Irma Heeren gaat nu genieten Nachtmerrie op Australia Day PZC Broederdienst van Ronald Martijn Dieleman verkast naar Kreta Dopinggeval geeft Wales hoop op EK Middelburgse atlete stopt ermee Delta verlengt contract met de Profronde Roda JC trekt Van Hoogdalem aai Renault legt Nederlands talent vasi Haarhuis in selectie Davis Cup Heerenveen neemt maatregelen Oranje oefent tegen Zweden Smessaert direct weg bij Hoek Benfica-speler sterft in harnas Geen Ronaldo bij de Spelen Vier doden dinsdag Tl januari 2004 door Koen de Vries HARDERWIJK - Met een opge wekt gemoed heeft atlete Irma Heeren een punt achter haar im posante carrière gezet. Het 36-jarige karaktermens uit Har derwijk moest de laatste jaren te vaak opboksen tegen blessu res. „Mijn lijf en geest geven aan dat het genoeg is geweest. Ik kan terugkijken op dertien jaar prachtige topsport." Door een enkelblessure miste de in Middelburg geboren en geto gen Heeren vorig jaar al een half seizoen en begin dit jaar moest ze haar ultieme droom, deelname aan de Olympische marathon, opnieuw laten varen. Ze had te veel last van haar rug om zich goed voor te kunnen be reiden op de kwalificatiewed- GOES - Hoofdsponsor Del ta NV heeft het contract met het Zeeuwse wiclere- venement Delta Profronde met een jaar verlengd. Het nutsbedrijf, dat sinds 1998 de enige Zeeuwse profkoers sponsort, had tot op heden twee contracten van drie jaar met de Profronde. De verlenging van het contract met één jaar ziet Profronde-voorzit ter Lieuwe Rienstra nu als een signaal. „Ik denk dat we moeten uitkijken naar een nieuwe hoofdsponsor", aldus de voorman. Irma Heeren strijd in Rotterdam. De laatste maanden moest ze twee keer per week naar de kraker om de rug recht te laten zetten, maar toch bleef daar de pijn terugkomen, net als in haar bil en bovenbeen. Heeren: „Het was niet verant woord meer. Sommige mensen werden ongerust. Ik hoorde ver halen van mensen die zich heb ben geforceerd en nog steeds problemen met hun lichaam heb ben. Ik heb geen zin om op mijn vijftigste achter een rollatortje te lopen. Ik heb geprobeerd Athene te halen en het is niet ge lukt. Ik kan mezelf niets verwij ten. Athene zou de slagroom op de taart geweest zijn en verder valt er voor mij geen eer meer te behalen. Ik heb alles al. Eigen lijk ben ik blij dat ik de beslis sing heb genomen. Ik heb daar door rust gevonden. Steeds maar proberen terug te knokken valt niet mee." Titels Irma Heeren kan terugkijken op een carrière met vele aanspre kende titels. Zo werd ze drie keer wereldkampioen en vier keer Europees kampioen run-bi- ke-run, vier keer nationaal kam pioen veldlopen, drie keer natio naal kampioen op de halve ma rathon en won ze aanprekende wedstrijden als de hele triatlon van Almere (goed voor de Euro pese titel) en de halve marathon van Egmond. Aanvankelijk lijken alle titels voor Irma Heeren even mooi, maar dan pikt ze er toch een aantal uit. „De wereldtitel run-bike-run in 1997 in Guerni ca was heel bijzonder, omdat voor mij de omstandigheden ver schrikkelijk moeilijk waren. Het was allemaal heel emotio neel", zegt ze cryptisch. Ter ver duidelijking: de relatie met een vriendin was toen net stukgelo pen en Heeren voelde zich in Spanje van god en iedereen ver laten. Huilend en puur op karak ter greep ze de titel. „De Europese titel run-bi- ke-run in 1993 in Konigsluter was ook geweldig. Niemand ken de me toen, ik kwam nog maar net kijken. Ik reed daar op een oud fietsje met dikke banden, terwijl de rest op gelikt materi aal reed. Toch was ik iedereen de baas. Ook mooi was mijn ze ge in de halve marathon van Eg- mond. Ik had er maar 1 uur en 10 minuten voor nodig en bleef alle wereltoppers voor. Dat was een absolute topprestatie." Atletiekliefhebbers zullen Irma Heeren de komende jaren geen rugnummer meer zien opspel den. „Ook niet in onbeduidende wedstrijden als de tien kilome ter van Lutjebroek. Ik blijf na tuurlijk wel sporten, maar lek ker voor mezelf en met mijn vriendin Chris. Fietsen, zwem men en lopen, alleen op momen ten dat het mij uitkomt.. Ik kijk met een positief gevoel uit naar wat de toekomst me brengt. Ik ga genieten van de dingen die ik me dertien jaar heb ontzegd." Frank de Boer trainde gisteren voor het eerst bij zijn nieuwe dub Glasgow Rangers. foto Craig Halkett/EPA door Antal Crielaard GLASGOW - De maanden in Turkije waren niet zijn meest ge lukkige. Na precies een halfjaar heeft Frank de Boer het dan ook voor gezien gehouden bij Gala- tasaray en leverde hij er deze week zijn contract in. Bij Glas gow Rangers, niet toevallig de club van tweelingbroer Ronald, gaat hij op zoek naar eerherstel. Hij tekende in Glasgow tot het einde van het seizoen. „Ik wil weer plezier krijgen in het voetbal", zegt de 33-jarige recordintemational. „Want dat heb de laatste periode niet echt gehad." In de overgang van Frank naar Schotland had broer Ronald een fiks aandeel. „Hij belde me om te vragen of ik zin had om daar te komen voetbal len. Daar hoefde ik niet lang over na te denken. 'Wat doe ik hier dan nog' was mijn ant woord. Ik wil dolgraag naar het EK in Portugal en hier krijg ik de kans om me weer in de kijker te spelen." De overgang kwam tot stand na dat Ronald zich bij de Schotse clubleiding hard had gemaakt voor zijn tweelingbroer. „Ro nald heeft het aangekaart bij zijn trainer, die meteen enthou siast reageerde", zei zaakwaar nemer Rob Cohen. „Vervolgens heeft voorzitter Murray het afge rond. Je kunt stellen dat Frank zijn contract te danken heeft aan een broederdienst van Ro nald." Op het Europees kampioen schap wil de 108-voudig interna tional straks zijn lange carrière een passend slot geven. „Ik heb hier voor een halfjaar getekend, omdat ik er daar graag bij wil zijn. Daarna kan alles me gesto len worden. In ieder geval op het hoogste niveau. Ik weet niet of ik het dan nog op kan breng en om door te gaan. Het is mooi om nu tegen het einde van mijn loopbaan nog een halfjaar sa men met Ronald te spelen." ANP KERKRADE - Marco van Hoogdalem speelt de rest v dit seizoen op huurbasis voor Roda JC. De Limburg voetbalclub bereikte daarover gisteren overeenstemmii met zijn Duitse club Schalke'04. De 31-jarige middenvf der speelde tussen 1993 en 1997 al voor de club uit Ke krade. Daarvoor kwam hij voor RKC Waalwijk uit. Hij aan zijn zevende seizoen bij Schalke bezig. Vorig jaarw. hij lang uitgeschakeld door een heupoperatie. Na zijn he stel kon hij bij de Duitse volksclub niet meer rekenen een basisplaats. ANP ZAANSE SCHANS - De Formule-1-tak van Renau heeft gisteren Giedo van der Garde vastgelegd. De jom talentvolle coureur krijgt een plaatsje in het Renault Di ver Development-programma van de Franse raeest (RDD). Dit jaar zal de negentienjarige rijder uitkomen de Formule 3. De verbintenis die Van der Garde ondert kende, bindt hem in principe tot aan de Formule 1 het team. „Maar dan zal ik wel moeten presteren. Zeho: den me onder contract zolang ik genoeg progressie boe Als alles goed gaat stopt dat pas op het hoogste niveau aldus Van der Garde, ANP AMERSFOORT - Paul Haarhuis keert terug in de Nede landse tennisselectie voor de eerste ronde in de Wereli groep van de Davis Cup. Nederland speelt van 6 tot i met 8 februari in Maastricht tegen Canada. Daviscupca] tain Tjerk Bogtstra selecteerde verder Raemon Sluit* Sjeng Schalken en Martin Verkerk. John van Lottumisr serve. In vergelijking met het vorige Daviscupduel,metli dia eind september in Zwolle, neemt Haarhuis de plaa in van Van Lottum. Destijds kon de Eindhovenaar ni meedoen wegens het herstel van een schouderoperati ANP HEERENVEEN - Aanhangers van sc Heerenveen mogi voortaan uitwedstrijden van de eredivisieclub alleenv busreizen van de officiële supportersclub bezoeken. D heeft sc Heerenveen-voorzitter Riem er van der Velde gi teren aangekondigd. De maatregel is een reactie op b wangedrag van tachtig supporters zaterdag voor de wei strijd tegen Vitesse in Arnhem. Door het smettelozebli zoen van de Friese supporters konden de fans voor meeste uitduels een los entreekaartje kopen en meteigi vervoer reizen. ANP ZEIST - Het Nederlands elftal speelt in de aanloop na; de start van de kwalificatiewedstrijden voor het WK201 op 18 augustus een oefenwedstrijd in en tegen Zwede Het duel zal plaatsvinden in Rasunda. Ruim twee weken later beginnen beide landen aam WK-cyclus. Nederland treft op 4 september thuis Tsji chië. ANP HOEK - Pascal Smessaert ver trekt per direct bij zater dag-hoofdklasser Hoek. De Belg heeft onderdak gevonden in zijn thuisland bij Maldegcm, dat middenmoter is in de derde na tionale. Smessaert zou aanvankelijk aan het einde van het seizoen pas te rugkeren naar zijn oude club Maldegem. Hij had bij Hoek-ma- nager Patrick Naudts echter aangegeven, dat hij zich niet meer gelukkig voelde bij de Zeeuws-Vlaamse club, „Hij ver wachtte niet veel aan spelen toe te komen. En aan een speler die niet gelukkig is, hebben we niet veel." Hoek deed daarom niet moeilijk over een directe over stap. LISSABON - Miklós Feher van Benfica is zondagavond tijdens een competitiewedstrijd bezwe ken. De Hongaarse aanvaller viel op het veld plotseling bewusteloos neer. Volgens een Portugese tele visiezender is hij gereanimeerd en vervolgens naar het zieken huis gebracht, waar hij korte tijd later overleed als gevolg van een hartstilstand. Feher (24) viel in de uitwed strijd met Vitoria Guimaraes in de 60e minuut in, waarna hij in blessuretijd instortte. ANP/AFP VINA DEL MAR - Ronaldo en Roberto Carlos zijn komende zo mer niet te bewonderen op het olympisch voetbaltoernooi in Athene. Vijfvoudig wereldkampioen Bra zilië verloor verrassend met 0-1 van Paraguay. Daardoor greep Jong Brazilië (tot 23 jaar) naast de tickets in het Zuid-Ameri kaans kwalificatietoernooi. Ar gentinië en Paraguay plaatsten zich wel voor Athene 2004.Brazi lië won nog nooit olympisch voetbalgoud. Ronaldo en Rober to Carlos (beiden Real Madrid) lieten vorig jaar weten hun land graag in Athene van dienst te zijn. Elk land mag bij het olym pisch toernooi drie dispensatie spelers opstellen die ouder zijn dan 23 jaar. RTR/ANP Hewitt en Philippoussis verliezen voor eigen publiek door Martijn van Beeten MELBOURNE - Australia Day, de na tionale feestdag 'down under', is een dag waarop helden in het zonnetje wor den gezet. Twee tennishelden, Mark Phi lippoussis en Lleyton Hewitt, beleefden gisteren echter een nachtmerrie. Ze ver loren in de vierde ronde van de Australi an Open van respectievelijk Hicham Arazi en Roger Federer. Het is kwart over negen in de Australi sche avond als het vuurwerk wordt ont stoken boven Melbourne. Vanuit de Rod Laver Arena is de kleurenpracht niet te zien, maar een kwartier lang zijn de knallen wel te horen. Het blijkt het enige Australische vuurwerk op deze tennisdag. Als de eerste pijlen de lucht in gaan, zit Federer al in een zetel. Hij leidt met 4-0 in de derde set, als beide tennissers al een set hebben gewonnen. Pas op 5-4 in de vierde set komt de Zwitserse num mer twee van de wereld even in de pro blemen. Hij heeft drie matchpoints no dig om in vier sets (4-6 6-3 6-0 en 6-4) de kwartfinales te bereiken. Daarin stuit hij morgen op David Nalbandian. De Argentijn rekende in de vierde ron de af met landgenoot Guillermo Canas (6-4 6-2 en 6-1) en heeft in Melbourne nog geen set ingeleverd. De pijn was voelbaar bij Hewitt. De knokker was tot april vorig jaar 75 we ken lang de nummer één van de wereld, maar door lichte blessures, vormverlies en het veranderen van coach zakte hij weg naar de zeventiende plek. Waar mee hij in de schaduw staat van Andy Roddick, Federer en Juan Carlos Ferre- ro. Dat lijkt nog een tijdje zo te blijven. He witt was zijn Zwitserse opponent alleen in de eerste set de baas, toen Federer nog veel onnodige fouten maakte. In het vervolg vond de Wimbledon-winnaar van vorig jaar steeds meer de lijnen, keerde de zo kenmerkende finesse te rug. Hewitt toonde gisteren aan weer op zijn oude niveau te zitten, maar moet simpelweg erkennen dat anderen hem voorbij zijn gegaan. „Roger was nu in elk geval te goed voor me." Voor de Zwitser was deze overwinning de zoete wraak voor zijn nederlaag te gen Hewitt in de halve finales van de Davis Cup. Eind september vorig jaar, ook in de Rod Laver Arena, verloor Fe derer na een 2-0-voorsprong in sets, mocht hij in de derde op 5-3 zelfs serve ren voor de wedstrijd. Toen het gisteren in de slotgame nog even spannend werd, probeerde een Australische fan hem daar nog even fijntjes aan te herin neren. Dovemansoren Helaas voor de 'Aussies' was die opmer king aan dovemansoren gericht, want één schreeuw uitgezonderd bleef Fede rer ijskoud. „Het is heerlijk om Lleyton hier terug te pakken," stelde Federer, die in die halve finale te weinig respect had gevoeld van het Australische pu bliek, Zijn kalmte, hoopt hij, moet hem aan het eind van de Australian Open de eerste plaats op de wereldranglijst ople veren. „Dat is mijn grote doel hier Federer probeert dat zonder coach. Na het eind van het afgelopen tennissei- zoen nam hij afscheid van Peter Lund- gren. Dat de Zwitser tijdelijk op eigen benen staat, roept vraagtekens op bij en kele critici. Zelf lijkt Federer er geen en kele moeite mee te hebben. Zat Hewitt met een klep over zijn sombere ogen op de persconferentie, een paar uur daar voor had Philippoussis dezelfde pose. De man met een tatoeage van Alexan der de Grote op zijn arm, was 's mid dags in drie sets (6-2 6-2 en 6-4) aan de kant geschoven door de kleine Marok kaanse baltovenaar Hicham Arazi. Daardoor slaagden de twee Australi sche toppers er opnieuw niet in om een keer verder te komen dan de vierde ron de van de Australian Open. Het toer nooi verloor ook nog de plaatselijke held, want Philippoussis groeide op in Melbourne. Arazi, die in zijn linkerpink meer talent heeft dan menige andere tennisser in het hele lijf, gaf een ware show weg in de Rod Laver Arena. Het Australische publiek gaf hem met pijn in het hart een staande ovatie. In de kwartfinales stuit Arazi morgen op Juan Carlos Ferrero. De Spaanse nummer drie van de wereld won in vier sets (6-4 3-6 6-3 en 6-2) van de Roe meen Andrei Pavel. GPD Lleyton Hewitt struikelde gisteren in Melbourne over de Zwitser Roger Federer. foto Rob Griffith/AP door Koen de Vries GOES - Martijn Dieleman ver kast naar Griekenland. De Goe- se volleyballer kreeg na lang soe batten toestemming van zijn Zwitserse club Appenzell om te tekenen voor Oper Rethymon, een club van het eiland Kreta. Appenzell stelde lange tijd alles in het werk om een sportieve en financiële promotie van Diele man te blokkeren. Zo traineerde de middenmoter uit het oosten van Zwitserland een transfer naar de nummer drie van Argen tinië. De Goesenaar, hoewel ge steund door de Amerikaanse spe lersmakelaar Tim Kelly, liep daardoor een lucratieve verbin tenis mis. Uiteindelijk mocht hij deze week vertrekken naar Rethymon, maar niet nadat hij zaterdag en zondag belangrijke wedstrijden voor Appenzell had gespeeld. Beide duels gingen ver loren. Dieleman tekende in Grieken land een contract voor veem dagen. De competitie is daarei sterk. Binnenkort treedt Reth] mon aan tegen de nummer tw van het land, die dit jaar int Europa Cup de nummer twi van Italië en de Russische nia mer één versloeg. De club uit Kreta vecht vanwi ge blessures en verplichting! van zijn internationals tegend gradatie, Dieleman: „Ikhebgl hoord dat Rethymon een gc< georganiseerde club is metet Cubaanse trainer en behoorlij wat kwaliteit. Als alles get gaat moeten we ons kunnen ra den." Martijn Dieleman overwoog» het eind van het vorig -seizce helemaal met volleybal te stcj pen omdat hij geen aantrekkei ke club kon vinden. Diegedaa te is inmiddels helemaal verd«j nen. „Ik hoop op Kreta wat da ren te openen voor volgend» zoen. Ik ben de laatste tijd wej goed in vorm. De toekomst a er rooskleurig uit." door Norbert Kleinherenbrink LONDEN - Wales denkt via de 'groene tafel' alsnog te kunnen deelnemen aan het Europees kampioenschap voetbal komen de zomer in Portugal. De Britse voetbalbond heeft gisteren bij de Uefa om diskwalificatie van Rusland gevraagd. Wales wil dat de Russen worden gestraft voor het inzetten van middenvelder Jegor Titov, die eind vorige week wegens doping voor twaalf maanden werd ge schorst door de Uefa. De speler van Spartak Moskou reageerde in november in Moskou positief bij een dopingtest na de eerste wedstrijd in de EK-playoffs te gen Wales (0-0). Titov bleef bij dat eerste duel op de bank, maar speelde in de re turn in Cardiff (0-1) 59 minuten mee. Wales wil dat de tuchtcom- missie van de Uefa de uitslag van de tweede wedstrijd omzet in een reglementaire 3-0-zege voor Wales wegens het opstellen van een gedrogeerde speler. Daarmee zouden de Britten voor de eerste keer sinds 1958 weer eens aan een groot toernooi mogen meedoen. Het Russische bondsbest toonde zich niet onder de druk van het protest van Wel „Het is een kansloze z voorzitter Koloskov, tevens van het bestuur van de Uefa Fifa. „In deze gevallen krij de speler en zijn club de sa ties. Uitslagen van wedstriji blijven altijd ongewijzig ANP/RTR CONAKRY - Vier mensen i zondag in de hoofdstad Conak van Guinee omgekomen, zij de zege van het nation voetbalelftal in de eerste groe wedstrijd van de Afrika vierden. Drie Guineeërs vonden ded toen twee auto's op elkaar bi ten. De jonge bestuurder één van de voertuigen had des to geleend van zijn ouders oi toeterend over straat te np De vierde dode betrof een f gen die van het dak van®® dend minibusje viel. ANPl"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34