Strandjes moeten terugkomen Verhuizing van Bonded Stores leidt tot vragen PZC Waterschap haalt de bezem door eigen organisatie LPF wil klaarheid over tunnelongeval Jaar van de waarheid voor schaapskudde Vandalen krijgen werkstraf opgelegd Wij Groot-Hontenisse blaast oud idee nieuw leven in Irankrijder rijgt boete en ijontzegging Vinterkwis S WINTERCOLLECTIE VAN DE PRIJS zeeuwse almanak Licht belegen ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 27 januari 2004 ^rEuqène Verstraeten JN'EUZEN - DeTerneuzense f-fractie vraagt burgemees- en wethouders opheldering rtrhet ongeval vorige week in ffesterscheldetunnel. barbij zorgde een vrachtauto met pech voor de nodige op schudding. De fractie wil weten wat er pre cies is misgegaan bij de uitvoe ring van het calamiteitenplan 'in het algemeen en de procedu re waarbij één of beide tunnel buizen worden afgesloten in het bijzonder'. De LPF vraagt ook welke stappen het college in middels heeft genomen 'ter ver betering'. Volgens raadslid C. Freeke heeft zijn fractie van 'diverse zijden' vernomen dat de uitvoering van het calamitei tenplan onvoldoende zou zijn geweest. Hij vindt dan ook dat er alle reden is om vragen te stel len aan het college. „Als je er bij stilstaat wat de ge volgen zouden zijn geweest bij een calamiteit van kaliber, rij zen je haren te berge", aldus F reeke. rorCees Maas LOOSTERZANDE - Een oud >fherleeft. De twee strandjes a Oost-Zeeuws-Vlaanderen sten worden opgeknapt door ■ddel van zandsuppletie en jxmigeleiding. De politieke Lrtij Groot-Hontenisse gaat daar sterk voor maken, get kan. En de Zeeuws-Vla- hebhen er recht op", ji' fractievoorzitter Willy iekhoven. ssen Beach' noemde ieder- het ambitieuze plan dat li-burgemeester Kessen vele geleden met een hoop jabarie presenteerde. De odstrook bij Perkpolder (hts van de veerhaven zag je [vanaf de voormalige veer- ut mooi liggen) zou moeten -den opgespoten en een ■gestenen strekdam zou moe- t voorkomen dat het zand sr terug de Schelde in spoel- Bsenging destijds besprekin- aan met Rijkswaterstaat, r mede door de grootscha- (beid van zijn plannen en de ervan, is het er nooit van tomen. politieke partij Groot-Hon- dsse (drie raadsleden en een Khouder in de raad van Hulst) akt de zaak nu realistischer te aanpakken. In het be llisprogramma van de partij d al aangekondigd dat ver- rking van de 'dijkrecreatie' kde punten van aandacht be- kreenkomst trige week werd bekend dat nog voor de zomer een fereenkomst gaat sluiten met lELBURG - De Middel- politierechter iGaakeer heeft gisteren een [jarige inwoner van Terneu- avoor dronken rijden veroor- dd tot zes maanden rijont- gpng en 500 euro boete. een politiecontrole in zijn «plaats, op 24 oktober vorig de Temeuzenaar be- 600 microgram, bijna ie keer zoveel als toegestaan. Üjn auto werd ook nog drie petjes van 11,4 gram cocaïne ifetroffen. De verdachte zei Bde drugs te weten. Dat officier van justitie A in het verkeerde keel- [..Ukwam toch uit een kof- fa." aanzei alleen enkele flesjes tin de koffieshop te hebben voordat hij werd De drankrijder teerder al drie keer veroor- voor rijden onder invloed Mficier weest hem op de ge- gen van zijn handelen voor ttoekomst: ..U bent een ge schuwd man." Rijkswaterstaat en het provin ciebestuur over de ontwikke ling van 'Hulst Noord', het gebied van de voormalige ge meente Hontenisse. Fractievoorzitter Broekhoven wil die gelegenheid aangrijpen om ook de plannen voor de strandjes erdoor te krijgen. „Wat we willen is twee panora- mastranden. Bij Walsoorden en bij Perkpolder. En met panora- mastranden bedoel ik dan dat er vanaf het strand veel te zien valt. De scheepvaart komt er vlak onder de kust, zeker bij Walsoorden en veel mensen ge nieten ervan dat te zien." Zandsuppletie (het opspuiten van zand) is ontontkoombaar in de plannen. „Want de strandjes zijn nu te smal en dat bij Perk polder is trouwens zo vermod- derd, dat je eigenlijk niet meer van zand kunt spreken Er moet dus wat gebeuren", zegt fractie voorzitter Broekhoven. Misschien is het moment goed gekozen. Want bij Walsoorden is Rijkswaterstaat bezig met dijk verzwaring en de aanpak van de zandstrook daar zou meegeno men kunnen worden. Los daarvan, zijn de plannen van Groot-Hontenisse met zo ambitieus dat ze bij voorbaat onhaalbaar zijn. Een prijs is nog niet berekend omdat de partij het onderwerp als discussie wil invoeren in de komende bespre kingen. Gesprek Hulst gaat met Rijkswaterstaat en het provinciebestuur praten over natuurcompensatie voor het verdiepen van de vaargeul, over woningbouw, de aanleg van een jachthaven en een ka naal. In dat plaatje passen ook de recreatieve plannen van Groot-Hontenisse. De strandjes hoeven niet groot te zijn, maar wel blijvend én veilig. Ook kin deren moeten er kunnen zwem men. „We mikken op een voor ziening voor de gewone mensen die hier in de regio wonen. Die zullen er blij mee zijn", aldus Broekhoven. De herders Jan Klomp en Lia Helmers staan voor een moeilijke beslissing: ze willen graag nog lang doorgaan met de schaapskudde in Zeeuws blijken of het ooit nog financieel haalbaar wordt. door Raymond de Frel OOSTBURG - Het zijn drukke tijden in de stal van schaapher der Jan Klomp uit Groede. Gis teren stond om 16.00 uur de tel ler op 21 pasgeboren lammetjes. Per dag welteverstaan. Volgend jaar kan alles anders zijn. „Ik wil absoluut niet stoppen, maar op een gegeven moment moet je realistisch zijn." Advertentie ROLLUIKEN ZONNESCHERMEN GARAGEDEUREN Q) VERANDA'S RAMEN DEUREN MEUBELSTOFFERING TECHNISCHE WEEFSELS IEN H Klomp (44) is de enige particu liere schaapherder in Zeeuws- Vlaanderen. Zijn Drentse hei- deschapen fungeren sinds 1999 als natuurlijke maaimachines op terreinen van stichting Het Zeeuwse Landschap en op bin nendijken van de gemeente Sluis. „Dat oogt niet alleen mooi, het levert ook wat op. De bloemdijken liggen er nu prima bij"', vertelt Klomp. De schapen dragen dus bij aan een mooi plaatje, behalve op fi nancieel vlak. Klomp krijgt van het Zeeuwse Landschap en ge meente Sluis een vergoeding voor het natuurbeheer van 19,5 hectare. Daarnaast draagt de provincie Zeeland een steentje bij en leveren ooipremies, wol en vlees ook nog wat op. „Iedereen is enthousiast en tevreden, maar een hedendaagse schaapherder kan niet meer van zijn kudde le ven. De kudde bedruipt zich zelf, maar ook niet meer dan dat. Ik werkte vroeger in de bos- en landschapsverzorging, maar belandde in de WAO Daardoor heb ik een uitkering en eigenlijk is dat mijn voordeel geweest. Anders had ik nooit met deze kudde kunnen beginnen." Grootste probleem voor schaapherders in Nederland is het zogenaamde Programma Beheer, een beloningstelsel dat het ministerie van Landbouw in 2000 voor (agrarisch) natuurbe- NU 20% WINTERKORTING OP ROLLUIKEN heer instelde. Alleen grondeige naren en pachters kunnen een beroep doen op die regeling, ter wijl schaapherders meestal geen grond bezitten. Hun kudde trekt immers door de streek. Ofwel: de schaapher ders zijn afhankelijk van de be trokken grondeigenaren en be heerders. „Dat geld zou direct aan de schaapherder moeten worden gegeven Ik word geluk kig door vrijwilligers geholpen, want personeel in dienst nemen gaat nauwelijks. Ik wil absoluut niet de armoedzaaier uithan gen, maar op deze manier kun nen we niet verder We hebben ons bewezen, we zijn een com pleet bedrijf geworden. Maar op een gegeven moment moet je realistisch zijn. Zit het er niet in. Advertentie Meeg 26. 4571 RX Axel T:(011 5)562238 F (0 11 5) 5 6 3 0 3 3 LMilosovic 3. Shebrenadze j Nikolic door Aector Dooms MIDDELBURG - Drie mannen uit Hulst en een achttienjarige vrouw uit Breda zijn gisteren in Middelburg voor vandalisme veroordeeld tot werkstraffen. Een 22-jarige inwoner van Hulst kreeg honderd uur opge legd. Hij zat nog in zijn proeftijd van een soortgelijk delict. Twee Hulstenaren van 23 en 20 jaar werden veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Zij hadden een strafblad. De Brabantse had tot gisteren een blanco strafblad. Zij kreeg 24 uur taakstraf. De verdachten lieten op 29 juni vorig jaar in Hulst na een avondje stappen een spoor van vernielingen achter. Zo stalen ze onderweg een fiets, lieten die stuiteren en gooiden hem in de lucht. Ook verkeersborden. bloemen- en plantenbakken aan de Tivoliweg en de Over- damstraat moesten het ontgel den. De vrouw gaf toe een een bord met 'woning te koop' uit een tuin te hebben getrokken en bij de buren in de tuin te hebben gezet. „Het was een zatte actie", verklaarde ze. Dat het alcohol gebruik bij alle daders een rol had gespeeld, was officier van justitie A. Flikweert niet ont gaan. „Het was een onbezonnen actie, die voor veel overlast heeft gezorgd. Jullie hadden je zelf niet meer in de hand." Eén van de verdachten begreep niet waarom hij acht uur in een cel had moeten zitten Een kom paan meende dat het een en an der was overdreven. De schade was aan de gedupeerden ver goed. Politierechter A. Gaakeer von niste conform de eis. 1/3 KL0KSTRAAT 9 4461 JK GOES NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG NOORDSTRAAT 23 4531 GB TERNEUZEN INTERNET WWW.BLIEKMODE NL door René Hoonhorst TERNEUZEN - Gemeentebe langen Kanaalzone (GBK) wil van het Temeuzense college ho ren waarom de firma Terneuzen Bonded Stores naar Breskens verhuist. GBK-fractievoorzitter F. van Hulle is bang dat het de gemeen te geld kost als het bedrijf ver huist. Het vertrek wordt overi gens nog niet bevestigd door de eigenaar van Bonded Stores Van Hulle vraagt zich ook af of de werkgelegenheid in Terneuzen afkalft door een eventueel vertrek van de onder neming naar buurgemeente Sluis De gemeenteraad had vorig na jaar grote moeite met de aan koop van de eigendommen van Bonded Stores aan de Beurt- vaartkade. Een krappe meerderheid ging uiteindelijk akkoord, omdat burgemeester en wethouders beweerden dat de locatie grote strategische waarde had voor het Masterplan Axelsedam. Aankoop De aankoop was ook nodig om het bedrijf in scheepsbenodigd- heden de gelegenheid te geven naar de Polenweg te ver huizen, meldde het college des tijds. Van Hulle wil nu graag weten hoe het met de belangstelling voor het bedrijfsterrein aan de Polenweg staat. Hij hoopt en verwacht dat wethouder A. van Waes (ruimtelijke ordening en economie) hem volgende maand geheel op de hoogte kan brengen tijdens de vergadering van de commissie Omgeving. Vertrek Van Waes kon gisteren al zeggen dat Bonded Stores gedeeltelijk uit Terneuzen vertrekt. „Het be drijf kreeg plotseling de kans het pand van de failliete zeevis groothandel Noordzee in Bres kens te kopen, een gebouw dat perfect paste in de toekomst plannen van Bonded Stores. De locatie aan de Polenweg is daar mee niet geheel van de baan, want het bedrijf blijft behoefte houden aan Terneuzens haven terrein. Maar bedrijfsgebouwen zijn misschien nauwelijks meer nodig." De gemeente en Bonded Stores hebben na de verkoop van de ei gendommen van het scheepsbe- nodigdhedenbedrijf (kosten voor de gemeente 1,2 miljoen euro) een overeenkomst opge steld. Van Waes: „We moeten nog eens kijken welke consequenties het een en ander heeft. Tijdens de vergadering van de commis sie Omgeving hoop ik de leden helemaal bij te kunnen praten." Advertentie) Wegens een technische storing is her niet mogelijk geweest uw eindge- tal via 0909-0490464 door te geven Inmiddels is het probleem opgelost en kunt u uw eindgetal alsnog via bovenstaand nummer doorgeven. Onze excuses voor het ongemak. -Vlaanderen: dit jaar moet echter foto Wim Kooyman dan moet je stoppen. Dan begin ik wel weer voor mezelf." Dit jaar is voor Klomp dus het jaar van de waarheid. Hij doet er alles aan om zijn begroting sluitend te krijgen. Zo experi menteert hij met 'kruislingen', om sterkere schapen voort te brengen. Zo is een aantal Drent se heideschapen gedekt door een 'Suffolk'. „Je ziet gelijk dat dit stevigere schapen oplevert. Echt, ik wil er alles aan doen om door te gaan. Iedereen in deze streek is doordrongen van de functie van deze kudde, je kunt rustig stellen dat het een visite kaartje van West-Zeeuws- Vlaanderen is. Het is nu alleen te hopen dat er een financieel om slagpunt komt." door Jan Jansen TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gaat de or ganisatie grondig aanpassen. Belangrijkste onderdeel van die operatie is een indeling in twee werkgebieden (nu vier) met het kanaal Gent-Terneuzen ais scheidslijn. Samen met een daarop aanslui tende hei-schikking van afdelin gen en functies moet dit knel punten uit de wereld helpen en de efficiency verbeteren. De re organisatie is een direct gevolg van een doelmatigheidsonder zoek uit 2002 dat nogal wat te kortkomingen aan het licht bracht. De waterschapsfusie, een paar jaar eerder, bleek naast positie ve gevolgen, zoals een gezamen lijke huisvesting in een fraai nieuw kantoor, ook negatieve effecten te hebben. Afstemming tussen mensen en afdelingen liet te wensen over. net als de aansturing door chefs. Veel me dewerkers kwamen te 'zwem men' in de nieuwe organisatie, wat de motivatie niet bevorder de. Stil Na de presentatie van het on derzoek bleef het lange tijd stil, maar nu lijkt het waterschap er dan toch consequenties aan te verbinden. Met een herindeling in een oostelijk en een westelijk werkgebied wordt definitief de aloude opdeling losgelaten die nog herinnerde aan de grenzen van de voormalige waterschap pen Hulster Ambacht, Axeler Ambacht, Verenigde Braak manpolders en Het Vrije van Sluis. In de nieuwe situatie krijgt elk werkgebied twee opzichters - in het veld - die samen de inzet van personeel en materieel in heel Zeeuws-Vlaanderen op elkaar afstemmen. Die werkwijze ver onderstelt een grotere flexibili teit van kantonniers die tot nu toe meer aan één gebied of sec tor vastzaten. Schotten De vier opzichters die door de herindeling vrijkomen, verhui zen naar het centrale kantoor, waar ze aan de slag gaan met planning, coördinatie en be stekvoorbereiding. Juist op die punten viel volgens het doelma tigheidsonderzoek nog winst te halen. „De schotten tussen af delingen en gebieden verdwij nen grotendeels, dat is de be doeling van deze operatie", zegt een woordvoerster. Een versterking van de overbe laste afdeling planvorming wa terbeheer, die er twee mensen bij krijgt van andere afdelingen, is ook een onderdeel van de re organisatie. Landelijke en Eu ropese plannen voor waterbe heer geven het waterschap extra werk. De afdeling krijgt c-r meer ruimte voor nu ze zich niet meer hoeft te bekommeren om milieucontroles en vergunning verlening. Een nieuw te vormen afdeling neemt dat karwei voortaan op zich. Dat verduidelijkt ook het takenpakket naar buiten toe, denkt het waterschap. Tenslotte is het schap het hoofdstukje pu blieksvriendelijkheid niet ver geten. Om de burger te gerieven wordt de openingstijd van het waterschapskantoor met een half uur verlengd, van 16.30 naar 17.00 uur. Deze krant meldde gisteren dat dieven 129 kazen hebben buitgemaakt bij een inbraak in een Middelburgse kaas boerderij. De kazen lagen te rijpen. Dat gold in zeker opzicht ook voor hei nieuws, want de diefstal bleek al twee weken geleden te zijn gebeurd. Hoe ver de kaas was gerijpt, werd niet duidelijk. Het bericht was in elk geval licht belegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35