s Hoger salaris Deltatop wankelt PZC Tweede drankrit kost rijbewijs Drie onderkoelde Belgische vissers uit Noordzee gered Jok CDA-Statenfractie vraagt commissarissen af te zien van meer loon et zeven keer veel drank op thter het stuur ok fabrikanten maken garet en shag duurder Aorgen is't Woonsdag! Dagje babyverzorging voor bejaarden Leen renteloos van uw werkgever. 17t/m19 Huisartsen tegen eigen bijdrage Schuld Parmalat blijkt nog groter 6 Hulp bij rampen niet optimaal mm Kok: Navo besliste over bombarderen Belgrado Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 3° T Oo N 3 Natte sneeuw j zon en regelmatig een bui met paast regen ook hagel en natte sneeuw. Maxima 3 graden, in een bui kouder. 17e jaargang no. 23 nsdag 27 januari 2004 #nummer€ 1,20 tfMaurits Sep [DDELBURG - Onder aandeelhouders van flta tekent zich alsnog meerderheid af tegen salarisverhoging voor commissarissen. jDDELBURG - Voor officier justitie A. Flikweert gold eren in Middelburg het alco- Igehalte, gemeten bij een Bel ie drankrijder, als een ab- atrecord: 1.565 microgram, izeven keer zoveel als is toe- het innemen van zoveel k zijn veel mensen nage- egdood." Flikweert eiste an- calf jaar rijontzegging en 20 [werkstraf. Politierechter A akeer veroordeelde de ver- chte tot een jaar rijontzeg- g, dertig uur werkstraf en teuro boete. was 11 september vorig inÖostburg met zijn bestel - in de berm beland. De trof hem slapend achter istuuraan. Volgens advocate Koole had haar cliënt die dag feestje gevierd, omdat hij visbedrijf had overgeno- s De man had een fles wodka •n aantal flesjes bier ge ien. De man was zelf niet ezig bij de rechtszaak. Door de grote maatschappelijke weerstand wijst de Statenfrac tievan het CDA de verhoging nu toch af. Daardoor ontstaat bin nen het provinciebestuur, dat de helft van alle aandelen bezit, een meerderheid tegen de sala risverhoging. Mochten Provinciale Staten in meerderheid vinden dat de ver hoging teruggedraaid moet worden, dan zit gedeputeerde J. Suurmond met een probleem. Hij heeft in december als verte genwoordiger van de provincie in de aandeelhoudersvergade ring al ingestemd met de sala risverhoging.. In de Statenver gadering van december kreeg hij daarvoor (achteraf) ook de steun van een meerderheid van CDA, VVD en SGP. Bron van zorg De CDA-Statenfractie doet, ge steund door de CD A-gemeente raadsfracties, nu echter toch een beroep op de commissaris sen om af te zien van hun sala risverhoging. „Vooral de boogte van de vergoeding in relatie tot de inzet is voor het CDA-Zee- land een bron van zorg", schrijft voorzitter C van Beveren van de Statenfractie. Bovendien vindt het CD A de verhoging niet te rij - men met een verhoging van de tarieven voor de klanten van Delta en met een reorganisatie om een hogere winstuitkering te bereiken. Brief Suurmond reageert verrast op de brief van het CDA. „Dit valt me rauw op mijn dak. Ik moet hier eens goed over gaan naden ken. En ik zal het bespreken in lonze redactie binnenland N'HAAG - Fabrikanten grij- de accijnsverhoging op si- i en shag aan om de 'aren nog duurder te '1 februari wordt een pakje Latten (25 stuks) of shag (50 80 eurocent duurder Dat 55 eurocent toe te schrij nde hogere belasting. De [komt op het conto van de fa- iten, zo heeft het mimste- Financiën gisteren he rmaakt. e sigaretten of shag vanaf volgende maand ge- ideld 4,60 uro. Prijzen kun- permerk verschillen. Hoe- Advertentie •Andere malen ook afgeprijsd nvon 10-22 uur Aonbiedmgen zijn alleen morgen geldig, zoiong sdsireki Mo*. 3 pp Informatielijn 0900 235 45 32 (0.10/min het college van GS." Mogelijk ontstaat nu uitzicht op een meerderheid tégen de salaris verhoging, beaamt Suurmond. „Dan rijst de vraag hoe dat zich verhoudt tot mijn eerdere standpunt en hoe we daarmee moeten omgaan." Het standpunt van Provinciale Staten is van doorslaggevend belang. De provincie bezit de helft van alle aandelen in Delta De gemeente Veere stemde in december al tegen de salarisver- hoging. Als nu achteraf ook de provincie zich tegen die verho ging uitspreekt, ontstaat een meerderheid binnen de aan deelhoudersvergadering tegen dat eerdere besluit. Of dat besluit nog kan worden teruggedraaid, is niet duidelijk De druk op de commissarissen wordt dan echter wel erg groot. veel een kleiner pakje van 20 sigaretten precies gaat kosten is niet bekend bij het ministerie. De aanpassing van de prijs is opmerkelijk omdat de tabaks industrie bij de accijnsverho ging al klaagde. De branche re kende op veel minder verkopen door deze prijsverhoging. Volgens Financiën zakt de con sumptie van tabak bij een prijs stijging van 10 procent echter met slechts 4 procent waardoor per saldo de inkomsten voor de schatkist toenemen. De hogere accijns zou bij gelijkblijvende omstandigheden 400 miljoen euro opbrengen. De branche vereniging van tabaksfabrikan ten was niet bereikbaar voor commentaar. ANP door Harold de Puysselei|r AXEL - De ooh's en aah's waren gistermid dag niet van de lucht in verzorgingshuis De Vurssche. Zo'n vijftien ouderen keken ver tederd toe hoe Marlies Pijpelink daar haar vijfenhalve maand oude dochtertje Marieke in bad deed. Het babybadje past in de themaweken 'ge boorte en kinderen' van het Axelse tehuis Aanleiding was de zwangerschap van prin ses Maxima, onder de ouderen in De Vurs sche volgens activiteitenbegeleidster Anja Vermast onderwerp van gesprek. Oud-kraamverzorgster Adrie Murre vertel de de ouderen gistermiddag dat er rond het thema zwangerschap en bevalling heel wat is veranderd ten opzichte van de tijd dat de inmiddels bejaarde dames zelf kinderen ter wereld brachten „Zo heb je tegenwoordig heel veel boeken over zwangerschap en be vallen. Vroeger was zoiets uit den boze." Ze vertelde ook dat ouders tegenwoordig veel zaken rond de geboorte van een kind beter kunnen plannen. „Vroeger was het bijvoorbeeld met van te voren bekend of er een tweeling op komst was. Nu weet je dat soort dingen tijdens de zwangerschap al." door Frouke Houtman DEN HAAG - Automobilisten die voor de tweede keer worden gepakt met te veel drank op, moeten hun rijbewijs inleveren en opnieuw rijlessen nemen. Zo moet een halt worden toegeroe pen aan het grote aantal ver- Advertentie De Rabobank helpt u met het inzichtelijk maken van uw belastingaangifte In normale mensentaal geven we u interessante informatie en tips. Met maar één doel: dat u qeen cent te veel belasting betaalt. Kijk op rabobank.nl. Daar vindt u bijvoorbeeld boe u renteloos van uw werkgever kunt lenen. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank keersslachtoffers veroorzaakt door beschonken bestuurders. Het CDA sluit zich bij dit PvdA- voorstel aan, waarmee er een Kamermeerderheid is voor het plan. Jaarlijks overlijden zo'n 350 mensen door alcohol in het verkeer. Tien keer zoveel ver keersdeelnemers raken zwaar gewond Volgens Pvd A-Kamer lid Wolfsen moet alcohol in het verkeer daarom keihard aange pakt worden. In het nieuwe systeem wordt de automobilist die de eerste keer dronken wordt gepakt, op de ge bruikelijke wijze gestraft Maar wie voor de tweede keer in de fout gaat en meer dan 1,8 pro- mille in zijn bloed heeft, is on middellijk zijn rijbewijs kwijt. Gedurende de periode van de rijontzegging mag de veroor deelde niet rijden. Daarna zal hij opnieuw naar een rijschool moeten om te lessen en examen af te leggen. Het CDA sluit zich bij het Pvd A- voorstel aan. De partij is al lan ger bezig met invoering van een puntenrijbewijs, waarbij zware overtredingen strafpunten op leveren. Wie te vaak de wet overtreedt, kan zijn rijbewijs verliezen. Het CDA wil ook bestuurders die herhaaldelijk door rood licht of te hard rijden een zwaardere straf opleggen. „Nu krijg je alleen een boete, soms een hele forse", licht Kamerlid De Pater toe „Een jaar later is de automobi list die al lang weer vergeten. Maar als er aan je rijbewijs ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland is niet verantwoordelijk voor de Navo- bombardementen op de Joego slavische steden Belgrado en Nis, begin 1999, waarbij tien tallen doden vielen. Aan de ac ties namen geen Nederlandse vliegtuigen deel. De doelen en de wapens werden uitgekozen door de secretaris generaal en het opperbevel van de Navo, zei oud-premier Kok gisteren voor de Haagse recht bank. Kok werd daar gehoord in een door slachtoffers en nabestaan den van de bombardementen aangespannen zaak. Zij menen dat de Nederlandse regering en individuele ministers aanspra kelijk zijn voor het ontstane leed en eisen schadevergoeding. Op 23 april 1999 werd in Belgra do de studio van de omroep RTS gebombardeerd. Daarbij kwa- Zeeuwse dracht verdwijnt De huisartsen zijn tegen een eigen bijdrage voor patiënten Dat plan van minister Hoogervorst biedt volgens de Landelij ke Huisartsenvereniging geen enkele oplossing voor het tekort aan huisartsen en de lange wachtlijsten in de ziekenhuizen. De nettoschuld van het in financiële moeilijkheden verkerende Italiaanse zuivelconcern Parmalat bedroeg september vorig jaar 14,3 miljard euro. Dat is ruim het achtvoudige van wat het be drijf toen meld- Medische hulp bij rampen is in Zeeland niet goed geregeld, zegt Gerard Wessels, manager van de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR). Hij hekelt de gerin ge bereidheid van gemeenten om extra geld uit te 4 «1 trekken voor parate geneeskundige combinaties. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen; 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,12 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,18 en 19. Ouderen in De Vurssche in Axel zagen gisteren hoe baby's tegenwoordig in bad gaan: niet meer in een gietijzeren teiltje, maar een hypermo derne bademmer. foto Wim Kooyman door Ali Pankow ZIERIKZEE - Drie Belgische vissers zijn gistermiddag voor de Zeeuwse kust op de Noordzee met onderkoelingsversehijn.se- len uit het water gered nadat hun bootje was gekapseisd. Het vissersbootje Shark At- tack-D227-Vlissingen sloeg ter hoogte van de zogeheten roton- boei om bij oostenwind kracht zes. Het gekapseisde bootje en de drie drenkelingen werden om streeks half vier opgemerkt door opvarenden op een passe rend zeeschip, dat het Kust wacht Centrum in Den Helder alarmeerde. Deze gaf reddingsboot Uly van het KNRM-station Westkapelle de opdracht uit te rukken Ook de Mirfak van het Loodswezen kwam in actie, evenals het ten derschip Enterprise. Een ander passerend schip, de Ida Rambo, had één van de drenkelingen inmiddels aan boord genomen. De andere twee sportvissers werden door loods boot de Mirfak uit het water ge haald. Eén van de drenkelingen was er wegens onderkoeling slecht aan toe. De andere twee mannen verkeerden met een li chaamstemperatuur van 30 32 graden net op de rand van on derkoeling. Ziekenhuis Met een reddingshelikopter van de SAR uit Koksijde werd een arts ter plaatse gebracht. De drie Belgische sportvissers wer den na eerste hulpverlening met de helikopter naar Koksijde ge bracht en van daaruit naar een ziekenhuis in België vervoerd. knaagd wordt, krab je je wel drie keer achter de oren voordat je een overtreding begaat." GPD pagina 4: commentaar Advertentie men zestien mensen om. Op 7 mei lieten Navo-vliegtuigen clusterbommen vallen op Nis. Daarbij vielen tientallen doden. Doel was het vliegveld, maar de bommen kwamen neer op de markt en het ziekenhuis. Kok stelde dat het kabinet inge stemd had met Navo-luchtac- ties, indien er geen overeen komst te bereiken viel met de Joegoslavische president Milo sevic. Vanaf dat moment lag de verantwoordelijkheid voor de uitvoering bij de Navo. Kok gaf aan dat vooraf nooit over concrete doelen met Ne derlandse bewindslieden was gesproken. De studio in Belgra do werd gebruikt voor propa ganda maar had ook militair nut, aldus Kok. Oud-minister Van Aartsen zei dat de Navo-woord voerder in maart 1999 meermaals had ge zegd dat communicatiecentra doelwit zouden kunnen zijn. GPD/ANP naam voorletters: straat postcode plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: C noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) r noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). r per kwartaal met automatische incasso 56,60) per jaar met automatische incasso (€217.00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1