Boer weet zijn plaats Gisteren kwamen er wel zeven mensen tanken PZC Soms kiekje even over je schoere Nieuwe raadkaart 0B0S0S GD GD TrimWe Technologie in de landbouw te 4?/ dinsdag 27 januari 2004 De landbouw moet meer inspelen op technologi sche ontwikkelingen. Daar door wordt het beter moge lijk verfijnder te telen. Dat levert hogere opbrengsten op en er zijn minder midde len (bemesting, gewas bescherming) nodig. De aan pak is samen te vatten on der de noemer precisieland- bouw. Groot probleem is dat de aanwezige kennis on voldoende is toegesneden op de praktijk. Anders ge zegd: de boer kan er té wei nig mee uit de voeten. Er zijn genoeg mogelijkhe den voor toepassing van precisielandbouw, maar ze wor den veel te veel academisch inge vuld, stelt directeur Jan-Paul van Hoven van de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapol- der onomwonden. Hij ergert zich daaraan en heeft grote zorg over het feit dat de enorme ken nis die overal op allerlei gebied wordt ontwikkeld, de boer on voldoende bereikt. „De primaire sector profiteert daardoor te weinig van de tech nologische ontwikkelingen", zegt Van Hoven. „Dat komt door het zeer prestatiegerichte wetenschappelijke systeem wat we hebben. Dat is er te weinig op gericht kennis in de praktijk toe te passen." Milieutechnisch medewerker Jeroen Verschoore vult aan: „Ideeën genoeg, maar de vertaalslag naar de praktijk maakt men niet." Van Hoven merkt op dat de boer zo ontzettend het gevoel heeft dat een heleboel dingen gaan zo als ze gaan. „Als het regent, re gent het. Als de zon schijnt, schijnt de zon." Hij wijst op de ontwikkelingen in de glastuin bouw, waar telers steeds meer de natuur het werk laten doen en zo beter kunnen inspelen op de eisen ten aanzien van voedsel veiligheid en de wensen van de consument. „Als ik zie hoe fantastisch de techniek in de kassen vooruit gaat, dan denk ik: waarom schiet er niet tenminste tien pro cent van de kennis over voor de akkerbouw", verzucht de WP-di- recteur. „We kunnen nog altijd niet aardappels in gewenste for maten telen. Dat moet wel, want die meneer in Zaandam wil per se een bepaalde maat om in een zakje te doen." Van Hoven noemt als voorbeeld de aanpak van bodemziektes. „Om die te bestrijden heb je ken nis nodig. Die is er wel, maar komt niet op de boerderij te recht. Zo hebben we dit jaar een groot probleem met schurft in ppotaardappelen. Dat wordt dan wel onderzocht, maar het duiiït'allemaal te lang." Hij ziet het Instituut voor Rationele Sui kerproductie in Bergen op Zoom als een schoolvoorbeeld. Daar zijn onderzoek en kennis van één gewas gebundeld. „Het heeft geweldige resultaten opgeleverd. In de jaren vijftig van de vorige eeuw kwam er van een hectare 45 tot 50 ton bie ten. Dat is nu gemiddeld 60 ton en tien ton suiker, terwijl dat 7,5 tot 8 ton was. De bemesting en de bestrijding zijn niet toe maar afgenomen", aldus Van Hoven. „Voor andere gewassen is daar nog wel het een en ander van te leren, mede gezien de steeds strengere teeltrichtlijnen. Bij de tarwe en de aardappelen heb ben we een dergelijke benade ring nooit gekend." Goedkoop De directeur van De Wilhelmina- polder geeft aan dat het motto van de overheid voor de land bouw afgelopen vijftig jaar luid de: geef het volk brood en spe len, ofwel zoveel mogelijk zo goedkoop mogelijk voedsel pro duceren. Ook toen er overschot ten ontstonden ging dat door. Pas de laatste tien jaar wordt er omgebogen, met onder meer de superheffing op melk, de braak regeling en vanaf 2006 het los koppelen van productie en subsi dies. Van Hoven voorspelt dat het voor een heleboel landbouwbe drijven erg moeilijk zal worden om bij deze nieuwe koers het hoofd boven water te houden. „Het merendeel van de boeren is wel gespitst op nieuwe techno logische mogelijkheden, maar heeft er geen geld voor over." 10191 - spuiten GPS in de stuurcabine van een tractor. Op het scherm zijn stukken land te zien van De Wilhelminapolder. Als grootste landbouwbedrijf van Nederland verkeert De Wil helminapolder in de omstandig heid wél in te kunnen spelen op precisielandbouw, ook al is het volgens Van Hoven in veel op zichten nog een ver van mijn bedshow. „We moeten de kennis gebruiken om het milieu te spa ren en betere kwaliteit te leve ren." Verschoore legt uit waarom pre cisielandbouw zinvol is. Nu wor den op het land overal evenveel zaaigoed, mest en bestrijdings middelen gebruikt. Op elke lap grond zijn er echter (soms grote) verschillen in bodemkwaliteit en vochtigheid. „De boer gaat er met een scheermes overheen en maakt er eenheidsworst van. Je krijgt op een heel kleine opper vlakte grote verschillen in op brengst. Op het ene stuk van een kavel dertig ton aardappelen en op een ander stuk van dezelfde kavel zestig ton", betoogt Ver schoore. „Als je plaats-gerichter werkt krijg je niet alleen betere opbrengsten, maar heb je min der uitgaven en minder milieu belasting." Voorzichtig Van Hoven vertelt dat De Wil helminapolder nu zo'n twee jaar voorzichtig bezig is met maat werk in de vorm van precisie landbouw. Gebruik van het Glo bal Positioning Systeem (dat ook in steeds meer auto's de na vigatie verzorgt) maakt er deel van uit. Samen met enkele ande re bedrijven is een kennisnet werkje opgezet en ook standsor ganisatie ZLTO is erbij betrok ken. Van Hoven: Het valt niet mee. Je kunt wel meer of minder kunstmest geven, maar hoeveel precies en wanneer is onduide lijk. Méér kennis is hard nodig, want we moeten ermee verder om te overleven. Nederland was en is immers beroemd om zijn landbouwtechnologie, dat moet zo blijven." Rinus Antonisse Lang werd dialect sterk ver eenzelvigd met boers, plat Terecht, culturele uitingen in dialect voldeden ook vaak aan dit verwachtingspatroon. Als er dialect aan te pas kwam, werd het lollig, ook een kwaliteit, maar eenzijdig. Het is vooral de 'dialectmuziek' geweest die daar in eerste instantie verande ring in heeft gebracht. Bands als Rowwen Hèze en Normaal .hebben op landelijk niveau een lans gebroken met in hun kiel zog een groeiend aantal groepen en verbreding van muziekstij len. Denk aan Gé Reinders en Twarres bijvoorbeeld, die als minder plat ervaren zullen wor den dan Normaal. Ook in de Zeeuwse dialecten is die beweging waar te nemen. Za ten, tot laat in de vorige eeuw, uitingen van dialect in de vorm van liedjes en verhaaltjes voor namelijk in de lollige sfeer, meer en meer is het repertoire verbreed en verdiept. Inmiddels is er op het gebied van streek- taalmuziek, proza en poëzie heel wat voorhanden van hoge kwaliteit. De jongste cd, in het dialect van Ouddorp, dat tot de Zeeuwse dialecten behoort, ge tuigt daarvan. Het juweeltje is de afronding van een uniek pro ject van Pau Heerschap en Piet Westhoeve. Pau Heerschap is leraar Neder lands en al jaren actief op dia lectgebied, zowel op het bestuur lijk vlak in de Zeeuwse Vereni ging voor Dialectonderzoek, als op het uitvoerend vlak als schrij ver en verteller. Piet Westhoeve is musicus. Wat hebben ze gedaan? In het eerste project ge titeld Momenten heeft Pau Heer schap herinneringen uit zijn jeugd opgeschreven in een haast poëtische stijl en verhaalt deze tegen de achtergrond van, of afgewisseld met, pianospel door Piet Westhoeve. De treffende muziek is gebaseerd op de 'Schil derijententoonstelling' van Moussorgski. In het tweede deel zijn ervaringen bijeengebracht rond het thema 'Voor keuningin- ne in vaoderland' en is de mu ziek 'beperkt' tot een vierdelige sonatine gebaseerd op werk dat, kort gezegd, te maken heeft met de geschiedenis van Oranje. Er is veel lof te uiten over dit mooie stukje dialect en In 't Voorbïegöön verdient dan ook een brede bekendheid, maar wellicht zal die beperkt blijven tot de fijnproevers op Goe- ree-Overflakkee. Lezen verschaft slechts een frac tie van het genoegen, dat de cd u biedt, maar geeft zeker een in druk van het mooie taalgebruik. Alles wat voorbie is, is eweest, Ligt achter je, zegge de mensen De ouwe Grieken hao dêêr 'n aor idee over: Wat eweest is ligt voor je. 't Is net asof je in 'n roeiboot zit. Je vaert mi je rik nae wat komt hi soms kiek je even over je schoere Om te wetene wêêr da j'uut zal komme, Mar dan wêêr voor je over de gröóte vlakte En dan zie je wêêr je was. Je wentelde je eige in de modder as 'n verke 't. Duurende niej lange of je zag d'r uut as 'n patiënt Die 'n modderkuur ondergieng in 'n Duus koerort. Dan nog 'n hortie zwemme, as t'r genoeg waeter stieng. A j'dan 's aevens op bédde lei zat de modder nog onder de nae- gels van je têên Je rook nae dat zoutige homige slik. Je eige wasse dee je netuurlek niejt. Nèê dat hoevende niejt. Je was ommers al in 't waeter eweest. Op bonnen ko j'nog wel luuren kriege, Mar toe ze d'r eindelek waere, was ik al draog. M'n zuster heit ze toe móói mit borduursieje an mekaore ehecht. 't Waere noe luxe taefellaekens, nog jaeren nuttig gebruukt. In zuugflessen in spenen waere d'r aok al niej mêêr. De pap werkende moewder mit 'n gröóte lepel hendig bie m'n nae binne. Aort Blok, de ouwe vuurtoren wachter, die 't zag, hao ezeid: Da mo'j niej doewe Mina, want 't kind zal zöö'n gröóte mond kriege. Of 't uut 'ekomme is weet ik niejt. Engel Reinhoudt Wie meer informatie wil of de cd wil aanschaffen, kan zich in verbinding stellen met Pau Heer schap: 0187-682425. Oproep Nel Minnee is actief in de kleder- drachtgroep Mooi Zeeland en in het bijzonder in het documente ren van kleding. Ze is op zoek naar benamingen van de open onderbroek, die door vrouwen werd gedragen en bekend is als 'snelzeêker' en 'open rietuug'. Wie kent daar nog andere bena mingen voor? Rachel van de Vreede schrijft en vertelt verhalen in dialect en is bezig met een verhaal waarin het onder meer gaat over 'het drogen van appeltjes bie den bakker'. Om welke appeltjes ging dat en hoeveel kostte dat drogen eigenlijk? Ging het per kilo? Per emmer? Graag reacties opsturen naar de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Helaas vergane glorie, schrijft A.J. de Kok uit Le- wedorp. „De raadkaart van 20 januari heeft betrekking op het Shellstation van v/h de firma Jac. (Ko) van den Dries te Lewe- dorp. Het bedrijf is enige jaren geleden verkocht aan dé firma Vlamings te Roosendaal, die het later weer heeft overgedaan aan een andere firma. De gebouwen zijn thans te huur en verkeren in een steeds achteruitgaande toestand en het is voor het dorp beslist geen mooie aanblik meer." Het benzinestation is promi nent aanwezig Met bordjes waarop staat 'moderne toilet ten, ook voor onze benzineklan ten'. De foto heeft eigenlijk betrekking op het achterlig gende gebouw, dat bondshotel Noord-Kraaijert, Lewedorp heette. Verschillende inzenders noemen het hotel ook als eerste. M. Marijs uit Oud-Sabbinge, oud-werknemer van de firma Van den Dries, tekent aan dat het tankstation aan de Postweg in Lewedotp staat, voorheen de Nieuwe Rijksweg. „De pompen zijn verdwenen." Volgens Lewedorper P. Drie- dijk is het eerste servicestation omstreeks 1927 gebouwd door J.H. van den Dries. ,,Hij is be gonnen met de verkoop van pe troleum en bracht die per fiets en daarna per motor - en later met een kleine vrachtwagen - in vaten van 200 liter bij de boe ren thuis, Zijn vrouw deed er een winkeltje bij. Na de bouw van de kerk kwamen de boeren gezinnen met paard en gerij en spanden ze bij Van den Dries de paarden uit. Na de kerkdienst kwamen ze om de koffie en dronken ze ook nog een borrel tje. Later zijn de pompen gesla gen van Shell, waarmee de fir ma groot geworden is." P.S. Dekker uit Oostburg gaat in op de geschiedenis van het jonge dorp. „In de jaren dertig van de vorige eeuw stonden er enige woningen. De bewoners waren aangewezen op het na bije Nieuwdoip. Voor kerk en school ging men daar naar toe. Om de afstand in te korten heeft men in de Kraaijertpolder een kerk en school gesticht van rooms-katholieke signatuur. Toen de hervormden en gerefor meerden dat zagen, volgden zij dat voorbeeld en bouwden op een steenworp afstand een chris telijk nationale school. Het aan tal woningen nam gestaag toe." In de volksmond spraken de mensen over 'het nieuwe dorp je'. De burgemeester van 's-Heer Arendskerke, jonkheer Lewe van Nijestein werd ge vraagd zijn naam aan de nieu we vestiging te verbinden, Nijes tein. Dekker: „Het antwoord van de burgemeester was neen. De initiatiefnemers keken wel erg beteuterd, "totdat de burge meester sprak: maar als het dorp Lewedorp zou heten, dan zou ik daarmee zeer vereerd zijn." De vader van Dekker tankte regelmatig bij het benzi nestation. „Ooit vertelde Van den Dries met gepaste trots dat hij gisteren maar liefst zeven mensen had gehad die kwamen tanken." T. Verdonck uit Middelburg be waart een speciale herinnering aan de plaats. „Mijn broertje spaarde omstreeks 1961 speld jes. Ik schreef voor hem een brief aan het eerste servicesta tion in Zeeland in Lewedorp. Hij kreeg daarop een Shell- speldje toegezonden. Wij waren als gezin best arm en een brief schrijven en een postzegel ko pen was bijzonder." Eén inzender koos voor een tankstation aan de Patijnweg in Goes. Wel van Shell, maar niet het goede. De winnaars van de waardebonnen zijn: J. Kal- le-Moison, Rilland, C. Rentmees ter, 's-Heerenhoek en B.W.J.F. van den Dries, Lewedorp. De nieuwe prentbriefkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh is noordelijker gesi tueerd. Een beetje een dorp in een doip, De vraag is: om welke plaats gaat het? Voor meer informa tie over de plek en omgeving houdt de redactie Rinus Antonisse zich aanbevolen. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 31 januari worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; Faxen kan ook: 0113-315669 of e-mailen naar redactie@pzc.nl. Als gebruikelijk zijn er voor goe de oplossers drie waardebonnen beschikbaar. •Trmitile Jeroen Verschoore van Maatschap De Wilhelminapolder testte afgelopen zomer het Global Positioning Systeem (GPS). foto's De Wilhelminapolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18