h orgzone heeft nog jaren nodig Goes bezuinigt op ID-banen KOJRTI Verbouwingspuzzel is bijna klaar Dagtocht over 'Walcheren onder water in 1944' [rchitectpresenteert nieuwbouwplan Scharendijke Schaapherder Groede kan nauwelijks rondkomen WINTERCOLLECTIE VAN DE PRIJS zeeuwse almanak Licht belegen PF wil uitleg mnelongeval waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag Tl januari 2004 tiening van de voorgevel van de Zorgzone op het Bethlehemplein, met rechts inpandige balkons. foto Marijke Folkertsma door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Na het succes van de dagtocht in het spoor van de Ramp van '53' hegint het Bureau voor Toerisme Zeeland in april met de dagtocht '1944 - Walcheren onder water'. De tocht - onder begeleiding van een gids - gaat door het Wal- cherse landschap, waar nog her inneringen te zien zijn van de inundatie van Walcheren in 1944. Dit jaar is het zestig jaar gele den dat bijna heel Walcheren an derhalf jaar onder water stond. De geallieerden bombardeerden de dijken bij Westkapelle, Vlis- singen, Ritthem en Veere om de Duitse bezetter te verdrijven. Het zeewater stroomde in en uit en veroorzaakte grote scha de. Een groot deel van de Wal- cherse bevolking moest evacue ren. Het gewone, dagelijkse le ven op het eiland raakte ontre geld en werd gepaald door het getij. Pas in 1946 konden de laatste ga ten in de dijken worden geslo ten. Walcheren kon worden drooggemaakt, opnieuw inge richt en ingeplant. Door de bom bardementen ontstonden in het landschap onder meer kreken, zoals bij Veere en Westkapelle. Mini-expositie In 1954 organiseerde de stich ting Nieuw-Walcheren een mi ni-expositie om het publiek te laten zien dat Walcheren de klap van de inundatie te boven was gekomen. De expositie van Walcherse miniatuurhuizen en -monumenten in een bloem rijke omgeving trok zeer veel pu bliek In 1955 ging het park opnieuw open. Dit jaar wordt het vijftig jarig bestaan van Miniatuur Walcheren gevierd. De deelnemers aan de dagtocht, die duurt van 10.00 tot 15.30 uur, beginnen bij Miniatuur Walcheren, waar zij het park kunnen bezoeken en de jubi leumexpositie kunnen bezichti gen. Met de bus gaat het vervol gens via Middelburg naar West kapelle en via Biggekerke en Vlissingen naar Ritthem. Verder wordt een bezoek ge bracht aan een authentieke noodboerderij die in 1946 is ge bouwd, en er wordt gewandeld langs de kreek en door het bos bij Rammekens naar het dijkgat Ritthem. De rit eindigt in Mid delburg, waarna er nog gelegen heid is om het miniatuurpark nog wat uitgebreider te bekij ken. De eerste van de tien tochten voor individuele deelnemers wordt gehouden op zaterdag 24 april en de laatste op zater dag 2 oktober. Voor boekingen: 0113-351551, AMZ in Goes. Voor boekingen voor groepen moet gebeld worden met het Bu reau voor Toerisme Zeeland, af deling groepsarrangementen: 0118-659988. Watersnoodramp Vorig jaar hield het Bureau voor Toerisme tussen februari en ok tober een dagtocht over de wa tersnoodramp. Maar liefst twee duizend personen maakten daar van gebruik. De organisatie ging aanvankelijk uit van één bus op tien verschillende da gen. Vanwege de grote belangstel ling moesten uiteindelijk vijf tien dagen worden ingepland. Op tien dagen moest zelfs een tweede bus worden inge zet. Behalve individuele deelne mers, hadden ook veel bedrij ven, families en de dagtocht ge boekt. Op 17 april staat de laatste tour gepland voor individuele deelne mers. Groepen kunnen de tocht nog het hele jaar boeken, op elk ge wenst tijdstip. door Raymond de Frel OOSTBURG - Het zijn drukke tijden in de stal van schaapher der Jan Klomp uit Groede. Gis teren stond de teller op 21 pasge boren lammetjes. Per dag welte verstaan. Volgend jaar kan alles anders zijn. „Ik wil absoluut niet stoppen, maar je moet rea listisch zijn." Klomp (44) is de enige particu liere schaapherder in Zeeuws- Vlaanderen. Zijn Drentse heide- schapen fungeren sinds 1999 als natuurlijke maaimachines op terreinen van stichting Het Zeeuwse Landschap en op bin nendijken van de gemeente Sluis ..De bloemdijken liggen er nu prima bij", vertelt Klomp De schapen dragen bij aan een mooi plaatje, behalve op finan cieel vlak. Klomp krijgt van het Zeeuwse Landschap en gemeen te Sluis een vergoeding voor het natuurbeheer van 19,5 hectare Daarnaast draagt de provincie Zeeland een steentje bij en leve ren ooipremies, wol en vlees ook nog wat op „Iedereen is enthou siast. maar een hedendaagse schaapherder kan niet meer van zijn kudde leven. Ik werkte vroe ger in de landschapsverzorging, maar belandde in de WAO. Daardoor heb ik een uitkering; anders had ik nooit met deze kudde kunnen beginnen." Groot ste probleem voor schaapher ders is het beloningstelsel voor natuurbeheer van het ministerie vap Landbouw. Alleen grondei genaren en pachters kunnen een beroep doen op die regeling, ter wijl schaapherders meestal geen grond bezitten. Hun kudde trekt immers door de streek. Advertentie 1/3 KLOKSTRAAT 9 4461 JK GOES NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG NOORDSTRAAT 23 4531 GB TERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL Deze krant meldde gisteren dat dieven 129 kazen hebben buitgemaakt bij een inbraak in een Middelburgse kaasboer derij. De kazen lagen te rijpen. Dat gold in zeker opzicht ook voor het nieuws, want de dief stal bleek al twee weken gele den te zijn gebeurd. Hoe ver de kaas tvas gerijpt, werd niet duidelijk. Het bericht was in elk geval licht belegen. >sovic wAli Pankow fflARENDIJKE - Ruime ap- itementen van 105 vierkante rttr. Inpandige balkons die zo pen winter gebruikt kunnen «den. Gevarieerde gevelrijen p glas, baksteen en leibedek- Bf.Het zijn kenmerkende ele- nten in de plannen voor de igzone Scharendijke. De rea ding ervan kan echter nog denkeie jaren aanlopen. sl zal afhangen van de mede- jking van omwonenden. Als i wijziging van het bestem- ■gsplan veel bezwaarschrif- i oplevert, kan het nog een jc duren voordat de ambitieu- tplannen kunnen worden uit weid. Directeur P. van Door- tan woningcorporatie Zeeuw- xi zei dat gisteravond tijdens 6 presentatie in een overvol jpshuis in Scharendijke. [belangstelling voor de zorg- ne blijkt groot De bundeling d wonen, zorg en welzijn en übouwen in verschillende ap- rtementencomplexen is af ge ïnd op de kleinschaligheid oScharendijke. „Bij de lance- 3 van deze plannen, enkele ja- t geleden, liepen we voorop, aiddels zijn we links en éts ingehaald", zegt Van Mme. ist moest Zeeuwland op ste- sbouwkundig gebied strijd le ren met de gemeente. Daarna aren er bezwaren van de wel- indscommissie. Nu rest niet al leen de planologische procedu re, maar ook nog stevig overleg met het grondontwikkelingsbe- drijf van de gemeente over de grondprijs. Volgens Van Doorne zal de uit komst daarvan onder meer bepa lend zijn voor de prijs van de koopappartementen en voor de mogelijkheid wel of niet onder- pandse parkeerruimte te creë ren. Voor de huurappartementen noemt hij een gemiddelde huur prijs van 450 a 550 euro. Het gaat om ruime appartementen in twee verschillende typen. De ene is 7,5 meter breed, de ande re 10 meter, met een diepte van 14 meter. Er komen twee ruime slaapkamers, beide direct gren zend aan de badkamer Opmer kelijk zijn vooral de zogeheten loggia's oftewel inpandige bal kons, die met gebruik van vouw wanden zomer en winter te ge bruiken zijn. Passend bij het karakter van het dorp wordt uitgegaan van geva rieerde gevelrijen, met aan de onderkant veel glas en dus trans parant, daarboven metselwerk van baksteen en daarboven lei bedekking. Door de balkons on der elkaar te projecteren ont staat een fijnmazig patroon van kolommen en hekwerken. Archi tect H. de Moor gaf er gistera vond een visuele presentatie van. Putmeet Belangrijk onderdeel is de ver bouwing van dorpshuis De Put meet. Er komt een vernieuwde entree, een grotere foyer met koffiecomer, ontmoetingsruim te en een wachtkamer voor de zorgdiensten van Allévo. Verder worden in De Putmeet straks de kinderopvang, naschoolse op vang en de peuterspeelzaal ge huisvest. De zorgzone concentreert zich rond het Bethlehemplein in de Ingndstraat en de Kerkstraat. In deze straten zullen veertien huur- en één koopwoning ge sloopt moeten worden. Zeeuw- land onderhandelt met de bewo ners over herhuisvesting elders binnen het bestaande woonruim tebestand van Zeeuwland of straks in de nieuwe appartemen tencomplexen. Die zijn echter niet geschikt voor gezinnen met kinderen. „Maar voor mensen in de na-gezinssituatie biedt het een mooie kans", meent Van Doome. De Dorpsraad peilde op verzoek van Zeeuwland enige tijd gele den hoeveel inwoners in Scha rendijke belangstelling hebben voor het wonen binnen de zorg zone. De teller staat op 38, maar secretaris T. Heijboer van de dorpsraad verwacht dat de be langstelling na deze presentatie snel zal toenemen. INEUZEN - De Terneuzense F-fractie vraagt burgcmees- tnwethouders opheldering trhet ongeval vorige week in lesterscheldetunnel. erbij zorgde een vrachtauto tpech voor de nodige op- idding. De fractie wil weten Ier precies is misgegaan bij (itvoering van het calamitei- Blan de procedure waar één of beide tunnelbuizen rien afgesloten. De LPF ögt welke stappen het colle- taniddels heeft genomen ter Sering. Volgens raadslid faeke heeft zijn fractie van erse zijden vernomen dat de oenng van het calamiteiten- [onvoldoende was In de pakhuizen aan de Meelstraat, hier gezien vanuit het stadhuismuseum, wordt nog hard gewerkt. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De puntjes moeten nog op de i, maar het karwei is bijna geklaard. Half maart worden de tot appartementen ver bouwde pakhuizen aan de Meelstraat in Zie- rikzee opgeleverd en kunnen de bewoners (cliënten van Stichting het Gors) hun gloed nieuwe woonruimte betrekken. De verbouwing van de vijf eeuwenoude pandjes heeft heel wat voeten in aarde ge had. Omwonenden hebben zich van meet af aan verzet tegen het bouwplan. Zij vrezen dat hun privacy wordt aangetast en zijn bang dat de verbouwing afbreuk doet aan de historische pandjes. Initiatiefnemer voor de verbouwing, woningbouwcorporatie Zeeuwland, heeft zich door het verzet niet laten weerhouden en de plannen doorgezet. Ook technisch gezien was de verbouwing be paald geen doorsnee klus. Technisch onder zoek leerde dat de fundamenten van de pak huizen ingrijpend aangepast moesten wor den om het appartementencomplex te kun nen realiseren. Verder kregen de ontwerpers en bouwers te maken met de onderlinge hoogteverschillen tussen de pandjes en stonden ze voor de op gave om van wat ooit gebouwd was als pak huis geschikt te maken voor bewoning. Haakse hoeken Voor de ontwerper van de appartementen was het één grote puzzel, stelt P. Bambelt. hoofd technisch beheer van Zeeuwland. „We hebben zoveel mogelijk geprobeerd strakke wandjes te zetten, maar haakse hoe ken zul je weinig vinden in het complex." Om voldoende licht in de pandjes te krijgen werd daar waar mogelijk en esthetisch ver antwoord was, gewerkt met dakvensters en bescheiden dakkapelletjes. Slechte stukken muur werden - bij voorkeur met gebruikma king van de oude steentjes - opnieuw opge metseld en waar nodig verstevigd. Dubbel glas kon vanwege het historische ui terlijk van de pandjes niet gebruikt worden Aan de gevels mocht vrijwel niets veran derd worden. Om toch comfortabele wooneenheden te ma ken, werd daarom gekozen voor dubbele ra men. Qua isolatiewaarde volgens Bambelt helemaal niet slecht. „Je hebt een forse spouw met stilstaande lucht. Dat werkt goed." Op de begane grond komen twee winkels. Eén ervan wordt een woonwinkel van Zeeuwland Wat er precies in de andere win kelruimte komt is nog niet bekend. door Inqrid Huibers GOES - Instanties die ID-mede- werkers (de vroegere Melkertba- nen) in dienst hebben, moeten gaan meebetalen aan hun sala rissen. Burgemeester en wethou ders van de gemeente Goes wil len de werkgevers met terugwer kende kracht vanaf 1 januari korten op hun subsidie. Het gaat om een bedrag van on geveer drieduizend euro per werknemer bij een 32-urige werkweek. Met die maatregel willen de Goese bestuurderse de forse bezuiniging van het Rijk op de reïntegratiegelden gedeel telijk goed maken. Afgelopen voorjaar kwamen B W met een gelijkluidend voor stel. Daarmee hoopten ze het toenmalige aantal van 114 ID-banen in stand te kunnen houden. De raad stak daar ech ter een stokje voor, door een va caturestop in te stellen tot een aantal van 92 ID-banen is be reikt. Zover is het bijna. Inmiddels zijn met de invoering van de Wet Werk en Bijstand al le ID-banen die door de gemeen ten bij het Rijk gedeclareerd moesten worden, komen te ver vallen. In plaats daarvan krij gen gemeenten een vast budget, waaruit zij zelf bepaalde vor men van gesubsidieerde arbeid kunnen bekostigen. Het Goese college wil individue le afspraken gaan maken met al le instellingen, zoals bijvoor beeld verzorgingshuis Gasthuis of psychiatrich ziekenhuis Emer- gis, waar gesubsidieerde ar beidskrachten rondlopen. Op die manier hopen de bestuur ders de doorstroom van gesubsi dieerde krachten naar een regu liere baan te bevorden. Zo kan de gemeente besluiten om de scholing van bepaalde ID-mede- werkers te betalen. Verder kun nen instellingen die zich bijzon der inspannen om de door stroom van gesubsidieerde krachten mogelijk te maken, voor een bonus in aanmerking komen. Ook kan de gemeente be slissen om nieuwe vormen van gesubsidieerde arbeid bij een welwillende instelling mogelijk te maken. Werkgevers die daar entegen geen moeite doen om hun ID-ers aan een reguliere baan te helpen, hoeven bij het onstaan van een vacature niet meer op een nieuwe gesubsidi eerde kracht te rekenen. Ongeveer veertig ID-ers zijn in dienst bij de gemeente of bij in stellingen die voor een deel uit de gemeentekas worden gefinan cierd, zoals onderwijsinstellin gen, de muziekschool of het maatschappelijk werk Ook de subsidie voor die werknemers wordt gekort, maar omdat daar in de begroting voor dit jaar nog geen rekening mee is gehouden, geldt 2004 als een overgangs jaar. Het is de bedoeling dat de ge meenteraad in de loop van dit jaar beslist waar in de organisa tie gesubsidieerde arbeidskrach ten echt nodig zijn en hoe deze vanaf 2005 betaald moeten wor den. (Advertentie) (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GL STRAAT 81* Ë3 Shebrenadze Mededeling Wegens een technische storing is het niet mogelijk geweest uw eindge- tal via 0909-0490464 door te geven Inmiddels is het probleem opgelost en kunt u uw emdgetal alsnog via bovenstaand nummer doorgeven Onze excuses voor het ongemak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27