap paraat in Terneuzen bij tijd en wijle aardig stokt Een dergelijk systeem is er in Hulst met, maar ook daar heeft het dagelij ks bestuur de contac ten met de vertegenwoordigin gen van de kleine kernen aange haald. Toch wordt er in Hulst geklaagd, niet zozeer in de bui- tenkemen. maar juist in de stad. Het kooptoerisme zit in het slop, het banktoerisme idem (maar volgens wethouder P. Weemaes niet zo erg) en Hulst slaagt er maar niet in om maatregelen te vinden om de lokale economie weer aan te zwengelen. Ook de problemen met het par keren en het verkeer in de stad worden niet opgelost. Daar komt nog bij dat het met bepaal de bouwprojecten slecht of niet vlot. Het nieuwe Sluis lijkt het eerste jaar het best te boven zijn geko men. De belastingen zijn ver hoogd, maar minder dan elders. De raad weet zich van de drie bezuiden de Westerschelde het beste raad met het dualistische systeem. Sluis had voor de her indeling al grootste plannen, langzaam maar zeker breekt de uitvoeringsfase aan. Van Sluis aan Zee. van de herinrichting van Cadzand en Breskens, van de rondweg Schöondijke en van de herinrichting van het kustge bied. De kern Sluis - tot voor kort de verzetshaard tegen de herinde ling - zal ook nog wel een inves tering in steen en mortel vragen. Is het niet een gedeeltelijke her inrichting van de stad. dan wel Sluis aan Zee. Voor Sluis is bij de herindeling al een aparte re kening geopend waarop de op brengst uit de parkeermeters jaarlijks wordt gestort. Dat maakt Sluis toch een stadje apart. JHEEKACTIVITEITEN £1 - Gregoriuscentrum, 13 30 uur: n, jokeren; De Halle, 13.30 uur: robics; 14.00 uur: Kaarten, biljart; 115 uur: Koersbal; Trefpunt, 13 uur: i, biljart, sjoelen; MIET - Annelot ter Walle, 10.45 - Xuur OSB gymnastiek ouderen; JfiGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO fedansen, zingen en biljarten; Café de Aadour, 14.00 uur: Kaarten: WAUW Gemeenschapshuis, 13.15 (Jokeren; KK-De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar- ilaarten en handwerken. 1ST-Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; lieve, 13.30 uur: Prijskaarten; fWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: n; 13.45 uur: Gymnastiek en koor, PINE - De Schotse Hoek, 18.30 kantklossen jeugd en timmerclub n( 3 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken nssenen; SVAN GENT - De Speye, 14.00 uur- koersbal, sjoelen, kaarten en hand igheden; St.Albert, 13.30 uur: Bil n: De Roselaer, 13.30 en 19.00 uur: tenen kleding maken; ■kSKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: QSKaarten, canasta en biljarten; JANSTEEN De Warande, 9.30 uur ïuteren senior web; 13 00 uur: Bil- to. 13 30 uur: Senioren zang en com- sen seniorweb; teUZEN- De Veste, 10.30 uur: Gym- 13.30 uur: Handwerken,soos en 19 00 uur: Stijl -en lijndansen e, 9.30 uur. Yoga, 13.30 uur Bil- r< Emmauskerk, 14.00 uur: vereni- iFibromyalgiepatiënten; •MSLAG - Dorpshuis, 14uur: Sjoelen; door Ronald Verstraten OOSTBURG - Vanuit Barba dos, waar hij werd geboren, danst hij door het leven. Be voer alle wereldzeeën als Ame rikaans marinier, scheurde met ambulances door New York. „Ik dacht dat ik alles ge zien had", zegt Lynn Phillips. Maar sinds hij in Nederland woont, struikelt hij met enige regelmaat. Over uilgestoken benen. En over de arm der wet. Nog maar pas geleden stond hij, zij het naamloos, in de krant. Op stap geweest in Ter neuzen. Laat geworden. Hij wilde zijn vrouw niet uit bed bellen, alle kroegen waren dicht en op straat was het steenkoud Geen probleem voor Phillips. Hij stapte doodleuk het nieuwe Terneuzense politiebureau binnen om er zich op de vloer neer te vleien. „Het was er warm en de vloerbedekking was hartstikke schoon!", zegt hij, alsof het een aangename herinnering is. Maar de lol was er snel af toen hij buiten vloog. Letterlijk, volgens hem. „Ze pakten me met zijn zessen op, en gooiden me zo op straat! De verontwaardiging klinkt nog steeds door, als hij erover vertelt, maar maakt al snel plaats voor een brede lach. Aan de ene kant vindt hij zijn keuze voor het bureau als slaapplaats heel logisch. Tegelij kei-tijd snapt hi j ook wel dat zoiets ei genlijk niet kan. Maar zo zit hij nu eenmaal in elkaar. Gediscrimineerd Als hij lacht, zie je een gapend gat in zijn bovengebit. Daar zit ook een verhaal achter. Een paar jaar geleden werd hem de toegang geweigerd tot een West Zeeuws-Vlaamse kroeg. Hij startte een protestactie, voelde zich gediscrimineerd. Maar de kroegbaas, dat be weert hij tenminste, stuurde een paar straffe mannen achter hem aan „Ze hebben me klem gereden en in elkaar geslagen zegt hij. Een voortand bleef in de strijd. Een paar ribben wa ren gekneusd. Phillips deed aangifte bij de politie, maar daar werd niets mee gedaan. „Het is ook moeilijk te bewij zen," geeft hij toe. Eigenlijk heet hij Carlisle, maar zijn tweede voornaam - Lyndon, naar de Amerikaanse president Lyndon B. Johnson - is verbasterd tot Lynn. Een vrouwennaam die een zacht karakter zou kunnen veron derstellen. Misschien klopt dat ook wel. In Lynn Phillips met zijn dochter Tamicka (rechtsonder) en Beaa Shannon (linksboven) en Davy (linksonder), dochters van zijn vrouw: „Soms voel ik me net als Don Quichotte." foto Wim Kooyman de marine was hij hospik (hos pitaalsoldaat), in New York ambulancier en bij gebrek aan Nederlandse papieren volgt hij nu een opleiding tot verpleeg kundige in Terneuzen. Hij is 39 en zit in de klas met studenten van amper de helft van die leeftijd. Het deert hem niet. Maar hij vraagt zich wel af. of hij zijn opleiding hier kan voltooien. Dat zit 'm niet in de opleiding zelf, maar in de sta ge. Momenteel, in de verzor gingstehuis De Vurssche in Axel, gaat dat goed. Maar op andere plekken zijn er wel wat problemen geweest. „Weet je, ik heb een etiket op mijn voor hoofd," wijst hij. „Verhalen over mij doen de ronde, voor dat ik ergens kom Geruchten, vooroordelen", betrekt hij nu zijn huidskleur erbij. Die heeft hem, naar zijn zeggen, al eens een kans gekost om op de am bulance in zijn woonplaats Oostburg te kunnen werken. „Ze dachten dat oudere men sen van mij zouden schrikken." Hij is zwart. Dat werkt tegen hem. hoe liberaal de Neder landse samenleving ook denkt te zijn. „Maar dat is het niet al leen. Het is ook de manier waarop ik me gedraag. Ik praat te luid, ik lach te veel," is hij zich bewust. „Zet mij in New York midden tussen duizend andere zwarten, dan val ik nóg op." Phillips woont samen met de uit Breskens afkomstige Isabel Riemens, haar twee kinderen en een gezamenlijke dochter. Ze houden van uitgaan en dan horen daar uiteraard de Visse rijfeesten in Breskens ook bij Hoorden althans, want sinds hij er twee jaar geleden in een vechtpartij betrokken raakte, heeft hij zijn uitgaansterrein verlegd naar Terneuzen. Ook omdat er al meer incidenten waren geweest in het westen. Phillips danst graag, al was het de hele nacht en drinkt daar de nodige pilsjes bij. En op een of andere manier komt hij daar bij nogal eens in de problemen. Vorig jaar nog. Drie mannen, een bier flesje, een snee in zijn hoofd. Volop getu igen, maar de zaak werd geseponeerd Zoals dat volgens hem vaker ge beurt. „Dat is het patroon Het wordt opzij geschoven. Ik heb naar de ombudsman geschre ven, maar geen antwoord ge kregen, omdat ik geen dossier nummers kon overleggen." Rechten Hij is een overtuigd aanhanger van gelijke rechten. Citeert Martin Luther Kings beroem de rede probleemloos uit het blote hoofd, en dan niet alleen de eerste regels. „Maar in de echte wereld zijn de dingen niet altijd perfect," zegt hij moedeloos. Want ook een ge sprek met de politie en het Anti Discriminatie Bureau Zeeland zette volgens hem weinig zo den aan de dijk. „Ja, na afloop is gezegd; dan kunnen we nu met een schone lei beginnen. Maar als ik 's morgens in de spiegel kijk, mis ik een tand," zegt hij wrang. Dat hij tien jaar geleden in Zeeuws-Vlaanderen terecht kwam, heeft te maken met het feit dat zijn zus in Sluis woont. Sindsdien heeft hij zijn best gedaan om te integreren in de voor hem vreemde, Zeeuws- Vlaamse omgeving. „Ik ver dien een eerlijke kans, net als ieder ander. Maar soms voel ik me net als Don Quichotte, die tegen windmolens vocht. Ik geef toe. ik maak foutjes. Maar ik wil alleen dat iemand kijkt naar wat voor persoon ik ben. Want zó slecht kan ik toch niet zijn?" door Jan Jansen SAS VAN GENT - Sasse belan gengroeperingen moeien voort aan met één mond spreken en daaruit dient een positief geluid te klinken over het belaagde stadje. Dat doel heeft de pas aangetre den voorzitter Piet de Waal van de stadsraad Sas van Gent zich zelf gesteld. Hij staat er niet alleen voor In een gesprek met de stadsraad schaarden burgemeester Jan Lonink en wijkwethouder Ko van Schaik zich deze week ach ter hem. -Ik kreeg een leuk mail- tje van Van Schaik We gaan met alle groeperingen een offensief beginnen om het imago van Sas op te krikken, schreef hij. Daar kun je iets mee-, zegt De Waal. Volgens hem zijn al besprekin gen begonnen tussen de stads raad, de stichting Vitaal Sas van Gent, de welzijnsraad, de mid denstandsvereniging Sas-70 en de heemkundige kring. „Die clubs blijven elk hun eigen ding doen, maar proberen wel samen een vuist te maken. Een naam weet ik nog niet, maar er is een samenwerkingsorgaan in de maak." De Waal, nog maar kort voorzit- De Westkade in Sas van Gent. ter van de pas vorig jaar ge vormde stadsraad, vindt dat Sas van Gent er dringend aan toe is. „Sas wordt te dikwijls afge schilderd als een onaantrekke lijk dorp. Dat is jammer als je ziet hoeveel mensen hier zich inzetten voor de leefbaar heid." Hij schildert Sas van Gent af als een gezellige plaats met een rijk foto Peter Nicolai verenigingsleven. In dat beeld kunnen Lonink en Van Schaik zich vinden. „Sommige feiten en ontwikkelingen spreken te gen Sas, maar ik weet dat de mensen er zeer betrokken zijn en er de schouders onder willen zetten", zegt Lonink. Van Schaik beaamt „Sas heeft veel klappen gekregen maar heeft wel degelijk toekomst." door Gino van den Broecke OSSENISSE - De dorpsraad Ossenisse en het bestuur van dorpshuis Hof ter Nesse willen samen onderzoeken of het ge meenschapshuis op het dorp va ker open kan. Ze willen onder de inwoners polsen wat ze w illen en of het voor meer doeleinden en activiteiten kan worden ge bruikt dan nu het geval is. Op 1 april kunnen de dorpsbewoners in een speciale bijeenkomst in het dorpshuis hun ideeën en wensen kenbaar maken. Op dit moment worden in het dorpshuis zes verschillende ac tiviteiten georganiseerd. Kaar ten. gaaibollen, stijldansen, boogschieten, line-dance en ae robics. Daarnaast worden er vier vergaderingen van de dorpsraad gehouden en een maal per jaar sinterklaas en car naval. „Nu de kerk niet meer in functie is, is het erg belangrijk dat in het dorp een plek is waar men elkaar kan ontmoeten. Een goed draaiend dorpshuis kan daarbij van grote waarde zijn", aldus dorpsraadvoorzitter Gijs van Heijningen. Hij is samen TERNEUZEN - De marechaussee heeft gisterochtend een boete van duizend euro opgelegd aan de kapitein van een mo torschip dat afgemeerd lag in de Avestahaven. Een patrouille van de marechaussee was daar in het kader van de grensbe waking. Een aantal zeelieden pleegde onderhoud aan het schip; ze wa ren aan het schuren en vervenDe marechaussees zagen dat de zeelieden nogal slordig te werk gingen. Er lagen verfschilfers en -druppels in het water. Dezeemannen moesten onmiddel lijk stoppen met het werk. De kapitein kreeg een boete in het kader van de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren. TERNEUZEN - De Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) wil het Georgische presidentiële paar Saakashvili-Roelofs helpen bij de wederopbouw van hun land. TOP heeft voordat doel een speciaal steunfonds Georgië in het leven geroepen en wil de komende tijd geld inzamelen waarmee in de voormali ge Sovjetstaat enige nood gelenigd kan worden. Volgens G. van Boom van TOP wordt dan gedacht aan jeugdprojecten in kindertehuizen en ziekenhuizen. De plaatselijke partij heeft contact gezocht met de ouders van Sandra Roelofs om ervoor te zorgen dat het ingezamelde geld snel op de juiste plek te recht kan komen. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden terecht bij Van Boom, Kreeksingel 16 in Hoek. AXEL - Hijzijzo. de Zeeuws-Vlaamse vereniging voor homo seksualiteit houdt vandaag uur een café-avond in café Teut aan de Zeestraat in Axel. Het is de bedoeling deze activiteit elke laatste dinsdag van de maand te houden De doelgroep zij n jongeren maar de vereni ging nodigt iedereen uit. Homoseksualiteit lijkt tegenwoor dig geen probleem meer te zijn, maar volgens de vereniging is niets minder waar. „Het lijkt alsof we te maken hebben met een verharding van de maatschappij op dit gebied. Vooral jongeren hebben veel moeite met hun of met homoseksuali teit. We merken dit vooral op scholen. Mensen die uitkomen voor hun geaardheid, hebben vaak last van agressie of van pesterijen." Met de.café-avond hoopt de vereniging jongeren te bereiken en hen de gelegenheid te bieden elkaar te kunnen ontmoeten in een ontspannen sfeer. OOST-SOUBURG - Een 21-jarige automobilist uit Oost- Souburg is gisterochtend rond half twee in de Vlissingse- straat in Oost-Souburg bekeurd wegens rijden onder invloed. De bestuurder had ruim 2,7 maal de toegestane hoeveelheid genuttigd. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. MIDDELBURG - Een 22-jarige automobilist uit Middelburg is gistermiddag met de schrik vrijgekomen bij een eenzijdig ongeval. De man raakte even voor half vier op de Walcherse- weg de macht over het stuur kwijt en reed de berm in Door zijn handrem aan te trekken probeerde hij te corrigeren, maar hierdoor reed hij met de rechterzijde van de auto tegen een boom. De auto draaide om zij n en kwam zwaar beschadigd tot stilstand, door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten keren de zesduizend euro subsidie voor een project 'Inte gratie allochtone ouderen in het verzorgingshuis' in Terneuzen nog niet uit. Het dagelijks pro vinciebestuur wil dat het pro ject wordt aangepast. Het subsidieverzoek is inge diend door het Zorgcentrum Bachtendieke. Het project richt zich op het probleem dat er nog te weinig kennis en instrumenten zijn om zorgvragende allochtone oude ren te begeleiden. Bachtendieke werkt in dit project samen met de Stichting Welzijn Ouderen, ouderenbonden en belangenbe hartigers van minderheidsgroe pen. „Op dit moment is er echter nog geen samenwerking of afstem ming met andere Terneuzense zorgaanbieders, die naar alle waarschijnlijkheid met dezelf de problematiek te maken heb ben", aldus Gedeputeerde Staten. Ook is volgens GS on duidelijk hoe de overdraag baarheid van het project ge waarborgd is. „Hoewel wij de problematiek herkennen cn de noodzaak van een dergelijk project erkennen", zo schrijven GS. „vinden wij de do'or u voorgéstelde aanpak met name op de punten samenwer king en overdraagbaarheid nog te mager." GS hebben dan ook besloten het bedrag van zesduizend euro voorlopig nog niet uit te keren. Het dagelijks provinciebestuur wil voor 1 maart een aangepaste subsidie-aanvraag zien. Als aan die voorwaarden wordt voldaan wordt het subsidiever zoek voor het project voor oude re allochtonen definitief geho noreerd. f Advertentie met Ineke Eibers van het be stuur Hof ter Nesse de drijvende kracht achter de plannen voor het dorpshuis. Van Heijningen; „We hebben met beider bestu ren het plan opgevat om ons dorpshuis breder te benutten en willen graag dat de bewoners zelf met ideeën komen die we kunnen gebruiken." Het is wel de bedoeling, dat er goed overleg zal zijn met de lo kale horeca. ..Want het moet niet zo zijn, dat we elkaar in de wielen gaan rijden. Dat is niet de bedoeling Er komen in de zo mer zo'n zeshonderd camping- gasten bij en die moet je op een of andere manier zien te binden aan je dorp. Dat is iets wat we gezamenlijk moeten doen en daar hebben we elkaar voor no dig", aldus Van Heijningen. „Een kindersoos kan misschien een activiteit zijn. We hebben ook de beschikking over een to neel in Hof ter Nesse, dus een to neelclubje zou ook kunnen, of filmavonden waar gezellig een filmpje wordt getoond aan het publiek. Allemaal ideeën die we moeten bekijken en inventari seren." Dat gebeurt na 1 april, als alle ideeën binnen zijn. DIGITALE SATELLIETONTVANGST Nu vanaf 399,- electronics IIAhh Oranjestraat 1b 4571 HN Axel Tel. 0115-530530 www.msat.nl 4. De Bende van Vier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37